Von der Leyen: Tri tema në tryezë, nuk ka shenja për zgjerimin e BE-së

Von der Leyen: Tri tema në tryezë, nuk ka shenja për zgjerimin e BE-së 1

🕔18:53, 17.Oct 2019

Këshilli Evropian është mbledhur në Bruksel, ku tema kryesore diskutimi janë Brexit, negociatat dhe Turqia. Presidentja e zgjedhur e Komisionit Europian, Urusula von der Leyen tha se “nuk ka shenja që të këtë vendim për zgjerimin e BE-së”. Nesër pritet

Lexo më shumë
A do ta bindin Pence dhe Pompeo Erdoganin të tërhiqet nga Siria?

A do ta bindin Pence dhe Pompeo Erdoganin të tërhiqet nga Siria? 0

🕔18:49, 17.Oct 2019

Zëvendës presidenti i SHBA Mike Pence u takuan në Ankara me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan për ta bindur atë të ndalojë ofensivën në Sirinë verilindore. I planifikuar të zgjaste vetëm 10 minuta, takimi midis Pence dhe Erdogan zgjati mbi

Lexo më shumë
Drejtori i Ballkanit në DASH: Mbështesim fort anëtarësimin e Shqipërisë

Drejtori i Ballkanit në DASH: Mbështesim fort anëtarësimin e Shqipërisë 0

🕔18:25, 17.Oct 2019

Drejtori i Ballkanit në DASH, David Kostelancik duke folur në një forum në Beograd të Serbisë deklaroi se Shqipëria dhe Maqedonia e veriut meritojnë që të hedhin hapa përpara në proceset integruese. Kostelancik tha se dy shtetet kanë hedhur themele

Lexo më shumë
“Presidenti e lexoi letrën e Trump dhe e hodhi në koshin e mbeturinave”

“Presidenti e lexoi letrën e Trump dhe e hodhi në koshin e mbeturinave” 9

🕔18:15, 17.Oct 2019

Nga kabineti i Erdoganit konfirmojnë se kanë pranuar letrën e Trump dhe se menjëherë pasi e ka lexuar presidenti turk e ka hedhur në koshin për mbeturina, njoftoi BBC. Në letër presidenti amerikan Trump i kërkon homologut turk Erdogan të

Lexo më shumë
Ministri i Drejtësisë në Kosovë thirret nga Gjykata Speciale

Ministri i Drejtësisë në Kosovë thirret nga Gjykata Speciale 0

🕔18:11, 17.Oct 2019

Ministri i drejtësisë Abelard Tahiri konfirmoi të mërkurën në mbrëmje se është ftuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë që të merret në pyetje në fund të tetorit. “Para 2 javësh kam marrë ftesë nga Prokurori i Specializuar

Lexo më shumë
Presidenti i PE, Sassoli: Mbështes hapjen e negociatave, ndryshe vështirë të shpjegojmë vonesën

Presidenti i PE, Sassoli: Mbështes hapjen e negociatave, ndryshe vështirë të shpjegojmë vonesën 0

🕔18:07, 17.Oct 2019

Në hapjen e samitit të liderëve të Bashkimit Europian, presidenti i Parlamentit Europian David Sassoli është shprehur pro çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Gjatë fjalës së tij hapëse, të enjten në Bruksel, Sassoli deklaroi se Parlamenti

Lexo më shumë
Ulet ndjeshëm shkëmbimi tregtar Shqipëri – Kosovë

Ulet ndjeshëm shkëmbimi tregtar Shqipëri – Kosovë 2

🕔17:53, 17.Oct 2019

Ritmet pozitive të rritjes së shkëmbimeve tregtare mes Shqipërisë dhe Kosovës, të dëshmuara pak muaj më parë, nuk janë mbajtur në muajin e fundit. Në fakt, referuar të dhënave të tregtisë së jashtme, në muajin shtator të këtij viti Shqipëria

Lexo më shumë
Përshkallëzohen protestat në Barcelonë, mund të shtyhet “El Clasico”

Përshkallëzohen protestat në Barcelonë, mund të shtyhet “El Clasico” 0

🕔17:37, 17.Oct 2019

Presidenti i rajonit të Katalonjës në Spanjë, Quim Torra i ka bërë thirrje protestuesve të ndalojnë aktet e dhunës, teksa protestat kanë hyrë në ditën e katërt. “Ne dënojmë dhunën, kjo duhet të marrë fund tani. Nuk ka as arsye

Lexo më shumë
VV: Përfundoni numërimin e votave të diasporës, procedura të mos cënojë demokracinë

VV: Përfundoni numërimin e votave të diasporës, procedura të mos cënojë demokracinë 1

🕔17:18, 17.Oct 2019

Lëvizja Vetëvendosje ka depozituar këtë të enjte një ankesë në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa lidhur me mosnumërimin në Qendrën e Numërimit të Rezultateve të 4639 dërgesave postare me fletëvotime të ardhura nga diaspora. Në këtë ankesë, Lëvizja Vetëvendosje

Lexo më shumë
Kuvendi miraton 3 projektligje, ndër to edhe Buxhetin Faktik të vitit 2018

Kuvendi miraton 3 projektligje, ndër to edhe Buxhetin Faktik të vitit 2018 1

🕔17:07, 17.Oct 2019

Pas disa orësh diskutime, Kuvendi ka miratuar në mbyllje të seancës plenare të së enjtes tre projektligjet e parashikuara në rendin e ditës, e pavarësisht debateve duket se disa prej deputetëve të opozitës së re në parlament kanë bashkuar votat

Lexo më shumë