15 qershor 2018

June 15, 2018 02:00 Updated

15 qershor 2018

Nga Arkiva

June 15, 2018 02:00 Updated
Komento

6 Komente

 1. A.GRAMSH June 15, 08:54

  2018-TA? PAK DRITE!
  Nga sistemi ‘socialist’ ne ate ‘salisjano-xhihadist’!
  ————
  Ne vend te paraDhenjes:
  Kryeminister Iftar?Haber llahtar,kurban arrnaut aksham!
  Epilogu i nje qurravisje kujslinge qe nuk perfaqeson shqipetaret dhe veçanerisht e nje kryeministri me probleme te shendetit mendor si ‘udheheqesi i tij shpirteror kalif Salise.Sinjal ogurzi edhe per ata shqipetare qe vazhdojne te shpresojne tek fantazma integrim ne perendim,edhe sinjal per Europen e SHBA-te qe kjo glase politike ka 28 vjet ‘:Ne drejtimin e duhurpo me SENS te kundert’,perdhunim i festave fetare dhe atyre besimtareve praktikante nga kreret e xhihadit te veshur me imunitet politik,perdhunues te ’10 Komandamenteve te Zotit !

  ‘Shqiperija ç’ka qene ,ç’eshte dhe….??
  Ne te ashtuquajturin sistem ‘socialist’,vene ne thonjeza se nuk ish tamam i tille per shume arsye Arti shkenca shkolla kultura jo vetem qe u ish dhene paresi por SHKOLLIMI propogandohej si ZHVILLIM e PUNESIM.
  Ne sistemin ekonomiko-shoqeror pa EMER 28 vjet mbas shkaterrimit te bazes ekonomike bashke me shtetin u restauruan te gjitha anarkite qe sollen per pasoje nje lloj sistemi ‘Salisiano xhihadist’ ne kalifatin e Bathores ku SHKOLLIMI ashtu si ne ‘ekonomine e tregut te lire’ nuk eshte vertetuar qe jep ZHVILLIM e veçanerisht ne formen me te keqe te saj te quajtur ‘Neoliberizem’ ku propogandohet qe shume fakultete e dege si LETERSIJA,ARTET.MUZIKA nuk eshte e nevojeshme te EGZISTOJNE se behen investime te pa nevojeshme e aqe me teper PUBLIKE se mesohen gjate jetes ku edhe nje shkrimtar behet i tille pa fakultetin e letersise,edhe nje muzikant behet i famshem pa mbaruar konservatorin dhe nje AKTOR pa mbaruar istitutin apo per dramaturgji!

  Ne shenje nderimi e respekti te thelle!
  Per tere ate plejade artistesh e aktoresh te medhenj qe ka nxjere ‘REALIZMI SOCIALIS’ ne kete vend aspak inferiore nga shume te tille qe midis tyre dhe NOBELISTE si shembull Brecht apo Heminguej ja vlen ti rikthehesh here pas here shkolles se para ’90 dhe antishkolles se ketyre 28 vjeteve!

  Ne ‘socializem’ edhe nga shkolla e ‘QENVE’ (,keshtu e quanin djemte e bllokut ‘dje’ perfshi dinastine e çobenjve Lubonja e Ngjela apo Blushi,) istitutin e larte te arteve eshte fakt i pa mohueshem qe fale politikave ndaj artit shkolles shkences dolen personalitete te dimensioneve nderkombetare e ketu nuk eshte nevoja ti permendim se lista nuk mbaron kurre dhe kete e pranojne si ata ‘pakeze’ ngelur gjalle si ARBANA,PAJA qe trajtohen 28 vjet si kAmuniste ngelur pa breke ne bythe ashtu dhe ata ‘bukeshkale’ ish te deklasuar si NDRENIKA apo KULLA qe fale artit e talenentit te tyre paten trajtim SPECIAL nga ‘diktatura’ ne krahesim me mbi shumicen e popullsise e veçanerisht asaj rurale ku GRUAJA shqipetare punonte 12 ore ne mes te vapes se KORRIKUT per te marre 30 lek per dite pune!

  Te zihesh per mustaqet e Çelos!
  Komedija e godines se nje teatri qe luhet midis palaçove te politikes e ca mender aktoreve te deshtuar duhet jo vetem te mbaje larg 5-6 aktoret apo artistet e medhenj ngelur gjalle per te mos u perlyer nga kjo loje e piset por perkundrazi duhet ti lihet mendimit intelektual inxhinierik e urbanist apo teritorial!
  Godina e ketij teatri pjese e kultures e historise se ketij vendi jo vetem duhet te qendroje si DESHMI e objek ‘kulti’ po pse jo dhe si pasuri e UNESKO qofte si monument !

  Aktorucet qe te kujtojne personazhin ‘KOÇI’ tek filmi ‘Zonja nga qyteti’ duhet ta harrojne njehere e pergjithmone ‘privilegjet’ qe kane pasur ne te ashtuquajturen sistem ‘socialist’ e qe kane perfituar edhe te astuquajturen ‘E drejta borgjeze pa borgjezine’ qe edhe pse mbaronin shkollen e ‘QENVE’ edhe kur ishin te pa afte e punonin si mantenuta te djemve te bllokut mernin edhe ndonje rol figuranti ne skene!
  VDIQ AJO KOHE!

