Shqipëria dhe Kosova në raportin vjetor për terrorizmin nga DASH

Shqipëria dhe Kosova në raportin vjetor për terrorizmin nga DASH 1

🕔19:15, 19.Sep 2018

Sipas VOA, Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi të mërkurën raportin vjetor për terrorizmin në botë për vitin 2017. Më poshtë vijon një përmbledhje e pjesëve për Shqipërinë dhe Kosovën. – Shqipëria – Në raport thuhet se gjatë vitit 2017 Shqipëria

Lexo më shumë
Studimet tronditëse/ Ndotjet nga plastika, studiuesit: Rol në përhapjen e saj kanë edhe insektet

Studimet tronditëse/ Ndotjet nga plastika, studiuesit: Rol në përhapjen e saj kanë edhe insektet 0

🕔19:10, 19.Sep 2018

Mbetjet plastike vazhdojnë të mbeten një problem i madh. Studimet tronditëse që tregojnë se mikroplastika është gjithandej, duke ndotur detet dhe qiejt e botës, dalin në përfundimin se një rol në përhapjen e saj kanë edhe insektet. Shkencëtarët kanë ushqyer

Lexo më shumë
Holandezët godasin me karrige tifozin e Barcelonës

Holandezët godasin me karrige tifozin e Barcelonës 1

🕔19:03, 19.Sep 2018

Barcelona mbrëmjen e djeshme shpartalloi skuadrën holandeze të PSG-së me rezultatin 4-0, sfidë kjo e vlefshme për fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve. Por, pak çaste para se të niste sfida, tifozët e skuadrës mike kanë goditur me karrige

Lexo më shumë
Itali, krizë në sektorin shëndetësor kërkohen 53 mijë infermierë

Itali, krizë në sektorin shëndetësor kërkohen 53 mijë infermierë 0

🕔18:56, 19.Sep 2018

Italia po përballet me një krizë në sektorin shëndetësor, pasi në të gjithë vendin nevojiten rreth 53 mijë infermierë. Alarmi është dhënë nga Urdhri i Infermierëve, sipas të cilit infermierët që aktualisht janë aktivë pranë strukturave shëndetësore, janë të detyruar

Lexo më shumë
Vetingu i politikanëve,  Basha njeh zyrtaren amerikane me situatën

Vetingu i politikanëve,  Basha njeh zyrtaren amerikane me situatën 3

🕔18:52, 19.Sep 2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, priti në një takim zv.Ndihmës Sekretaren e Shtetit, Elisabeth Millard, ku gjatë këtij takimi midis të tjerash ai e njohu zyrtaren e lartë amerikane me situatën që po kalon vendi ynë nga përkeqësimi i

Lexo më shumë
Këshilla për një stil të shëndetshëm jetese

Këshilla për një stil të shëndetshëm jetese 0

🕔18:42, 19.Sep 2018

Çfarë vlere ka suksesi nëse nuk jeni mjaftueshëm të shëndetshëm për ta shijuar atë? Merr shumë dedikim që të ndërtoni një biznes të suksesshëm. Ju duhet të jeni të gatshëm të punoni më shumë se gjithkush tjetër, për të shtyer

Lexo më shumë
Alarmi për luftën në Jemen/ Mbi 5 milionë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria

Alarmi për luftën në Jemen/ Mbi 5 milionë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria 0

🕔18:38, 19.Sep 2018

Lufta nuk po ndalet.  Ndërsa “Save the Children” ka dhënë alarmin për situatën e rënduar të fëmijëve në Jemen. Mbi 5 milionë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria. Ndërkohë çmimet e ushqimeve dhe karburantëve janë rritur në mënyrë të skajshme. Problemet

Lexo më shumë
Sërish tërmet, epiqendra në Elbasan

Sërish tërmet, epiqendra në Elbasan 0

🕔18:28, 19.Sep 2018

Një tjetër tërmet është regjistruar sot në vend. Lëkundjet janë ndjerë në orën 17:09 minuta rreth 38 km larg  Tiranës dhe rreth 6 km  larg Elbasanit. Sipas EMSC, tërmeti ka pasur një magnitudë prej 3.6 dhe një thellësi prej 2

Lexo më shumë
Rrëmbyen kontabilistin e besuar të Berluskonit, kapet një nga anëtarët e bandës italo-shqiptare

Rrëmbyen kontabilistin e besuar të Berluskonit, kapet një nga anëtarët e bandës italo-shqiptare 3

🕔18:23, 19.Sep 2018

Një shqiptar është vënë në pranga, pasi rezulton të jetë pjesë e bandës së 15 dhe 16 Tetorit të 6 viteve më parë, ku mbajti peng kontabilistin e besuar të ish-kryeministrit të Italisë, Silvio Berluskoni. Raportohet se në pranga është 

Lexo më shumë
“Ndryshimi i kufijve krijon probleme edhe më të mëdha”. Ambasadori gjerman në Beograd kundër Thaçit e Vuçiçit

“Ndryshimi i kufijve krijon probleme edhe më të mëdha”. Ambasadori gjerman në Beograd kundër Thaçit e Vuçiçit 0

🕔18:11, 19.Sep 2018

Gazeta “Express” e Prishtinës njofton se ambasadori i Gjermanisë në Beograd, Thomas Schieb, e ka ripërsëritur edhe sot se Gjermania është e shqetësuar për idenë e ndryshimit të kufijve që u prezantua nga presidenti Thaçi dhe Aleksandër Vuçiç. Këto deklarime

Lexo më shumë