FORUMI DITA / Arben Duka: Njeriu i Vitit, Anxhela Peristeri, një talent që fitoi mbi pisllëkun. Antinjeriu i Vitit, Vitore Tusha, e paligjshme në Kushtetuese dhe në KED

FORUMI DITA / Arben Duka: Njeriu i Vitit, Anxhela Peristeri, një talent që fitoi mbi pisllëkun. Antinjeriu i Vitit, Vitore Tusha, e paligjshme në Kushtetuese dhe në KED 14

🕔23:44, 31.Dec 2020

  Nga Arben Duka Në pamje të parë përcaktimi i Njeriut të Vitit duket një gjë e lehtë. Po kur fillon të bësh në mëndje seleksionimin e njerëzve, për të arritur tek një njeri i veçantë që ka lënë gjurmë

Lexo më shumë
COVID në Shqipëri: Konfirmohen 7 humbje jete dhe 589 raste të reja në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri: Konfirmohen 7 humbje jete dhe 589 raste të reja në 24 orët e fundit 0

🕔23:23, 31.Dec 2020

Në 24 orët e fundit në vendin tonë kanë rezultuar 589 raste të reja me koronavirus nga 2350 testime të kryera në total. Ndërkohë janë regjistruar 7 humbje jete. Konkretisht nuk e kanë fituar betejën me COVID19; 3 qytetarë nga

Lexo më shumë
Kapsolla dhe fishekzjarrë me fuqi të lartë shpërthyese në bagazhin e makinës, procedohet penalisht 59-vjeçari në Durrës

Kapsolla dhe fishekzjarrë me fuqi të lartë shpërthyese në bagazhin e makinës, procedohet penalisht 59-vjeçari në Durrës 0

🕔22:00, 31.Dec 2020

Policia e Shtetit informon se ka sekuestruar kapsolle dhe fishekzjarrë, që ndodheshin në bagazhin e një makine, në Maminas. Sipas policisë, është proceduar penalisht një 59-vjeçar, për posedim të mjeteve piroteknike. Njoftimi i policisë: Durrës Policia e Durrësit kontrrolle të

Lexo më shumë
Turqia merr komandën e forcës kryesore të NATO-s në 2021

Turqia merr komandën e forcës kryesore të NATO-s në 2021 1

🕔21:30, 31.Dec 2020

NATO ka bërë të ditur se Turqia nga 1 janari i vitit 2021 do të marrë komandën e forcës së gatishmërisë së lartë të Aleancës. “Ushtria turke të premten do të marrë drejtimin e Task-Forcës së Përbashkët të Gatishmërisë së

Lexo më shumë
Kosova merr vendimin: Për 2 vjet asnjë aplikim në organizatat ndërkombëtare

Kosova merr vendimin: Për 2 vjet asnjë aplikim në organizatat ndërkombëtare 2

🕔20:30, 31.Dec 2020

Qeveria e Kosovës ka pranuar planin që deri në vitin 2023, ajo të mos paraqesë kërkesa për anëtarësim në organizata ndërkombëtare si Këshilli i Evropës, Organizata Botërore e Shëndetësisë, UNESCO dhe Organizata Botërore e Tregtisë etj. Siç bën të ditur

Lexo më shumë
FOTO: Viti 2020, i “errët” edhe për sportin

FOTO: Viti 2020, i “errët” edhe për sportin 0

🕔19:40, 31.Dec 2020

Një vit si asnjë tjetër, 2020 mbetet një prej më të errëtëve në histori, jo vetëm për njerëzimin, por edhe për sportin. Ishte viti që ndali sportin, në shumë mënyra. Të papritura, siç ishte pandemia e COVID-19. Të dhimbshme, pas

Lexo më shumë
FOTO: Dhjetor 1913, publikohet një letër e rrallë e Faik Konicës për Princ Vidin: Mbaji larg hajdutët dhe intrigantët, me ta na është mbushur plot administrata

FOTO: Dhjetor 1913, publikohet një letër e rrallë e Faik Konicës për Princ Vidin: Mbaji larg hajdutët dhe intrigantët, me ta na është mbushur plot administrata 12

🕔19:25, 31.Dec 2020

Nga Marenglen Kasmi Botuar në DITA Periudha e qeverisjes së Wied-it në Shqipëri (7 mars – 3 shtator 1914) u mbizotërua nga kontradikta të mëdha të brendshme dhe të jashtme. Konfliktet e brendshme buronin nga heterogjeniteti fetar i popullsisë shqiptare,

Lexo më shumë
BOTIMI: “Jepua tokën anglezëve se duan të nxjerrin vajguri…” Biseda e rrallë në zyrë e Fan Nolit kryeministër me beun e Cakranit dhe vëllain e tij

BOTIMI: “Jepua tokën anglezëve se duan të nxjerrin vajguri…” Biseda e rrallë në zyrë e Fan Nolit kryeministër me beun e Cakranit dhe vëllain e tij 36

🕔19:20, 31.Dec 2020

Pjesa më poshtë është marrë nga kujtimet e Hajredin Bej Cakranit dhe është sjellë në DITA nga studiuesi Auron Tare. Ajo tregon një bisedë në zyrën e Fan Nolit, mes këtij të fundit dhe vetë Hajredinit e të vëllait, pronarë tokash

Lexo më shumë
Zgjedhjet e 25 prillit, KQZ: Më pak se 1 milion shqiptarë nuk kanë mjete identifikimi

Zgjedhjet e 25 prillit, KQZ: Më pak se 1 milion shqiptarë nuk kanë mjete identifikimi 0

🕔19:07, 31.Dec 2020

Kur na ndajnë vetëm pak muaj nga zgjedhjet e 25 prillit, KQZ njofton numrin e qytetarëve, të cilëve u kanë skaduar dokumentet e identifikimit. Numri i personave që u ka skaduar dokumenti i identifikimit biometrik (kartë identiteti ose pasaportë) dhe

Lexo më shumë
Përplasen tre automjete në superstradën Lezhë-Shkodër, një person në gjendje të rëndë

Përplasen tre automjete në superstradën Lezhë-Shkodër, një person në gjendje të rëndë 0

🕔18:48, 31.Dec 2020

Një aksident ka ndodhur pranë kryqëzimit të Blinishtit, në superstradën Lezhë-Shkodër. Mësohet se janë përplasur tre automjete dhe janë plagosur dy persona, të cilët janë dërguar në spitalin e Lezhës. Njëri prej tyre është në gjendje të rëndë për jetën

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim