19 maj 2020

May 19, 2020 01:26

19 maj 2020

May 19, 2020 01:26
Komento

7 Komente

 1. A.GRAMSH May 19, 10:18

  SHQIPTARËT 30 VJET PA SHTET ! ‘AMBASADORET’ E HUAJ ‘KANË GJETUR SHESH E BËJNE PËRSHESH’?

  ‘..Vjen nje i huej e u rri n’voter
  Me ju turpnue me grue e moter,
  E per ca pare qe do fitoni,
  Besen e t’pareve t’gjith e harroni,..”
  —————
  Ne vend te paraDhenjes:
  Thuhet se :”Nje popull qe nuk njeh te shkuaren (aqe me teper kur e mohon ate) nuk ka as te tashme e ska si te kete te ardhme”!
  Shqiptaret ka 30 vjet ngelur pa shtet pa pasuri pa prone pa atdhe sepse bashke me te shkuaren po harrojne dhe vetvehten sepse nuk jane shpronesuar vetem materjalisht e moralisht por dhe MENDERISHT duke na eksperimentuar brezave edhe heqjen e MEMORJES apo bere shpelarjen e Trurit me metoda xhihadiste apo ISIS!
  Kush ben thjeatro me kete popull pas 30 vjetesh shperberje eshte KRRIMINEL!
  Kush propogandon thjeatro pas 30 vjetesh shperberje propogandon KRIMIN!
  Kush vazhdon te ndjeke KRRIMINELET pas 30 vjetesh shperberje dhe degjon propoganden e ISIS qofshin ata ‘aktore’ te RINJ qe duan thjeatro te ‘VJETER’ apo ‘aktore’ te ‘VJETER’ qe duan ne kohe KOLERE thjeatro te ‘RI’ jane turme trushpelare xhihadiste hajdare ‘kosovare’ po nuk mund te jene pasardhes te RILINDASVE-SHQIPTARE!

  ‘Shqiperija ç’ka qene ç’eshte e ç’do te behet?!?
  —————–
  1.-Ç’fare ka qene(1913)!?
  ‘Shprehje gjeografike ‘e cilesonte kancalari gjerman Bismark! ‘Fuçi baroti’ e konsideronte Kongresi i Berlinit(1884) per te justifikuar coptimin shuarjen si komb!
  ‘Thjeatraxhinj’-Krriminele-antishqiptare!
  -Ne konferencen e ambasadoreve ne Londer(15 Dhjetor 1912-12 Gusht 1913) Nuk u njoh nga antanta e fuqite e medha ‘Pavaresija e Shqiperise’ me qellim copetimin e saj dhe gllaberimin nga Serbija-Italija-Greqija!

  Tjeatraxhinj-Krriminele-antishqiptare!
  -K qene fat i Shqiperise qe krahes burrave shqiptare te moralshem e qe ne dejet e tyre rrithte shqiptarizem qe ne kohe te veshtira te kishin per krah dhe Ambasadore(te ‘Huaj’) te medhenj qe i perfaqesuan gjate gjithe kohes ne konferencat e pare e te dyte te Londres si bohemi -Vjenez THEODOR ANTON IPPEN-diplomati i shquar,njohes si askush i kultures e traditave te ketij populli te lashte,albanologu i shklalles superjore,gjuhetari poliglot i cili PERFAQESOI me nje dinjotet e kopetence si askush çeshtjen shqiptar, si konsull i pergjithshem emeruar ne SHKODER me 17 Janar 1885 e qe e mbajti kete detyre deri Mars 1903!

  Theatraxhinj-Krriminele-Antishqiptare!
  Nderkohe qe antishqiptaret me damke dhe tradhetaret ku si simbol kishin Esad Pashe Toptanin,punonin nen rrogoz per coptimin e Shqiperise pa shtet e pa kufij,’shprehje gjeografike’ per tja shitur veriun dhe Shkodren Pashiq-Malit te ZI,Vloren e jugun Italise e jogelindjen Greqise popullin shqipetar e perfaqesonin Ambasadore te huaj po me GJAK shqiptari si Ippsen se bashku me konsullin e pergjithshem ne Shqiperi GIESL si dhe me ministrin e vjashtem austrohungarez e ambasadorin e Austrohungarise ne Londer Berchold e Mensdorff!
  Ketyre ‘Burra shteti’ te huaj duhet tu jemi ne shqiptaret brez pas brezi po duam ta njohim te shkuaren te kemi te tashme e tu leme brezave te ardhme e jo burave te Shurres ,pasardhes te Esadisteve,Toptanasve,Zogolljaneve e Zogisteve qe i sherbyen te huajve COPTIMIT-Shperberjes si antishqiptare!

  Theatraxhinj-Krriminele-Antishqiptare!
  Kur Ambasadore te HUAJ si IPPSEN luftonte dhemb per dhemb me perfaqesuesit e traktatit te FSHEHTE te Londres per coptimin e Shqiperise SHKODRA e ‘moteve’ mes pazaresh te Esad Toptanit e Pashiq po i jepej Malit te ZI-Serbise duke i siguruar Esadit-simbolit te Tradhetise vetem njohjen e shtetit te ish Shqiperise se mesme!

  Theatraxhinj-Krriminele-Antishqiptare!
  Ndersa antishqiptari me damke Esad Toptani bente pazare me Malin e ZI per te gllaberuar Shkodren,te HUAJIT luftonin ne Londer per Shqiperi ndersa po nje i HUAJ me emerin Hasan Riza Pasha, komandanti dhe me von VALIU i Shkodres me HEROIZEM te pa shoq mbronte kufijte e Shkodres Loke e te tan Shqipnise i cili jo vetem e mbrojti por ish edhe ‘arkitekti’ strategu qe kish bere planin ushtarak te mbrojtjes qe siç thuhet ndodhet diku ne arkivat e Vjenes!

  Theatraxhinj-Krriminele-Antishqiptare!
  Ndersa Ambasadoret e Huaj luftonin per mos coptimin e Shqiperise komandante e stratege te HUAJ mos pushtimin e Shqiperise pikerisht ne nje ‘erresire nate’ e Janari acar si tere historija e ketij vendi e populli Antishqiptari dhe simboli i tradhetise Esad Pashe Toptani VRAU-MBAS SHPINE heroin komandantin Valiun e SHKODRES Hasan Riza Pashen per ti hapur rruge pushtimit MALAZEZ!

  Theatraxhinj-Krriminele-Antishqiptare!
  Shqiptaret kane patur tradite ta presin edhe hasmin ne shtepi e mos e presin ne bese ndersa Esad Pashe Toptani e tere pasardhesit e tij 100 vjet shtet nuk kane te bejne me DNA shqiptari e ne dejet e tyre nuk rrjedeh GJAK shqiptari prandaj dhe e VRAU heroin e Shkodres dhe Shqiperise te ‘HUAJIN’ mbas shpine mbasi i kish shkuar ne shtepi ,te cilat i i kishin balle perballe per te marre avdes (30 jANAR 1913)e qe Shkodra Loke e QAU birin dhe mbrojtesin e saj te ‘HUAJ’ me vargjert:
  ”Ran dy pushke mas Jacijet,
  Si t’na bite rrufeja Zotit..”

  Theatraxhinj-Krriminele-Antishqiptare!
  Kjo eshte e cshkuara e ketij vendi dhe populli qe ndersa fuqite e medha e fqinjet kerkonin te na gllaberonin ne bashkepunim me TRADHETINE antishqiptarizmin simbol i te ciles ish Esad Pashe Toptani per ‘FAT’ u gjinden dhe AMBASADORE e jo ‘kaubojsa’ ti delnin pa asnje INTERES ZOT shqiperise nga IPPSEN tek ministri i jashtem e ambasadori i austrohungarise ne Londer te cilet kish pergatitur edhe nje HARTE’SA NJE BOJE NJERIU’ KU PASQYRONIN E VERTETONIN ME FAKTE TE PA KUINDESHTUESHME KUFIJTE E SHQIPERISE!
  Pikerisht kjo ka qene periudha me e vkeqe e ish Shqiperise kur doli e coptuar dhe e cunguar e pa gjymtyre qe Gjergj Fishta u kushton keto vargje :
  ”Uh!Europe,ti kurva e motit,
  Qi rae mohit beses e Zotit,
  Po a Ky asht sheji i qytetnise,
  Me da token e Shqypnise
  Per me mbajt klysht e Rusise?”!

  Theatraxhinj-Krriminele-Antishqiptare!
  Shqiptaret sipas traditave e kan dashur te huajin mikun por jo per ta perdhunuar,per ta poshteruar,si po ndodh 30 vjet ne kete vend BORDELLO shume me keq se sa ne vitet 1913 kur COPTOHEJ Shqiperija atehere me ndihmen e Tradhetise ku si simbol kish Esad Pashe Toptanin e me von nipin e tij Ahmett Zogollin simbolin e tradhetise hajduterise,pa besise qe si e cileson nje prej intelektualve gazetareve publiçisteve me fame boterore Indro Montaneli:
  ”Nje i pa shkolle me prejardhje nga nje familje mafjoze nga Mati si familjet tona mafjoze te Kalabrise por me instikte e zgjuarsi qe te vrasin naten e qajne diten”!
  Ndersa Sot e 30 vjet kur tere AGJENTURAT dhe ‘ambasadoret’ kaubojsa ne kraqh te ‘burrave te shtetit’ e ‘yjeve ne ngjitje’ e kane katandisur ish Shqiperine shume me keq se sa ne vitet e COPTIMIT apo 1913-te se mungojne edhe BURRAT Shqiptare tragjikisht mungojne edhe Burra shteti,presidente me fame boterore si atehere ne koferencen e Versajes :
  woodrow WILLSON!

  Theatraxhinj-Krriminele-Antishqiptare!
  Duhet ta merni vesh njehere e mire se gjyqi i HISTORISE ne mos ai ne emer te Popullit shqiptar ngelur 30 vjet pa shtet,pa pasuri pa kufij,pa siguri,pa PRONE-PUNE-ATEDHE-BUKE ndersa ju mereni me ‘THJEATRO’ do ju DENOJE-ME VDEKJE nsi pergjegjesit kryesore dhe nuk do te konsideroheni ne jete te jeteve SHQIPTARE por tradhetare,krriminele e antishqiptare pasardhes te ESADISTEVE si Zogolljane,Zogiste,fashiste,xhihadiste,hajdare,koloboracioniste kujslinge e ‘kosovare’ qe si dikur ne vitet 1913 e me pas gjate luftes se dyte boterore bashkepunuat me te te huajin me pushtuesin dje pjese e regjimentit Kosova drejtuar nga Xhafer DEVA e sot pasardhes te tij Divizionit HAJDARI ne sherbim te serbise Xhihadit-ISIS
  Ku si grup ZJARRI keto struktura te ISIS qe steviten ne Jale e drejtohen nga pasardhesit e Passhiq-kalif SALIJA e pasardhes i Toptanit LIKE FLORIJA si grup ZJARRI kane v’kosovare’ qe dine mire gjuhen SERBE e nuk jane shqiptare por perdoren si kamikaze te ISIS per te terrorrtizuar 30 vjet nje vend me TRITOL e MOLOTOV e vrare SHQIPTARE!

  Theatraxhinj-Krriminele-Antishqiptare!
  Shqiptaret po zgjohen !Pas 30 vjetesh po arrijne te kuptojne, pas gjumit letargjik se kjo TRAGJEDI njesoj si ‘Permbytja biblike’ rrenjet i ka po atje ku i kish 100 vjet me pare tek Ish Armiqte e ketij vendi e populli tek ata qe dikur na konsideronin ‘Shprehje gjeografike’ dikur ‘fuçi baroti’,dikur ‘ballkani u perket ballkanasve’ e deri tek ‘shengeni i Ballkanit’ per te na lene edhe se fundi pa EMERIN-SHQIPERI!

  Shqiptaret ta marin vesh njehere e mire se jemi shume e shume me keq se ne vitet e coptimit ne 1913-ten!
  -Sepse atehere Shqiperise nuk i mungonin as BURRAT e as SHQIPTARET ndersa ata jane zevendesuar nga oligarket,Esadistet,zogistet,zogolljanet perfshi dhe ish Enveristet djhe Enverjanet ish ‘çunat e bllokut’ e ‘çunat e TirOnes’ ne sherbim te ISIS ku si ideologji e ideale nuk kane Shqiperine po xhihadin integralizmin islamioko xhihadist qe ne krye kane guiden Supreme,kalifin SALI,Neronin qer dogji shqiperi dhe tere kreret e xhihadit rreth tij Edviner lulashe UDB-ashe e perfunduar tek Esdaisti simbol i korrupsionit Like Flori!”

  Shqiptaret le ta marin vesh se ju mungojne edhe ‘ambasadoret’ e huaj dikur burra shteti qe tu dalin ne mbrojutje e tu bejne avokatine si dikur IPPSEN apo presidenti e SHBA-ve WILLSON qe demaskoi traktatin e fshehte te Londres permes ’14 pikave’ ne mbrojtje te ketij vendi pa shtet e pa Zot!
  JO! Sot e 30 vjet nuk ka me as burra shteti as ambasadore por alabake te inkriminuar,’kaubojsa’ te shitur e korruptuar e te blere me FLORI nga kreret e xhihadit ne ete vend dikur Shqiperi ku ligjin e bejne Kalif Salija,Medija Shejlere,Edvine krriminele e Like florija qe tere misioneret e BE-HALE jane te inkriminuar e te shitur per 5 aspra bashke me deputete e senatore Doris Spakra e alabakra ashtu si dhe TRAGJIKISHT te ashtuquajtur ‘ambasadore’ amerikane ne sherbim e ne krah te krereve te KRIMIT te KORRUPSIONIT si miq e shoke te serb Salise,TE Like florise ne sherbim te tere agjenturave Serbise,Rusise djallit shejtanit Xhihadit Turqinise e propoganduar 30 vjet nga radio zhurma e ISIS apo ndryshe zedhenese e mergates se qyqeve,koloboracionisteve tradhetise,Serbise Biberajve Beogradasve Berishave ISIS-‘Zeri i AmetriQIse’!

  Se fundi!
  -Kush ‘politikan’ flet per ‘Thjeatro’ eshte KRRIMINEL-Antishqiptar!
  -Kush Zagar i ketij dizinformacioni propogandon ‘Tjeatro’ eshte i Inkriminuar-Zagar-Antishqiptar!
  -Kush ‘aktor’ apo ‘aktoruc’ i vjeter apo i ri qe propogandon e kerkon theatro ne kete tragjedi Jane trushpelare,kamikaze, eunuke te bordellos Sali e haremit Edvin-Like flori!
  -Kush mer pjese ne tubime demostrime sheshesh e rrugesh ku udhehiqen nga kreret e KRIMIT te KORRUPSIONIT e SHPERBERJES nuk jane ‘shqiptare’ po pjese TURMES ,trushpelare ,hajdare,muxhahedine,xhihadiste,’kosovare’ ne sherbim te xhihadit te ISIS!

  P.S ”..Kombi yne me te vertete s’u zhduk.Por arsyeja
  asht vetem se kojshite tone te aferm qene pak a
  shume te nje fati si na).”Migjeni

  Reply to this comment
 2. NOLI May 19, 11:44

  ‘Ç’thot ajo e ve e gjore,
  Mbretereshe pa kurore
  Faqe- çjerrur,lesh-leshuar,
  Shpirt e zemer perveluar,
  Gjysm’ e vdekur ”O Shqiptare
  Nenes mos ja beni varre!”

  Reply to this comment
 3. jetimet e 21 Janarit May 19, 13:07

  Thenje dhe fakte….
  -Ambasadori Rajson ne sherbim te serbit Berisha e agjenturave serbo-Ruse udheheq fushaten elektorale te partise xhihadisto fashiste te serb Salise….
  -Ambasadorret amerikane qe kane bere diplomaci jane atamuar e share perdhunuar permes lobizmit zerit te amerikes serbise e rusise nga serbi Sali edhe permes prestigjozeve amerikane…
  -Ambasadori Arvizu ne sherbim te Salise,Serbise,Rusise mik per koke i krriminelit te sistemit bankar Adrian FullkHanerise rinumuron personalisht vgotat ne bashkine e Tiranes qe te emroje kryebashkiak bashibozukun basha eunukun e Arxhides e Salise dhendurr i Serbise…
  -Ambasadori amerikon Arvizu mik per koke i krriminel Adrian Fullhanerise vrasjen e 21 Janarit edhe pas ekspertizes se FBI-se tallet me ‘koke palaret e Like Florise te vrare prej serb Salise dhe thote qe plumbat kane bere rikoshete ne qiell e ne planete te tjere e pastaj jane kthyer ne toke per te vrare shqiptare…

  -Ambasadori i ASmerikes ne sherbim te Serb Salise medise Like florise ne mbrtemjet gala ne pallatin mbreteror ish pallati i brigadave ftojne nje qe vuante denimin me burg e arrest shtepije per bamiresi te kercente valle palikari krah ambasadorit e krereve te krimit Sasli-Medi -Like flori..
  -Ambasadori LU me urdher te serbit Sali diten ‘luftonte’ per reforme ne drejtesi e naten urdheronte se kush duhet arrestuar gjykur si armik me urdher te serbit Sali e nuk mbaron kurre reforma ne drejtesi…
  -Ambasadori LU e tere kaubojsat e tjere te lidhur me krimin korrupsionin CEZ,fAZLLIQ,nUE kALAJI,gERDEC KONTRABANDE ARMATIM E MUNICION edhe kur hyjne dhe kur ikin shkojne e i perulen ne kullen e krimit serbit Sali se jane te inkriminuar e konflikt interesash te blere me Flori…
  -Ambasadoret qe nuk i shkojne per shtat serbit Sali e skraparlliut Like Flori deskretitohen si ai amerikan qe i ra infarkt mbi DAFLLAK skipetareje apo si ambasaori i BE-se qe eshte deskretituar si Shukriu qe ‘shkerdhen’ zv ministren e puneve te brendeshme ndersa ‘Prokurorija’ e hajdareve Fatmirave Hajdareshave kane frike ti arrestojne ne flagrance se jane me ZE dhe FIGURE…’Prostituta bulevardi’!!!!!!????
  NGA E PRESIM DREJTESINE,RILINDJEN E SHTETIT….!?!?!?Nga ambasadoret e Amerikes qe i emeron serb Saliu permes Biberajve lobizmit e Podesta apo nga ambasadoret e BE-se qe i emeron djali kuqo i Bllokut Pollo permes qefleshes plake Doris Pack qe edhe ne pleqeri do pasuri porona ne Shqiperi dhe hajdar DAJAK!?!?!?

  Reply to this comment
 4. B.BRECHT May 19, 13:11

  ”Ai qe rri ne shtepi kur fillon lufta,
  dhe le te tjeret te luftojne per çeshtjen e tij,
  ai le te kete mendjen:
  sepse:
  Kush nuk ndan luften me shoket,
  ai me armikun do ndaje disfaten….”

  Reply to this comment
 5. F.Konica May 19, 13:57

  ”Ne shqiptaret e anes kombetare,nuk kemi tjeter mendim perveç te heqim Shqiperine nga balta.Kerkojme te jetoje kombi yne ne gjuhe te tij,ne mendime te tij e me nder te tij.
  Sa shqiptare jane te ndershem,do te mbajne te gjithe anen kombetare.
  Ata qe jane Zuzare,shpirt roberije bij Kurvash,le te mbajne anet e tjera”

  Reply to this comment
 6. L.H May 19, 14:03

  Misioneri i huaj qe u perzu pa mbaruar mandati se foli shqip!!!!!!!!!!!
  I Vetemi misioner i huaj ne keto 30 vjet i pa kompromentuar e me moral te larte gjermani RANIER DEVILL-Shefi misionit EURIALUS-U perzu para kohe se tha te verteten tragjike ne gjuhen ‘shqipe’::

  ”Ç’fardo qe te thone e te bejne politikanet ne parlament e ku do ASGJE nuk do kete asnje fare rendesi pa zbatimi i reformes ne drejtesi!Nuk ka asnje justifikim per vonesat e gjasme mungesen e zyrave…Po ka te korruptuar e milionere duhet tu hapen dosjet edhe ne mungese te tavolinave mbi karrike….Mos mbani syte nga te huajit po delini zot vrehtes.Te huajit vetem japin keshiulla…jeni shume shume me vonese….”!

  Reply to this comment
 7. lexues i dites May 19, 17:17

  Fan NOLI per Shqiperine….

  17 Dhjetor 1921-Gjeneve OKB
  ”Tradhetori dinak,hipokrit e kusar
  Na u ngrit gjer ne kulm,dhe u be kryetar…”

  3 Dhjetor 1944
  ”Kjo eshte hera e trete qe Shqiperija ka shpetuar nga coptimi.Dy heret e para patem miq kietu e ketej qe na ndihmonin.Kete here Shqiperine e shpetuam vete shqiptaret e pa ndonje ndihme te huaj.
  Asnjehere nuk kam patur aq frike te pritmen e Shqiperise si kisha kete here mirpo Shqiperija eshte vakef nuk prishet.”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim