15 mars 2019

March 15, 2019 01:50

15 mars 2019

March 15, 2019 01:50
Komento

9 Komente

 1. A.GRAMSH March 15, 10:10

  DEMOKRACI PARLAMENTARE’ APO ”RROFTE MBRET ,POSHTE MBRETI’!?

  ‘Personat qe qe dine pak jane zakonisht llafazane te medhenj,ndersa njerezit qe dine shume flasin pak’!
  ——————
  Ne vend te paraDhenjes:
  Te krriminalizosh krriminelet eshte fondamentale,por te krriminalizosh tere nje politike do te thote tu besh dhurate krrimineleve ,tu lesh hapesire te pa imagjinueshme e te dalin nga strofkullat e erreta ku jane futur!

  Ti drejtosh tere shigjetat e ISIS,shtruar kembekryq nder keto troje, e tere lehjet e Zagareve apo qenve bulldoke te ish bllokut shumica minoritare e jo shqipetare,Lubonja Ngjela e Bushate, ndaj nje EDVINI kur jetojme 30 vjet krrize INDETITETI per faj te tyre dhe ‘doktorit’ qe i mbajti e rriti ne preher,eshte me teper se sa çmenduri!

  Eshte per te ardhur keq qe edhe ndonje intelektual i vjeter ne gjendje tejet te deshperuar deri ne fatalitet si puna e Jorgos qe here pas here na tund ‘Mandilen’ ne kete te perditeshme e kerkojne shpetimin nga Zoti si e kerkojne antishqipetare krriminele e Zagare kur thone:’
  ”Me forcen hyjnore,me shprese tek zoti e do na ndihmoje zoti te na heqin Ramen?!

  Per keta lloj pleqesh te corrofjepsur ,kryesisht ish ‘çunat e bllokut’ perfshi doktorin e tyre serb e vetemja rruge ka ngelur :’Te mbyllen ne burgje te psikiatrise dhe tu behet trajtim sanitar i detyruar’!

  PSE!?
  1.-Sepse edhe pse kane kaluar 30 vjet nuk arrijne qe te kuptojne se per faj te tyre dhe te Neron Salise i vune zjarrin ish Shqiperise dhe na lane pa shtet pa kushtetute te shkruar nga Imami pa 4 pushtetet pa istitucione pa EMER te sistemit ekonomik,pa EMER te sistemit Politik dhe ne anarki te plote Ekonomike,sociale,fetare e mbi te gjitha Morale dhe ne nje mender ‘demokraci parlamentare’ te mesuar per 30 vjet me Neron Saline tani kerkojme te rilindim duke ‘vrare’ EDVININ!?

  2.-Deri para 5-6 vjetesh nuk u fol kurre per Parti Socialiste e per 128 banda te tjera ‘parti’ qe nuk u dihet as adresa ,per shtet per 4 pushtete per drejtesi qeverrisje e qeverri,por u fol si shpetimi i ketij vendi me nje miopi te theksuar e INJORANCE per nje NJERI me emerin EDVIN te mesuar si bageti me çobanin SALI qe 30 vjet na perdhunoi si dikur kur perdhunonte tani kerkojme te bejme ‘kurban’ pikerisht ate me te mirin e te keqijave,,te keqen me te vogel ne emer te ‘alla akbar’ me moton ‘Rofte mbreti,poshte mbreti’!?

  3.-Edvin Aneta Rama ne keto 7 vjet ‘qurravisjeje’ per mendimin e dikujt perfshi edhe timin nuk ka qene njeriu i duhur ne kohen e duhur per te rilindur shtetin ne krye te nje te ashtuquajtur PS apo ‘maxhorance’ sepse u vertetua ne praktike e ne ‘qeverrisje’ se nuk eshte as politikan e aqe me teper ‘burre shteti’ qe mos shikoje zgjedhjet e ardheshme por brezat e ardhshem.Nuk e ka idene as te konceptit shtet as te demokracise parlamentare e aqe me teper te SOVRANIT popull me mandatin e te cilit per 7 vjet fshihu menderet e krereve te KRIMIT e KORRUPSIONIT nga kalifi SALI deri tek kreret e tjere te xhihadit Lulashe Mona e Like Flori!
  Por kjo jo vetem nuk do te thote qe rama te behet koke turku si ‘individ’ e aqe me teper ti ‘lutemi’ ne emer te ‘alla akbar’ te jape doreheqje si kryetar qeverrije i vendosur me ‘shumice’ e me ‘vote’ qe mbajne vulen e ‘popullit’!

  4.-Te kerkosh koken e ‘kryeministrit’ ne nje vend ku mungon shteti komplet e tere istitucionet e antishtetit dhe tere sistemet ekonomik financiar politik bankar akademik bjane MONOPOLIZUAR ne duar te Krimit injorances nepermjet nepotizmit e klientalizmit e tere BODE gardeve te korrupsionit e krimit eshte njesoj si te shtypesh butonin e nje ‘BOMBE’ atomike e te filloje lufta me gure e shkopinj per te permbysur ç’fare,per te pushtuar ç’fare per te vrare ke,per te rilindur cilen e si!?

  5.-Tragjedija e tragjedive mungesa e inteligjences dhe informacionit !Nuk kemi as inteligjence e aqe me teper informacion te Lire te Pavarur e Profesionist qe ti hapin horizont popullit tashme shumica e ngelur analfabete trushpelare hajdare e shume ‘kosovare’ e jo vetem kaqe po kemi 30 vjet qe ‘Demokracine’ qeverrine shtetin partine prokurorine ,drejtesine gjin gjoinat llallat e fullhanerine kemi konsideruar Kalif SALINE!
  Tani EDVININ!?A ka me tragjedi se sa kaqe per nje vend e popull ne mes te Europes qe thuhet:èpas 30 vjetesh JO si te lindim shtetin e ti kthejme popullit shqipetar sovranitetin por kemi 7 vjet qe na perralliset:
  ‘Po u fut ne burg Saliu shpetuam,po u hoq Edvini vete nga kryeminister shpetuam ‘ po kurre nuk arrijme te kuptojme se ne duar te kujt jane :BUKA-UJI-PRONA-PUNA-PASURIJA E POPULLIT SHQIPETAR!?

  6.-Si mund te rilinde shteti me kete lloj inteligjence e Zagarije kur nga njera ane flasin dogmadistet e Megallomanet se demokracija eshte POPULL dhe flitet nate e dite ne emer te POPULLIT nga perdhunuesit e popullit e nga ana tjeter kerkojme te ‘iki ‘Rama i ‘zgjedhur’ nga POPULLI se keshtu duan kreret e krimit e korrupsionit ne emer te ‘Alla akbar’ qe kane perdhunuar edhe POPULLIN edhe 10 komandamentet e Zotit!
  Rilindja e shtetit nuk fillohet nga ‘kryeministri’ o tragjedi qe e ke emerin Zagari,kryeministri ne nje shtet te se drejtes eshte si puna e nje gjetheje te thare te nje lisi shekullor qe edhe po te bjere nuk ndryshon asgje bkur rrenjet ose baza ekonomike qe ushqehet trungu deget etjera jane te 4 pushtetet e tere istitucionet qe e mbajne gjalle!?

  7.Eshte tragjedi te insistosh tek nje Edvin e te presesh mrekulline nga Zoti ne emer te ‘alla akbar’ sepse dashje pa dashje jo vetem qe i shton JETEGJATESINE ketij antisistemi apo antishteti por i shton jetegjatesine edhe Rames dhe qeverrise se Spiropaleve ‘kosovareve’ pandelinjve dhe hajdareve,e te mos kerkosh REFORMA radikalke e kryereformen e sistemit elektoral te gjitha pa perjashtim KUSHTETUESE ne nje vend pa shtet e pa Kushtetute kthyer ne leter higjenike!

  7.-Te kerkosh ta heqesh Ramen pa ndryshuar asgje ne tere kete antisistem ne emer te allahut e aqe me teper ta kritikosh per ‘mendjemadhesi’ ‘arrogance’ apo autoritarizem jo vetem i shton jeten por me partine qe ka krijuar me duarty e tija PS-Partia e Surelit ku perfshihen tere eleektorati perfshi dhe salisjane e metiste qe kane zevendesuar intelektuale socialiste veterane e pensioniste ta kemi si mbret ne perjetesi dhe te presim ZAHON mbret pas tij!
  Nuk arrijne ta kuptojne alabaket zagaret dhe Ngjelat bushatet apo Lubonjat si xhihadiste se jane dy gjera te ndryshme te jesh AUTORITAR apo te vendosesh autoritarizem ne nje vend bordello nga te qenurit shakaxhi i perparimit batutaxhi e sharlatan.!
  Ne kete anarki tridhjet vjeçare nuk mund e ska si te lindi demokracija e shteti i se drejtes pa Autoritarizem por ne emer te shumices se POPULLIT!
  Me kete lloj kushtetute,me kete lloj ligji elektoral PS-Partija e Surelit e krijuar nga Rama do te kete ne perjetesi ‘shumicen’ relative me rregullin e treshit edhe sikur nga 3 Milion sKipetare te votojne vetem TRE dhe dy do te votojne Ramen!
  Vetem idjotet edhe ata qe e urrejne deri ne vdekje Ramen nuk mund te mos pranojne nje fakt te vetem qe PS eshte votuar e eshte ne ‘pushtet’ se ne krye ka patur e ka EDVININ si 30 vjet banden PD se ka patur Neron Karaxhixh SALINE!

  P.S–Na ish njehere e nje kohe qe ‘e donim sKiperine si gjith Europa dhe nuk e kemi as si Maqedonine’.Na ish njehere e nje kohe kur kishim me shume bageti e tani zevendesuar nga Dash Shehe Koqe ,Mul noka,mona e DHI- parti perfshi dhe nje te ashtuquajtur PS !
  Keshtu e duan te ‘huajt’ dhe ‘aleatet strategjike’ sKiperine si e krijoi i modhi Zot me njerez me bisht per te ngrene njeri tjetrin e per te verttetuar koke poshte teorine e evolucionit te Darvinit qe :’Papunesija lind majmunin’!

  Reply to this comment
 2. lexues i dites March 15, 10:55

  Shume shume drejt!
  Jo vetem qe kjo lloj propogande bajate nuk ndryshon asgje nga gremina ku kemi rene po po behet nje loje e piset qe kerkohet te permbysin sistemin pikerisht ata qe krijuan antisistemin ose shqip te permbysim vetvehten ose do falim tere pasurite detin vilat te varferve bashke me pasurite?????????
  Te krijohet ideja qe dora qe fshihet pas i komandon si tespije edhe ata qe dalin rrugeve si alabake qe kerkojne te iki8 Rama dhe vete Ramen qe eshte me i fituari ne kete loje te peshtire…
  Ose si i thone fjales:Edhe mishi te piqet dhe helli mos digjet’ edhe NE BEJME SIKUR JEMI OPOZITE EDHE RAMA SI POZITE DHE REFORMA NE DREJTESI SHKON NE KALENDAT GREKE…E keshtu na u plak e u trashegua…
  Nje informacion qe nuk propogandon nate e dite kete te ashtuquajturen ‘opozite e re’ eshte jo vetem krriminale po antishqipetare qe nuk do ndryshimin permbysjen e antisistemit po kerkon statuquaone shperberjemn..

  Reply to this comment
 3. Robin HUD March 15, 11:18

  Te presesh permbysjen e sistemit nga gruaja e Salise me emerin Lulezime,dhe ajo e like florise Mona,eshte njesoj si ti kierkosh te ftosh per darken e vitit te RI nje gjel deti…
  E ha ate kokerr ulliri gjeli i detit?????
  Permbysja e sistemit nga haxhiqamilet fillohet nga baza ekonomike nga prona nga pasurite e vjedhura nga mjetet e prodhimit kur te dynden tere mizerija e te pushtojne tere vilat ne bregdetin shqipetar te nxjerin jashte pollot bushatet,ngjelat lubonjat Xenat Fevzinjte,Lesat ,ARXHIDAT LIKET E SUPERMBESAT LAKURIQ E TU FUSIN PRESHTE NE BYTHE E TU MARIN SHTEPINE E PASURINE…..

