15 qershor 2017

June 15, 2017 01:33

15 qershor 2017

June 15, 2017 01:33
Komento

5 Komente

 1. A.GRAMSH June 15, 07:17

  PESE DITE ‘FUSHATE ELEKTORHALE’
  ‘Kur me shihni se jam tretur mos kujtoni se kam vdekur.
  Jam i gjalle e jam ne jete tu jap drite te vertete’N.Frasheri
  ———–
  E Shtune 10 Qershor (dita e dyte)
  Mbas nje dite raskapitese ne ‘ish’ qytetin bregdetar te Durresit tani te shperfyteruar dhe nje nate pa UJE e pa gjume nen shoqerine e nje vape e mushkonjash eres se llagemeve te hapura poshte dritareve dhe lehjen e kopeve te qenve prane kazaneve te pleherave te nxira e pa kapake vendosa ta le HYRJEN e ketij ish qyteti dhe ti drejtohem HYRJES se ‘kryeqytetit’TirOnes!

  Ashtu si nje dite me pare dola tek ish stacioni i vjeter i trenit te nje hehurudhe tashme ngelur 27 vjet pa ‘SHINA’ por jo pa drejtori te PERGJITHESHME ku perveç drejtorit te pergjithshem te ‘hekurudhave'(!!)
  gjithmon i LSI-se me rroge zvendes ministri mbi 2 MILION pa zyre e qe nuk e njeh kush vrasin akoma miza si sot e 27 vjet edhe ca ‘nepunes te tjere’!
  Ne respekt te lexuesit desha te nenvizoj qe perveç kafeneve qe jane nga dy tre ne rreze te çdo pallati tani jane shtuar edhe ‘zyrat postare’ si shenje e ‘liberalizimit te ekonomise’ per te ‘punesuar’ analfabetet e militantet e LSI-se!

  Mbas nje ore pritje tek stacioni gjithmon i ‘vjeter’ nen shoqerine e QENVE qe marin ne dorrezim Bashkine dhe sigurine’gjate oreve te nates me ne fund plotesohet numuri i pasagjereve dhe me ndonje qe ulet tek ndonje stol tek dera dhe nisja drejt nje te ashtuquajture ‘Autostrade’ qe si ne tere ‘Autostradat’ e ketij vendi nuk dihet kur kane filluar kur do mbarojne kush ka qene qellimi i ndertimit sa ka kushtuar sa eshte vjedhur dhe mbi te gjitha si e mbas sa vjetesh do VETESHLYHEN si investime me para BORXH te vendit me te varfer te Ballkanit dhe Europes keto ‘keshtjella ne rere’!?KRIM!!

  Mbas rreth nje ore e 20 minuta me ndalesa e pa ndalesa ku hypnin e zbrisnin arritem tek nje ‘kamp perqendrimi’ qe quhej ‘SHQIPONJA’ e vetemja ‘VATHE’ ne tere Europen ku njerezit trajtohen me keq se kafshet ne mes te diellit dhe nje trafiku makinash ku eshte e pa mundur te orjentohesh e te ecesh !?

  Ku jemi pyes nje qe e kisha bashkeudhetar ne autobus!
  -Ketu jemi tek kthesa e Kamezes me tha dhe quhet dhe me tregoi nje gje te ZEZE qe e kishin ‘varur’ ne mes te pluhurit ashtu te ZEZE si tere aqmbjenti qe nxinte rreth e qark nga pluhuri dhe levizjet kaotike rreth vehtes si ‘mize pa koke’!

  Nuk di arsyet e kush ka qene nismetari apo egzekutori i ketij ‘shpendi’ qe quhet ‘Shqiponje’ por gjendja tragjike dhe kaosi ne kete vathe ku vendin e kafsheve e kane zene njerez jo vetem nuk perfaqeson ASGJE por perkundrazi ne hyrje te ish kryeqytetit perfaqeson MJERIMIN e jo civilizimin te zezen e jo te bardhen bioksidin e karbonit e jo Oksigjenin ,poshterimin e jo krenarine grabitjen dhe jo mireqenjen ,burgimin e jo lirine e nje populli qe perjeton 27 vjet varferine ABSOLUTE per faj te nje politike krriminale antishqipetare te te gjitha racave bastarde dhe ngjyrave ku te vetem alternative kane pasur dhe kane HAJDUTERINE!

  -Po mire mo po une i kam hipur autobuzit per ne Tirane dhe jo ne Kamez i drejtohem prape ‘bashkeudhetarit’ tim!-Or ti mik,ma ktheu ai,akoma nuk e ke marre vesh qe tani fillon ‘peripecija’ jote se jo vetem nuk ke me se te shkosh e si te dalesh nga kjo ‘vathe’ por per te arritur ne ‘qender’ duhet me shume kohe se sa na u desh te vime deri ketu.Del aty ne rruge po qe se futesh dot neper makina e shpeton gjalle dhe gjej ndonje autobus tjeter !

  Mbas nje ore pas shume peripecish ,hypja ne nje autobuz te Kamezes qe ne mijera makina qe ecnin ne ‘vend numuro’ ku pas 10 metrash nje aksident e nje dalje drejtuesish duke u perleshur me grushta u detyrova te zbres e te kthehem tek ‘VATHA’ ne hyrje te ‘Kryeqytetit’ te ish shtetit shqipetar tani te ‘kalifatit’ dhe per fat ndodhi nje ‘njeri’ qe me tha ‘A do taksi zotni!?

  Ku e ke taksine i thashe !?Hajde se e kam ketej mbrapa me tha dhe me drejtone drejtimin e rruges nga erdha drejt Durresit me kembe!?Fillova te dyshoj se mos kishe te beja me ndonje hajdut!Beratsi ne nje rrugice ku kish lene ‘taksine’ pa liçence rreze nje muri me tha te hypja nga ana e shoferit se nuk mund te hypja ndryshe dhe me ne fund pas 2 vore e gjysem arrita ne ‘qender’ te kryeqytetit te shqioèpetareve atje ku 27 vjet derdhen MILIARDAT per te VARROSUR dhe çvarrosur varrin e ‘heroit kombetar’ qe inagurimin e tij ashtu si tere ish qendren e Tiranes nje ish KRYEVEPER nga pikpamja urbanistike e arkitektonike e inaguroi Benito Musolini dhe çdo nderhyrje ne te perben me teper se sa KRIM jo vetem Ekonomik por edhe urbanistik ekologjik etj!!

  Mbas ‘hyrjes’ se ‘qytetit’ te Durresit ‘turisti’ i huaj njihet me hyrjen e TAirOnes qe fillon tek ‘SHQIPONJA E ZEZE’ qe nga simboli i krenarise eshte kthyer simbol i SKLLAVERISE se dinastive BE NA ME(Berisha Nano Meta)

  Neser dita e trete e ‘fushates elektoHale’E djele 11 Qershor.

  Reply to this comment
 2. Befana June 15, 09:13

  Na ish nje here nje vend qe quhej Shqiperi.Na ish nje here nje kryeqytet qe quhej Tirane aspak inferior nga asnje kryeqytet i europes civilizim,shkence ,kulture histori.
  Tragjikisht duhet ta pranojme me dhimbje qe shqipetaret pas 25 vjetesh kane ngelur pa shtet dhe perjetojne mjerimin Migjenian te viteve 30.dhe kane marre aratine neper bote,trajtohet si delja e zeze e evropes.Mjafton te shohesh ne portin e Barit Itali qe shqipetaret trajtohen ndryshe nga kroate greke etj.Keto tragjedira nuk i shohin vetem drejtusit kriminele ne keto vite te.te ashtuquajtures demokraci ku vetem cvasin e vjedhin per vehte e familjet e tyre.

  Reply to this comment
 3. Zana June 15, 09:16

  E nderuara redaksi.a jeni ne gjendje te na thoni kush jane alternativat e kesaj bande te quajtur LSI per zhvillimin e vendit me ne krye nje kryebandit te quajtur Like Floriri?

  Reply to this comment
 4. zefi June 15, 11:28

  qe kur hyri rilindja u dhi e majta…

  Reply to this comment
 5. ,Monika Kryezeza ish prostitute tani shtetare e gazetare June 15, 11:29

  NJE SHTEPI,THOSHIN QEMOTI SHIKOHET NGA HALEJA NDERSA NJE QYTET NGA HYRJA!FORMA ESHTE EDHE PERMBAJTJE.
  KRIMI DHE KORRUPSIONI ME IMUNITET NUK DINE SE KU JETON KY POPULL DHE AS QE E KANE PROVUAR NDONJEHERE AS FURGONIN QE SHKON NE DURRES E AS ATE NE FUSH KRUJE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*