150.000 $ për lobimin e PD te Trump, kompania skoceze del “fantazmë”

February 9, 2018 11:07

150.000 $ për lobimin e PD te Trump, kompania skoceze del “fantazmë”

Gazeta “The Herald” shkruan sot lidhur me kompaninë skoceze “Shadowy Biniatta Trade” që pagoi një shumë të konsiderueshme parash, për lobimin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në Shtëpinë e Bardhë.

“The Herald” e quan kompaninë në fjalë si kompani “fantazmë” me pronarë sekretë, e cila tani rrezikon të paguajë gjoba të majme, pasi ka shkelur ligjet skoceze kundër pastrimit të parave, shkruan shqiptarja.com.

Artikulli i “The Herald”

Një kompani fantazmë skoceze me pronarë sekretë pagoi një lobim në Uashington për të ndihmuar partitë e djathta të Ballkanit për të pakur akses te Shtëpia e Bardhë e Donald Trumpit.

Shadowy Biniatta Trade ka shkaktuar një skandal transoqeanik pasi ajo doli papritmas se ishte financuesja e një fushate për të promovuar partinë e djathtë opozitare shqiptare në Amerikë.

Firma skoceze pretendon se e ushtron veprimtarinë në adresën e saj prestigjioze në një zyrë virtuale në pjesën e re të qytetit të Edinburgut.

Megjithatë, The Herald ka zbuluar se ajo nuk ka zbatuar ligjet kundër pastrimit të parave në bazë të të cilave brenda gushtit të vitit të kaluar duhet të bënte të ditur se kush janë pronarët e saj, ndryshe do të paguante një gjobë ditore prej 500 sterlinash.

Biniatta pagoi vitin e kaluar 150,000 dollarë ndaj njërit prej këshilltarëve kryesorë të kandidatit amerikan për president Ted Cruz, në mënyrë që të lobonte për Partinë Demokratike të Shqipërisë. 

Prokurorët në Shqipëri po e hetojnë këtë pagesë, që u nxor fillimisht nga Rrjeti i Raportimit Investigativ të Ballkanit, sepse Partia Demokratike nuk e ka deklaruar atë.

o.j/dita

February 9, 2018 11:07
Komento

10 Komente

 1. Si mundet te lihet akoma i lire nji kriminel i tille si lyl basha ?! February 9, 11:29

  nuk mbarojn poshtersite ,mashtrimet ,vjedhjet e krimet qe Pd-istet salih abdurrahmani,then shkurt brrrishi shpelles dhe femija e adoptuar e tij lylsuma hollandeze ,
  i kane shkaktuar atij vendi ,
  Shqiperise tone .

  Reply to this comment
 2. MH February 9, 13:12

  Luli si halldup,debil,injorant si t’ishte i pa shkolluem, ofendon Presidentin duke i qendruar ne krahun e djathte.
  Nese do i pershtatemi politikes SHQUP-iste,duhet qe edhe kjo vrejtje te thithet nga politikanet per ta injoruar Lulushin,ne stilim e tyre te PD.

  Reply to this comment
 3. KU I KA KUFIJT POSHTERSIA E KSAJ RRACE TE NDYRE NJEREZORE ?! February 9, 13:33

  SHIFENI SI NGERDHESHET
  KY SURRAT BUSHTRE ISLAMIKE
  SE KA PAGU ME BO NJI FOTO ME TRAMP !

  Reply to this comment
 4. bosh lyl halldup kokuturaku na u bo politikan lol ! February 9, 14:25

  ja mer ku i kane argumentat Pushtat per kte shkerdhate antishqiptari te flliq .
  bojani si poster e plasjani syve Parlamentit
  e i kerkoni spjegime rropsis se hollandes dhe i kerkoni Prokurores te Pergjitheshme ta hetoj menjiher .
  Kto jane mjete perballje ne Parlament ,jo tu bo gallate si me qen nji kafene halabakesh .

  Reply to this comment
 5. Arber I February 9, 15:18

  150 mije dollare eshte nje rroge vjetore e nje nepunesi te mesem ne Shtepine e Bardhe, ndersa per miliarderin Basha, nje qime bythe!

  Reply to this comment
 6. Pellazgos February 9, 16:32

  $150.000 shume pak.Njeriu per dashurine paguan me shume,deri ne vetflijim
  “Shqipetaret” Pellazge Sulejmaner,Qemaler,Idriza,Abdullaher,Novruze duhet te japin jeten per Ameriken.
  O ku ku.
  Nuk e ka fajin pacienti por Doktori qe nuk do tja dije nga i ka parate pacienti dhe sa para ka,apo mund ti kete borxh.
  Ne kete rast borxhin ta jep Amerika se ajo kontrollon Gaxin,Bankat,Parate
  O burra per ne Amerike,per Xotin tone we mendon “vetem” per ne Sulejmanet

  Reply to this comment
 7. Pellazgos February 9, 17:07

  Basha dhe mijera te tjere bejne detyren kundrejt Perandorise ndryshe do internohesh.$150.000 shume pak.Njeriu per dashurine paguan me shume,deri ne vetflijim
  “Shqipetaret” Pellazge Sulejmaner,Qemaler,Idriza,Abdullaher,Novruze duhet te japin jeten per Ameriken.
  O ku ku.
  Nuk e ka fajin pacienti por Doktori qe nuk do tja dije nga i ka parate pacienti dhe sa para ka,apo mund ti kete borxh.
  Ne kete rast borxhin ta jep Amerika se ajo kontrollon Gazin,Bankat,Parate
  O burra per ne Amerike,per Zotin tone qe mendon “vetem” per ne Sulejmanet.

  Reply to this comment
 8. MH February 9, 17:18

  Nji fotografi ku paraqitet Trapi prane Trumpit.

  Reply to this comment
 9. Mark .U.K February 9, 19:26

  Thuajni ati gjatoshit ta arrestoj,ose rruajini .ythen si hert tjera.

  Reply to this comment
 10. ish diplomat February 9, 22:31

  Nje biznesmen teper i fuqishem ne ShBA, (shtetas amerikan me origjine shqiptare) eshte shprehur se kohet e fundit 5 kongresmene amerikan i kane derguar nje mesazh Presidentit te ShBA Zotit Trump, ku kane ngritur shqetesimin se disa lidere politik nga ish vendet komuniste, me probleme shqetsuese per perfshirjen ne grupe kriminale, te korruptuar dhe te pandeshkuar per shkak te mungeses se shtetit ligjor, ata, shfrytezojne firma te huaja me probleme ligjore ne vendet e tyre, duke i perdorur gjoja si lobues per te bere nje foto me Presidentin Trump, kundrejt shumave marramendese, ne rruge te fshehta, duke i perdorur keto foto, sidomos ne periudha zgjedhjesh per te krijuar imazhin para qytetareve te tyre se gjoja jame miq ersonal te Zotit Tramp dhe se kane mbeshtetjen e DASh.
  Ne mesazhin e tyre ata kane perfshire si shembull te keq edhe kryetarin e PDSh Z. Lulzim Basha, i akuzuar ne vendin e vet si njeri te akuzuar per pervehtesime ne shuma teper te medha, si urdherues per vrasjen e 4 personave ne nje miting paqesor dhe qe i eshte shmangur drejtesise.
  Sipas ketij biznesmeni, Zoti Trump, pasi eshte informuar nga Administrata per te gjitha keto raste, i ka falenderuar kongresmenet dhe ka urdheruar Administraten qe te nderpritet kjo praktike, duke e konsideruar kete si nje fyerje qe i behet Administrates e sidomos figures se Presidentit.
  Vec kesaj, ai ka rekomanduar qe keto ceshtje tu referohen organeve ligjzbatuese te atyre vendeve ku kane ndodhur keto shkelje ligji.
  Biznesmeni shqiptar ka njoftuar edhe nje nga institucionet e rendesishme ne Shqiperi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*