PD dhe LSI kallëzojnë Arta Markun

PD dhe LSI kallëzojnë Arta Markun 0

🕔15:27, 21.Sep 2018

Grupet parlamentare të Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim, kanë depozituar kallëzim penal ndaj Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme, Arta Marku. Opozita e akuzon atë për veprën penale të “Shpërdorimit të Detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal.

Lexo më shumë
Dhjetë prokurorët “rebelë”, letër BE-së e SHBA-së

Dhjetë prokurorët “rebelë”, letër BE-së e SHBA-së 0

🕔15:20, 21.Sep 2018

10 prokurorët ‘rebelë’ të cilët refuzuan shortin për të marrë në dorëzim dosjen ‘Shullazi’ kanë bërë një letër publike duke sqaruar pozicionin e tyre dhe vendimin e kryeprokurores Arta Marku për të nisur procedim disiplinor ndaj tyre. Olsian Çela, Përparim

Lexo më shumë
Mesnata e tmerrshme e 101 viteve më parë në Kepin e Rodonit

Mesnata e tmerrshme e 101 viteve më parë në Kepin e Rodonit 0

🕔15:10, 21.Sep 2018

Shumë pak nga vizitorët e sotëm, që vizitojnë Kepin piktoresk të Rodonit, e dinë se atje, në det të hapur ka ndodhur një nga tragjeditë detare më të mëdha të historisë. Mesnatën mes 18 dhe 19 marsit 1918 në ato

Lexo më shumë
Hahn: Marrëveshja Kosovë-Serbi të jetë specifike, jo precedent

Hahn: Marrëveshja Kosovë-Serbi të jetë specifike, jo precedent 0

🕔14:57, 21.Sep 2018

Marrëveshja midis Prishtinës dhe Beogradit duhet të jetë specifike, e përshtatur dhe jo një precedent. Kështu ka deklaruar komisioneri evropian Johannes Hahn për gazetën malazeze “Pobjeda”, duke shtuar se ajo duhet të jetë në përputhje me ligjin ndërkombëtar. “Pikëpamja e

Lexo më shumë
Tirana rinis për të tretin vit radhazi fushatën e mbjelljes së 100 mijë pemëve të reja

Tirana rinis për të tretin vit radhazi fushatën e mbjelljes së 100 mijë pemëve të reja 0

🕔14:46, 21.Sep 2018

“Para një viti morëm një vendim, thamë: Në Tiranë nuk do të ketë më qese plastike. Nëse do të shkosh në supermarket, do të duhet ta blesh, ose në disa raste, kur ato janë të padegradueshme për 100 vjet, nuk

Lexo më shumë
101 artistë e gazetarë fluturojnë me “Lasgushin” drejt Stambollit

101 artistë e gazetarë fluturojnë me “Lasgushin” drejt Stambollit 0

🕔14:43, 21.Sep 2018

Avioni i parë i “Air Albania” i cili mban emrin “Lasgushi”, është ngritur sërish ditën e sotme nga aeroporti i Rinasit drejt Stambollit. Pas fluturimit me studentët e ekselencës pak ditë më parë, më pas me pensionistët, këtë të premte

Lexo më shumë
Shifrat/ Nga janari në gusht, 143 persona humbën jetën në aksidente rrugore

Shifrat/ Nga janari në gusht, 143 persona humbën jetën në aksidente rrugore 0

🕔14:35, 21.Sep 2018

Aksidentet rrugore shkaktuan 27 viktima gjatë muajit gusht. Sipas Institutit të Statistikave, në pikun e sezonit veror numri i viktimave rezultoi më i lartë krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Bilanci i aksidenteve ngelet i rëndë

Lexo më shumë
Çfarë kanë qenë Bezistenet?

Çfarë kanë qenë Bezistenet? 0

🕔14:35, 21.Sep 2018

Bezisteni ishte një treg i mbyllur që shërbente për shitjen e mallrave të çmuara; të pëlhurave të importit, argjendarisë, armëve të zjarrit, gurëve të çmuar etj. Bezisteni përfshinte një numër dyqanesh, ishte i fortifikuar, i siguruar me porta të mëdha

Lexo më shumë
Kujdes! “Ngrënia sa për dy” gjatë shtatzënisë mund të dëmtojë fëmijën tuaj

Kujdes! “Ngrënia sa për dy” gjatë shtatzënisë mund të dëmtojë fëmijën tuaj 0

🕔14:24, 21.Sep 2018

  Ekziston një mendësi popullore e cila thotë se mamatë që janë në pritjen e ëmbël duhet të “hanë për dy”, që fëmija i tyre të jetë i shëndetshëm. Një numër studimesh e kërkimesh të reja kanë dalë në përfundimin

Lexo më shumë
Çfarë i lidh ish-ministrat Tritan Shehu dhe Ilir Beqja me arrestimet në Shkodër

Çfarë i lidh ish-ministrat Tritan Shehu dhe Ilir Beqja me arrestimet në Shkodër 3

🕔14:23, 21.Sep 2018

Deputeti opozitar Tritan Shehu, që po “ndeshet dhëmbë për dhëmbë” me korrupsionin e qeverisë “Rama”, doli në mbrojtje të mjekëve të Spitalit Shkodër të arrestuar për korrupsion, duke akuzuar drejtësinë, se i kishte diskretuar e arrestuar padrejtësisht. Po pse deputeti

Lexo më shumë