14 maj 2019

May 14, 2019 02:00 Updated

14 maj 2019

May 14, 2019 02:00 Updated
Komento

8 Komente

 1. intelektuali May 14, 06:53

  O fanatiku i Enverit, Viktor Malaj qe del nga brima e miut sa here Partia te jep kushtrimin, degjoje intelektualin se nuk te bene keq:

  PER “THEQAFJE MORALE” SHKRUAJNE EDHE SPIUNET E MADUROS NE VENEZUELE,

  Po keshtu i shkruajti nje leter te gjate Maduros edhe Presidenti i Rusise, Vladimir Putin toidhjo si kjo dacibao qe publikon sot gazeta DITA me pyetjen pse nuk i ras ne burg protestuesit ne vendin me te pasur me nafte te Amerikes Latine, por nje nga vendet me te varfera ne Bote,

  NUK I FUT DOT NE BURG 200 MIJE PROTESTUES O KRIMINELI I ENVERIT, VIKTOR MALAJ

  Ju enveristet fanatike bashke me Edi Ramen keni mbetur ne Kohen e Qepes te sigurimit, kur mendonit se me metoda represive te dhunes policore do te nenshtronit masat, edhe Ramiz Alia e kuptoi me pare se ju se nuk mund te frikesosh popullin qe ka dale ne proteste dhe u zbyth duke i hapur rrugen zgjedhjeve te lira, te para pas kermes gjakatare, Enver Hoxha qe sundoi si nje feudal mesjetar per 50 vjet me radhe dhe falimentoi ekonomine duke renuar shtetin si kurre me pare ne histori, ju nuk e kuptoni dot o spiuni i Sigurimit, Viktor Malaj qe sot nuk mund te tallesh dhe te gajasesh me viktimat e dhunes komuniste te Edvin Droges, si tallesh ti me Sait Dollapin pa piken e turpit, e ke provuar ti more rezil enverist ne kurrizin tend shkopin e gomes, sepse duket qe nuk e ke dijeni fare se cfare traumash te krijojne o pusht pa moral qe flet njesoj si Edi Rama qe gjithashtu u tall dhe u gajas me Sait Dollapin ne TV me keq se Maduro ne Venezuele dhe keni ftyre te permendni ju ftyrkeqet e enverit, perendimin, BE dhe SHBA.

  KUSH JU PJERDH JU NE PERENDIM O KRIMINELE TE ENVERIT?

  Kush e ka ftuar Gerdallen e Enverit Gramoz Ruci nje here te vetme nga Perendimi? Ne vend te shikoni izolimin ku po e fut enverzmi fanatik i Edvinit dhe i hajduteve te tij alla Bashkim Ulaj&Lukuni, ju fanatiket e enverit o pushti Viktor Malaj mbushni faqet e gazetes DITA me llogje mashtrimi si dacibao imorale komuniste ne nje kohe qe keni qitur gjuhen dhe keni nderur bythen enveriste per t’u antarsuar ne BE te fundit ne liste dhe pas pilafit.

  PO PSE ME ENVERIN NE BALLE DO TE HYNI JU NE BE O EDEPSEZA FANATIKE TE PARTISE?

  Lexoni intervistat e peshtira te eunukut hoxhist Xhevdet Shehu qe publikon papushim ne faqet e gazetes DITA si nje estrade bolshevike ne nje kohe qe vete Nexhmija ka pranuar antarsimin ne Partine Fashiste dhe pastaj mendoni per perkrahjen qe i jep Perendimi Diktatorit hoxhist Edi Rama

  PO SHBA DHE TRUMPI NUK PO TE DERGON AMBASADOR NE SHQYPNI?

  Po kush te pjerdh ty nga Perendimi o Viktor Malaj kur vajtoni si kukumjacka pylli per LANC-in jugosllav te Enverit qe vrau anglezet ne kanalin e Korfuzit? Po ju jeni nje race veremlinjsh qe vidhni me Bashkim Ulajn&Lukuni dhjetra milione euro per nje km rruge o mavri fanatike, cfare pozite qytetare ke ti me kete shkrim turpi dhe rezili ne mbrojtje te pushtetit mafioz te Edi Rames qe vjedh votat me drogen e tij me keq se ne Kohen e Qepes te Enverit?

  PO PSE ME VJEDHJE VOTE DHE ME KANABIS DO TE HYNI JU FANATIKET E PARTISE NE BE?

  Reply to this comment
  • HOMORA May 14, 15:56

   ah,isha i sigurte qe me fanatizmin tend dhe me panjohurite qe disponon,do kerkoje me çdo kusht te imponoje opinionin tend si nga me te vertetet,nga me te saktet dhe nga me kritiket.
   Me keqeardhie konstatoj qe ne mendimet e juaja ka nje formatim strikt dhe egersisht kembengules ne verbesine e menyres me te cilen e shpreh.
   mendoj se reagon ne kete menyre sa agresive por edhe dominuese karshi opinionit te pergjithshem i cili nuk shkon ne sens te opinionit tuaj,biles sedra juaj e semure kerkon qe ta perkedhelim ne sensin qe i pershtatet vetem asaj.
   Biles me menyren e juaj reaguese shihet qarte spikatia e pretendimit te juaj si epiqendra e vertetesise.
   Mos valle jeni ju llava e vertetesise absoluté?!
   Konfuzioni i juaj pragmatik pengon llogjiken e juaj ne nje analize kthjellesie sepse,milintantizmi i juaj ideollogjik i perket nje kohe tjeter,nje kohe qe tashme eshte zbehur dhe fishkur.
   Per tju lene nje shanc ne mediokritetin e argumentitmeve te juaja po ju perkthej nje pjese te vogel nga M. N. A. Holdaway:

   « La légende éculée du communisme conduisant au fascisme… L’élément de vérité qu’elle comporte, le voilà : l’apparition d’une activité communiste avertit les classes dirigeantes que les partis travaillistes démocratiques ne sont plus à même de tenir en coupe réglée la classe ouvrière, et que la dictature capitaliste doit dès lors prendre une autre forme pour se perpétuer. »

   “Legjenda e konsumuar e komunizmit çon tek fashizmi…Elementi vertetesi qe kjo permban,ja:
   paraqitjia e nje aktiviteti komunist paralajmeron klasat drejtuese se partite punetore demokratike sjane me ato vete qe mbajne nen linje te rregullt klasen punetore,dhe se diktatura kapitaliste duhet qe nga ky moment te marri nje forme tjeter per tu perjetesuar.”
   P.S.
   kisha vendosur qe mos te replikoja mbi komentin “intelektuali” e do respektoj kete princip edhe pse mu desh te toleroj edhe nje shnac te fundit karshi erresimit te tij filologjik.
   anjeri ska çelesin vertetesise dhe askush nuk eshte maja e vertetesie.

   Reply to this comment
   • intelektuali May 14, 20:18

    Vetkuptohet se anjeri s’ka çelesin vertetesise dhe askush nuk eshte maja e vertetesie, intelektuali me komentet e tij nuk detyron asnje qe te bindet verberisht dhe te heqe dore nga ate hipoteze qe cdo njeri i lire e quan si te vertete per Boten dhe familjen, por kush eshte ky M. N. A. Holdaway qe permend ti me kaq respekt? Qe shkruan llogje budalli qe nuk i hane as qente dhe jo ne frengjisht, por ne anglishte te paster ne librin e tij te vetem nje liber per marksizmin:

    Marxism. By J. Middleton Murry, John Macmurray, N. A. Holdaway, and G. D. H. Cole .

    dhe:

    Me e bukra se po ky autor qe citon ti e ka cilesuar marksizmin si nje te KEQE te Madhe per popujt e Botes duke e akuzuar Karl Marksin si nje vegel e paguar nga bankieret fajdexhi Rothschild per te sulmuar Kapitalin Industrial dhe jo ate Bankar Fajdexhi denbabaden ne Evrope dhe UK, prandaj edhe Industrialistet Prodhues kane qene nen goditjet e Kapitalit dhe Manifestit Komunist te Marksit duke i cilesuar ata si gjakpires te proletariatit qe duhen vrare dhe masakruar me revolucion me arme ne dore dhe asnje fjale per Fajdexhinjte e bankave qe e kishin paguar dhe qe e kishin finacuar cifutin pa breke ne bythe, Karl Marks qe motra e tij duroi sa duroi dhe i shkruajti:

    PO TI O VELLA KUR DO TE BESH PAK KAPITAL PER VETE O MAVRI?

    prandaj:

    “Legjenda e komplikuar e komunizmit që çon në fashizëm … Elementi i së vërtetës që ajo përfshin, këtu është: paraqitja e një aktiviteti komunist paralajmëron klasat sunduese se partitë demokratike të Punës nuk janë më në gjendje të mbajnë prerje të mprehta klasës punëtore dhe se diktatura kapitaliste duhet të marrë një formë tjetër për të përjetësuar veten.”

    Jane llogje demagogjie qe sot nuk i ha aq qeni i rruges, sepse para afro 40 vjetesh antikomunisti disident cekosllovak, Vacllav Havel ka thene dicka qe ka mbetur ne histori:

    KOMUNIZMI DHE FASHIZMI JANE DY ANE TE NJE MONEDHE QE QUHET DIKTATURE

    qe:

    intelektuali e ka perkthyer ne shqip si:

    KOMUNIZMI DHE FASHIZMI JANE DERRA TE NJE DOSE QE QUHET DIKTATURE

    Merri derrat fanatike te Fermes se Kafsheve te Enverit, krahasoi me derrat sovjetike te Stalinit dhe pastaj futi ne kandar historie me derrat SS te Hitlerit qe te bindesh se jane toidhjo njesoj:

    KRIMINELE, XHELATE, KILLERA GJAKATARE ME NOCKE TE PERBASHKET PA DALLIM NGA NJERI TJETRI

    dhe:

    Kjo eshte nje e VERTETE absolute e pakontestueshme nga Bota Demokratike qe ka caktuar zyrtarisht me nje rezolute te posacme te OKB-se 23 gushtin si:

    DITEN PERKUJTIMORE TE KRIMEVE TE KOMUNIZMIT DHE FASHIZMIT NE TE GJITHE BOTEN.

    Reply to this comment
  • Cuni i Vuk Karaxhicit nga Vicidoli May 14, 21:46

   Ti intelobolja je njeriu me idjot dhe me injorant , nga te gjithe zhuli i komentuesve te “tokes se xanuin” , qe ia kalon edhe Mark Ukut edhe @tfg , qe nuk humbet kohe kush te te hedhe qofte nje veshtrim te vetem !

   Reply to this comment
 2. A.GRAMSH May 14, 08:47

  TURMA BARBARESH DHE ‘MAGJISTARI’SERB!
  Ne turme shpesh, hyn me mendjen tende e del me ate te budallajit!
  ——————

  Njerezit nga kafshet nuk dallohen vetem nga gjuha por edhe per faktin qe e njohin pake a shume vetvehten dhe pozicionin ne raport me te tjeret!

  Ne kete vend ngelur 30 vjet pa shtet pas IKJES se shumices ,ajkes se shoqerise,asaj te Luftes dhe Punes e mbi te gjitha RINISE vendin e tyre e zune ‘pakicat’ pjesa me regresive e shoqerise qe pake kane te bejne me DNA si shqipetare por me kod te ndryshuar e ‘degjeneruar’ ne muxhahedine,’jhajdare’ kamikaze xhihadiste e ‘kosovare’ me pasaporta te firmosura nga kreret e xhihadit e Nishane!

  Ish Shqiperija nk mund te quhet me e tille sepse pas 30 vjetesh nuk jane ne ‘shumice’ shqipetaret nga pikpamja gjenetike e aqe me teper ne shumice e mbi te gjitha ne ‘shtet’ e ‘pushtet’!

  Vetem idjotet vazhdojne akoma qe turmat apo barbaret e viteve ’90 drejtuar nga antinjerez me pardesy te bardhaqe shkaterruan nga themelet çdo gje te ndertuar me GJAK e djerse nga nje POPULL per shekuj ta konsiderojne jo BARBARIZEM po ‘demokraci’ dhe ‘Hajdaret’ jo BARBARE po demokrate!

  Vetem njerezit pa tru vazhdojne te konsiderojne kreret e xhihadit Kalifin Sali,doktorin serb te ‘shokut’ Hysni bashke me ‘çunat e Bllokut’ te vjeter e te ri e deri tek mulla Omari Like flori Qenje njerezore e jo KANIBALE lloj antropofagesh,krrimba me koke te verdhe si ythosh Noli,”qe i jane ngjitur ne mish ketij populli e nuk i shkulen e per ti shqitur nuk duhet tu presesh vetem krahet e koken por gjithe trupin’!?

  Dash Shehet,dhe 128 kreret e bandave apo fiseve barbare qe kane pushtuar kete vend po jetojne me GJAK femijesh shqipetare si KANIBALE sepse ne kete vend nuk ka me as POPULL e as SHUMICE po vendi eshte ne duar te TURMAVE dhe nje fare ‘pakice’Antropofagesh -Kanibale qe kane uzurpuar tere qelizat e antishtetit e tere 4 pushtetet e istitucionet apo edhe sistemet e antishtetit apo kalifatit te Bathores !

  Ky vend e ky popull nuk eshte me ne duar te qenjeve humane aqe me teper ‘persona’ humane por ne duar te Lulasheve e Dash Shehave hajdare muxhahedine e xhihadiste qe ‘MAGJISTARI’serb Sali Karaxhixh ashtu si magjistarja ‘CIRCE’ ne greqine e lashte ka 30 vjet qe ne PIJEN(e pergatitur jashte) u hedh nje lloj M.. qe i ka kthyer nga njerez ne KAFSHE!

  Turma Kafshesh!?
  Vetem, tek kafshet dominon INSTIKTI para arsyes!
  Tek ne ne tere strukturat e antishtetit e ne çdo qelize nga presidenca e ‘koke palareve’ tek te 4 pushtetet legjislativ,egzekutiv,gjyqesor,prokurori sistem ekonomik bankatr fionanciar,e mbi te gjitha AKADEMIK nuk tere ‘drejtuesit’ pa PERJASHTIM kane te zhvilluar me shume ISTIKTIN se sa ARSYEN apo RACIONALITETIN e m,bi te gjitha IDSTIKTIN e HAJDUTERISE pra KAFSHE!

  Turmat qe si ne shekullin e trete e te katert fiset BARBARE ne kete vend pa shtet mund te krahesohen ne shekullin e 21-te vetem me turmat e kamikazet e ISIS qe shkaterrojne pa asnje lloj platforme,programi objektivi çdo gje qe gjejne perèpara si ne vitet ’90 e tridhjet vjet me radhe te udhehequr nga INSTIKTI dhe jo ARSYEJA!

  Turmat nuk i kontrollon dot me as DASH shehit qe ne vend te truve kane tallash e as me kreret e xhihadit Monikat sepse TURMAVE u eshte bere trushpelarje 30 vjet njesoj si kamikazeve te ISIS qe mund te sakrifikojne edhe vetvehten si i udheheq INSTIKTI deri ne veteflijim jo per Bashen as per Monen por thjesht ne emer te se pa njohuures apo ne emer te ‘Alla akbar’!

  Si mund te konsiderohen qenje humane ne shekullin e 21-te ne mes te Europes krriminele me imunitet qe kane VJEDHUR dhe VRARE nje popull dhe kerkojne te jene ne PUSHTET pa perjashtim nga banda PD tek L.SI e pse jo PS-Kafshe qe nuk njohin vetvehten!

  Vetem delet e marrosura apo qe u eshte bere truri LLALLE mund te ndjekin nga pas si TURME pas 30 vjetesh SHTAZE si puna e Kalif Salise, Like florise Monikave e DASH sheheve tashme xhoihadiste te inkriminuar deri ne gryke!

  Si mund te pretendohet pas 30 vjetesh te perdoret fjala ‘INTEGRIM’ ne nje sistem primitiv ku vendin e shtetit e ka zene kalifati i Bathores ku mbizoteron trushpelarje mesjetare e terr informacioni e nuk behet fjale as per INTELIGJENCE e RINI!

  A mund te konsiderohen ‘gazetare’ alabake zagare e trushpelare qe u mungojne edhe INSTIKTET e KAFSHEVE kur propogandojne akoma kreret e krimit e korrupsionit dhe pas 30 VJETESH e kerkojne shpetimin po qe se iken nga kryeminister ‘me thonj te pa prere’ i wquajtur EDVIN!?

  A mund te quhet ‘gazetar’ nje lloj KAFSHE qe thote se :’Po e lane nervat Edvinin do na fuse ne burg?

  A mund te konsiderohet njeri nje plak i corrofjepsur minoritar çoban me mbiemer Lubonja kur pas 30 vjetesh na ‘shan’ aleatin strategjik’ kur u thote me te drejte qe kane vene ne pushtet e bere edhe avokatine e krriminelit me te madh te njerezimit Pinoçet e harron te thote si Zagar se kush e ka mbajtur dhe vazhdon ti mbaje ne pushtet per 30 vjet kreret e KRIMIT dhe KOFRRUPSIONIT ne kete vend ne mes te Europes duke filluar nga vetja e TIJA e me radhe e me sere tere KRRIMINELET perfunduar tek kreu i KRIMIT Neron Salija!?

  A mund te konsiderohemn intelektuale lloj kafshesh minoritare ish ‘çuna blloku’ alabake qe u mungon edhe INSTIKTI i kafsheve kur thone akoma se :’Kete e di Amerika’ apo ‘Kete e di BE-ja’ si puna e ca Ngjelave,Bushateve,Zhejve,Zhulsave qe jane te INKRIMINUAR deri ne gryke si ish Bllokmene jetuar me GJAK femijesh shqipetare!?

  A mund te kemi shprese qe te integrohet nje popull nga turmat e strumentalizuara e te ‘marrosura’ qe nuk ka ‘petendi’ qe mund ti fusi ne vathe pa ‘grusht te hekurt’ kur nje ‘kryeminister’ IDJOT qe nuk doi se ç’fare eshte shteti qeverrisja,ekonomija reformat manfdati parlamenti demokracija parlamentare pushteti zgkjedhjet referendumi e mbi te gjitha POPULLI kur mbledh ne konference shtypi ca lloj KAFSHESH apo Zagaresh qe kane humbur edhe NUHATJEN edhe INSTIKTET e kushtezuara e pa kushtezuara dhe behet konference ‘shtypi’ me pyetje e pergjigje ne gjuhen e ‘kafsheve’!
  Si mund te konsiderohet ‘gazetar’ e informacion kur nje IDJOT i thote kryeministrit :’Po pse nuk e jep doreheqjen ti dhe hajde prape pastaj me qe thote krrimineli Sali dhe nje bythe qire lulezime apo Mona Like’!?

