15 gusht 2018

August 15, 2018 02:00 Updated

15 gusht 2018

August 15, 2018 02:00 Updated
Komento

5 Komente

 1. A.GRAMSH August 15, 10:13

  ABUZIVIZMI NE NJE SHTET ABUZIV ‘NDJELL’ TRAGJEDI!
  ‘Ç’fare do te mbiellesh ate do korresh’ thote populli yne,ndersa nje popull fqinj e thote:’ Po mbolle qepe do vjelesh patate’:.
  ——————-
  Ne vend te paraDhenjes:
  Ndersa ne shtetin fqinj,Itali ,pararoje ne fushen e ndertimit ne Bote rrezohej nje ure simbol e pararoje e teknollogjise moderne per kohen e ndertimit 50 vjet me pare ,kryeministri ‘abuziv’ i nje qeverrije abuzive,dale nga nje parlament abuziv ne nje vend pa shtet e teresisht abuziv trasmentonte per ndjekesit e tij dixhital ‘NYJEN’ e Milotit nje nder qindra ‘NYJET’ abuzive ndertuar ne kete vend qe brezat qe do vine nuk kane per ti ‘Zgjidhur’ kurre e do tu ngelen neper kembe si litari i nastradinit po me ‘NYJE’!

  Nje çerek shekulli abuziv!
  ——————–
  E kam perseritur shpesh thenjen e nje prej presidenteve me jetegjate te BB-Bankes Boterore Eugen Blackt qe drejtoi kete istitucion nga 1949-1963 i cili per lidershipin e Botes se trete apo vendeve ne zhvillim thosh:
  ‘Kane manine qe edhe ato pake te ardhura ti bejne ‘rrush e kumbulla’ e ti investojne ne Autostrada,uzina çeliku me materjal rikupero,dhe buste kryetare shtetesh’!!

  Tamam sikur te kete folur per kryetaret e qeverrive abuzive te nje shteti abuziv filluar nga kalifi Sali e me radhe tere pandelinjte e tjere e perfunduar tek kryeministri Edvin qe rolin e kryetarit te qeverrise te nje vendi te pa qeverishem e ka trasformuar ne rolin e ministrit te Zogollit Lal Krosi per ndertim autostradash’ qe nuk mbarojne kurre e nuk te shpien gjekundi dhe rruge pa rruge per te mbuluar MILIARDAT e hajduterise se nje populli ngelur gjysma brenda e pa pune e gjysma jashte ne emmigrim dhe qe konsiderohet vendi me i varfer i Ballkanit dhe mbi te gjitha me 7 MILIARD borxh per te ÇIMENTIZUAR te gjithe teritorin!

  Shqipetaret nuk eshte e thene qe te jene te gjithe intelektuale apo inxhiniere por mjafton te kene sy e te shikojne e pake tru qe te kuptojne se me teritorin e tyre dhe tere pasurine kombetare po sillen ne menyre Barbare e ne menyre ABUZIVE tere kreret e antishtetit qe me dashje apo edhe pa dashje’ po u lene brezave qe do vine nje lloj tragjedije te pa parashikur e te pa kontrollueshme si ne asnje vend jo vetem te Europes po edhe ballkanit!

  Teritori i ish shtetit shqipetar si ish prone e shqipetareve jo vetem eshte shpronesuar e tjetersuar por edhe SHPERFYTYRUAR ne menyre ABUZIVE nga qeverri ABUZIVE qe mbi 25 vjet kane ABUZUAR me pushtetin jo vetem si INJORANTE po dhe si pupuliste provinciale per tu dukur e ruajtur pushtetin abuziv!!

  Vetem idjotet e qeverritaret abuzive nuk arrijne te kuptojne se ky vend e ky teritor dikur i kontrolluar nga shteti ka ‘NYJE’ abuzive me pasoja tragjike jo vetem nga pikepamja ekonomike e financiare si ‘Rruga e Kombit’ qe smbaron kurre e ska kush ta mirembaje e per pasoje mer e do marre jete njerezish pa siguri pa sinjalizime pa mirembajtje e kanalizime pa kontroll te veprave te artit ura tunele e mbi kalime?

  Vetem qeverritaret abuzive nuk arrijne te kuptojne qe MILIARDAT qe do duhen per mirembajtje te tere ‘autostradave’ fantazma pa studime ekonomike e tekniko-inxhinierike do jene ndoshta 2 fish i ndertimit te tyre pergjysem per te marre jete njerezish nga ‘autostrada’ e PPP-ve si ajo e Elbasan-TIRANE ajo e Arberit,Pellazgeve e DARDANEVE nderkohe qe nuk jane fshire nga memorja MILIARDAT e hedhura ne te ashtuquajturen ‘Koridori i TETE’ ku tere miliardat u vodhen nga kompani te huaja e qe do lidhte Maqedonine e tere Lindjen dhe ngeli nje ‘ZERO’ bashke me tere infrastrukturen e rrjetin hekurudhor Tirane -Guri i Kuq kushtuar MILIARDA e me vepera arti ura e tunele si rralle ne Bote!!
  Dhe sikur te mos mjaftonte kaqe ne tere ate ZONE ku jane derdhur MILIARDA u hodhen te gjitha ne LUME e tani per tu lidhur me Dibren e Maqedonine kerkohen te hidhen MILIARDA duke çare male e bere tunekle e ndertuar ura e mbi kalime tunele e VDEKJE nga nje e ashtuquajtura ‘Autostrada e Arberit’ e nje tjeter qe po çan nga Librazhdi malet e ‘Maro Mokrres’ per te dale ne Qaf Plloçe nderkohe qe nje nga perlat e ketij vendi POGRADECI ku eshte deputet ushtari i ISIS Elvis eshte trasformuar ne nje HALE?

  Kush fshihet mbas ketyre krimeve makaber qe i behet mbi njezete e oese vjet ketij teritori?
  Duke e mbushur me ‘NYJE’ qe skane per tu zgjidhur kurre nga nyja e Milotetit ,tek ajo e fush krujes,nga nyja e Vores,tek nyja e Farkes,nga nyja e Shkozetit,tek nyja e Plepave,nga nyja e Rogozhines,tek ajo e Fierit Vlores me kalime mbikalime ura e tunele kur mbi to NUK SHEH ASNJE MAKINE pale ndonje Maune per te eksportuar mall per EKSPORT ?

  Ku i shpije mushka keta kryeministra abuzive te shpenzojne parate e POPULLIT aqe me teper te marra borxh e kujt do tja lene keto ‘MINA ME SAHAT’ per ti mirembajtur qe mos shkaktohen tragjedira si ajo ura ene Genova te Italise?

  A kane sy ne balle e tru ne koke keta qeverritare ABUZIVE qe tere bregdeti e teritori i ish Shqiperise deri ne buzen e ujit eshte me vepera Abuzive perfshi ish kenetat e anes lumenjve ku jane mbyllur tere sistemi i kanalizimeve e ndertime ne zona te rrezikeshme gjeologjike qe kane per pasoje TRAGJEDI?

  A kane syte ne balle pa le tru keta mender provinciale pupuliste qe meren me ndertimin e ‘KESHTJELLAVE NE RERE’ si konsiderohen nga mendimi ekonomik e shkencor ne Bote e nuk arrijne te investojne per nje copeze rruge nga nje shpend i quajtur ‘Shqiponje’ deri tek zogu tjeter i ZI qe te hysh ne Tirane duhet I ore!

  A jane per tu futur ne BURG tere ish kryetaret e bashkive te Durresit kur kane harxhuar e lejuar MILIARDA per çimentizimin jo vetem te tokes po dhe ajrit ne tere peroferine Shkozet -ura Dajlanit-plepa me mbi kalime ura e nen kalime dhe kryevepren ish SHETITORE te Plazhit e ka bere Parkim makinash nje kryetar bashkije ABUZIV me emerin Dako qe mbjell vetem pllakezim e çimento!?

  Kush i kontrollon keto objekte miliardeshe jo vetem nga pikpamja e efektivitetit financiar po nga kushtet tekniko -inxhinierike nga projekti deri tek Zbatimi e me pas!?
  Shqipetaret ose ‘koke palaret’ dine qe tere vitet e hapjes e mbylljes se gropes se heroit kombetar jane bere me firma e projekte studjosh te huaja e ‘prestigjioze’ perfshi dhe pllakat e bustet qe kane mbushur tere Tiranen e Jamezen.Dine qe dhe mobilimet e Haleve te parlamentit dhe vazot e haleve sipas mizurave te bytheve ne studjot e Bode-gardeve behen nga studjo te huaja e me miliarda pse jo edhe lodrat e kalamajve dhe sheshi-Koder ne mes Kryeqytetit si ‘Mut çobani’ Por nuk dine:

  Kush i projekton e kush i zbaton tere keto vepra qe kushtojne MILIARDA e kerkojne kushte te RREPTA STUDIMI-PROJEKTIMI-ZBATIMI nderkohe qe dime se kompanite shumica nuk kane pronare ‘inxhiniere’ po jane thjesh analfabete ‘biznesMona’ si puna e Grida Dumes apo shQInes!
  A ka laboratire si qemoti ne kohen e kAmunistave’ ku analizohen e vihen ne prove kampjonet e BETONIT hekurit e ‘KUBIKEVE’ e ter ruhen sipas affateve e qofte larg kur te ndodhin tragjedira ku ti gjeje ‘kubiket’ bashke me shQInat prokurorija e te nxjere pergjegjesite pas 50 vjetesh kur Zaho te jete kryeminister e mbi nyjen e Milotit te bjere ura ne Lume e mbyten shqipetare !!!??

  P.S Dje Like Floriri apo presidenti abuziv i ‘koke palareve’ ngushellonte presidentin Italian ndersa Mesi kish ngel akoma tek ‘ura e Mesit’ dhe fliste per akoma per ‘integrim’ ndekohe qe Edvini bashke me qUrravine abuzive eshte akoma ne ‘mergim’!’Perendi!Ku je?

  Reply to this comment
 2. Jetimet e 21 Janarit August 15, 10:53

  Dihet ku mungon shteti vendin e ze antishteti anarkija e òdo gje eshte abuzive e jashteligjeshme deri tek vetegjyqesi.Imagjino kur ketu nuk nuk dime se ç’fare hame imagjino te dime ate qe na ndertojne ku jetojme ne katin e dymbedhjete mu brenda ne uje anes detit…Kjo eshte te vesh duart ne koke e vesh kujen .Ketu jane te gjithe idjote dhe trushpelare nga feja e mendojne se na shpeton allahu.
  Me ka ardhur neveri sot kur lexova qe nje kryetar bashkije i kryeqytetit me emerin Lali Eri lutet per te vdekurit e Italise e nuk lutet per dhjetra mijera shqipetare te vdekur perfshi ata te Gerdecit,21 Janarit e pse jo edhe ata 8 te masakres se Vlores!!!!!!!!!
  Keta jane te gjithe kafshe qe duhet te zhduken nga ky vend nuk eshte vetem nje manikin Basha qe bente kurban tek Bashkija keta jane te gjithe te infektuar nga propoganda e ISIS trushpelare e nga njera ane vjedhin vrasin Shqipetare nga ana tjeter luten e mbajne zi per te huajt…!!!!!!!!!!???????
  Edhe kryetari i shtetit italijan nuk perdor fjalen ‘Lutem’.Kujt zoti i luten keta perdhunues te zotit apo zot quajne saline e like florine…qe njeri vret tjetri i perdhunon te vdekur si koke palare shqipetaret

  Reply to this comment
 3. A.G August 15, 14:23

  Per lexuesin:Ne shkrimin e me siper ,ne nen titull:Po mbolle qepe do vjelesh patate’ mungon nje ‘S’ qe ja permbys kuptimin thenjes e qe duhet lexuar:’Po mbolle qepe S’do vjelesh patate’!Faleminderit A.G

  Reply to this comment
 4. QIrio QInam QInami August 15, 15:20

  Drejtim i duhur po me sens te kundert…

  Ska ç’na duhet truri,
  Kur kemi ‘Hajdare’
  Na ka hyre huri
  e s’ka per te dale.

  Ne parlamentin e leshit
  ShQIna Salinnane
  veç lezetin preshit
  se jane thjesh hajvane.

  Dhe nje skraparlli
  ne vend te truve mut
  Vjedh per mrekulli
  si krye hajdut

  Per meriten hajdut
  presidencen ka mare
  deri ne gryke ne mut
  shkerdhen koke palare’

  Koke palaret rrine
  dhe yjet veshtrojne
  kur hajdaret i Q…
  me integrim mashtrojne

  Gjithe shkenca katandisur
  tek nje ‘supermbese’
  jemi telendisur
  ne dit’ te derexhese

  Ne komision te ligjeve
  Eshte nje Mul Noka
  N e antikorrupsion
  nje fare Lefter Koka

  Ne te ekonomise
  eshte vete Salinjani
  si kembet e dhise
  katandis shqipetari

  Ne komision e Jales
  eshte Mona vete
  Ja di lezetin ngjales
  bytha si Gavete..

  Ne komision te sigurise
  nje emer Elvis
  Djali i Fari Ballise
  ushtar i ISIS

  Ky eshte oborri
  i nalt madhenise
  qe e udheheq horri
  Dhenderr i Serbise

  Dhe si shakaxhi
  esht kllouni Rama
  dhe si bojaxhi
  i ka dale fama..

  Nder tre milion qe jemi
  si su gjend nji valle
  si A.rustemi
  te na nxjerre malle

  Reply to this comment
 5. ANTIKRISHTI August 16, 00:20

  KRIME QE SKA AS DET E LUME QE TI LAJE NE NJE VEND NGELUR PA SHQIPETARE

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin