Viti shkollor shqiptar, më i shkurtri në Europë.

Viti shkollor shqiptar, më i shkurtri në Europë. 1

🕔14:39, 20.Apr 2019

Shqipëria vjen e fundit në klasifikimin e orëve që kalojnë studentët në bankat e shkollave. Mesatarisht gjysma e vendeve të Europës zhvillojnë 170 deri në 180 orë mësimi, ndërsa pjesa tjetër varion nga 181 në 190 orë, shifra këto të

Lexo më shumë
KQZ pezullon procedurën e tenderit për fletët e votimit në zgjedhje

KQZ pezullon procedurën e tenderit për fletët e votimit në zgjedhje 1

🕔14:23, 20.Apr 2019

Kur na ndajnë vetëm pak javë nga zgjedhjet vendore të 30 qershorit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka pezulluar procedurën e tenderit për prodhimin e fletëve të votimit. Procedura në fjalë u pezullua, pas ankimimit që bëri pranë Komisionit të Prokurimit

Lexo më shumë
“Memoria e nuhatjes”, kur kujtimet bëhen më të bukura se realiteti…

“Memoria e nuhatjes”, kur kujtimet bëhen më të bukura se realiteti… 1

🕔14:06, 20.Apr 2019

Falë nuhatjes, një prej pesë shqisave më të fuqishme, ne mund t’i kujtojmë momentet e lumtura përgjithmonë. Një nga meritat e nostalgjisë është që kujtimet bëhen gjithnjë e më të bukura se realiteti. “Memoria e nuhatjes” ngjall kujtime të sakta

Lexo më shumë
Juncker: Edhe vende brenda BE orientojnë zgjedhësit te Fake News

Juncker: Edhe vende brenda BE orientojnë zgjedhësit te Fake News 0

🕔14:05, 20.Apr 2019

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker paralajmëron se po bëhen tentativa për të manipuluar zgjedhjet e 26 Majit për Parlamentin Europian. Duke folur për shtypin gjerman, Juncker shënjestron Kryeministrin hungarez Viktor Orban si përhapës të lajmeve të rreme për të

Lexo më shumë
Torturuan 12 fëmijët e tyre, çifti dënohet më 25 vite burg

Torturuan 12 fëmijët e tyre, çifti dënohet më 25 vite burg 0

🕔13:56, 20.Apr 2019

Çifti nga Kalifornia, David dhe Luis Turpin morën dënimin përfundimtar nga gjykata pasi torturuan për një kohë të gjatë 12 fëmijët e tyre. Ata për vite me radhë i kishin nënshtruar fëmijët ndaj torturave mizore, duke i lënë edhe pa

Lexo më shumë
“Zgjimi i Enver Simakut”: Regjisori spanjoll, film mbi trazirat e ’97-ës

“Zgjimi i Enver Simakut”: Regjisori spanjoll, film mbi trazirat e ’97-ës 1

🕔13:56, 20.Apr 2019

Ai udhëtim i la një mbresë të pashlyer. Një mbresë që ma ka transmetuar përgjatë viteve dhe që më ka frymëzuar si rrallëherë”, kështu shprehet regjisori spanjoll, Marco Lledó, i cili ka realizuar një film mbi trazirat e ’97-ës. Në

Lexo më shumë
Sot Kategoria Superiore. Në lojë rënia dhe Europa League

Sot Kategoria Superiore. Në lojë rënia dhe Europa League 0

🕔13:52, 20.Apr 2019

Me dënimin e Kamzës që deformoi disi kalendarin dhe intrigoi më shumë llogaritë e pikëve dhe renditjen, Kategoria Superiore prezanton sot 4 ndeshje të javës së 30, që do të vendosin shumë mbi luftën për mbijetesën si dhe vendet që

Lexo më shumë
Ronaldo-Juventus, video që konfirmon krisjen

Ronaldo-Juventus, video që konfirmon krisjen 0

🕔13:38, 20.Apr 2019

Eliminimi i Juventusit nga Ajax në Champions League u shoqërua me zërat për largimin e parakohshëm të Cristiano Ronaldos. Dështimi për të triumfuar në Europë nuk është pritur mirë nga ylli portugez, i cili shfaqi pakënaqësi ndaj stolit, për mënyrën

Lexo më shumë
“Bindja Demokratike”, partia e re e Rudina Hajdarit

“Bindja Demokratike”, partia e re e Rudina Hajdarit 6

🕔13:26, 20.Apr 2019

Nuk humbën kohë demokratët që hoqën dorë nga Partia Demokratike. Hyrjen në zgjedhjet e 30 Qershorit Rudina Hajdari e njoftoi në seancën e fundit parlamentare dhe këtë të shtunë merr vendimin për të krijuar partinë e re e cila do

Lexo më shumë
Alkooli, “ilaçi” më i keq i gjumit

Alkooli, “ilaçi” më i keq i gjumit 1

🕔13:21, 20.Apr 2019

Pini disa gota verë dhe papritur filloni të përgjumeni? Është e vërtetë! Alkooli stimulon gjumin, por redukton cilësinë e tij, dëmton kujtesën dhe aftësinë e nxënies. Shkencëtarët kanë studiuar lidhjen mes përgjumjes që vjen nga konsumimi i alkoolit dhe gjumit

Lexo më shumë