16 gusht 2018

August 16, 2018 02:46

16 gusht 2018

August 16, 2018 02:46
Komento

5 Komente

 1. A.GRAMSH August 16, 10:20

  SHTET,QEVERISJE APO QEVERI!?
  ‘Nuk te ben veshja prift’ thuhet ne nje vend fqinj ,ashtu si mund te thuhet:Nuk te bejne atletet kryeminister..
  ——————–
  Ne vend te paraDhenjes
  Racionaliteti i trurit te njeriut tashme eshte vertetuar plotesisht se eshte i kufizuar edhe pse ndryshojne nga njei tru ne tjetrin.Problemi eshte se tek ne ne krye te te kater pushteteve te nje vendi tashme pa shtet jane vendosur njerez ,shumica pa tru , vetem KAFKA!
  ‘Ka dy menyra per ti vene njerezit ne levizje per te ndryshuar -thosh Napoleon Bonoparti:INTERESI dhe FRIKA”.
  Tek ne POPULLI po qe se do ta quajme te tille kete pjese ngelur vetem pleq e te rinj ‘kristal’ apo Freshat,Preshat e leshat e Bordellos Jale nuk kane me as INTERES e as FRIKE se jane te xhveshur nga gjitheçka e nga çdo gje:

  SHTETI?
  Nuk arrita ta lexoj deri ne fund shkrimin e Çabirit lesh e li qe flet per qeverrisje e qeverri sapo pashe tog fjaleshin dogme ‘Sistem kAmunist’.
  Te flasesh per qeverrisje o nuk jeton realitetin tragjik te ketij vendi e populli qe ka ngelur pa SHTET o je IDJOT dhe me fjalen SHTET kupton Qeverrine dhe me Qeverrine kupton si sot e tridhjet vjet SALINE!
  Shqipetaret jane pa shtet dhe kete nuk duan ta kuptojne vetem antishqipetaret ‘ambasadoret’ e leshit te SHBA-ve e BE-se dhe Hajdaret militante kamikaze qe ndjekin nga pas 128 banda parti qe dihet qe vjedhin òdo vit mbi 200 MILION dhe nuk u dihet as adresat ku i kane:
  Shteti per ata qe kane tru perbehet nga 3 shtylla kryesore:Teritori me pasurite-Ligjet e se drejtes e shoqerise-POPULLI!! Qe te treja na mungojne!

  QEVERRISJA!
  Eshte funksionimi i tere ingranazheve e pjeseve te MAKINES-SHTET ku perveç 4 Pushteteve :Legjislativ-Egzekutiv-Gjyqesor e pushteti i katert apo MEDJA bashke me tere istitucionet e tjera te pa varura apo ne vartesi te tyre si kontrolli i shtetit,prokurorija policija e shtetit e me radhe!!
  Tek ne nuk mund te flitet per QEVERRISJE se mungojne te TRE pushtetet.
  -Legjislativi apo parlamenti nuk ka perfaqesuar asnjehere shqipetaret se i eshte hequr SOVRANITETI e as voton e as VOTOHET dhe aata te vetequajtur deputete e deputana Mulat,Monat,mutrat emerohen nga bandat parti qe edhe KQZ eshte me perfaqesues te tyre e ska te bejne fare me SOVRANIN.
  Jemi mbi 28 vjet pa parlament te popullit qe ne legjislaturen e fundit nuk perfaqeson as shumicen e votuesve por vetem 46%.I L E GJ I T I M!

  -Egzekutivi eshte po ilegjitim jo vetem se ka dale nga nje parlament ilegjitim e legjislature ilegjitime por edhe si parti apo Bande e quajtur PS ka marre votata vetem 20 Perqind te votuesve Si mund te quhet qeverri legjitime kur ne 3,5 MILION shqipetare te kane votuar vetem 764 Mije.I L E GJ I T I M E

  -Gjyqesori! Jo vetem nuk ka egzistuar si PUSHTET por ka qene e vazhdon te jete ‘SHTYLLA’ me hekur te ndryshkur ku ne vend te çimentos eshte gatuar HI ne shkollen e plepave nga kalifi Sali dhe eshte shkaku kryesor i renjes se ‘URES-SHTET’ dhe ka zene shqipetaret nen te e kane shpetuar Gjin gjonat kalif Salija Edvin Bashat e like florija…

  -Medja apo ‘pushteti i katert!!Zagare e kamikaze te racave bastarde FEV ZI apo Beshat lli ne sherbim te krereve te xhihadit ne shtetin tashme jo te se drejtes po Kalifatit ku bejne pjese ish çunat e bllokut tashme pleq te corrofjepsur minoritaret çobenj Lubonja Ngjela,Neshot Fugat qe per tridhjet vjet si antishqipetare nuk kane folur kurre per popullin shqipetar,mjerimin e shperberjen por per kalif SALINE,Nanon Like florine e tani per nje EDVIN!?A KA ME TRAGJEDI E KRIM SE SA NJE VEND PA INTELIGJENCE E INFORMACION APO TERR INFORMATIV?

  Qeverrija!
  Perbere nga nje kabinet shurranjozesh e Pandelinj me ne krye nje bojaxhi qe nuk di se çfare eshte shteti e mbi te gjitha BUKA apo Ekonomija i kane ngelur vetem batutat ‘kaps’ dhe eshte KATERCIPERISHT ne konflikt te rende interesash nga njera ane ka kalif Saline qe e njeh me dhembe e dhempalle e u ka tere dosjet qe nuk u hapen kurre e nga ana tjeter ka ‘PRESIDENTIN’ e koke palareve si teorema e ‘2 policeve’!
  Ne nje vend pa shtet e ku nuk funksionon e as perfaqeson PUSHTETI baze Parlamenti qe duhet te beje REFORMAT per te rilindur shtetin kjo ‘QEVERRI’ eshte thjesht nje manikin apo kujslinge ne duar te te huajve qe e kane kthyer kete vend Bordello,

  Kalif Salija Edvini e Like Florija mbas 30 ‘lufte’ me mullinjte e kAmunizmit per te mashtruar e vjedhur popullin e pasurine kombetare kerkojne te ‘mbijetojne’ VETTING-ut ne gjendje paniku duke luajtur lojen me ‘Me TRE karta’ qe shqipetaret nuk e hane me ate kokerr ulliri si dikur lufte gjelash Sali-Nano,Nano-Mta,Meta Berisha,Berisha Rama,Rama Basha!
  Jane te gjithe nje MUT e duhet te shkojne ne shtepi ne mos ne Burg!

  Vetem IDJOTET dhe ‘Qabiret’ flasin per reformim qeverrisje kur edhe GOMARET e dine qe REFORMAT pergatiten nga qeverrite qe kane shumicen e miratohen ne PARLAMENT !
  Kush qeverri e Edvinit qe ne vend te nje SUPERMINISTRI per reformat ka emeruar ca idjote ministra e ca koqevare dhe ka minister per diasPordhen e nje per biznesMonet kur populli po vuan per BUKE!
  Kush parlament do miratoje reformat antikorrupsion e te reformes ne drejtesi?Parlamenti i krimit e korrupsionit ?Njesoj si ‘Te shkoje Cjapi tek Kasapi’?

  As ky parlamet antishqipetar e ilegjitim as kjo qeverri ilegjitime e ne konflikt te rende interesash e aqe me teper nje ‘presiden’ qe perfaqeson jo unitetin e popullit po te korrupsinit e hajduterise nuk jane te interesuar te benìjne ASNJE reforme per te rilindur shtetin dhe KRYEREFORMEN e te gjitha reformave:Reformen e sistemit elektoral per te DEKRIMINALIZUAR kete politike antishqipetare e rikthyer parlamentin popullit shqipetar!

  ZGJIDHJA:E vetemja rruge nepermjet BE-se me force i vetemi istrument ngelet REFERENDUMI popullor brenda vitit si shkalla me e larte e perfaqesimit direkte ku SOVRANIT ti jepen ne dore te beje ndryshimet kushtetuese e reformen e sistemit elektoral ku te dale nga parlamenti KRRIMINELET E PROSTITUTAT e futen MORALI dhe shqipetaret e moralshem te zgjedhur direkt nga Sovrani!
  Dyert e parlamentit te krimit nuk duhet te hapen ne Shtator ashtu si do te ndodhte ne cilin do vend e popull jo vetem te Europes por edhe Ballkani dhe si shembull te marim popullin grek qe e ka shperndare parlamentin edhe dy here brenda vitit.

  Reply to this comment
 2. Ranier Deville-Shefi misionit EURIALUS August 16, 11:14

  ”Ç’fardo qe te thone e te bejne politikanet ne parlament,asnje ligj tjeter nuk do te jete i rendesishem,nese nuk zbatohen ligjet e reformes ne drejtesi……
  Shqipetaret nuk duhet ti mbajne syte nga te huajt ti bejne vete gjerat…Duhet gjetur me urgjence nje zgjidhje kush do jete ajo strukture qe ti shtyje reformat perpara…
  Proòesi ka nje vit vonese kur duhej ti afrohej fundit e nuk ka filluar….
  Komisioni i monitorimit nderkombetar ka ardhur me shume vonese por ato vetem mbikqyrin,ato nuk kane pushtet vetem raportojne…Nese ka miliardare atehere fillohet me dosjet.U fol se nuk ka zyra ky nuk eshte fare justifikim,,,,,,

  Reply to this comment
 3. EMIGRANT Spanje August 16, 12:03

  Shume drejt,e lexova deri ne fund ate shkrimin e çabirit apo qafirit qe ne 25 permend 30 here fjalen qeverrisje..
  Qafiri jo vetem nuk arrin te dalloje fjalen qeverrisje nga qeverri por as nuk e di qe ne vendet ku egziston shtet e aqe me teper shteti i se drejtes nje vend mund te qeverriset edhe kur mungon qeverrija e raste te tilla ka plot edhe ne Greqi apo Spanje e ne kete te fundit rrezultatet ishin me te mira!

  Reply to this comment
 4. L.H August 16, 12:53

  Kryeredaktor,
  Nese gazetat e tjera nuk vlejne as per te mbeshtjelle qofte e as per leter higjenike te pakten kjo e perditeshme kur boton shkrime qe nuk kuptohet asgje e perdoret dyfjaleshi ‘SISTEM KOMUNIST’ para se te botoni shkrimin pse nuk pyetet autori apo hajdari nga gazetari Xhevdet Shehu qe ka intervistuar edhe intelektualen Nexhmije Xhuglini:
  -Si ta kuptojme ‘Sistem komunist’ si sistem ekonomiko-shoqeror si e kish parashikuar Marks apo si sistem politik si e koncepton Flamur Noka!
  -Ne cilin vend te Botes eshte deklaruar e vertetuar se na qenkerka ndertuar ‘sistem komunist’ kur vete Marks nuk e parashikonte……
  -Kush jana alabakerija qe ngaterrojne qellimisht qe mjafton nje parti te quhet komuniste e sistemi ekonomik eshte komunist!?
  -Kush idjot mendon se ne Korene e veriut e ne Kine qe ka pushtuar gjithe Boten na qenkerkan sistem komuniste???
  -Kush alabake flasin per ‘sistem komunist’ dhe e krahesojne me ‘regjim fashist’ perveç mergates se qyqeve ne Amerike dhe zorraxhinjve e mbeturinave zogiste e zogolljane enveriste e enverjane????

  O Milet! Nese nje dite do ndertohej ‘sistem komunist’ qe do te ish thjesht sistem ekonomik e shoqeror ku mjetet e prodhimit do te ishin teresisht te shoqerizuara motua do ish:Sejcili sipas mundesive te punonte e te shperblehej sipas nevojes’ ose nje qe kish mundesi te punonte me shume po nuk kish nevoje do merte me pak se nje qe nuk mund te punonte me shume!?
  Ne ‘sistemin komunist’ shteti i humbete funksionet se njerezit supozoheshin me ate shkalle ndergjegje qe skishin nevoje as per taksidar e as per polic po te ardhurat e punen e ogranizonin vete ,pra skish nevije as per qeverri as per fazlliq e as per Edvin LUlash e Sali….apo gazetare gastore e majmuneri…
  Merini Nexhmije Xhuglinit si e vetemja intelektuale ngelur gjalle vetem per tu spjeguar :Ç’fare presupozonte ‘Sistem komunist’ ne vepren e Marks dhe klasikeve…Se po leme nam si njerez me bisht ne mes te Europes

  Reply to this comment
 5. nipi i Qemal Stafes August 16, 15:54

  Te konsiderosh komunist Simon Stefanin eshte e njejta gje te konsiderosh demokrat serb Saline qe i pastronte bythen ne bllok bashke me ate te gjyshit te andi Bushatit qe e mbante ne prere ne Paris dhe e perdhunonte me gishta….Emeri komunist eshte i shenjte ashtu si eshte e shenjte edhe ideplogjija komuniste aqe e ngjashme me ate te krishterimit…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin