Gjuha shqipe, lëndë me zgjedhje në Turqi

Gjuha shqipe, lëndë me zgjedhje në Turqi 8

🕔11:22, 25.Dec 2018

Mësimdhënia e gjuhës shqipe si lëndë me zgjedhje në shkollat 8-vjeçare në Turqi, përkrah kurseve intensive të pavarura të shqipes u konsiderua sot si një arritje e rëndësishme nga Ambasadori i Shqipërisë në Turqi, Genti Gazheli. Në mesazhin drejtuar shqiptarëve

Lexo më shumë
Për të gjithë varrmihësit e atdheut tim

Për të gjithë varrmihësit e atdheut tim 30

🕔11:12, 25.Dec 2018

Poeti Arben Duka u ka dërguar sot një “kartolinë” në vargje politikanëve të vendit. Politikanë! Sot mos e ndyni Tempullin e Zotit! – shkruan ai në rubrikën e tij në Dita. Më poshtë vargjet e Dukës: Dhe sot për Krishtlindje,

Lexo më shumë
Korça feston në errësirë, OSHEE shpjegon defektin

Korça feston në errësirë, OSHEE shpjegon defektin 0

🕔11:05, 25.Dec 2018

Korça ndodhet që prej mesnatës së djeshme pa drita e do të vijojë të mbetet edhe për të parkëtn 24 orë. Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton se rreth mesnatës ka dalë jashtë punë transformatori i Nënstacionit Korçë, duke

Lexo më shumë
Trump i prish magjinë një fëmije, e pyet për ekzistencën e Babagjyshit

Trump i prish magjinë një fëmije, e pyet për ekzistencën e Babagjyshit 1

🕔11:00, 25.Dec 2018

Në çfarë moshe duhet që fëmijët të mësojnë të vërtetën për Babagjyshin e Vitit të Ri? Ky është debati që është ndezur në SHBA, pasi mesnatën e Krishtlindjeve presidenti amerikan Donald Trump, pyeti një fëmijë nëse besonte ende tek Babagjyshi

Lexo më shumë
SFIDAT/ BE zvogëlohet, radikalët shtohen në PE, populistët e Italisë problem

SFIDAT/ BE zvogëlohet, radikalët shtohen në PE, populistët e Italisë problem 0

🕔10:57, 25.Dec 2018

BE do të rinohet vitin e ardhshëm, sfidat mbeten populizmi, tregtia, migracioni dhe buxheti. A do jetë më vështirë se më 2018? Bashkimit Europian iu desh të menaxhonte shumë kriza më 2018, që nga bisedimet e zvarritura për Brexitin, grindjet

Lexo më shumë
Përse nuk e qasën Lulzim Bashën?

Përse nuk e qasën Lulzim Bashën? 4

🕔10:39, 25.Dec 2018

Bedri Islami Protesta shumëditëshe studentore ishte mbyllja më e papritur e vitit, por edhe cunami i beftë që ngriti në alarm gjithë klasën politike shqiptare. E veçanta e kësaj lëvizjeje nuk ishte në kërkesat e saj, pasi ato ngjanin me

Lexo më shumë
VIDEO: Surpriza e Krishtlindjes për fëmijët nga një efektiv i kthyer nga Afganistani

VIDEO: Surpriza e Krishtlindjes për fëmijët nga një efektiv i kthyer nga Afganistani 0

🕔10:22, 25.Dec 2018

Ka qenë i papritur për dy djemtë dhe familjen e tij, kthimi nga misioni në Afganistan i Rreshter Ervin Todos. 65 djemtë e grupit të efektivëve të Forcave të Armatosura shqiptare mbërritën në atdhe pikërisht në prag të Krishtlindjeve, pas

Lexo më shumë
I shpallur në kërkim për korrupsion, prangoset 28-vjeçari në Elbasan

I shpallur në kërkim për korrupsion, prangoset 28-vjeçari në Elbasan 1

🕔10:05, 25.Dec 2018

Një i ri nga Elbasani i shpallur në kërkim dhe i dënuar me burg në mungesë është vënë në pranga katër ditë më parë, por sot është bërë publik arrestimi i tij. Sipas policisë, në pranga ka përfunduar Gledis Sinameta,

Lexo më shumë
Papa Françesku bën thirrje për një jetë më të thjeshtë

Papa Françesku bën thirrje për një jetë më të thjeshtë 1

🕔09:56, 25.Dec 2018

Papa Françesku u ka bërë thirrje njerëzve në vendet e zhvilluara të jetojnë një jetë më të thjeshtë dhe më pak materiale. Ai  dënoi ndarjen e madhe mes të pasurve dhe të varfërve në botë, duke thënë se lindja e

Lexo më shumë
Greqia humb kryesimin si investitori më i madh në Shqipëri, Zvicra merr krahun

Greqia humb kryesimin si investitori më i madh në Shqipëri, Zvicra merr krahun 1

🕔09:35, 25.Dec 2018

Prej vitesh Greqia ka qenë investitori më i madh në vend, si rrjedhojë e investimeve të larta në fushën e telekomunikacioneve dhe bankave. Por, tashmë shteti fqinj helen pothuajse e ka lëshuar terrenin dhe vendin e saj po e zë

Lexo më shumë