Publikohet dokumenti i ’44, si e ndanë Europën Stalini dhe Churchill

April 9, 2019 22:02

Publikohet dokumenti i ’44, si e ndanë Europën Stalini dhe Churchill

Arkivi Kombëtar i Londrës ekspozoi për të parën herë dokumente sekrete origjinale për fundin e Luftës së Dytë Botërore, të nënshkruara nga ish-kryeministri Winston Churchill. Ndër to është edhe e ashtuquajtura “Marrëveshja e Përqindjeve”, për ndarjen e sferave të influencës në Europën Lindore. Marrëveshjen e kanë shkruar me dorë dy udhëheqësit më të pushtetshëm të kohës, Churchill dhe Stalini në Tetor të 1944-s.

“Kjo u vendos me gjithë përllogaritjet, pas një mbledhje në orët e vona mes tyre, shoqëruar me pije alkoolike. Mund të shihni qartë mënyrës se si politika e të fuqishmëve funksiononte në atë kohë. Ishte një mënyrë për të ndarë kombet dhe popujt”.

Letra tregon se influencën në Jugosllavi dhe Hungari, dy liderët kishin vendosur ta ndanin 50 me 50. Britania do të kishte më shumë influencë në Rumani e Bullgari dhe më pak në Greqi. Ekspertët thonë se letra është hartuar gjatë një takimi që Churchill zhvilloi në Moskë me Stalinin, Tetorin e 1944. Kryeministri britanik i asaj kohe ndodhej në kryeqytetin rus për konferencën e katërt të Moskës.

v.l. Dita

April 9, 2019 22:02
Komento

17 Komente

 1. Buda April 9, 23:52

  Korigjim: Britania do të kishte influencë në Greqi ne masen 90%.

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati April 27, 05:53

   Ndarjen e Europes e nisi si ide Curcilli, dhe Stalini nuk mund ta linte Curcillin te bente cte donte –Ndaj dhe ju kunder pergjigj,, duke mare pjese ne ndarjen e Europes

   Nderkaq Presidenti Roosvelt ishte kunder kesaj ndarje dhe ishte shprehur qe popujt te vendosin vet,e –Mirpo Curcilli nuk degjonte nga ai vesh–ishte shume egoist dhe tipik colonialist

   Reply to this comment
 2. demo April 10, 01:33

  Keto maskaralleqe Curcilli i bente ne kurriz te Amerikes.
  Te ishte per Angline do kishte ngordhur nga bllokada Gjermane,.Nje peshkarexhe nuk e leshonte dot ne det pa naften Amerikane.
  Luften e furnizoi kontinenti Amerikan,pazaret i bente skilja anglise.U deshen 50 vjet pushtim komunist,qe popujt e Evropes lindore te cliroheshin nga pushtimi sovjetik ku i futi Curcilli.Ky hibrid Eskimez eshte shkaktar i tragjedise se Camerise dhe popullit Polonez.

  Reply to this comment
  • Churchill April 10, 14:16

   Polak

   O demo leshi.
   Mos komento kur nuk di shqip.

   Reply to this comment
   • M T April 10, 20:56

    Demo ka shkruar te verteten.
    Te ishte per Cercillin nuk do kishte as Shqiperi pas luftes se dyte boterore.
    Ja pati premtuar Greqise territoret tona pas shkaterrimit te bishes naziste.

    Reply to this comment
 3. faku April 10, 03:09

  Shikoni si degjeneroi nje lufte kurajoze e popujve te botes kunder nazi-fashizmit ku dy kasape e ndane boten si te ishte nje lope race..ne gjendje te dehur
  .
  Mire Stalinin se bota perendimore e beri cope cope pasi vdiq ( se sa ishte gjalle i rruajten topet) po ku Qyrreqilli i Anglise qe mbahet si esnaf pse i la shume shtete lindore ne sferen ruse ?
  .
  Pse Qyrreqillua i Anglise rrinte si ushtar para UNCLE JOE-S..bile pas 1945 pervec Greqise qe mori 100% shtetet e tjera i la jo vetem te Josifi Moskes por dhe Josifi Beogradit..ku Shqiperia as llogaritej fare deri ne tetor 1946 kur Enver Hoxha u cfaq ne Paris ku populli i kendoi:

  NE PARIS U MBLODH UNA-JA
  FOL ENVER TE LUMTE GOJA
  .
  Nje verejtje per keto qe bejne keto fake news.
  .
  Ky dokument ka te pakten 35 vjet qe eshte bere publk ne shtypin e shkruar dipllomatik te kohes..kurse keto dokumente thjesht vihen ne vitrina si kopje orgjinale me teper per hobby te koleksionisteve etj etj keto pra nuk lajme por kuriozitete..apo barcaleta na ishin nje here dy pijanece…

  Reply to this comment
 4. ALBAN DEGA April 10, 04:37

  PAZAR ME SHTETE EPOPUJ TE TERE SI TE ISHIN QINGJA APO VICA !?

  Kur Stalini u kujtua dhe e pyeti Churchillin po Shqiperine !?
  Churchilli mori lapsin e kuq dhe shenoi 100 per qind me BRSS-ne pra me Stalinin!
  Londra Nr. 2 pas asaj te 1913-es

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Partition_of_Albania

  Reply to this comment
  • baba nga durrsi April 10, 11:35

   Mos fol kodra mbas bregut, askund nuk njihet ne histori nje shprehje e tille e Stalinit, ajo eshte thjesht nje hipoteze apo loje fjalesh qe ka dale tani kohet e fundit nga pseudohistoriane te tipit Kastriot Dervishaj & Co.
   Nje variant tjeter eshte qe Stalini u shpreh qe Shqiperia te mbetej nen “hyqmin”/ influencen e Yugoslavia-s te Tito-s, i cili mund te jete edhe varianti me i besueshem, por kerkund nuk thuhet qe Churchilli mori lapsin the shenoi 100% me BRSS-ne. Kjo qe shkruan eshte false sepse anglezet ishin per coptimin e Shqiperise midis Greqise dhe Yugoslavise, dhe sidomos Jugun e Shqiperise tja jepnin Greqise! Mos disinformoni lexuesit kot se koti .

   Reply to this comment
 5. Romak April 10, 06:31

  Kjo eshte letra sekrete o gazeta Dita?
  Po kjo ka te pakten 20 vjet qe eshte publike!

  Reply to this comment
 6. Niko Shpiragu April 10, 07:12

  Nuk shikoj ndonje firm ne kete leter koti. Ku eshte firma e Curcillit dhe e Stalinit? Jo vetem qe ky nuk eshte dokument zyrtar, po as leter shenimesh. Mendoj se kjo eshte nje genjeshter me brire. Por edhe sikur ti besojme kesaj zhgaravine, aty duket qe Rumania dhe Bullgaria do te ishin nen influencen ruse dhe Greqia ate angleze, ndersa gazetari budalla thote te kunderten.

  Reply to this comment
  • baba nga durrsi April 10, 11:24

   Ky dokument gjendet ne arkivat angleze, eshte bere publik prej kohesh pamvaresisht se gazetashitesi (jo gazetari) i DITA-s na e sjell si risi pra si dicka te re dhe te panjohur per lexuesit. Une nuk mundem ta shpjegoj me gjate kete histori sepse bohet nate por po te sjell kete linkun ketu ku sqaron cdo paqartesi qe ti shpreh! Artikulli ne link eshte akoma edhe me i sakte sesa artikulli i shkruar nga ky xinxifilli i gazetes Dita.
   Lexoni ketu: https://cronologia.leonardo.it/mondo38z.htm

   Reply to this comment
 7. Pellazgos April 10, 12:04

  Al-bania ose Al-shurra,apo Al-Jazeera jane disa shprehje qe nuk perfaqesojne dicka historike,por institucione apo persona te botes Arabe.
  Anglia ja arriti qellimit te percarjes se kombit Ilyro Epirote me krijimin e Al-banistanit myslimane ne 1913en.
  Kjo eshte aresyeja qe nuk njohen Qeverine Demokratike te Theofan Stiliane Mavromatis Nolin dhe njohen Ahmet turk servilin.
  Pse nuk reaguan Angloamerikanet apo Evropianet e “civilizuar” kunder Araturkut per krimet dhe cfarosjen e Ilyro Epiroteve nga Asia e Vogel ashtu sic beren me Mlloshevicin?
  A nuk ishte Kistandinopoli kryeqyteti i Kastriotit perpara se te pushtohej nga barbaret e Mongolise?
  A nuk i thonin Polis dhe jo Qitet nga Cita italisht Ilyret e Epirit?
  Pse nuk ja quajten Ilyre por Al-ban?
  O Demo,ashtu sic eshte Kosova Shqipetare dhe jo Sllave,ashtu dhe Amerika eshte Anglese.
  Gjuha,Emrat,Kultura jane ato qe formojne nje komb.

  Reply to this comment
 8. intelektuali April 10, 14:17

  Dokumenti i paraqitur eshte origjinal komplet, pavaresisht nga pamja qesharake e paraqitur, intelektuali e ka ka pare dhe e ka treguar ne median tone kombetare shume kohe me pare, por kjo nuk eshte thelbesore sepse ceshtja me kryesore per vendin tone eshte:

  PSE CHURCHILLI DHE STALINI E KANE INJORUAR TOTRALISHT SHQYPNINE KUR E NDANE BOTEN SI “BYREKU NE TEPSI”?

  Mareveshja midis BOSAVE te Botes ishte vetem e para perpara fundit te Luftes se Dyte Boterore, pas kesaj mareveshjeje famekeqe ishte Konferenca e Jaltes e Fuqive te Medha ne 1945 qe vulosi perfundimisht fatin e vendit tone pa fat dhe qe ja fali Shqypnine Jugosllavise Komuniste badiava nga tradhetia antishqyptare dhe antikombetare qe ne vitin 1943, ne Mukje, tradheti e pabese e Enver Hoxhes ndaj ofertes angleze te Churchillit, sepse KOPILI pederast i Bimbashit dhe i Gjyles ja kishte falur paraprakisht edhe bythen e vet te pederastit edhe Vatanin bashke me Kosoven dhe trojet e tjera shqyptare ujkut te vjeter komunist, Josip Broz Titos ne kembim te pushtetit te tij absolut mbi Shqypnine, te cilen e transformoi si nje Kamp Perqendrimi Auschwitz te Hitlerit per 50 vjet me radhe dersa ra Muri i Berlinit dhe Komunizmi i shemtuar stalinist ra kudo ne Bote.

  Gazeta DITA ben mire qe ri-publikon materiale dhe dokumenta qe intelektuali ka dekada qe i ka bere publike ne median tone kombetare.

  Reply to this comment
 9. kasem gahinji April 10, 15:05

  ju qe dini origjinalitetet,i thoni londres te beje publike biseden curcill tito ne 2 gusht 1944 ne napoli,cfare u bisedua dhe cfare u vendos per jugosllavine dhe ballkanin.per ta plotesuar,titoja ka qene i deleguar i kominternit per levizjen komuniste ne ballkan gjate luftes se dyte boterore.ndaj mund te kete abuzime se stalini e ka lene shqiperine ne dore te jugosllavise.fakt eshte nje gje.kembe ushtari jugosllav apo rus nuk hyri ne shqiperi.agjenture?sa te duash.qe ne fillimet e tyre,misionaret e pkj merreshin me rekrytime te ketyre njerezve.arsyeja?nder te tjera,platforma e konfederates ballkanike engleze per te cilen titoja luftonte .pra,jo per cdo gje te behet ortak stalini.tani na del qe kane qene duke pire.uiski,apo vodka.asnje nuk e di,sepse ishin koke me koke dhe nuk pranonin njeri brenda.karagjozlleqe si per stalinin dhe per curcillin.dhe paraqiten si autentike te tilla pacavure

