Pyetje-Pergjigje me Kryeredaktorin (IV)

May 14, 2014 16:25

Pyetje-Pergjigje me Kryeredaktorin (IV)

….

May 14, 2014 16:25
Komento

66 Komente

 1. Qerim Kelmendi, Peje May 16, 23:42

  Qe Shqiperia te shpetoje nga ndonje kriz-kaos, menjhere duhet te nisin proceduarat parlamentare, per shkarkimin e President Nishanit.
  Bujar Nishani sot konsiderohet si Gardian i faqeve te zeza, Gardian i se keqes, prandaj edhe duhet shkarkuar sa me pare.

  Reply to this comment
  • THANO May 20, 18:32

   Pershendetje Qerim.
   Pershendetje te gjitheve.
   Mbeshtes idene e ndryshimeve kushtetuese mbi te drejtat dhe detyrat e Presidentit dhe zgjedhjen e tij me referendum.
   Sa me pak pushtet ne duart e nje klase politike qe nuk eshte ne gjendje te ofroje me asnje strategji afatgjate zhvillimi te vendit

   Reply to this comment
  • Strellci i Eperm.tire July 15, 19:57

   Shoku Tito me Shokun Enver kane cofe o Qerim.Tash Partine e Sh.Enver e udheheq Edvin Rama po hala nuk po na bind.Gramoz Rucin e Namik Serbin aty i ka.Namiku per Dragash e Peje kurse Gramozi per Tepelene e Leskovik.

   Reply to this comment
 2. trikoleshi May 18, 20:45

  Pergezime z.Thano per stafin e shkelqyer e drejtimin e nje gazetarie te drejte ,moderne e te pa baltosur nga lojerat e pista te politikes.Respek per vlerat gazetareske qe mbartni si staf e ne veçnti si kryeredaktor.Rruajeni kete mençuri ne sherbim te nje shoqerie qe edhe pse e cfilitur , eshte e etur per te verteta e nivele te tilla.Jam i bindur qe kjo lloj gazetarie nuk ka per te vdekur kurr !Faleminderi per gjithçka e pergezime stafit te talentuar gazetaresk qe dispononi.

  Reply to this comment
 3. Vasil Puci May 19, 22:25

  Shtoni hojet…
  Per arsye sherbimi nuk arrita ta blej gazeten Dita diten e diel ne dat 18-5-2014 paradite.
  Sa mbarova sherbimin ora 1700 shkoj te kjoska para pallatit te cultures.Ju lutem gazeten Dita! I drejtohem shiteses. Dita ka mbaruar,ma kthen ajo me miresjellje. Shko njehere te Torra,vazhdon shitesja. Faleminderit!
  Shkoj te Torra. Me jepni gazeten Dita? Ka dy ore qe ka mbaruar foli shitesja. Me vjen keq! Faleminderit.
  Marr bicikleten dhe shkoj te Pranvera aty jane 2 kjoska te fuqishme shtypi. A mundt te me jepni gazeten Dita?
  Dita ka mbaruar foli shitesi.
  Kam shum Panorama merreni nje foli ai. Jo faleminderit. Dua gazeten Dita?
  Atehere shkoni tek Muzeleumi aty besoj do ta gjeni me foli gruaja e shitesit nga brenda. E falenderova.
  Edhe te Muzeleumi ishin mbaruar u lodha! Po shkoj te stacioni I trenit! Fola me vete aty do te gjej. Ka mbaruar me tha shitesja qysh ne oren 1400. Cudi e perpijnje ate gazete,vazhdoj shitesja. Mos valle s`te kane botuar ndonje shkrim buzeqeshi ajo. Jo jo po desha gazeten fola qete.
  U nisa ne plazh.Te Teuta,Apollonia,Hekurudha e Iliria sillnin pak gazeta Dita.Ato kishin mbaruar.Me ngeli ne Durres pa kontrrolluar librari Malshova afer Universitetit. Po rune tani isha I lodhur.
  Na u bo Dita si Minerva,si Perpjekja Shqiptare si ylli I Drites s`rrime dot pa te.
  Qendra e Durresit u errsua sot pa gazeten Dita.
  Se besoni!
  Provojeni po deshet.
  Shtoni hojet qe te vine bletet.

  Vasil Puci
  Durres
  0692523009

  Reply to this comment
  • ?!?! May 20, 09:43

   Bletet nuk vijne nga ‘hojet’ por nga pjalmi i luleve…Shtesa e hojeve rrit kerkesen e ‘pronarit’ per mjalte nga bletet…
   Megjithate e kuptova qarte qellimin : Shtim tirazhi te gazetes ose me mire rishperndarje sipas kerkeses…

   Reply to this comment
   • THANO May 20, 18:42

    Pershendetje Vasil
    Si mund ta fsheh qe me behet qejfi kur gazeta shitet e gjitha 🙂

    Ne Durres kemi patur ne vijimesi kerkesa te paplotesuara megjithese kemi shtuar tirazhin. Tregu i gazetave ne Shqiperi eshte nga me te veshtiret. Ka hile dhe ndikojne faktore lokale, madje edhe politika ne format e saj me rurale fut hundet ne hallka si shtypja, shperndarja dhe shitja.
    Ka disa vecori ky treg, qe ne tregje te tjere nuk ekzistojne. Nuk dua te zgjatem se e kam prekur edhe me pare ne bashkebisedim kete teme.

    Reply to this comment
 4. leter ne redaksi May 20, 21:11

  I nderuar z.drejtues i gazetës Dita!

  Edhe pse jam i moshuar, me kënaqësi e lexoj gazetën Dita, e cila është një gazetë serioze dhe kritikon me shumë të drejtë problemet që nuk shkojnë mirë në vendin tonë, duke goditur me fakte konkrete shkaktarët që sjellin pasojat. Meqenëse kemi besim të plotë në stafin e gazetës tuaj “Dita”, ju lutem botoni shkrimin tonë për sa vijon.

  Kam dëshirë t’i drejtohem zotit Bedri Islamit. I dashur Bedri! Nuk ju kam takuar që në moshën dy vjeçare, por duke lexuar shkrimet tuaja, mësova se jeni djali i shokut tim të luftës dhe të punës, të paharruarit Zenel Islami. Zeneli ka qenë burrë i zgjuar, i dashur me njerëzit. Puka e ka dashur Zenelin si djalin e vetë, sepse Zeneli ka bërë shumë për përmirësimin e jetës së banorëve të rrethit Pukë. Ai ka kontribut të veçantë për arsimimin e pukjanëve, si dhe përmirësimin e jetës së tyre. Çlirimi i Shqipërisë Pukën e gjeti thuajse tërësisht analfabet, me pak shkollë. Gjendja ekonomike ishte mjaft e vështirë, shtëpitë e fshatarëve ishin thuajse kasolle, edhe qyteti i Pukës ishte mjaft i pazhvilluar, i ndërtuar kryesisht me barake prej dërrase.

  Për kontributin që ka dhënë Zenel Islami në zonën e Pukës, për asnjë arsye nuk duhet harruar. Për këtë njeri me vlera të mëdha duhet të shkruhet, të kujtohet e të nderohet me tituj të lartë, “Nderi i Pukës”.

  I dashur Bedri, theksoj se prindërit tuaj kanë qenë njerëz të nderuar dhe nëna juaj i përket një familjeje të nderuar e të respektuar në mbarë Shkodrën dhe më tej, siç janë familja Gjylbegu, të mirënjohur në Shqipëri. Zoti Bedri, kemi respekt të veçantë për ju, sepse ashtu si edhe babai juaj, po i kontribuoni me patriotizëm, mençuri e vetëmohim çështjes së madhe kombëtare shqiptare. I nderuar Bedri, duke lexuar gjithnjë gazetën Dita, shikoj dhe lexoj gjithnjë me shumë vëmendje shkrimet tuaja në këtë gazetë, ndaj mësova edhe për ju si djali i shokut tim të luftës dhe punës. Shkrimet tuaja në gazetën Dita kanë bërë jehonë në mbarë popullin, sepse ju shkruani me realizëm, me vërtetësi ngjarjet dhe faktet për tërë jetën politike, ekonomike etj. Pra, shkrimet tuaja na ndihmojnë për të njohur më mirë situatën në të cilën punojmë e jetojmë, problemet dhe shqetësimet që kemi. Shkrimet tuaja na japin kurajo për të luftuar me vendosmëri shfaqjet e huaja, për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar, i cili vazhdon të godasë çdo ditë popullin tonë paqedashës. I dashuri Bedri, dëshira ime më e madhe është që të të takoj dhe të njihemi nga afër, të çmallemi me djalin e shokut tim të hershëm.

  Me shumë respekt, Rrok Likaj, Lezhë.

  Reply to this comment
  • THANO May 20, 21:13

   I dashur Rrok
   Letren tuaj ia percolla Bedriut
   Prej tij mora kete pergjigje:

   “Faleminderit, Thano. Ishte nje dhurate e bukur. natyrisht, kur te jem ne Shqiperi, do te perpiqem ta takoj kete njeri, qe ka qene shok i babait tim. Eshte merite e DITA qe kam nje rilidhje me njerezit. Nuk e di nese do e botoni. Ne se e botoni, te falenderoj edhe nje here, gjithe te mirat, Bedriu”

   Edhe dicka i nderuar Rrok. Zenel Islami, qe prej shume viteve, me miratim unanim te te gjithe keshilltareve, eshte shpallur qytetar nderi i Pukes, vendlindjes se tij.

   Reply to this comment
  • G June 12, 14:16

   PARTI ENVER, JEMI GATI KURDOHER…

   Reply to this comment
 5. Lexues elbasan May 20, 21:47

  I nderuar kryeredaktor i gazetës Dita, z.Adrian Thano!
  Jam një lexues i rregullt i gazetës tuaj nga Elbasani. Ja vlen shumë që t’ju lexosh. Desha të ngre një problem për dijeni të qeverisë së re dhe personalisht të zotit Rama. Këtu në Elbasan ka shumë të pakënaqur nga qeveria dhe vonesa për marrjen e pushtetit. Ata që dhanë gjithë atë kontribut, janë lënë rrugëve. Ende qeverisen nga drejtorët e Berishës. Shikojmë njerëz që vendosen në disa poste pa i merituar. Një nga premtimet e Rilindjes qe se do të përmirësonin arsimin. Si rregullohet arsimi? Edhe sot e kësaj dite, në një fshat të Elbasanit qëndron drejtoreshë një militante e PD-së, vetëm se bashkëshorti i saj ka mik prefektin e Elbasanit. Ajo drejtoreshë nuk është për mësuese, se është kriminele. I ati i saj ka vrarë njerëz të pafajshëm. Çfarë edukate mund të japë tek brezi i ri? Raste të tilla si ky ka plot.
  Edi Rama, dihet që nuk e mbulon vetëm të gjithë Shqipërinë. Nuk vjen pranvera vetëm me një lule, themi ne. Është punëtor, i sinqertë, por është vetëm. Në Elbasan, PS-ja filloi të marrë erë që në ditët e fushatës. Ligji ekzistues është shumë i keq. Në qoftë se veprohet edhe në qarqet e tjera si në Elbasan, shumë shpejt PS-ja do të bjerë qoftë në numër, qoftë në cilësi.

  Reply to this comment
 6. Blendi May 21, 05:34

  I nderuar z. kryeredaktor, e nderuar gazeta Dita,

  shembulli juaj tregon se ka njerez qe nuk pajtohen me te keqen ne kete Shqiperine tone dhe e duan ate jo per t’a zhvatur (per fat te keq si shume te tjere).

  Eshte i mrekullueshem fakti qe gazeta juaj i ka bere Berishes ne pushtet shume me teper opozite se opozita e atehershme dhe mazhoranca e sotme. Madje nje pjese te mire te fitores se mazhorances se sotme do t’ia faturoja luftes se kesaj gazete para zgjedhjeve per nxjerrjen lakuriq te pushtetit te vjeter. Me siguri qe kjo nuk ishte e thjeshte. Fakti tregon njekohesisht qe mundesite per nje perballje me te keqen jane, po qe se vullneti egziston.

  Te palarat e Berishes dhe klanit te tij po zbulohen edhe sot cdo dite e me teper nga gazeta juaj qe po zgjon nga gjumi jo vetem opinionin publik, por po ve ne levizje edhe institucionet vete (Ministrine e Drejtesise, Kuvendin, etj). Dhe ky ne gjykimin tim eshte nje sherbim i madh per vendin.

  Do te uroja qe edhe mazhoranca e sotme te ishte kaq produktive ne zbulimin e zullumeve te klanit barbar qe theu qafen nga pushteti muaj me pare. E pra, ata kane mundesi shume me teper se ju, si logjistike ashtu edhe monetare, njerezore e informimi per te bere kete. Por si ne opozite dje, ashtu edhe ne pushtet sot, po tregohen te paafte per te na treguar llagemin ku ishte futur Shqiperia deri para nje viti.

  Ne kete kuptim respekte per punen tuaj dhe uroj te vazhdoni keshtu me tej. Personalisht, leximi i gazetes suaj eshte nga gjerat e para qe bej ne mengjes.

  Me respekte,
  Blendi

  Reply to this comment
 7. Adem Ciceri May 21, 17:41

  24 maj 2014, dite e shtune ne mengjes. Ka mbaruar me nje sukses te papare protesta mbarepopullore e thirur nga aleanca kombetare e luftes kunder droges e frymezuar, organizuar dhe e udhehequr nga i madhi Lul Basha.
  Me pjesemarjen e mbi 300.000 veteve, aq sa bishti i protestes zgjatohej deri tek kthesa e Kamzes dhe krahet majtas tek teleferiku e djathtas deri tek Ura e Beshirit. Tirana demokratike u be deshmitare e nje evenimenti historik kur nje popull i tere i tha jo qeverise se droges dhe e detyroi qe me bishtin nder shale te shkonte e te mbyllej me turp ne shtepi. ministrat qe kishin bere zullumet me te medha moren aratine nga syte kembet, te tjeret u zhduken nga qarkullimi ndersa vete kryeministri i tromaksur nga frika e hakmarjes popullore i veshur tebdil kaloi kufirin dhe u zhduk ne drejtim te paditur.
  Shqiperia tashme merte fryme lirisht, e cliruar njehere e pergjithmone nga klanet e droges dhe si me magji gjerat shkuan secila ne vendin e vet. U zhduken shperthimet, mori fund trafiku, korupsioni nuk po gjente vrime ku te futej ndersa mireqenia e popullit sa hap e mbyll syte u permiresua aq sa nuk ja merte mendja njeriu dhe qendrat tregtare nuk po mernin dot fryme nga bleresit e shumte. Ata qe kishin ndertuar pa leje moren kazmat e lopatat, dikush dhe fadromat dhe po shembnin vullnetarisht cka kishin ndertuar jashte rregullave.
  Argita kishte pajtuar tre-kater fadroma dhe po prishte vilen ne gjirin e Lalezit kurse Xeni kishte hapur disa kioska ne Tirane ku shperndante para ne ndihme te nevojtareve. Sakaq filluan te qarkullojne lajmet e para mbi qeveritaret e rinj qe do ta qeverisnin vendin e cliruar nga mafia e droges dhe trafiqeve, Ne kafenete dhe lokalet e politikes qarkullonin emrat e ministrave te ardhshem si Flamur Noka, Eduard Halimi, Grida Duma, Arben Ristani, madje edhe Aldo Bumci e bile dhe gjaku i ri i Partise si Fahri Balliu e ndonje tjeter.
  Opinioni i gjere ishte i lumtur sa me ska nga ardhja e ekipit te ri por cudia me e madhe ishte se emri i Lulit nuk permendej gjekundi. Ai qe kishte bere opozitarin e hekurt e te ashper, ai qe i dha dermen qeverise se droges me deklaratat e tij bombastike, ai qe ia doli te mbledhe ne Tirane gjithe ate armate protestuesish nga i gjithe vendi, pikerisht ai qe ishte shpresa e vetme qe do na nxirte ne selamet, po mbeshtillej me mjegullen e hareses. Cfare kishte ndodhur pra? Do te vije prape xha Saliu, qarkullonin fjale dhe Lulka ishte sa per ta perdorur qe te hiqnim qafe ate te gjatin. “Po puna e Lules ishte loja” do te thoshte Kapexhiu i djathte nese do ti jepnin ndonje batute filmi ne kohen e demokracise. Ardhja, ose me mire rikthimi i xha Saliut ngjalli nje entusiazem te papershkruar aq sa dhe foshnjat ne barkun e nenave po brohorisnin me gezim.
  Populli anekend Shqiperise me letra e peticione, me facebook e twiter, me dergata e cfare tu them une i jepnin uratat me te medha prijesit te paepur qe na cliroi nga fara e keqe e drogmeneve qeveritare. Me porosi apo me urdher te tij po hapeshin fjale se Lulushi po bente valixhet gati per ne Hollande me nje post honorifik si ambasador nderi ne lagjet me drita te kuqe te Amsterdamit. Ndersa kete cep te Ilirise se Poshtme sic do ta quante Kuteli i madh, tash e mbrapa do ta prisnin dite te lumtura e te gezuara qe nuk i kish pare as ne ender.
  O njerez, o bashkevendesit e mij te dashur. Cka thashe me lart ishte thjesht nje fantazi e imja e inspiruar nga filmi i famshem “Nje dite me pas” Te premten jemi thirur ne apel, ne proteste, te majte e te djathte thote Lulja per ta hequ qafe hallin e madh qe na ka zene me drogen. Ta cojme Edin ne shtepi dhe te mirepresim shpetimtaret. “Njerez ju kam dashur, jini vigjilente” do te klithte dekada me pare antifashisti i madh Julius Fucik. Dhe me kete ai desh te thoshte se reziku i fashizmit nuk ishte shuar.
  Te jemi vigjilente edhe ne, te mos biem ne gracken e atyre qe kane tallur sa kane mundur kete popull njezet e ca vjet, e kane rjepur dhe e kane poshteruar pa meshire duke u majmur me gjakun dhe djersen tone. Dhe tani qe na eshte ngjallur nje fije shprese e qe po shohim pak qeverisje per se mbari, ata duan te na kthejne ne llumin e tyre te dikurshem e te na vene zgjedhen nga e para. Kurre me.

  Reply to this comment
 8. Zani Burimi May 21, 23:19

  Z. Thano,
  Kur e mora heren e pare “Diten”, kisha kureshtjen se u ringjall nje gazete ku kishte debutuar vajza. Kur e mora vesh se jeni Ju kryeredaktori rebel, me bere qe ccdo dite te dal ta marr deri te Amerikan 2, ndonese jam plak. Per hir te mbiemrit te fundit qe ia blatova vetes, me lejo nje keshille: Kam respekt per Bedriun, por per hir te ruajtjes se nivelit, mos na jape mend prej larg, se firosin te shkretat rruges dhe, si rrjedhim, firos dhe “Dita” jone!
  Kerkoj ndjese nese kjo Ju lendon sadopak.

  Reply to this comment
  • THANO June 19, 14:25

   Pershendetje z.Burimi
   Bedriu dhe bashkepunetoret e tjere te Dites jane te lire te shprehen edhe ne vete te pare ne kete forum. Une besoj se ata ia shtojne vlerat gazetes.
   Flm qe lexoni Diten

   Reply to this comment
 9. DREAM May 22, 08:11

  Zt THANO , kam pak kohe ne fakt qe tu shkruaj ,por ju lexoj me vemendje gjithmone
  dhe ne fakt me leximin e shume komenteve ktu ,mendova ” o zot ,cfare populli qe kemi ne
  jemi me fat ne fakt , jetegjatesia e partise dhe e cdo pushteti nga kjo varet .
  Po ju percjell sot letren e nje miku dhe urimet e mia me te mira per gazeten tuaj ,ja sot u mahnita me artikullin e grevisteve ,ah, ata armiqte e kllases ,duan te na prishin pune ,nuk duan statusin ,prandaj ,thuaj Europa syte atje i ka te ata ….KOKEPALARET , po ju mos u tutni ,shpelani sa me shume mendje …jane armiq ata ,jane te PD ,partia duhet tu rihapi Spacin ..me cader dhe atje ti dergoje ,pse mo mos ka gje te papune ktu …po ne jemi fanari ndricues …mos ka gje probleme reale ketu ….jo pra jo …ne vetem ca te ekzaltuar te PD ,armiq te popullit dhe te statusit …..nejse ,ju postoj letren mos tu humb shume kohe
  {moderatori ti je me i miri ,prandaj botoje 🙂
  « I Nderuar SHOKU Kryeministër,
  Është kënaqësi e veçantë për mua t’ju drejtohem personalisht për shqetësimet tona të përbashkëta, me shpresë se këto që do t’ju them mund t’ju vlejnë sadopak në këtë valë pune për të çdroguar Shqipërinë dhe për të pretenduar ndonjë përgjigje pozitive këtë qershor për statusin e vendit kandidat për në BE (nëse na intereson vërtet ky aderim). Kur shërbeja në sigurimin e ambasadave, kisha dëgjuar se një nga arsyet e suksesit të presidentit Clinton, gjatë dy mandateve të tij, ka qenë angazhimi i një rrjeti të specializuar informatorësh në të gjithë shtetet e SHBA, që e vinin në dijeni kabinetin presidencial lidhur me pakënaqësitë dhe kërkesat më të spikatura të popullatës në secilin prej shteteve. Mandej hartoheshin projektligje për zgjidhjen e problemeve të konstatuar në terren, gjë që sillte një kënaqësi të papritur tek masat dhe, rrjedhimisht, rritjen e besueshmërisë dhe mbështetjes masive të kabinetit Clinton.
  Ju keni një avantazh të madh se informatorët i keni falas anembanë Shqipërisë. Nga ana tjetër unë e di, prej së kaluarës së profesionit tim, se qeveria mund të përpiqet t’i plotësojë kërkesat e masave sipas mundësisë, ose t’i përshkallëzojë vuajtjet e popullit që ta nënshtrojë më mirë atë. Kjo e fundit ndodhte më shpesh kur unë isha kuadër i ri në kohën e partisë paraardhëse të partisë sonë të sotme. Që letra ime e sinqertë të mos ju ngjajë si ndonjë pikturë abstrakte, po futem direkt në temë, duke folur konkretisht për problemet që ju ndeshni në përditshmërinë tuaj:
  1 – Çështja e drogës. Mund të zgjidhni njërin prej dy varianteve të mëposhtëm:
  a – Nëse mendoni vërtet se trafiku i drogës nuk ekziston në Shqipëri dhe për këtë doni të bindni opinionin publik, mjafton që të shkoni bashkë me Sali Berishën për një kafe në Lazarat, të shoqëruar nga një grup gazetarësh e kameramanësh të zgjedhur nga vetë Saliu. Gjithë gojët e këqija do të mbylleshin vetvetiu.
  Gjithashtu duhet të jepni urdhër që policia t’i djegë ose t’i shkatërrojë publikisht tonët e drogës së pastër apo të kanabisit që ajo kap brenda territorit shqiptar, sepse është hapur fjala sikur droga e sekuestruar nga policia ruhet në tunelet e Krrabës derisa të gjendet rasti i përshtatshëm për eksportimin e saj shtetëror nëpërmjet tokës, ujit, ose ajrit.
  b – Nëse dëshironi t’ju hidhni pluhur kokaine syve Shqiptarëve, për të mos ta parë dot realitetin, vazhdoni të bëni gjithmonë fajtor Saliun, duke i këputur mufka të tilla si «eja të shkojmë bashkë në prokurori!», ndërsa policia le të vazhdojë të luaj futboll me lazaratasit, për t’ua bërë të qartë atyre se cilët aeroporte do të bllokohen për drogën dhe cila linjë ajrore do të jetë funksionale në të ardhmen.
  2 – Çështja e statusit të vendit kandidat për në BE. Keni përsëri të drejtën e zgjedhjes së njërit prej dy varianteve të mëposhtëm:
  a – Nëse dëshironi vërtet përgjigje pozitive për statusin këtë qershor (gjë që do të më habiste, falë përvojës sime), duhet të mos vazhdoni të justifikoheni me korrupsionin e trashëguar në drejtësi për mosgjykimin e vrasësve të 21 janarit apo të deputetit Fatmir Xhindi, të cilin e njihja nga afër dhe mund t’ju ndihmoj për orientimin e hetimeve. Koalicioni qeveritar me 1 milionë vota i ka të gjithë mjetet e nevojshëm ligjorë e juridikë për një reformë të shpejtë e të thellë në sistemin e drejtësisë, nëse një veprim i tillë nuk bie ndesh me interesat e vetë këtij koalicioni, gjë për të cilën dyshoj shumë.
  b – Nëse aderimit në BE i thoni «largqoftë !» për interesa të ngushta të koalicionit qeveritar (siç mendoj unë), vazhdoni vetëm me deklarata të thata, si punë recitimesh, për «namin» që do të bëni…në kalendat greke… në fushën e drejtësisë [foljen e vini gjithmonë në kohën e ardhshme, mos harroni!]. Atëherë zgjidhja më e mirë është që të mos ta ndërprisni lojën macja-miu të gjoja grindjeve 23 vjeçare me «opozitën» dhe kjo të vazhdojë protestat derisa të dy palët ta siguroni përgjigjen negative të statusit të padëshiruar. Kjo më duket se është hera e fundit që pranohet për tu shqyrtuar kërkesa shqiptare për statusin e vendit kandidat, pas katër refuzimesh të njëpasnjëshëm: një rekord historik i panjohur në BE. Familjarëve të të vrarëve të 21 janarit, apo atyre të Fatmir Xhindit, u bëni nga një ofertë partiake apo ekonomike, ose u jepni nga një titull, siç veproi edhe Saliu me ata të Azem Hajdarit.
  3 – Çështja e Detit.
  Në realitet partia jonë po thyen një rekord perversiteti moralo-ligjor në këtë çështje. Nga njëra anë ishte vetë PS që e kundërshtoi në Gjykatën Kushtetuese marrëveshjen greko-shqiptare për detin Jon, nga ana tjetër është po partia jonë që po realizon në heshtje fazën përmbyllëse të zbatimit në praktikë të kësaj marrëveshjeje në favor të grekëve, pa ratifikimin përkatës të saj prej parlamentit. Ky qëndrim kontradiktor i partisë sonë po pasohet (çuditërisht!) edhe prej dy akteve të tjerë antikombëtarë: 1 – lënia e zonave të minoritetit grek si një njësi administrative e veçantë (territor asnjanës, me perspektivë greke?) në kuadër të reformës territoriale në shqyrtim; 2- fshirja e emrit të Çamërisë si vendlindje e Shqiptarëve (që kanë lindur realisht atje) në pasaportat e tyre, sipas marrëveshjes së fundit të ministrit të jashtëm shqiptar me homologun e tij grek. Në këtë pikë unë ndihem i indinjuar, se edhe vetë jam me origjinë çame. Por… partia mbi të gjitha!
  Ndonëse kam edhe shumë për t’ju thënë, këtu po e mbyll letrën e parë, duke ju bërë të ditur disponibilitetin tim për informim edhe në të ardhmen, nëse partia e çmon të dobishëm kontributin tim modest.
  Me respekt,..perher i juaji
  Sheremeti, Fier. »

  Reply to this comment
  • THANO June 19, 14:32

   I dashur Dream
   Ndoshta ti mendon se une kam mendime te kunderta me kete Sheremetin :). Ne fakt jam dakord me shume nga keto qe shkruan Sheremeti. Dhe kete ta them fare pa ironi.
   – Mbi te gjitha, shuuume interesante ideja e kafes se perbashket ne Lazarat.
   – Krejtesisht dakord me idene qe nuk ka justifikime per reforme ne drejtesi me kete mazhorance ligjberese
   – Kete te detit, une e dyshoj, por ka njerez qe dine me shume se une. Po pres te flasin ata dhe rilexohemi bashke
   Me te mira o mik kritik i Dites 🙂

   Reply to this comment
   • mirel July 10, 19:00

    duhesh falenderuar per pergjigjen ndaj Sheremetit, por meqe eshte publike kjo bisede, ju lutem sqarojeni me teper ate ” une e dyshoj” te ceshtja e detit.

    Reply to this comment
 10. bujar May 22, 22:02

  ….UNE QE VOTOJ PER IDEALIN E MAJTE DHE PARTINE SOCIALISTE…..DHE BEN BLUSHI , NJERIU QE SHET IDEALIN TONE PER EGON E TIJ TE SEMURE…

  Në zgjedhjet e 23 qershorit isha pjesë e shtabit elektoral të zonës zgjedhore të qytetit të Elbasanit ku fitoi mandatin si deputet zoti Ben Blushi , plus edhe si komisioner në një qendër votimi . Mora pjesë në shtabin elektoral të Ben BLUSHIT me kërkesën dhe institimin e tij , duke ditur vlerat dhe kontributin tim për partinë socialiste , dhe përkushtimin që kam për të majtën dhe partinë socialiste e betejës elektorale për të fituar në rradhë të parë partia socialiste dhe pastaj deputeti i saj Ben Blushi . Dhe krasaj kësaj beteje , natyrisht që edhe ne si pjestare te shtabit te depututetit Blushi , kishim edhe kërkesat tona në rast fitore të partisë socialiste , kërkesa krejtesisht normale , thjesht një vend pune për të punuar dhe mbajtur familjen . Dhe një kërkesë që i bëra unë Ben Blushit ishte , që të më ndihmonte në punësimin e djalit tim , që e kam me shkollë të lartë dhe aktualisht edhe sot i papunë . Këtë kërkesë zoti Ben Blushi e mirëpriti dhe më dha fjalën se do ta realizonte këtë kërkesë mjaft normale . Por çfarë ndodhi mbasi ky njeri fitoi mandatin e deputetit , jo që nuk më ndihmoi fare , por u suall mjaft arrogant dhe përçmues . Dhe një dite të bukur , mbas disa kërkesave të mija për të mbajtur fjalën e dhënë , m’u përgjigj në këtë mënyrë : – Punë për djalin tënd të gjejë Edi Rama , atij shko e drejtohu , sepse ai ju premtoi shqiptarëve për pune , dhe jo unë . Nuk ju besova syve dhe veshëve të mi nga kjo përgjigjje mjaft arrogante , që me dha ky njeri . Dhe në çast kaluan përpara meje 22 vite jetë , kontribut , beteja dhe vështersi në luftën time për partinë socialiste , dhe ky njeri që e ka emrin Ben Blushi , një çiban që nuk e meriton të jetë deputet i partisë socialiste , sepse ai nuk përfaqëson asgjë nga ky ideal që ne kemi , nga ai besim që ne kemi tek partia socialiste e deputetët e saj , dhe që duhet hequr një orë e më përpara nga trupi jonë . Njeriu mund të zhgënjejë në jetë e në shumë gjëra , por kur zhgënjen mijëra njerëz që të japin votën , dhe ti i tradhëton , për mua ke marrë një njollë të zezë që nuk mund ta heqesh kurrë nga vetja jote . Një ditë do të përballesh me votuesit tuaj , por do të vijë zor e turp nga vetja kur të jesh përballe tyre zoti Ben Blushi .

  Dhe ja ku eshte ndryshimi në mes teje dhe meje zoti Ben Blushi , që po e jap si më poshtë të shkruajtur .
  ….Unë që votoj për idealin e majtë e partinë socialiste , sepse besoj tek ky ideal , si program që mund dhe do ta bëj Shqiperinë , një vend të përparuar e social , unë që votoj për idealin e majtë dhe partinë socialiste , jo për privilegje të mëdha , për ministër apo deputet , apo për të përfituar në rrugë të pandershme , për të jetuar e për t’u bërë i pasur dhe për para . Unë që votoj për idealin e majtë dhe për partinë socialiste , sepse jam rritur nga ai ideal nga prindërit e mi , punoj e luftoj me mish e me shpirt për atë ideal , që nuk e ndërroj me asgjë në jetën time , dua thjesht të jetoj e punoj me një punë të ndershme , ashtu sic janë shumica e antarëve të partisë socialiste…
  .Deputetë të partisë socialiste , drejtues të saj , që nga Edi Rama si kryetari i saj , e deri nëpër poste drejtuese nëpër rrethe , bëni takime me njerëzit e thjeshtë , me qytetarët , me antarët e simpatizantët tuaj , kontaktoni me to , për hallet e problemet e tyre , mbani telefonat hapur , jo vetëm përpara zgjedhjeve , por edhe mbasi keni marrë pushtetin , që në telefonat tanë , mos të ndëgjohet fjala , personi është i padisponueshëm . Bëjuni jetën e njerëzve më me pak halle e probleme , jepuni shpresë e optimizëm se do të bëhet më mirë , por kjo bëhet kur flisni me ta , jetoni me hallet e problemet e tyre , dhe jo me fjalën , kur ju marrin në telefon , se personi është i padisponueshëm .

  Dhe këtë gjë ju a thotë , një antar i thjeshtë i partisë socialiste që në krijimin e saj në 1991 , dhe me vlera e kontribute ndoshta më shumë se nga shumica që jeni deputet , ministra apo drejtues të kesaj force , që unë militoj dhe do të vazhdoj ti mbetem besnik deri në fund të jetës time , pavarsisht se në shumë raste kam ngelur i pakënaqur , jo nga ideali apo programi i saj , por nga një pjesë e atyre njerëzve që janë zgjedhur për të zbatuar këtë program , e një nga këto , je ti Ben Blushi…
  … ………nga antari i partisë socialiste , që në krijimin e saj …Bujar Cani…

  © 2014 Microsoft Terms Privacy & cookies Developers English (United States)

  Reply to this comment
  • THANO June 19, 14:43

   I dashur Bujar
   Me vjen vertet keq qe te kane bere te ndihesh i zhgenjyer.
   Cfare mund te te them une…?
   Padyshim qe premtimet elektorale duhen mbajtur. Dhe PS ben mire te jete mirenjohese dhe te ndaje vemendje me interesat dhe nevojat e votuesit te saj.
   Ne fund te fundit, e kunderta eshte pa kuptim.
   Perqafime dhe te fala djalit

   Reply to this comment
   • bujar June 25, 16:04

    une nuk kam ngelur i zhgenjyer nga partia socialiste e programi i saj sepse une idealin e majte nuk e shes sepse vetem tek kjo bindje e ideal kam shpresen se do ta rregulloj Shqiperine , por ngel i zhgenjyer nga disa persona qe pefaqesojne partine socialiste , dhe nje nga keto eshte edhe Ben Blushi , dhe Qazim Sejdini , por une kam ngelur edhe pak merzitur nga ju miku im Adrian sepse i keni shkeputur lidhjet me mua e shkrimet e mia , dhe kete artikull per zotin Ben Blushi qe ju nuk e botuat , e botova ne gazeten ” SOT ” dhe eshte kjo gazete qe me boton shkrimet e mia , qe ju keni kohe qe nuk i botoni , …te uroj gjithe te mirat miku im adrian dhe suksese gazetes tuaj …

    Reply to this comment
 11. Shpresa May 25, 14:02

  Z.Thano.Ju dejtohem ju me qene se keni kendin e bashkbisedimit sepse e di qe nuk ju takon ju shqetsimi im. Kerkoj nga ju ta trajtoni kete teme pasi ju dini ku te drejtoheni.Jam shikuse e rregullt e programit humoristik Al Pazar,dhe kam respekt per Agron Llakaj.Por ne trasmetimin e dt.24,07.2014 ka bere humor e eshte tallur me te drejtat e homoseksualeve.Me ka lene nje shije shume te keqe se si ne nje ekran televizori te merren neperkembe te drejtat e kesaj pjese te shoqerise.Askujt nuk i pelqen ta kishte kete fatkeqsi ne familjen e tij,po ne si shoqeri duhet te jemi ne mbeshtetje te tyre e jo ti neperkembm.Nuk e di se si eshte rregulluar me ligj a marreveshje kjo ne mediat e evropes por neperkembje te te drejtave te njeriut jane te denueshme.Faleminderit per mirkuptimin

  Reply to this comment
  • THANO June 19, 14:45

   E dashur Shpresa
   Do perpiqem tia percjell kete leter Agronit
   Nese do kem nje pergjigje, do ta botoj
   Mos e konsideroni fatkeqesi gjendjen tuaj; koncept i gabuar qe nuk ndihmon

   Reply to this comment
 12. Rik Basha Sr. May 26, 18:47

  Sot u zgjodh edhe me voten tende avokati Andi Kananaj si kryetar i AMSHC-se, pas pak javesh te vendimit te Edi Rames per personin tend.
  Kam pare qe nje nga kandidatet per Drejtor te Pergjithshem te RTSH-se eshte edhe emri yt.
  Ne se kjo eshte e ardhmja qe ke zgjedhur, te pakten DITA-n lere ne duar te sigurta, qe te kemi ku te kalojme minuta te kendeshme ne te larguarit nga Shqiperia.

  Reply to this comment
  • THANO May 29, 09:39

   Rik 🙂

   Bordi i AMSHC perbehet nga 9 persona, 5 nga media dhe shoqeria civile, 4 nga qeveria. Drejtori u zgjodh me 5 votat e media dhe shoqeri civile.
   Ne pergjigje te shortcut-it tend me emrin e shefit te ekzekutivit, po te them dicka vertet interesante: 4 anetaret e qeverise ne Bord nuk moren pjese ne votim pra nuk e votuan drejtorin e ri. Ata jane “te Edi Rames” pak me shume se une apo jo? 🙂

   E dyta, per RTSH
   Nuk jam kandidat per drejtor. Jam thirrur ne Komisionin e Medias ne Kuvend si nje nga kandidatet per kryetar i KDRTSH, qe eshte Keshili Drejtues i RTSH. Bashke me shume te tjere. Drejtori eshte gje tjeter. Opozita ka te drejten e perjashtimit te dy kandidateve dhe ti e merr lehte me mend vazhdimin 🙂

   Te dyja qe permend nuk jane poste me rroge. Jane thuajse vullnetare si kontribute. Ne bordin e AMSHC sa per kuriozitet pagesa eshte 5 mije leke per mbledhje dhe paguhet vetem nje mbledhje ne muaj :). Keshtu qe nuk kam si te le punen me DITA se me duhet edhe te ushqehem 🙂

   Me te mira. Flm qe lexon DITA-n dhe qe mban qendrime kritike

   Reply to this comment
 13. akil May 29, 10:14

  I nderuar Drejtor i gayet; Dita. Të kam dërguar artikull për botm, por nuk e kuptoj pe nuk botohet? Siç u sillkeni ju me lexuesit vështirë se mbështeteni prej tyre.

  Reply to this comment
 14. Horri i Bulevardit May 30, 16:43

  Zoti Thano, do te ishte me interes, sikur te ftonit ne kete rubrike, politikane, sidomos qeveritare, per te na dhene ne lexuesve te Dite-s, te komunikojme drejtperdrejte, duke bere pyetje, por dhe duke dhene mendime, ku personi i ftuar nga ju, ne nje jave, te shohe dhe te pergjigjet.
  Ndoshta ju zoti Thano, qe e keni mundesine te komunikoni me qeveritare, mund te beni nje propozim, qe mua me duket me shume interes.
  Truri respektohet dhe paguhet ne te gjithe boten demokratike te zhvilluar.
  Mund ti beni nje propozim, kryeministrit dhe ministrave, qe te hapin nje faqe, ne portalin e tyre, ku te hidhen ide-mendime, nga publiku, qe eshte i interesuar, per zhvillimin e vendit, keto ide, te shikohen simbas objektit qe i takojne dhe ato mendime qe ministria perkatese i shikon, si te zbatueshme dhe qe sjellin kursime ne para, per buxhetin, te shperblehen.
  Kjo do te beje, qe shqiptaret, panvaresisht se nuk jane pjese e qeverise, te jene pjesmarres me idete e tyre, ne zhvillimin e shoqerise.
  Kjo ide, mund te stimuloje shume persona qe kane mendje te holle intelektuale, qe ta shohin trurin e tyre edhe si nje makine, qe mund ti sjelle te ardhura shtese, panvaresisht se nuk jane pjese e qeverise.
  Nuk e di a e shpreha mire mendimin tim, por jam i sigurte se do te me kuptoni.
  Honoraret jane nje shtyse, qe ben cdo njeri te mendoje seriozisht.

  Reply to this comment
  • THANO June 19, 14:49

   Pershendetje Horri dhe flm per pranine e perditshme ne Dita
   Kemi ne duar nje projekt tv ne web, ku ideja juaj mund te realizohet vizualisht. Me duket shume me e lehte ashtu. Le te shpresojme per mire
   Faleminderit dhe perqafime

   Reply to this comment
 15. merobaze May 30, 17:31

  NJE VERREJTJE MIQESORE PER DITEN DHE KRYEREDAKTORIN THANO

  Nga nastradini.

  Gazeta DITA meriton lavderime sepse sot eshte gazeta me liberale ne treg ne kushtet e censures ekstreme te pushteti qendror. Prandaj edhe i kuptojme shpesh moderatoret qe perpiqen te mbijetojne ne stuhine komuniste qe po perjeton akoma Vatani 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe shembjes se komunizmit si sistem ekonomik dhe politik i deshtuar ne te gjithe Boten.

  Ne Kohen e Qepes te Enver Hoxhes nastradinit i u sekuestrua emeri dhe kishte gjate gjithe kohes se burgut vetem nje numer qe e identifikonte si ARMIKU i popullit dhe i kllases. Kete ndjesi te hershme provova kur gazeta DITA sekuestroi emerin e nastradinin ne faqen elektronike dhe nuk lejoi asnje shkrim apo replike me kete emer krejt normal. Pse keshtu? Nderkohe qe me emerin e ri “merobaze’ publikohet cdo shkrim paperjashtim? Me kujtohet gardiani i burgut qe me tha njehere: “Ti nuk ke me emer, por je vetem nje numer regjistri, prandaj sa me shpjet te harrosh te kaluaren tende aq me mire do te jete per ty.” Ky makth me del ne gjumin e nates kur gazeta DITA nuk e lejoi nastradinin te publikonte emerin e tij ne shkrimet dhe replikat elektronike te gazetes DITA. Pse keshtu? Ke frikesoi nastradini me shkrimet e tij modeste?

  DHE NE FUND NJE CESHTJE PARIMORE.

  Shqypnia eshte ne NATO dhe po aderon t’i bashkohet vendeve antikomuniste dhe demokratike te BE-se. Vendet ish komuniste te Evropes Lindore kane kohe qe kane hedhur poshte kategorikisht festimet e datave qe mbollen MURTAJEN bolshevike ne vendet e tyre dhe nuk bejne me homazhe para lapidareve te komunizmit me fotografine e ditaktoreve ne dore. Ne Shqypni Enver Hoxha akoma mbahet si HERO i popullit dhe i punes socialiste dhe jo vetem kaq, por BOSAT e politikes aktuale po kerkojne te rehabilitojne figuren e Enver Hoxhes qe shqyptaret e hodhen kokeposhte dhe e shurruan ne vitet 90-te. Ne vendet ish komuniste te Evropes Lindore Partise Socialiste si trashegimtare te Partive komuniste dhe te elektoratit te tyre kane kerkuar me kohe falje per krimet e komunizmit qe ishin ne permasa disa here me te vogla se ato te enver Gjakatarit ne Shqypni. Edi Rama del dhe deklaron se nuk ka se cfare krimesh te kerkoje falje, por do vetem elektoratin enverist fanatik qe te votoje per Partine e tij dhe kerkon me LEKA borxh nga BE-ja te festoje me buje debile dhe dallkauke 29 nentorin e ZI dhe LANC-in kriminal te Enverit. Me beso zoti Thano se kjo mungese parimiteti dhe sinqeriteti nga BOSAT e politikes sone kombetare nuk mund te gjendet askund ne Evrope. Media shqyptare dhe gazeta liberale DITA kane per detyre qe te orientojne dhe edukojne shqyptaret me etike dhe sjellje konteporane drejt Botes se Civilizuar dhe jo te ushqejne instiktet kafsherore enveriste te popullates me nacionalizem pa buke sidomos kundra fqinjeve. Shqypnia eshte vend i vogel dhe mund te eci shpejt perpara, mjafton qe populli te dije te zgjedhe drejt BOSAT ne drejtimin e shtetit, gje te cilen shqyptaret nuk kane ditur ta kryejne per keto 70 vjetet e fundit.

  Shpresoj dhe besoj se gazeta DITA do t’i jape te drejte nastradinit dhe do te kontribuoje ne edukimin e ndjenjave te shqyptareve ne pergjithesi dhe te politikes kombetare ne vecanti per te shkuar sa me shpejt drejt Botes Demokratike dhe te Zhvilluar ekonomikisht qe te shpetoje Shqypnine tone dikur si LULE MALI nga KTHETRAT e enverizmit dhe te komunizmit fanatik.

  Reply to this comment
  • redaktor May 30, 17:44

   Pershendetje Nastradin

   Jam Erioni, moderator i Dita Online. Lexova komentin tuaj dhe problemin qe hasni me publikimin e komenteve. Ky eshte nje problem teknik qe na ka ndodhur edhe me komentues te tjere dhe mund te jete dhe me ju e njejta histori, Te lutem posto nje koment tani qe te bejme nje prove per ti gjetur nje zgjidhje!

   Respekte

   Reply to this comment
   • nastradini May 30, 18:45

    Faleminderit!

    Reply to this comment
   • merobaze May 30, 18:50

    Pershendetje Erjon,

    Me behet qefi per repliken e shpejte, por “nastradini” i anatemosur nuk u pranua nga DITA. Besoj dhe shpresoj qe mund te jete gabim elektronik ndryshe do te mendoja se Koha e Qepes e Enver Hoxhes nuk eshte shkulur akoma nga media shqyptare.

    Me respekt:

    nastradini

    Reply to this comment
 16. Vëzhguesi F June 5, 19:46

  Pershendetje Adrian!
  Me lejo te drejtohem keshtu ne kete komunikim me ju.
  Duke qene faqja e komunikimit me ju, e me ndjeni por kerkoj nje prononcim nga ju dhe jo nga stafi apo moderatoret, ndonjerit prej te cileve i detyrohem kthimin e restos per fyerjen qe me ka bere duke publikuar shenimin tip hedhurine se “komenti eshte hedhur ne mbeturina pr shkak te etikes.
  Une nuk jam nje lexues i ri tek kjo gazete dhe nuk komentoj per here te pare.
  Rregullat e etikes, sipas piketave te lejuara nga kjo gazete jo vetem ne komentet e lexuesve por dhe ne shkrimet e publikuara, jo vetem i njoh por dhe i kam zbatuar rigorozisht. pranoj se nuk jam nje “kristian i mire”, qe kur me qellojne ne nje faqe t’u kthej tjetren.
  Kam kthyer kusur apo resto dhe do ta beja ne çdo kohe dhe jo vetem virtualisht.
  Kur fyhem , mundohem te zgjedh reston sa me te moderuar dhe jo banale ku kjo gazete ka patur jo pak te lejuara.
  E ne kete kuader, gjithe vemjeve te ish kolaboracionisteve te vjeter apo te rinj, qe perpiqen te baltosin nje te shkuar ku nndodhet lufta, sakrifica, gjaku dhe djersa e nje populli te tere, midis te cileve dhe prinderve dhe njerzve te mi dhe timja, nuk mund te rrij sehirxhi se as jam dhe as nuk mund te behem hipokrit, pavarsisht se i pelqen ndonje çunaku apo vajzurine qe e heq veten per moderator te gazetes, per shkak te punesimit ne te.
  Duket si kritike e ashper, por sharlatanizmi konformist nuk mund te luftohet ndryshe, perveçse qe ne embrion, nese vertet kerkohet mendimi i lire.
  Nese qendrime dhe publikime hedhurinash si shenimi i adresuar ndaj komentit tim, kerkohet per te balancuar raportin me qendrime ndaj te tjereve, pavarsisht ndaj kujt, perseri ky eshte nje qendrim i gabuar dhe aspak profesional.
  Ne pritje te pergjigjes tuaj, me duhet te terhiqem ndaj angazhimit ne gazeten tuaj (sigurisht qe nuk perben asgje per ju dhe stafin), por them se duke qene se isha angazhuar seriozisht, besoj se duhet ta dije, jo ju, por moderatori juaj, qe askush nuk ka kohe te tepert, jo te pres fyerje por as te degjoje dhe lexoje llogje kavaje.
  Me respekt per ju lexuesi “F” me pseudonimin vezhguesi.

  Reply to this comment
  • redaktor June 5, 19:54

   Pershendetje Vezhgues F.

   Une jam redaktori i web-it dhe ate koment nuk e kam miratuar une per shkak se ne baze te rregullave qe kemi ketu nuk i permbahej etikes. Komenti Juaj nuk i permbahej etikes sepse nuk merrej fare me shkrimin por me autorin. Shenimin qe komenti kalon ne hedhurina eshte bere prej meje duke respektuar faktin qe je nje nga komentuesit e rregullt sepse mund ta kisha fshire edhe fare. Ne web-in e gazetes ne kemi vendosur nje filter per komentet qe nuk mund te shkruash cte te vij ne mend perpara kompjuterit. Fakti qe mund te kete kaluar ndonje koment ne mungese te etikes nuk do te thote se mund te behet rruge. Duke respektuar faktin qe jeni aktiv ne faqen e gazetes DITA kerkoj mirekuptimin tuaj qe te ruajme etiken ne komunikim.

   Gjithe te mirat!
   Erioni

   Reply to this comment
 17. Vëzhguesi F June 5, 22:26

  Moderator Erioni! Ne kete faqe eshte komunikimi me kryeredakrtorin dhe jo me moderatoret. ju e keni bere tuajen ne faqen dhe pergjigjet e shkruara prej meje siç gjykuat ju. une kam kerkuar pergjigje nga zoti Thano dhe gjykoj se i kam bere vetes vend ne kete gazete, sa zoti Thano te me ktheje nje pergjigje. por meqenese dualet qe te justifikoni hedhjen ne mbeturina te mendimeve te mia, ateher degjojeni opinionin tim per ju. Nenshkrimi juaj ndaj mendimeve te mia (si per pergjigjen ndaj mikut tim P. Zaimi, dhe per repliken ndaj mikut tend “info analitike”) i llojit te veçante qe kur une kam filluar te beje komente ne gazeten tuaj, por dhe dikur tek Shekulli ku drejtonte zoti Thano, nuk eshte i denje dhe etik as per lexues te thjeshte dhe jo me per gazetar dhe aq me pak tek Dita. Ju as qe keni denjuar te lexoni ato ç’kam dhene une ne forme pergjigje apo dhe replike dhe nuk eshte aspak e vertet qe une jam marre me autorin. Po! Ka nje rast qe une jam marre me autorin. ky ka qene ne shkrimin e EH per paragjykimin e deklarimit te Rames per Gjirokastren, me titull pak a shume “Rreshqitje ne ristanizem”, por kurrsesi ne kete rast. Madje me zotin Zaimi kam ndare ne formen e shakase dashamires pergjigjen, kurse atij tjetrit i kam kthyer ate qe i takonte.
  Nese jeni ju redaktori i perditshem, ateher une po ju them se ju keni lejuar deri fjale rrugaçerie ne komentet e disa lexuesve rrugaçe qe nuk harrojne te vene shenjat e pikesimit , per te treguar se kane kulture drejtshkrimore. Edhe ne kete pergjigje te nxituar, ju perseri gaboni. Nuk kam pse tregohem modest kur me duhet t’iu them se keni te tjere plot per tu treguar se ç’duhet bere para kompiuterit dhe si duhet shkruar.

  Reply to this comment
  • THANO June 19, 14:52

   Pershendetje Vezhguesi F
   ndjese per vonesen ne pergjigje
   Nese eshte e mundur lutem mi ridergoni ne adresen private [email protected] te gjitha postimet e fshira dhe ato qe deshironi te botoni.
   Do botohen ne print dhe online
   Lexohemi

   Reply to this comment
 18. I pameshirshmi June 6, 08:39

  Urime Erion,
  Që kur keshtu, folke ne emer te Kryeredaktorit?!
  Por shkruaj dhe okelio:
  Kendi Erionit!…
  Paska filluar dhe Dita Çensuren?!…

  Reply to this comment
 19. dime June 6, 15:26

  Moderatori i eshte pergjigjur vetem dickaje teknike, kjo e justifikon nderhyrjen e tij ne kete rubrike. I jeni sulur erionit sikur ka bere ndonje krim.

  Reply to this comment
 20. baba nga durrsi June 6, 22:28

  ZOTI THANO, JENI SHUME I NDERUAR NE PUNEN TUAJ DHE C,DO KOMENT ME SHUME DO ISHTE GATI GATI SERVILIZEM POR KAM VETEM NJE PAQARTESI: me ka rene rasti per fat te keq tju ndjek ne TV vetem 2 here,dhe se kuptoj nese eshte zgjedhja e juaj te rrini larg mediave vizive, apo eshte zgjedhje e mediave, apo thjesht une kam humbur dhe raste te tjera per tju ndjekur ne TV, dhe e fundit, do te deshiroja te ishit paksa me ” agresiv” ne aparicionet e juaja ne TV per tja mbyllur gojen disa pushtave qe i ftojne si analiste apo gazetare, dhe qe i marrin orientimet ne transmisionet direkte nepermjet cellularve qe mbajne ne duar si ato kurvat e 0900….! SHUME URIME DHE VETEM RESPEKTE PER JU z. THANO!

  Reply to this comment
  • THANO June 19, 14:56

   Flm i dashur
   Here me kane ftuar dhe nuk kam shkuar, te tjera here me kane shmangur, e keshtu me radhe.
   Je i lutur te me shkruash mbi pershtypjet e tua heret e tjera qe do me shohesh 🙂
   Perqafime

   Reply to this comment
 21. Naimi, Burrel June 7, 21:35

  Deputeti i Qarkut të Dibrës, Bedri Hoxha foli ditët e fundit në lidhje me qeverisjen e socialistëve në rrethin e Matit. Duke u dashur të baltosë kë të mundet harroi skandalet e PD-së në këtë rreth me bekimin e tij. Ai foli per nepotizem por harroi se ne kohen e sundimit te tij nga nje shtepi ishin tre drejtore. Foli per pa aftesi te disa drejtuesve aktual dhe harroi se shumica e te tijeve ne qeverisjen e ndermarrjeve e institucioneve kishin diploma te blera. Matjanet e dine se sa kushtonte nje vend pune ne arsim, polici, shendetesi kur mbreteronte ai ne kete krahine. Edhe pastruesit jane punesuar me vulen dhe firmen e zotit Hoxha. Nje gje desha t’ja them publikisht deputetit Hoxha: Asnjeri nga drejtuesit aktual te PS dhe LSI ne Mat nuk eshte akuzuar per trafiqe te qenieve njerezore.Qytetaret e Matit ia dhane nje mesim te mire nje vit me pare. Tjeter mesim do te marre Hoxha dhe te tijet ne zgjedhjet qe vijne.

  Reply to this comment
  • THANO June 19, 15:01

   Naim nuk e njoh situaten.
   Sinqerisht
   Dhe ne fakt nuk e kuptoj kete “fuqine e deputetit” per te bere ligjin ne rrethe.
   E kam degjuar shpesh.
   Do ta quaja deri diku te justifikuar nese do zgjidheshin si me pare dhe jo me listat e kryetareve.
   Gjithsesi, ngrini zerin. Mos lejoni “bajraklleqe” te tilla pa kuptim ne 2014-n

   Reply to this comment
 22. koli June 8, 20:19

  Shoku Thano:
  Kjo gazeta jote eshte gazeta e Ps pra organ i partise socialiste?
  Ta beje kete pyetje sepse uron me gjithe zemer ps.Eshte fatkeqsi qe shtypi shqiptare eshte i shitur ,i blere i pa vlere ,i pa vertete biles i pa fytyre.Une jetoj prej shume vitesh jashte dhendjek shtypin ketu ku jetoj sepse ketu mbarova universitetin ketu punoj dhe jetoj kam nenshtetesine dhe te ardhmen ne kete vend.Nuk ka gazeta partishe por shtyp vertete te pa mvarur.Po te botoheshin keto gazetat ketu me keso materialesh qe botojne gazetat shqiptare nuk i blen njeri as dhe i lexon njeri.Sinqerisht ndjehem i trishtuar per mjerimin e shtypit shqiptar.Madje lexoj lajme edhe per shtetin ku jetoj ne gazetat shqiptare shpesh.Kur telefonoj me familjare ne Shqiperi me thone si u be puna e filan ngjarje ne(spo ta jap shtetin) une qeshem dhe ju them mos u merakosni se njajo qe keni lexuar ju nuk ekziston ketu por gazeta ja ka fute kot.Nje here nje gazete qe mendoj se eshte solidare ne ide me ju thoshte:Te shkrihet gjykata kushtetuese ne gjykaten e larte se as Gjermanija nuk ka gjykate kushtetuese.
  Sinqerisht ka qesh me te madhe dhe a din se perse?Sepse Gjermanbija ka nje nder gjykatat kushtetuese me fortat ne bote dhe me pa kontestueshmja.Gjykata kushtetuese gjermane perbehet nga 13 vete me seli ne Karsruhe.Sa per te binde se mbase se dine mire po te tregoj nje rast:Ne kohen miratimit te planit te shpetimit te Greqise Europa ishte ne ankth se a do ta miratonte dhenjen e miliardava euro gjykata kushtetuese gjermane pasi jane taksat e popullit gjerman.Kur gjykata tha se Bundestagu ka te drejte te jape leke per shpetimin e vendeve antare te Be direkt ka dale ne tv Merkel dhe shpalli lajmin.Ta thashe rastin sa eshte i vertete shtypi shqiptar.S a gjynaf eshte te shkruesh keshtu.Une e di se nuk ka moral ne Shqiperi por gazetaret nuk duan te jene te pamvarur duhej do te duhej ta lejne shtypin ne pune te tije te behet si tere bota.Nuk e di a do ta botosh kete komentin

  Reply to this comment
  • THANO June 19, 15:05

   Pershendetje Koli
   Ke te drejte, shtypi eshte zhytur ne mjerim.
   Une perpiqem te bej me te miren me Diten. Ka mangesi plot. Do deshiroja nje grup profesionistesh te fushave por tregu i shtypit eshte jo atraktiv per shume arsye.
   Se paku jam i ndershem, them ate qe mendoj. Te tjerat jane nje perpjekje e perditshme.
   Lexohemi i dashur

   Reply to this comment
 23. anima June 11, 10:10

  Per mua ky eshte shembulli me i mire i keq-informimit idiot ne shtypin shqiptar…qe pa e kuptuar shpesh ben dicka totalisht anti-shqiptare.
  Kjo mund te parafrazohet pak a shume keshtu ….”-marrja e nje sinjali dashakeq (diku), interpretimi i tij jashte kontekstit dhe trumbetimi pastaj nga gjithe media shqiptare si lajm i mirefillte. Me pas citimet ne media te huaj (shpesh bazuar nemedian shqiptare) merren si faktim dhe vertetim i profecise se atyre qe nuk kane asnje interes nga zhvillimi i shqiperise – shumica e ketyre i kemi madje bash ne shqiperi.
  Kushdo individ me 2 pare mend ne koke e kupton fort mire se marredheniet diplomatike me se vendeve nuk mundet kurre te katandisen ne interesa meskine te kesaj apo asaj biznesi privat apo per kaq apo aq qindra miliona euro. Padyshim qe keto jane shume te rendesishme por nuk mund te sherbejne aresyen per te vendosur veton. Kuptohet qe CEZ eshte shume e interesuar qe te beje presionin maksimal ne Shqiperi si dhe ne Ceki dhe te perpiqet te perfitoje. Sic kuptohet qe ka grupe te caktuara interesi politiko-mafioz qe ju intereson shume demtimi i interesave te shqiperise ne kete moment.
  Ta zeme se nje sinjal/lajm i tille per gjoja pozicionin e Cekise per marrjen e statusit nga Shqiperia vjen ne redaksi – pozicionimi i pare i cdo redaksie normale dote ishte te merrte informim zyrtar nga qeveria shqiptare dhe ajo ceke/ambasada ceke ne tirane. Nese ambasada ceke apo ato zyrtare ceke do te aprovonin nje lajm te tille ose mund te mjaftohej me citimin e ketij fakti ose kjo duhej shoqeruar me nje fushate sensibilizuese ne vend lidhur me kete trajtim fyes e ofendues per nje vend pasi pozicionimi te tilla ne fakt cojne ne kriza diplomatike shpesh mjaft te gjata. Kjo per mua do te ishte mbulimi me i mire i ketij jo-lajmi.
  Shtypi shqiptar ka te bere per mua te kunderten – per aq sa une e kam ndjekur asnje gazete nuk i eshte referuar burimit te nje lajmi te tille (pra per gjoja kushtezimin Cek per statusin shqiptar me ceshtjen e CEZ) dhe ca me pak te analizoje se kush mund te jete pas ketij lajmi. Se dyti kane mbushur faqet e para online dhe ne shtyp e TV me kete lajm idiot e te paqene (ose te pakten Lajm nga CEZ apo PD) duke e kthyer ne sencacionalizim e rradhes e dizinformim te publikut. Nga sencacionalizimi i tij deri tek kthimi ne “fakt” dhe me pas ne nje “profeci” vete-permbushese nuk ka kalon shume kohe – dhe nese Shqiperia nuk e merr statusin do te kemi gati edhe fajtoret qe gjithmone nuk kane te bejne me ne por me te tjeret apo me Qeverine aktuale.
  Se fundi une e kuptoj shume mire pozicionimin dhe motivin e gazetave/mediave berishiane dhe ato Tabloid ne keto lloj aferash dhe per te permjere gjithcka ne Shqiperi – por ajo qe eshte shqetesuese eshte rendja e medias tjeter dhe asaj qe konsiderohet si “normale” e “paanshme” ne kete loje te rezikshme sensacioni dhe Histerie kolektive!

  Reply to this comment
  • THANO June 19, 15:11

   Anima
   e vertete qe shpesh nje lajm qarkullon nga media ne media, dhe pakkush ndalet per tu thelluar.
   Ne Dita ka nje perpjekje per ti analizuar faktet. Ne rastin e CEZ, ndoshta nuk e kemi bere, por ka gjithmone rrethana te reja nxitese per tju rikthyer ngjarjeve. Ketu jemi 🙂

   Reply to this comment
 24. Jaku June 17, 23:41

  Pershendetje Z. Thano,

  A mundet te na coni disa gazetare te gazetes Dita, ketu tek blloku i kinostudios, ne Tirane (tek kopshti 32)??

  Kemi nje problem shume te madh qytetar…

  Bashkia e Tiranes, po rikosnstrukton bllokun tone, pa piken e rregullave inxhinjerike (me kanalizime pjesore te ujerave te zeza dhe te bardha, pa tortuara, etj). Mungon edhe tabela e punimeve fatkeqsisht. Bashkia i ka ndare banoret per gjysem dhe eviton zbatimin e ligjit ne fushen e urbanistikes. Nje grup qytetaresh do qe blloku i banimit te rikostruktohet sipas standartit me te larte te mundshem, dhe nje grup tjeter qe jane uzurpues te prones publike me gardhe nuk ndeshirojne per ti prishur ato, duke sakrifikuar nje rikonstruktim me standartet minimale te ketij blloku, atu ku edhe tortuari 1m mungon teresiht.

  I jemi Drejtuar Bashkise se Tiranes por Bashkia ka heshtur dhe nuk na ka kthyer pergjigje.

  Jemi mjaft te irrituar dhe kerokojme ndihmen e cilit do qe eshte ne anen e se drejtes. Ne nuk kemi vend ku te ecim, per tu futur ne pallat, jo me per te menduar per ambulanca, zjarrfikse apo llukse zonash publike ku te luajne femijet. Ky eshte nje rast i pa precedent, pasi po realizohet kjo dram urbane nga nje ente publik sic eshte bashkia e Tiranes, te cilen e kemi zgjedhur per te na qeveirsur dhe paguhet me taksat tona.

  Nga e gjithe kjo panorame dramatike, lind e drejta per ta akuzuar Bashkine e Tiranes per abuzime korruptive, klienteleiste dhe politike ne lidhje me kete projekt.

  Per te ndikuar sado pak ne katastrofen urbane dhe qeverisese te qytetit te Tiranes, jam ne pritje te ndihmes tuaj dhe gjithe gazetareve.

  Reply to this comment
 25. ?!?! June 20, 12:37

  Moderatori Erjon ( per dijeni z.Thano),

  Pse nuk i jep ok=ej komentit ”per dobesine e Metes ndaj Berishes” ???

  Nga Skrapari jeni apo nga ‘ pushteti i katert’ ?!…

  Dhe nje propozim :

  Beni nje ” Ligj per komentuesit” qe te mos e shkelim…Kjo sipas terezise qe duket…Arrita t’a bertas pasi me kaloi ‘miu’ mbi tre here ‘nen mustaqe’…

  Si te doni xhanem se blogu eshte juaji…tonat jane ‘duartrokitjet’…

  Reply to this comment
 26. genci haxhillari shocka June 23, 13:12

  Pershendetje Z.THANO ME BEHET QEFI QE E KE MARRE SERIOZISHT KETE PROFESION QE ESHTE SA I BUKUR,SA EDHE E KOMPLIKUAR ,POR DUKE QENE NE KONTAKTE ME NJEREZ QE DITA-DITES BEJNE TE PA MUNDEREN PER TE QENE SA ME AFER PERDITESHMERISE,ME TE MIRAT DHE PAPRITURAT QE TE SJELLE KOHA.PUNA QE BENI NE KETE GAZETE ESHTE SHUME PROFESIONALE DHE SERIOZE NDAJ LEXUESVE.UNE TE PERSHENDES DHE TE UROJ GJITHE TE MIRAT,BESOJ SE NUK ME KE HARRUAR
  SHOCKA

  Reply to this comment
 27. Granit Doshlaku June 23, 21:05

  Përshëndetje z.Thano

  Pamë se keni cituar GazetaExpress në njërin nga artikujt tuaj (http://gazetadita.al/remzie-osmani-me-lamborghini/) – faleminderit shumë për citimin. Ne po mendonim nëse ka mundësi që të vendosni një link në GazetaExpress në mënyrë qe edhe lexuesit tuaj ta gjejnë më lehtë faqen. Linku i GazetaExpress është http://www.gazetaexpress.com.

  Ju faleminderit shumë.
  Graniti

  Reply to this comment
 28. Qerim Kelmendi, Pejë June 24, 23:20

  Lajm i mire per gjithe Kombin shqiptar dhe per gjitha Viset shqiptare.
  Por, per te miren e Shqiperise, lajm me i mire do ishte reforma ne sistemin e drejtesis, dhe keto reforma nuk behen pa larguar tre ushtaret e Sali Berishes(Nishanin, Llallen dhe Vishon).
  Nuk jam i prirur qe te kam pikpamje te ngjashme me Sali Fazlliqin-Berishen, pra nuk jame idhtar i kapjes se Institucioneve. Por kam pershtypjen dhe bindjen, se pa i larguar keta tre rrogtar te Sali Berishes, Shqiperia nuk mund te beje reforma ne drejtesi, e as ta luftoje korrupcionin dhe krimin e organizuar.
  Shqiperia nuk mund ta shof nje dit te bardhe, nese ne kry te ketyre institucioneve qendrojne tre paramilitar te Sali Berishes.
  Andaj, lajmi i sotem nuk e ka mbrenda vetes shkleqimin e vet, sepse Shteti shqiptar, Shqiperia jone eshte peng i ketyre tre paramiltarve te Sali Fazlliqit-Berishes.
  Menjehere duhet te behen ndryshime, dhe ate sot se neser behet vone ?

  Reply to this comment
 29. Qerim Kelmendi,Pejë June 27, 00:08

  Deputeti Ben Blushi eshte Nanoist i perbetuar, andaj e ka te veshtire te pershtatet me ndryshime te reja. Ora e tij ka ndaluar tek Fatos e Xhoana Nano.

  Reply to this comment
 30. bujar June 27, 21:14

  une nuk kam ngelur i zhgenjyer nga partia socialiste e programi i saj sepse une idealin e majte nuk e shes sepse vetem tek kjo bindje e ideal kam shpresen se do ta rregulloj Shqiperine , por ngel i zhgenjyer nga disa persona qe pefaqesojne partine socialiste , dhe nje nga keto eshte edhe Ben Blushi , dhe Qazim Sejdini , por une kam ngelur edhe pak merzitur nga ju miku im Adrian sepse i keni shkeputur lidhjet me mua e shkrimet e mia , dhe kete artikull per zotin Ben Blushi qe ju nuk e botuat , e botova ne gazeten ” SOT ” dhe eshte kjo gazete qe me boton shkrimet e mia , qe ju keni kohe qe nuk i botoni , …te uroj gjithe te mirat miku im adrian dhe suksese gazetes tuaj …

  Reply to this comment
 31. dario July 8, 08:35

  Më në fund edhe ”Dita” veshi minifundin, u pudros,u lye e u ngjye..!Urime dhe punë të mbarë!

  Reply to this comment
 32. Bekim Lashi July 8, 12:17

  Pershendetje Adrian.
  Pergezime te perzemerta per faqen/ gazeten e mrekullueshme. Kisha nje sugjerim. Do e pelqeja shume mundesine ta lexoja te plote gazeten tuaj print. Mbase nje aplikacion per Android dhe iOS sigurisht me nje pagese modeste nepermjet paypal do te ishte nje ide. Keshtu do mund te gjeneronit te ardhura te tjera (plotesisht te merituara per mendimin tim) per gazeten tuaj.
  Suksese nga Hollanda

  Reply to this comment
 33. cdo behet July 12, 17:05

  Pershendetje z.Adrian. Nje parashikim te lutem per finalen GERMANY vs ARGENTINA

  Reply to this comment
 34. mani July 16, 08:44

  Me lejo z.Thano te shpreh respektin e bindjen Time se jeni maja e gazetarise ne kete vend te voge e qe keni ditur me obligimet perkatese te jini ngjitur ne keto maja.Respekt dhe mirenjohje per vertetesine e lajmit e perkushtimit ne demaskimin e mafjes se instaluar ne kete vend e kontributin per ta ç’montuar kete gangrene qe tashme ka hyre deri ne kockat e ketij skileti.Mirnjohje per te tere sfafin emrekulluesheme profesionist te gesaj faqjeje.Jeni ushqimi ditor i Yni e me plot goje renditeni krahas gazetareve me prefesionist te Europes.Ju faleminderit per informacionet e dites dhe talentet individuale te ekipit mjeshteror te ketij pushteti!

  Reply to this comment
 35. bujar cani July 18, 11:17

  …me thuaj zoti Ardian se ku duhet te coje artikuj e mi qe ju ti botoni…….????????????????

  Reply to this comment
 36. Arberi August 28, 10:16

  Pershendetje zotri kryeredaktor
  I kam ca shkrime qe ndoshta mund ti botoj ne gazeten tuaj :disa analiza te situatave te meparshme dhe ca tregime novelistike,nese mund te me jepni mundesin ti botoj ?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim