16 maj 2020

May 16, 2020 01:26

16 maj 2020

May 16, 2020 01:26
Komento

7 Komente

 1. A.GRAMSH May 16, 09:53

  KUSH NA PËRFAQËSON SI POPULL 30 VJET !?

  Neni 2/1,2 i kushtetutes:
  Sovraniteti ne Republiken e Shqiperise i perket popullit.
  Populli e ushtron sovranitetin nepermjet perfaqesuesve te tij ose drejtpersedrejti !
  ————-
  Ne vend te paraDhenjes:
  ”Ne Populli jemi padrone edhe te parlamentit edhe te gjyqesorit-thosh nje nga presidentet e medhenj amerikane Abraham Linkolbn-jo per te permbysur kushtetuten por ata qe e kane shkelur me kembe,e kane perdhunuar ate”!

  Pyetja!?
  Populli shqiptar 30 vjet,nuk eshte sovran e nuk perfaqesohet as direkt e as indirekt ne kete vend pa shtet apo ‘perfaqesuesit’ e tij ‘salisjane’,’socialSSaliste’ ‘xhihadiste’ te ISIS e ‘metiste’ na ‘perfaqesojne denjesisht e nuk kemi pse ti shkarkojme nga qafa qe na kane hipur e nuk zbresin kurre!?

  Memorja!?Dhe brezi i ‘RI’ qe do marre stafeten!
  ———
  ”Ah, memorja,armikja vdekjeprurese e te pushuarit!
  ”Duhet te kesh memorje te mire per te mbajtur premtimet’!
  ”Historija eshte memorja e nje populli,e pa memorje e nje populli e pa memorje njeriu katandiset ne nje kafshe inferjore”!
  Gjume letargjik ne perjetesi!?

  Pyetja!?
  Kush do tja ‘kultivoje’ memorjen ,historine e ketij 30 vjeçari,30 vjeçareve apo brezit te pare qe do mare ne dore fatet e ‘Atedheut’ apo ketij vendi 30 vjet pa shtet,pa pasuri kombetare,pa siguri ekonomi,BUKE e kufij qe te mos bjere ne gjume e LETARGJI ne PERJETESI!?

  E verteta eshte e hidhur si ilaçet por sheron!
  ———
  Brezi i RI ngelur nder keto troje me plaçka ne krahe ,e me syte jo nga Lindja (e rilindja) po nga perendimi, atje ku jetojne e ‘punojne’ ish bashkemoshataret e tyre qe sipas grupmoshave nder 3 Milion shqiptare jane 1/3 ose 1 Milion qe nuk dine shkrim e kendim shqip e sherbimin ushtarak dhe betimin e bejne per te HUAJIT e ne gjuhe te HUAJ ,duhet jo vetem tu ‘kultivohet’ memorja por domosdoshmeri te kujtojne te shkuaren pa te cilen s’do kene te tashme e as te ardhme po nuk njohen historine!

  Brezi i RI apo 30-40 vjeçare!
  Historija e tragjedise shqiptare ne permasat e ‘permbytjes biblike’ gjate me shume se nje çerek shekulli si asnjehere ne historine e ketij populli pse jo dhe historine e njerezimit perjashtu ate te popullit EBRE 40 vjet ne shkretetire eshte KJO:

  1.-Ne vitet ’90 me regji te huaja antishqiptare permes tere agjenturave u gjet momenti i nje krrize te rende ekonomike ,pasoje e izolimit kryesisht ekonomik dhe u dynden ne kete vend tere forcat me reaksionare ne sherbim te te tere agjenturave k qe tragjikisht ne krye kishin femijet BASTARDE te ish bllokut te udheheqjes dhe doktorin Serb te Bllokut qe pa asnje dite pune ne jete gezonin te ashtuquajturen ‘Te drejten borgjeze pa borgjezine’ sipas teorise marksiste te perkthyer e interpretuar se prapthi!

  2.-Permbysja e ish shtetit shqiptar bashke me bazen ekonomike te tij si dhe shkaterrimin e tere infrastruktures llogaritur ne MILIARDA dollare perfshi arratisjen e kapitaleve strategjike u be permes kryqezatash neofashiste-xhihadiste ku :

  Si IDEOLOGJI kish tragjikisht INTEGRALIZMIN islamik!
  Si ‘POLITIKE’ luften me mullinjte me ere te ‘kAmunizmit’
  Ne EKONOMI-‘Terapine e shokut’,’Çekun e bardhe’!

  Shqiptaret pas 45 vjetesh ,qe derdhen GJAK per çlirim e DJERSE per ndertim ne nje regjim monopartiak ku si sistem ekonomik konsiderohej i ashtuquajturi ‘Sistem socialist'(prona shoqerore mbi mjetet e prodhimit) e ai politik ‘Diktature e proletariatit’,’sa hap e mbyll syte’ u gjenden 100 per qind te SHPRONESUAR pa baze ekonomike pa infrastrukture pa teresi teritoriale pa ligje te shoqerise e te se drejtes pa POPULL qe ne shqip do te thote pa EMER te ndonje sistemi ekonomiko-shoqeror te njohur ne historine e njerezimit,pa EMER te sistemit politik te njohur ne tere shtetet e Europes e Ballkanit por mbi te gjitha pa ASNJE lloj forme shteti te njohur ne Bote nga sistemi primitiv,feudal,liberal,
  socialist,monarki,…!
  E vetemja ngjashmeri ka te beje me shtetet e ‘kalifatit’ apo ISIS ne Irak-Siri-Libi ku tek ne ish ‘Çunat e bllokut’ dhe ish .Çunat e TirOnes’ vazhdojne ne krye te kalifatit,dikur ish shteti i Shqipnis mesme te Esatit te GEZOJNE po te drejtat borgjeze si dikur kur ishin FEMIJ e rriteshin ne preherin e doktorit serb te bllokut Karaxhixh Sali!

  I vetemi ndryshim thelbesor eshte se ndersa ‘prinderit’ e tyre dhe tere nomeklatura e njifnin edhe eren e BARUTIT dhe ate te DJERSES keta nuk njohin ASGJE dhe ketu qendron edhe tere tragjedija se keta ‘qen bir qenesh’ nuk duan te dine se ç’fare do te thote BUKE e ç’far eshte mjerimi dhe URIJA!

  3.-Bashke me permbysjen e shtetit dhe bazes ekonomike ne emer te ‘alla akbar’ ish shteti u zevendesua me kalifatin e Bathores ku kufijte jane pake a shume ato te ish shtetit te shqiperise se mesme te Esad pashes.Vendi u kthye han jo me dy porta po pa dyer e pa dritare ashtu si u katandisen tere infrastruktura prodhuese dhe eksportuese fabrikat uzinat,ekonomija bujqesija blektorija.KOLONI!
  Nje vend i pushtuar EKLONOMIKISHT askush nuk e ve ne dyshim perveç IDJOTEVE se eshte i pushtuar edhe POLITIKISHT edhe USHTARAKISHT dhe GJEOGRAFIKISHT pa kufij pa hapesira Detare-Tokesore-Ajrore qe shfrytezohen dhe ‘Ruhen’ apo RRUHEN po nga te HUAJIT!

  4.-Si koloni me shume kolonizatore apo kalifat jo vetem nuk lindi as demokraci e pluralizem por u krijuanm 128 Banda te quajtura ‘parti’ mbi 56 perqind vjedhin tridhjet vjet mbi 200 Milion e nuk u dihen as adresat ku i kane ‘anonime’ ashtu si nuk dihen tere MILIARDAT e pasurive kombetare ne bankat e Botes.
  Sovraniteti bashke me Lirine dhe Pavaresine e popullit shqiptar me shume se gjysma ne ARRATI ju ‘delegua’ ju mor me force 128 bandave parti ku te gjitha pa perjashtim vetem emrat u ndryshojne se te vetemen ALTERNATIVE kane HAJDUTERINE!
  Populli shqiptar 30 vjet jo vetem nuk eshte SOVRAN por as qe PERFAQERSOHET as direkt e as indirekt as VOTON e as VOTOHET as ZGJEDH e as ZGJIDHET!

  5.-Ne kushtetuten e shkruar dikur nga ‘IMAMI’ tashme leter higjenike per kreret e xhihadit teorikisht jemi ‘Republike parlamentare’ ku 3 pushtetet kryesore :
  Legjislativi(parlament);Egzekutivi(perfshi qeverrine);Gjyqesori dhe tere istitucionet ‘kushtetuese’ jo vetem nuk jane te ndare e te ‘PAVARUR’ per 30 vjet po jane INEGZISTENTE!
  Per 30 vjet rresht ne kjete ‘antishtet’ ose kalifat i bathores ku sundon xhihadizmi e guida Supreme apo kalifi SALI e ku populli VRITET-VIDHET-SHPRONESOHET-SHPERNGULET ME GJENOCID jo vetem nuk egziston NDARJE dhe PAVARESI pushtetesh si ne tere demokracite parlamentare te Europes dhe Ballkanit por kur themi:
  Legjislativi-Gjyqesori-Egzekutivi-tere strukturat e antishtetit,bashke me Prokurorine e Hajdareve e qebverrine e partine kemi nenkuptuar e vazhdojme te nenkuptojme Karaxhixh -SALINE!

