Nishani: Siguria Kombëtare në rrezik serioz

Nishani: Siguria Kombëtare në rrezik serioz 8

🕔12:04, 1.Mar 2018

Ish- Presidenti Bujar Nishani ka reaguar një ditë pas kapjes së 613 kg kokainë në Portin e Durrësit. Nëpërmjet një statusi në rrjetin social “Facebook”, Nishani shkruan se Siguria Kombëtare është në rrezik serioz.  Statusi i plotë: Siguria Kombëtare në

Lexo më shumë
Juncker: Në Shqipëri s’më kuptuan. Rekomandimet i japim në prill

Juncker: Në Shqipëri s’më kuptuan. Rekomandimet i japim në prill 14

🕔12:02, 1.Mar 2018

Ideja e një kalendari të mundshëm negociatash dhe anëtarësimi të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE nuk e ngroh Jean-Claude Junckerin. “Gjatë të gjitha stacioneve të turit në Ballkan nuk premtova data anëtarësimi dhe nuk do ta bëj as në

Lexo më shumë
Tatuazhet më të vjetër datojnë 5 mijë vite para

Tatuazhet më të vjetër datojnë 5 mijë vite para 0

🕔11:53, 1.Mar 2018

Tatuazhet më të vjetër në botë janë zbuluar në mumje egjiptiane 5 mijë vjet më parë në Muzeun Britanik. Tatuazhet janë një dem i egër dhe një dele Barbary, në krahun e një mumje mashkull, ndërsa forma e S-së tek

Lexo më shumë
Ideja e Universitetit

Ideja e Universitetit 3

🕔11:52, 1.Mar 2018

Prof. Fatos Tarifa Në ditët tona, debati mbi Universitetin dhe vetë idea e Universitetit janë shumë të ndryshme nga disa prej debateve më të mëdha mbi universitetin që janë zhvilluar në shekullin e 19-të dhe në gjysmën e parë të

Lexo më shumë
O do jesh i ndershëm, ose maskara!

O do jesh i ndershëm, ose maskara! 27

🕔11:46, 1.Mar 2018

Çdo germë që lexoni, juve sot këtu, e shkruaj për vete, dhe pastaj për ju! E shkruaj për vete, me askënd nuk matem, me shijet jashtë vetes, asnjëherë s’përshtatem! As që mendoj fare, si do më gjykoni, se ç’do të

Lexo më shumë
Koreja e Jugut redukton javën e punës

Koreja e Jugut redukton javën e punës 1

🕔11:44, 1.Mar 2018

Punonjësit në një prej vendeve aziatike ku punohet më shumë dhe që shpesh punojnë jashtë normave të caktuara, më në fund do të marrin një pushim të merituar. Koreja e Jugut miratoi një ligj që redukton javën e punës, në

Lexo më shumë
33 thënie nga Sokrati për të njohur vetveten

33 thënie nga Sokrati për të njohur vetveten 0

🕔11:35, 1.Mar 2018

Sokrati ishte një filozof i lashtë grek, i cili konsiderohet themeluesi i filozofisë perëndimore. Burimi më i rëndësishëm i informacionit për Sokratin është Platoni. Dialogët e Platonit e portretizojnë Sokratin si një mësues që mohon të ketë dishepuj, si një

Lexo më shumë
Amnisti për armët, australianët dorëzojnë me mijëra

Amnisti për armët, australianët dorëzojnë me mijëra 0

🕔11:23, 1.Mar 2018

Australianët dorëzuan më shumë se 57 000 armë zjarri tek autoritetet vitin e shkuar gjatë një amnestie mujore. Amnistia kishte si qëllim që të reduktonte numrin e armëve të jashtëligjshme, duke i lejuar njerëzit që t’i dorëzonin ato pa pasoja.

Lexo më shumë
Ambasada Amerikane: Si mund të merrni një “vizë fejese” për SHBA

Ambasada Amerikane: Si mund të merrni një “vizë fejese” për SHBA 0

🕔11:09, 1.Mar 2018

A e dinit që mund të merrni edhe vizë fejese në Shtetet e Bashkuara të Amerikës? Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ambasada shkruan se kohëzgjatja e lënies së intervistës për të marrë një vizë të tillë mund të

Lexo më shumë
Në kërkim nga Italia, 36-vjeçari arrestohet në Skrapar

Në kërkim nga Italia, 36-vjeçari arrestohet në Skrapar 0

🕔10:55, 1.Mar 2018

  Elidon Durro, 36 vjeç banues në lagjen “5 shtatori” në Çorovodë është arrestuar  nga policia e Skraparit pasi ishte shpallur në kerkim ndërkombetar, nga Italia. Gjykata e Torinos Itali, ka lëshuar urdhër arresti ndërkombëtar me nr. SIEP 36/2010 datë

Lexo më shumë