  Si mund te shkohet ne Europe kur ketu eshte restauruar kalifati i Bathofrku vendin e njerezve shqipetareve po e zene lloj kafshesh e muxhahedines koke palare e ca çuperlina kamikaze te ISIS qe te vetemin liber qe kane ‘lexuar’ edhe ate se prapthi e nuk flasin shqip i drejtohen ‘kryeministrit’ pa shtet e qeverri e i thone:”Per te mos u ‘AGRAVUAR’ situata pse hedh benzine e jo uje Zjarrit’……Sikur te ishe ti ne vend te ne vend te Bashes(!?) pa gjykate kushtetuese pa gjykate te larte …’çfare do beje’!?

  Ne kete vend 30 vjet jo vetem nuk arrihet te kuptohet qe kemi ngelur pa shtet pa 4 pushtetet pa ekonomi pasuri osev pa ASGJE por ketu nuk flitet me per POPULL nga keto lloj KAFSHESH qe tani jane bere pjese e TURMES!Krize e thelle indetiteti!

  ZGJIDHJA!?
  -E vetemja rruge shpallja e gjendjes se vjashtezakoneshm deri sa te filloje ‘zbatimi’ i se ashtuquajtures ‘Reformes’ fantazem ne Drejesi!
  Problemi eshte se kush duhet dhe mund ta shpalle kete gjendje si ne kohe LUFTE!?
  Like Floriri qe duhet te ish te pakten ne arrest shtepije ,Edvini qe duhet te veshe atletet se prapthi e te dale si Zogolli ne ma,nderhyrja me prezence ushtarake e NATO apo nje ‘grusht shteti’ ne emer te popullit per popullin me popullin nga…’X’?

  P.S-Eshte mese tragji-komike qe te shohesh mijera police te policise se ‘shtetit’ qe 30 vjet meren me mbrojtjen e ‘istitucioneve’ te mbushura me kafshe e Mul Noka e ti ruajne po nga kafshe qe drejtohen nga kafshe Dash Shehe e Mul Noka e propogandohen nga Zagare Lesa,Fev zinj e Fari Ballinj…..K A F SH E R I!

  Reply to this comment
 3. NOLI May 14, 09:24

  Krishti me kamxhik
  Ne keshtjelle t’atdheut,ne tempull te fese
  Jane shtruar sarafet’ pa shpirt e pa bese,
  Tregetojn’ e genjejne,rrembejn’ e sfrutojne
  Thon’ ashtu Izraelin(Shq..) e mbrojn’ e shpetojne.
  ……..
  ”Je gabuar o krisht,qe u ke predikuar
  Se te marret,te shurdherit s’kane degjuar;
  Nderq kurrizin me pare,pastaj ndriço trurin.
  Se shpirt-robi s’òlirohet askurre pa drurin.”

  Reply to this comment
 4. jetimet e 21 Janarit May 14, 14:39

  Zinxhiri i krimit:
  Biberajt–Beogradi-Berisha-‘Ambasadoret’-LU-Arvizu-Mik I fullhanit-Gruaja e FullhanIT gjykon me urdher te Salise-Like florine-Like fòlorija dhe Salija dekorojne ne pension Arv izine_si mik i Fullhanit qe gruaja shpetoi nga burgu Loike florine–me urdher te Saliose sipas porosive te Serbise dhe mergates dse qyqeve te AmeriQIse qe jane paguar me floririn e Shqiperise me milioardat e kontrabandes se armatimi9t e municioniot te ‘Sypeshkaqnit’ nip i serbidse qe me miliardat e kontrabandes se armatimit e municionit qe ka blere tere senatin e amerikes nepermjet sekserit çam M E D I SE qe i shkerdhehet tere farefoisi me tere Olldashet koqedashet dhe qente e shqiperise…

  Reply to this comment
 5. Dibrani May 14, 20:54

  I sakt ne shkrim,….frymzuesit dhe plan-bersi ben rrolin e politikanit dhe shtetarit,..keto qe u shkojne mbrapa paguajne faturen

  Vetem ne Shqiperi ndodh

  Del qart qe sot keto peso-politikan jan banda qe mbrojne njeri tjetrin qe establishmenti mos rrezohet

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*