Shpërthime në Burrel e Fushë Krujë, dinamit makinës së një gruaje, kapsoll punonjësit të SHISH

Shpërthime në Burrel e Fushë Krujë, dinamit makinës së një gruaje, kapsoll punonjësit të SHISH 4

🕔22:30, 28.Feb 2014

Dy shpërthime janë shënuar mbrëmjen e djeshme në Fushë-Krujë dhe Burrel, por policia ka sqaruar se në rastin e parë është përdorur dinamit dhe në tjetrin kapsollë dhe nuk bëhet fjalë për shpërthim tritoli. Në Fushë-Krujë një sasi dinamiti i

Lexo më shumë
Një replikë me Qemal Lamen për librin e tij “Kur Shembeshin Themelet”

Një replikë me Qemal Lamen për librin e tij “Kur Shembeshin Themelet” 21

🕔17:00, 28.Feb 2014

Z. Qemal! Bashkë nuk jemi takuar asnjëherë, por ajo çka do të nënvizojë më poshtë dëshmon se e njohim njëri-tjetrin, ndonëse ti në majë të Olimpit dhe unë i pa dukshëm në fund të tij. Ka disa ditë me radhë

Lexo më shumë
Një tjetër kult tragjik shqiptar: “Më mirë i vdekur se i gjallë në atdhe!”

Një tjetër kult tragjik shqiptar: “Më mirë i vdekur se i gjallë në atdhe!” 11

🕔16:22, 28.Feb 2014

Sipas një lajmi të transmetuar në disa edicione lajmesh, mendohet se dy shqiptarë janë hedhur nga trageti në ujërat e ftohta të Detit të Veriut, duke zgjedhur që më mirë të përfundojnë ushqim për bishat e detit sesa të kthehen

Lexo më shumë
Ja si lindën protestat në Venezuelë

Ja si lindën protestat në Venezuelë 1

🕔16:21, 28.Feb 2014

Gjithçka nisi nga një përdhunim dhe tani Maduro është në telashe Protestat në Venezuelë janë të vështira për t’u deshifruar edhe sepse qeveri dhe opozitë, të  përqendruara në sfidën për pushtet, nuk i kanë të qarta idetë se si ta

Lexo më shumë
SHËNIM: Gjakmarrja, nga tragjike dhe e korruptuar!

SHËNIM: Gjakmarrja, nga tragjike dhe e korruptuar! 4

🕔16:19, 28.Feb 2014

Vërtet ishte një vatër dhimbje, tragjizmi e absurdi, ajo e gjakmarrjes në Shqipëri, që të paktën është konsideruar gjithnjë një atavizëm i së shkuarës, një mbetje e shekujve, një relike mesjetare, që sa e frikshme, ishte dhe aq tërheqëse për

Lexo më shumë
Pse filloi beteja e Kosovës?

Pse filloi beteja e Kosovës? 0

🕔14:55, 28.Feb 2014

I nderuar lexues! Beteja e Kosovës u zhvillua në Fushën e Kosovës, në afërsi të Prishtinës më 15 qershor 1389 ndërmjet Perandorisë Osmane dhe një koalicioni të krishterë, kryesisht ballkanik. Osmanët kishin vazhduar me pushtimet e tyre duke arritur deri

Lexo më shumë
Të gjithë jetojmë nën të njëjtin qiell, por jo të gjithë shohim të njëjtin horizont

Të gjithë jetojmë nën të njëjtin qiell, por jo të gjithë shohim të njëjtin horizont 0

🕔14:54, 28.Feb 2014 Lexo më shumë
Të mos dish disa gjëra të caktuara, është pjesë e rëndësishme e zgjuarsisë

Të mos dish disa gjëra të caktuara, është pjesë e rëndësishme e zgjuarsisë 0

🕔14:54, 28.Feb 2014 Lexo më shumë
Përroi, sado që të dalë, sa lumi s’bëhet.

Përroi, sado që të dalë, sa lumi s’bëhet. 0

🕔14:53, 28.Feb 2014 Lexo më shumë
I vogël asht ene florini, po e ka pahanë e madhe.

I vogël asht ene florini, po e ka pahanë e madhe. 0

🕔14:53, 28.Feb 2014 Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim