Dëshmia e 12 vjeçares: Dhunë seksuale dhe bullizëm tek “Zyber Hallulli”

Dëshmia e 12 vjeçares: Dhunë seksuale dhe bullizëm tek “Zyber Hallulli” 3

🕔21:21, 30.Sep 2019

“Fiks Fare” ka sjell historinë tronditëse të një 12 vjeçarje, e cila tregon se është bullizuar, rrahur e keqtrajtuar nga bashkëmoshatarët, brenda mureve të Shtëpisë së Fëmijës “Zyber Hallulli”. Ajo është institucionalizuar në Institucionet e përkujdesit që 40 ditëshe. Deri

Lexo më shumë
Mbi 8 000 civilë sirianë të vrarë nga bombardimet ruse

Mbi 8 000 civilë sirianë të vrarë nga bombardimet ruse 1

🕔21:04, 30.Sep 2019

Të paktën 8 289 civilë janë vrarë gjatë bombardimeve të avionëve ushtarakë rusë që nga viti 2015, kur Moska nisi operacionet ushtarake në Siri, deklarohet nga një grup monitorimi në vend. Vëzhguesi sirian për të Drejtat e Njeriut, me qendër

Lexo më shumë
Nigeri, zbulohen “fabrikat e fëmijëve”, lirohen 19 gra

Nigeri, zbulohen “fabrikat e fëmijëve”, lirohen 19 gra 0

🕔20:22, 30.Sep 2019

Policia nigeriane ka liruar 19 vajza dhe gra nga 15 deri 28 vjeç, të cilat mbaheshin në disa banesa të Lagos të ashtuquajtura ‘fabrikat e fëmijëve’, ku ato liheshin shtatzënë dhe më pas lindnin aty, dhe të vegjlit e tyre

Lexo më shumë
“Dosja 339”, 12 të parët në gjykatë, askush nga emrat e lakuar

“Dosja 339”, 12 të parët në gjykatë, askush nga emrat e lakuar 0

🕔20:10, 30.Sep 2019

Pasi u menduan disa muaj me radhë gjyqtarët e Krimeve të Rënda miratuan mbylljen e hetimeve për 12 të dyshuarit e parë të dosjes së bujshme 339. Por ata nuk janë asnjëri nga emrat e njohur e të lakuar gjatë

Lexo më shumë
Drejtoresha Rajonale e UNICEF vlerëson Tiranën miqësore për fëmijët

Drejtoresha Rajonale e UNICEF vlerëson Tiranën miqësore për fëmijët 0

🕔19:54, 30.Sep 2019

Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, mirëpriti sot në zyrën e tij Afshan Khan, Drejtoreshën Rajonale të UNICEF për Evropën dhe Azinë Qendrore përfaqësuesin e UNICEF në Shqipëri Roberto De Bernardi. Khan falënderoi kryetarin e bashkisë për bashkëpunimin e

Lexo më shumë
Kushte të vështira pune dhe abuzime në Call Center

Kushte të vështira pune dhe abuzime në Call Center 1

🕔19:48, 30.Sep 2019

Organizata “Together for Life” ka bërë publik ditën e sotme një studim krahasues mbi kushtet e punës, të drejtat dhe legjislacionin në sektorin e Call Center-ave në Shqipëri. Ky sektor është një ndër 10 punëdhënësit më të mëdhenj në Shqipëri,

Lexo më shumë
BE refuzon “strukturën e posaçme” të PD për reformën zgjedhore

BE refuzon “strukturën e posaçme” të PD për reformën zgjedhore 0

🕔19:37, 30.Sep 2019

Pas OSBE-së edhe BE-ja ka dalë kundër propozimit të PD-së për krijimin e një strukture të posaçme me praninë e ndërkombëtarëve për reformën e re zgjedhore në Shqipëri. Zëdhënësja e Bashkimit Europian, Maja Kociajancic tha se kjo nuk është një

Lexo më shumë
Princi saudit paralajmëron rritje të ndjeshme të çmimit të naftës

Princi saudit paralajmëron rritje të ndjeshme të çmimit të naftës 0

🕔19:26, 30.Sep 2019

Princi saudit i kurorës dhe njëherazi udhëheqësi de facto i Arabisë Saudite, Mohamed bin Salman, në një intervistë televizive, ka folur rreth dy temave që kanë interes të madh për opinionin publik. Ai ka pranuar të ishte përgjegjës për vrasjen

Lexo më shumë
Humbi jetën aksidentalisht, videomesazhi prekës nga nxënësit dhe kolegët për mësuesen nga Fieri

Humbi jetën aksidentalisht, videomesazhi prekës nga nxënësit dhe kolegët për mësuesen nga Fieri 1

🕔19:12, 30.Sep 2019

Mësuesit dhe nxënësit e shkollës “Mark Gashi”, në Fier, kanë përkujtuar sot me dhimbje mësuesen Roza Deliu, e cila vdiq tragjikisht pak ditë më parë, teksa ra nga kati i dytë duke larë dritaret. Përmes një video-mesazhi prekës në faqen

Lexo më shumë
Punimet në rrjet, OSHEE: Nesër do të ndërpritet energjia në këto zona

Punimet në rrjet, OSHEE: Nesër do të ndërpritet energjia në këto zona 1

🕔19:06, 30.Sep 2019

OSHEE njofton se ditën e nesërme do të stakohet energjia elektrike në disa zona, për shkak të punimeve që po kryhen për rikonstruksionin e kabinave. Në njoftimin e OSHEE-së, saktësohet se në disa zona nuk do të ketë energji. Njoftimi

Lexo më shumë