Komiteti Kombëtar i Veteranëve të LANÇ-it bën bilancin e 75-vjetorit

Komiteti Kombëtar i Veteranëve të LANÇ-it bën bilancin e 75-vjetorit 6

🕔09:14, 30.Dec 2019

Gjikë Kurtiqi Në ambientet  e ish kinema “Dajtit”, zhvilloi punimet mbledhja e Komitetit Kombëtar të Organizatës së Veteranëve të LANÇ. Veç anëtarëve të komitetit merrte pjesë edhe kryekëshilltari pranë Kryesisë së Komitetit Kombëtar, Kondradmirali Ziqiri Mero. Kryetari i Komitetit Kombëtar,

Lexo më shumë
Përgjaket kisha në Teksas! Sulm me armë zjarri, 3 të vdekur dhe 3 të plagosur

Përgjaket kisha në Teksas! Sulm me armë zjarri, 3 të vdekur dhe 3 të plagosur 0

🕔09:03, 30.Dec 2019

Tre besimtarë janë vrarë dhe tre të tjerë janë plagosur në Teksas, si pasojë e një sulmi me armë zjarri brenda një kishe. BBC raporton se fill pas sulmit të personit në fjalë, pjesëtarët e armatosur të kishës, që kujdesen

Lexo më shumë
Teoria e Gottfried Schramm për fisin Thrak të Besëve

Teoria e Gottfried Schramm për fisin Thrak të Besëve 10

🕔08:58, 30.Dec 2019

Moikom Zeqo  Dr. Zef Mirdita në librin e tij, “Krishtëzimi ndër shqiptarë”, Zagreb, 1998 flet për teorinë e dr. Gottfried Schramm-it për rolin e besëve në krishtëzimin e shqiptarëve. Dr. Zef Mirdita shkruan:” Dijetari gjerman, Gottfried Schram, shpreh mendimin se

Lexo më shumë
Orteku gjigand vret nënën 35-vjeçare dhe dy vajza në Alpet e Italisë

Orteku gjigand vret nënën 35-vjeçare dhe dy vajza në Alpet e Italisë 0

🕔08:35, 30.Dec 2019

Një ortek iu ka marrë jetën tre personave në Alpet e Italisë. Viktimat janë një grua 35-vjeçare dhe dy vajza, të treja nga Gjermania. Aksidenti ka ndodhur në Alpet italiane, pranë kufirit me Austrinë, thuhet në raportet e policisë italiane.

Lexo më shumë
Gabimet për “Sterilizimin”, shteti do të paguajë 5 milionë euro më shumë

Gabimet për “Sterilizimin”, shteti do të paguajë 5 milionë euro më shumë 7

🕔08:14, 30.Dec 2019

Ministria e Financave, në një raport të fundit për zbatimin e kontratës koncesionare për sterilizimin ka pranuar se risku i financimit është marrë përsipër tërësisht nga buxheti dhe deri tani janë materializuar risku i kërkesës dhe risku i negocimit, çka

Lexo më shumë
Apartamenti në flakë në Fushë Krujë, fqinjët hapin derën me forcë dhe shpëtojnë të moshuarit në gjumë

Apartamenti në flakë në Fushë Krujë, fqinjët hapin derën me forcë dhe shpëtojnë të moshuarit në gjumë 0

🕔08:09, 30.Dec 2019

Një apartament është përfshirë nga flakët në Fushë Krujë, ndërsa fatmirësisht nuk ka viktima, pasi çifti i të moshuarve është shpëtuar nga fqinjët. Zjarri përfshiu hyrjen në katin e dytë të pallatit në lagjen “Punëtori” në orët e para të

Lexo më shumë
Viti i Ri, mbi 250 mijë emigrantë futen në Kapshticë dhe Kakavijë

Viti i Ri, mbi 250 mijë emigrantë futen në Kapshticë dhe Kakavijë 5

🕔13:50, 29.Dec 2019

Emigrantë të shumtë vijojnë të kthehen në atdhe për të festuar festat e fundvitit pranë të dashurve të tyre. Përgjatë kësaj jave, policia njofton se kanë hyrë në Shqipëri, përmes pikave kufitare të Kakavijës dhe Kapshticës, mbi 250 mijë shtetas

Lexo më shumë
Kur qeshte dhe qante Nonda Bulka

Kur qeshte dhe qante Nonda Bulka 5

🕔13:39, 29.Dec 2019

  Nga prof. Nasho Jorgaqi   Nonda Bulkën përpara se ta takoja fizikisht, do ta njihja përmes veprës së tij. Isha adoleshent atëherë kur më ra në dorë libri “Kur qan e qesh bilbili”. Më pas lexova shkrime, që ai

Lexo më shumë
Tri dekada, dhjetori i vrarë i ëndrrave dhe i dyshimeve

Tri dekada, dhjetori i vrarë i ëndrrave dhe i dyshimeve 66

🕔13:35, 29.Dec 2019

Nga Bedri Islami Në vend të hyrjes Është e pabesueshme ta mendosh se u bënë tri dekada që nga dhjetori i vitit 1990 dhe tani, në mbyllje të këtij viti, shumë gjëra, tepër shumë, të cilat as që mund të

Lexo më shumë
Histori 1943 / Cila është e vërteta e “kompromisit të Beratit”?

Histori 1943 / Cila është e vërteta e “kompromisit të Beratit”? 45

🕔13:29, 29.Dec 2019

Prof. Paskal Milo   Gjatë studimeve të mia shumëvjeçare për Luftën Anti-fashiste Nacionalçlirimtare, kam konstatuar shpesh herë falsifikime të të vërtetave historike ose keqinterpretime të tyre nga ish-kundërshtarë të saj, bashkëpunëtorë të pushtuesve fashistë, nga pasues biologjikë profesionistë ose të

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim