Mendohet të jetë gjetur arsyeja përse ka mëngjarashë; nuk ka të bëjë me trurin

Mendohet të jetë gjetur arsyeja përse ka mëngjarashë; nuk ka të bëjë me trurin 0

🕔09:10, 1.May 2018

Hulumtimet që nga vitet 1980 kanë zbuluar se preferencat për dorën e majtë ose të djathtë ka shumë të ngjarë të përcaktohen para se të lindim, dhe kjo bëhet e mundur falë shfaqjeve me ultratinguj në fillim të javës së

Lexo më shumë
E ardhmja e individualizmit amerikan

E ardhmja e individualizmit amerikan 1

🕔09:10, 1.May 2018

Nga Herbert Hoover* Individualizmi ka qenë forca parësore e qytetërimit amerikan për tre shekuj. Është lloji ynë i individualizmit, që ka motivuar institucionet politike, ekonomike dhe shpirtërore të Amerikës gjatë gjithë këtyre viteve. Ai ka dëshmuar aftësinë e tij, për

Lexo më shumë
Punojmë më gjatë, por… Shihni ku renditemi për “ditët-pushim”

Punojmë më gjatë, por… Shihni ku renditemi për “ditët-pushim” 3

🕔09:04, 1.May 2018

1 Maji është një ditë simbolike për mbrojtjen e të drejtave të punonjësve në mbarë botën. Në Shqipëri, prej vitesh e ka humbur simbolikën dhe është kthyer në një ditë pushimi, kryesisht për punonjësit e administratës shtetërore, ndërsa në sektorin

Lexo më shumë
“I dashur pronari im…” Letra e rrallë e një skllavi të arratisur

“I dashur pronari im…” Letra e rrallë e një skllavi të arratisur 5

🕔09:01, 1.May 2018

Në 1864, pas 32 vitesh të gjata shërbimi për skllavopronarin e tij, Jourdon Anderson dhe gruaja e tij, Amanda, u arratisën nga jeta e skllavit, ku kishin punuar në mënyrë të palodhur. Ata u kapën fort pas mundësisë që iu

Lexo më shumë
Foto: Në një përndjekje resh dhe stuhish

Foto: Në një përndjekje resh dhe stuhish 0 Updated

🕔09:00, 1.May 2018

Retë janë një hije në lëvizje dhe ato “tregojnë gjithmonë një histori të vërtetë”, sikurse ka thënë dhe teorologu skocez Ralph Abercromby në vitin 1887. Apeli i reve është tejet i qartë: nuk janë kurrë të njëjta, dhe nuk qëndrojnë

Lexo më shumë
Tarifat e aluminit dhe hekurit për BE-në, Trump shtyn vendimin

Tarifat e aluminit dhe hekurit për BE-në, Trump shtyn vendimin 0

🕔08:55, 1.May 2018

Afati i negociatave për tarifat e aluminit dhe hekurit me Kanadanë, BE-në dhe Meksikën është zgjatur sërish nga administrata Trump, edhe me 30 ditë të tjera. Presidenti amerikan Donald Trump vendosi në mars tarifa prej 25% për importet e hekurit

Lexo më shumë
Foto: Një trup meksikan-amerikan, i ekspozuar dhe i padukshëm

Foto: Një trup meksikan-amerikan, i ekspozuar dhe i padukshëm 0 Updated

🕔08:50, 1.May 2018

Pesë ditë më parë, fotografja Laura Aguilar me origjinë meksikano-amerikane ndërroi jetë. Ajo është e njohur për stilin e saj të fotografisë, që sikurse e përshkruan dhe ajo, është një tentativë për të përkthyer një “nënkulturë të fshehur”. E lindur

Lexo më shumë
Njihni Deep State: Thellësia duhet fshehur. Ku? Në sipërfaqe

Njihni Deep State: Thellësia duhet fshehur. Ku? Në sipërfaqe 0

🕔08:45, 1.May 2018

E pamundur ta kuptosh Francën pa eksploruar më parë burokracinë e saj. Praktikat dhe kontradiktat e saj shërbejnë si kufij. Nga ana tjetër, ai që ka shpikur termin «burokraci», është ekonomisti francez Vincent de Gournay, që në mesin e ‘700

Lexo më shumë
Çfarë është festa e Sitës?

Çfarë është festa e Sitës? 0

🕔08:40, 1.May 2018

Në librin  e Oriana Fallacit, “Seksi i shpërfillur”, trajtohet jetesa e grave të ndryshme nëpër botë, por kryesisht, autorja e librit fokusohet tek gratë e Lindjes. Përshkrimet ekzotike të sajat ndërthuren me drama të mëdha të jetës së “seksit së

Lexo më shumë
Eurostat: Shqipëria, vendi që harxhon më shumë për t’u ushqyer

Eurostat: Shqipëria, vendi që harxhon më shumë për t’u ushqyer 0

🕔08:39, 1.May 2018

Shqipëria është vendi që harxhon më shumë për t’u ushqyer në krahasim me atë që prodhon ekonomia kombëtare për një vit. Sipas të dhënave të publikuara në tabelat e Eurostat, Shqipëria shpenzoi 32.4% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) në

Lexo më shumë