200 mijë shqiptarë provuan fatin në Lotarinë Amerikane

November 9, 2015 17:08

200 mijë shqiptarë provuan fatin në Lotarinë Amerikane

Çdo vit, mijëra shqiptarë provojnë fatin me lotarinë amerikane që hapet nga 1 tetori deri më 3 nëntor. Sipas të dhënave të publikuara nga Departamenti Amerikan i Shtetit plot 198,625 aplikantë kanë plotësuar 100 mijë aplikime, personalisht ose si familje, për t’u zhvendosur në vendin e ëndrrave.

Ky është një rekord historik. Departamenti Amerikan i Shtetit publikon të dhënat mbi numrin e aplikantëve që nga viti 2007 dhe asnjëherë gjatë kësaj periudhe nuk ka pasur kaq shumë aplikantë.

Në 2015 pati mbi 27 mijë aplikime më shumë se në 2014 dhe 76 mijë aplikime më shumë se në 2013, raporton BIRN.

Përgjatë kësaj periudhe, numri më i vogël i aplikimeve shënohet në vitin 2011 me 87 mijë ëndërrimtarë. Viti 2011 qe edhe viti i parë i heqjes së vizave nga zona Shengen për Shqipërinë, viti kur një numër i stërmadh shqiptarësh vizituan për herë të parë Europën.

 

 

November 9, 2015 17:08
Komento

10 Komente

 1. Mark uk November 9, 17:15

  Vertet jemi te cuditshem ne shqiptart.Si ka mundesi ne 2015 qe kan kerkuar te shkojn ne Amerike neper mes llotaris amerika,si dhe mijra qe kan kerkuar azil duke pasur te gjitha kushtet nen udheheqjen e Edverit.

  Reply to this comment
  • Lleshi November 9, 20:15

   Ja ta them une meqenese nuk je ne gjendje qe te kuptosh ! Viti 2011 ishte viti i shpreses se krimineli Sali Ram Berishoviçi do te shporrej nga drejtimi i Shqiperise , por jo vetem , por dhe do te jepte llogari ! Keshtu kemi perpjekjet popullore te 21 janarit dhe ne vazhdim !

   Kur njerezit e pane se jo vetem qe Saliu nuk iku , u rrit numri i atyre qe nuk besonin ne ikjen e antishqiptarit kriminel Saleh Berishoviçi !

   Por shpresat reale , njerezit i humben , kur pane se Edvin Ramoviçi , ishte shoku dhe miku me i mire i Saleh Krimineloviçit , dhe per rrjedhim kishin tre alternativa :

   1. T’i kunderviheshin dhe rrezonin Edvin Ramoviçin ! Gje qe ishte e papranueshme sepse rrezikonte ardhjen ne pushtet te kriminelit serb Saleh Berishoviç .
   2. Me rrezimin dhe shporrjen e Edvin Ramoviçit , te shporrnin edhe Saleh Berishoviçin ! Kjo rrezikonte perplasje me tutoret e huaj qe i menaxhojne keto dy prostituta .

   3. Te mos bejne as 1 dhe as 2 , por te braktisin Atdheun !

   Kutpove tani ndopak shqip ?

   Reply to this comment
 2. Vëzhguesi F. November 9, 17:33

  @ Mark uk! Sa “shakaxhi” qenke bere mor debil shpellash. Por kur ti, nje cope injorant qe nuk njeh akoma alfabetin shqip, nje bari dhishe dhe spiun i udb-es, tu “realizua” endra dhe shkove ne Angli te pastrosh nevojtoret me ndihmen e pakursyer te padronit tend Sali Serboberishoviçit, pse te tjeret me shkolla, diploma dhe mastera nuk e paskan te drejte te luftojne dhe perpiqen per te ardhmen e tyre?! Po Amerika nuk eshte as Kopliku dhe as Qafa e Bordolecit mor magjar dhe bir magjari.

  Reply to this comment
  • elio November 9, 17:50

   po ti c’ke, perse me inat, apo te shane LIDHJERIN ty…kuptohet qarte qe e kane cuar kete vend atje ku nuk mban me …po dynden njerezit neper kampe se nuk kane asnje mundesi per buken e gojes…turp per ne qe po na ikin gjithe pjesa prodhuese jashte…do mbeten vetem pleqte dhe te paaftet, nderketa te fundit, Saliu dhe E-Drama…Le te rrine e te blejne ndonje call-center apo fason kepucesh…

   Reply to this comment
 3. asd November 9, 17:51

  Po na firos popullsia tatepjekthi…po na ikin rinia,pasuria,ardhmeria…

  Tuk-tuk a ka vesh kush te degjoj ulerimen e mbytur ne ‘kerkesa’ per arratisje te ligjshme e te paligjshme ?…

  Mbase llotaria eshte e kufizuar,por keta jane te gjithe kandidate per ‘nga syte kembet’…

  Dhe 5 % i ‘fukarenjve’ le te behet 50 %…qe te na lavderojne statistikat nderkombetare…

  Reply to this comment
 4. Mark uk November 9, 18:19

  vezhguesi f:Se pari injorant tu beft ai qe ju vesh rrobat.Megjithse nje gje te till e zotron,po tu befte zog gomari.UDB nuk besoj se ka marre coban dhishe per agjenture.Po tregon vehten se je nje injorant me brire.Prandaj te ftoj te ruani kulturen qe ne fakt ju ka rene ne nivelin zero o tukushak.Mos harro se fyerja eshte pika e fundit e llogjikes.Jam munduar te mos bej gabime ortografike.Besoj se tash per tash ju mjafton cfar ju thash.

  Reply to this comment
 5. selim rroshi November 9, 19:32

  Se duan lumturine e rilindjes shqiptaret dhe duan te vuajne ne mergim.
  Prandaj ikin. Aq te lumtur jane jane ne rilindje sa kan humbur shpresen per te jetuar dhe ikin ikin a fund qe ti lene rilindjjes tere shqiperine parcele me droge qe te pije sa te doje Rama

  Reply to this comment
 6. Z/Kallami November 9, 22:31

  Rama i ra ne gjunje Frangajve,per te fameshmen ndertime me leje e pa leje.Pra,dhe Rama me luge qorbet te gelltitur.Qeveria e rutjes se rendit ka vendos me ligj qe cdo lypsar adoleshent do t’iu burgoset prindi nese zihet me dore te shtrire per nji kothere buke ne mbajtjen e shpirtit humanitar gjalle.
  Atehere ku e merr te fluturosh ne nji shtet qe mbijetesa ne mbajtjen e shpirtit gjalle nuk diskutohet.Ku lindin larmi pretendime endrrash per nji jete ekstra te mire.Ku ligji asht ligje.Asnji mbi ligjin.Por te gjithe te barabart para ligjit.

  Reply to this comment
 7. Aqo November 10, 04:15

  Mark Ujku,kur flet ti te vjen per te dhjere….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin