Viktimat e Murit të Berlinit përkujtohen me një maratonë 160 km

Viktimat e Murit të Berlinit përkujtohen me një maratonë 160 km 1

🕔22:54, 17.Aug 2019

Qindra vrapues në Berlin nisën të shtunën një ultra-maratonë, me një gjatësi prej 160 kilometrash. E veçanta e kësaj gare është fakti se vrapuesit do të shkelin përgjatë gjurmës, ku dikur ishte i ndërtuar Muri i Berlinit. Gara vjen si

Lexo më shumë
Replikë e padëshiruar, por e detyruar

Replikë e padëshiruar, por e detyruar 78

🕔22:37, 17.Aug 2019

Historiani Paskal Milo i ka dërguar kryeredaktorit të Ditës replikën e mëposhtme. Replika ka të bëjë me një letër të Komitetit të Veteranëve të LANÇL botuar sot në gazetë. Dita ndihet e nderuar dhe e vlerësuar për bashkëpunimin me një

Lexo më shumë
Aksident në Lushnjë, biçikleta i pret rrugën automjetit

Aksident në Lushnjë, biçikleta i pret rrugën automjetit 0

🕔22:20, 17.Aug 2019

Një mjet tip Benz ka goditur shtetasin Myfit Dingo, i cili po udhëtonte me biçikletë. Si pasojë 67-vjeçari ka marrë plagë të rënda dhe është dërguar më pas në Spitalin e Traumës në Tiranë. Sipas policisë, 67-vjeçari i ka prerë

Lexo më shumë
Flakët e zjarrit shkatërrojnë 15 mijë banesa, mijëra mbeten të pastrehë

Flakët e zjarrit shkatërrojnë 15 mijë banesa, mijëra mbeten të pastrehë 0

🕔22:01, 17.Aug 2019

Një lagje e varfër në kryeqytetin e Bangladeshit është përfshirë nga flakët, ku si pasojë më shumë se 50 mijë persona mbetën të pastrehë. BBC raporton se nga zjarri që pushtoi rrethinat e lagjes Chalantika në Dhaka u dogjën më

Lexo më shumë
“S’ka me vende në psikiatri”, zbulohet letra e Ministrisë së Brendshme e vitit 1987

“S’ka me vende në psikiatri”, zbulohet letra e Ministrisë së Brendshme e vitit 1987 10

🕔21:46, 17.Aug 2019

Shqipëria e viteve 1978 ka pasur 17.214 persona me probleme të shëndetit mendor, por nuk ka pasur hapësirë të mjaftueshme për shtrimin e tyre në spitalin psikiatrik. Një shifër e tillë ishte shumë e lartë duke marrë parasysh numrin e

Lexo më shumë
Ndodhej me pushime, Presidenti i KE futet urgjent në operacion

Ndodhej me pushime, Presidenti i KE futet urgjent në operacion 3

🕔21:26, 17.Aug 2019

Presidentit të Komisionit Evropian Jean Claude Juncker i është dashur të ndërpresë pushimet gjatë këtyre ditëve në  Austri, për t’iu nënshtruar një operacioni urgjent në Luksemburg. Komisioni e bën të ditur këtë në një postim në rrjetet sociale. Mësohet se

Lexo më shumë
Shqipëria e madhe, e heshtur, e përçmuar që këmben varfërinë me vdekjen

Shqipëria e madhe, e heshtur, e përçmuar që këmben varfërinë me vdekjen 7

🕔21:23, 17.Aug 2019

Atë reagim që duhej të vinte nga sindikata, institucione apo organizma të shoqërisë civile në Shqipëri e ka bërë lëvizja Vetëvendosje e Kosovës, dega e saj në Tiranë. Bëhet fjalë për ngjarjen që tronditi kryeqytetin ditën e djeshme, ku 2

Lexo më shumë
Korridorët jeshilë në qytetet e mbipopulluara, 2 gradë më pak duke mbjellë pemë

Korridorët jeshilë në qytetet e mbipopulluara, 2 gradë më pak duke mbjellë pemë 3

🕔21:09, 17.Aug 2019

Nga Kolumbia, në veçanti në Medelin  vjen suksesi i një zgjidhje relativisht të thjeshtë dhe ekonomike për të luftuar temperaturat e larta në qytete. I bazuar në një infrastrukturë komplekse por që për t’u instaluar e menaxhuar nuk kërkon investime

Lexo më shumë
Ditëlindja e Abdylit (dhe kronika e një udhëtimi të vështirë 1879)

Ditëlindja e Abdylit (dhe kronika e një udhëtimi të vështirë 1879) 11

🕔21:09, 17.Aug 2019

Nga Nuri Dragoj Me rastin e 190 vjetorit të lindjes së Abdyl Frashërit, 17 gusht 1839 – 17 gusht 2019 Më 24 prill 1877, Rusia i shpalli luftë qeverisë osmane. Abdylhamiti II u kërkoi europianëve të shkonin në ndihmë të

Lexo më shumë
“Abuzues përsëritës”, aksioni anti-informalitet bllokon hotele e banesa në Sarandë

“Abuzues përsëritës”, aksioni anti-informalitet bllokon hotele e banesa në Sarandë 3

🕔20:52, 17.Aug 2019

Disa hotele janë bllokuar pasi nuk kanë paguar detyrimet përkatëse ndaj shtetit. Një veprim i tillë është marrë në kuadër të aksionit kundër informalitetit, i cili ka nisur në muajin gusht dhe në fokus të tij është zona bregdetare. Lajmi

Lexo më shumë