ARKIVAT / Enver Hoxha amerikanët nuk i donte, por anglezët i urrente

Nga Xhevdet Shehu February 27, 2018 10:26

ARKIVAT / Enver Hoxha amerikanët nuk i donte, por anglezët i urrente

Xhevdet Shehu

Enver Hoxha amerikanët nuk i donte, por anglezët i urrente.

Ky ishte konkluzioni në të cilin kishte arritur Peter Lucas, pasi kishte studiuar me imtësi dokumentet sekrete të shërbimit informativ amerikan në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ndërsa merresha me sjelljen në shqip të librit të Lucasit, ‘Misioni amerikan në Shqipëri’ disa vite më parë, gjithnjë më ka munduar pyetja: Pse Enveri nuk i donte amerikanët dhe pse i urrente aq shumë anglezët?

Një pjesë e përgjigjes jepet në librin e Lucas-it, një pjesë tek libri i Enverit ‘Rreziku anglo-amerikan për Shqipërinë, ndërsa libri ‘Operation Valuable Fiend’ i Albert Lulushit, sikur e plotëson tablonë dhe zbulon arsyet e vërteta të Enverit për këtë qëndrim të palëkundur të tij.

Me vdekjen e Mit’hat Frashërit më 3 tetor 1949 dolën probleme në mbarëvajtjen e Komitetit Kombëtar për Shqipërinë e Lirë, por edhe për operacionin paramilitar të CIA-s kundër Shqipërisë komuniste. Mit’hati vdiq kur operacioni ishte ende në embrion, ndërsa vdekja e tij vazhdon të jetë e mbështjellë me mister edhe sot e kësaj dite…

Pasardhës i Mit’hatit në krye të Komitetit u zgjodh Hasan Dosti, ndërsa akti i parë i operacionit u ndërmor pak më shumë se një vit më vonë, më 11 nëntor 1950. Sikurse përshkruhet me imtësi në librin e Albert Lulushit “Operation Valuable Fiend” i botuar me sukses në Shtetet e Bashkuara, përfundoi në një katastrofë të vërtetë për CIA-n dhe Inteligent Servisin anglez, por arsyet e vërteta të këtij dështimi kanë qenë të panjohura deri më sot.

Deklasifikimi i dokumenteve ‘Top-Secret’ të CIA-s, ndriçojnë ngjarjen dhe tregojnë të vërtetën e madhe: SHBA donin që në Shqipëri të ishte një qeveri pro-perëndimore, jo një qeveri kukull e Moskës, por në asnjë mënyrë nuk kanë lejuar cenimin e integritetit territorial të Shqipërisë. Një shqyrtim i hollësishëm i marrëdhënieve shqiptaro- amerikane nga shpallja e Pavarësisë më 1912 e bën më të qartë këtë qëndrim konsekuent të Shteteve të Bashkuara.

11 nëntor 1950

… Në pasditen e vonë të 11 nëntorit, në një aeroport të vogël ushtarak 12 milje larg Athinës, një avion po bëhej gati për fluturim. Në atë avion do të fluturonin 9 burra me moshë rreth të tridhjetave, të cilët përbënin skudrën e parë të agjentëve paramilitarë që CIA do të parashutonte në Shqipëri.

Katër prej tyre do të operonin në zonën e Kukësit, ndërsa pesë do të parashutoheshin në malet e Martaneshit më në jug. Qëllimi i këtyre agjentëve ishte të prezantonin Komitetin Kombëtar për Shqipërinë e Lirë midis popullatës së këtyre zonave, t’u jepnin shpresë banorëve të atjeshëm se dita e çlirimit nga komunistët po afronte me shpejtësi si dhe të mblidhnin informacion mbi situatën në vend.

Avioni u ngrit nga aeroporti i Athinës në orën 19 e 40 minuta. Ai u drejtua nga gjiri i Korinthit në perëndim, pastaj u kthye nga veriu në detin Jon dhe fluturoi përgjatë bregdetit grek duke kaluar ishullin e Korfuzit. Kur arriti në Ngushticën e Otrantos, anoi djathtas dhe ndoqi një kurs verior paralel me linjën bregdetare shqiptare.

Ai hyri në Shqipëri në orën 22 e 27 minuta aty ku takohet kufiri jugosllav me detin në ekstremin jugor të luginës së lumit Buna në jug të Shkodrës. Mandej avioni ndoqi një kurs verilindor. Katër agjentët e parë u parashtuan në zonën e Kukësit në orën 23 e 50 minuta, ndërsa pesë të tjerët në zonën e Martaneshit në orën 00 e 45 minuta. Avioni u ul në Greqi në orën 03 e 45 minuta. Koha e përgjithshme për këtë fluturim të parë agjenturor kishte zgjatur 8 orë e 10 minuta…

Më pas, kohë pas kohe, në Shqipëri u bënë zbarkime të tjera nga ajri, toka dhe deti, të cilat sikurse është dëshmuar përfunduan në një katastrofë të vërtetë për këta agjentë, por edhe për vetë CIA-n që e financoi këtë operacion paramilitar që do të zgjaste për rreth pesë vjet. Sidoqoftë, shenjat e dështimit të operacionit u dukën qysh në vitin e parë. Prandaj dhe ndërkohë që zhvillohej operacioni pati lëkundje të qëndrimeve amerikane dhe angleze, ndryshime të njerëzve në pozicionet e operacionit si dhe u ngjallën shumë dyshime mbi arsyet e dështimit të tij…

Pikërisht në këtë periudhë është formësuar qëndrimi anglez për copëtimin e Shqipërisë, ndërkohë që ekzistonin dhe plane të tjera…

Lufta civile në Greqi

Po para se të hyjmë në analizën pse u ndërmor ky operacion paramilitar i CIA-s dhe Inteligent Servisit anglez kundër regjimit komunist të Tiranës në vitet 1949-1954, është e nevojshme të hidhet një vështrim i shpejtë mbi qëndrimin e amerikanëve dhe anglezëve ndaj Ballkanit në përgjithësi dhe ndaj Greqisë dhe Shqipërisë në veçanti në atë periudhë. Në vitin 1949 ishte në përfundim lufta e përgjakshme civile në Greqi, një luftë 5-vjeçare, e mbështetur fuqimisht nga amerikanët dhe anglezët për të mos lejuar ardhjen në pushtet të forcave të majta, pavarësisht se ishin ata, pra partizanët komunistë, që kishin bërë luftën antifashiste dhe kishin çliruar Greqinë.

Melina Mërkuri, një personalitet i shquar i kulturës dhe politikës greke, aktore, këngëtare dhe politikane, ish-ministre e Kulturës së Greqisë në vitet 1981-1989, në librin e saj “Jam lindur greke”, duke përshkruar atmosferën greke në mbarim të Luftës së Dytë Botërore, ndër të tjera shkruan:

“Në fillim gjithçka ishte e mbushur me hare dhe dashuri. Nga malet zbritën partizanët që përqafoheshin të përlotur. Burgjet ishin hapur. Familjet po ribashkoheshin. Mbi Akropol, flamuri grek valvitej me krenari sërish. Por shpejt, sa shpejt, lindi një ndjesi e turbullt shqetësimi. Ushtria partizane kishte marshuar për në Athinë për t’iu bashkuar festimeve, por, pa hyrë në qytet, u ndal. Pse?…”

Është pikërisht fillimi luftës civile greke që e ka fillesën në ditën e çlirimit të Greqisë, më 12 tetor 1944. Pas kësaj dite filloi një luftë e përgjakshme midis vetë grekëve se kush do ta merrte pushtetin në Athinë. Është padyshim një nga ngjarjet më të dhimbshme në historinë e popullit grek. Fitimtarët e asaj lufte nuk u lejuan të vinin në pushtet. Pse?

Le t’i referohemi për këtë librit ‘Grekët’ të Prof Xhejms Petifer të Universitetit të Oksfordit. Prof. Pettifer shkruan: “Por në një ironi të fatit, tipike greke, një jehonë e largët nga ndërrimet e vendeve të tragjedive të lashtësisë, në po këto pyje veriore u zhvilluan betejat më të përgjakshme, torturuese dhe të fundit të Luftës Civile, në 1949-n. Në malet e Gramozit në brendësi, mbeturinat e Ushtrisë Demokratike të krahut të majtë u tërhoqën në Jugosllavi dhe Shqipëri, nën bombardimin e forcave ajrore të Greqisë sipas këshillave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku u përdor për herë të parë napalmi.

Fronti Nacional Çlirimtar (EAM) dhe krahu i tij ushtarak, Ushtria Popullore Nacional Çlirimtare (ELAS) ishin qartazi forcat më efektive antigjermane, të pakrahasueshme me këdo tjetër në vend. Të dyja ishin tërësisht të kontrolluara nga Partia Komuniste Greke (KKE). Politika e britanikëve ishte për rivendosjen e monarkisë dhe qeverisë së djathtë, ndaj dhe udhëheqësit e rezistencës u ftuan në Kajro, në një përpjekje për të siguruar unanimitetin midis udhëheqësve guerilas dhe politikanëve. Pas një serie manovrash të një kompleksiteti të pafundmë, ky plan dhe shprehja e tij zyrtare, marrëveshja e Urës së Plakës, dështoi. Çlirimi i Greqisë, sidoqoftë, po përparonte me shpejtësi dhe, në tetor të 1944-s, Athina dhe Pireu ishin çliruar, me EAM-in si qeveria efektive e pjesës më të madhe të vendit. Por shumë shpejt, forcat britanike, të drejtuara nga gjeneral Scoobie, zbarkuan në Athinë dhe luajtën pjesën më të madhe të rolit në shfronësimin e EAM-it. Farat e tragjedisë së ardhshme u mbollën dhe, çfarëdo shtysash të ligjshme që mund të kenë patur britanikët në përpjekjen për të vënë rregull në kaosin e Athinës, realiteti për shumë grekë ishte se ata po mbronin kolaboracionistët dhe fashistët nga drejtësia popullore dhe po përpiqeshin të vendosnin për të ardhmen politike të vendit të tyre.

Britanikët mund të kenë besuar se ushtria do të mund të vendoste rregull dhe se qeveria demokratike do të rishfaqej nën monarki, por plagët e Luftës ishin tejet të thella. Shoqëria ishte tepër e ndarë dhe e shpërndarë për të arritur ndonjë gjë më shumë se një armëpushim. Midis 1947-s dhe 1949-s, u zhvilluan betejat e fundit më të hidhura: udhëheqja e Ushtrisë Demokratike të Marko Vafiadhisit themeloi një ushtri guerilase efektive, e cila operoi pa pengesë në një pjesë të mirë të Greqisë veriore me mbështetje të konsiderueshme nga fshatarësia, por nuk qe në gjendje për të kapur ndonjë nga qytetet e rëndësishme të kontrolluara nga trupat e qeverisë me ndihmën jetike të fuqisë ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ofensiva e fundit në malet e Gramozit u kontrollua nga një shtab i përgjithshëm i përbashkët greko-amerikan, i cili shprehte simbolikën për realitetet politike themelore që do të mbizotëronin në Greqi për tridhjetë vjetët e ardhshëm. Gjenerali Papagos, i cili ishte kryekomandant i ushtrisë kombëtare, u bë shumë shpejt udhëheqësi politik i vendit dhe kryeministër në vitin 1952. Kjo nuk do të mund të kishte ndodhur kurrë pa mbështetjen amerikane, sipas doktrinës Truman, duke nisur nga viti 1947, pas tërheqjes së Britanisë nga konflikti”.

Qëndresa e fundit e Ushtrisë Demokratike në Gramoz, një betejë heroike përkundër shanseve të pashpresa, ka qenë një simbol i fuqishëm për të Majtën. Greqia është një vend thellësisht ortodoks dhe ortodoksia është një kishë që mbështetet shumë te martirizimi. Lufta Civile i furnizoi të dyja palët me martirë të vërtetë të shumtë, njerëz të mirë që vdiqën për atë çka ata besonin, simbole për të justifikuar bindjet e tyre shoqërore dhe politike.

Edhe pse këto ngjarje kanë ndodhur më shumë se gjysmë shekulli më parë dhe, ndonëse Greqia ka përjetuar edhe diktaturë ushtarake, edhe demokraci populiste të majtë që atëherë, ato janë, në njëfarë mënyre, ku historia fillon e mbaron. Pa plagët e Luftës Civile, shumë pak të shëruara, nuk mund të kuptohen trazirat e herëpashershme dhe atmosfera e ethshme e jetës greke. Edhe sot e kësaj dite, shumë njerëz mund të mos bien dakord me përshkrimin e ngjarjeve. Sipas të Djathtës ekstreme, të paktën për disa prej apologjetëve të saj, për shembull, fshatarët nuk i kanë ndihmuar kurrë luftëtarët e ELAS-it dhe ushtria britanike nuk i ka mbrojtur kurrë kolaboracionistët e Boshtit, e kështu me radhë. Sipas pikëpamjes së disa ekstremistëve të së Majtës, Stalini nuk i tradhtoi kurrë komunistët grekë, njerëzit e ELAS-it nuk kanë vjedhur as edhe një pulë gjatë gjithë Luftës Civile, e kështu me radhë. Ndërkohë që çështja është ende tronditëse emocionalisht dhe ka nga ata që janë gjallë, të cilët kanë marrë pjesë në ngjarjet, nuk ka gjasa që motivet reale të atyre të përfshirë – dhe asaj që ndodhi – të zbardhen ndonjëherë plotësisht.

 

 

Plani jugosllav

Po përpara se të flasim për një projekt të mirëfilltë anglez për copëtimin e Shqipërisë në vitin 1951, le të flasim për një plan jugosllav për pushtimin e Shqipërisë në të njëjtën kohë dhe që përputhet plotësisht me planin e Londrës. Kjo përshkruhet saktësisht në librin ‘Operation Valuable Fiend’. Pra, le të rikthehemi tek edhe një herë tek historia e operacionit paramilitar amerikano-anglez ndaj Shqipërisë. Dhe është e çuditshme të shihet se si janë koordinuar planet angleze, amerikane dhe ballkanike në gjithë këtë histori. Jugosllavia e Titos, pas ndarjes me Stalinin dhe me Moskën ishte bërë shumë e dashur për perëndimin dhe ishte pikërisht ky fqinj i Shqipërisë që kishte bërë planin e parë kundër Shqipërisë…

Krijimi i Ligës së Refugjatëve Shqiptarë nga jugosllavët ishte pjesë e një plani që ata ishin duke e vënë në zbatim për të zëvendësuar regjimin e Hoxhës me një tjetër që të ishte pro Titos. Një hap tjetër i planit ishte përgatitja nga Gjeneral Peko Dapçeviç, Svetozar Vukmanoviç Tempo dhe Kosta Nadj i një programi për të pushtimin e Shqipërisë. I njohur si Plani R-7, ai parashihte një periudhë parapërgatitore ndërkohë që aksionet dhe propaganda diversioniste do të nxisnin publikun shqiptar kundër Enver Hoxhës dhe sovjetikëve. Mandej, njësitë e armatosura të Ligës së Refugjatëve në Jugosllavi, të shpërndarë në një divizion të ushtrisë së rregullt jugosllave të përbërë nga elementë kosovarë, do të hynin në Shqipëri dhe do të takoheshin në Tiranë nga disa drejtime të ndryshme. Radhët e këtyre forcave goditëse do të shtoheshin me rreth 50 mijë njerëz gjatë marshimit drejt Tiranës nga mbështetësit e brendshëm dhe dezertorët e ushtrisë shqiptare. Ishte menduar që ky operacion të përmbushej në një kohë të shkurtër. Ky plan ishte skicuar në instancat më të larta të shtetit jugosllav të asaj kohe (Yugoslav Plan for the Invasion of Albania, CREST Database, July 23, 1953).

Për më tepër mund të thuhet se ndërsa përgatitej ky plan i pushtimit të Shqipërisë nga ana e Jugosllavisë, në qershor të vitit 1951 jugosllavët iu drejtuan qeverisë greke me një propozim për bashkëpunim dhe mbështetje në rast se veprimet ushtarake shpërthenin në Shqipëri. Ata thoshnin që në qoftë se regjimi shqiptar binte apo nëse Bashkimi Sovjetik apo satelitët e tij sulmonin Jugosllavinë, ushtria jugosllave do të pushtonte menjëherë Shqipërinë. Në këtë mënyrë, jugosllavët kërkonin të paracaktonin zonat e influencës dhe dhe vijat ndarëse në mënyrë që të shmangnin konfrontimin midis ushtrive greke dhe jugosllave kur të fillonte lufta.

Ministria e Jashtme greke kërkoi të këshillohej me Departamentin amerikan të Shtetit lidhur me përgjigjen që do t’i jepte propozimit jugosllav, i cili nga ana e tij ftoi britanikët të shprehnin opinionin e tyre për këtë çështje.

 

Plani britanik

Gjithnjë sipas librit ‘Operation Valuable Fiend’, Ministria e Jashtme britanike i dërgoi një memorandum Uashingtonit më 20 qershor 1951, në të cilin përmblidhej pozicioni britanik në një sentencë: “Nëqoftëse Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar dëshirojnë ta shikojnë Shqipërinë të mbetet e pavarur, ato duhet të marrin garanci nga Greqia dhe Jugosllavia se pushtimi do të jetë i përkohshëm; nëse pavarësia shqiptare nuk do të funksionojë, ato duhet të mjaftohen thjesht me përpjekjet për të shmangur një përplasje midis Greqisë dhe Jugosllavisë”. (The Independence of Albania, BGFIEND documents, n.d.)

Memoja vijonte duke shpjeguar që britanikët parapëlqenin një Shqipëri të pavarur mike të Perëndimit, por jo duke dobësuar Jugosllavinë apo Greqinë, si dhe ata donin të shihnin një kufi ndarës të arritur me marrëveshje parprake vetëm për këtë. Në favor të vazhdimësisë së pavarësisë së Shqipërisë, memoja britanike rendiste faktorët si elementët etnikë dhe historikë, ekzistencën e Komitetit Kombëtar për Shqipërinë e Lirë, si dhe vështirësinë e përmbushjes së një zgjidhjeje alternative pa konflikt midis fuqive të interesuara. Faktorët kundër pavarësisë së Shqipërisë ishin madhësia e saj dhe mungesa e stabilitetit si shtet, pozita e të cilit, argumentonin britanikët, do të ishte më e mirë si një republikë e Federatës jugosllave, me apo pa rajonin e Vorio Epirit të pretenduar nga Greqia. Kjo alternativë mund të ishte e pranueshme nga Jugosllavia, Greqia, madje dhe nga shqiptarët, por mund të zemëronte Italinë. Megjithatë, memoja britanike konkludonte: “Meqë jugosllavët ishin të orientuar nga perëndimi dhe për shkak se popullsia e konsiderueshme shqiptare që ndodhet tashmë atje (brenda kufijve jugosllavë), kjo mund të mos jetë një zgjidhje krejt e papranueshme”.

 

(Vijon nesër)

Nesër do të lexoni:

Si reagoi Departamenti amerikan i Shtetit pas marrjes së Memos së Forin Ofisit britanik për copëtimin e Shqipërisë

Pse Uashingtoni theksonte se pa një Shqipëri të pavarur nuk kishte paqëtim të interesave konfliktuale të Jugosllavisë, Greqisë dhe Italisë

Një histori 100-vjeçare e marrëdhënieve të Shqipërisë me Shtetet e Bashkuara, që nga Pavarësia e Shqipërisë tek Pavarësia e Kosovës

 

Nga Xhevdet Shehu February 27, 2018 10:26
Komento

57 Komente

 1. Horri i Bulevardit October 21, 14:26

  Te rikthehen eshtrat e Enver Hoxhes, ne Varrezat e Deshmoreve, ku me pare te hiqen nga keto varreza, personat e vdekur te kohes se Sali Berishes.
  Ju kujtoj se akoma edhe sot, Shqiperia po mbijeton me pasurite e ndertuara ne kohen e komunizmit dhe dergesat e emigranteve.
  Nje rishikim i drejte i figures se Enver Hoxhes, do ti jape shqiptareve krenarine e humbur dhe do te pajtoje realisht shqiptaret, qe u ndane ne 400 pjese, si pasoje e politikes proserbe, te Sali Berishes.

  Reply to this comment
  • Lleshi October 21, 17:35

   Je djale flori nga shpirti shqiptar qe ke Horro ! Disa opinione te tuat edhe i jam kundervene , por je shqiptar 24 karat ! Falenderimet dhe pershendetjet e mia ! Kjo jo per Enverin , por per shpirtin shqiptar qe gjallon brenda teje ! Pac me te miren ne jete !

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit October 21, 18:06

    Faleminderit, te kujtoj se kam qene disa kohe ne burg per tentative aratisje, por qe u spiunova nga nje person, qe mbas vitit 92, cuditerisht u be bodigard i A. MEKSIT, si demokrat.
    Pikerisht ne kete kohe, u divorcova nga PD-ja, per te mos u kthyer kurre dhe pikerisht, nuk kam urryer asnjehere komunistet e thjeshte, por qe kam qene shume i ashper me spiunet e ish sigurimit te shtetit.
    Enver Hoxhen, mund ta kritikoj (shaj), po te bej krahasimin me politikanet e politikes boterore, jo te bej krahasimin me antishqiptaret qe qeverisen Shqiperine, der ne shtatir 2013.
    Faleminderit edhe njehere dhe respekt.

    Reply to this comment
    • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku October 21, 19:03

     Enver Hoxha nuk bon Nona,Enver Hoxha duhet shpall PEJKAMER i shqiptarizmit.

     Reply to this comment
     • raimond vlonjati October 29, 15:35

      Enveri jua dhje turinjte gjithe sherbimeve te huaja perendimore e lindore …Ua futi te gjitheve

      KLjo Shqiperi qe eshte sot eshte merite e ENVERIT

      Se mbas luftes se dyte boterore , keta perendimoret q ena hiqen si demokrate kishin vendosur ta prishnin fare Shqiperine,

      Ajo kohe ka qene koha me e rezikshme e Kombit Shqitpar per ekzistencen e tij, gjate gjithe historise sone

      Por rastisi ENVER djali
      qe ishte Gjenial ne cdo aspekt, dhe kishte Karakter Heroik
      ai dhe njerezit e tij –
      -Kjo beri qe shpetoi Shqiperia dhe kemi sot shtetin tone,

      Kete shtet qe kemi ja kemi borxh Enverit

      .Mos ishte Enveri sot nuk do kishte Shqiperi

      Shiko sot keta politikanet tane sa servila ndaj t ehuajve qe jane dhe thyhen menejehre nga nje presion i vogel q eju ben Greqia, dhe jo me te ishin keta politikane ne ato vite kur bente presion USA, ANGLIA, Rusia etj –Keta do dorezoheshin menjehere …

      Dhe Enveri jo vetem e shpetoi Shqiperine nga coptimi, por edhe e beri Shqiperine nje shtet modern , me industri, bujqesi, arsim, kulture, sport , art etj dhe mbi te gjitha me nje uhstri moderne me tanke , topa , raketa, avione, nendetse etj etj ….gje qe bente jugosllavet te mos emrnin guximin te sulmonin Shqiperine..

   • ELIOT February 27, 18:43

    ha ha ha folen zgjebsat kamuniste ;;;; ;; perse se donte enveri ameriken dhe urente angline ;;;MEZ XHEVDET KOQJA M POR NGA KUSH FSHAT I HUMBUR JE MORE DERRREZI …. POR EDHE 2 GJERA QE EDHE LOPET I DINNE MORE TI SI DINE MORE ANALFABET …… ENVERI DI TE SE ME LIGJET AMERIKANE NUK QENDERONTE EDHE PER 5 DITE NE PUSHTET … DHE ME KULTUREN E CHURCHILLIT ENVERI ISHTE ME POSHTE SE 0 ..ZEROA MORE TRUNG … AMERIKA KURRRRRE NUK I KA DASHUR SIMPATIZUAR BOLSHEVKET …TERRORISTA .. ENVERI NUK MUN TA DONTE VENDIN ME DEMOKRATIK NE BOTE …. SE TERRORISTAT KURRE SI DUAN DEMOKRATET CIVILIZIMIN…PERSE TERRORISTAT ARAE BAN LADENI SADAM HYSENI KADAFI SE DONIN AMERIKEN….??? A TON AVIS COBAN …. .DHE ENVERI S ISHTE AS SA THEMBERA E CHURCHILLIT … I MADHI CHURCHIM I BENTE VOTIMET E LIRA DHE NUK FUSTE NE BURGJE ..NUK INTERNONTE SI HITLERI ENVER ..MORE BAJGE …. ENVERI NE ANGLI EN AMERIKE DO TA VARNIN ME KOHE NGA KOQET …SE ATJE NUK KISHTE COBANE ANALFABETA ..QE KENAQESHIN ME PETLLA ME UJE .JO .. JA QIFTE KINA NONEN ENVERIT DHE TE GJITHE RRACES SE TIJE PREJ KATUNAREVE ?QE I PRURI NE TIRONE …KETO ZHULSA ..QE EDHE SOT E KANE BERE VENDIN QELBESIRE KORRUPSION… DITEN QE TE SHIKONI NJE TERRORIST QE TE DOJE AMERIKEN ME TELEFONONI …. SHURRAT E CIVILIZIMIT …

    Reply to this comment
    • ilir berati March 2, 18:35

     Ja fut kot akoma spo e merr vesh se Enveri beri shtet o trap. keta tedoshkerdhatat e shkaterruan

     Reply to this comment
    • K. M. Tusi March 3, 05:05

     Eliot,
     Vendet “demokratike”, e kane patur demokracine vetem per zgjedhesit e vete, jo per te tjeret. Mos i mat gjerat me metrin e sotem!
     “Demokracia” nuk e ka ndaluar aspak skllaverine, racizmin ndaj shtetasve te vete.
     “Demokracia” nuk e ka ndaluar padrejtesine, masakrat, krimet, skllaverine ndaj popujve e vendeve te tjera.
     kjo per arsyen e thjeshte se politikani i ben hyzmetin vetem votes!
     ke kohet e sotme ku informacioni shperndahet me te shpejte ne gjithe globin, politikanet e vendeve demokratike, nen presionin e votuesve mundohen te jene te “njerezishem” edhe jashte zones se tyre te votimit. Prandaj ka me shume “moral” sot.

     Reply to this comment
  • ELIOT February 28, 16:01

   HORR KOQJA …. EDHE GJERMANIA SOT PO JETON AKOMA ME FLORIRIN DHE PASURINE QE HITLERI JA VODHI BOTES …POR KETE GJE TE THJESHTE NJE SPIUN COBAN SI JU SMUND TA DIJE .. SE CIVILIZMI JUAJ ESHTE ME POSHTE SE 0 ….ZERO ESHTE SHUME PER NJE BARI //// ESHTRAT E ENVERIT TE KTHEHEN NE VARREZAT E ….KUR NEXHMIJA DHE BABI JOT KRIMINEL TE TREGOJNE PER ESHTRAT E MIJERA SHQIPTARVE QE VRANE GJATE DIKTATURES …NE KUFIJ DHE NE DAJT …KU TE DALIN KETO ESHTRA …QE QINDRA FAMILJE PO I PRESIN ….TE ZHVARROSIN HITLERIN TEND NGA ..KOMBINAT … DHE TA COJNE EN TURQI OSE ME SADAM HYSENIN DHE KADAFIN…SE ISHIN TE NJE SHKOLLE ..TETE D E BITE …..

   Reply to this comment
   • Hammerhaituri March 2, 12:51

    ELIOT !
    Me emrin tend mund te krijohet nje rime…po nejse . Njerzit tane kalojne ne nostalgji kur shohin c’u be ne 27 vjetet e fundit!!
    Gjermania mbashitlerjane ishte komplet e shkaterruar nuk pati me shtepi ne kembe!!
    Plani “MARSHALL” dhe ai “FLORI” qe ata e kane ne TRU dhe quhet “DIJE” e bene qe te rindertohet dhe zere prap vendin e vet qe i takon.
    Per ta thene me fjalet e TANO BANUSHIT
    “KUPTON APO JO?PO TI S’E KUPTON “

    Reply to this comment
    • ELIOT March 7, 18:54

     HAMER MUTI … TETE DE BITE DHE JU SHURRAMANE …TE TJERE .PO JU TREGOJ NJE HISTORIE SE KENI LEXUAR VETEM ZERIN E ..PARTISE … KUR I MADHI WISTON CHURCHILL NUK U ZGJODHE NE VOTIMET MBAS LUFTE … NE FILIM E ZGJODHEN SE SAPO MBAROI LUFTA DHE ISHTE HEROI I MADH … PASTAJ POPULLI DONIN ME SHUME DHE SE ZGJODHEN … … CFARE BERI HEROI I MADH I BOTES ….. NE FILLIM THA ..ME MIRE TE ME VRISNIN NAZISTAT SE TE HUMBJA …PASTAJ PASI U MENDUA PAK THA ….. JO SHUME MIRE KESHTU …. FITOI DEMOKRACIA ..FITOI POPULLI …. E SHIKONI CFARE INTILIGENCE KISHTE …JO SI ENVERI JUAJ NJE DRUVAR EGOIST QE TE VRISTE PER NJE FJALE GOJE … JO SI ENVERI QE TE FUSTE NE BURG SEPSE THONJE …KE HUMBUR SI VAJI I ULLIRIT …. JA DIFERENCA … E KUPTONI ANALFABETA APO …TJU A BEJ E VIZATIME …… .. ENVERI ISHTE SI HITLERI ..QE VETEM INTERESI I VET PERSONAL I INTERESONTE DHE ASGJE TJETER ….MERCI HEJ BUDALLENJ … ME RROGAT QE PUNUAN PER 40 VJET ..PRINDERIT TUAJ NE FRANCE DO TE KISHIT SHTEPIA ME PISHINA DHE NJA 4 VETURA …ME ENVERI AS NJE FRIGO SE KISHIM .. DHE PER NJE TELE FRIGO DUHEJ TE PUNOJE GHITHE JETEN .KETU I BLENIN ME NJE RROGE ..DHE I DILTE TE SHKONIN EDHE NE PUSHIME NE VERE … .. E KUPTONI APO BENI SI BUDALLENJ ..

     Reply to this comment
     • Hammerhaituri March 12, 15:09

      S’ke kuptuar asgje shkruan kuturu! Fajin e ka i vdekuri qe ne shkojm keq e me keq?
      Jo or jo!! Tipa si puna jote pa tru!!

 2. beni October 21, 15:15

  Interesat e shteteve te huaja, gjithnje kan ditur ti manipulojn historit, simbas shijeve e interesat e tyre politike ekonomike! Keshtu esht edhe puna e cias qe her pas here kan qen gjuhetaret qe gjuajne vetm naten, qe te mos duken se kush qelloj ne nje pyll qe su takon atyre po gjuajn ilegalisht! Si fillim kur pan qe europa ndan kufijt e territoret qe te priviligjonin te majmit e acaroj shtete fqinje per ta futur ne nje lufte per interesa te shteteve te industrializuara, amerika akoma nuk nderhynte deri ne fund te luftes ku filloj te te hidhte edhe ajo interesat e saj duke u sjell nje shqiptar me neshtetsi amerikane per te qeverisur shqiperine fan nolin! Esht nje rast i tille ne gjeorgji me sakashvilin! Qellimi gjithnje dobesimi i inflyences russe ne ballkan e me gjere ceceni gjeorgji e te tjera ne ameriken latine,! Rasti enver hoxhes me nje popullsi me se 1.2 miljon banore ne ate kohe mbas clirimit, ish nje rast i vecante per ti dhen te kuptojne se ku do te katandiset ky lloj mos pajtimi ne politikat rajonale, me nje te ashtuquajturen term nacionalist, qe futi ne dileme te medha divergjencash te orientit ndaj oksidentit ne pushtetin te mbajtur gjoja ne emer te nje shteti demokratik nga enver hoxha e klasa e tij politike komuniste e asj kohe! Politika e fuqive te medha imponoj inflyencat te ndare ne kampe ku ne na perfshiu aii komunist!

  Reply to this comment
  • driza October 21, 18:28

   Qirje beni!
   Boll me budallalleqe 300-eurosh,or traktorist qe kullot ne grazhdi i Janullatosit.
   Keto qe shkruan tregojne qarte se je injorant qe nuk je ne gjendje te shprehesh idete e tua konfuze. Greqisht semundja nga e cila vuan ti quhet “alexithymia”. Veshtire te gjesh sherim se eshte semundje e lindur. Mos shpenzo 300 euroshin e fituar “me djerse” te Janullatosi.
   Zito Eladha qe Vorioepiros
   Te fala Anusit

   Reply to this comment
 3. Enea October 21, 15:21

  i hengren m…n ENVERIT ahahahahah

  Reply to this comment
 4. Cohen October 21, 16:07

  …duam apo nuk duam regjimi i Enver Hoxhes i dha Shqiperise tiparet e nje shteti te mirefille sovran dhe jo vasal, sic shihet ne keto dokumenta qe citohen ne artikull ku fqinjet tane nuk benin asgje pa lejen e “Padronit”, mgj ate duhet pranuar qe klikat udheheqes ne te dy realitetet qofte ne demokraci (qe duket se nuk eshte dhe aq demokraci sa paraqitet) dhe qofte ne diktature (qe duket se nuk eshte dhe aq diktature sa paraqitet) ceshtje primare kane patur PUSHTETIN, dhe jo interesat e popullit

  Reply to this comment
 5. Dibra A October 21, 16:20

  LAVDI SHOKUT ENVER HOXHA
  LAVDI DESHMOREVE TE KOMBIT

  Reply to this comment
 6. Dibra A October 21, 16:24

  ENVER HOXHA NDERTOI SHQIPERINE MODERNE
  ENVER HOXHA E NXORRI SHQIPERINE NGA ERRESIRA SHEKULLORE
  ENVER HOXHA NUK DO TE VDESE KURRE
  LAVDI VEPRES SE ENVER HOXHES ?TRIM I TRIMAVE

  Reply to this comment
  • ELIOT February 28, 16:16

   OR DIBRA …TI JE NJE SHURRRRRRRE E CIVILIZIMIT .. TI JE NJE BAJGE E DEMOKRACISE … TI JE NJE MUUUUUUUUUUT I LIBERTESE … EGALITESE …… DIBRA KUR TE MESOSH CDO TE THONTE KETO FJALE DEMOKRACIE LIBERTE EGALITE … ZHGARRAVIT … COBAN … SE NJE MUT SI JU EDHE NE AFRIKE SKA VEND PER TE JETUAR ….. ENVERI ISHTE ME MUTI QE SHQIPERI KA NJOHUR QE NGA NIPI I SKENDERBEUT . TRADHEAR I SHQIPTARVE …. DHE MUA ME HONGRI MUTIN SE KAM 2 VETURA ..FRIGON E KAM PLOT CDO DITE ..NUK HAJE BUKE ME LLALLE ME KOS SI TY SHULS I QELBET .. PUSHIMET I KALOJE NE SPANJE NE ITALIE NE EUROPE ..DHE ENVERI NA I RRUAJTI NE .POR ME VJEN KAQ PER PRINDERIT E MIJ QE VUAJTEN ME HTLERIN E NDYRE …PER ATO ME DHEMB SHPIRTI .SE MUA DHE FEMIJEVE TE MIJ TMA RRUASH TI ENVERI KOMUNISTA E QELBET ..DHE TE GJITHE ATO BOLSHEVIKE DEBILA …. MORRE VESH BAJGE .. ..DHE LAJJE DHEMBET .SE TE VJEN ERE GOJA …… DHE KUJDES BREKET E GRISURA ..ZHULS ..APO TI LA ENVERI .ME QINDRA ..

   Reply to this comment
 7. AP October 21, 16:53

  Ai Stalin , që si në Lindje edhe në Perëndim e quajnë xhahil , koha tregoi se s’paska qënë aqë xhahil .
  Rilexoni , ju lutem , bisedën e Enverit me Stalinin në mars të vitit 1949 dhe do më jepni të drejtë !
  Enveri e nisi me lavdi dhe e mbylli me turp .Enveri pati shansin historik të ngelej një figurë e pranuar nga të gjithë , si Tito p. sh. por nuk dijti.
  Enveri në thelbin e tij nuk ishte as komunist, as Ballist , as monarkist , as republikan e as e as…..Po , Enveri ishte mega- egoist për pushtet dhe bëri të gjitha ato që këshillon Makiaveli për të marrë dhe për të mbajtur pushtetin. Ai iu ngjit komunistëve se e pa që ishte koha e tyre dhe me ata mund të merrte pushtetin . Kjo ambicie e bëri Enverin komunist . Kjo ambicie e bëri Sali bastardin demokrat.
  Enveri ishte një nga ne që , për pushtetin personal s’pyesim për Atdheun!
  Unë njoh vetëm 2 burra shteti shqipëtarë që kanë vënë Atdheun mbi veten e tyre : Ismail Qemalin dhe Fan Nolin që iu ndritë shpirti për jetë !

  Reply to this comment
  • Gregori October 21, 20:49

   Uah sa i mencur ky AP-i

   Reply to this comment
   • shpatar October 22, 08:08

    O Grigor.Te duken cudira ato qe thote AP.Eshte nje realitet qe shume preje neve nuk na pelqen kur nxjerrim ne pahe ato te keqija te Hoxhes. Kur gjukojme historine e nje udheheqsi sado legjendare ka shume rendesi per brezat te njihen dhe gabimet. Fatkeqsishte veme ne kandar Berishen e Nanon ku Hoxha del mbi ta .
    Hoxha ka vendin e tije qe jo me kote populli dele e ndoqi per 50 vjete. Ai ka gabuar rende si puna e lopes mbas 72 i futi nje shqelm dhe mbylli perfundimishte prespektiven shqiptare .Nuk i mohoen meritat por per brezat qe erdhen nuk mendoje fare.Ndoshta, i semur psiqishte, ata qe e rrethonin agjente te shitur e te komprementuar, shkaterroje gjithecka qe kishte filluar te lulezonte ne shqiperi .Planet e mesiperme nuk paten sukses ne vitet qe ai triumfoje ndaje jugosllaveve ,grekerve ,amerikanve e britanikve ,por u shkermoqen mbas viteve 72 .AP ka shume te drejte .

    Reply to this comment
 8. Hekali October 21, 17:03

  Edhe pse shume interesante, te dhenat e reja qe dalin ketu nuk nuk jane te atilla qe te permbysin pikepamjen time per natyren e komunizmit shqiptar dhe prirjet e theksuara nacionaliste te Enver Hoxhes.
  Djale i ri, ai niset me delegacionin e Gjirokastres per te gjetur ne Shkoder e sjelle ne Gjirokaster eshtrat e Cerciz Topulit, mban ne emer te djalerise gjirokastrite fjalimin i tij ne varrin e Bajo Topullit dhe me ardhjen e Italise del si nje organizator demonstratash anti-italiane. Ky eshte nje start qartesisht patriotik.
  Ne vitet 50-te Enver Hoxha ishte akoma nje komunist i bindur per epersite e sistemit qe udhehiqte, dhe deshtimet e 15 vjeteve te para i konsideronte, si gjithe komunistet idealiste e naive te kohes, “te meta te zhvillimit” e jo si deshtime te vete sistemit.
  Ai, sigurisht, nepermjet kanaleve te spiunazhit rus edhe shqiptar ishte ne dijeni te plote te planeve dhe komploteve qe organizoheshin per permbysjen e regjimit komunist.
  Nderprerja e atyre perpjekjeve kunder regjimit te tij perputhet ekzakt edhe me intervisten e Mehmet Shehut me gazetarin Salisbury ku ai i shprehu gazetarit amerikan deshiren per permiresimin e marredhenieve te Shqiperise me Ameriken. Kater vjet me vone Enver Hoxha do t’i refuzonte Hrushovit kerkesen e tij per te leshuar Korcen ne kembim te permiresimit te marredhenieve me Greqine.
  Pas prishjes perfundimtare te marredhenieve me Rusine, me 1961, ai filloi nje fushate te vertete te rritjes se vetedijes kombetare shqiptare nepermjet te stimulimit te studimeve albanologjike, ngritjes dhe forcimit forcimit te qendrave albanologjike dhe rritjes se pjesemarrjes se dijetareve shqiptare si Eqrem Cabej, Mahir Domi, Shaban Demiraj etj. ne konferenca europiane dhe ballkanike per te shtruar dhe perhapur pikepamjen e shkences shqiptare rreth problemeve te gjuhesise dhe historise se Shqiperise. Nga vitet 90- ai stimuloi intensivisht zhvillimin e albanologjise si dhe ndihmoi Universitetin e Prishtines me pedagoget me te mire te Universitetit te Tiranes, duke kontribuar dukshem ne rritjen e nacionalizmit kosovar.
  Enver Hoxha ishte diktator (dhe qeverisja komuniste nuk mund te mendohet pa diktatorin dhe diktatorine), por kjo dhe natyra e sistemit qe ai drejtoi thuajse per gjysem shekulli, nuk e prek figuren e tij si patriot i madh shqiptar, ashtu sic e konsideron Rexhep Qosja, nje nga mendjet e ndritura te nacionalizmit te sotem shqiptar.

  Reply to this comment
 9. andi October 21, 17:07

  ENVER HOXHES sera blendi fevzi dhe kompani ti ruajne koken e ka.it. A plera muti,as te bolet nuk i arini HEROIT TE KOMBIT SHQIPTARE ENVER HOXHA. Ju beri shtete,ju beri njerez se ishim majmune,na beri ushtri,shendetsi,fabrika,uzina etj etj. A o populle qe manipulohesh na UDB,po kush do i bente ato aritje te Enverit ne ketta fqinje te ligje qe kemi pate ne. EDHE NJEHER E KAM PER SEREN E BLENDIT KOMPANI,SERES TRADHTARE,TI RRUANI TRAPIN ENVERIT JU O PLERA. 4 MBIMRA NDEROVE DHE SHPETOVE,TE BERI SPIUNE TE DEVOTSHEM AI REGJIM,PO PO U KTHYHEM EDHE NJEHER SKENI PARE GJE NE TV APO NE INTERNET CA PO BENE ISIS,ESHTE SHUME PO SHUME PAK,DO TU SHKRIME SI FARE E QELBET QE JINI. DASHTE ZOTI MOS ARDHTE AJO DITE,MOS NA I KERKOFTE SHQIPERIA KETA GJE. DO TU DJEGIM DHE VARET O TRADHTARE TE QELBUR.

  Reply to this comment
 10. arif October 21, 17:21

  Po kush na keta legena do i afrohet Enver burrit,keta legena qe per dite ngelen duke bere si demokrate te flakte.Kush ky shqiperi legene qe ne 24 vjete po fusin njerez ne burge se vjellin pula dhe kush vjelle miliona,kush vret ne mese te bulevardir,kush vrete ne gerdece i bene horonje. Po ligje qe pergojojne halet e.shqiperise,Heronjete tane kombetare pse nuk ka. Po kjo AMA ku eshte qe na tv e UDB ne shqiperi i futet flamuri i lgbt Skenderbeut ne bythe,ku eshte AMA MUTI? Apo po presin qe keta kokra zoraxhinjshe te meren vete njerzit ti varrin si qener ne mese te pazarit. ENVERIT KETA PSEUDO DEMOKRAT,MOS TA ZENE NE GOJE AS PER MIRE SE I NGREN VLERAT VETES,SE PER KEQ SKAN SHANCE TI AFROHEN AS TE TOPET. HERO SI ENVER HOXHA NUK KIND AS NJEHR NE 100 VJET,SE DO KISH LIND,PO DO SHUME PO SHUME VITE QE TE LINDE.. I PA HARRUAR KUJTIMI PER LANC, UCK ENVER HOXHEN DHE ADEM JASHARIN.

  Reply to this comment
 11. Veri October 21, 18:15

  Anglia dhe amerika na q……. nenen 45 vjet http://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
 12. agim October 21, 18:22

  Monumenti i ENVER HOXHES do te ringrihet me madheshtor nga brezat qe do te vijne si mirenjohje per vepren me madheshtore te bere deri me sot nga nje burre shteti RUAJTJEN E TERESISE TERRITORIALE , SI DHE MERITEN QE NEPERMJET LANC TE SIGUROJE MOS COPETIMIN E VENDIT NGA fuqite fituese te luftes se dyte boterore .

  Reply to this comment
  • ELIOT March 2, 14:00

   MORE AGIM PASKE TRU SA EDHE MACJA IME … TE RRONI VETE SE CITRONI TE PASKA LENE ……AAAAAAMMMMMMEN .. PRANDAJ NUK ECEN VENDI JONE SE KA DEBILA SI JU INJORANTE ..BREKGRISUR ..QE DHEH ME CORAPET ME VRIMA PRAP I KENDONI ENVERIT …. EDHE LOPET E NORMANDISE JANE ME TE ZGJUARA SE JU …DIL DHE SHIKO JETO EUROPEN PASTAJ GJUKO HITLERIN TAT … ..JU JENI TRADHETARET E POPULLIT …. DHE MONUMENTIN TJA BEJ RAMA NE BACEN TENDE … SE ;;.NA BONE ME TURP KETO FSHATARE ? TURQ QE E MBANI VETEN PER SHQIPTARE.. JO JU SJENI NJEREZ JENI DERRRRRA .. PA CIVILIZIM …. PAS KULTURE … PA ..HUMANITE …… ENVERI PER KRIMET QE I BERI SHQIPTAREVE DUEHJ DENUAR NJA 100 MIJE VJET BURG .SE DUHEJ TE PERFUNDONTE NE GIJOTINE SI REVOLUCIONARI ROBESPIERRE … SI DIKTATORI I REVOLUCIONIT

   Reply to this comment
 13. Darius October 21, 18:45

  NDRYSHE—-http://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
 14. Lleshi October 21, 18:53

  Ish Kamani qe ish burre
  me trim nga gjithe te paret
  qe s’i trembej syri kurre
  ndaj e donin shqiptaret !

  Ky eshte burri qe iu besoi shqiptareve fatin e tij ! E lidhi jeten e tij me besen qe shqiptaret i dhane atij ! Iu kundervu te gjitheve , duke arsimuar , perfeksionuar apo stervitur shqiptaret ! Ne rast se binte Shqiperia , fundi i tij ishte i sigurte ! Por ai asnjehere nuk dyshoi tek forca dhe aftesite e popullit te tij , as kur sulmonte Titua , as kur sulmonte greku me tanke dhe avione amerikane , as kur Hrushovi e kercenonte me trupat ruse qe kishte ne Vlore , as nga diversantet qe hidheshin nga ajri dhe nga deti ! Mbeti deri sa jetoi personi i cili iu dha besen shqiptareve dhe ata ia mbajten me besnikeri ! Prandaj Shqipetia beri hapa gjigande perpara !

  Reply to this comment
 15. ARUSHA October 21, 19:04

  ANGLEZI KA QENE GJITHMONE ARMIKU I YNE DHE PASTAJ VJEN FRANCA DHE KOMSHIJTE

  Reply to this comment
  • zqk October 22, 06:29

   Anglia na e pagoi borxhin historik me Kosoven. Sot nuk e kemi armike. Per te tjeret ke te drejte.

   Reply to this comment
 16. Arlind October 21, 19:28

  Ne demokraci i kerkuan Xhevdet Avdallit (kengetarit gjirokastrit) te kendonte nje kenge qe te shante Enverin.
  Ai u kerkoi qe te gjithe te mbanin iso

  Gjirokaster shkemb e gure
  linde djale e bere burre
  se qe gjale i hengren mu`ne

  Reply to this comment
 17. [email protected] October 21, 19:50

  Enver Hoxha, duan apo nuk duan nji pjese njerezish ne Shqiperi, do te jete nji Ataturk, i shqiptareve, nji emer i perjetshem nderi!

  Reply to this comment
 18. Ardenica October 21, 20:06

  Gazeta “Dita” eshte me fat qe ka ne stafin e saj nje gazetar si perkthyesi dhe publicisti Xh.Shehu i cili me pervojen e tij gazetareske dhe publicistike sjelle ne faqet e “Dites” shkrime shume serioze te historise kombetare nga te cilet lexuesit informohen dhe formohen kombetarisht. Bravo “Dita” dhe perkthyeit Shehu.

  Reply to this comment
 19. DFUII October 22, 00:27

  kur te godasin fort ne turinj…ben hapa prapa,keshtu edhe ne si popull jemi kthyer pas…tek enveri.

  Reply to this comment
 20. Al Kapone October 22, 01:20

  I pau e gjith bota lumturine staliniste te”’ Enver peder serbofilit,” ne vitin 90 kur u kacavjerrt neper anije si majmunet per te dale nga kopshti me lule e baces enver u dhjefsha mu ne te . Do te desheroja edhe nje here te rrethoheshi me tela me gjemba si majmunet e ballkanit se bashku me ata zorraxhite Kosovar komista te qelbur mire ua ka pas bere Rankovici, Ju shqipot nuk jeni burra perse nuk e thoni te verteten qe miqet serbe e ndihmun luften e sorrave partizane dhe formimin e partis komuniste , pra jeni rrac muti tani qe keni ngopur barkun me panine lehni kunder studente te dhjetorit qe u sollen demokracin por ju nuk dini cfar do te thot kjo fjale . Jam dakort te ngjallet realisht te bashkoni dhe kosovaret dhe tu shkepin ne dru ,, bace Pederi…………

  Reply to this comment
 21. Pëllumb zaimi October 22, 02:28

  Horri dhe Lleshi ? Po u bëra dhe njëherë kryeministër ta dini se për ato merita që i njihni Enver Hoxhës dhe për ato sharje që përdorni për mue kam me ju vra të dyve në bulevard bashkë me bashkëpuntorët tuej Madona Sauksja,hekali, Dibra A,andi,arif,agim,arlind, D E T A R I @,ardenica e noj tjetër? Qysh tash kam urdhnue me i ba gati fishekt e snajperave n’sërbi dhe kam dërgue kuliçin unë? Po e Po? Nuk baj shaka un’? Mbylleni at’goj se ja u baj ftyrën si kpuca? Atij Xhevdetit i kam rujt nji gja t’bukur,-do ta var te bytha e ullirit,e din dhe luftar paja at’pun’? E din ai që e kam seriozisht unë? U bët’ ju t’ngrini kryt kundër meje? Vazhdoni,vazhdoni se ,jo po ta dini,po e po, ta dini,se nuk e dini,po nuk e dini se,un’ jam sali berisha? Ju paralajmeroj pasi ju kam paralajmërue,po ju kam paralajmërue,po e po se m’thon sali berisha,njëmij’ her’ ju kam paralajmërue,po e po,mos e krueni me mue? Shihemi n’bulevard kur t’jem kryeministér dhe dëgjoni se them t’vërtetën s’ka rikoshet ksaj here dhe serverin nuk kam me e fshi,gjergj lezhja e di,po e po e di se s’kam me ba amnisti? Rroft’sali berisha d.m.th unë? Po e po? Mbajini mënd keto që kam komentue këtu!? Hm,hm,hm!

  Reply to this comment
 22. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. October 22, 03:43

  E njoh Xhevdetin qe prej 1975 ,por atehere nuk e dija se do te shkonte kaq larg ..
  Per ENVER HOXHEN ,pos te metave ai ka meriten se na e la Shqiperine qe kemi sot dhe njiherit i la Kosoves nje “DERE BABE ” qe sa here ajo donte te kthehej ” NE TE PARE ” te vinte ,pavaresisht se disa here Kosova ,nuk e gjeti deren te hapur plotesisht ,por dhe nje pjese e shoqerise Kosovare duhet ti kerkoj falje dhe ti perulet Enverit !

  Reply to this comment
 23. Niko October 22, 04:18

  Sa per Amerikanet dhe Englezet Enver Hoxha i urrente me te drejt ashtu si ter bota Per Englezet dihet boterisht qe eshte putane e madhe dhe kurrvarin e planetit Amerikanet Keto dy shtete jane rrjepsit e gjith botes pervec marrje nuk kane kurr dhenje dhe kete e tregojne me se miri dhe ne vitet ne vazhdim Sa per Enver Hoxhen ishte me te vertet burr shteti dhe nuk lejoi ne asnje menyre te coptohej shqiperia nga super fuqit por e rrojti me dinjitet copezimin e SHqiperis dhe me krenari i themi vetes shqiptar

  Reply to this comment
 24. shqip hesapi October 22, 05:18

  Edhe ata qe nuk e duan Enverin,ne fakt ia njohin vlerat,por kane eprorin qe nuk i lejon ta pranojne.

  Reply to this comment
 25. Mark uk October 22, 07:54

  Pse ala jeni gjalle ju veterantet vllavrases qe enderroni ate diktator.Dalin disa idioter qe na lexojn historin komuniste me perralla me mbret.Se kan dashur ta zhduknin ate semundje qe ala po vuan ky popull pasojat dihet.Kush te ket nostagji per Enverin te shkojn ne Sharre e te bejn homazhe. Aty le ti kalojn edhe kto pak dite qe u kan mbetur ksaj fare te keqe qe i bene kti populli mijra te zeza.

  Reply to this comment
 26. Perlat October 22, 09:19

  Mendoj se jane dokumente te verteta dhe autentike. Enver Hoxha do ti urrente patjeter anglezet sepse ata qe ne vitin 1942 kerkonin dhe lobonin ne favor te grekeve per kalimin e te ashtuquajturit ” vorioepir ” ku perfshihej edhe Gjirokastra e Enverit nen sovranitetin e Greqise . Edhe faktet e mesiperme e vertetojne kete. Por kjo histori eshte me e hershme , ajo ka pararendes te saj Konferencen e fshehte te Londres per per copetimin e Shqiperise viti 1919 qe me pas u be nul nga Lufta e Vlores dhe Kongresi i Lushnjes 1920 .

  Reply to this comment
 27. tomsojeri October 22, 14:16

  Or Mark ! Je bo si Shabon Qosja n’vaktit qe qeshte gjith Tirona kur i kish kap merzitja ! Atij i kish ngel huqi ke “hun derri” e fugonte jasht dyqonit me guret e peshes ne dor te godiste ata qe i kujtonin hunden ! EEdhe ty tu ka bo Enveri huq si hunda e Shabonit e sdi kuj ti gjush perpara ! Paske memorje te fort e spaske sy te shofesh cka po behet tani me klyshet qe la pas Enveri e i hapen plag shqiptareve qe zor se do i sherohen ! Shko pra ti e puthju doren te gjallve se Everit te vdekur po ja ngrejn vlerat te vertetat qe nuk i dinim apo nuk i besonim e prandaj mos u cudit po pe ti shkojn te vari e ti kerkojn edhe falje ndonje dit njerez si ti, kur tju dal gjumi !

  Reply to this comment
 28. fieraku October 29, 15:13

  ka merita po ajo kohe mos ardhte kurre

  Reply to this comment
 29. gabri November 25, 18:53

  rroft sala

  Reply to this comment
 30. Lumi i vdekur February 27, 14:32

  O fieraku, Po ate keneta e mocale i thau ai ne ate kann He, dhe iken dhe mushkonjat edhe Malaria. Dhe myeqareve Ju cfry me ne Fund braku i feste, veshen kepuce e paten me ne Fund shtepi PE Tülle e jo pe jashte e bile me oxhak qe me pare kish vetem bei te dreht.

  Tani hyne e zune dhe Tokat tona qe komunizmi i shtetezoi po nuk i shtjetersoi dhe i perdori per ti dhene buke e shendet e shkolle myzeqareve, si dhe gjithe pjese tjeter te popullit te varfe e dhe thoni te mos kthehet ajo kohe

  natyrisht NUK kthehet me se ndoshta pas 500 vjeteve.
  Po nje cike deja vu dmth dicka e pare, Po und mbyt vjosa e semani o fierake.
  Se bonifikime harroji, sbohen , se milionat e marre Hua Vene ne xhepa , dhe bonifikime e xhaxhi si mbajne dot Pale ti bojne vete.
  E Pa do Ju behen prape mocale.

  Doni sdoni vete koha dhe nje cike me perpara se xhaxhi.

  Ta qash me Lot e me Oi ate Kohe qe svjen dot prape o fieraku.

  Reply to this comment
 31. Lumi i vdekur February 27, 14:36

  O fieraku, Po ate keneta e mocale i thau ai ne ate kohe
  Dhe, iken dhe mushkonjat edhe Malaria. Dhe myzeqareve Ju cfry me ne Fund braku i shkrete, veshen kepuce e paten me ne Fund shtepi PE Tülle e jo pe kashte e bile me oxhak qe me pare kish vetem beu drejte te bente

  Tani hyne e zune dhe Tokat tona qe komunizmi i shtetezoi po nuk i shtjetersoi dhe i perdori per ti dhene buke e shendet e shkolle myzeqareve, si dhe gjithe pjese tjeter te popullit te varfe e dhe thoni te mos kthehet ajo kohe

  natyrisht NUK kthehet me se ndoshta pas 500 vjeteve.
  Po nje cike deja vu dmth dicka e pare, Po .

  U mbyti vjosa e semani o fierake.

  Se bonifikime harroji, sbohen , se milionat e marre Hua Vene ne xhepa , dhe bonifikimet e xhaxhi si mbajne dot Pale ti bojne vete.

  E Pa do Ju behen prape mocale.

  Doni sdoni kthehet koha dhe nje cike me perpara se ajo e xhaxhit.

  Ta qash me Lot e me Oi ate Kohe qe svjen dot prape o fieraku.

  Reply to this comment
 32. intelektuali February 27, 17:41

  Hodhi Xhevdet Budalla nje gur ne pus dhe kercyen zgupthi fanatiket e Enverit qe ta nxjerrin

  PO ME ENVER HITLERIN DO HYNI NE BE O KAFSHE PREHISTORIKE?

  apo:

  Dote vazhdoni te “Hani bar” dhe nuk do te dorezoheni tek Imperializmmi?

  HE MO BOLE ENVERISTE ME ENVERIN DO TE USHQENI FEMIJET TUAJ?

  Reply to this comment
 33. Bashkimi Europian February 27, 18:38

  Dhe koken dhe gjuhen si bole qeni e ke o intehaleja.

  Ka me kafshe parahistorike se Ty, nje qelizor gelbazor.
  Parazit zore por te trashes ama.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 27, 20:31

   Shikoji faqet e fryra si tollumbace te Enverit ne kete foto mbreselenese ne gazeten DITA,

   A TE DUKET SI KUMANDAR QE ESHTE ROPATUR MALEVE PA BUKE PER LIRINE E ATDHEUT?

   He mo BOLE fanatike qe di vetem te fyesh intelektualin si te duket Enveri ne kete foto?

   sepse:

   Dokumentat autentike te arkivave shteterore tregojne se ka jetuar si levend pertac borgjez ne vilen lluksoze te kunatit te tij kryefashist Bahri Omari megjithe Nexhmijen derisa Mehmet Shehu po futej ne Tirane dhe nga frika nga fshataret e Mehmetit ta ngaterronin me ndonje tregetar tirons ja mbathi per ne Berat dhe del ne kete foto pasi kthehet nga Berati me ndihmen e Josip Broz Titos me lule ne dore.

   Reply to this comment
 34. NDAL ATENTATIT GRABITËS NDAJ SHQIPËRISË February 27, 21:20

  Te nderuar lexues !
  .
  Kjo beteje legjendare e amerikanit albanofil Çarles C. Hart, ish-diplomat i SHBA në Shqipëri 1925-1929..ndaj zyrtarit te larte amerikan senatorit Pepper tregon se amerika zyrtare ishte pro Greqise qe ne ate kohe ishte dhe e preferuara e Anglise..
  .
  Pra ky dokument tregon se ishte Amerika kunder shqiperise dhe perkrah grekut..
  .
  Pra nuk ishte Enveri qe nuk donte amerikanet qe thuhet sot ne menyre kriminale por ishte politika e Anglise dhe Amerika pas saj kunder interesave shqiptare dhe loja me “komunizmin” ishte dhe eshte sot nje DIRTY JOB

  &&&&&&&&&&&&

  NA FALNI PER MATERIALIN E GJATE
  POR ESHTE “LAKMUESI” ME I MIRE PER TE ZBULUAR
  SE AMERIKA DHE ANGLIA
  NUK KISHIN LUFTE KUNDER KOMUNIZMIT
  POR PER TE REALIZUAR
  ATE QE I KISHIN PREMTUAR
  GREKEVE DHE SERBEVE

  Washington Post….1 march 1946

  .
  Materiali i meposhtem tregon se Greqia here hapur dhe here fshehur ka perkrahje nga Amerika dhe Be shume me teper se Shqiperia per aresye gjeostrategjike…

  ****.
  NDAL ATENTATIT GRABITËS NDAJ SHQIPËRISË
  .
  .
  (Çarles C. Hart, ish-diplomat i SHBA në Shqipëri
  në kohën e Zoogut (1925-1929),
  lufton me dy artikuj kundër miratimit
  të një rezolute thellesisht antishqiptare
  të përfaqsuesit Komisionit të jashtëm të Senatit Amerikan, Claude Pepper në vitin 1946.)

  LETRA E PARË

  “Uashington Post” më 1 mars 1946

  I dashur senator Pepper,

  Keni shpallur se do të bëheni mbrojtës i fushatës për drejtësi të Komitetit Grek, i cili lufton për kërkesat greke të reparacioneve kur do të bëhen traktatet e paqes me shtetet e Ballkanit…

  Këtë lëvizje të drejtësisë për Greqinë e polli C. Diamantopulos, ambasadori grek në Uashington, njëherazi kryetari i makinës së propagandës së organizatës imperialiste greke në Shtetet e Bashkuara…

  Unë çuditem, senator Pepper, në qoftë se ju e kuptoni që një pjesë e madhe e kërkesës së reparacioneve greke është e drejtuar Italisë, për të cilën qeveritë në Uashington dhe në Londër janë munduar për dy vjet ta shkarkojnë nga çdo përgjegjësi për shkatërrimet që ka sjellë në Shqipëri, Jugosllavi, Etiopi dhe Greqi… Ju thoni, senator, se drejtësia për Greqinë ka katër qëllime, dhe i treti ndër ta është ‘Kthimi i Epirit të Veriut Greqisë’.

  Kjo deklaratë arrin të thotë që të vuloset që tani një atentat ­grabitjeje kundër Shqipërisë së varfëruar, për të cilën Greqia ka 32 vjet që përpiqet. Ky i ashtuquajturi Epiri i Veriut është tani Shqipëria e Jugut, e cila mban në gjakun jetësor ekonomik atë vend të vogël dhe kërkesa ka qenë gjithnjë kaq qesharake saqë është dhënë vendimi kundër Greqisë tri herë me radhë.

  Në gushtin e 1923, Lidhja e Kombeve dërgoi një mision në Greqi për të përcaktuar në vend kufirin greko-shqiptar. Të gjithë anëtarët e atij misioni, katër italianë dhe një përkthyes shqiptar, u vranë pa mëshirë ditën që arritën në Greqi. Një mision pasardhës caktoi kufijtë e sotëm, të cilët u miratuan nga Lidhja e Kombeve. Këtë herë, një metodë më e qytetëruar po përdoret duke iu zëvendësuar juve dhe shumë nga kolegët tuaj në vend të dorës së vdekjes që u përdor kundër misionit të pafat në 1923.

  Qeveria greke nuk i kapi kurrë vrasësit, duke treguar kështu fajësinë e saj dhe për këtë i pagoi Italisë një milion dollarë si një idemnitet punitiv për këtë krim. Përveç një kohe të shkurtër prej disa muajve më 1914, ky i kështuquajturi Epir i Veriut, nuk ka qenë kurrë pjesë e Greqisë që 600 vjet e këtej. Indianët e Amerikës kanë tani tepër të drejtë të kërkojnë Virxhinian ose çdo shtet tjetër të Shteteve të Bashkuara ku kanë jetuar 300 vjet më parë.

  Meqenëse kërkesa greke bazohet në fakt në gjeografinë e vjetër, është interesante ta dimë se Straboni, një nga autoritetet më të mëdhenj mbi Greqinë e Vjetër (lindur në 64 para Krishtit), na thotë se epirotët nuk flisnin greqisht, por ilirisht, që do të thotë se ata nuk ishin aspak grekë, por shqiptarë.

  Grekët që kanë kërkuar përkrahjen tuaj, senator Pepper, janë kryesisht monarkistë grekë në Shtetet e Bashkuara të udhëhequr nga Diamantopulos, të cilët shpresojnë që të rivendosin në fron Mbretin Gjergj, muajin që vjen, pa marrë parasysh protestat e shumicës së qytetarëve grekë.

  Për të fituar simpati për Greqinë në përpjekjen e saj për të grabitur Shqipërinë e Jugut, z. Diamantopulos flet pa kursim se Shqipëria e ka shitur pavarësinë e saj në 1939, si përfundim i dallavereve të shumë viteve me Musolinin.

  Konferenca e Ambasadorëve, një simultare e Lidhjes së Kombeve, e shiti për herë të parë Shqipërinë në 9 nëntor 1921, kur votoi që ta bënte këtë vend virtualisht një protektorat të Italisë, pa marrë parasysh faktin se Shqipëria qe një anëtare e rregullt e Lidhjes së Kombeve dhe që kish kështu të drejtën e sigurimit nga Lidhja e Kombeve.

  Shqipëria e injoroi atë vepër gjer në qershor të vitit 1926, kur Musolini i kërkoi qeverisë shqiptare që të nënshkruante një dokument për pranimin e protektoratit.

  Qeveria shqiptare, për të fituar kohë, thirri ministrin britanik, amerikan, frëng dhe jugosllav, duke i informuar se vetëm 24 orë afat kish përpara se të vinte nënshkrimin. Ministri britanik, duke i keqkuptuar instruksionet e tij, protestoi kundër këtij demarshi italian dhe për fatin e tij të keq u thirr nga Austin Chamberlain, ministri i Punëve të Jashtme, i cili pranoi se veproi në këtë mënyrë, për të marrë me të mirë Musolinin.

  Si ministër i Amerikës në Tiranë, në atë kohë, unë e dëgjova këtë histori të kërkesës italiane dhe thashë se do ta raportoja në Uashington. Por, në mbarim të Luftës së Parë Botërore, duart e qeverisë sonë qenë të lidhura nga politika izolacioniste që kish vendosur Senati, i cili e përbuzi konventën e Lidhjes së Kombeve. Po kjo politikë e ndaloi Presidentin Ruzvelt që të merte masa drastike kur Musolini pushtoi Etiopinë.

  Jugosllavia dhe Franca nuk bënë asnjë veprim, dhe Shqipëria, pa një ndihmë të jashtme, iu dorëzua me padashje Italisë në një traktat që u bë në nëntor të 1926-s, i cili përgatiti udhën e invazionit italian 13 vjet më vonë.

  Duke e akuzuar Shqipërinë se i është shitur armikut, z. Diamantopulos, organizatori i lëvizjes Drejtësi për Greqinë, qëndron në një tokë që lëviz. Ai është në Uashington nën patronazhin e Mbretit Gjergj.

  Tani, senator, dëgjo!

  Kredoja jote në jetën publike ka qëndruar gjithnjë në një besim të deklaruar te vullneti i popullit. Përpara se të shkoni thellë, duke përkrahur kërkesat greke, unë ju sugjeroj të merrni vesh se ç’ndiejnë grekët për punën e një plebishiti në Shqipërinë e Jugut, të cilën ata me dhelpëri e quajnë si Epir të Veriut.

  Për shekuj me radhë Shqipëria e Jugut ka qenë e populluar në mënyrë mbizotëruese nga shqiptarë, dhe Korça, qyteti i dytë më i rëndësishëm i Shqipërisë, të cilën grekët e kërkojnë si një dhuratë speciale, është pothuajse ekskluzivisht shqiptare në popullsinë e saj.

  Udhëheqësit reaksionarë grekë kanë heshtur me dashje në çështjen e një plebishiti. Pyetini se ç’mendojnë për një punë të tillë. Miqtë amerikanë të Shqipërisë nuk kanë asnjë frikë nga vota e popullit të Shqipërisë së Jugut.

  Por, për të mirën tuaj, Senator, kini mendjen.

  Kërkesa zyrtare greke për reparacionet është paraqitur tetorin e kaluar. Shuma e përgjithshme është 10,449,566,000 dollarë, nga të cilat 5.088,517,000 dollarë i është ngarkuar Gjermanisë. Kuptohet se diferenca duhet të vijë nga Italia, e cila nuk mund të paguajë vetëm se një fraksion të vogël të një shume të tillë, as Gjermania nuk mundet të paguajë një dëmshpërblim të tillë në të holla, dhe në qoftë se po, atëherë ekonomia e Evropës dhe e botës duhet të shkatërrohet, përveç shkatërrimit të të dy vendeve paguese.

  Dhe, sigurisht, në qoftë se Greqisë i paguhen njëmbëdhjetë miliard dollarë, nuk do të mbetet asgjë për ato kombe që kanë humbur shumë mijëra herë më tepër njerëz, të holla, gjak, djersë, punë dhe lot. Grekëve, gjithnjë dallaveraxhi natyralë, u vjen mirë një gjë e tillë se shuma që ata kërkojnë do t’i jepte vendit nga 1750 dollarë për çdo njeri, grua dhe fëmijë në Greqi.”

  LETRA E DYTË

  “Uashington Post” më 11 mars 1946

  “I dashur senator Pepper,

  T’ju shkruaj juve, senator, u bë një zakon, kështu të jesh i përgatitur se ke për të dëgjuar nga unë gjersa ju keni për të treguar interes në qëllimet grabitëse të grekëve që duan të rrëmbejnë pjesën më të pasur të Shqipërisë. Kam përpara meje një kopje të rezolutës të paraqitur më 19 shkurt, me anë të së cilës kërkohet kthimi i “Epirit të Veriut” (duke futur brenda dhe Korçën), Greqisë.

  Disa muaj më parë kam dhënë në këto shtylla një histori të shkoqitur të rezolucionit tuaj, por riparaqitja e tij nga ana juaj më detyron që të bëj një përsëritje.

  Rezoluta juaj na kujton dredhinë politike të Henry C. Lodge, i cili thoshte se ishte duke vepruar në emër të disa zgjedhësve grekë në rrethet e Massachusetts. Ai pohoi injorancën e tij mbi këtë çështje, kur tha se nuk dukej se kishte ndonjë kundërshtim.

  Rezoluta juaj nuk ndryshon as edhe një fjalë ose rrokje nga rezoluta e Lodge-it që u aprovua nga Senati më 20 janar 1920, ku nuk qe bërë apeli i senatorëve të pranishëm. Ai që kryesonte mbledhjen, tha vetëm, “Meqenëse s’ka ndonjë objeksion, rezoluta miratohet”. Në atë kohë në sallë kish vetëm pesë senatorë duke qenë se edhe senatori Lodge në atë çast mungonte në sallë.

  Ato kohë Shqipëria nuk kish miq në këtë vend dhe për amerikanët Shqipëria nuk ekzistonte si shtet. Prandaj nuk kish asnjë zë që të kundërshtonte dredhinë e Lodge-it. Rezoluta e senatorit Lodge nuk kishte fuqinë e ligjit sikundër do të kishte juaja. Zoti Lodge pranon se ai mocion qe një dhuratë për votuesit grekë.

  Shqipëria u njoh nga qeveria jonë më 1922 dhe një rrymë e madhe emigrimi shqiptarësh filloi. Një fakt interesant është se një e treta e atyre emigrantëve janë tani banorë në shtetin Massachussetts. Shqipëria ka tani mijëra miq në Amerikë, të cilët janë të vendosur që t’i jepet drejtësia atij vendi të vogël.

  Në “Uashington Post” më 1 mars, kam treguar se imperialistët grekë kanë qenë mundur tri herë në përpjekjet e tyre të fëlliqura që të rrëmbejnë një pjesë të Shqipërisë. Tani unë ju tërheq edhe njëherë vëmendjen për faktin se kufiri i sotëm shqiptaro-grek u miratua nga një komision ndërkombëtar zyrtar dhe u aprovua nga Lidhja e Kombeve.

  Grekët kërkojnë Korçën. Përse?

  Në rezolutën tuaj, senator Pepper, imperialistët grekë kanë bërë të gjitha përpjekjet që të specifikojnë që Korça, qyteti më i përparuar i Shqipërisë përveç Tiranës, kryeqytet, t’i jepet Greqisë. Grekët besojnë se Korça ka mundësinë të bëhet fillimi i një qendre metropolitane nga më të mëdhatë e Evropës Jugore dhe këtu kanë të drejtë…

  Ka vetëm një grusht grekër në popullsinë e saj shqiptare. Është për t’u shënuar se Korça është qyteti më proamerikan në botë jashtë Shteteve të Bashkuara përveç posedimeve ishullore. Ndërkohë, më tepër se gjysma e popullsisë ka qenë në Amerikë dhe një pjesë e madhe ka marrë nënshtetësinë amerikane.

  Një atmosferë amerikane përshkon qytetin. Qytetarët janë progresistë dhe përpiqen të bëjnë çdo gjë sipas modës amerikane, ata janë luajalë në radhë të parë kundrejt vendit të tyre dhe në radhë të dytë kanë besim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Shumë nga korçarët e sotëm kanë lindur në Amerikë dhe kanë vajtur në Korçë si fëmijë. Ndërsa prindërit vinin të shihnin familjet e tyre, pa u kujtuar se lejet e tyre kishin kaluar dhe e humbën nënshtetësinë amerikane nga ndryshimi që u janë bërë ligjeve tona të emigrimit.

  Senatori Pepper, mendoje prapë këtë punë.

  A do t’i linit juve gjithë këta shqiptaro-amerikanë nën zgjedhën greke? Nuk mund të ketë gjë më tragjike se kjo. Greqia është një komb tregtarësh. Më tepër se 40.000 shqiptarë banojnë tani mjerisht në guvernatoratin grek të Janinës, ku popullsia shqiptare është mbizotëruese. A do të pranoni që për hir të atyre shqiptarëve të ketë një plebishit në Janinë?

  Komiteti i rëndësishëm i Senatit që ju kryesoni ka përpara një rezolutë (Rezoluta 82), që t’i jepet Greqisë imperialiste dhe grabitqare titulli mbi një të katërtën e popullsisë së Shqipërisë dhe një të pestën e burimeve agrare më të pasura të vendit. Meqenëse Greqia nuk e ka patur të sajën tokën në posedim në 500 vjet e këtej, a nuk do të mendoni që Shqipëria, në të cilën ajo tokë bën tani pjesë, ka të paktën aq të drejtë të plotë sa ka dhe populli juaj për shtetin e Teksasit (Texas)? Shqipëria e Jugut, të cilën Greqia kërkon të marrë, është e populluar në mënyrë mbizotëruese nga shqiptarët, sikundër dhe Texas-i është i populluar nga teksanë. Të lutem, mbaji këto gjëra në mend në qoftë se rezoluta 82 e Senatit vjen që të shqyrtohet përpara komitetit tuaj.

  Një herë në të shkuarën ti dhe unë takoheshim dendur, Senator, dhe unë isha kryelartë për këtë njohje.

  Korrigjimet e vogla në Shqipëri kanë për qëllim që t’i vjedhin këtij vendi një të katërtën e popullsisë dhe një të pestën e tokës së saj më të mirë dhe që të bëjnë 230.000 shqiptarë në mes të të cilëve 150.000 muhamedanë, si skllevër.

  Grekët nuk mund të thonë se shumica e popullsisë së tokës që bisedohet është e përbërë nga grekë. Jo, dhe ata heshtën në çështjen e plebishitit dhe për arsye të mira. Le të përsëritet dhe një herë, toka që kërkohet nuk ka qenë e Greqisë që 600 vjet e këtej, vetëm rastësisht për një kohë të shkurtër në 1914. Sipas më të mirit autoritet mbi Greqinë e vjetër, populli i Shqipërisë së Jugut (i cili quhet me dinakëri si Epir i Veriut nga grekët) nuk ka qenë grek dhe as që ka folur ndonjëherë greqisht.

  Zoti Uelles, ju dhe senatori Pepper, që kini marë përsipër çështjen e imperialistëve grekë, natyrisht pa djallëzi, mund të kishit shpëtuar nga ky gabim sikur të kishit pak kulturë klasike. Dëgjoni: Virgjili ka thënë: “Unë i kam frikë grekët, edhe kur të japin dhurata”. Euripidi, vetë një grek, ka thënë: “Mos i zë besë një greku”.

  Unë e kam vizituar shumë herë Greqinë dhe këto pikëpamjet e mësipërme nuk i pranoj për sa i përket karakterit mesatar grek. Po s’ka dyshim se Virgjili dhe Euripidi, duke përfaqësuar kulturën më të lartë të kohës së tyre, kanë njohur tipin e grekut-reaksionar, imperialist dhe monarkist, si ai që ka mbushur senatorin Pepper dhe juve me rrëfime të shtrembëruara përsa u përket kërkesave greke.

  Këta grekë, mjeshtër të intrigave, kanë qenë të kujdesshëm që t’u mos ua tregojnë më as juve, as senatorit Pepper, kërkesat e plota të Greqisë, të cilat në letër do të bënin njerinë të besonte se pjesa më e madhe e gjysmës perëndimore të hemisferës së lindjes, ka qenë krijuar vetëm për Greqinë. Këtu imperialistët do të donin të ndryshonin ndoshta dhe versionin e parë të gjenezës së parë (të Biblës – K.F.): “Në fillim Perëndia krijoi qiellin dhe tokën për Greqinë”. Dhe ata nuk u kanë thënë juve se kërkojnë njëmbëdhjetë miliardë dollarë si reparacione.

  Greqia, një herë djepi i artit dhe i kulturës, nën udhëheqjen e imperialistëve të uritur, është bërë tani një shesh smire dhe lakmie që kërcënon paqen e botës. Lufta e Parë Botërore filloi në një vend më të vogël se Greqia. Këta grekë tokë-grabitës, u pëlqen që ta quajnë Shqipërinë si një shtet muhamedan të vogël, të ndyrë, barbar dhe si vend brigantësh.

  Le të më lejohet të them se Shqipëria në 50 vjet e këtej nuk ka prodhuar as një shembull brigandazhi kaq të poshtër, kaq të djallëzuar sa vrasja më 1923 në Greqi e Misionit zyrtar të Lidhjes së Kombeve që ishte dërguar të përcaktonte në vend kufijtë greko-shqiptarë.

  Edhe një fjalë të fundit, senatori Pepper.

  Zhvishuni nga këshillat dhe nga shoqëria e reaksionarëve të mashtruesve imperialistë dhe monarkistë që duan t’u bëjnë juve udhëheqës në grabitjen e një vendi të vogël dhe pa mbrojtës, që ka qenë viktimë e njerëzve dhe e kombeve të këqij për 3000 vjet e këtej”. (Uashington Post, 11 mars 1946).
  .
  Epilog
  Nga me siper del se jo vetem ne Europe por dhe ne Amerike ka zyrtare amerikane qe jane pro greqise (serbise) dhe kundra shqiperise dhe anasjelltas.Me cfare k andodhur pas 1992 besoj qe proshqiptaret ne amerike & europe jane me te pakte ne numer….pamvaresiht nga tullumbacet qe degjojme.
  .
  Ajo qe ndodhi ne 1945-1946 ne kete beteje midis nje amerikani fisnik si Çarles Hart dhe nje zyrtari amerikani progrek si senatori Claude Pepper per fat te keq ndodhi dhe pas 1991..dhe po vazhdon sot me janullen- varrezat dhe kete detin e Pashait Myslym qe eshte mire te gjeje se kush jane sot atje ne Washington ato senatore si ky Peperi i 1946….
  .

  Ku ta gjejme sot nje Çarles C. Hart
  , kete ambasador amerikan
  qe ju kundervu shtetit te tij
  per pislleqet me Shqiperine
  ne favor te grekerve??

  Reply to this comment
 35. Lili February 28, 04:07

  Pederasti i ka njohur mire pederastete angleze…

  Reply to this comment
 36. Hammerhaituri March 2, 19:03

  Zoti foli: Ty derr te krijova te hash.mbeturina do te rrosh 40 vjet ! Mos tha derri, vetem 10 dua une. Ok pergjigjet Zoti ashtu qofte!!
  Zoti foli:Ty qen te krijova te ruash dhe te bindesh te jesh besnik .Do rrosh 40 vjet
  Mos, tha qeni vetem 15 dua un. Ok pergjigjet Zoti ashtu qofte.
  Zoti foli:Ty o njeri te krijova te jesh mbi te gjith do rrosh 40 vjet. Mos tha njeriu mi jep edhe vitet e atyre qe nuk i deshen. Ashtu qofte tha Zoti 40 vjet do rrosh si njeri…..
  Morali? Rradhen gjejeni vete….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*