14 qershor 2018

June 14, 2018 02:21

14 qershor 2018

June 14, 2018 02:21
Komento

9 Komente

 1. A.GRAMSH June 14, 09:25

  2018-TA? PAK DRITE!
  ‘Te dhenat ne duar te popullit’!?Tek ne mungojne edhe te dhenat edhe populli!
  ————–
  Nuk mund te kete kurre liri te fjales e informacionit pa ekonomi te tregut te lire dhe nuk mund te kete ‘ekonomi te tregut te lire’ pa liri te fjales e informacionit!
  Tragjikisht tek ne jo vetem qe nuk behet fjale per EMER te sistemit ekonomiko-shoqeror por as qe mund te imagjinohet per sistem te lire te ekonomise se tregut ku parimet kryesore jane TRE:Meritokraci-Barazi mundesish-Konkurence.Pa keto tre parime nuk mund te flitet per ekonomi te tregut te lire po per monopole te tere ekonomise ku tere parimet jane zevendesuar nga nepotizmi e klientalizmi perfshi te ashtuquajturen INFORMACION ne duar e ne sherbim te monopoleve klientalizmit nepotizmit.Populli eshte ne terr informativ e nuk ka ASNJE te dhene ne duart e tij qe nepermjet FJALES SE LIRE te beje ‘oponence’ opozite e te kundeshtoje SHTYPJEN ,SHFRYTEZIMIN perfshi permbysjen e historise se tij!

  Na mungojne statistikat!
  ‘Ne nje shtet-Thosh shkrimtari amerikan Mark Tuen-ka tre lloj genjeshtrash:Genjeshtra,Genjeshtra me bisht dhe statistika”.Statistikat i konsideronte si me te medhate.Po tekne qe mbi nje çerek shekulli mungon shteti dhe nuk behet me fjale per ‘statistika’ e te dhena ne duar te popullit se na mungon ‘drita e syve’ udherrefyesi -Informacioni i LIRE i PA VARUR-Profesionist e as qe behet me fjale per Gazetare investigative e pse jo SHKRIMTARE-INVESTIGATIVE

  Jetojme periudhen mesjetare te inkujzicionit dhe terrin e informacionit!?
  1.-Te dhenat demografike.
  Sa popull kemi ngelur pas nje çerek shekulli nder keto troje te te pareve tane.
  Sa e si eshte raporti i kesaj popullsije sipas grup moshave dhe kush eshte prespektiva
  Si eshte shperndare kjo popullsi e perqendrimi ne qytetet kryesore sipas teorise se Mao:’Fshati te rrethoje qytetin’ kush jane pasojat qe kane sjelle per pronen ,punen ,mireqenjen
  Sa popull shqipetar eshte ne arrati e kush pjese e popullsise ka ikur si eshte mosha mesatare e asaj te ikur me ate qe pret ‘integrimin ne Shtefine’ ne keto troje ku ska vend as per varre se ‘Asht tok e xanun’ ashtu si Ajri Deti toka e nentoka!
  Nder shqipearet e ikur rreth 2Milion nje e treta ose mbi PESEQIND MIJE te moshave 1-35 vjeç qe nuk dine shkrim e kendim SHQIP e sherbimin ushtarak e bejne per te HUAJT e betimin ne gjuhe te HUAJ a mund te quhen shqipetare?

  Nder shqipetaret qe jetojne akoma nder keto troje sa jane te punesuar e sa te pa pune sa te siguruar e sa prostituojne sa lypin e sa presin ikjen sa eshte te ardhurat per fryme ne krahesim me popullsite e vendeve te ballkanit si jane treguesit e punes prones mireqenjes te dhenat e vdekshmerise e te lindjeve e kush ka ‘paresi’.Sa te HUAJ nder keto mbi 25 vjet jane vendosur nder keto troje e mbi çfare kriteri KRRIMINELET NISHANE u kane dhene pashaporta shqipetare me te gjitha te drejtat e PRONESIMIT te trojeve shqipetare?

