Pas 5 orësh, Paloka mbyll protestën e opozitës

Pas 5 orësh, Paloka mbyll protestën e opozitës 2

🕔15:27, 21.Mar 2019

Ka vijuar 5 orë protesta e opozitës sot. Ndryshe nga protestat e tjera kjo e sotmja ishte më e qetë. Policia nuk përdori në asnjë moment gaz lotsjellës por forcoi kordonët policor që protestuesit të mos përparonin drejt Kuvendit. Disa

Lexo më shumë
Ja përse gratë paguhen më pak se burrat

Ja përse gratë paguhen më pak se burrat 0

🕔15:25, 21.Mar 2019

Gratë zgjedhin profesione të ndryshme nga burrat. Ndërkohë çdo lëvizje shoqërohet me ndryshime të mëdha dhe të vazhdueshme në të ardhurat e profesioneve. Në të gjithë botën, profesionet si mësuesit paguhen më pak sesa profesionet si inxhinierët. Pra, dallimet gjinore në

Lexo më shumë
Pas protestës, punonjësit e bashkisë në terren, rikthejnë normalitetin te rruga e Parlamentit

Pas protestës, punonjësit e bashkisë në terren, rikthejnë normalitetin te rruga e Parlamentit 2

🕔15:16, 21.Mar 2019

Sikurse është bërë e zakonshme, pas çdo proteste të opozitës përballë parlamentit, pamja që mbetet pas janë shishet e ujit dhe një pirg i madh me mbetje plastike nga ushqimet e konsumuara gjatë protestës, por edhe tymuese të cilat u

Lexo më shumë
Balluku, interpelancë me prodhuesit e energjisë së rinovueshme

Balluku, interpelancë me prodhuesit e energjisë së rinovueshme 0

🕔14:59, 21.Mar 2019

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, i është përgjigjur interpelancës së thirrur nga përfaqësuesit e bizneseve që kanë instaluar fotovoltaikë për vetkonsum, kërkuar përmes Platformës së Bashkëqeverisjes. Tema e interpelancës ishte nxjerrja e akteve nënligjore për miratimin e procedurës

Lexo më shumë
Ja cilat janë testet diagnostikuese për zbulimin e Sindromës Down

Ja cilat janë testet diagnostikuese për zbulimin e Sindromës Down 0

🕔14:53, 21.Mar 2019

Kushtet gjenetike, mosha e madhe e nënës që lind, si dhe të qenit mbartës i translokacionit gjenetik janë tre faktorët e shpeshtë të rrezikut për lindjen e bebeve me Sindromën Down. Ekspertët e shëndetit publik, theksojnë se Sindroma Down, e

Lexo më shumë
“Reqiuem” për Martin Henze&Co

“Reqiuem” për Martin Henze&Co 4

🕔14:46, 21.Mar 2019

Nga Jorgo Mandili Martin Henze kryekëshilltari i CDU për ekonominë, rrëfen në një intervistë të detajuar për Shijak Televizion. Protesta, çfarë pa ndryshe në këtë reagim qytetar, si e vlerëson reagimin e ndërkombëtarëve. Mbështetja gjermane dhe sa gati është opozita

Lexo më shumë
Rudina Hajdari përdor gjuhë të ashpër ndaj opozitës

Rudina Hajdari përdor gjuhë të ashpër ndaj opozitës 9

🕔14:16, 21.Mar 2019

Rudina Hajdari ka përdorur një gjuhë të ashpër ndaj opozitës. Nga Parlamenti ajo tha se  dorëzimi i mandateve, u bë për të shpejtuar kalimin e pushtetit, duke e cilësuar këtë sjellje si ekstreme përgjatë këtyre 20 viteve. “Ky model i

Lexo më shumë
Si e transformojnë ngjyrat Tiranën

Si e transformojnë ngjyrat Tiranën 3

🕔14:08, 21.Mar 2019

Gjergj Islami është arkitekt. Ai e njeh qytetin dhe zhvillimin e tij. Ai është pedagog, pranë Fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës. Në vitin 2016  ka marrë gradën Doktor me disertacionin Përmirësimi i Performancës Energjetike në Banesat me Panele të Parapërgatitura

Lexo më shumë
Sfidat ndaj Brukselit, Orban përjashtohet nga PPE

Sfidat ndaj Brukselit, Orban përjashtohet nga PPE 0

🕔14:04, 21.Mar 2019

Partitë Popullore Europiane vendosën përjashtimin e simotrës hungareze “Fidesz”. Partia në pushtet e Victor Orbanit do të qëndrojë jashtë dere, të paktën përkohësisht. Shumë mendojnë se, vendimi i PPE-së ishte i drejtë. Prej vitesh, Orban provokonte në kurriz të Brukselit,

Lexo më shumë
Arrin në 67 miliardë euro humbja vjetore e Brexit

Arrin në 67 miliardë euro humbja vjetore e Brexit 0

🕔13:42, 21.Mar 2019

Brexit” do të kushtojë shumë dhe kostoja e tij do të ndihet në mbarë Europën. Por më të goditur, sipas një studimi të ri, do të jenë vetë britanikët si dhe gjermanët, me humbje vjetore që llogariten deri në 67

Lexo më shumë