MË NË FUND, SHPËTUAM! Një bisedë shumë serioze për Lulzimin me një zyrtar veteran në PD, pas shkrimit ndriçues të një publicisti të nderuar

MË NË FUND, SHPËTUAM! Një bisedë shumë serioze për Lulzimin me një zyrtar veteran në PD, pas shkrimit ndriçues të një publicisti të nderuar 30

🕔23:57, 31.Aug 2020

Nga Viktor Malaj    Kisha shumë kohë që po mendoja se ku mund ta gjenim një individ me cilësi të veçanta intelektuale, personalitet dinjitoz dhe të pasprovuar në punët e pushtetit në mënyrë që të shpëtonim një herë e mirë

Lexo më shumë
INTERVISTË / Çfarë është për turqit “Mavi Vatan”, një bisedë me admiralin që e ka ideuar si doktrinë: “Synojmë baza detare ushtarake turke edhe në Shqipëri…”

INTERVISTË / Çfarë është për turqit “Mavi Vatan”, një bisedë me admiralin që e ka ideuar si doktrinë: “Synojmë baza detare ushtarake turke edhe në Shqipëri…” 55

🕔22:17, 31.Aug 2020

  Nga Albert Hitoaliaj Tensionet fundit në Mesdheun Lindor dhe çështja e diskutimit të kufijve detarë mes Turqisë dhe Greqisë, ndikohen kryesisht, por jo vetëm, nga doktrina gjeopolitike detare turke. Para pak ditësh radioja italiane “Radio Radicale”, transmetoi një intervistë

Lexo më shumë
HARTA / 12 miljet në Jon dhe Turqia, analiza e profesorit grek, deputet i partisë në pushtet: “Duam mirëkuptim, nëse jo do mbrojmë me kokë të ftohtë integritetin territorial”

HARTA / 12 miljet në Jon dhe Turqia, analiza e profesorit grek, deputet i partisë në pushtet: “Duam mirëkuptim, nëse jo do mbrojmë me kokë të ftohtë integritetin territorial” 19

🕔20:52, 31.Aug 2020

Profesori grek i marrëdhënieve ndërkombëtare, Dimitris Keridis ka analizuar situatën e krijuar në rajon pas vendimit të Athinës zyrtare se ka në plan të shtrijë kufirin perëndimor të ujërave të saj territoriale në Detin Jon me 12 milje. Në analizën

Lexo më shumë
PROCES-VERBALI: “U!? Janë të paturpshëm fare këta grekët”. Reagimi i Enver Hoxhës në 1983 kur i thonë që nga Athina ka ardhur një letër për një “vorioepiriot”

PROCES-VERBALI: “U!? Janë të paturpshëm fare këta grekët”. Reagimi i Enver Hoxhës në 1983 kur i thonë që nga Athina ka ardhur një letër për një “vorioepiriot” 49

🕔20:14, 31.Aug 2020

Sot kur ndodhin trazime me fqinjët dhe autoriteti apo pesha e shtetit shqiptar është fatkeqësisht përtokë, çdo shqiptar ndihet keq dhe mendja shkon tek diktatura. Si mund të tingëllonte termi Vorio-Epir mes zyrtarëve komunistë dhe si përpiqej Greqia të shënonte

Lexo më shumë
Nis izolimi i Bjellorusisë, vendet baltike i ndalojnë hyrjen Lukashenkos dhe 29 zyrtarëve të tjerë

Nis izolimi i Bjellorusisë, vendet baltike i ndalojnë hyrjen Lukashenkos dhe 29 zyrtarëve të tjerë

🕔19:51, 31.Aug 2020

Vendet baltike, Estonia, Lituania dhe Letonia kanë ndërmarrë të parat sanksionet ndaj Bjellorusisë. Tre vendet baltike kanë sanksionuar Presidentin bjellorus Alexander Lukashenko dhe 29 zyrtarë të tjerë për dhunim të të drejtave të njeriut. “Ne po dërgojmë mesazhin se duhet

Lexo më shumë
KONFERENCA / Letra e gjatë e Martinit për Martinin, një tekst i vetëmjaftueshëm për ta kthyer kokëposhtë një fjalim të gabuar dhe të mllefosur

KONFERENCA / Letra e gjatë e Martinit për Martinin, një tekst i vetëmjaftueshëm për ta kthyer kokëposhtë një fjalim të gabuar dhe të mllefosur 19

🕔19:25, 31.Aug 2020

Nga Xhevdet Shehu Organizimi i një konference ditën e premte në kujtim të 95 vjetorit të lindjes së Martin Camajt, një shkrimtari ende i pavlerësuar si i tillë edhe 30 vjet pas përmbysjes së regjimit komunist, kishte një domethënie që

Lexo më shumë
Ka quajtur Skënderbeun “serb”, kush është shqiptari i URA-s që ka në dorë numrat anti-Gjukanoviç për të formuar qeverinë e re në Malin e Zi

Ka quajtur Skënderbeun “serb”, kush është shqiptari i URA-s që ka në dorë numrat anti-Gjukanoviç për të formuar qeverinë e re në Malin e Zi 13

🕔19:20, 31.Aug 2020

Në Malin e Zi të dielën janë mbajtur zgjedhjet parlamentare. Teksa janë numëruar shumica e votave, rezultati mes partive është i ngushtë, ndërsa kryeson Milo Gjukanoviç. Mirëpo, në këto zgjedhje me sa duket një nga “çelësat” e qeverisë së re

Lexo më shumë
Rinis Vetingu me Donika Prelën dhe Vojsava Osmanajn, dosjet e nxehta të vjeshtës

Rinis Vetingu me Donika Prelën dhe Vojsava Osmanajn, dosjet e nxehta të vjeshtës

🕔19:19, 31.Aug 2020

Pas një pauze tre javore për shkak të pushimeve të verës, Komisionet e Vetingut do të nisin pasnesër seancat e planifikuara për shqyrtimin e dosjeve të gjyqtarëve dhe prokurorëve, në proces rivlerësimi për ligjshmërinë e pasurive, pastërtinë e figurës dhe

Lexo më shumë
“Diku përdorin mermerin e periudhës klasike dhe diku tjetër i shtojnë nga 2-3 kate godinave, si pa gjë të keq”

“Diku përdorin mermerin e periudhës klasike dhe diku tjetër i shtojnë nga 2-3 kate godinave, si pa gjë të keq” 4

🕔19:19, 31.Aug 2020

Nga Gëzim Kabashi Banka Kombëtare Tregtare në Durrës i ka mbyllur dyert që prej tre vjetësh dhe po i nënshtrohet restaurimit. “Është një vepër plot klas, një nga godinat më të tërheqëse në qytetin tonë,” thotë për BIRN, Fatmir Sila,

Lexo më shumë
A qëndron gazi pas kokëfortësisë së Greqisë për të zgjeruar ujërat e veta territoriale me 12 milje detare duke marrë si pikë nisjeje ishullin e Othonoit?

A qëndron gazi pas kokëfortësisë së Greqisë për të zgjeruar ujërat e veta territoriale me 12 milje detare duke marrë si pikë nisjeje ishullin e Othonoit? 12

🕔19:18, 31.Aug 2020

Pretendimet greke për zgjerim të ujërave territoriale me 12 milje ne detin Jon nuk janë të ditëve të fundit, por më të hershme. Ish-ministrja e Jashtme e Greqisë, Dora Bakojanis ishte zëri i fundit nga Athina që kërkoi në dhjetor

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim