Tirana përkujton ditën e Çlirimit, Veliaj: Hera e parafundit që u dogjën goma, 74 vite më parë nga pushtuesit

Tirana përkujton ditën e Çlirimit, Veliaj: Hera e parafundit që u dogjën goma, 74 vite më parë nga pushtuesit 0

🕔12:31, 17.Nov 2018

Tirana përkujtoi sot 74-vjetorin e Çlirimit të qytetit nga pushtuesit nazifashistë. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, deputetë, përfaqësues të qeverisë, anëtarë të Këshillit Bashkiak dhe dhjetëra veteranë të Luftës Nacional-Çlirimtare, morën pjesë në ceremoninë e përkujtimit të sakrificës

Lexo më shumë
17 nëntori sipas një amerikani: Kur Hoxha dhe njerëzit e tij hynë në Tiranë

17 nëntori sipas një amerikani: Kur Hoxha dhe njerëzit e tij hynë në Tiranë 81

🕔12:15, 17.Nov 2018

17 nëntori është dita e çlirimit të Tiranës. Ky më poshtë është një përshkrim i gazetarit të njohur amerikan, Peter Lucas, botuar në DITA. Lucas rrëfen ditën kur Enver Hoxha dhe njerëzit e tij hynë në Tiranën e çliruar. Bëhet fjalë

Lexo më shumë
Kryemadhi në Shkodër: Shqipëria, e pozicionuar në hartën e “zezë”

Kryemadhi në Shkodër: Shqipëria, e pozicionuar në hartën e “zezë” 0

🕔12:13, 17.Nov 2018

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi u shpreh nga Shkodra se Shqipëria është pozicionuar në “hartën e zezë”  të vendeve që mund t’iu rikthehet viza, për shkak të trafikut dhe kriminalitetit që po zhvillohet dita ditës. Ajo tha se qeveria aktuale

Lexo më shumë
Gëzuar festën e lirisë, Tiranë! E di ku ishte Mit’hati atë ditë z.Rama?

Gëzuar festën e lirisë, Tiranë! E di ku ishte Mit’hati atë ditë z.Rama? 1

🕔12:11, 17.Nov 2018

Rustem Peçi* Sot, më 17 nëntor, Tirana feston 74-vjetorin e çlirimit. Populli i Tiranës, si çdo vit e pret këtë festë si ditën më të shënuar, se Dita e Çlirimit është histori. Por, jo vetëm tiranasit, por i gjithë populli

Lexo më shumë
Gjokset kundër tankeve

Gjokset kundër tankeve 0

🕔12:04, 17.Nov 2018

Nga Sali Onuzi  (Kushtuar Dëshmorëve të  Atdheut të Br.24 S, me rastin  e 74 vjetorit tëçlirimit të Tiranës  e të Shkodrës) Mu të Kthesa e Kamzës, në dy pllaka të thjeshta mermeri janë gdhendur emrat e shtatëmbëdhjetë ish partizanëve të

Lexo më shumë
Një analizë mbi Sirinë nga ish-ambasadori amerikan në Shqipëri

Një analizë mbi Sirinë nga ish-ambasadori amerikan në Shqipëri 0

🕔11:49, 17.Nov 2018

Administrata Trump shpreson që lufta e mbështetur nga Shtetet e Bashkuara kundër Shtetit Islamik në Sirinë verilindore do të përfundojë brenda disa muajsh, por forcat amerikane do të qëndrojnë për të siguruar “humbjen përfundimtare” të grupit militant, tha të mërkurën

Lexo më shumë
Dita e çlirimit të Tiranës, Luan Rama: “Partizanin Çlirimtar” ta quajnë “Ballisti Çlirimtar”

Dita e çlirimit të Tiranës, Luan Rama: “Partizanin Çlirimtar” ta quajnë “Ballisti Çlirimtar” 3

🕔11:40, 17.Nov 2018

“Tirana antifashiste sot përkujton ditën e madhe të lavdisë së vet, 17 nëntorin e lirisë!”, Kështu shkruan sot zv.kryetari i LSI-së, Luan Rama, teksa kujton këtë ditë të shënuar për historinë e kryeqytetit të vendit. Por, ka edhe një propozim

Lexo më shumë
Sot, 17 nëntori: Fotot e rralla nga çlirimi i Tiranës 74 vite më parë

Sot, 17 nëntori: Fotot e rralla nga çlirimi i Tiranës 74 vite më parë 6

🕔11:26, 17.Nov 2018

Sot Tirana, kryeqyteti i vendit feston 74 vjetorin e çlirimit. Historia e përcakton 17 nëntorin, 1944 si një nga operacionet më të rëndësishëm kundër nazizmit për çlirimin e kryeqytetit. Më poshtë, disa fotografi të rralla nga kjo ditë e rëndësishme:

Lexo më shumë
Kreshnikët dhe Gjergj Kastrioti

Kreshnikët dhe Gjergj Kastrioti 1

🕔11:10, 17.Nov 2018

Moikom Zeqo Në botë kanë jetuar dikur (ndoshta jetojnë edhe ende) kreshnikët Muji dhe Halili. Janë vëllezër. Këta kreshnikë që kur lindën dhe ishin foshnjë kishin një fuqi të madhe . Njëherë drejt djepit të tyre një Magjistar iZi dërgoi

Lexo më shumë
Analiza e DW: A e ka futur Orbani ilegalisht Gruevskin në Hungari?

Analiza e DW: A e ka futur Orbani ilegalisht Gruevskin në Hungari? 0

🕔10:54, 17.Nov 2018

Analizë nga “Deutsche Welle” Shtohen dyshimet se qeveria e kryeministrit hungarez Vikor Orbán ka ndihmuar në arratisjen ilegale të Gruevskit nga Maqedonia. Në këtë mënyrë, qeveria e Hungarisë jo vetëm që ka shkelur ligjin hungarez për azilin, por ndoshta edhe

Lexo më shumë