  2.-Te dhena ekonomike-financiare e bankare
  Sa llogaritej ne TRILION-MILIARDA pasurija kombetare e popullit shqipetar e tundeshme dhe e pa tundeshme ne vitet ’90 perfshe ate mbi e nen tokesore e kapitalet strategjike!?

  Sa llogaritet SOT tere vlera e pasurive kombetare sa me siper e ne duar te kujt eshte mbasi shqipetaret u SHPRONESUAN 100 perqind e ku ndodhen rrenjet e kapitaleve strategjike per BREZAT qe do vine per te RIGJENERUAR si pasardhes popullin shqipetar e me se do JETOJNE!
  Kush kane qene politikat ekonomike ne keto 28 vjet per rritjen e mireqenjes mbi bazen e parimeve te ekonomise se tregut e kush kane qene PARESITE per zhvillimin e ketij vendi me popullsi sa nje fshat e me gjysmen ne EMIGRIM nderkohe qe jemi populli me i varfer i ballkanit!

  Kush kane qene politikat ekonomike financiare te kesaj GLASE politike krriminele e te korruptuar ne drejtimin e ‘INVESTIMEVE TE PILOTUARA’ e me efektivitet per zhvillim si ne bujqesi blektori turizem e kush kane qene raportet me ‘fondacionet’ GJAKPIRESE e bankat e huaja SHUSHUNJA perfshi edhe FMN e BB apo spekullatoret e HUAJ financiare perfshi ‘filatropikun”bamires’ Sorros e si justifikohen mbi 7 MILIARD euro Borxh e kush do shkoje ne GIOTINE pa perjashtim e kesaj politike

  Sa Miliarda te pasurive kombetare jane trasformuar ne VALUTE e ndodhet ne tere bankat e botes ne menyre te ‘ligjeshme’ te pa ligjeshme e pasoje e hajduterise e pse nuk meren ne ndjekje PENALE e ARREST ne flagrance tere ish Ministra financash e GOVERNATORE bankash… tu ‘justifikojne’ SHQIPETAREVE edhe shpronesimin dhe hajduterine per 28 vje.!?
  Spekullatori me i madh amerikan Bernie Madof u denua me 170 vjet burg e djali u vete VAR!?
  Po Eriket,Xenat,fevzot si shoke te pa ndare ne krimin ekonomik e financiar kur do VETEVAREN!

  3.-Te dhenat politike!?
  ‘Politika eshte shprehje e konncentruar e ekonomise’ thosh profeti Marks qe shume filozofe e intelektuale e kane ‘shqipteruar’ ne forma te ndryshme si :’Stomaku para trurit’ apo ‘Njeriu ashtu si ha mendon’
  Politika qe tek ne ka 28 vjet qe haet ne vend te BUKES 24 ore mbi 24 ore nuk eshte PROFESION qe e bejne vetem KRRIMINELET me ‘Nishan’ e xhihadistet salisjane por eshte SHERBIM ndaj popullit e jo populli shqiptar barkthare ti sherbeje si SKLLEVER kesaj politike KRRIMINALE

  Sa eshte numuri i tere kesaj krriminale ne raport me popullin
  Sa eshte numuri i bandave parti ne raport me elektoratin
  Sa eshte numuri i deputeteve dePutanave ne krahesim me zgjedhesit
  Sa jane pensionistet ish krriminele me pensione te ARTA ne vendin me te varfer te Ballkanit
  Me se meren mbi 600 shoqata fondacione qeverritare fetare e xhihadiste e kush i paguan
  Pse nuk behet publik te dhenat e buxhetit te shtetit e ku shkojne miliardat e marra borxh
  Pse paguhen paralelisht dy pale shtete dy pale policije e dy pale ‘ÇDREJTESIJE’ nje e Kalif Salise apo shteti i kalifatit e nje ‘shtet’ pa breke ne BYTHE se ja ka vjedhur ‘kryeKari’ e shtetit Like florija.
  Sa jane pasurite e tere ‘politikaneve’ deri ne brezin e trete te tundeshme e pa tundeshme e kush do tja jape popullit ne dore ti gjykoje ‘Ne emer te popullit’?

  KUSH JANE ISTITUCIONET NDERKOMBETARE E FINANCIARE QE FINANCOJNE KRIMIN POLITIK ne nje vend pa shtet pa pasuri e pa POPULL!?

  Si mund ti kete te gjitha keto te DHENA qe te vihet ne banken e te akuzuarve KRIMI dhe KORRUPSIONI kur tek ne mungojne edhe statistikat qe i FSHEH kreret e krimit dhe INFORMACIONI?

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH June 14, 09:32

  2018-TA? PAK DRITE!
  ‘Te dhenat ne duar te popullit’!?Tek ne mungojne edhe te dhenat edhe populli!
  ————–
  Nuk mund te kete kurre liri te fjales e informacionit pa ekonomi te tregut te lire dhe nuk mund te kete ‘ekonomi te tregut te lire’ pa liri te fjales e informacionit!
  Tragjikisht tek ne jo vetem qe nuk behet fjale per EMER te sistemit ekonomiko-shoqeror por as qe mund te imagjinohet per sistem te lire te ekonomise se tregut ku parimet kryesore jane TRE:Meritokraci-Barazi mundesish-Konkurence.Pa keto tre parime nuk mund te flitet per ekonomi te tregut te lire po per monopole te tere ekonomise ku tere parimet jane zevendesuar nga nepotizmi e klientalizmi perfshi te ashtuquajturen INFORMACION ne duar e ne sherbim te monopoleve klientalizmit nepotizmit.Populli eshte ne terr informativ e nuk ka ASNJE te dhene ne duart e tij qe nepermjet FJALES SE LIRE te beje ‘oponence’ opozite e te kundeshtoje SHTYPJEN ,SHFRYTEZIMIN perfshi permbysjen e historise se tij!

  Na mungojne statistikat!
  ‘Ne nje shtet-Thosh shkrimtari amerikan Mark Tuen-ka tre lloj genjeshtrash:Genjeshtra,Genjeshtra me bisht dhe statistika”.Statistikat i konsideronte si me te medhate.Po tekne qe mbi nje çerek shekulli mungon shteti dhe nuk behet me fjale per ‘statistika’ e te dhena ne duar te popullit se na mungon ‘drita e syve’ udherrefyesi -Informacioni i LIRE i PA VARUR-Profesionist e as qe behet me fjale per Gazetare investigative e pse jo SHKRIMTARE-INVESTIGATIVE

  Jetojme periudhen mesjetare te inkujzicionit dhe terrin e informacionit!?
  1.-Te dhenat demografike.
  Sa popull kemi ngelur pas nje çerek shekulli nder keto troje te te pareve tane.
  Sa e si eshte raporti i kesaj popullsije sipas grup moshave dhe kush eshte prespektiva
  Si eshte shperndare kjo popullsi e perqendrimi ne qytetet kryesore sipas teorise se Mao:’Fshati te rrethoje qytetin’ kush jane pasojat qe kane sjelle per pronen ,punen ,mireqenjen
  Sa popull shqipetar eshte ne arrati e kush pjese e popullsise ka ikur si eshte mosha mesatare e asaj te ikur me ate qe pret ‘integrimin ne Shtefine’ ne keto troje ku ska vend as per varre se ‘Asht tok e xanun’ ashtu si Ajri Deti toka e nentoka!
  Nder shqipearet e ikur rreth 2Milion nje e treta ose mbi PESEQIND MIJE te moshave 1-35 vjeç qe nuk dine shkrim e kendim SHQIP e sherbimin ushtarak e bejne per te HUAJT e betimin ne gjuhe te HUAJ a mund te quhen shqipetare?

  Nder shqipetaret qe jetojne akoma nder keto troje sa jane te punesuar e sa te pa pune sa te siguruar e sa prostituojne sa lypin e sa presin ikjen sa eshte te ardhurat per fryme ne krahesim me popullsite e vendeve te ballkanit si jane treguesit e punes prones mireqenjes te dhenat e vdekshmerise e te lindjeve e kush ka ‘paresi’.Sa te HUAJ nder keto mbi 25 vjet jane vendosur nder keto troje e mbi çfare kriteri KRRIMINELET NISHANE u kane dhene pashaporta shqipetare me te gjitha te drejtat e PRONESIMIT te trojeve shqipetare?

  2.-Te dhena ekonomike-financiare e bankare
  Sa llogaritej ne TRILION-MILIARDA pasurija kombetare e popullit shqipetar e tundeshme dhe e pa tundeshme ne vitet ’90 perfshe ate mbi e nen tokesore e kapitalet strategjike!?

  Sa llogaritet SOT tere vlera e pasurive kombetare sa me siper e ne duar te kujt eshte mbasi shqipetaret u SHPRONESUAN 100 perqind e ku ndodhen rrenjet e kapitaleve strategjike per BREZAT qe do vine per te RIGJENERUAR si pasardhes popullin shqipetar e me se do JETOJNE!
  Kush kane qene politikat ekonomike ne keto 28 vjet per rritjen e mireqenjes mbi bazen e parimeve te ekonomise se tregut e kush kane qene PARESITE per zhvillimin e ketij vendi me popullsi sa nje fshat e me gjysmen ne EMIGRIM nderkohe qe jemi populli me i varfer i ballkanit!

  Kush kane qene politikat ekonomike financiare te kesaj GLASE politike krriminele e te korruptuar ne drejtimin e ‘INVESTIMEVE TE PILOTUARA’ e me efektivitet per zhvillim si ne bujqesi blektori turizem e kush kane qene raportet me ‘fondacionet’ GJAKPIRESE e bankat e huaja SHUSHUNJA perfshi edhe FMN e BB apo spekullatoret e HUAJ financiare perfshi ‘filatropikun”bamires’ Sorros e si justifikohen mbi 7 MILIARD euro Borxh e kush do shkoje ne GIOTINE pa perjashtim e kesaj politike

  Sa Miliarda te pasurive kombetare jane trasformuar ne VALUTE e ndodhet ne tere bankat e botes ne menyre te ‘ligjeshme’ te pa ligjeshme e pasoje e hajduterise e pse nuk meren ne ndjekje PENALE e ARREST ne flagrance tere ish Ministra financash e GOVERNATORE bankash… tu ‘justifikojne’ SHQIPETAREVE edhe shpronesimin dhe hajduterine per 28 vje.!?
  Spekullatori me i madh amerikan Bernie Madof u denua me 170 vjet burg e djali u vete VAR!?
  Po Eriket,Xenat,fevzot si shoke te pa ndare ne krimin ekonomik e financiar kur do VETEVAREN!

  3.-Te dhenat politike!?
  ‘Politika eshte shprehje e konncentruar e ekonomise’ thosh profeti Marks qe shume filozofe e intelektuale e kane ‘shqipteruar’ ne forma te ndryshme si :’Stomaku para trurit’ apo ‘Njeriu ashtu si ha mendon’
  Politika qe tek ne ka 28 vjet qe haet ne vend te BUKES 24 ore mbi 24 ore nuk eshte PROFESION qe e bejne vetem KRRIMINELET me ‘Nishan’ e xhihadistet salisjane por eshte SHERBIM ndaj popullit e jo populli shqiptar barkthare ti sherbeje si SKLLEVER kesaj politike KRRIMINALE

  Sa eshte numuri i tere kesaj krriminale ne raport me popullin
  Sa eshte numuri i bandave parti ne raport me elektoratin
  Sa eshte numuri i deputeteve dePutanave ne krahesim me zgjedhesit
  Sa jane pensionistet ish krriminele me pensione te ARTA ne vendin me te varfer te Ballkanit
  Me se meren mbi 600 shoqata fondacione qeverritare fetare e xhihadiste e kush i paguan
  Pse nuk behet publik te dhenat e buxhetit te shtetit e ku shkojne miliardat e marra borxh
  Pse paguhen paralelisht dy pale shtete dy pale policije e dy pale ‘ÇDREJTESIJE’ nje e Kalif Salise apo shteti i kalifatit e nje ‘shtet’ pa breke ne BYTHE se ja ka vjedhur ‘kryeKari’ e shtetit Like florija.
  Sa jane pasurite e tere ‘politikaneve’ deri ne brezin e trete te tundeshme e pa tundeshme e kush do tja jape popullit ne dore ti gjykoje ‘Ne emer te popullit’?

  KUSH JANE ISTITUCIONET NDERKOMBETARE E FINANCIARE QE FINANCOJNE KRIMIN POLITIK ne nje vend pa shtet pa pasuri e pa POPULL!?

  Si mund ti kete te gjitha keto te DHENA qe te vihet ne banken e te akuzuarve KRIMI dhe KORRUPSIONI kur tek ne mungojne edhe statistikat qe i FSHEH kreret e krimit dhe INFORMACIONI?

  P.S Mos valle propoganda qe i behet 28 vjet fantazmes ‘INTEGRIM’ dhe se fundi ‘Hapjes se negociatave’ per ‘INTEGRIM’ ka per qelim MBYLLJEN e ARKIVES se krimit e korrupsionit ushtruar mbi nje çerek shekulli ndaj popullit shqipetar me regji e skenare te huaj per ta SHPERBERE?Te gjitha te dhenat dhe statistikat kete tregojne:SHPERBERJEN

  Reply to this comment
 3. Shqipetar Kanada June 14, 09:40

  HALLALL QUMESHTI I NENES SHQIPETARE.

  Reply to this comment
 4. NOLI June 14, 10:03

  Ç’thot’ ajo e ve e gjore
  -Mbretereshe pa kurore-
  Faqe -çjerrur,lesh-leshuar,
  Shpirt e zemer perveluar.
  Gjysm’e vdekur:’O shqiptare:
  Nenes mos ja beni varre

  ….Cilet jane ata tirane
  Qe te prene e qe te vrane
  Qe te there bij e bija,
  Dhe t’u- nxi ,t’u mbyll shtepija?
  Derdhni plumba o shqiptare
  Gjakn’ e Nenes per te marre

  Cilet bij te tradhetuan
  Dhe te ndoqne dhe te shuan
  Dhe te lan’,o shkab’ e ngrate
  Pa fole,pa zog,pa shpate?
  Keta qena o shok i mbytni
  Mbushni gjylet qe ti shtypni

  Reply to this comment
 5. MIGJENI June 14, 10:10

  Mali hesht-dhe ne heshtje qesh.
  E une vuej-dhe ne vuejtje vdes.
  Po une,kur?heu!kur kam per te qeshe?
  Apo ndoshta duhet ma pare te vdes?

  O,si nuk kam nji grusht te fuqishem!
  Malit qe hesht mu ne zemer me ja njeshe!
  Ta shof si dridhet nga grushti i paligjshem..
  E une te kenaqem,te kenaqem tue u qesh.

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 June 14, 10:23

  mero qerosi na paska bërë një shkrim parapregatitor për???
  atë që tha shpigel??
  apo thjeshtë i ka thënë rama “më bëj pak propagandë si nacionalist me bateri që jam”??
  shkrimi është i bukur frymëzues dhe na kujton të këqijat që kemi hequr duke shkuar në shtete të tjera!
  në shtete që kanë nevojë për qindra mijëra emigrantë çdo vit!!shtete që pa pikën e problemit mund ta merrnin gjithë shqipërinë dhe të krijonin një qytet të vogël në hapsirat e tyre të pamasa!!
  por mero,si e njohim ne,si një njeri i arsimuar dhe me talent kapjen e problemeve dhe shkrimin e bukur dhe bindës,po bën atë që ka zakon të bëjë!
  po përfiton nga oferta më e lartë!!pra ata që e kanë paguar më shumë janë ata që vendosin dhe dhrejtimin e shkrimit të meros!!
  shqipëria është shumë e vogël!shqipëria ka një popullsi të brishtë!shqipëria ka një ekuilibër bashkjetese sepse është e banuar nga shqiptarë!një popull i lidhur pak a shumë jo vetëm me lidhje gjaku por dhe me miqsira!!një dyndje masive,si ajo që ndodhi në gjermani para 3 vitesh do të bënte që shqipëria të mos kishte mundësi rigjenerimi!!nuk do të përbllej dot me ndryshimet sociale,kulturore dhe fetare!!
  mero tullaci thotë se refugjatët kanë si shënjestër gjermaninë dhe jo shqipërinë!
  kjo është e vërtetë,POR qerosi mero e ka me të futur këtë thënje!!sepse po të ishte kështu??atëherë nuk do të ndërtoheshin “burgjet”në shqipëri!!këto kampe pasi të jenë mbushur plot,pasi të ketë kaluar një farë kohe do të detyrohet të hapen!por në këtë kohë do të jet bërë hermetik kufiri “gjerman”!pra ata njerëz nuk mund ti mbash si bagëtia përjetë në kampe!!
  një variant tjetër për këtë shkrim të mero qerosit është dhe një subvencion i neo sulltanit!!atij miku të këtij palloshit tonë!!sulltan hamamit i intereson një ballkan,më mirë të themi,shqipëri,kosovë dhe maqedoni(kjo e fundit vështirë)e rimbushur me njerëz,të zgjedhur nga ai,që nesër nga kushtet e këqija do të ishin mbështeja e tij!ai,nesër si dhe sot,do të paraqitej si njeriu që mendon për vëllezërit e tij myslymanë!!sot për sot e kemi vështirë të përballojmë ndikimin,subversionin e tij!
  përfytyroni nesër,kur të kemi një shpërbërje të jashtëzakonshme demgrafike!!
  personalisht jam për ndihmë ndaj kujt do!i bardhë a i zi,i verdhë a jeshil,por në këtë rast nuk dua të tregohem qorr për kurthin që po i pregatitet shqipërisë!!
  shpresojmë që europa të na ket shitur tek erdogani!!dhe kjo falë politikës tonë!!

  Reply to this comment
 7. JETIMET E 21 JANARIT June 14, 10:27

  DENIMI ME VDEKJE ME GIOTINE
  GIOTINA NE BULEVARD KU U VRANE SHQIPETARE
  PER QEF E KU GJAKU NUK ESHTE THARE.GIOTINEN TA PERDORIN AMBASADORET AMERIKANE NJERI PAS TJETRIT E TE ‘VERTETOJNE’ SE KOKAT E KRIMIT NUK BEJNE ‘RIKOSHET’……….MALLKIM!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 8. shQIna June 14, 15:08

  O redaksi,
  Po kete ‘antiensuren’ qe çensuron veten si idjot e qe flet ne gjendje te renduar psiqike per mero me ‘M’ te vogel e merume me ‘M’ te madhe pse na e fusni ne kete rubrike…..!?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 19, 16:44

   shQIna
   zemraaaaaaaaaaaaa!!
   nuk di të ta përcaktoj llojin tënd,por do të të pyesja.
   po ti çpate??
   përse do të më censurosh moj zemër??
   çpunë të prish ty budallallëku tim??ti mund ta mundësh me mënçurinë tënde të pamasë!!
   shkruaj diçka dhe të tjerët nuk do ta marrin mundimin të lexojnë budallallëqet e mija!!
   bëje zemra!apo nuk je në gjëndje të shkruash më shumë se një fjali të pjerdhur??

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim