Greqia : Të ndërtohen dhe 8 mijë varre të ushtarëve në Shqipëri

Greqia : Të ndërtohen dhe 8 mijë varre të ushtarëve në Shqipëri 63

🕔20:33, 28.Oct 2016

Përfaqësues të shtetit grek kërkojnë që në Shqipëri të ndërtohen edhe 8 mijë varre të ushtarëve grekë. Kjo kërkesë adresuar shtetit shqiptar u bë gjatë aktivitetit të JO-së greke mbajtur në Manastirin e Këlcyrës aty ku prehen eshtrat e mbi

Lexo më shumë
A janë politikanët tanë çobenër?! Nëse po, ç’lloj çobenërish?!

A janë politikanët tanë çobenër?! Nëse po, ç’lloj çobenërish?! 44

🕔15:28, 16.Oct 2016

Të qënit çoban, është ndër të rrallët profesione që bartin vokacione diametralisht të kundërta. Në njërën anë është njeriu i aftë për të orientuar e menaxhuar një kope, me zotësinë e një administratori dhe ekonomisti, që arrin të ruajë, ta

Lexo më shumë

Si kanë qenë Liqenet e Lurës? 0

🕔09:52, 16.Oct 2016

E nderuar lexuese! Liqenet e Lurës janë liqene akullnajore në shpatin lindor të Kurorës së Lurës në lartësinë 1500-1600 metra. Nga 12 liqene, 8 kanë patur ujë vazhdimisht, ndërsa të tjerët periodikisht. Kanë sipërfaqe të përgjithshme rreth 100 ha. Më

Lexo më shumë
Haiti pas uraganit, kërcënohet nga uria dhe kolera  

Haiti pas uraganit, kërcënohet nga uria dhe kolera   0

🕔15:57, 11.Oct 2016

Pas shkatërrimeve apokaliptike që la pas uragani Matthew, Haiti kërcënohet nga kriza e urisë. Paralajmërimi erdhi nga presidenti i përkohshëm Jocelerme Privert, sipas të cilit, kriza mund të shpërthejë brenda 3 ose 4 muajve nëse situata nuk do te menaxhohet

Lexo më shumë

Për Zogj-të e Republikës 61

🕔15:07, 11.Oct 2016

Editorial Në rrethana të tjera, do bëhej fjalë thjesht për një ngjarje mondane, për aq kuptim sa ka ky term në terrenin dhe shoqërinë shqiptare. Ndoshta për nostalgjikët e ish-mbretërisë, dasma e nipit të ish-mbretit me një vajzë të bukur,

Lexo më shumë

A u përfshinë francezët në vrasjen e njeriut të fortë të Ismail Qemalit? 6

🕔11:24, 11.Oct 2016

Ai njihej si “gjenerali me qeleshe të bardhë”. Nuk e hiqte kurrë kostumin popullor dhe thuhet se mbante një kobure të fshehur kudo që shkonte. Ishte njeriu i fortë i Ismail Qemalit dhe organizoi forcat e armatosura për mbrojtjen e

Lexo më shumë
“Shqiptarët mezi presin të enjten që të dëgjojnë Berishën”

“Shqiptarët mezi presin të enjten që të dëgjojnë Berishën” 36

🕔11:20, 5.Oct 2016

Fahri Balliu ka dhënë një intervistë për Baton Haxhiun. Fahriu ka një version për shpërthimet e doktor Berishës në Kuvend të enjteve – raporton Dita. I pyetur nga Haxhiu si shpjegohet fjalori i Berishës, ai thotë: “Ja ta shpjegoj unë.

Lexo më shumë
Rama do që shqiptarët “të argëtohen me Saliun”. Po shqiptarët çfarë duan?

Rama do që shqiptarët “të argëtohen me Saliun”. Po shqiptarët çfarë duan? 62

🕔09:09, 1.Oct 2016

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar gjatë pasdites së të premtes, një takim me fermerë të Qarkut të Fierit. Gjatë këtij takimi ai ka folur edhe për aktualitetin politik. Rama foli për importin e mbetjeve, kultivimin e hashashit, ngjarjen tragjike të vdekjes,

Lexo më shumë