Presidenti i Parlamentit Europian shtyn vizitën e planifikuar në Shqipëri

Presidenti i Parlamentit Europian shtyn vizitën e planifikuar në Shqipëri 0

🕔17:37, 30.Nov 2019

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli njofton se ka shtyrë vizitën e planifikuar në Shqipëri, më 2 dhe 3 dhjetor, pas tërmetit tragjik që goditi vendin më 26 nëntor. Në Twitter, Sassoli njofton se nuk ka ende një datë konkrete

Lexo më shumë
Sizmofobia, frika nga tërmetet… ja mënyrat si ta kaloni këtë gjendje

Sizmofobia, frika nga tërmetet… ja mënyrat si ta kaloni këtë gjendje 1

🕔17:22, 30.Nov 2019

Sizmofobia është frika që kanë njerëzit  nga tërmetet. Janë qindra fobi dhe Sizmofobia është një nga ato më të zakonshmet nëse jetoni në një zonë të rrezikut sizmik. Ajo përkufizohet si frika ekstreme nga tërmetet. Ne të gjithë kemi frikë

Lexo më shumë
Në Shqipëri, plaga e hapur prej tërmetit po laget nga shiu dhe mavijoset nga i ftohti

Në Shqipëri, plaga e hapur prej tërmetit po laget nga shiu dhe mavijoset nga i ftohti 0

🕔16:54, 30.Nov 2019

Prestigjozja amerikane CNN, i ka kushtuar një shkrim fatkeqësisë natyrore që goditi vendin tonë më 26 nëntor. Ndër të tjera në artikull thuhet: “Tani plaga e hapur e popullsisë shqiptare e prekur nga tërmeti po laget nga rreshjet prej motit

Lexo më shumë
Ekspertët zviceranë në terren, kontrolle në Durrës dhe Krujë, testojnë stabilitetin e banesave

Ekspertët zviceranë në terren, kontrolle në Durrës dhe Krujë, testojnë stabilitetin e banesave 0

🕔16:38, 30.Nov 2019

Ekspertët zviceranë vazhdojnë punën në terren. Në  qytetin e Durrësit ata kanë kontrolluar disa nga ndërtesat e prekura nga tërmeti, ndërsa në fund pritet të japin fjalën e tyre nëse janë apo jo të banueshme. Në Krujë ekipi ka testuar

Lexo më shumë
Kryetarja e KE: Komsioneri për menaxhimin e krizave, të mërkurën në Shqipëri

Kryetarja e KE: Komsioneri për menaxhimin e krizave, të mërkurën në Shqipëri 6

🕔16:12, 30.Nov 2019

Bashkimi Europian është përkrah Shqipërisë në këto momente të vështira që po kalon nga tërmeti. Mesazhi vjen nga Kryetarja e  Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e cila në një postim në twitter shkruan. “Sapo fola me kryeministrin shqiptar Edi

Lexo më shumë
Rrogozhinë, shemben 68 banesa, 222 të tjera me dëmtime të rënda

Rrogozhinë, shemben 68 banesa, 222 të tjera me dëmtime të rënda 0

🕔16:07, 30.Nov 2019

68 banesa në Rrogozhinë janë shembur si pasojë e tërmetit të 26 Nëntorit. 222 banesa kanë pësuar dëmtime të rënda ndërkohë që 62 të tjerë janë dëmtuar lehtë. Bashkia Rrogozhinë 68 banesa të shembura, 222 banesa të dëmtuara rëndë, 62

Lexo më shumë
Rrëfimi i zjarrfikësit Italian: Njerëzit na falenderonin, na jepnin ushqim e prapë dridheshin nga frika

Rrëfimi i zjarrfikësit Italian: Njerëzit na falenderonin, na jepnin ushqim e prapë dridheshin nga frika 1

🕔15:55, 30.Nov 2019

‘Kur njerëzit na shihnin në rrugë, na ndalonin, na falenderonin dhe na ofronin ushqim, embelsira, donin te na benin dhurata’. Keto jane pershtypjet e para per shqiptaret, dhene nga njeri prej zjarrfikesve italiane, qe mberriti ne Dures, ne kulmin e

Lexo më shumë
Dëmet në shkolla nga tërmeti, nuk ka vendim për rifillimin e mësimit

Dëmet në shkolla nga tërmeti, nuk ka vendim për rifillimin e mësimit 0

🕔15:27, 30.Nov 2019

Shumë shkolla u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit, megjithatë nga ana e Ministrisë së Arsimit nuk jepet një date, se kur do të rinisë mësimi ne vend. Në mbledhjen e radhës së qeverisë u theksua, se 8 shkolla janë

Lexo më shumë
Ministria e Mbrojtjes: Kush ka nevojë për ndihmë, të telefonojë këtë numër

Ministria e Mbrojtjes: Kush ka nevojë për ndihmë, të telefonojë këtë numër 1

🕔15:13, 30.Nov 2019

Ministria e Mbrojtjes, përmes Agjencisë për Mbrojtjen Civile i bën me dije se, në funksion të informimit të qytetarëve të dëmtuar nga tërmeti, të cilët kanë nevojë për ndihma ushqimore apo veshmbathje, është në dispozicion të tyre numri i posaçëm

Lexo më shumë
Veliaj shpërndan ndihma në Zall-Herr për banorët e prekur nga tërmeti

Veliaj shpërndan ndihma në Zall-Herr për banorët e prekur nga tërmeti 3

🕔14:53, 30.Nov 2019

  Nga magazinat qendrore në Farkë, ku janë grumbulluar ndihmat e dhuruara nga qytetarët këto ditë, shpërndarja e tyre vijon në të gjitha zonat e prekura nga tërmeti, përmes njësive administrative. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj iu bashkua

Lexo më shumë