  6.-Ne cilen do demokraci parlamentare te cilit do shteti ku ka edhe pakeze demokraci TRE jane parametrat kryesore qe dallojne nese ka ere demokracije eshte populli SOVRAN dhe kush eshte shkalla e demokracise dhe SOVRANITETIT:
  -Sistemi elektoral!
  -Referendumi!
  -Shkalla e perfaqesimit apo ‘Pjesmarj ne votime’ !

  -Sistemi elektora-Tregues kryesor i shkalles se demokracisel!?
  Ne nuk kemi fare sistem elektoral sepse nuk kemi 30 vjet parlament qe te perfaqesoje popullin e te beje reforma per POPULLIN te cilit bashke me te gjitha te drejtat themelore te njeriut i jane hequr edhe te drejtat me elementare ne demokraci VOTA si e vetemja arme e tij!
  Tek ne si ne kalifat ne emer te ‘allahut’ drejtojne kalifatin te derguarit e perhershem te alla akbar permes listash po te firmosura nga te derguarit e tij ee kalifi Sali Edvinet Medi Like flori!

  -Referendumi-Si shkalla me e larte e pjesmarjes e perfaqessimit direkt!?
  As qe behet fjale e imaggjinoheet pas 30 vjetesh tu jepet e drejta e referendumit ‘Koke palareve’ qe jane trajtuar shume me keq se SKLLEVERIT nga perdhunuesit e tij dhe te ’10 Komandamenteve te Zotit!
  Ti japesh te drejten LEGJITIME apo REFERENDUMIN sovranit popull sot pas 30 vjetesh do te thote per kreret e XHIHADIT:VETEVRASJE!
  Populli po qe se do krijohet shteti i se drejtes do kerkonte permes referendsumit rilindjen e shtetit dhe gjykimin ne LITAR te tere krereve te xhihadit mbi te cilet pa PERJASHTIM rendojne dhjetra vepra penale ku edhe me i ‘moraleshmi’ deri ne brezin e trete meriton mbi 10 vjet burg nga IDJOTI-Pandeli deri ne 3-4 burgime te perjeteshme Kalifi SALI!

  -Pjesmarja-Treguesi kryesor ne demokraci ku vete SOVRANI tregon se sa eshte i pergjegjshem e ndergjegjshem per te qwene SOVRAN apo zot i vetvehtes permes VOTES!
  Tek ne vend pa shtet pa pasuri pa ligje pa teresi teritoriale pa POPULL e pa shtet shume me keq se Avganistan ku edhee pse fletet e votimit shperndahen me mushka neper male rezultati zgjedhjeve del pas 15 ditesh,tek ne nuk dihet 30 vjet se kush fiton e kush humb nga bandat parti e kreret e xhihadit ne parlamentin e krimit ne PERJETESI!
  Imagjino tek ne te behet ANALIZE mbi bazen e pjesmaqrjes se SOVRANIT !E hane ate kokerr ulliri kreret e krimit e korrtupsionit te dalin bythe zbuluar nderkohe qe ligjin elektoral e kane bere si ‘RREGULLIN E TRESHIT’!
  Edhe sikur nder 3 MILION sKipeetare -‘koke palare’ ti abandonojne zgjedhjet si deri me sot e 80 perqind te mos votoje si ne Qershor te vitit qe shkoi..E kujt i plasi BYTHA!?
  Mjafton edhe vetem 3 (tre) e perseris vetem TRE idjote muxhahedine xhihadiste e ‘juventine’ te shkojne te ‘votojne’ e jo zgjedhin 2 DY do votojne per EDVINE e NJE per SALINE dhe rezultati i KQZ ne perberje me kamikaze xhihadiste do nxjere rezultatin 66.6666666..perqind dhe 33.333333333.perqind-ISIS !

  Se fundi pergjigja e pyetjes ne titull:
  ‘Kush na perfaqweson 30 vjet!? ASKUSH!
  Dhe per tu bindur brezi i RI brenda dhe jashte per kete pergjigje FATALE po nuk i mjaftuan ‘faktet’ historike te JETUARA le te analizojne ‘zgjedhjet’ e fundit te 2017-tes ‘parlamentare’ dhe ato vendore te 2019:

  Ne 2017 nder 3.452.324 votues te regjistruar perfshi te vdekurit ne lista vetem 1.614.479 ‘votuan’ jo Zgjodhen!
  Pra ‘votuan vetm 46 perqind e sKipetareve!?
  Po me shume se gjysmen apo 54 Perqind kush i perfaqeson!?Krrimineli Sali,thonj pa preri Edvin apo kryehajduti Like Flori!?

  Ne 2017 ne 128 banda parti moren fonde te gjakut te shqiptareve te gjitha dhe 23 fantazma moren sejcila nga nje vote per te justifikuar milionat ndersa TRE bandat kryesore PS-PD-LSI mbi bazen e 3.452.324 votuesve me rregullin e treshit moren respekivisht PS-22 Perqind,PD-12perqind,LSI-6 Perqind!
  Ne gjuhen e shifrave jo opinioneve te zagarise del se PS e Edvin thonj pa preit me 22 perqind 78 perqind te shqiptareve i ka ne OPOZITE,ndersa PD prone e kalifit SALI me 12 Perqind 88 perqind te shqiptareve i ka ARMIQ dhe se fundi LSI-me 6 Perqind te mercenareve 94 Perqind e shqiptareve simbolin e korrupsionit Like Florine e duan ne gjyqin e Hages bashke me tere kreret e xhihadit e kalif Saline!

  Ne emer te kujt ‘shumice’ e kujt populli Edvin thonj pa preri nxenes besnik i kalif salise e ngrenes ngjalash i Like florise kerkon te beje Tiranen ashtu si gjith Shqiperine BORDELLO e te luaje ‘theatro’ me shqiptaret pa BUKE!?

  Ne zgjedhjet vendore te 2019 ku bashkite kryesore si Shkodra apo Durresi jane pa pushtet vendor e nuk dihet kujt shteti i perkasin si dikur Shkodra malit te ZI qe e shiti Esadi e Durredsi ndoshta i Venetikut…TirOna ish dikur kryeqytet i Shqiperise tani i kalifatit Bathore nuk votoji as me shume e as me pak po vetem 18 perqind ose 152 Mije ‘IDJOTE’ per ‘kryebashibozukun’ qe me kushtetute bashke me nja 100 keshilltare milionere nuk dine akoma as TE DREJTAT e as DETYRAT..!
  Pra per ish shitesin e fiqve,Lali Erin,pretendetin numur nji per tu bere Sulltan Salep pas Sulltan Surelit e kane votuar vetem 18 perqind e kryeqytetasve ndersa 82 perqind i bije ti kete ne OPOZITE ose mbi 650.000 qytetare!

  Pyetja! Atehere ne emer te kujt e me ç’far mandati ky myteber bashke me Zogolljanin Edvin thajne liqene,prisjhin 30 vjet tere urbanistiken e nje kryeqyteti ish Europian e ndertojne halera bordello kishas e xhamija ne mes te nje kryeqyteti katandisur si kandahar nga çdo pikpamje e ku i gjejne MILIARDAT qe ua ofrojne studjove te huaja 30 vjet per te hapur e mbyllur gropen e heroit kombetar per te VARROSUR ne perjetesi KRIMIN dhe KORRUPSIONIN!

  P.S ‘Rinija duhet te dale kunder rrymes’Papa Françesko
  Te dalesh kunder rrymes do te thote R E V O L U C I O N….

  Reply to this comment
 2. Guri Naimit D.(Dh.Xh) May 16, 11:02

  Shkoni m[ 25 Maj *Ditën e Naimit*në FRASHËR..
  të *VRITNI* *kokë* koronavirusit…
  *Pasuesi veteran*-Duke LEXUAR -Nuri Çunin; *Teqeja e Frashërit -monumenti historie*
  (shtëpia botuese alb PAPER..)

  * Më mirë VON se KURRË.*them unë… . Së pari faleminderit Pasionantit atdhetar,Pesionist Islami ,(Tepelenas rritur e plakur nëTiranë,*Rruga *Fadil Rada*), sot në ritualin e përdishëm në mjediset e shkëlqyera të *Selisë Bektashiane*,sa ndeyr QIRINJ në shënjë rrespekti për NJERIUN,kjo seli -KRZEFJALË të PUNËS saj,- i miri Islam,më bën suprizë. Sa une e nipi pasardhës të Kapedan Jano P Xhoga Zavalani, 1913-të,rënë kryeçetës vendosin nje tufë trëndafilla tek Monument i te Madhit Naim Frashëri,na dhuron librin,*DIAMANT*po e quaj;
  *Teqeja e Trashërit -MONUMENT HISTORIE* ! me autor Nuri Çunin,një nga më veteranët në shërbim në këtë istitucion. Më ngurosi,ani se unë marrë këtë libër me autograf nga autori, sa botuar prag Maji 2006.
  Në prag të 25 Majit,*Ditës Naimit*,është vërtet e vecantë dhuratë.Faleminderit i nderuar Islam,dhenë mua,ardhur nga tej Oqeani, për këte festë,si Bir i Dangëllisë Naimjane 84 vjeçar. Gjyshi-KAPEDAN* RËNË. më 1913të në mbrotie te PV sa shpallur i Madhi Ismail Qemali me shokë,sulmuar shteti fqinj jugor.. Faleminderit i nderuar ATDHERAR i vërtetë,vërtet një TRINITRINE*,para këtij *koronavirusit botëror* bllokuar.
  U hapshin rrugët, ta festojmë këtë DITE *25 Maji*,në Kujtim të të MADHIT Poet Rilindas,simbol*Vëlleyërit Frashëri*. Lavdi Rilindsve te Mbedhenj *Vëllezërit Frashëri..*
  Mirë ju gjeçim bij e vëlletër- Dangëlliotë..

  Reply to this comment
 3. jetimet e 21 Janarit May 16, 11:11

  Tragjikisht te gjitha te hidhura po mese te verteta.Problemi nuk eshte vetem tek Populli dhe indiferenca e tij se kohet e fundit e ka abandonuar politiken e me teper se kaqe s’ka ç’far ben.Mungon Inteligjenca e kryesisht brezi i Ri jashte ajka e shoqerise shqiptare.
  Problemi kryesor ngelet mungesaq plotesisht e informacionit te Lire te Pa varur e Profesionist te ngreje masat jo turmat e strumentalizuara jashte kesaj politike krriminale!
  Dhe e keqja e te keqijave eshte boshti krriminal Biberaj-Beograd-Berishe qe ne emer te allahut i kane bere trushpelarje pjeses me regrtesive te shoqerise e duhet thene nje pjese te ashtuquajtur ‘kosovare’ qe po i perdorin ashtu si ISDIS kamikaze 30 vjet me tritol e molotov per terrorrizem,vllavrasje per te vrare shqiptare.Kete lloj ‘grup zjarri’ kerkojne ta kene per vete edhe sali berisha edhe Ilir Meta pse jo dhe Edi Rama sepse ky grup zjarri edhe pse pakice te siguron votat vjedhjen e saj pushtetin permes forces e jo votes….Duhen analizuar e gjykuar keto 30 vjet per,mes ngjarjeve tragjike edhe te shkaterrimit te bazes ekonomike,dhe shkaterrimit te infrastruktures,dhe kryqezatave islamiko xhihadiste te 98-tes edhe 97-tes edhe Gerdeci dhe 21 Janari dhe tere vjedhjet e Aeroportit te vetem,vrasjeve me pagese ne mes Tiranes,prostitucioni,droga,e deri tek trafikimi i grave e femijeve per organe ose si ‘mish i bardhe’…Dhe ajo qe eshte kryesorja e kryesoreve askush nuk thote ose nga injoranca apo frika se tere gjhema qe i eshte bere ketij vendi e populli eshte bere ne prezencen e te ashtuquajturve ambasadore amerikane!!!!!!!!?????
  Se ke kane pefaqesuar keta ambasadore ne krah te burrave te shtetit e yjeve ne ngjitje duhet ta zbuloje administrata amerikane permes CIA-s se me diplomacine e tyre te leshit jo vetem jane bashkepunetore ne krim por e kane deskretituar shtetin amerikan shume me keq edhe se ne lindjen e mesme…

  Reply to this comment
 4. NOLI May 16, 15:01

  ‘Tradhetori dinak,hipokrit e kusar
  Na u ngrit gjer ne kulm,dhe u-be kryetar,
  Nene zgjedhen besniket per vdekje lengojne,
  Se mekat dhe mallkim kryengritjen kujtojne..”

  Reply to this comment
 5. Nipi i A.Rustemit zorret tek palma do ja vare Xenit May 16, 20:25

  KUSH NA PERFAQESON SI POPULL???????
  – SERBI BERISHA PASARDHES I PASHIQ
  -ILIR MUTI PASARDHES I ESAD PASH TOPTANIT
  -EDVINI I ANETES PASARDHES I ZOGOLLIT

  Reply to this comment
 6. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha May 17, 11:04

  A e moret vesht se kush u perfaqeson ju koke palare 30 vjet?
  Salija,edvini apo Like florija!?
  Spiropali,Mul noka apo Hajdari!?
  ShQIna me Monen e Pandeline apo ambasadoret qe 30 vjet ju QIJNE ??????

  Reply to this comment
 7. Imam A.KURTI May 17, 13:55

  Teatri u prish tani e ka radhen monumenti i Skenderbeut si trsadhetar tuqinise…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim