14 nentor 2017

November 14, 2017 02:00 Updated

14 nentor 2017

November 14, 2017 02:00 Updated
Komento

3 Komente

 1. A.GRAMSH November 14, 09:17

  ‘KAZANIT QEVERISES’? PO I BIJE KALLAJI!
  ‘Tjapesh para e pushtet nje qeverrije diletante si ti japesh wiski e çelesat e makines nje femije’P. J O’Rurk
  —————
  Ne si popull , ose te pakten si elektorat 40 perqindesh,duhet te kuptojme nje gje fare te thjeshte te pakten ne keto 2 legjislaturat e fundit:
  Fjala ‘FITORE’ nuk ka vend ne kete vend por duhet thene e perdorur vetem fjala ‘humbje’!Nuk ka fituar as e ashtuquajtura PS e as nje kryetar i saj e i nje qeverrise me emerin Edvin po kane ‘humbur’ tere qeverrite kujslinge parardhese e mbi te gjitha antishqipetari e i inkriminuari Berisha sipas popullit!
  Tragjedija eshte se edhe pse elektorati e populli ne legjislaturen para kesaj i dha HUMBJEN Berishes e tere bades se tij me 1 milion shuplaka dhe kane kaluar 5 vjet ,ai vazhdon e eshte pronar kalif i antishtetit e tere te ashtuquajtura ‘pushtete’ e istitucione me bekimin e te ‘huajve’ perfaqesuar nga ambasadore sa injorante aqe edhe diletante!

  Atehere lind pyetja:Kush e mban ne pushtet me te gjitha atributet e nje kalifi Sali Berishen dhe shperdoron pushtetin dhe mandatin e Popullit shqipetar!?
  Pergjigjen e jep edhe me injoranti mjafton te ndihet shqipetar e jetoje realitetin tragji-komik te ketyre 5 vjeteve loje nuse dajash me ‘çuna TirOne’: ‘Qurravite e
  Edvin Ilir Bashes!!

  Nuk do as mend e kalem kjo pune per ta kuptuar kur nje qeverri adoleshente dhe injorante me nje krye nje kryeminister injorant(injoranca nuk eshte ofendim por nje besim falls ne ato qe ben e ruge e mesme midis te vertetes e gabimit) marin persiper jo vetem te ‘Ndajne pushtetin e popullit’ por edhe ta falin ate pushtetin e sovranit si i tiket nje ‘çuni TirOne’ qe njehere e shet voten e popullit per nje NGJALE me njerez te INKRIMINUAR me ze e figure nje here ne mes nate e ndan me nje Lulash po te inkriminuar me ze e figure per hajduteri e vrasje!? Ne cilin do vend jo te Europes po dhe ballkanit nje qeverri e kryeminister nuk do mbyllnin as edhe 1 muaj qeverrisje qe me mandatin e popullit fshijne bythen!

  Pas 5 vjetesh qe kjo mender qUrravi e ky mender kryeminister nuk kane bere ASNJE REFORME per ate qe jane votuar :Rilindjen e shtetit dhe 4 pushteteve dhe venjen para pergjegjesive VARRMIHESIT e shtetit,rikthimin e parlamentit SOVRANIT,shqipetareve perse duhet te qendrojne ne krye te pilafit kur ‘koke palaret’mbikoke vazhdojne ti dhjesin Salija LLalla e Like florija!?

  Nuk ka pse pret akoma elektorati i tradhetuar e voten e tij te shperdoruar pas 5 vjetesh:
  Kjo qUrravi,nuk DO te ndryshoje,nuk MUND te ndryshoje o nuk DI te ndryshoje ne te treja rastet duhet te IKI ne shtepi!

  Loja nuse dajat qe ben Edvini me ‘kazanin informacion’ kur 27 vjet ka qene balli i ketij kazani e bytha e kazanit te RD e ‘Albania’ jane jo per te diskretituar nje informacion 27 vjet INEGZISTENT por per tju shmangur detyres e mandatit te popullit per te Qeverrisur e rilindur shtetin!

  Edhe me idjotet e dine qe tragjedija me e madhe 27 vjet eshte mungesa e informacionit te LIRE te PA VARUR e Profesionist!
  A mund te quhet informacion qe nje Edvin’çun TirOne’ politiken e ngaterron me Dixhitalin e nuk di qe akoma si injorant se Lavatriçja i ka sherbyer dhe sherben me shume njerezimit akoma se interneti!?
  A mund te quhet informacion nje informacion qe perfaqesohet nga dy ‘çuna blloku’ minoritare çobenj nje Ngjela e nje Lubonja qe 27 vjet vendi digjet ata neron Salise i kane ferkuar koqet e tani njeri tregon perralla me Amerike e ambasadore kaubojsa e tjetri ka ‘frike’ se mos Edvini mer nen kontroll SHISH-in e Visho Ajazit kur edhe gomaret e Peqinit po jo Tos Lubonja e dine qe ne jemi 27 vjet pa shtet dhe tere agjenturat jane ulur kembekryq ne Bathore me ne krye Jakomonin FAZLLIQ!?

  Sa thame me siper kjo qeverri ose ky kryeminister o nuk dine o nuk duan o nuk munden ,duhet shtuar o per INJORANCE duhet te miratojne superreformen e sistemit elektoral me FORCE nga BE dhe SHBA-te e duhet ti rikthejne brenda Marsin SHTETIN SHQIPETAREVE!

  Eshte humbje kohe dhe perkeqesim gjithmon e me teper i situates te mbash sehir nje politike ,nje parlament nje qeverri INJORANTESH qe nuk jane akoma te pergjegjshem qe jemi 27 vjet pa shtet pa 4 pushtetet,pa parlament.pa gjyqesor,pa egzekutiv,pa asnje istitucion mbushur me injorante qe marrin rroga MILIONESHE si PROFESIONISTE!

  Nje qeverri injorantesh nuk e di akoma se 27 vjet akoma nuk ka EMER sistemi ekonomik dhe ‘sistemi i ekonomise se lire te tregut’ eshte trasformuar ne :’Lirija e tregut te Lirise se hajduterise se Salise’ dhe vendin e popullit ne pushtet e kane zene biznesmonet,affaristet,monopolistet klientalizmi e nepotizmi qe kerkon BURRA SHTETI mendim ekonomik e shkencor,reforma drastike e politika ekonomike e drastike per ta çliruar ekonomine istitucionet e Shqiperine!

  P.S Varrmihesit e shtetit nuk mund te rilindin shtetin e aqe me teper kur jane injorante e pa nivel intelektual te qeverrisin nje vend te pa qeverishemprandaj dhe nuk arrijne te dallojne ate qe kerkon POPULLI e ate qe duhet bere te ‘ZGJEDHE’ ne morine e mizerine e problemeve por kerkohet te propogandohen ‘ura’ edhe atje ku s’ka lumenj e AUTOSTRADA atje ku nuk ka ngelur kembe njeriu!Ne komisionin e ‘ekonomise’ me 5 MILIARD borxh zihen injorantet si femije bastarde kus e ka xhaketen apo kostumin me te shtrenjte!

  INJORANCA ESHTE ADM-Arma Demtimit Mase me e rrezikeshmja tek kjo glase politike shurranjoze te ish bllokut te ri e te vjeter ,’kungujve te Dhjetorit’ te ashtuquajtur ‘studente’ e ‘çunave te Tirones’ qe kerkojne te mbajne pushtet me protagonizem kazanesh e pupulizem provincial e mesjetar duke arritur qe ne gjendje ‘deliri madheshtije’ ti japin ‘leksione’ dhe Botes si te pa shkolluar e pa asnje dite pune ne jete!

  Reply to this comment
 2. MIGJENI November 14, 10:19

  BUKURIA QE VRET
  -Mernje dhe çonie ne qytet kete shtatore.Vendosnie ne nje shesh! Dhe si permendore kushtonia ndokujt!Kushtonia atij qe ka ma shume merita per kete vend!Po,ndoj ministrit o deputetit o ndokujt tjeter…
  E ne rase se nuk gjeni ndonji njeri qe ka merita te mjaftueshme,atehere kushtonia atij qe ka merita ma pak:
  perendise klasike.

  Reply to this comment
 3. L.H November 14, 10:30

  Si do e paraqiste sKiperine sot nje piktor i mire???
  Si nje ‘Bythe qe ka zene merimanga’ simbol i varferise e mjerimit!!!!!!!!!!!!!
  Si do ta interpretonte bojaxi Edvin Kristaq Rama rrjeten e merimanges tek bytha??????????’
  ‘Jane vena dhe arterje gjaku’ nga shendeti i tepert ne bytheet e MonaLikes’………..
  Fatkeqesi qe PS edhe nje Gramos qe kish e spostuan duke e ngritur ne pergjegjesi……stan me lepuj si spiroPordhet me kone si Braçet e me krokodila si ‘Naçi,Baçi.Muçi e tere kafshet e tjera qe ramushin e tundin e shkundin per koqesh………

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*