Rusi, hyjnë në fuqi ligjet për bllokimin e portaleve që shajnë qeverinë

Rusi, hyjnë në fuqi ligjet për bllokimin e portaleve që shajnë qeverinë 3

🕔21:26, 18.Mar 2019

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi legjislacionin që u mundëson autoriteteve të bllokojnë faqe të caktuara interneti dhe të japin dënime për “lajme të rreme” apo për materiale që ato i konsiderojnë si fyerje ndaj shtetit ose publikut. Të dyja ligjet,

Lexo më shumë
Maqedoni e Veriut, një shqiptar kryetar i Federatës së Futbollit

Maqedoni e Veriut, një shqiptar kryetar i Federatës së Futbollit 0

🕔21:17, 18.Mar 2019

Për herë të parë shtëpia maqedonase e futbollit do të drejtohet nga një shqiptar. Në Kuvendin zgjedhor të Federatës së Futbollit, shqiptari Muhamed Sejdini është zgjedhur me shumicë dërrmuese votash. Muhamed Sejdini është presidenti i ri i Federatës së Futbollit

Lexo më shumë
Karamelo flet për një pol të ri politik: Bashkë për integrimin

Karamelo flet për një pol të ri politik: Bashkë për integrimin 5

🕔21:02, 18.Mar 2019

Deputeti më i ri i Kuvendit, Ligoraq Karamelo flet për një pol të ri politik, që sipas tij do të zëvendësojë opozitën. Nga Korça ai ka thënë se në Kuvend do të ketë prurje të reja për të shtuar numrin

Lexo më shumë
Zgjedhjet/ Mbi 400 portale “pirate” në Shqipëri, problem ” Fake News”

Zgjedhjet/ Mbi 400 portale “pirate” në Shqipëri, problem ” Fake News” 0

🕔20:54, 18.Mar 2019

Lajmet e rreme vijonë të mbeten një problematikë e vjetër. Por shumëfishimi i portaleve “Fake News” është problemi më i ri sidomos në prag zgjedhjesh. “Arriti gati 167 portale të regjistrohen. Situata vazhdon të jetë kaotike, momentalisht janë mbi 800

Lexo më shumë
Vaksina e fruthit nuk shkakton autizëm, ja kush preket

Vaksina e fruthit nuk shkakton autizëm, ja kush preket 0

🕔20:41, 18.Mar 2019

Studimi më i fundit ka zbuluar se fëmijët që nuk kishin bërë vaksina fëmijërore kishin më shumë gjasa të diagnostikoheshin me autizëm sesa fëmijët që e kishin kryer vaksinimin e rekomanduar. Vaksina e fruthit, shytave dhe rubeolës (MMR) nuk shoqërohet

Lexo më shumë
‘Kush është ajo?’, loja që iu njeh me gratë më të suksesshme në botë

‘Kush është ajo?’, loja që iu njeh me gratë më të suksesshme në botë 0

🕔20:27, 18.Mar 2019

Loja “Who is she?” pra ” kush është ajo” po tërheq vëmendje në rrjetet sociale. Kjo lojë është shpikur nga një grua, me qëllimin e vetëm për të theksuar faktin që ka shumë gra që janë të famshme dhe kanë

Lexo më shumë
Reportazhi: Shqipëria, fqinja e bukur

Reportazhi: Shqipëria, fqinja e bukur 5

🕔20:18, 18.Mar 2019

Gazetarja e njohur italiane Francesca Masotti i ka kushtuar një tjetër artikull të mrekullueshëm bukurive të rralla kulturore të Shqipërisë, i cili është botuar në edicionin italian të revistës prestigjioze “National Geographic”. “Shqipëria është një destinacion që duhet të zbulohet

Lexo më shumë
Një përpjekje për ta mirëkuptuar Schutz, edhe një pyetje për të…

Një përpjekje për ta mirëkuptuar Schutz, edhe një pyetje për të… 20

🕔20:09, 18.Mar 2019

Pas deklaratës së ambasadores gjermane në Tiranë Susanne Schutz, ka reaguar zv/kryetari i LSI-së Luan Rama. Me anë të një postimi Rama shprehet se përpos vëmendjes që i kushtojë deklaratës së Schutz, e mirëkupton dhe e justifikon atë për ti

Lexo më shumë
Hahn takim me Sorecën, mesazh politikës shqiptare: Kujdes reformat

Hahn takim me Sorecën, mesazh politikës shqiptare: Kujdes reformat 5

🕔20:01, 18.Mar 2019

Komisioneri për Zgjerim, Johanes Hahn ka pritur në një takim ambasadorin e BE-së, Luigi Soreca. Përmes një postimi në Twitter, Hahn shkruan se takimi me Sorecën vjen para raportit të pranverës për Shqipërinë. Në postimin e tij, nuk kursen edhe

Lexo më shumë
Deklarata e Metës, Ahmetaj: Është dygjuhëshe edhe e dykuptimtë

Deklarata e Metës, Ahmetaj: Është dygjuhëshe edhe e dykuptimtë 11

🕔19:52, 18.Mar 2019

Ish-ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, komentoi deklaratat e Presidentit Meta, i cili këtë të hënë tha se “Klasa politike shqiptare duhet të marrë përgjegjësitë e saj dhe nuk duhet të fshihet pas asnjë ndërkombëtari siç ka ndodhur deri

Lexo më shumë