Pas një Brexit pa marrëveshje, a duhet që Britania të heqë gjithë tarifat?

Pas një Brexit pa marrëveshje, a duhet që Britania të heqë gjithë tarifat? 0

🕔15:54, 31.Mar 2019

Në një raport zyrtar të publikuar më 26 shkurt citohej se largimi i Britanisë nga BE-ja pa asnjë marrëveshje, do ta linte ekonominë britanike 6-9 herë më të vogël në një periudhë afatgjatë, gjithmonë duke supozuar se nuk do të

Lexo më shumë
Fatos Arapi, ky poet i madh, që u dashurua me atdheun, lirinë dhe vendlindjen

Fatos Arapi, ky poet i madh, që u dashurua me atdheun, lirinë dhe vendlindjen 6

🕔15:44, 31.Mar 2019

  Nga Sejdo Harka Të shkruash për poetin Fatos Arapi, do të thotë të shkruash  për shpirtin e trazuar dhe rebel të një poeti të madh,  të dashuruar përjetësisht me lirinë, Atdheun  dhe vendlindjen. Ai ka qenë dhe mbetet një

Lexo më shumë
Shkrumbohet nga flakët nënstacioni elektrik në Tepelenë

Shkrumbohet nga flakët nënstacioni elektrik në Tepelenë 0

🕔15:28, 31.Mar 2019

Digjet nënstacioni elektrik në Njësinë Administrative Krahës në Qesarat. Shkak është bërë një shkëndijë, që ka sjellë më pas përfshirjen nga flakët dhe djegien totale. Bëhet fjalë për djegien e transformatorit dhe tre fidrave që furnizojnë 1500 abonentë në Qesarat.

Lexo më shumë
Me rastin e 75 vjetorit të rënies së dëshmorit Jaho Kasëmi

Me rastin e 75 vjetorit të rënies së dëshmorit Jaho Kasëmi 1

🕔15:24, 31.Mar 2019

Xhevdet Shehu Nderimi për luftën antifashiste nacionalçlirimtare dhe dëshmorëve të saj është padyshim një nga vlerat e shoqërisë sonë. Në këtë vit jubilar të 75 vjetorit të çlirimit të atdheut nga pushtuesit nazifashistë dhe veglat e tyre kolaboracioniste ajo luftë

Lexo më shumë
Qemal Stafa në kujtimet e një antifashisti italian

Qemal Stafa në kujtimet e një antifashisti italian 1

🕔15:11, 31.Mar 2019

Nga Prof. Nasho Jorgaqi Në revistën “Albania Oggi”, organi i shoqatës së miqësisë Itali- Shqipëri janë botuar disa materiale me vlerë mbi Qemal Stafën. Veç vjershës të përkthyer në italisht “Hijes së tim vllai’’ dhe portretit të Qemalit, nga piktori

Lexo më shumë
Babai i këngëtares më të paguar në botë fiton 60 euro në ditë

Babai i këngëtares më të paguar në botë fiton 60 euro në ditë 2

🕔15:03, 31.Mar 2019

Mes këngëtares së njohur Adele dhe babait të saj biologjik, Mark Evans nuk ka një marrëdhënie të mirë. 55-vjeçari është një ish -i alkoolizuar dhe nuk takohet prej vitesh me vajzën e tij. E përditshmja britanike ‘The Sun’ ka zbuluar

Lexo më shumë
“Historia e Bukurisë” e Umberto Eco-s

“Historia e Bukurisë” e Umberto Eco-s 1

🕔14:43, 31.Mar 2019

Nga Moikom Zeqo Libri “Historia e Bukurisë” e Umberto Eco-s ( botimi më i ri i Shtëpisë së njohur Botuese Dituria.) Që në fillim dua të theksoj një veçori: ky botim përuron librat në epokën globale si një botim i

Lexo më shumë
Historia e harruar e masakrave serbe në Dumre dhe Sulovë

Historia e harruar e masakrave serbe në Dumre dhe Sulovë 3

🕔14:16, 31.Mar 2019

NGA PËLLUMB GORICA Trojet tona janë copëtuar dhe grabitur gjatë shekujve. Pas Shpalljes së Pavarësisë, më 1912, e cila shënoi edhe momentin kyç për krijimin e shtetit shqiptar, ekzistenca e tij po tkurrej me shkëputje të trojeve të tjera nga grekët në

Lexo më shumë
Si “shkuan me këmbët e tyre” në burg shqiptari dhe italiani

Si “shkuan me këmbët e tyre” në burg shqiptari dhe italiani 1

🕔13:59, 31.Mar 2019

Një shqiptar dhe një italian janë arrestuar nga policia italiane nën akuzën e trafikut të drogës. Në pranga përfundoi Florenc Metaj, 38 vjeç, dhe 40 vjeçari italian Gianfranco Bassani, të dy me precedentë të mëparshëm penal. Gjithçka filloi nga një

Lexo më shumë
Bojkotuan Kuvendin, ish-deputetët kërkojnë rrogën në gjykatë

Bojkotuan Kuvendin, ish-deputetët kërkojnë rrogën në gjykatë 26

🕔13:50, 31.Mar 2019

Djegia e mandateve duket se ka sjellë probleme financiare tek  ish-deputetët e opozitës. Ish-ligjvënës të PD dhe të LSI kanë vërshuar në dyert e gjykatës për të kërkuar lekët si deputetë për kohën kur ata ishin të mandatuar, por për

Lexo më shumë