  Reply to this comment
 4. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha March 15, 11:27

  daj Meta kerkon heqjen e vizave me Azejrbaxhanin!!!
  Si duket atje e kerkon shpetimin bashke me fari Ballinjte ..
  Kush i ka njohur ne vitet ’70 femijet e bllokut ,me alabaket me te ndyret kane qene Fatos Lubonja,Spartak ngjela dhe vera kapo e vera Bekteshi qe meritonin dhe meritojne burgim te perjetshem..

  Reply to this comment
 5. L.H March 15, 11:40

  E verteta eshte shpesh e hidhur por ka te drejte autori kur thote se ne tere voten e popullit per PS eshte edhe vota per Ramen e veçanerisht ne zgjedhjet e 2017 ku pse jo mori vota edhe nga kundershtaret e kryesisht nga LSI..
  Nuk kemi arritur ne ate shkalle emancipimi ku elektorati te votoje alternativat kur as qe egzistojne apo partine pa ditur kush eshte ne krye apo njerine…
  Eshte me teper se miopi politike ti kerkosh ‘PS’-se te heqi Ramen…kush eshte PS!? Anasas Angjeli me pseudonimin ‘Naçi’,Bashkim Fino me pseudonimin ‘Baç’,Musa Ulqini Klosat kosat apo mender Pandeliu qe jane deri ne gryke ne mut e shikojne yjet si te inkriminuar …..apo Spiro Pali qe i lutet zotit si DulQIna e don Kishotit te Mançes :”Te qofte dheu i lehte Mit’had bej’!!!!!!

  Reply to this comment
 6. GIOTINA March 15, 12:52

  Gramsh,ti indirekt per ata qe te kuptojne gjuhen shqipe thua:
  Ku ishin 25 vjet keta krrimba qe i shtypte Sali serbi dhe i vriste ne mes te bulevardit dhe kockat e femijeve si fije merimange ne ajer ne Gerdec e nuk pipetu njeri se zbatoi thenjen e popullit:”Shkerdheje nenen Bushatit te te thote baba’ e tani keta krrimba plehu kerkoje te iki ‘diktatori’ Rama????????Ha,Ha,Ha,…ha mut!

  Rames gjyqin ja ben mender socialistet dhe elektorati qe u perdhunoi mandatin po jo populli e aqe me teper krriminelet Berisha basha mona e Like floriri qe duhet te varen ne litar para se te iki ne shtepi ose edhe ne burg Edvini….

  Reply to this comment
 7. QInam QIrio QIriazi March 15, 14:21

  Permbysje sistemi????????
  Njesoj siku Moniken dhe Bashen e varur koke poshte ta perdhunoje Shullazi apo Salianje…..Bajga te peshtira

  Reply to this comment
 8. SH.KOLONJA(nipi) March 15, 17:21

  More orakulli Gramshi,
  mire ti qe ne tere shkrimet i jep edhe alternativa zgjidhjes se kesaj krrize indetiteti ku duhet ti ktheket popullit bashke me shtetin dhe sovranitetin po do te te lutesha shume a arrin te futesh ne kafkat e ketyre truthareve qe kane zevendesuar inteligjencen shqipetare se si do bejne e si e imagjinojne sikur ‘thonj pa preri’ Edvin sot ne darke apo neser ne mengjes te thote nepermjet facebook-ut e jo tek Likja si e parashikon kushtetuta e xhixhilese:
  JAP DOREHEQJE(si kryeminister po jo si kryetar partije)!!!!!!!!???????dhe te zhduket si dikur Nano e nuk kish qen kufiri qe ta gjenin as presidenti Moisiu e as zv/Kryeministri Dokle Dokrra apo kuksian batutexhiu??
  Dita,
  Pa pyetini keta profesoret qe tani nuk u degjohen me as pordhet pa le fjalet si do e zgjidhin krizen me presidentin e koke palareve like florine po tja lere Edvini dopjo gjashten ne tavoline!!!!!!?????

  Reply to this comment
 9. Majko March 15, 18:26

  Lutuni nate e dite per perendine
  Te na beje kryeminister Pandeline
  Lutuni allahut sa nuk eshte von
  Se eshte i vetemi idjot qe ‘As te QI e as te leshon’!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?