  Reply to this comment
 10. lenci April 10, 15:47

  Per gazeten DITA dhe jo per intelektualin…

  Curcilli nuk ka qene ne Moske per konferencen, sic shkruhet. Ai i kerkoi nje takim Stalinit dhe ky e pranoi. Presidenti Ruzvelt, kur e mori vesh nje gje te tille, i dergoi njoft6im Stalinit se, cdo vendim qe ata mund te merrnin bashke, nuk do kishte aprovimin e SHBA. Stalini nuk e dinte qe Curcilli nuk i kishte thene gje Ruzveltit per kete takim.
  Mungesa e Rzveltit eshte shenje e qarte se nuk mund te flitet per konference. Konferencen e ka shpikur “Studiuesi” Erald Kapri, qe e ka botuar ne nje liber te tij vitin e kaluar.
  Stalini e ftoi Curcillin ne shtepine e tij, gje qe e tregon e bija e Stalinit, Svjetllana.
  As kane pire alkool e te tjera si keto. Kane ngrene nje darke te thjeshte ruse.
  Darken e pershkruan ne kujtimet e tij perkthyesi i Stalinit. Dihej qe Stalini nuk dinte anglisht.
  Copa e letres eshte shkruar nga Curcilli, Stalini i ka vene nje “V” me nje bisht te gjate, duke rene dakord me te. Curcilli, duke i thene se shume njerez mund te habiteshin se si ata po vendosnin fatin e tyre, propozoi ta griste copen e letres. Stalini, qe nuk kishte frike nga ajo, i tha qe ta mbante. Dhe Curcilli e mbajti.
  Te nesermen Molotovi dhe ministri i jashtem anglez, qe nuk ishin te pranishem ne shtepine e Stalinit, biseduan per kete leter, duket Curcili ja kishte treguar ministrit te tij, por edhe Stalini kishte ngarkuar Molotovin qe te beheshin ca ndryshime. Stalini kerkonte qe Hungaria te ndahej 60 me 40 ne favorin e sovjetikeve. Po kjo nuk u be.
  Kjo cope leter do zyrtarizohej me vone, nuk jam i sigurt, por , besoj ne Jalte, ku ishin te pranishem tre te medhenjte, pra dhe Ruzvelti.
  LKjo ngjarje ka 40 vjet qe eshte shkruajtur, ne fillim nga perkthyesi i Stalinit Valentin Berezhkov dhe pastaj nga Eduard Razinskij dhe disa te tjere, qe kane shkruajtur libra per Stalinin.
  Intelektuali mund ta kete mesuar nga kujtimet e perkthyesit Berezhkov, kur u perkthye ne shqip, ne vitin 2004, sepse, megjithe ilukminimin e tij, ai nuk di rusisht, nje gjuhe qe nje intelektual “perendimor” me origjine shqiptare, e ka per turp ta mesoje.
  Si nuk pushove njehere, o “Shaban Qosja” i diteve te sotme!

  Reply to this comment
  • baba nga durrsi April 11, 20:00

   Lenci- Ti me sa duket u referohesh burimeve ruse. Nuk mund te gjykoj sesa te besueshme jane ato, por meqenese behet fjale per burime propagandistike ruso-komuniste kam te drejten qe ti verifikoj ato, nga burime te tjera jo ruse.
   Nga Bibliografia e Churchillit Vellimi IX, (II War World) publikuar nga “Mondadori Editore” Milano 1970, dhe “Churchill – Stalin 1941/1945” me botues Bonetti Editore- 1965 dhe “Yalta” nga Diane Shaver Clemens, botues Einaudi Torino 1975 rezulton qe:
   – Fati i Luftes se Dyte Boterore ishte vendosur tashme qysh ne vjeshten e vitit 1944, renia e Reich III ishte vetem ceshtje kohe por ne terren gjerat ishin disi me ndryshe. Nga njera ane aleatet avanconin me hapa te ngadalta sidomos ne France und Italy, ndersa ne frontin Oriental dukej qe Armata Kuqe ishte e pandalshme, ne dore te saj kishte rene Bukureshti dhe Sofia, Warsavia dhe Beogradi ishin ne grahmat e fundit, Budapesti ishte i rrethuar. Nga kjo situate del shkurt dhe qarte ideja qe Perendimoret (aleatet) ishin shume hapa mbrapa ne krahasim me Rusine persa i takon influencave te tyre ne Evropen Qendrore dhe sidomos ne Ballkan. Vecanerisht Britania e Madhe rrezikonte te humbiste supremacine e saj detare ne Mesdhe, deri ne ngushticen e Dardaneleve, pozicione te fituara edhe nga Lufta I Boterore.
   Ne kete situate Churchilli kerkon nje takim “sy me sy” me Stalin per te biseduar per asetet gjeostrategjike dhe ndarjen e zonave te influences.
   Ishte mese e qarte tashme qe sipas “realpolitik” Rusia te impononte nje “pax sovjetike” aty ku shkelte kemba e ushtarit rus. Me daten 9 Tetor Churchill dhe ministri i jashtem anglez Anthony Eden zbresin ne Moske. Ne kete takim ishte i ftuar edhe presidenti Roosvelt i Usa-s, por per ceshtje te fushates presidenciale ne Usa nuk mundi te marre pjese ne ate takim, por ngarkoi ambasadorin amerikan ne Rusi, zotin Harriman. Churchilli nga ana e tij e kishte vene ne dijeni presidentin Roosvelt per iniciativen e tij dhe permbajtjen e asaj qe do diskutohej sidomos duke i shprehur qartesisht pikpamjet e tij: ” Kohet e fundit shihen shenja disakordi midis nesh dhe ruseve persa i takon sidomos gjendjes ne Ballkan dhe ne GREQI vecanerisht, prandaj i kam kerkuar ambasadorit rus ne Londer qe te na mundesoje nje takim me udheheqjen sovjetike per tu marre vesh qe ata (ruset) te kene nje rol guide ne Rumani dhe neve britaniket nje rol guide ne Greqi si dhe per te evituar cdo mosmarrveshje ne te ardhmen (me mbarimin e luftes)” – keshtu do ti shkruante Churchill, presidentit amerikan. Nga ana e tij Roosvelt ishte shume skeptik per permbajtjen qe do diskutohej ne kete takim dhe sidomos besonte qe cdo gje do te zgjidhej ne nje Konference te Perbashket Paqeje, dhe ne fund te fundit per amerikanet mbarimi i luftes ishte ende larg. Te njejten mbremje pra te 9 Tetorit 1944, anglezet ftohen ne nje darke ku merrte pjese edhe ministri i jashtem sovjetik Molotov.
   Pa shume hyrje zyrtare, pjesemarrsit hyne direkt ne teme dhe Stalini u tregua i perzemert dhe i gatshem qe te diskutonte per gjithcka.
   Churchilli grisi nje cope leter dhe zhgarraviti:
   Angloamerikanet – Bashkimi Sovjetik
   -Hungaria: 50% me 50%
   -Rumania: 10% me 90%
   -Bullgaria: 25% me 75%
   -Yugoslavia: 50% me 50%
   -Greqia: 90% me 10%
   Ra nje heshtje e thelle, ne tavoline ishte akoma nje cope leter e zhgarravitur me perqindje. Stalini pa bere fjale, mori nje laps blu dhe shenoi perbri shenjen “V” pra OK (dakord).
   Pasi mbaruan darken dhe Stalini i tha Churchillit qe ta fuste letren ne xhep dhe te mos e griste, replikoi : Sidoqofte, perqindja jone ne Bullgari duhej te ishte me e larte, sepse ajo laget ne anen lindore te saj nga Deti i Zi, i cili konsiderohej nje bicim deti i brendshem per Bashkimin Sovjetik.
   Detajet e atij takimi dhe cfare u vendos iu percollen me pas Foreign Office ne Londer dhe tratativat e hollesishme vazhduan edhe muajt e ardhshem . Pjesa tjeter eshte histori e jetuar dhe e shkruar….

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim