19 mars 2020

March 19, 2020 00:16

19 mars 2020

Nga Arkiva

March 19, 2020 00:16
Komento

7 Komente

 1. A.GRAMSH March 19, 09:49

  TRE PYETJE-PERGJIGJET

  1.-Ç’fare duhet te bejne, ne kete te radhes epidemi ,tere GLASA ‘politike’ qe me ne krye serbin Karaxhixh SALI per 30 vjet shperbene nje popull ne mes te Europes dhe dogjen Shqiperi!?

  -Ata qe u ka ngelur edhe 1 perqind shqipetarizem e te qenurit ‘NJERI’ dhe i vret sado pak ndergjegja per krimet qe kane bere duhet te behen ‘KURBAN’ vete sakrifikohen apo veteflijohen ashtu si bene kurban me mijera e mijera shqiptare e kryesisht FEMIJE perfshi ata ne GERDEC!

  -Te dorrezojne tere pasurite e vjedhura e te shperbdara deri ne brezin e trete ne nje llogari bankare qe duhet te jete hapur ose te hapet per perballimin e epidemise!

  -Te shperndahen si punonjes ‘sanitare'(pastrues ne tere zonat e ish Shqiperise ,ne ato zona ku kane lindur apo ‘perfaqesuar’ si ‘deputete’ apo ‘deputana’ neper qendrat spitalet,repartet infektive dhe ne emer te ‘Allahut’ te kerkojne te lajne Mekatet ndaj ketij populli dhe vendi!
  Te gjithe ata ‘politiQENA’ qe jane me profesion mjeke infermjere te mobilizohen,’thirren nen arme’ e te dergohen ne ‘front’ ne vijen e pare me detyrim si ne kohe Lufte duke zbatuar ligjet e luftes pa perjashtim Kaq Islame apo Fatos Nano,Sali apo aga mustafa ,Mul Noka Sabit Brokaj ,Milo e alabakeri!

  2.- Ç’fare duhet te bejneTere ‘VRIMAT’ me imunitet qe kane shtypur me ÇIZME GRUAN dhe FEMIJET shqiptare per 30 vjet!?

  – Nga Vermoshi ne Ksamil-Konispol DEPUTANA e Sharabajka,Topalle,e Doda,MonaLike,e Voksha,Kumbaro e SpiroPordha shQIna e ErMajlinda te integrimit 30 vjet ne Shishtufine,duhet te bejne ose detyrohen te bejne :Ate qe kane bere dhjetra MIJERA gra ne tere luftrat si pjesemarese ne KRYQIN E KUQ ne sherbim te te plagosurve,te SEMUREVE duke filluar nga simboli i anglezja Florense Nigtingle e mijera e mijera gra ne Bote gjate luftes se pare e te dyte Boterore!

  ‘Katolikja’ Topalli te drejtoje kryqin e kuq ne spitalin e Shkodres po qe se egziston akoma e nuk eshte djegur si shkollat bashke me Spahinjte ‘doktoret’ qe dogjen Shqiperine,Sllobodanka Berisha allias ‘Lirija’ te drejtoje direkt ne veten e pare spitalet infektive te kryeqytetit te kalifatit Bathore atje ku kane vrare per 30 vjet bashkeshorti bashke me bastardin ‘sypeshkaqen’,MonaLikja te drejtoje kryqin e kuq ne Lezhe atje ku ka qene deputete nen shembullin e ‘Gonxhe Bojaxhiut’ qe e pergojon sa here bashke me ‘alla akbar’ ur stervit trupat xhihadisto fashiste te ISIS ne Jale!
  Te njejten gje duhet te beje dhe ‘Avokatja e popullit’ qe per 30 vjet ka bere avokatine e krimit dhe korrupsionit po qe se eshte ‘besimtare’ dhe aqe me teper ‘grua’,’nene’,’shqiptare.Po te njejten gje edhe ‘VRIMAT’ socialSSaliste te kryesuara nga KUMBAROT qe kane qene shume te ‘ndjeshme’ per fatet e gruas shqiptare qe tere jeten mbi 70 perqind kane germuar token,kane bere luften,e sot e 30 vjet prostituohen ne skllaveri totale neper Bote nen regjimin xhihadisto fashist.Nuk do diskutohet besoj pjesemarja direkt e gruas se 17 te ‘kryeministrit’ Linda qe paraprakisht e deklaroji ne ‘kongresin ‘socialSSalist’ se :”Vetem grate socialiste(kupto VRIMAT)mund e duhet ta bejne shqiperine”!

  3.-Ç’fare do bejne ZAGARET(‘gazetaret) ne kete epidemi pas 30 vjetesh ne sherbim te krereve te krimit korrupsionit e kalifit SALI ,Mulla Omar,allias Like Flori!?

  Te njejten gje qe do bejne padronet e tyre po qe se do tu qendrojne besnik deri ne vdekje:
  -Te vrasin vehten ne HALETduke marre si shembull gjestin e intelektualit,kryetarit te ballit kombetar te qarkut te Korçes Safet BUTKA!
  Shembullin duhet ta japin po ‘kolonjaret’ Uran Butka po mbi te gjitha i ‘shkreti’ apo SHKERDHATA Ylli Rakipi qe pas 30 vjetesh ne krye te propogandes se KRIMIT-KORRUPSIONIT-SHPERBERJES se nje populli si i ‘penduar’ dje i perulet deri ne gjunje ‘nalmadhnise’ Zogolljanit Edvin ish shokut te ‘armeve’ qe propoganduan luften 30 vjeçare kunder mullinjve me ere te kAmunizmit permes letrave higjenike RD dha ‘albania’ dhe ashtu ne gjugje me breke te mbushura me DIARRE -‘koronavirus’ thote:
  ‘Pse ne te shkretet sot duhet te jemi me Edi Ramen’:
  ‘Sepse jemi pa istitucione,sistem shendetesor ZERO,me shtet nivel zhvillimi PRIMITIV”!?

  -Zagaret bastarde te te gjitha Racave FEV ZI-Lesi-Lubonja-Bushate -Fari Balli Rakipllare e alabakeri perfshi dhe konet ‘investigative’ Eni vasile,Lala,Tan Hoxha e Zheji Zhulsa e kompani pa harruar konet greke ca Çanra e bageti duhet te dorrezojne tere pasurite ne ‘llogarite rrjedhese’ per pandemi dhe u ngelen dy rruge:
  Ose te presin vdekjen nga frika ne shtepi ose pas kesaj epidemi Gjyqin e Hages po qe se do rilindi sdhtet ne kete vend dikur Shqiperi si propogandues te XHIHADIT te ISIS per 30 vjet dhe HAJDUTERI!

  -Nese ne tere lukunine e ZAGARISE kane ngelur akoma ndonje ‘gazetaruc’ qe ndihet akoma shqiptar e nuk eshte inkriminuar deri ne gryke e do te behet GAZETAR ne kete epidemi pas 30 vjet tragjedi duhet te beje ate qe kane bere me MIJERA gazetare ne tere Boten ne tere LUFTRAT si gazetare e korispodente ne vijen e pare te Frontit!
  Shembujt jane plot dhe ne mos i dine zagaret e rinj FEV ZI i dine zagaret e vjeter Lubonjat,si minoritare çobenj e antishqiptare,i dine sigurimsat ‘Rjepsa’ Fari Ballinj apo ‘katoliket’ Lesi e Preç qe nuk u mungon kultura bashke me aga Besnik Mustafa..duke kujtuar nga te medhenjte gazetare e korispodente lufte ne vijen e pare te frontit si Hemingueji,Remark,Montaneli e pse jo deri me i madhi i te medhenjve Gramshi apo edhe italjanja BOTTERI qwe nga lufta ne lufte sot eshte korispodente nga qendra e epidemise KINA!

  Keta lloj Zagaresh duke filluar nga ‘te vjetrit’ minoritari Lubonja apo Balliu e Rakipi qe kerkon te luaje rolin e ‘Qenit te rrahur’ te vene breket ne koke ne vend te maskave e te shkojne ne vijen e pare te frontit ne tere spitalet pa tulla te ish Shqiperise e ne dyert e reparteve te INFEKTIVAVE e te japin informacion si dikur Fari Balliu per shirje korrjet dhe te dhenat e rendimenttet e prodhimit te GRURIT e sa KUJNTALE per HEKTAR!

  P.S Drejtuesit ushtarake ne ‘gjendje te jashtezakoneshme’ pse lejojne akoma te jene hapur studjot bordello ne mes te Bathores ku propogandohet xhihadi e behet orgji e nuk flitet per luften EPIDEMI!?
  Kush propogandon e lejon ne kohe lufte e epidemi ti behet reklame bytheve te nje Mevlani shkaketare te kesaj tragjedi,apo nje ShQIna qe reklamon nga studjo bordello ‘koronaviruesin’ si te ish organi mashkullor Penis ‘Qe hyn ne tru e ne trup’ ne KAFKAT pa Tru e ne trupa lopes shterpa laramane qe vetem dine te vjedhin,te hane te DHJESIN 30 vjet mbi ‘Koke palaret’!?

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH March 19, 10:00

  TRE PYETJE-PERGJIGJET

  1.-Ç’fare duhet te bejne, ne kete te radhes epidemi ,tere GLASA ‘politike’ qe me ne krye serbin Karaxhixh SALI per 30 vjet shperbene nje popull ne mes te Europes dhe dogjen Shqiperi!?

  -Ata qe u ka ngelur edhe 1 perqind shqipetarizem e te qenurit ‘NJERI’ dhe i vret sado pak ndergjegja per krimet qe kane bere duhet te behen ‘KURBAN’ vete sakrifikohen apo veteflijohen ashtu si bene kurban me mijera e mijera shqiptare e kryesisht FEMIJE perfshi ata ne GERDEC!

  -Te dorrezojne tere pasurite e vjedhura e te shperndara deri ne brezin e trete ne nje llogari bankare qe duhet te jete hapur ose te hapet me urgjence per perballimin e epidemise!

  -Te shperndahen si punonjes ‘sanitare'(pastrues )ne tere zonat e ish Shqiperise ,ne ato zona ku kane lindur apo ‘perfaqesuar’ si ‘deputete’ apo ‘deputana’ neper qendrat spitalet,repartet infektive dhe ne emer te ‘Allahut’ te kerkojne te lajne Mekatet ndaj ketij populli dhe vendi!
  Te gjithe ata ‘politiQENA’ qe jane me profesion mjeke infermjere te mobilizohen,’thirren nen arme’ e te dergohen ne ‘front’ ne vijen e pare me detyrim si ne kohe Lufte duke zbatuar ligjet e luftes pa perjashtim Kaq Islame apo Fatos Nano,Sali apo aga Mustafaustafa ,Mul Noka ,Musa UlQIne Sabit Brokaj ,Milo e alabakeri!

  2.- Ç’fare duhet te bejneTere ‘VRIMAT’ me imunitet qe kane shtypur me ÇIZME GRUAN dhe FEMIJET shqiptare per 30 vjet!?

  – Nga Vermoshi ne Ksamil-Konispol DEPUTANA e Sharabajka,Topalle,e Doda,MonaLike,e Voksha,Kumbaro e SpiroPordha shQIna e ErMajlinda te integrimit 30 vjet ne Shishtufine,duhet te bejne ose detyrohen te bejne :Ate qe kane bere dhjetra MIJERA gra ne tere luftrat si pjesemarese ne KRYQIN E KUQ ne sherbim te te plagosurve,te SEMUREVE duke filluar nga simboli i anglezja Florense Nigtingle e mijera e mijera gra ne Bote gjate luftes se pare e te dyte Boterore!

  ‘Katolikja’ Topalli te drejtoje kryqin e kuq ne spitalin e Shkodres po qe se egziston akoma e nuk eshte djegur si shkollat bashke me librat nga xhihadistja Ademi bashke me Spahinjte ‘doktoret’ qe dogjen Shqiperine!Sllobodanka Berisha allias ‘Lirija’ te drejtoje direkt ne veten e pare kryqin e kuq ne spitalet infektive te kryeqytetit te kalifatit Bathore atje ku kane vrare per 30 vjet bashkeshorti bashke me bastardin ‘sypeshkaqen’,MonaLikja te drejtoje kryqin e kuq ne Lezhe atje ku ka qene deputete nen shembullin e ‘Gonxhe Bojaxhiut’ qe e pergojon sa here bashke me ‘alla akbar’ ur stervit trupat xhihadisto fashiste te ISIS ne Jale!
  Te njejten gje duhet te beje dhe ‘Avokatja e popullit’ qe per 30 vjet ka bere avokatine e krimit dhe korrupsionit po qe se eshte ‘besimtare’ dhe aqe me teper ‘grua’,’nene’,’shqiptare.Po te njejten gje edhe ‘VRIMAT’ socialSSaliste te kryesuara nga KUMBAROT qe kane qene shume te ‘ndjeshme’ per fatet e gruas shqiptare qe tere jeten mbi 70 perqind kane germuar token,kane bere luften,e sot e 30 vjet prostituohen ne skllaveri totale neper Bote nen regjimin xhihadisto fashist.Nuk do diskutohet besoj pjesemarja direkt e gruas se 17 te ‘kryeministrit’ Linda qe paraprakisht e deklaroji ne ‘kongresin ‘socialSSalist’ se :”Vetem grate socialiste(kupto VRIMAT)mund e duhet ta bejne shqiperine”!

  3.-Ç’fare do bejne ZAGARET(‘gazetaret) ne kete epidemi pas 30 vjetesh ne sherbim te krereve te krimit korrupsionit e kalifit SALI ,Mulla Omar,allias Like Flori!?

  Te njejten gje qe do bejne padronet e tyre po qe se do tu qendrojne besnik deri ne vdekje:
  -Te vrasin vehten ne HALETduke marre si shembull gjestin e intelektualit,kryetarit te ballit kombetar te qarkut te Korçes Safet BUTKA!
  Shembullin duhet ta japin po ‘kolonjaret’ Uran Butka po mbi te gjitha i ‘shkreti’ apo SHKERDHATA Ylli Rakipi qe pas 30 vjetesh ne krye te propogandes se KRIMIT-KORRUPSIONIT-SHPERBERJES se nje populli si i ‘penduar’ dje i perulet deri ne gjunje ‘nalmadhnise’ Zogolljanit Edvin ish shokut te ‘armeve’ qe propoganduan luften 30 vjeçare kunder mullinjve me ere te kAmunizmit permes letrave higjenike RD dha ‘albania’ dhe ashtu ne gjugje me breke te mbushura me DIARRE -‘koronavirus’ thote:
  ‘Pse ne te shkretet sot duhet te jemi me Edi Ramen’:
  ‘Sepse jemi pa istitucione,sistem shendetesor ZERO,me shtet nivel zhvillimi PRIMITIV”!?

  -Zagaret bastarde te te gjitha Racave FEV ZI-Lesi-Lubonja-Bushate -Fari Balli Rakipllare e alabakeri perfshi dhe konet ‘investigative’ Eni vasile,Lala,Tan Hoxha e Zheji Zhulsa e kompani pa harruar konet greke ca Çanra e bageti duhet te dorrezojne tere pasurite ne ‘llogarite rrjedhese’ per pandemi dhe u ngelen dy rruge:
  Ose te presin vdekjen nga frika ne shtepi ose pas kesaj epidemi Gjyqin e Hages po qe se do rilindi nje dite shtet ne kete vend dikur Shqiperi si propogandues te XHIHADIT te ISIS per 30 vjet dhe HAJDUTERI!

  -Nese ne tere lukunine e ZAGARISE kane ngelur akoma ndonje ‘gazetaruc’ qe ndihet akoma shqiptar e nuk eshte inkriminuar deri ne gryke e do te behet GAZETAR ne kete epidemi pas 30 vjet tragjedi duhet te beje ate qe kane bere me MIJERA gazetare ne tere Boten ne tere LUFTRAT si gazetare e korispodente ne vijen e pare te Frontit!
  Shembujt jane plot dhe ne mos i dine zagaret e rinj FEV ZI i dine zagaret e vjeter Lubonjat,si minoritare çobenj e antishqiptare,i dine sigurimsat ‘Rjepsa’ Fari Ballinj apo ‘katoliket’ Lesi e Preç qe nuk u mungon kultura bashke me aga Besnik Mustafa..duke kujtuar nga te medhenjte gazetare e korispodente lufte ne vijen e pare te frontit si Hemingueji,Remark,Montaneli e pse jo deri me i madhi i te medhenjve Gramshi apo edhe italjanja BOTTERI qe nga lufta ne lufte sot eshte korispodente nga qendra e epidemise KINA!

  Keta lloj Zagaresh duke filluar nga ‘te vjetrit’ minoritari Lubonja apo Balliu e Rakipi qe kerkon te luaje rolin e ‘Qenit te rrahur’ te vene breket ne koke ne vend te maskave e te shkojne ne vijen e pare te frontit ne tere spitalet pa tulla te ish Shqiperise e ne dyert e reparteve te INFEKTIVAVE e te japin informacion si dikur Fari Balliu per shirje korrjet dhe te dhenat e rendimenttet e prodhimit te GRURIT e sa KUJNTALE per HEKTAR!

  P.S Drejtuesit ushtarake ne ‘gjendje te jashtezakoneshme’ pse lejojne akoma te jene hapur studjot bordello ne mes te Bathores ku propogandohet xhihadi e behet orgji e nuk flitet per luften EPIDEMI!?
  Kush propogandon e lejon ne kohe lufte e epidemi ti behet reklame bytheve te nje Mevlani shkaketare te kesaj tragjedi,apo nje ShQIna qe reklamon nga studjo bordello ‘koronaviruesin’ si te ish organi mashkullor Penis ‘Qe hyn ne tru e ne trup’ ne KAFKAT pa Tru e ne trupa lopes shterpa laramane qe vetem dine te vjedhin,te hane te DHJESIN 30 vjet mbi ‘Koke palaret’!?

  Reply to this comment
 3. jetimet e 21 Janarit March 19, 10:48

  Perfekt ke harru pa ja pre koken dhe nje gaxetaruc 1 miliardesh te Edvinity gaztorit gomar Peza prej Peqinit qe sot Shqiperija digjet ai krifet dhe i kerkon nje kurban Bashe ti kerkoje falje autorit te kurbanit Edvinit….Litari eshte pak!!!!!!!!!
  Ky hajdut me 1 miliard te vjedhura me ze dhe figure eshte ne krye te propogandes se Edvinit ne vend qe duhet te bente joga te burgosurve ne burgun e Peqinit..ndersa mijera nena gra motra presin drejtesi per krimet mostruoze qe jane bere ne kete vend dikur te quajtur atedhe,memedhe,Shqiperi….

  Reply to this comment
 4. Pashko Vaso March 19, 11:14

  ”Çoniu Shqiptare prej gjumit çoniu
  Te gjith si vllazen n’nji bese shterngoniu,
  E mos shikoni kisha e xhamija,
  Feja e shqiptarit asht Shqyptarija..”

  Reply to this comment
 5. F.S.NOLI March 19, 11:25

  Elegji per Luigj Gurakuqin

  Neno moj mbaj zi per vllane,
  Me tre plumba na i rane,
  Na e vran’ e na e shane,
  Na i thane tradhetor.

  Se te deshte dhe s’te deshnin
  Se te qante kur te qeshnin,
  Se te veshte kur te çveshnin,
  Neno moj te ra deshmor.

  Neno moj, vajto mer malin,
  Larot ta permbysne djalin
  Qe me Ismail Qemalin
  Ngriti flamur trimeror.

  Neno moj,m’a qaj ne Vlore
  Ku te dha Liri kurore,
  Shpirt i bardhe si debore;
  Ti s’i dhe as varr per hor.

  Nene moj ç’eshte perpjekur
  Goje-mjalt’ e zemer hekur,
  Syrgjyn gjall’ e syrgjyn vdekur
  Ky vigan Liberator

  Reply to this comment
 6. 'Shkodra e moteve' sot e Voltanes dhe dolce Gabanes March 19, 14:19

  Ku e ke egzagjeru e ku minimizu————-

  Duhet ti kishe kursy bre burr Jozefinen dhe Bregun!!
  Jozefina ka kontribu per ket milet edhe kur ish e re me pseudonimin ‘dizinjatorja’ qe ka thy me mijrta koçan misri ne istitutin re misrit Shkoder,ndersa ne keto 30 vjet6 ka dit me vjedh tan pasurite e shqiptarve me ba ‘diplomaci politike’ me gjith femijet e vet si e ka deklaru mbi motorr e mbi kal e kar si e ka deklaru dhe ajo vet…Apo jo?
  Ndersa ajo Majlinda pas ardhes e Ermelindes dhe parardhese e Gajoshes ka sakrifiku se ka drejtu nje bordello me 200 prostituta te njoma e quajtur ministri integrimi qe 30 vjet kane çfy koqet tan te hujt,misionere te be te osbe,te odir,e tan ambasadoret arvizu e Lu bre burr e qe çdo vit nga paret e skiptareve kan harxhu me firmen e Braçeve 200 Milion lek te reja per 25 vjet!Apo jo????
  Per at Mirela Kumbnaron po qe e ke mbajt me hater me shume se grida Sumen…Ate duhet ta kishe mbyll jo ne Tepelenen e Ruçit po ne Bençe tu mesonte Jogen e Rames te burgosurve nate e dite….

  Reply to this comment
 7. Alban March 19, 16:25

  MARIONETAT

  Opinione

  MARIONETAT ….

  – Sabelotodo es sabelonada, thone spanjollet

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Ata dine gjithcka… Gjithcka e per gjithcka… Jane mjeshter e specialiste, eksperte e njohes te shkalles me te larte, fjala e fundit e politikes e ekonomise , artit e mjekesise , kultures e arsimit, te financave e ceshtjeve ushtarake, te shkences e te teknikes … te armeve kimike edhe atyre termoberthamore… Ata dine e njohin gjithcka. Enciklopedi e gjalle e cdo fushe
  Shume pak…. Nuk do te jete e larget dita kur do te na shpikin ndonje arme te re… apo mrekulli te tete te njerezimit.
  Te njejtat fytyra. Te njejtat fjale. Te njejtit persona… Kurdo e kudo. Tek Topchanal e tek Klani. Ne Vizion Plus e ne Koha TV… Ne RTSH e ne RTK… Kudo e kurdo. Per gjithcka e per cdo gje. Lum Shqiperia e Kosova, lum Maqedonia e Mali i Zi, lum Lugina e Presheves e lum Cameria, lum shqiptaria qe i kemi.
  Sabelotodos… Ata qe dine gjithcka, thone spanjollet per keta sojesez analistash e publicistash, gazetaresh e rrota…k…, sipas gjuhes celulare te Fatos Nanos me mikun dhe servilin e tij Zheji

  Deliri i madheshtise apo deliri i marrezise

  Xhorxh Uashingtoni e Winston Churchilli, Abraham Linkolni e Sharl De Goli, Bill Klintoni e Toni Bllejer, Henri Kisingeri e Ten Hsiao Pini, Golda Mejer e Mahatma Gandi… Albert Ajnshtajni e Isak Njutoni, Bill Gejtsi e Steve Jobsi… Sulzburger e Larry Kingu… Skenderbeu e Nene Tereza …., ” The New York Times” e “ The Times”, CNN e BBC… Euronews e Raiuno… jane nje hic para tyre.
  Lum si ne shqiptaret qe i kemi keto koka te medha .
  Ketu e gati 150 vjet me pare rilindasi mendjendritur Sami Frasheri ka bere radiografine e shkelqyer te kesaj mendesie dritshkurter shqiptare:
  – Cdo shqiptari i duket vetja i perkryer , por mjafton te degjoje vetem 5 per qind te asaj qe mendon ai per vetveten nga goja e dikujt tjeter dhe ai eshte i kenaqur.
  A mund te gjesh pershkrim e vezhgim me te perkryer per delirin shqiptar te madheshtise se ky i Sami Frasherit. E sic thone amrikanet Deliri i madheshtise nuk eshte gje tjeter vecse deliri i marrezise.

  He si tu duka… !?

  E sa dalin nga mejhanet e kurverise apo kamerat e TV-se, nga ditelindjet apo vdekjet, nga gazmendet apo deri edhe funeralet .. si askush tjeter ne shqiptaret pyesim familjaret apo kanakaret, dashoret apo inatcoret, shoket apo miqte….
  – He si tu duka !?
  U jane merzite edhe grave e femijeve te vet ne shtepi qe mezi presin te perzene prej sysh.
  Na cajne menderen dite e nate, nate e dite sa ne nje ekran ne nje tjeter, sa ne nje gazete ne nje reviste me te njejtat llogje Kavaje apo pallavra te “ Sokakut te te Marreve”.
  U jane merzite e shkaktojne alergji tek shikuesit e lexuesit qe mezi presin te mbarojne perrallat e tyre ruse me salce kineze apo nderrojne kanale per te shpetuar prej marrezive te tyre.

  Pse !?

  Pergjigjen e keni tek “Opinionet” e 30 janarit 2014 te Blendi Fevziut me Ministrin e Brendshem Saimir Tahiri ne Televizionin “Klan” dhe tek kronikat e séances se djeshme te Kuvendit Popullor te Shqiperise. .
  Tre prej ketyre “yjeve” te analizes mediatike shqiptare Artur Zheji, Ardian Hoxha dhe Blendi Fevziu dora vete jane deshmia me e qarte e marrezise jo vetem te medias, por edhe te krejt politikes dhe mendesise shqiptare.
  Skenat e fjalimeve ala Fidel Kastro te Sali Kadafit, replikat pafund te tij me cilindo qe mendon e vepron ndryshe nga mendja e tij e cartun, kacafytjet verbale te sejmeneve te tij sipas porosive dhe urdherave te tij ne altarin e demokracise shqiptare, Kuvendin e Shqiperise ishin preludi dhe udhezuesi i “Opinioneve” te Fevziut.
  Ekranet e celulareve te tyre jane edhe vete ekrani i persosur i marrezise dhe mendesise se pandryshuar ketu e gjithhere shqiptare te stigmatizuar aq sakte nga Samiu i madh ketu e 150 vjet me pare. Eshte ekrani i turpit jo vetem i medias por edhe politikes, i mendesise se marre, shkurt i krejt marrezise shqiptare.

  Pasqyra e marrezise shqiptare

  Ekranet e filmuara te celulareve te ish- kryezedhenesit te qeverise dhe shtetit shqiptar Artur Zheji, “ish- kandidatit surprize” te Sali Berishes per President i Shqiperise Ardian Hoxha, jane deshmi e gjalle dhe pasqyre reale e kesaj marrezie shqiptare.
  Ato jane denoncimi dhe demaskimi i persosur i krejt mekanizmit te lidhjeve okulte e marredhenieve mafioze midis politikes dhe medias, i pushtetit politik dhe atij mediatik, i korruptimit total te te gjitha hallkave te pushteteve ligjor, zbatues, juridik, mediatik… i pushteteve numer nje, numer dy, numer tre, numer kater… i te gjitha pushteteve reale ne Shqiperi.
  “Yjet” e medias shqiptare e marrin ndricimin , guximin, frymezimin, udhezimin, veprimin, komandat, urdherat nga dy dinosauret, nga dy kucedrat e politikes shqiptare te 23 vjeteve te fundit Fatos Nano dhe Sali Berisha, nga klanet e pjella e tyre e deri niperit e mbesat, tek dhenduret e kollovaret e tyre.
  Nuk eshte fjala vetem per Blendi Fevziun e Artur Zhejin, per Ardian Hoxhen e Prec Zogajn, per Henri Cilin e Cim Peken, per Sazan Gurin e … por edhe per deputete e ish- ministra qe nga Arben Imami e Enkeled Alibeaj, Kastriot Islami e Albana Vokshi, Flamur Noka e Genc Ruli… per cdo hallke te klaneve politike Berisha- Nano, fatkeqesia e politikes, ekonomise, financave , fatkeqesia e mallkimi i shqiptareve dhe Shqiperise si shtet ne keto 22 vjet e fundit.

  Miti dhe realiteti

  Secili prej ketyre hallkave mediatike e politike u duket vetja i perkryer, sic thoshte Samiu . Jo vetem kaq, por dhe si koka Zeusi, Sabelotodo. Ky eshte miti. Po realiteti!/
  Realiteti eshte ai i ekraneve te celulareve te Hoxhes dhe Zhejit, te Fevziut, dhe Cilit….
  Realiteti tregon qarte se secilit dhe te gjithe ata vec e vec apo te marre se bashku nuk jane gje tjeter vecse marioneta, kukulla qe komandohen nga Berisha apo Meta, Mona apo Lulushi , fatkeqesia e Shqiperise.
  Si te tille edhe keto marioneta jane jo vetem fatkeqesia e vetvetes, por edhe e shqiptareve dhe Shqiperise qe jane te detyruar te degjojne llogjet, porosite urdherat, komandat pa fund te Nanos e Berishes, te Berishes apo Nanos.
  A nuk u kujtojne keto skena turpi e marrie mbledhjet e dikurshme te Byrose Politike e plenumeve te KQ te PPSH-se, RTSH-ne qe ne fakt ishte e RTPPSH-se kur te gjithe gerxhot e tyre flisnin si ai Qoftelargu, thoshin cka u thoshte ai Qoftelargu, lavderonin apo ndeshkonin, syrgjysnosnin apo varrosnin per se gjalli apo se vdekuri cilindo qe donte vetem ai Qoftelargu, dora vete. I vetmi ndryshim ishte teknologjia por jo produkti. Atehere nuk kishte celulare…
  Marionetat jane shume me te vjetra se celularet… Ato mbeten marioneta. Jo dosido!
  Marioneta qe dine gjithcka… Sabelotodos… Sabelotodo es sabelonada, thone spanjollet.
  Pra, ata qe dine gjithcka nuk jane gje tjeter vecse ata qe nuk dine asgje !

  SHTESE: Lukunise se marionetave, prostitutave te mediave kurva ne sherbim te politikes karakurve shqiptare po i shtohen mantenuta te reja cdo dite….
  Do te vecoja “Profesorin” e Plepave Agron Gjekmarkaj jo vetem per peshtirosjen deri ne krupe edhe te vete fjales servilizem Politik por edhe te padijes, analfabetizmit gjuhesor… Vetem ne pese paragrafe te nje “analize te botuar para nje muaj ne gazeten ” Panorama” numerova plot 115 gabime fatale ortografike, 74 fjale te huaja jo vetem te panevojshme ose me kuptim tjeter per tjeter, kuptim te kundert !
  Pse? Vetem nga padija madhore, mosnjohja e plote e gjuhes shqipe, moskuptimi i plote i gjuheve te huaja, prirja per te shitur mosdijen si dije te shkalles siperore!
  Te mos dish nuk eshte mekat… Te shesish padijen per maje te dijes eshte maja e gomarllekut, thoshte filozofi i madh kinez Konfuci!
  Ndalova leximin sepse me erdhi te villja… Ma coi tugen nga prapanica, sic thoshte babai im i nderuar!
  Bera nje pergjigje qe “Panorama” ” e pavarur” nuk e botoi kurre sepse Agron Gjekmarkaj eshte jo vetem marioneta me e peshtire e PD-se, por edhe mantenuta me e vet shperdoruar e Lulezim Bashes!
  Mjere studentet qe u jep cmesim Agron Gjekmarkaj e co.!

  PAS SHKRIM

  Sent: Friday, January 31, 2014 7:10 PM

  Shkruar e botuar per here te pare nga gazeta “Koha Jone” me 31 janar 2014 ora 7:10 e mbremjes!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim