Gjuha shqipe dhe universiteti autonom

Gjuha shqipe dhe universiteti autonom 3

🕔23:04, 28.Feb 2015

Projektligji i arsimit të lartë u hodh poshtë prej senatit akademik të Universitetit të Tiranës mbi bazën e një neni që përbën shkelje të hapur me Kushtetutën. Fjala është për qeverisjen e universiteteve publike, e cila deri më sot është

Lexo më shumë
Shoferi i dehur përplas makinën e policisë në rrugën e Kavajës

Shoferi i dehur përplas makinën e policisë në rrugën e Kavajës 0

🕔22:01, 28.Feb 2015

Një automjet 8+1 ka goditur një makinë policie. Mësohet se drejtuesi i automjetit ka qenë i dehur. Pas aksidentit policia ka shoqëruar në komisariat drejtuesin e furgonit, ndërsa nga aksidenti nuk ka patur asnjë të lënduar. Ngjarja ndodhi në rrugën

Lexo më shumë
A mund të ketë fluturime të lira nga Rinasi?

A mund të ketë fluturime të lira nga Rinasi? 0

🕔21:46, 28.Feb 2015

Nëse vendi ynë arrin që të jetë i pari në rajon për turizmin, këtë atribut e merr në anën e shtrenjtësisë së biletave. Amelia është një shtetase e huaj e cila tregon se ka herën e saj të 5-të që

Lexo më shumë
Kush ka të drejtë?

Kush ka të drejtë? 34

🕔21:12, 28.Feb 2015

Një nga deputetët e mazhorancës, Koço Kokëdhima ka rigjallëruar sot zërat për legalizimin e rritjes dhe tregëtimit të kontrolluar të hashashit. Ashtu siç pritej, është shumëfishuar edhe reagimi i opinionit publik ndaj kësaj ideje. Por përfshirja e Shqipërisë në këtë

Lexo më shumë
INTERVISTA / Kërp apo kanabis? Konspiracioni kriminal për një bimë endemike shqiptare

INTERVISTA / Kërp apo kanabis? Konspiracioni kriminal për një bimë endemike shqiptare 9

🕔21:05, 28.Feb 2015

Profesor Genti Guxho është i vetmi në Shqipëri që ka bërë analizat e kanabisit që mbillet në Lazarat, kërcellin e të cilave e ka ende në laboratorin e tij pranë Universitetit Politeknik. Ai nuk do të japë rezultatet konkrete, pasi

Lexo më shumë
Jeta e përditshme nëpër botë në foto

Jeta e përditshme nëpër botë në foto 0

🕔20:35, 28.Feb 2015

Fotot më të bukura të ditës mbi jetën e përditshme në cepat e largët dhe të afërt të planetit                          

Lexo më shumë
Presidenti kinez: Për të patur progres në futboll duhet t’i trajnojmë foshnjat

Presidenti kinez: Për të patur progres në futboll duhet t’i trajnojmë foshnjat 2

🕔20:15, 28.Feb 2015

Presidenti kinez, Xi Jinping tha se Kina duhet të vendos praktikën e trajnimit të fëmijëve për të qenë të suksesshëm në futboll, transmeton Anadolu Agency (AA). Ndërkohë, Kina ka miratuar një plan për reformimin e futbollit, për të promovuar më

Lexo më shumë
Fati dihet nëse je kundërshtar i Kremlinit

Fati dihet nëse je kundërshtar i Kremlinit 6

🕔20:10, 28.Feb 2015

Një numër kritikësh të qeverisë ruse kanë vdekur në rrethana misterioze. Më poshtë vijojnë disa prej këtyre vdekjeve: Boris Berezovsky: Biznesmen që i vuri pasuritë në vitet ’90 pas privatizimeve të ndërmarrjeve sovjetike. Largohet në Britaninë e Madhe në vitin

Lexo më shumë
Basha “harron” punët e Bashkisë, bredh për partinë

Basha “harron” punët e Bashkisë, bredh për partinë 3

🕔19:55, 28.Feb 2015

Të gjithëve ju kujtohen deklaratat e bëra nga Lulzim Basha dhe nga Sali Berisha në drejtim të Edi Ramës, kur ky i fundit mbante postin e Kryetarit të PS dhe njëherësh të Bashkisë. Në atë kohë, Basha dhe Berisha akuzonin

Lexo më shumë
Flamuri shqiptar i deformuar në takimet e Ramës në Bukuresht

Flamuri shqiptar i deformuar në takimet e Ramës në Bukuresht 7

🕔19:55, 28.Feb 2015

Stafi i ambasadës sonë në Rumani duket se nuk është treguar i kujdesshëm për takimin mes Ramës dhe drejtuesve të lartë të  Rumanisë. Kryeministri Edi Rama, është pritur në Bukuresht, nga presidenti i Senatit të Rumanisë, Călin Popescu-Tăriceanu. Gjatë këtij

Lexo më shumë