15 maj 2020

May 15, 2020 01:05

15 maj 2020

Nga Arkiva

May 15, 2020 01:05
Komento

5 Komente

 1. A.GRAMSH May 15, 10:30

  ‘TEATRI’ I KOMBETAREVE,BALLIT DHE KOQEVE TE ‘KOMBIT’!

  ”–Se ç’e shempne derbederet,
  mercenaret dhe bejleret,
  Se ç’e shtypne jabanxhinjte,
  Se ç’e shtrydhne fajdexhinjte,
  Se ç’e prene e se ç’e vrane,
  Ç’e shkretuan anembane,…”Noli
  ————-
  Ne vend te paraDhenjes
  ‘Kombi’ si nocion eshte teresija e ‘qenjeve’ njerezore qe njohin vetvehten ndryshe nga kafshet dhe njekohesisht jane te pergjegjshem e ndergjegjshem midis tyre se kane te perbashketa jo vetem gjyhen po dhe vlerat e tjera kulturore historike simbolet , kufijte ushtrine unitetin bashkejetesen ,lirine sovranitetin pavaresine e mbi te gjitha vllazerine,te shkuaren dhe historine!

  Ne kete vend dikur Shqiperi ku jetonin pasardhes te rilindasve e burrave shqiptare ose ‘Kombetare’ qe luftuan per te ruajtur indetitetin e ‘kombit’,ka 30 vjet qe nuk egziston fjala ‘komb’ sepse nuk egziston as nocioni ‘shtet’ si pjese integrale e ‘Kombit’!
  Ish shteti shqiptar me tere perberesit ‘shtyllat’,’kollonat’ strukturat mbajtese te tij si :
  -Teresija Teritoriale! Pasurija kombetare! Ligjet e natyres e ato te se drejtes! POPULLI ! Ka 30 vjet qe MUNGOJNE e per rrjedhoje shqiptaret me shume se gjysma jashte ajka e shoqerise qe bere bres pas brezi beri luftrat e derdhi GJAK per Liri dhe DJERSE per ndertim rreth 1 Milion sipas grup moshave ne keto 30 vjet ka nderruar jete,pasardhesit e tyre kane marre arratine pa kthim si dikur izraelitet ne shkretetire,!
  Nder ta ne emmigrim 1/3 e tyre mosha e RINISE 1-40 vjeç rreth 1 Milion nuk di as shkrim e as kendim SHQIP dhe betimin ushtarak dhe sherbimin e bejne per te HUAJIT ndersa ish ‘atedheu’ ,vendlindje,e tyre ka 30 vjet e pushtuar nga te HUAJIT fise barbare xhihadiste hajdare,islamiko fondamentaliste te ISIS te cilet me regji te huaja perpunuar jashte si OBJEKTIV kane patur restaurimin e Kalifatit te Bathores ose ish shtetin islamiko fondamentalist te ‘Shqipnise se mesme te Esad Pashe Toptanit’!
  Sot e 30 vjet ish shteti shqiptar eshte zevendesuar nga antishteti apo kalifati i Bathores ku te HUAJIT ashtu si ne lindjen e mesme Irak-Libi-Siri ose na kane abandonuar pas 30 vjetesh fare,po fare fare,mbasi na shtrydhen si LIMON ose vazhdojne te na na hedhin si top lecke nga nje agjenture ne tjetrin permes kujslingeve dikur ‘burra shteti’ ose ‘yje ne ngjitje’ te kryesuar nga Guida Supreme apo kalifi SALI,neroni qe dogji Shqiperi tere EDVINET,lulashet e Byth Qimet e haremit rreth tij e perfunduar tek mulla Omar Like flori!
  Kjo perben tragjedine e ish kombit dhe ish shtetit ‘meme’ si pjese integrale e tij!

  Kombetaret,’Balli dhe,Koqet e ‘Kombit’ dhe ‘koke palaret’!
  ——————–
  1.-Kombetaret tashme i perkasin te shkuares historise dhe per ata shqiptare pasardhes te ‘kombetareve’ qe e njohin historine e nuk u eshte bere trushpelarje nga ISIS dine qe tek ‘Kombetaret’ brenda dhe jashte kufijve te shtetit ‘meme’ vendin e nderit e zene RILINDASIT qe tere jeten sakrifikuan me PENE dhe PUSHKE per ta ruajtur indetitetin e kombit edhe pse shumicen e ‘jetegjatesise’ se tij nuik ka qene as i LIRE as i pa VARUR e as SOVRAN!

  Ne ‘kombetare’ pas RILINDASVE dhe Burreave Shqiptare nder gjithe trojet e ish Kombit erdhen pasardhesit e tyre bres pas Brezi ku EMRAT e te cileve jane ne ‘INFINIT’ si asnje popull ne Europe referuar numurit te Popullsise !
  Kombetaret,filluar nga Rilindasit e brumosur me Iluminizmin francez deri tek ata qe luftuan per Liri e pavaresi duke perfunduar tek DESHMORET e Atedheut kunder pushtuesve si ngjyre si ideale,si parti si ideologji si gjuhe si kufij kishin SHQIPETARIZMEN-KOMBIN!

  2.-‘Balli i kombit’!?
  ———–
  Pjelle BASTARDE e ‘kombetareve’ filluar nga Rilindasit e hershem tek Ismail Qemali,nga Hasan Prishtina,tek Luigj Gurakuqi,nga Fan NOLI tek Gjergj Fishta,nga themistokli Germenji tek Pashko Vaso,nga vellezerit FRASHERI tek Ndre Mjeda,nga Çajupi Petro Nini Luartasi,Themistokli Germenji,Zylyfar Poda,Mihal Grameno e perfunduar tek i madHi MIGJENI!

  ‘Balli i kombit’ perfaqesuar nga Mit’hatet,Medinjte,Mahmutet,Esatet,Xhaferet,Musate,Xhelalet,Hamitet, ,Matjanet jane pjelle BASTARDE jo vetem te eterrve te tyre por dhe te tere agjenturave ne sherbim te tyre si KOLOBRACIONISTE agjente tradhetare ku si simbol kane patur dajen ESAD dhe nipin ZOGOLLI!
  Ne te gjithe Boten perfshi Ballkanit tradhetaret,koloboracionistet dhe KUJSLINGET perfshi dhe Norvegjezin QUISLING ish kryeministri u gjykuan vrane u pushkatuan vetem ne kete vend qe derdhi gjak per LIRI nuk u gjykuan tradhetaret,’balli i kombit’ kujslinget koloboracionistet ashtu si kreret e ‘SS’ ne gjyqin nderkombetar te Norembergut por perkundrazi u strehuan per gati 50 vjet neper bote e tragjikisht dhe ne nje vend ALEAT te luftes ne Amerike permes tere agjenturave dhe kjo PA DREJTESI ne hiostori ka pasur 30 vjet pasojat e kesaj TRAGJEDI ku ne krye te antishtetit apo kalifatit te Bathores e kane uzurpuar PAKICAT,femijet BASTARDE te ish ‘Ballit te kombit” qe ne dejet e tyre ashtu si eterit e tyre nuk rriedh GJAK shqiptari e shqiptarizem po tradheti koloboracionizem,!

  3.-‘Koqet e Kombit’!
  ——-
  Fale ‘Koqeve te kombit’ sot ne ish Shqiperi 30 vjet pa shtet e ne Kosove deri 20 vjet me pare ‘krahine autonome’ tash 20 vjet pa asnje lloj STATUSI e pa shtet sot e 30 vjet populli SHQIPTAR po perjeton SHPERBERJEN si popull e si KOMB !

  Fale ‘Koqeve te Kombit’ ku bejne pjese femijet BASTARDE apo pas ardhes te Mit’hateve,Medinjve,MahMUTAVE,Xhafereve,Xhelaleve Matjaneve qe drejtuan gjate luftes per LIRI dhe Pavaresi regjimentin ‘Kosova’ dhe divizionin me ‘SS’ me emrin Skenderbe me ‘kosdovare’ per te bere tragjedi ne ish Shqiperi ne 4 Shkurt e VRARE shqipetare,na njera ane e nga ana tjeter pasardhes te BASTARDEVE te krereve te ballit kombetar kryesuar nga ‘TUFA’ e Butkave qe kane opushtuar permes agjenturave e kolonizatoreve 30 vjet kete vend pa shtet kalifat apo ISIS ku VRASIN-VJEDHIN-PERZENE me gjenocid shqiptasre ne emer te alla akbar drejt nje FUNDI -TRAGJIK pa kthim!

  Tragjikisht permes tere agjenturave pasardhesve BASTARDE te ‘Ballit te kombit’ tashme e 30 vjet ‘Koqe te kombit’ i jane bashkuar dhe pjesa me bastarde e ish ‘Çunave te Bllokut’ dhe ‘ìÇunave te TirOnes’ ,shumica minoritare pa asnje dite pune ne jete Nanot,Pollot,Fugat,Ngjelat,Lubonjat,Tarifat,Tartufet,Blushat,Bushatet bastardet…kryesuar nga krrimineli serb SALI doktori i ish bllokut qe i rriti ne preher e ne gji, ,Neroni qe dogji ish Shqiperi qe per 30 vjet kane udhehequr si pasardhes te Xhafer Devave ,Mitrovicave,sot e 30 vjet permes Bukoshave,Albineve,Rrugoviçoviçave niperve te tyre e serb BERISHES divizionin HAJDARI pas ardhes te Regjimentit Kposoova e divizionit me ‘SS’ Skenderbeu per te VRARE 30 vjet SHQIPTARE permes kryqezatash e terrorrizuar nje popull ne mes te Europes permes grupeve terrorriste te ISIS me TRITOL e MOLOTOV ne prezencen e ‘aleatit strategjik’qe 30 vjet perfaqesohet nga Biberajt,beogradasit,Berishat si antishqiptare e agjente e qe permes LOBIZMIT me miliardat e shqiptareve pa BUKE emerojne edhe ‘ambasadoret’ ‘kaubojsa’ me origjine ca mongoleze ca kineze e ca vjetnameze per ti perdorur si PUPACE duke bere krime ne emer edhe te ‘Amerikes’ dhe BE-Hale!

  ‘Teatri’ i Krimineleve’koqeve te Kombit’!
  ———
  Pas 30 vjetesh po ‘luhet’ me te njejten regji jashte kufijve me te njejtet aktore ku si protagoniste kryesore sot ne skene jane 2 Krriminele kreret e xhihadit kalifi SALI dhe mulla Omar Like flori dhe dy ‘KOQE’ ne duart e tyre qe i rrutullojne nga njera ane ne tjetren njeeri Zogolljani EDVIN e tjetri kurban BASHA!

  Pas 30 vjetesh te zhytur ne KRIM dhe KORRUPSION kreret e KRIMIT permes ‘Koqeve te kombit” kerkojne te njejtet skenare e GJURULLDI si sot e 30 vjet me firmat piramidale,97-ten,98-ten e 21 JanarI
  Pas nje krrize te thelle 30 vjeçare INDETITETI shto dhe termetet varferine URINE e PANDEMI e vetemja rruge ‘ìshpetimi’ per shkaketaret e kesaj TRAGJEDI e varrmihesit e ish shtetit te shqiptareve ,me porosi te agjenturave eshte te bejne ‘theater’ pse jo djegur si dikur Rajshtagun per te bere GJURULLDI e per ti shpetuar KRIMEVE dhe te ashtuquajtures ‘Reforme ne drejtesi’!

  Konkluzioni!
  Ne cilen do vend te Botes sot qe po perejetojne krrize te rende humane e ekonomike ,te mos meresh nate e dite per te dale nga KRRIZA per te MBIJETUAR nje popull por te besh ‘TEATER’ me tullat e nje godine jo vetem do te ishin kalbur ne QELI edhe kalifi SALI ,Neroni qe dogji Shqiperi dhe bashke me te simboli i hajduterise e korrupsionit Mulla Omar allias Like flori POR do te ishin futur FORCERISHT ne karantine e tu behej tyrajtim sanitar i detyruar edhe bandes se ‘aktoruceve’ qe jane ngujuart’ ne ‘teatrin’ ku bejne orgi edhe kurban Bashen pse jo edhe nje LaliEri dhe mbi te gjitha nje EDVIN qe te dy me probleme te renda te shendetit mendor qe nuk njohin as vehten e as POPULLIN-SOVRAN qe as njerit as tjetrit nuk u ka dhene ASNJE mandat te perdhunojne objektet e strukturat publike sepse Lali ERIT nuk perfaqeson as 12 perqind te kryeqytetasve pa le shqiptareve ndersa ZOGOLLJANI-EDVIN pernmes bordellos PS nuk perfaqeson pas 2017-tes as 25 perqind!

  ‘Une kam marre voten e shqiptareve per te vepruar’-thote pupulisti provincial ne gjendje te renduar psiqike nje i ashtuquajtur ‘kryeminister’ i nje fantazme qeverri me emerin Edvin!
  Zogolljani Edvin!
  Ti me mandatin e shqiptareve apo 1 Milion shuplakat fshive bythen e kalif Salise e Like florise dhe tashme nuk ke as mandat as ‘shumice’ e as vote te shqiptareve tua kthesh shqiperine ne bordello te te huajve duke bere ‘teater’ ne pandemi per te bere gjurulldi dhe ti shpetosh URISE MJERIMIT te popullit ne kete Termet-tragjedi-pandemi!
  Jep doreheqjen ti hapesh rruge reformes ne drejtesi se je pengesa kryesore qe nuk po burgoset KRIMI i perfaqesuar nga kalifi SALI dhe KORRUPSIONI ku si simbol ka LIKE FLORI!

  P.S ‘NJE TERHEQJE NE KOHE ESHTE NJE GJYSEM FITORE’ N.Bonoparti

  Reply to this comment
 2. jetimet e 21 Janarit May 15, 12:50

  Leter ne emer te te popullit e te reneve!!!!!!!!!

  Te derguarit te allahut,e baba Fetaut!
  Babait te shqiptareve dhe Zahos!
  Edvin ‘Mozese’!
  Ne malin Sinai (SUREL)

  I nerumi Naltmadni e i perparimit shakaxhi!
  Ne populli i lashte skipetar pas 30 vjet vuajtjesh nen regjimin e faraonit Sali kerkuam ndihmen tende si dikur ebrejte Mozese ti shpetonim kesaj katraure tragjedi ashtu si na premtove dikur ti ardhur me thonj te pa prere nga Pari!

  a)Per te na rilindur shtetin jo per ta bere shkrumb e hi nen udheheqjen e serbit Sali!
  b)Per ti bere pèrokurorin e dhene sentencen krriminelit Sali e jo bere avokati i tij!
  c)Per ti rikthyer te shkuaren simbolet bashke me ekonomi e histori tere shqiptareve ne arrati e jo per ti òvarrosur hedhur perrenjve heronjte e deshmoret e varrosur me ceremoni Mit’hatet,hajdaret krriminelet antishqiptaret ashtu si doje ti?
  d) Tu riktheje shqiptareve tere pasurite e vjedhura te tundeshme e pa tundeshme perfshi ato financiare e bankare ndersa ti u bere bythe e breke me krriminelin Sali,me kryehajdutin like flori dhe ne krye te tere istitucineve bankare e financiare le po hajdutet BODE e fullhaneri ndersa alabake e idjote mblodhe ne bordellon qeverri!
  e)Te votuam jo per varrim òvarrime e mbushjen e tere rrugeve te tirones me koka òimento hajdaresh e tradhetaresh….
  f)Te votuam te qeverrisesh jo te vihesh ne sherbim te oligarkise qe i nxoren uje te zi shqiperise dhe tironen e kthyen ne kandahar me kisha e xhamija kur para 100 vjetesh rilindasit thoshin ”Leni kisha e xhamija se feja e shqyptarit asht shqyptarija…
  g) Te votuam te qeverrisesh e jo te besh rolin e Lal Krosit te shaban Qoses e Li pazarit ne duar te serb salise e skraparlli like florise..
  h) Te votuam qe shqiptareve tu beje reforma per te rilindur shtetin e jo emeruar president hajdut Meten
  i)Te votuam tu ktheje shqiptareve besimin jo ta ktheje kryeministrine nga kulle e salise ne bordello e palester te alabakerise..
  k)Te votuam per ti rikthyer popullit pasurite bashke me sigurine edhe kufijte e jo per ta kthyer tere vend komandat e ushtrise ne bordello dhe tere kufijte e ish shqiperise perfshi detin token ajrin ti vije ne prone e tere te huajve Serbise Greqise…
  m)Te votuam tu ktheje shqiptareve drejtesine bashke me gjakun e te vrateve qe nuk behet uje nga ata te vitit 97.98 tek te mbyturit te vdekurit ne Gerdec,te vdekurve 21 Janarit qe ja shpure ne prite Sali krriminel xhelatit ti vriste bashke me lulzimin e perdhunonte te vdekur duke i quajtur koke palare Meta i ngjalave.
  Ndersa ti jo vetem qe nuk bere Drejtesi me shumicen absolute qe te dha ky popull tridhjuet vjet tragjedi por i sherbeve dhe vazhdon ti sherbesh si ushtar besnik K K
  RR I M I N E L I T—-S A L I!

  TI,TI,TI Qe edhe njerit prtej krrimineleve ne krah te serbit Sali me emerin Sokol Olldashi nip i ish bllokmeneve hajdut qe deklaronte me 21 Janar se po te ish ne vend te Bashes minister i brendshem do vriste jo 4 po 300 shqiptare koke palare,per meriten e krimit korrupsionit e si qires i motres se krriminelit tjeter Medi shpalle dite Zije dhe e varrose me ceremoni nderkohe qe tere heronjte e popullit e te luftes i hodhet te òvarrosur perrenjve si te ishin te zgjebura bageti e te infektuar me koronavirus e pandemi….
  TI-TI-TI JE PO AQE I INKRIMINUAR NDAJ POPULLIT SHQIPTAR NE MOS DIREKT INDIREKT SE PO MBRON ME SHPIRT NE DHEMBE KRRIMINELIN SALI DHE KRYEHAJDUTIN LIKE FLORI E DO GJUYKOHESH NE EMER TE POPULLIT NE MOS NGA PERENDI…

  Reply to this comment
 3. NOLI May 15, 14:09

  ”’Shkruaj ti o bash qatip
  Shkruaj mpreht e me tertip
  lidhi llomotit e mija
  Shkrepi neser tek xhamija..

  Ty o Hajrullah sevda

  Ty te bej Kezllar-Aga’
  Ti haremin ma permbush
  Plot me çupa sheg e rrush

  Sillme lule dhe burbuqe
  Qimezaza,qimekuqe,
  Ca te vogla,ca te gjata
  Ca te kolme e ca te thata..

  Reply to this comment
 4. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha May 15, 14:13

  NUK KA FAJ KY RAMA SE ESHTE I ZENE ME PUNET E TIJA AI KURTI ALBIN PA JA KISH RREGULLUAR QEFIN ME GRUPIN E TIJ TE ZJARRIT SI PARAROJE E DIVIZION HAJDARIT ME URDHER TE SALI TRADHETAR KRRIMINEL ZAGARIT DHE TE ILIR SHTANGIST SKRAPARIT !!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 5. Nipi i A.Rustemit zorret tek palma do ja vare Xenit May 15, 19:39

  SHQIP!SHQIP PER 30 VJET SHQIPERIJA DIGJET ZJARRVENESIT QIHEN!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim