Viti 2019, rusët kremtojnë me zhytje në ujërat e akullta

Viti 2019, rusët kremtojnë me zhytje në ujërat e akullta 0

🕔22:54, 31.Dec 2018

Viti i ri trokiti së pari në Samoa dhe Kiribati. Prej vitesh tashmë ishulli i vogël i Samoas, me më pak se 200 mijë banorë, është i pari që çel festimet dhe kjo që në kohen kur zgjodhi që ta

Lexo më shumë
ESEJA E VITIT / Historia e Kryepikturistit që Saldoi dhe Bëri Njësh Timonin me Tepsinë

ESEJA E VITIT / Historia e Kryepikturistit që Saldoi dhe Bëri Njësh Timonin me Tepsinë 13

🕔22:52, 31.Dec 2018

Ka realizuar një arritje sa teknologjike, aq dhe politiko-sociale kryepersonazhi shqiptar që lëvdohet se nuk ka asnjë titull të tepërt shkencor mbi diplomën e shkollës së naltë. Është fjala për kryepikturistin Edi Rama, që sipas revistës Science, ka rritur të

Lexo më shumë
Besëtytnitë e natës së Vitit të Ri, çfarë duhet dhe nuk duhet të bëni që viti tjetër t’ju sjellë mbarësi

Besëtytnitë e natës së Vitit të Ri, çfarë duhet dhe nuk duhet të bëni që viti tjetër t’ju sjellë mbarësi 0

🕔22:35, 31.Dec 2018

Nata e Vitit të Ri festohet gjerësisht në botë. Edhe në vendin tonë kjo është një ndër festat e preferuara. Mes shumë traditave që e shoqërojnë këtë festë, siç janë bakllavaja, gjeli i detit dhe mbushja e tryezës plot me

Lexo më shumë
Viti i Ri, qytetarët e Kosovës shpenzime maksimale për festën

Viti i Ri, qytetarët e Kosovës shpenzime maksimale për festën 0

🕔22:29, 31.Dec 2018

Ndonëse në gjendje të rëndë ekonomike, qytetarët e Kosovës shpenzojnë shuma të mëdha për natën e Vitit të Ri. Shuma që qytetarët shpenzojnë për ndërrimin e moteve është shumë e lartë në krahasim me pagën minimale në vend e gjithashtu

Lexo më shumë
Korça e prenotuar në ndërrimin e viteve

Korça e prenotuar në ndërrimin e viteve 0

🕔21:40, 31.Dec 2018

Kjo ishte atmosfera që ndeshëm këto ditë në qytetin e Korçës, ku mbrëmja na befasoi me imazhin e saj plot drita e gjallëri. Ishim një grup xhirimi nga ATSH, që u ndodhëm këto ditë në qytetin e Korçës për të

Lexo më shumë
Spektakël fishekzjarresh, Viti i Ri mbërrin edhe në Korenë e Veriut

Spektakël fishekzjarresh, Viti i Ri mbërrin edhe në Korenë e Veriut 0

🕔21:33, 31.Dec 2018

Pas Zelandës së Re dhe Australisë që pritën të para Vitin e ri, 2019-a ka mbërritur dhe në Korenë e Veriut. Në vendin diktatorial për këtë ditë është rezervuar një festakël fishekzjarrësh, në sheshin kryesor të kryeqytetit, ku mijëra njerëz

Lexo më shumë
Viti 2018, kultura në rikonstruksion

Viti 2018, kultura në rikonstruksion 0

🕔19:47, 31.Dec 2018

Viti i Skënderbeut në 365 ditë që e lanë kulturën në “rikonstruksion”. Nga vendimi për shembjen e Teatrit Kombëtar, tek zjarri në Bibliotekën Kombëtare. Çfarë ndodhi me Lahutën që na “morën” serbët. 1 milion shqiptarë nuk lexuan asnjë libër gjatë

Lexo më shumë
Kapexhiu “vizaton” në studio karikaturën e vitit që po lëmë pas

Kapexhiu “vizaton” në studio karikaturën e vitit që po lëmë pas 3

🕔19:26, 31.Dec 2018

Bujar Kapexhiu tregoi në studion e Top Talk me gazetarin Denis Dyrnjaja se si i ka marrëdhëniet me politikanët, të cilët janë protagonistët kryesorë të karikaturave të tij. “Në përgjithësi jam i mirëpritur prej tyre. Nëse në diktaturë ishte e

Lexo më shumë
Shqipëria pret 2019 pa fishekzjarre, me koncert në sheshin Skënderbej

Shqipëria pret 2019 pa fishekzjarre, me koncert në sheshin Skënderbej 0

🕔19:19, 31.Dec 2018

Në Tiranë dhe të gjitha qytetet, ky është viti i parë që shqiptarëve iu është ndaluar që të hedhin fishekzjarre dhe kapsolla. Fishekzjarret do të hidhen vetëm nga bashkitë, ndërsa në kryeqytet ka nisur në orën 22:30 një koncert në

Lexo më shumë
Viti i Ri, Meta: Uroj të realizohet hapja e negociatave

Viti i Ri, Meta: Uroj të realizohet hapja e negociatave 6

🕔18:40, 31.Dec 2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, me anë të një postimi në Facebook, ka bërë një urim për të gjithë qytetarët me rastin e festës së Vitit të Ri. Meta në urimin e tij shkruan se “uroj sinqerisht të lemë pas

Lexo më shumë