  P.S Respekt per nje artist e aktor te madh si Rikard Larja qe ndryshe nga shume te tjere pranon e thote nje REALITET qe ka jetuar e eshte trajtuar edhe pse per merite ne ate sistem
  Sa u takon ndonje ‘bukeshkali’ qe jo vetem kerkojne te mohojne rrymen ‘Realizmi socialist’ por dhe te shajne e mohojne VETVEHTEN duhet thene se jetojne me kembe ne hava dhe kerkojne kohen e shkuar po pa Enver Hoxhen e demokracine e konsiderojne bordello.
  Dy artistet e medhenj NDRENIKA dhe KULLA me qene se kane qene edhe ne krye te Pilafit apo shtetit salisjano -xhihadist njeri deputet e tjetri ambasador le tu japin nje leksion palaçove te politikes dhe ‘aktoruceve’ te pa pune qe skane asnje lloj lidhje me nje ish teater tashme jashte funksioni e ne Krize duke e PRIVATIZUAR!
  Te njejten gje ka bere ne shtetin italian nje aktor i MADH dhe ish DEPUTET i quajtu Luka Barbaresku i i cili ka vite qe nxori vete nga KRRIZA nje teater ne mes te ROMES dhe nuk shkoi te gjuante me veze as kryeministrin qe nuk e dinte ku binte teatri as kryetarin e Baskise se do ta mernin per te çmendur!
  Jeta eshte llogari Olimbi ,aktorucet po duan teater te investojne ase te shkojne ne teater veror ne kulleat e Surelit Viçidollit apo gjirizin e Lalesis se shqipetaret nuk harxhojne asnje QINDARKE per mediokritetin.

  Reply to this comment
 2. L.H June 15, 10:15

  Te mohosh te shkuaren dhe vetvehten……….
  Ska nevoje per koment shkrimi me lart.Trajtimi qe i eshte bere artit shkolles kultures per 5 vjet si asnje pjese tjeter e shoqerise por karakteri i keq i te perkedhelurve te atij sistemi dhe egoizmi i tyre ska kiufi.
  Le te marim e analizojme thenjet e veprimet e Esmail Kadarese sa arrin te quaje bashkeatdhetaret e tij ‘Jashtqitja e Kombit’ nderkohe qe ka qene me i perkedheluri i atij sistemi….
  Nje paralelizem midis Ismailit e Stalinit……
  Vajza e Stalinit me gruan e pare Svetllana u dashurua me nje djele ne fushen e artit ashtu si vajza e Kadarese ne diktature! I dashuri i vajzes se Stalinit u internua ne Siberi,i dashuri i vajzes se Ismailit u internua e perfundoi ne çmendi…Ndryshimi midis Vajzes se Stalinit e Ismailit ish qe e para Svetllana u be disidente mohoi te jatin ndersa e dyta vazhdon e gezon privilegjet dhe emerin e te jatit fale diktatures e perfaqeson shqipetaret ne OKB!Per çfare merite?
  Per aqe ‘merite’ sa ka dhe piktori i deshtuar apo bojaxhiu Edvin qe ne vend te vlerave propogandon antivlerat duke vizatuar ZHABA……

  Reply to this comment
  • ante June 15, 18:26

   Po cjane keto genjeshtera qe shkruan.Separi vajza Stalinit Svietellana nuk ishte me gruan e pare ..Me gruan e pare ishte djali i madh Jakovi i cili vdiq ne kampet naziste.Stalini nuk e nderroi Jakovin me feldmareshallin e Paulus. Se dyti Aulieva iku ne Hindi me lejen e Brezhnjevit dhe nuk u kthye ne Rusi pasi u martua atje me nje hindjan.Nderkohe Stalini kishte dhjete vjet qe kishte vdekur.Ku qendron krahasimi ketu me Malon

   Reply to this comment
 3. Migjeni June 15, 10:23

  ”…vallzonte valle ne rruge te madhe
  Dy hapa para ,dy hapa mbrapa,
  me kambe te zbathun,
  me zemer te plasun,
  dy hapa djathtas,dy hapa majtas
  me floke te thime,
  me ndjesi te ngrime,
  (Dikur,
  kur gjite e saj me kreni
  shperthejshin n’arome,
  kur ish e njome–
  atehere e dashunojshin shume zotni
  E sot?)

  Reply to this comment
 4. NOLI June 15, 10:35

  se ç’e shempne derbederet
  mercenaret dhe bejleret
  se ç’e shtypne jabanxhinjte
  Se ò’e shtrydhne fajdexhinjte
  Se ç’e prene e se ç’e vrane,
  ç’e shkretuan anembane,
  Nene thundren e perdhunes
  Anes Vjoses,anes Bunes!

  Reply to this comment
 5. fantazma Bismark June 15, 10:58

  BARBARET E KESAJ POLITIKE ANTISHQIPETARE NGA PARLAMENTI TEK KESHILLI BASHKIAK PO E TRAJTOJNE KRYEQYTETIN E SHQIPETAREVE SI PRONE TE TYRE NJESOJ SI ISIS.KRYEQYTETI ESHTE I SHQIPETAREVE E AS I ÇUNAVE TE BLLOKUT E AS I ÇUNAVE TE TIRONES KU 30 VJET HAPEN E MBYLLEN GROPA E HARXHOHEN MILIARDA BORXH PER TE SHKATERRUAR HISTORINE SIMBOLET OBJEKTET.
  TI JEPET FUND BARBARISE DHE TE HIQEN TERE SIMBOLE PLLAKA OBJEKTE BUNKER ARTI E BUNKER MUTI DHE TI RIKTHEHET INDETITE KRYEQYTETIT DUKE JA HEQUR TERE KOPETENCAT EDHE KESHILLIT BASHKIAK EDHE KRYETARIT TE BASHKISE E DUKE UA LENE AKADEMISE E ISTITUCIONEVE SHKEMCORE..
  TE NDALOHET BARBARIJA E KAMIKAZEVE E ISIS DUKE MBKJELLE KISHA DHE XHAMIJA…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*