Rama, Veliaj dhe tri partitë. Teatri si sebep dhe paaftësia e krijimit të një kohezioni opozitar ndaj Ramës (zgjidhje ka dhe është afër)

Rama, Veliaj dhe tri partitë. Teatri si sebep dhe paaftësia e krijimit të një kohezioni opozitar ndaj Ramës (zgjidhje ka dhe është afër) 0

🕔00:18, 25.May 2020

  Nga Leart Kola Debati për ndërtimin e teatrit të ri në Tiranë vijon prej 22 vjetësh. Nuk ka në historinë e këtij vendi temë më të debatuar, monitoruar, dokumentuar se kjo. Mjafton të kujtojmë, që batuta tepër e kritikuar,

Lexo më shumë
Rama bën të ditur masat e reja për COVID-19. Kur do të hapen kufijtë dhe plazhet? Fundjava pa makina në fuqi deri vitin tjetër

Rama bën të ditur masat e reja për COVID-19. Kur do të hapen kufijtë dhe plazhet? Fundjava pa makina në fuqi deri vitin tjetër 4

🕔20:56, 24.May 2020

Kryeministri Edi Rama thotë se fundjava pa makina mund të kthehet në një normë, edhe pas përfundimit të pandemisë së koronavirusit. Lajmin e ka bërë me dije kryeministri Edi Rama, i cili tha në një komunikim me qytetarët nga Facebook-u

Lexo më shumë
Presidenti i Austrisë thyen rregullat e karantinës: kërkon falje publike

Presidenti i Austrisë thyen rregullat e karantinës: kërkon falje publike 0

🕔20:43, 24.May 2020

Presidenti austriak Alexander Van der Bellen kërkoi falje publike ditën e dielë, pasi ai dhe bashkëshortja e tij thyen rregullat e shtetrrethimit në restorant, shkruan Politico.eu. Austria ka urdhëruar hapjen e restoranteve deri në orën 23:00, si masë ndaluese ndaj

Lexo më shumë
Sot 24 maji / Meritat dhe gabimet e Kongresit të Përmetit, dritëshkurtësia e demokratëve të majtë pa parti, sipas Kristo Frashërit

Sot 24 maji / Meritat dhe gabimet e Kongresit të Përmetit, dritëshkurtësia e demokratëve të majtë pa parti, sipas Kristo Frashërit 7

🕔19:40, 24.May 2020

Prof. Dr. Kristo Frashëri   Ekskluzive DITA – Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare si revolucion shoqëror. Meritat dhe gabimet e Kongresit të Përmetit dhe dritëshkurtësia e demokratëve të majtë pa parti. Iluzioni i bashkimit kombëtar nën gjermanët si dhe teza qesharake e

Lexo më shumë
UFO edhe në ditarin e Mihal Gramenos? Dëshmitë që do lexoni mund t’ju duken të çuditshme, por ata që i tregojnë, i besojnë. Dhe nuk janë të vetmit

UFO edhe në ditarin e Mihal Gramenos? Dëshmitë që do lexoni mund t’ju duken të çuditshme, por ata që i tregojnë, i besojnë. Dhe nuk janë të vetmit 43

🕔18:00, 24.May 2020

Gëzim Dapi 45 vjeç, lindur në Tiranë, me profesion është inxhinier mjedisi. Në fillim pati droje që rrëfimi e tij të publikohej në Dita: “Të marrin për të çmendur,  madje dhe kur ua tregoj këtë histori nuk më besojnë”. Ajo që

Lexo më shumë
Grenell tërhiqet nga detyra si ambasador i SHBA në Gjermani

Grenell tërhiqet nga detyra si ambasador i SHBA në Gjermani 2

🕔17:55, 24.May 2020

Ambasadori amerikan në Gjermani, Richard Grenell do të heqë dorë nga detyra pas gati dy vite si përfaqësues diplomatik në Berlin. Lajmi i raportuar fillimisht në mediat gjermane, është konfirmuar dhe nga vetë z. Grenell. Robin Quinville, zv. kreu i

Lexo më shumë
Artan Imami: Asnjë s’mund ta pengojë ndërtimin e atij teatri të ri në atë vend

Artan Imami: Asnjë s’mund ta pengojë ndërtimin e atij teatri të ri në atë vend 9

🕔17:46, 24.May 2020

Ishte koha e duhur që godina e Teatrit Kombëtar të ikte me nder. Kështu e ka përjetuar shembjen e ndërtesë së Tetarit aktori Artan Imami, i cili shprehet i sigurt se projekti i ri duhet të zbatohet në të njëjtin

Lexo më shumë
“Toptanët, Vrionët dhe familjet tregtare nxitën vajzat në lidhje intime me oficerët aleatë për t’u afruar me Enver Hoxhën pas luftës”

“Toptanët, Vrionët dhe familjet tregtare nxitën vajzat në lidhje intime me oficerët aleatë për t’u afruar me Enver Hoxhën pas luftës” 13

🕔16:33, 24.May 2020

Në botimet e gazetarit amerikan Peter Lucas për hyrjen e komunistëve të Hoxhës në Tiranën e çliruar ka disa paragrafë mbi një pritje në hotel Dajti. Aty përshkruhen përpjekjet e biznesmenëve dhe familjeve të mëdha shqiptare që kishin qenë armiqësorë

Lexo më shumë
Veliaj: Gjatë verës detajojmë projektin e Teatrit të Ri, në shtator nisim nga puna

Veliaj: Gjatë verës detajojmë projektin e Teatrit të Ri, në shtator nisim nga puna 7

🕔13:55, 24.May 2020

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, nga Pezë Helmesi, ku i dorëzoi çelësat e banesës së re familjes Kalleshi tha se shumë shpejt do të fillojë puna për detajimin e projektit të Teatrit të ri Kombëtar. “Sheshin Skënderbej e bëmë bashkë,

Lexo më shumë
“Janë të pafat, por, edhe kur u vjen, e kanë fat të ngatërruar”. Përkufizimi që ka lënë pas për ne shqiptarët një albanologe që e njohim pak

“Janë të pafat, por, edhe kur u vjen, e kanë fat të ngatërruar”. Përkufizimi që ka lënë pas për ne shqiptarët një albanologe që e njohim pak 11

🕔13:45, 24.May 2020

Histori e parë nga larg, dhe jo vetëm nga larg, por edhe ftohtë, pa pragmatizmat e paragjykimet e zakonshme lokale, pa ideologjizimet tona politike ekstreme. Libri quhet “Historia e Shqipërisë përgjatë shekullit XX” dhe sjell dëshmi dhe fakte të reja

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim