17 nëntor 2012

November 17, 2012 09:57

17 nëntor 2012

November 17, 2012 09:57
Komento

23 Komente

 1. librealbedrio November 17, 12:25

  e hodhet me vonese sot 🙂

  Reply to this comment
 2. pe-de-rasti November 17, 12:26

  Ja, më në fund, njëri tjeter nga “sukseset” e kësaj qeverisjeje “demokratike”.

  Si thoni ju PD-istë, t’ia japim edhe një mandat të tretë ???

  Reply to this comment
 3. malokeri hesapi November 17, 12:28

  …Jo po t’a a them un ty; se ndigjo ktu; qy un do baj qy ÇEZ-i të jetë nji histori suksesi.Dhe do ta shndërrojm Shqipninë në nji superfuqi energjitike.
  Qeveria ime u ka kriju investitorve të huaj ,si CEZ-it, etj., nji klimë shumë të favorshme biznesi.
  Po puçistat e opozits nuk duen qy Shqipnia të shkojë përpara…”

  Reply to this comment
 4. cekia November 17, 12:30

  Sakte.. Sepse a është e ligjshme ndërprerja e energjisë për ujësjellësit? Është e ligjshme ndaj çdo debitori, shtetëror apo civil. Por kjo nuk do të thotë se, meqenëse ti je borxhli tek unë dhe unë tek ti duhet t’i bëjmë dëm njëri-tjetrit dhe ta haje qytetari qe nuk ka firmosur asgjekund ne kete kontrat shtet-biznes. KESH në thelb duhet të bllokojë llogaritë e CEZ dhe t’i marrë lekët. Kompanitë e tjera ja kanë marrë, ndërsa KESH duhet të veprojë për t’ia marrë. Por jo pasoje tek mileti shkret

  Reply to this comment
 5. mero baze November 17, 12:32

  Roli i opozites në gjithë këtë histori, për më tepër që është një parti e majtë, është të godasë privatizimin e pafavorshëm të rrjetit të shpërndarjes dhe të kërkojë dorëheqje të qeverisë, e cila përmes politikave të privatizimit të saj jo vetëm që nuk e ka zhvilluar ekonominë shqiptare, por e ka kthyer atë në piramidë. Sali Berishës nuk i ka mbetur në këmbë asgjë që ka privatizuar, pasi ai nuk ka privatizuar asgjë për të funksionuar si kompani, por për t’i trajtuar si prona private dhe për t’i zhvatur ato sa herë ka nevojë. Kriza e CEZ është një rast i artë për opozitën jo të tregojë sa e ka faturën apo rrogën drejtori i CEZ, por si është grabitur një pasuri kombëtare dhe është kthyer në piramidë nga politikat e qeverisë. Gjysma e Shqipërisë nuk paguan energjinë elektrike, Kukësi e ka koeficientin e mbledhjes 1.6 përqind, qeveria pasi ka bërë pazare pa fund me kompaninë, e ka falimentuar atë dhe e ka hedhur në rrugë të madhe duke i kundërvënë policinë, Financat, ministrinë e Ekonomisë dhe me një frymë të paparë populiste dhe qytetarët, kryesisht ata që nuk kanë dëshirë të paguajnë.

  Reply to this comment
 6. sudja November 17, 12:32

  Nëse Sudja 16 vite më parë, më 16 nëntor na siguroi se do t’i gjente lekët pasi të fliste me “Kompetentin”, Sudja e sotme po na e thotë qartë se “Kompetenti” ia ka marrë mallin dhe nuk i jep lekët. Shqiptarë, merruni me “Kompetentin”!

  Reply to this comment
 7. vlora November 17, 12:33

  Shqiptare nga jugu ne veri bashkohuni dhe mos lejoni qe Sali Berisha ta kaloi uren e Mifolit.Shkatrruesi i te gjitha vlerave njerzore dhe qytetare,nuk e meriton te shfaqet ne sheshin e Flamurit dhe po u shfaq ta prisni me fishkllima dhe thirrje
  -Sali Tradhtari
  -Sali Krimineli
  -Sali Hajduti
  -Sali Vrasesi
  Jo te duket me 28 Nentor ne Vlore psikopat

  Reply to this comment
 8. alban November 17, 12:34

  dua te di, cili shqiptar nuk eshte akoma i bindur qe Saleh shpellari e ka marre te gjithe vendin ne dore dhe ben cfare te doje, qe i ka futur hundet ne cdo lloj korrupsioni, duke filluar nga me i vogli dhe deri tek korrupsioni me i madh..
  qe komandon cdo qelize te jetes shoqerore shqiptare, qe i ka lene shqiptaret ne mjerim dhe skamje, ne varferi totale..
  qe e ka mbushur qeverine e tij plot me militante injorante dhe analfabete, qe ka shkatrruar cdo gje ne kete vend.. a ka me njeri qe ka dyshime mbi kete lloj kafshe shpelle??

  pres pergjigjet e kurvave te Salehut ketu ne forum. jam kurioz te di si do ti dalin ne mbrojtje babait te tyre shpellar..

  Reply to this comment
 9. realist November 17, 12:35

  e arrestohet Berrisha dhe gjtihe GLASA politike.
  ose ndryshe verini zjarrin me 3 kate nen DHE Albaniztanit,boll ME…

  Reply to this comment
 10. veriu November 17, 12:35

  Qeveria do paguaje energjine e djegur te Veriut te Shqiperise me parate tona.Me parate e taksapaguesve Shqiptare.Menjefjale ata njerez qe kane paguar rregullisht energjine nga Tirana e poshte,do paguajne dy here.Parate qe kane paguar rregullisht per energjine dhe parate e papaguara te Veriut te Shqiperise.Pra,ne kete histori kush del i humbur??Del katerciperisht e humbur ajo pjes e Shqiperise qe ka paguar rregullisht energjine dhe taksat.Ne rastin e pare,nuk ka ndonje vjedhje.Qytetaret nga Tirana drejt Jugut kane paguar energjine qe kane harxhuar.Ne rastin e dyte,energjia e konsumuar nga Veriu i Shqiperise do te paguhet nga Qeveria Shqiptare me taksat tona.Nuk ka faj Veriu i Shqiperise ne kete mes.Faji eshte i gjithi i qeverise qe shperdoron parate e taksave tona,qe nuk i shpenzon per te mira publike,por i shpenzon per te mbuluar historite e saj korruptive.Dhe ne fund faji me i madh eshte i popullit Shqiptar ne pergjithesi dhe i opozites ne vecanti,e cila nuk ka as forcen dhe as vullnetin te ndale kete qeveri shkaterrimtare.

  Reply to this comment
 11. vdekje fashizmit November 17, 12:36

  nderhyrja brutale e policise se Saliut ne punet e CEZ,gjoja ne ndihme te qytetareve,nuk e shet dot sapunin per djathe.Nese kjo qeveri do ta donte popullin e saj, nuk do kishte lejuar çrregullime te tilla financiare.

  Reply to this comment
 12. voa November 17, 12:44

  Kompania e shperndarjes Cez nderpreu energjine elektrike ujesjellsit duke lene pa uje banoret ne gjithe teritorin e Shqiperise sepse jane debitore karshi Cez..ne kompanine CEZ eshte aksioner Qeveria Berisha me 30% aksione..eshte nje piramide si e vitit 1997 midis Cez dhe Kesh si dhe me institucionet shteterore qe jane debitore tej Cez,ne ujesjellsat jane punesuar militante Partie duke sjelle shpenzime te teperta duke mos paguar faturat CEZ..KJO PIRAMIDE ESHTE NGRITUR NGA QEVERIA BERISHA..

  Reply to this comment
 13. ministri i berishes November 17, 12:46

  Ujesjellesi s’ka paguar drita, sepse ka marre urdher nga qeveria. Problemi eshte midis qeverise dhe Cezit. Problemi qe shteti nuk ka paguar cez-in eshte se as cezi nuk ka paguar shtetin.. Eshte si puna e asaj firmes se kromit, qe duhej te kryente 15 milion euro investime per per 10 vjet. Mori krom per 10 vjet, s’pagoi asnje lek dhe kur erdhi radha, tha “falimentova”, po iki. kopertina me pelqen. Pse duhet ta ha une dhe tjetri qe paguajme rregullisht detyrimet tona{?

  Reply to this comment
 14. sherif November 17, 12:46

  Bravo DITA. Edhe nje here! Qeverise t’i bejne namin sepse jane fajtoret kryesore. Me popullin s’kane pune. Cdo veprim qe rrezikon jeten e civileve te thjeshte quhet akt terrorist dhe s’ka gjykate ne bote qe ta fale CEZ-in e qeverine shqiptare nese nje i semure vdes ne spital nga mungesa e ujit. Puna e tyre si e zgjidhin. Nese shteti shqiptar po i mashtron, ata kane kontrata qe vlejne pertej ligjeve te shqiperise dhe cdo kontrate bazohet ne ligje nderkombetare, te cilat citohen ne fund te cdo kontrate dhe madje paracaktohet edhe emri i gjykates te huaj qe do ta zgjidhe problemin. Te shkoje e te padise ujesjellesin, permbaruesit shqiptare dhe policine shqiptare, por me popullin s’kane pune.

  Reply to this comment
 15. ppu November 17, 12:47

  Ore po vertet paska CEZ me popullin? Nese nuk paguan nuk merr mallin dhe pike!!!! Pastaj ndermarja e ujesjellesit le te gjeje burim tjeter energjije per ti siguruar sherbim (uje) klienteve te saj pra popullit. Disa kohe me pare (nese te kujtohet) CEZ i preu energjine stadiumit kombetar Qemal Stafa dhe federata nuk e anulloj/shtyu ndeshjen e planifikuar ne mbremje, por vendosi gjeneratore per te siguruar energjine dhe ndricimin e fushes. Keshtu qe mos e bej dhe aq dramatike, ne kapitalizem mundesite per te gjetur nje zgjidhje jane te shumefishta

  Reply to this comment
 16. aura November 17, 12:47

  E tmerrshme kjo qe po i ndodh vendit tone. As dua t’ia di per politiken e te gjithe kaheve. Pak rendesi ka kush eshte ne pushtet e kush ne opozite. Deshperimisht te dy palet po e shkaterrojne me keq kete vend. Kuptoj ne kete tymnaje tangerlleku e terr informacioni se te gjithe i jane futur politikes per te permbushur vetem interesat e tyre ngushtesisht personale. Gjithmone e me shume bindem se kam gabuar qe kam zgjedhur te jetoj e te rris femije ne kete vend ku te çarturit bejne ligjin e ku ka nje mije e nje te zeza. Ketu dhe ajri eshte ndotur e le me te tjerat …

  Reply to this comment
 17. po vjen dita? November 17, 12:48

  Cfare turpi qe i serviret atij Populli . I duket sikur Dem Dollapi qe ka prure Ujin per 24 Ore po raporton tek “grupi zjarrit ” te Gardes me Lupon komandant , per aksione kunder prishesit te mareveshjes . O kuje o kuje …Shtet Qelepidhze me Jozefpercka !

  Shtetare te ketij shteti ! Pini lengje dhe mos mbani syte nga Uji . Na te Qeverise kemi ndejt edhe Muaj pa u lare dhe ja ku jemi . Pak me ere po krenar per I Qin Vjetnuer te NM , ymer paste me bust , mauzole , emer rruge , ceremoni ; qe shkriu tere pasurine e tij dhe jeten ne Lufte per Clirim nga Pushtuesit e vendosjen e sistemit Republikan !

  Poshte komunizmi !

  Reply to this comment
 18. po vjen dita? November 17, 12:49

  DITA a po vjen Dita?? ajo e madhja kur te nxjerrim jashte vrerin e ti mbysim keta qena?? A po vjen, kam nevoje ta DEGJOJ QE PO VJEN!!!!

  Reply to this comment
 19. POLIC November 17, 12:49

  lajmet me burim ..qeverrine.Ankohet, duke thene:”..Cez ka miliarde borxhe kompanise publike (KESH) dhe disa miliarda kompanive private te energjise, .Po gjithashtu pranojne zevendesministrat e qeverrise se ujsjellsa-kanalizimet i kane 38 miliarde leke CEZ-it…!

  Dhe ne te njeten kohe, dihet nga tere populli qe paguan rregullisht se mijera e mijera qytetare, te quajtur krah i PD-se…nga veriu, i kane shuma te medha borxhe CEZ…Nuk kane paguar e nuk paguajne prej vitesh dritat….!

  Kush e zgjidhe kete lemshe…qeverrisje? Policia e nokes….

  Reply to this comment
 20. librealbedrio November 17, 12:53

  pershendetje

  Reply to this comment
 21. legenat e saliut November 17, 17:23

  Kjo nuk ka b… të rrijë!

  Ndërhyrja brutale e policisë së Saliut në punët e CEZ-it gjoja në ndihmë të qytetarëve nuk na e shet dot sapunin për djathtë. Nëse kjo qeveri do të donte vërtetë popullin e saj, nuk duhet të kishte lejuar të venin punët deri këtu. Nuk duhej të kishte lejuar çrregullime të tilla financiare. Jam dakord me editorialin tuaj: qytetarët paguajnë qeverinë që të mos e çojë vendin në katastrofa e pastaj të “reagojë”. Atë reagim pas pilafit le ta mbajnë për vete se kështu kanë bërë edhe pas Gërdecit, edhe pas përmbytjeve në Shkodër.
  E dyta gjë e rëndë në këtë histori është që qytetarët nga Tirana e poshtë po paguajnë për votuesit e Saliut dhe militantët nëpër rrethina Tirane dhe në veri të vendit. Ata mbajnë Saliun në pushtet dhe nuk paguajnë, ne paguajmë për vete dhe për ta. Kjo nuk ka bythë të rrijë. Ne mbajmë në kurriz zaptuesit. Mbajmë në kurriz Saliun që nuk ka fituar kurrë aq vota sa të na qeverisë, por i vjedh e i bën bashkë me votat e majta të legenave të LSI-së dhe na thotë jam “kryeministër”. Ai është kryeministër i një pakice zaptuese: i atyre që kanë vjedhur tokat në Tiranë dhe i legalizoi dhe i atyre që nuk paguajnë fatura dhe ky na i ngarkon neve si gomari.
  Kjo punë nuk shtyhet më kështu. Është një përdhunim i përditshëm. Dje gjëmonin topat dhe tundej Tirana se ashtu ia ka qejfi Saliut. Ka bashki ky qytet ka kryetar mender Bashkie? I është marrë leje këtij lesh kryetari që të tundet ashtu Tirana se erdhën kockat e një hajduti të syrgjynosur? E kanë marrë Shqipërinë në dorë katundarët dhe hajdutët. Le ta gëzojnë, nëse ua lënë.

  Reply to this comment
 22. migena November 17, 17:26

  Në 19 vjet, këta supermjeshtër në gënjeshtër, rrëmbyen votat e popullit dhe rropën paga e shuma të majme nga taksat që paguan ky i varfër milet, duke premtuar përmbysjen e politikës së vjetër, për të cilën akuzonin shoshoqin e makutërit e njëri-tjetrit. Nga ana tjetër, pikërisht me atë armikun politik që përmbysnin, bënin pazare e ndanin thela. Po ç’na qenka, burrëria e politikanëve shqiptarë është të shash, të shtysh e pështysh tjetrin e pastaj, si pa të keq, të lëpish, të hash e të pish me të.
  Kokrra e fundit e këtij kandari që na ka lënë të fundit në Europë është Berisha. Fati i tij politik varet nga rezultati final i këtyre zgjedhjeve. Shpresoj që, së paku, me votimet e këtij qershori, simbioza e tyre e suksesshme në kurrizin tonë, të mos funksionojë më!
  Pushteti është i ëmbël në Shqipëri. Dhe deri tani nuk ka patur shembuj të lënies me vullnet të lirë të karrierës politike. Jemi i vetmi vend në botë që kemi ende në krye ish-funksionarë të regjimeve të Luftës së Ftohtë, të konvertuar në politikanë pas ‘90-ës. Mendoj që si në PD, si në PS, ka të rinj që mund të bëjnë shumë për Shqipërinë. Sigurisht duhen kontrolluar, sepse pushteti pa kontroll priret drejt hajdutllëkut dhe uzurpimit. Ndaj, paralelisht me të rinjtë, duhet forcuar shumë sistemi i drejtësisë, por hapi i parë duhet të jetë largimi i brezit të vjetër.

  Reply to this comment
 23. perparim kapllani November 17, 17:27

  Përshëndetje DITA. Më pëlqejnë shumë fjalët e urta në rubrikën tuaj, si dhe letrat e shkurtra ku jepen sentenca dhe mendime të cituara nga njerëz që kanë bërë histori dhe me mënyrën e tyre të jetesës dhe mendimit janë bërë shembull për ne njerëzit e thjeshtë.
  Veçanërisht më ka pëlqyer një shprehje që e lexova në një nga letrat tuaja, (në mos gaboj lexues nga Berati), ku citohej shprehja: “Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një burrë shteti mendon për brezat e ardhshëm”. Shpresoj që dikush nga politika ta ketë lexuar këtë. Unë dua të sjell një tjetër shprehje nga Ajnshtajni i madh, një shprehje që besoj vlen për çdo situatë, përfshirë këto ditët e rrëmujës sonë zgjedhore: “Përpiqu të mos bëhesh njeri i suksesit, por nëse mundesh, njeri i vlerave”.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*