SHËNIM: Kur pandëshkueshmëria kthehet në standard ligjor. Mes krimeve që janë “të përjashtuara” nga Ligji i Dekriminalizimit është edhe 21 janari?

January 20, 2021 18:54

SHËNIM: Kur pandëshkueshmëria kthehet në standard ligjor. Mes krimeve që janë “të përjashtuara” nga Ligji i Dekriminalizimit është edhe 21 janari?

Ngjall dyshime fakti që në Ligjin për Dekriminalizimin janë përjashtuar disa krime penale.

Për shembull, dekriminalizimi nuk e pengon të mbajë poste publike “një person që ka vrarë në kushtet e tronditjes së fortë psikike shkaktuar nga dhuna ose fyerja e rëndë”.

Në një editorial në DITA shkruhet:

“Ky krim dhe neni në fjalë i Kodit Penal që e ndëshkon atë, janë përjashtuar si objekt i ligjit për dekriminalizimin. Përse?! Mos ndoshta nga që edhe në 21 janar urdhrat për vrasje dhe vrasjet mund të përligjen vetëm po të pranohet se janë kryer në kushtet e tronditjes psikike shkaktuar nga dhuna e protestuesve?”

Dekriminalizimi nuk pengon, gjithashtu, vazhdimësinë në politikë dhe poste publike, “të gjithkujt që ka kryer vrasje me kapërcim të kufijve të mbrojtjes së nevojshme”.

Përse? Mos edhe kjo ka të bëjë me masakrën e 21 janarit dhe mbrojtjen e reputacionit të politikanëve si Basha e Berisha –  ngre dyshimin editoriali dhe vijon:

“Të gjithë e kanë parë “live” se vrasjet në 21 janar u kryen në kapërcim të kufijve të mbrojtjes së nevojshme. Sepse jo vetëm nuk pati sulm të armatosur mbi kryeministri (si në 14 shtator 1998) por edhe të gjithë protestuesit, si ata që u vranë edhe ata që, për fat, vetëm u plagosën, ndodheshin jashtë murit rrethues të Kryeministrisë. Rastësi është ky përjashtim i këtij krimi si objekt i dekriminalizimit?”

Po pse ndërkombëtarët e duartrokitën nxehtësisht dekriminalizimin?

“Konsensusi mes PD dhe PS, i arritur edhe me presionin e ndërkombëtarëve, ka pjellë një ligj që përjashton disa krime të rënda që implikojnë politikanë të lartë shqiptarë. Dhe si i tillë, nga ndëshkues i kriminelëve të politikës, ligji degradon në mburojë e tyre. Nëse deri më sot kemi patur pandëshkueshmërinë si moszbatim ligji, me miratimin e dekriminalizimit, do të kemi pandëshkueshmërinë si zbatim i ligjit” – shkruan DITA.

 

d.a. / dita

January 20, 2021 18:54
Komento

35 Komente

 1. shqip March 22, 01:51

  SHQIPTARE ZGJOHUNI E MERNI FATETE TUAJA NE DUAR. LIGJI I BERE NGA MALIQI PO MBULONE KRIMET E BERISHOVICEVE. ARVIZUJA NA DERGOJE LUNE TE NA SKLLAVEROJE ME SHUME.
  KJO ESHTE PATURPESIA DHE POSHTERSIA ME E MADHE QE MUND TI BEHET NJE KOMBI NGA ALEATJA DEMOKRATE AMERIKE. NA KA ZENE GJYNAHU I RUSISE. MBAS LIGJERIMIT TE PISLLEKUT TE GATUAR NGA LU DHE VLAHUTINI JU PRET DAJAKU I SALIUT QE DO VIJE PERSERI NE PUSHTETE. O MILET DEGJONI E MBANI VESHE. LUJA ESHTE ATY TE SJELLE ME FORCE BASHEN NE QEVERI DHE TE FSHIJE PRAPANICEN ME VOTAT TUAJA… AI DUHET TE SHKOJE ME GJITHE MUXHAHEDINET QE KA SJELLE ME VETE SE KUSH E DI SE SI DO TE JETE PLANI B, C, D, USA.

  I MADHI GERI KOKOLARI NA PREZANTONE ME LU-ne,

  I nderuar zoti Lu: Së pari, unë do të doja t’ju përgëzoj që më në fund morët postin e ambasadorit të SHBA në Shqipëri.
Stafi i Ambasadës mund t’ju japë më shumë informacion për biografinë time, por përmbledhtas mund t’ju them se, që nga rënia e komunizmit, unë kam qenë i përfshirë në aspekte të ndryshme të çështjeve shqiptare, duke përfshirë edhe mbledhjen e ndihmave humanitare në Shqipëri dhe Kosovë, lobimin për ndërhyrjen amerikane në konfliktin e Kosovës, përkrahjen për ndryshime në institucionet demokratike të Shqipërisë dhe ekspozimin e praktikave korruptive në Shqipëri. Këtu përfshihet dhe paraqitja që i kam bërë skandalit AEY në faqen e parë të Nju Jork Tajms, e cila rezultoi me dënimin e katër amerikanëve nga ana e Departamentit të Drejtësisë me akuzat për mashtrim të Departamentit të Mbrojtjes.
  Familja ime ka qenë e përfshirë ngushtë në çështjet e komunitetit shqiptaro-amerikan për më shumë se një shekull. Herë pas here unë kam punuar në bashkëpunim me Ambasadën dhe herë-herë jo. Unë jam i vetëdijshëm se në të kaluarën, disa anëtarë të stafit të Ambasadës kanë qenë kritikë ndaj disa përpjekjeve të mia, por unë jam gjithashtu krenar t’ju bëj të ditur se kam gjetur mbështetje të fortë për veprimet e mia midis shqiptarëve në Shqipëri dhe në diasporë…”
  “…Pas fillimit të detyrës suaj si Ambasadori ynë, janë disa çështje që unë do të doja të sjell në vëmendjen tuaj në këtë letër të hapur. Sikurse ju tani jeni në dijeni, kur u njoftua së pari nominimi juaj, qarkulluan historira në mediat shqiptare që pretendonin se ju jeni emëruar si rezultat i ndërhyrjes së grupeve lobiste që punojnë për Sali Berishën, përfshirë Grupin Podesta dhe Patton Boggs, një firmë që përfaqësohej nga Frank Uisner. Kjo nuk ka nevojë për shumë imagjinatë, për faktin se ju keni shërbyer nën drejtimin e Uisnerit, kur ai ishte ambasadori amerikan në Indi, dhe të dy keni qenë studentë në Princeton. Sinqerisht, unë kam pak konsideratë për Uisnerin, pasi besoj se ai ishte në përgjithësi një faktor keqdashës në Shqipëri. Sipas mendimit tim, ai ndihmoi Berishën në mbajtjen e një regjimi shumë të korruptuar që rrënoi shtyllat e demokracisë…”
Natyrisht, ju keni të drejtë për të mbajtur një marrëdhënie personale me Uisnerin, dhe ka të ngjarë që gjatë disa viteve të ardhshme ju do të keni përvoja të pakëndshme në lidhje me Berishën, një të urryer, të korruptuar, bandit mendërisht të paqëndrueshëm. Megjithatë, unë dua të deklaroj prerazi se në qoftë se do të merret vesh se Uisner me ndonjë mënyrë tenton të përzihet në punët e Shqipërisë duke përfituar nga marrëdhëniet e tij me ju, unë nuk do të hezitoj për ta adresuar një aktivitet të tillë me zyrtarët e duhur qeveritarë në Uashington, dhe do të inkurajoj shqiptaro-amerikanët që të bëjnë të njëjtën gjë. Sepse unë besoj se çdo veprim i tillë nga ana e juaj, do t’i vërë në dyshim rrethanat në të cilat ju jeni emëruar dhe do të ishte e dëmshme për interesat shqiptare dhe amerikane
“…Në lidhje me një tjetër çështje, unë kam qenë shumë i shqetësuar kur mësova se në 2 Dhjetor 2014, si një prej veprave të tua të para, pasi u konfirmuat si Ambasador, jeni takuar në Uashington me përfaqësues të Shoqatës së Himariotëve të Amerikës (HSA), një grup i vogël ngatërrestar grek (http://himarriotonsociety.org/content/news/hsa-meets-new-us-ambassador-albania-donald-lu). Misionet më të fundit të HSA dhe palëve të tjera trazovaçe greke janë identike: aneksimi nga Greqia e asaj që ata mendojnë të jetë territor grek në jug të Shqipërisë. Misioni i tyre mbështetet mbi pasaktësi historike të shkuara dhe të sotme. Me fjalë të tjera, themeli i besimeve të tyre është e ndërtuar mbi mite greke.
  Ju duhet të jetë i vetëdijshëm se objektivat e HSA dhe kolegët e tyre ngatërrestarë grekë janë në kundërshtim të drejtpërdrejtë me interesat e shqiptarëve në Shqipëri dhe në diasporën tonë në Amerikë, për të mos folur për faktin se këto keqinterpretime minojnë interesat strategjike të Amerikës në rajon…”
Për dijeninë tuaj, në 2002, ambasadori i atëhershëm i SHBA, Xhejms Xhefri, në mënyrë të papërshtatshme priti Nikolas Gejxh në Tiranë, dhe për shkak të aktivizmit anti-shqiptar të Gejxhit, “shtrimi i tapetit të kuq” enkas për Gejxhin nga Ambasada u pa si një fyerje e rëndë nga shqiptarët. Gejxh është një ngatërrestar i mirënjohur grek, i cili së bashku me të tjerë të takëmit të tij, si kolonel Janullatos, promovojnë agjenda zjarrvënëse për tensionet mes Shqipërisë dhe Greqisë. Si reagim ndaj incidentit të Gejxhit, unë kam luajtur një rol kyç në hartimin dhe dërgimin e letrës së 9 janarit 2003 drejtuar Sekretarit të Shtetit Kolin Pauell (http://www.alb-net.com/pipermail/prishtina-e /2003-January/000583.html). Si rezultat i kësaj letre, Departamenti i Shtetit i kërkoi ambasadorit Xhefri të takohet me udhëheqës të komunitetit Shqiptaro-Amerikan në Nju Jork. Në atë takim, Xhefri kërkoi falje për gabim në protokoll, dhe për justifikim, ai pohoi se nuk ishte në dijeni të ndjenjave të shqiptarëve ndaj Gejxhit dhe ndjekësve të tij. Sinqerisht, unë nuk e besova ambasadorin Xhefri as atëherë as tani. Por për shkak të atij episodi, unë e bëra atë si zakon timin të njoftoj çdo Ambasador që pasoi Xhefri në lidhje me këtë çështje, kështu që nuk mund të ketë asnjë konfuzion ose keqkomunikim në këtë drejtim për të shkuar përpara. Letra e 9 janarit për Pauellin duhet të shërbejë si njoftim për ju se pretendimet e palëve ngatërrestare greke janë joserioze në rastin më të mirë, për të nxitur destabilitet në Ballkan në rastin më të keq, dhe se shqiptarët do t’ju shohin me dyshim të thellë në qoftë se ju ndihmoni ose nxisni këto palët ngatërrestare në ndonjë mënyrë. Ju lutem kuptojeni se duke lehtësuar ambiciet e tyre, ju do të shërbeni vetëm për të minuar marrëdhëniet SHBA-Shqipëri…
Qëkurse shqiptarët e shpëtuan veten nga prangat e komunizmit, shumë ambasadorë kanë ardhur dhe shkuar. Por një gjë ka mbetur konstante: Unë kam vazhduar të mbroj atë që unë besoj se është më e mira në interes të shqiptarëve, pavarësisht politikave dhe veprimeve të Departamentit të Shtetit. Për kujtesë, unë mund të them i bindur se makinacionet e të dërguarve tanë nuk kanë qenë gjithmonë në interesin më të mirë të shqiptarëve apo interesave strategjike të Amerikës. Unë preferoj që të punojnë në frymën e bashkëpunimit të ndërsjellë, por ju lutem ta dini se unë nuk do të hezitoj për të kritikuar politikën e Departamentit të Shtetit në Shqipëri, kur të jetë e nevojshme ose të lidhem me ju në lidhje me çështjet që unë besoj se kërkojnë vëmendjen tuaj.
Në fjalët e Volterit dhe të Njeriut Merimangë, “Nga fuqia e madhe vjen përgjegjësia e madhe”. Ju padyshim do ta kuptoni edhe vetë se pozicioni juaj si Ambasador i SHBA në Shqipëri ju jep pushtet të madh, ndërsa ju jeni në Shqipëri, çka mund të jetë unike brenda trupit diplomatik të Amerikës. Kjo është për shkak se ka pak, nëse ka, vende në botë, ku fjalët dhe veprat e një Ambasadori Amerikan vëzhgohen nga afër dhe respektohen, siç është rasti në Shqipëri. Unë shpresoj që ju do të përdorni këtë fuqi me përgjegjësi për shkak se ju do ta kini mësuar tashmë se ka pak, nëse ka, vende në botë ku Amerika është e admiruar kështu (https://europeansouth.wordpress.com/2007/06/19/albanias High-lidhje-për-america-ka-a-gjatë-histori /). Faleminderit dhe fat të mirë gjatë mandatit tuaj si Ambasadori ynë. Sinqerisht, Gary Q. Kokalari, New York, NY – e mbyll letrën e tij për ambasadorin Lu, Geri Kokalari.

  Reply to this comment
  • Edi March 22, 14:50

   Unë nuk i lexoj asnjëherë komentet në formë artikujsh.

   Reply to this comment
   • xeni March 22, 16:29

    komentuesi Edi..ke plotesisht te drejte

    do ishte mire qe krimet e berishes te behen me vargje si keto ketu poshte dhe nje kopje e poezise ti cohet nje andreas dhe nje Donald luse se jane qerruar te dy nga syte..

    lexim te kendshem dhe na thuaj a ke ndonje verejtje tjeter

    Rapsodi tropojane
    për SALEH ELEZBIBERISHEN
    1.
    Ku e ke djalin nene Jovanka ?
    Ne Tirane, tek Sllobodanka,
    Na eshte kthy dhendrri n’pushtet
    Tash do te dalim n’selamet.
    Dobro doshli, daj Fazllici !
    E uron Shkelzen-o-vici
    Zdravo unuka Argite !
    Te gezojme qe erdh kjo dite !
    Tash fitojme ç’far t’na doje zemra:
    Pare t’pista, prona, tendera,
    Me rrite normen e fitimit,
    Jem bashkue me boten e krimit.
    2.
    Babe Salihi jep udhezimet,
    Si me i shtue superfitimet:
    “Gjithsecili ne klanin tonë,
    T’angazhohet ne korrupsion !”
    Ne mandat te pare si president,
    Jam tregu koqe, pa mend,
    Me duket vetja anormal,
    Pse nuk vuna kapital !
    Eshte momenti te fitojme sot,
    Vitet qe na iken kot,
    Due me u ba pasanik,
    Me jetue si sheik!!
    Objektiv i madh per mu:
    Keto milionat me i fitu
    Si ti fusim ne xhepin tone,
    Ka metoda ti pastrojme.
    Arme, droge e kontrabande,
    Jane per burrat: pune e rande,
    Ketu, Argite mos i fut hundet,
    Kem Shkelzenin per kesi punesh.
    More Shkelzen, t’ka baba trim,
    Je i lind per demontim,
    Ti Argita, bija ime,
    Fokusou n’ privatizime.
    Sokoleshe, ti moj malesore,
    Na e hap studion ligjore,
    Gjithe projektet qe ka shteti,
    Do i perlajme t’ tana per vedi.
    Ç’fare ka prona ky milet,
    Ne mal, n’fushe a ne bregdet,
    Turru pra, ti moj azgane,
    Me i kalu n’llogarine tane.
    Thuri planet me ngadale,
    Futju bregdetit me radhe,
    Nga Ksamili ne Velipoje
    S’leme parcele te na shpetoje !
    Ty Jamarber t’kam si djale
    T’i zaptosh tokat ne Jale
    Per Zenin kam tjeter plan
    Jane dy mije hektare ne Seman
    Nuk na vjen me fati ne dere,
    Ta shfrytezojme per te fundit here,
    Te mos mbese aset pa shit,
    Te mos leme prone pa grabit.
    Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,
    Do ta shtyj ne maksimum.
    Po te na bajne neve anetar,
    S’mund te vjedhim si me pare.
    Do veme kapital pa mase,
    Do fitojme para me thase,
    Me i pastrue sipas ligjit,
    Kemi firmat e Fazllicit.
    Shkina ime, moj Argite,
    Mire i “qan” keto “sukses fite”
    Çdo projekt qe konsulton,
    Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.
    Nga qe pronat ke synim,
    Po te jap mendimin tim:
    Toke me çmim “badiava”
    Veç n’ Porto Romano ka.
    Jane pronare ca katundare,
    I genjejme me pak dollare.
    Bejme nje Vendim historik:
    E kthejme n’ Park Energjetik.
    Vlera e tokes shkon n’stratosfere,
    Rritet çmimi 300 here !!
    Sa firmos nje V.K.M.
    Pare te madhe fitojme ne !!
    Shkelzeno, qepju Gerdecit,
    Eshte mbreti i biznesit.
    Gjithe mafjozat ma t’nderu
    N’trafik armesh jane perqendru.
    Eshte biznes fantastik !
    Demontim dhe trafik.
    Do ta bejme ne menyra te fshehta,
    T’ mos leme gjurme ne evidenca.
    Trafikojme edhe raketa,
    Sa te doje Al-Qaida.
    Ne rruge sekrete permes Çadit,
    I çojme arme edhe Xhihadit.
    Nuk na duhen ne uzinat,
    Fillo, e ngre llamarinat.
    Perdor mjetet e ushtrise,
    Ke dhe çiken e Farise.
    Kam mendu per proceduren,
    Gati ke infrastrukturen.
    Alibe e Aldo Bumçe,
    I ke vartes n’ grupin e punes.
    Mos humb kohen me liçencat,
    Ti jep baba kompetencat.
    Qeveria, perfshi mua,
    Do te jete nen urdherat tua !!
    Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,
    Veç me mbush thaset me dollare,
    Non-stop, n’supervizion,
    Baxhanakut i takon.
    Per fitimin maksimal,
    Nuk njoh ligj, as moral,
    Puna del me leverdi
    Kur shfrytezohen gra e femi.
    Keto jane pune qe leverdisin,
    Pasunohemi me tane fisin,
    Fitim te tille nuk ka pare bota,
    Pesedhjete breza s’na dhemb koka.
    3.
    Kam kerkese nga njerzt e grues:
    T’u jap serbve akses n’Durres.
    Kam mendue qe per Serbine
    Te baj aksin Laç-Morine!!
    Kosovaret nuk i due hiç,
    Sepse jane anti-Fazlliç.
    Çmendurisht une kam dashni,
    N’dajallaret e femijve t’mi.
    Rruga qe i sherben vatanit,
    Do kalonte grykes Komanit.
    Ky opsion nuk me pelqen:
    Me demton si biznesmen.
    Une nuk jam aq rrote budalli
    Me e ndertu nga thote Topalli.
    Rruga bregut lumit Drin,
    Le pa pune tragetin tim.
    Jam i lute prej Erdoganit,
    T’kaloje rruga bregut Fanit.
    Keshtu, kane shansin osmanllinjte,
    Per here te pare me shkel n’Mirdite!!
    Pra, Kosova eshte sebepi,
    Perfitues jane turku e serbi.
    Do ta haje buxheti i shtetit,
    Edhe xhepat e miletit.
    Nga miliardat qe do hedh,
    Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.
    Jemi te “ndershem” ne publik,
    Eshte projekt patriotik !!
    Do ta nisim me nxitim,
    Pa projekt e preventiv,
    Keshtu nuk kapet abuzimi,
    N’xhepat tane shtohet fitimi.
    Gropes se zeze te korrupsionit,
    I veme emrin “Rruga e Kombit”
    Se ky popull eshte i trashe,
    E ha sapun per djathe.
    Keshtu, per dite vjedhim miliona,
    Me parullen: “rrofte Kosova”.
    Plan biznesi me te mire s’ ka,
    Miliardere ka me na ba!!
    Eshte projekt qe suporton,
    Çdo lloj vjedhje e korrupsion.
    Jane pa tru shqiptaret e ngrate,
    I mashtrojme dhe per fushate.
    Une jam Sale talebani,
    Me vjen ne ndihme dhe Erdogani
    Me sebep te inagurimit,
    Dy dite para votimit !!
    (Dasem te madhe do te banim,
    Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)
    Po u ba ndonje padi,
    E dergojme Sollakun n’shpi.
    Me mbrojt fort korrupsionin,
    Kemi gati “lustracionin”.
    Kemi eksperience nga bota,
    Siç vepronte Penelopa.
    Keshtu do bajme me tunelin,
    E ndertojme pastaj e shembim.
    Siç na meson arithmetika,
    Kete e thote edhe Argita:
    Qe te fitohet sa me shume,
    Duhet rrit puna n’volum.
    Sukses-fija eshte derivat,
    Punet e vogla japin pak.
    Po kur shifra eshte me billiona.
    Çahen brinjesh llogarite tona !!
    4.
    Nga Argita due’ i projekt:
    Si ta fusim ARMO-n ne xhep.
    T’u krijojme pershtypjen t’taneve,
    Se ua dhame amerikaneve.
    Nga Teksasi, nje firme hiçi,
    Na e gjejne Toma e Fazlliçi.
    Koperture n’afera krimi,
    Rezart Taçi esht me kopili.
    Thirre Taçin me urgjence !
    Fillo, jepi konsulence !
    Te startoje, me korrupsion,
    T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.
    Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,
    Fonde sjell nga Azerbaijani.
    Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,
    Mire se te vijne nga mafia ruse !
    Vlere fiktive veme n’ offerte,
    Me u “pague” per 5-6 vjet,
    Po u zbuluem nga konkurentat,
    I nderron Ruli dokumentat.
    Nuk e ban ai per shoqni,
    Ai ka ketu pjesen e tij,
    “Druri i arres” qe nje nxitim,
    Sot e kam ortakun tim.
    Per “OK”-n ne parlament,
    Duhet ba nje marifet:
    Vec te kete emerin “garanci”
    Boshe e fallco, s’ka rendesi.
    Grupi im parlamentar,
    Jane ca koqe, e ca gomare,
    S’jane te zot as “per nje pune”,
    Miratojne ç’far u tham une.
    Pse jane arti, politika ?!
    I blejme ca nga opozita,
    Kur ta mbyllim kete pazar,
    U çojme ftesat per iftar.
    Per parate, s’kemi siklet,
    ARMO-n e marrim pa leke,
    Po t’na pyese ndonje gazete,
    “Jane pague”, por jo n’buxhet.
    Po e teproi ndonje gazetar,
    Do ta shpalle une tradhetar,
    Do ia djeg gjithe pasurine,
    Me shtypshkronje, e me makine.
    Per transferta kriminale,
    Kemi banken personale,
    Me Tan Santo e Elvane,
    Kryebandit Adrian Fullane.
    I bajme ligjet si t’i dona,
    Qe ARMO t’jete e jona.
    Ky qe plani, me startuu,
    Eshte sukses i garantuu !!
    ESHTE PROJEKTI I FITORES !
    JA KALOJME DHE AL KAPONES !!
    5.
    Merakoset nene Jovanka:
    Motra ime, Sllobodanka !
    Mos ma lini n’balte Fasllicin,
    Pse e kemi Kryeministrin?!
    Sal Berisha mban fjalimin:
    Mos ma ngucni “gospodinin”
    Mbyllni gojen deputete !
    Se ua sjell ketu n’parlament.
    Nis veprimet paranoja:
    O Damir, o “srdce moja” !
    Merre çarterin per Tirane
    Je ne bes’time n’ TV Klan.
    Ne aeroport shtrohet tapeti,
    Me urdher te nalte nga shteti,
    Zbret me nderet e nje princi,
    Dora vete: druzhe Faslliçi.
    Angazhohet i gjithe shteti,
    Policia e prefekti,
    Shantazhojne Sala e Liria:
    Te rrije urte prokuroria !!.
    Se eshte koke, per koke te mikut,
    Eshte koka e trafikut,
    Kontrabanda e Ballkanit,
    Kontrollohet prej “viganit”.
    6.
    Fakte te reja kan dale ne drite:
    Kush e nxori Azemin ne prite,
    Kush e shfrytezoi arkivolin,
    Me ba 14 shtatorin !
    S’e harrove o Sale, traditen,
    Keshtu e vrave edhe Trebicken,
    E verteta po del ne pah,
    Kush e çoi Kosten “per gjah”.
    Po te zbardhet prej fillimit,
    Tragjedia e 2 Prillit:
    Dora qe gjakosi Shkodren,
    Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.
    Kur Kosova ngrinte krye,
    Behej shqipja “lesh e li”,
    Luks i madh per Serbine,
    Kur shtie n’kaos Shqiperine.
    Hej Sali, miku i Fazlliçit,
    Ia kalove Karaxhiçit,
    Karburant i dhé Serbise,
    Me vra djemte e Dardanise!!
    U rrjeshtove n’krah te Rugoves,
    Kundra trimave te Kosoves
    I gjithe populli u çudit
    Kur i shpallet “terroriste” !!
    Trimat, ne lufte me dushmanin,
    Ti, biznes me Arkanin.
    Dosja jote ne Beograd,
    Filloi te jape rezultat.
    Kur Kosovës po i vinte fati,
    Direktiven jep lugati.
    Me urdher te UDB-se
    I the “jo”, Rambuje-se.
    Ti ke ba nje mal me krime,
    Vrave popullin ne lufte civile,
    Mbolle ngjarjen me vrastare
    “Hiroshimen” gerdecare.
    Tym e helm mbushe kete vend:
    Bloze qymyri, nafte e cement,
    Ke dhe plane me mizore,
    Me centralet berthamore !!
    Si familje, je ba llum
    Ju ka vene mafia perfund:
    Delijorgji, Medi dobiçi
    Rezart Taçi e Fazlliçi.
    Qe ta themi hapur fare,
    Eshte gjithe mafia nderkombetare,
    Kriminelet ke ortakë,
    Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!
    7.
    Jam Sali, Sali “qëndresa”
    Vrava, vodha gjithe sa desha
    Per pushtet, une djeg Shqipnine,
    Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.
    Madje jam shume i vendose,
    Per nje tjeter katastrofe !
    Me barut u ba shume buje,
    Kete here do jete me uje !!
    Shkodren do ta bej det,
    Ta mbaje mend perjete !
    Tragjedi qe s’e ka pase,
    Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!
    Vi nga kulla e Vicitolit.
    Jam nga shpella e Mit Sokolit,
    Qe ju turr topit per ment’ krese,
    Tu mendue se eshte n’sigurese !
    As kurkujt nuk ia kam friken,
    E kam “tredh” une opoziten
    N’ unison me Edi Ramen,
    Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.
    Le t’vazhdoje me batuta,
    Tu tregue perralla me flutura
    Nuk me tremb mue Johni II-te,
    Une nuk pyes per Amerike !!
    Derisa t’permbyset globi,
    Me rruen trapin “Silvia Konti”,
    Se ia marr erzin n’publik,
    Ia kam ba nje vidioklip !
    Me gjyqsorin s’kam problem
    Aty kam une klanin tem,
    Bamirit ia kam ba bene,
    Do t’ia marr dhe KLD-ne.
    Me i vu krimit kapak,
    Mua m’duhet edhe nje mandat
    Kam nje plan te sterhollue,
    Me lane popullin pa votue.
    Kur te vije dita per votim,
    Jam usta n’manipulim.
    E ujdis dhe me Europen,
    N’qeveri me kokelopën.
    8.
    Mire ia ban more faqezi,
    Kur ka t’marre qe t’besojne ty,
    Se çdo popull ne planet
    Nuk do të sillte me ne pushtet.
    Per faturen dhjetra mijera
    Brenga, plage edhe viktima,
    Per gjithe krimet ndaj vatanit,
    Do ta benin si Sadamit.
    9.
    Hapi blloqet moj Argite:
    A ka mbet ndonje gje pa u shit ?
    Nga vemendja si na doli ?
    INSIG-u , ALBPETROL-i ?!
    Duhet te kesh n’vemendjen tate,
    Dhe repartet ushtarake.
    Ç’fare ka: toke e ndertim,
    Ta kthejme ne perfitim!!”.
    Te punojme ma me kujdes,
    Po na dalin letrat n’shesh.
    “Bomba” e pare qe faksi djalit,
    Tash, e-mailat e Ansarit !
    Ne publik erzin na muaren,
    s’na paguan as faturen,
    Me aferat qe t’zbuloi Tema
    Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.
    Per çdo gje, rrofte kapari,
    Se ta fusin si arabi
    Ta kesh rregull n’punen tane:
    Leket merren paradhanie !
    Mos u ban more babe zevzek,
    I thote t’jatit çika e vet:
    “Veç me tenderat qe kam n’proces,
    Jam tu e mbushe edhe nje thes !”
    Asetet qe ti permende,
    I kam te shkrume n’listen teme.
    Une i bej punet me grafik,
    I kam ne plan per kete vit.
    Nuk pajtohem me kritikat,
    Mos mi humb babo meritat.
    M’ gjej nje tjeter ne Planet,
    Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!
    Per çdo prone qe eshte kthy,
    Une e Zeni kem nderhy.
    Ne çdo projekt e investim,
    Aty eshte dhe emri im !!
    Koncesione e tenderime,
    Kane kalue ne doren time.
    S’jam mjaftue si konsultare,
    me perqindje, jam pronare !!
    A e ke pa si po hedh shtat,
    QTU-ja e re ne Farke ?
    Veper qe se ka Shqipnia,
    Ashte tu u ba me leket e mija !
    Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,
    I kam une nen kontroll !
    Po s’pagoi taksen tek une,
    S’fiton asnje konsorcium !!
    Fantazia ime s’ndalet,
    Kam fillue te zaptoj dhe malet:
    Dajt, Terbun e Veleçik,
    Tash jam ngule dhe n’Bukanik.
    Me ndihmen e dajes Fazlliç,
    Kem ba lek e fitue miq:
    Mishkovicin e Arkanit,
    Dhe djalin e Sllobodanit !!
    Kam arrite me menaxhu,
    Procesin me te korruptu.
    I rashe vize VITOL gjigandit,
    Ia dhashe ARMO-n Taçit mamit.
    Edhe pse jam billionare
    Ne shume projekte, aksionare,
    Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,
    Vete e deshen borgjezine !
    Pra, ç’ka lidhje me terrenin,
    E godisim bashke me Zenin,
    Ti kujdesu veç per vedi:
    Mos me ra nga pushteti
    Qe t’i gezojme na pasunite,
    Mos prano me i hap kutite.
    Se po i hape, fiton Rama,
    E na i konfiskon te tana !!
    Po erdhi ai n’pushtet,
    E sigurte: burgu na pret.
    Krimet tona sa nje mal,
    Nuk mjafton kodi penal.
    Qe te shpetojme duhet me ik,
    Ne azil politik,
    Nese duem nje vend tamam,
    Shkojme drejt e n’Teheran.
    ***
    Zonjë e madhe Jozefinë,
    Ke merita n’sigurim,
    Që kur re në banane,
    Ti je ba pulitikane.
    Nga besimi europiane,
    Në politike je talebane,
    Për të tjerat je hibride,
    Nuk e flet as gjuhën shqipe.
    Si kryetare je e dhunshme,
    Nga fjalori: e paturpshme !
    Histerike si një vrasëse !!
    I njeh mirë dhe lëndet plasëse !!
    ***
    Kush e solli kete cunam ?
    Kryeministri sharlatan !
    “Hena blu” as “dielli gri”,
    Dora vete shoku Sali !
    Hapi syte o milet,
    Pse fajtore jemi vete:
    Se çdo votë për atë lubi,
    Eshte burim për tragjedi !!
    Moj malesia e Gjakovës,
    Ke pas qene e pararojes,
    Ti ke pase burra model,
    Turp, qe nxore ate kriminel !
    Do t’mbuloje Sale turpi i zi
    Per afera e per tradheti,
    Do te mbetet brez pas brezit:
    “Kryeministri i Gerdecit”.
    Para teje ne tradheti,
    Jane zhyt Zogu e daja i tij.
    Por s’kane bere te tilla pazare!!,
    Me ujrat territoriale.
    Kjo do te thote se n’ qeveri
    Esat Pasha na eshte kthy.
    Problemi qe ka sot vendi:
    A do vi dhe Avni Rustemi ?!
    Jeni nje tufe me kusare,
    Me Ballinje e Selmanllare,
    Delijorgje dhe Fazlliçё,
    Taç e maç e berishiçe.
    Kjo eshte klike qeveritare,
    Eshte nje bande kriminale,
    Ruli, Basha dhe Mediu,
    Kapobanda eshte Saliu.
    Sa krimet i keni ba,
    Me lekure keni me e la.
    Do ta zbojme ne korrupsionin,
    Bashke me Gerdec-kualicionin.
    ***
    Moj PD – e bija e “nanes”,*
    Paske qene ti “piçka e s’ames”.
    N’kryesine tende ka hyp llumi,
    Me shume turp ty po t’vjen fundi !

    Reply to this comment
    • Zani March 23, 23:58

     Rreth 20 vite per ta shkruar/ Mendoj qe te ngrihet nje portokalli e dyte. Ka shume materialeskenike qe po te perktheheshin ne himor popullor do ishin nje “thesar”
     Po mire mo, gjithe thashee themete e kundershtarve i ke perfshire. Fshiji shpejt se do te rrasin kallzim per shpifje dhe pastaj gjej vrime miu ku te futesh.

     Reply to this comment
    • Avdul blakçori March 25, 10:15

     QENKE LODHE KOT O BEJTEXHI E BYTH LEPIRES TE KOUNISTEVE HOXHIST E PSIKO EDVINIST

     Reply to this comment
    • Gjergji January 21, 18:04

     @ xeni:

     Nuk besoj se ka njeri nerva te lexoje artikujt apo poemat tuaja re gjata. Mundohu te japesh mendimin tend sa me shkurt. Persjendetje

     Reply to this comment
 2. Shqip March 22, 04:40

  E tmershme…….

  Reply to this comment
 3. shpatar March 22, 08:42

  .Ligji eshte i sakte.Ai nuk ka parasysh politikane psikopat qe vrasin popullin.Ndryshe Shqiperia do te na mbetej pa politikane .Vrasesin apo hajdutin e kapin ligje te specifikuara .Me qe nuk po i denojne kjo zdo te thote qe eshte difekt i ligjit por i zbatuesit .

  Reply to this comment
 4. abstenues March 22, 09:42

  C”fare Dekriminalizimi do beje kjo politike e keto dy parti PD e PS? Keta kane bere bashke nje krim te math mbi kete popull. Kane sjelle bashke terroristet Muxhahedine ketu. Eshte perdhunuar nje femije nga keto monstra! Kush mban pergjegjesi? Kush duhet te perdhunohet nga kjo politike e ndyre? Femija apo ata qe sollen perdhunuesit terroriste ne Shqiperi. Ja krimi, njerez! Shikojeni! Shihe dhe ti mor Andrea Stefani! Dhe mos guxoni te thoni -Dekriminalizim! Se jeni bere pale me krimin kur heshtni para krimit ndaj nje femije qe ka kryer politika kurve sot e qe kerkon ta mbuloje me -Dekriminalizim. Turp per kete popull qe nuk ben nje Dekriminalizim sot duke perdhunuar keta perdhunues politike te KRIMINALIZUAR.

  Reply to this comment
 5. Z/K March 22, 11:36

  Jo vetem keshtu.
  Neser cdo pushtet do te vrasin me mijrahere 21 janare.
  Ndaj popull voto vrasesit e tue.Nuk ke nga te vesh.Si ajo anekdota kur nji i dehur kishte kapur bretkosen qe i bente guak guak ne dore dhe ai si i fort i pergjigjesh ben sa te duash guak guak,te kam blere 10 lek dhe do te ha se s’ben.

  Reply to this comment
 6. anticensurë 25642654 March 22, 12:30

  “Për shembull, dekriminalizimi nuk e pengon të mbajë poste publike “një person që ka vrarë në kushtet e tronditjes së fortë psikike shkaktuar nga dhuna ose fyerja e rëndë”.”
  një nejri që ka vrarë në kushte të tilla?!
  në asnjë mënyrë nuk mund të drejtojë një shtet!nuk mund të jetë një person me gjak të ftohtë dhe me personalitet për të vendosur për legjislacionin e një shteti!!
  tronditja e thellë vetëm se lehtëson dënimin por nuk çbën krimin!sa për “fyerje të rëndë”nuk mund të flitet!!ky është një budallallëk sikur të pranosh se vrasja nga xhelozia është e ligjëshme!!e para “fyerje e rëndë”bile dhe “tronditje e thellë psiqike”nuk kanë një definicion të prerë!!që të dyja në persona të ndryshëm nuk kanë të njëjtën vlerë!dmth janë të ndryshme!pra nuk mund të vësh në parlament,qeveri dhe politikë persona të tillë!

  Reply to this comment
 7. cane March 22, 17:54

  Nuk i dija hollesirat e ketij ligjit te dekriminalizimit,por tani qe lexova artikullin mu mbush mendja se kriminalizimit i paskan nderruar e mrin ne Shqiperi dhe na i thenkan dekriminalizim.

  Reply to this comment
 8. ble-ta March 23, 12:20

  Kam qene kunder sistemit Enver Hoxhes…por nqs nuk denohet berisha dhe banda e tij me burgim te perjetshem per mega-krimet e tij ngelem te besoj se ju intelektualet,media,paria tiranes dhe keto pushtuesit ambasdore e kane patur hallall diktaturen e enverit si te nevojeshme dhe te domosdoshme per ate vend.

  shkurt; ka ardhur koha per Clirim kombetar..te pakten tja fillojme me artikuj dhe komente…

  “ka ardhur koha per nje gjyq nurembergu per parine e tiranes dhe panelin dipllomatik me akuza:

  Kush e shkaterroi kombin shqiptar dhe po e perdhos per cerek shekulli ??

  Reply to this comment
 9. mirel January 21, 01:12

  Eu, lerini llafet. Ka ndonje tender per neser?
  Andej eshte kthyer Ramuti.
  Sa per kete ligj ka gati Agron Malajn. Qe ta perdori plumbin prape nese shqipot zgjohen e protestojne.
  Por, meqe nuk ka protesta, po merret dhe me dekriminalizimin e 21 Janarit.
  Sikur ja kemi shtene vete ne mendje me kete heshtjen stoike dhe klasike prej idioti te popullit shqiptar.

  Reply to this comment
 10. MH January 21, 01:46

  Edi !
  Ke dhane mendimin ma me vlere per keto komentet qe jo pak dhe jo rradhe.Shkruhen ma shume se vete artikulli.
  Zotesia dhe aftesia e pershkrimit te komentit te jete sa ma koncize dhe me plot kuptim.
  Komenti yte ma imponoj te qeshurin me shume kenaqesi.

  Pershendetje perzemersisht.

  Reply to this comment
 11. Arber iliri January 21, 02:11

  Keto pazare te pista politike demtojne njesoj si krimi organizuar jeten normale te nje vendi.turpi per te gjithe ata qe aprovojne ligje te tilla.

  Reply to this comment
 12. Lala January 21, 04:30

  “Këtu ka tradhti burra,,
  Nga Ndrek Luca.
  Keni gjë për ENVERIN shurra?
  Nga unë lala.
  Rrapi , shoku im ne kurbet, qau shumë për Myrton që e vranë me duar ne xhepa direk në transmetim tv.

  Reply to this comment
 13. RETROSPEKTIVE January 21, 09:23

  Ka nevoje per ca freskim kujtese pra per Retrospektive

  Ky qe eshte sot kryeminister pak para 21 janarit tha – “Do ta bejme si ne Tunizi…” (Tunizia ish atehere ne lufte te pergjakshme civile)
  Ky qe eshte sot kryetar parlamenti, pak para 21 janarit tha ne parlament – “Vdekjen nuk po e shikoni, e keni prapa deres…”
  Rama dhe Ruci atehere opozitare me nje video Meta-Prifti ulerasin per revolucion dhe me paret e Tom Doshit dhe me premtime per kryetar komunash sollen plot zhulsa qe te godasin me gure dhe hunj policine dhe ti sulmojne kryeministrise deren me nje kamion. Sulmi deshtoi dhe pas sulmit vriten 4 vete ne bulevard (RAI dhe AFP por dhe agjenci tjera lajmesh hodhen dyshime te forta per vrasje nga afer).
  Kaloi 21 janari, u bene homazhe ne bulevard, u bene betime per herojte e bulevardit dhe kur erdhen zgjedhjet…revolucionaret Rama + Ruci kerkuan aleance me sebepciun e 21 janarit, Ilir Metem e videos famshme me Priftin qe sherbeu si flamur revolucioni!
  Bene qeveri me Meten pas zgjedhjeve dhe…(cudite nuk kishin te sosur) zgjodhen President te Republikes Ilir Meten!
  Fundi i filmit – Mos e permendni me ate 21 janar 2011 se eshte pasqyra ku Edi Rama del qarte si nje zgjebs kokpalare.

  Reply to this comment
  • PERSPEKTIVE January 21, 14:39

   Jane te pakten 3 raste “bizarre” pas 1992 qe politik-bersit amerikane qe meren me Shqiperine me kuptimin e plote te fjales e kane “dhi muhabetin rendshem”
   .
   Rasti i pare
   Lideri i majte Fatos Nano arrestohet me gusht 1993 per 100 dollare sikur te ishte BIN LADENI kurse lideri i djathte ( mender me thone) Lule Basha qe eshte ylli ne ngjitje i Arvi-zise edhe pse k a vrare 4 fakire ne bulevard edhe pse ka vjedhur gjysem miljardi dollare do ta bejne k/m muajt ne vazhdim..nese shqiptaret dhe shqiperi ka vdekur kuptohet
   .
   Rasti i dyte
   Ne 14 shtator 1998 Sali Bythisha pushton institucjonet dhe te majtet “urdherohen” nga drejtoret zemerimire ne USA-BE qe te mos arrestonin Berishalene
   .
   Ne 21 janar 2011 ky Pervers Demonkrat vrau 4 kokpalare sipas kanunit dhe me “heroizem” deklaroi se do vriste dhe Edi Ramen me doren e tij….biles atehere arriti te poshtroje dhe perfaqsuesin e Obames
   .
   Rasti i trete
   Pas votimeve te 2009,Berishalja nuk pranoi ne menyre agersive te hapte asnje kuti kurse ne 8 maj 2011 nen ngerdheshjen e kujdestarit Arvi-zi u hapen kutijat per ti dhene me menge te perveshura fitoren nje Vrasesi….Yll ne Qitje ..
   ……………..
   Vetem keto tre raste ( mund te rradhis dhe 100 te tjera) mjafton te dalim ne konkluzion qe politik-bersit amerikane qe meren me Shqiperine jane po aq fajtore sa Berisha i tyre qe si thote Fred Abrahams Amerika duhet ti vinte vijen e kuqe Berishes qe ne 1997…
   .
   Sepse ka vetem dy mundesi:
   .
   A.Ose te adhurojme Berishalen qe “mundi” i vetem Ameriken..
   .
   B.Ose te mendojme qe ai eshte nje karte e tyre ne politiken e Ballkanit dhe kjo e dyta eshte e frikeshme..

   Reply to this comment
 14. MH January 21, 09:43

  “krimeve që përjashtohen” nga Dekriminalizimi, edhe 21 janari?
  Kjo te hidhet posht me referendum te gjere popullore.
  Jo vetem familjaret.Por i gjithe populli pret te denohen kriminelet e 21 janarit.

  Reply to this comment
 15. ARNAUTO-OSMAN January 21, 11:21

  Kush eshte vrare per keta qener, e ka merituar te vritet si qen.
  Kush do te vritet per keta qener, e meriton te vritet si qen.

  Reply to this comment
 16. Shpiragu January 21, 11:50

  Dekriminalizimin e shkroi ai qe vrau me 21 Janar. E ai qe vrau e ka emrin : Sali Berisha e Lulzim Basha. Une nuk po zgjatem vetem se po shkruaj nje thenie te popullit:

  “Mjerë atë që e tret dheu,, se a atë që mer polici vjenë përsëri në shtëpi”

  Reply to this comment
 17. Arber January 21, 13:12

  Popull i pamoral,seperndryshe duhej te ngrihej me kohe dhe ti grinte te gjithe qe i dalin perpara.
  E ne ate vazhde do te delnin dhe drejtuesit e ri te levizjes dhe shtetit, e jo te mbetej me goje hapur si ato kurvat qe bejne gojore duke pritur dekriminalizime dhe reflektime te politikane ve krimnele te tanishem.

  Reply to this comment
 18. Kosovari January 21, 13:41

  Jane perjashtuar disa krime e veprime kriminele ne Shqiperi.Sem pari nuk jane zbardhur vrasjet qe nga biznismeni Hoxha,Azem Hajdari,Tani vrasjet ne Gerdec dhe ato me “qadra e lapsa pistolete dhe thika me helm” te 21 Janarit e deri te Olldashi.Nuk jane zbardhur vjedhjet si ajo em 230milion eurove te Kalimashit,mos kryerja e Autoudhes se “kombit”,Krimet politike Takimi I S alos me Miloshin,sh itja e armeve dhe derivative.Kanapisi ne Lazarat dhe shume antishqiptarizma qe kane berve Basha e Argita me UNIMIK-un,fshahjen dhe shitjen e inqizimeve te krimeve ne Kosove serbeve, dhe te perditatshme krimne ekonomike,vjedhje e vrasje.

  Reply to this comment
 19. 21 janari 2011 gur kilometrik ne histori January 21, 15:52

  Të nderuar lexues !

  Pas Gërdecit..pas 21 janarit 2011 dhe sidomos pas grabitjes se bashkise Tiranes nga Aleksander Arvizu ne 8 maj 2011..nuk ka dyshim se marrdheniet Shqiperi-Amerike nuk egzistojne me normalisht por sipas parimeve te Fermes se ORWELLIT
  .
  Edhe me proamerikani ne Shqiperi… apo dhe me antikomunisti ne Amerike do te fajesonte per prishjen e ketyre mardhenieve Administratat amerikane 1992-2013 qe midis miqesise me shqiptaret dhe Sali Pinocet Biberishes zgjodhen kete te fundit.
  .
  Artikulli me poshte qe i kushtohet KINEZERIRAVE TE ARVIZUSE eshte nje manifest qe shqiptaret duhet te kuptojne se sovraniteti dhe dinjiteti i shqiptareve ane “outside” dhee ne duar te gabuar
  ..
  LEXIM TE KENDSHEM
  _______________________

  Intelektualët dhe ambasadori i vogël i një vendi të madh

  Nga dr. Ilir Yzeiri

  Java që lamë pas u shënjua nga skandali i madh i akuzës publike që Hysen Shoshori, një hero i rezistencës antikomuniste, i bëri kryeministrit S.Berisha përmes transmetimit të një interviste regjistruar disa vjet më parë nga vetë i dëmtuari.

  Një vend jo të vogël, megjithëse të shtërzuar, mori edhe lajmi se disa intelektualë kërkonin një ballafaqim me dy kandidatët për kryetar bashkie të Tiranës, ballafaqim që u realizua në një panel ku rrinin të ngjitur njëri bri tjetrit disa nëpunës të lartë të administratës publike e private shqiptare dhe profesionistë të njohur gjithashtu dhe kandidati Basha që ngjante më shumë si një student province që po mbronte temën e diplomës përpara një jurie që nxirrte veçanërisht në dritë portretin e Rektorit të Universitetit të Tiranës, Dhori Kule, akuzuar kohë më parë nga shoqata e ambientalistëve pse doli në krah të qeverisë dhe mbështeti projektin për prishjen e një pjese të Kopshtit Botanik në emër të ndërtimit të Unazës së Madhe.

  Përdorja e termit intelektual dhe e rolit që duhet të luajë ai në jetën publike, u bë edhe njëherë temë e ditës nga disa komentatorë të shtypit, të cilët, herë me të drejtë e herë të nervozuar, u shprehën se përdorimi në këtë mënyrë i nëpunësve të lartë është një fyerje për ta, se përpjekja që po bënte qeveria që të përdorte edhe këtë armë ndaj kundërshtarit të vështirë Edi Rama, vetëm sa e zhvlerësonte rolin dhe emrin e intelektualit.

  Në fakt, cili mund të jetë roli i intelektualit në shoqërinë pluraliste, në një shoqëri thellësisht të politizuar, ku palët e ndara si me thikë, kanë polarizuar gjithçka. Shqipëria ka dhjetëra universitete publike e private, por ka pak intelektualë që e drejtojnë mendimin publik, që thirren sa herë që shoqëria gjendet në udhëkryq. Këto ditë m’u kujtuan dy shembuj.

  Po e nis nga ai më i freskëti. Bernard Henri Lévi është një filozof me plotë kuptimin e fjalës dhe një intelektual i shquar francez me një ndikim të madh, jo vetëm në jetën e vendit të tij, por edhe më gjerë. Në një intervistë dhënë “TV5 Monde” disa ditë pasi filloi bombardimi në Libi, ai u pyet nga gazetari, i cili i tha se a nuk të duket se ju po dubloni ministrin e Jashtëm francez se me mbështetjen që po i jepni Presidentit për të sulmuar Gedafin kini krijuar përshtypjen se luftën e kini filluar ju?

  Dhe ai u përgjigj pak a shumë kështu. Unë nuk po zëvendësoj ministrin e Jashtëm. Unë isha në Benghazi me miq të mi profesorë universiteti në kohën kur Ghedafi po sulmonte këtë qytet dhe pashë se si po vriteshin njerëz të pafajshëm. Atëherë, ngrita telefonin dhe i telefonova presidentit të vendit tim duke i thënë se Europa nuk duhet të lërë një gangster që të vrasë popullin e tij.

  Pas kësaj, Franca nisi të lëvizë dhe ndodhi ajo që të gjithë e dimë. Ky është një model i intelektualit që mund të jetë i kritikueshëm nga një tjetër pikëpamje. Në Shqipëri u vranë katër njerëz të pafajshëm dhe unë nuk pashë asnjë nga ata intelektualë që merrnin në provim kandidatin Basha të ngrinte zërin. Të gjithë ata që merren me shkencën e komunikimit e dinë se roli i intelektualit në hapësirën e opinionit publik nis e përvijohet me artikullin e Emil Zola-së «J’accuse – Unë akuzoj».

  Në shoqërinë pluraliste ky njihet si një nga kontributet e para të zgjerimit të hapësirës publike edhe me ndërhyrjen e intelektualëve. Është fjala për atë që, më vonë, në literaturën publicistike hyri me emrin «Çështja Drajfus». Në origjinë të kësaj çështjeje është dënimi i kapitenit Drajfus i akuzuar se i kishte dorëzuar Perandorisë gjermane dokumente sekrete.

  Më pas u zbulua se kjo akuzë nuk ishte e vërtetë dhe se ishte bërë një gabim juridik.
  Në sfond të kësaj akuze ishte spiunazhi dhe një frymë antisemite, meqenëse kapiteni ishte me origjinë hebre. E gjithë kjo ndodhte në kontekstin social të aneksimit të Alzasës dhe një pjesë të Lorrainës prej gjermanëve. Historia është e gjatë, por ajo ka mbetur në kujtesën kolektive si rasti ideal ku u përleshën ajo që quhet «raison d’etat» dhe opinioni publik i përfaqësuar nga një intelektual i kalibrit të Emil Zola-së.

  Mjaft të themi që në vitin 1906 Gjykata e Kasacionit e shpall të pafajshëm kapitenin Drajfus.
  Natyrisht, këto janë shembuj që tani rrinë nëpër almanakë dhe tekste universitetesh dhe u përsëriten studentëve nëpër leksione. Intelektualët e postdiktaturës në Shqipëri janë rralluar dhe ata të paktët si prof. Qosja ndoshta nuk mjaftojnë për të deligjitimuar krimet që kryhen në Shqipëri në emër të antikomunizmit.

  Fat i madh është se shtypi ka krijuar një grup të qëndrueshëm gazetarësh me integritet moral që gjenden gjithmonë në opozitë me çdo qeveri që hyn e del në këtë vend. Ndërsa teatri banal me intelektualë të emëruar e të përdorur nuk është ndonjë shfaqje e re. Kjo është norma e jetës sonë publike, është dëshmia e prapambetjes sonë tragjike.

  Ambasadori i vogël i një vendi të madh

  Ambasadori Arvizu ishte i ftuar në një emision televiziv dhe paraqiti edhe njëherë performancën e tij si një ambasador i vogël, (jo për nga shtati, por për nga statura), i një vendi të madh.

  Zhgënjimi kur e dëgjon dhe e sheh këtë ambasador nuk është vetëm mënyra se si ai flet, por është mënyra se si na trajton ne shqiptarëve. Zoti ambasador ka zgjedhur të heshtë dhe të mos fajësojë qeverinë shqiptare pse ajo sillet si një qeveri autokratike, që është e pleksur me krimin e organizuar, që ka mbytur tregun dhe që e kontrollon atë me klientët e vet, që ka mbytur median dhe që e ka kthyer Televizionin Publik Shqiptar në një qendër zëri të shëmtuar të reparteve ushtarake të kohës së komunizmit.

  Por, ajo që është më flagrantja, ky ambasador ka zgjedhur të mbrojë dhe të justifikojë një kryeministër që ka në biografinë e tij njëherë mbi 3000 të vrarë në krizën e vitit 1997 dhe 30 të vrarë të tjerë në ngjarjet e Gërdecit dhe 21 janarit.

  Ambasadori i vogël i vendit të madh përmendi me cinizëm se edhe në Amerikë Garda ka vrarë në vitet ’70. Po është e vërtetë dhe shqiptarët e dinë se në Amerikë është vrarë edhe presidenti Kenedi, edhe Martin Luter Kingu, por askush në Amerikë nuk ka qenë në krah të vrasësve dhe askush në Amerikë nuk ka menduar qoftë edhe një ditë të vetme që të përkrahë vrasësit dhe të dënojë viktimat siç bëni ju, zoti Ambasador. Nga ana tjetër, nuk është e gjetur përpjekja që bëni ju për t’u treguar se jeni një njeri i dashur me popullin. Këtyre në shqip ne u themi “kinezërira”.

  Ju e njihni mirë psikologjinë e kinezëve të Maos dhe heroin Lej Fen. Ju mund të lexoni edhe romanin “Koncert në fund të dimrit” të shkrimtarit tonë të madh Kadare. Atje vizatohet bukur ajo që ne i themi “kinezëri”. Në fakt, historia që treguat mbrëmë me atë që ju bëtë kur shkuat të darkoni me zotin Kantrimen te “Tajvani”, pra historia që treguat ju me atë gruan me fëmijën që ju e takuat dhe përkëdhelët edhe fëmijën, të më ndjeni, po nuk ishte e gjetur. Ky lloj populizmi në Shqipëri nuk ngjit, përkundrazi bën efekt të kundërt.

  Ne shqiptarët e kuptojmë shumë mirë vështirësinë që ka sot diplomacia amerikane për të ndikuar në botë. Pas dështimit në Irak e Afganistan, pas krizës së tmerrshme ekonomike, Amerika nuk e ka më atë fuqi që kishte dikur.

  Natyrisht, ne e dimë shumë mirë se Amerika nuk mund të vihej në krye të revolucioneve arabe, se ajo u tregua e matur qoftë me Mubarakun, qoftë me Ben Alinë, se për të ndërhyrë në Libi, u desh që iniciativën ta marrë Franca.

  Pra, të gjitha këto ne i mirëkuptojmë dhe jemi të vetëdijshëm se Amerika nuk mund të na shpëtojë nga autokracizmi dhe nga mafia që na qeveris. Ne e kuptojmë shumë mirë se për ju është i shenjtë stabilizimi, se demokracia do kohë të mësohet, ndaj edhe ju me cinizëm na kujtoni shembujt me vrasje të viteve ’70 që kanë ndodhur në Amerikë.

  Të gjitha këto ne i mirëkuptojmë, ashti siç edhe ju duhet ta dini se ndjenjat tona proamerikane nuk kanë të bëjnë me asnjë ambasador të përkohshëm që vjen në Tiranë.
  Vetëm se ju duhet ta dini i dashur ambasador se me sjelljet tuaja dhe me mbështetjen që i bëni qeverisë në emër të stabilitetit, po i dëmtoni ndjenjat proamerikane të shqiptarëve.

  Në atë intervistë ju do të duhet të përgjigjeshit edhe për një letër të hapur që ju ka dërguar një shqiptaro-amerikan i njohur me emrin Geri Kokalari, por ju zgjodhët të flisni me një gjuhë konspirative duke thënë shpesh e më shpesh se më kanë ardhur disa njerëz e më kanë thënë kështu, më kanë ardhur ca të tjerë e më kanë thënë ashtu.

  Cilët janë këta njerëz që vijnë e ju raportojnë zoti Ambasador? Uroj të mos jenë “të pakënaqurit nga opozita”.

  Do të ishte mirë që ju të mos i dekonspironit këta dashnorë të stabilitetit. Nuk kam ndërmend të analizoj me detaje intervistën dhe sjelljet tuaja, zoti Ambasador. Ajo që më shqetëson është perceptimi dhe imazhi që ju po krijoni me shpejtësi në këtë vend. Dhe një pyetje të fundit, a e kini parë portretin e Anës, vajzës së Ziverit që u vra më 21 janar?

  Në një shkrim timin atë e kam quajtur “Perëndesha e dhimbjes sonë”. Ajo dhimbje që ndjeva atëherë për atë vajzë me buzë të mbledhura dhe me dy pika lot në sy, nuk më është fshitur ende.

  Por kur të pashë e të dëgjova në atë emision televiziv m’u shtua indiferenca ndaj jush dhe ndjeva dhimbje pse Amerika e madhe zgjodhi një ambasador të vogël në vendin tim gjithashtu të vogël.

  Reply to this comment
 20. eDRAMA January 21, 17:30

  Doni te shikoni serine e dyte te filmit “21 Janari 2011” me titull “21 Janari 2020”? Shkoni shiheni tek Presidenca, atje keni aq sa per ta kuptuar me mire ate serine e pare (vetem mos daci te qerroheni vullnetarisht)! Pa Sali Berish fare, skenari, regjia dhe roli kryesor nga qyrraveci qe qeveris ne 2020.

  Reply to this comment
  • OK January 21, 17:53

   Ke te drejte eDRAMa hallall buk shqupit se shqiptaret po thone Sali Rame Biberishaj qe do me thene saliu ka bere krime kurse rama tradheti kriminale

   .
   Keto krisma,gjakderdhje,tradheti dhe termete qe po ndegjohen per 21 janarin qe mbushi 9-vjetorin sot e kane origjinen ne 2 prill 1991 qe eshte me i keq se pushtimi i 7 prillit 1939.
   Neveria me e madhe e ketij pushtimi te heshtur dhe gazmor eshte se akoma ai popull ushqehet me folklor kolonial qe vendet pernedimore “vdesin per shqiperine” dhe na kane xhan-xhan..
   Dhe e dyta eshte me e ndyre se sa me shume vidhet,vritet dhe tradhetohet ai vend aq me shume shahet nga “pushtuesit gazmore” Enver Hoxha si stalinist,diktator,komunist e deri te pederast ose qe pinte gjakun e foshnjave (qe ja servirte Berisha me tritan shehun..kush tjeter ?)
   Shkaterrimi i naftes ,kromit,bakrit,shitja hidrocentraleve,2 prilli 1991,1997,14 shtatori 1998,gerdeci,21 janari,grabitja bashkise tiranes ,borxhet sklaverese,shitja detit ,varrezet e grekut jane krim kunder njerzimit qe dikush duhet te shkoje ne Gjyqin e Hages.. e kam fjalen dhe per ca zyrtare dipllomate te huaj dhe ca ambasdore tip Delli i Bechellit

   Pa denuar kuislingin e tyre Sali Berisha nuk ka asnje lloj kuptimi aderimini ne Nato,aleanca me USA & BE,clirimi kosoves..etj etj se sot shqiperia ndodhet ne nje gjendje mjerane me keq se otomanizmi,zogizmi, fashizmi dhe komunizmi bashke..

   Jemi me keq se te pushtuar..jemi te poshtruar deri ne palce dhe m e keqja eshte s ne ate vend pothuajse ka perfunduar lavazhi i trurit i atij populli dhe te pakten te kemi buximin ti themi gjerat hapur..
   Eshte koha qe shqiptaret te fillojen shenjterimin e Enver Hoxhes si profetin e tyre..dhe kete nuk e them une por:

   1-dipllomatet euroatllantike qe po lozin dhe perdhosin ndjenjat e shqiptareve per demokracite perendimore

   2-paria e tiranes qe e ka shitur e tradhetuar ate vend ku do beja dallimin midis PD kriminale dhe PS impotente+ frikacake

   3-te perndjekurit politike qe po i nenshtrohen te persekutuerit e tyre duke ngrene “gaveten” e demshperblimeve dhe nuk denoncojne krimete e sotme dhe kurre nuk kerkuan si burrat hapjen e dosjeve.

   Reply to this comment
   • Ramat qe zbrazin Shqiperine January 21, 18:54

    OK, eshte shume me e thjeshte! Sali Ram Berisha eshte nje thes i grisur ne te cilin nuk fshihet dot sot minarja e zullumeve te pushtetit Ed Kristaq Rames i cili po i ben ketij populli ate qe nuk ja arriten pushtuesit nder shekuj, po e shpopullon Shqiperine nga shqiptaret duke i detyruar emigrimin si ai Rama tjeter me 1991 me vrasjen qe i ka bere ekonomise. Eshte kaq e theshte, tjerat jane muhabete me shqup pas zjarrit.

    Reply to this comment
    • OK January 21, 20:55

     Lere qyqarin Edi Rama
     qe eshte bere si jetimi Sulo
     te filmi Lulkuqet mbi mure..
     ..merru me kujdestarsurratpataten Sal
     dhe drejtorin e jetimores
     qe eshte ne WASHINGTON
     DHE ZEVENDESI NE BRUKSEL
     po pate prapanica…Do argumente ??
     ______________________________

     TREKENDESHI I BERMUDES NR-1
     ______________________________
     A- grushti i maskuar i shtetit 2 prill 1991 ( banda e tropojes -udb -cia seksioni ballkanit)

     B-prishja kriminale e qeverise stabilitetit 4 dhjetor 1991 nga terroristi antikomunist berishe me rajersonin-biberrajn dhe ekrem bardhat

     C-Marrja pjese ne fushate elektorale e amb. amerikan ne shkurt mars 1992 qe shenoi humbjen reale te sovranitetit te Shqiperise.

     ______________________________
     TREKENDESHI I BERMUDES NR-2
     ______________________________
     A- vjedhja masive e votimeve te 1996-es dhe masakra ne sheshin Gjergj Kastrioti

     B-Grushti i shtetit 14 shtator 1998 dhe heshtja e Euro-amerikaneve

     C-Kercenimi i k/m dhe ministrit jashtem shqiptar nga ambasadori amerikan-gjerman-italian per te mos arrestuar Berishen e tyre per krimin e 14 shtatorit
     ______________________________
     TREKENDESHI I BERMUDES NR-3
     ______________________________
     A- Sherthimi apokaliptik i gerdecit 2008 ku nje firme amerikane me origjine hebrenj (cifute) ne bashkpunim me bossin Shkerdhen Berisha dhe ndihmesin e tij Fatmir Mehdiu i dha fund “miqsise shqiptare amerikane”…Armatimi shqiptar i vjedhur kalon 25 miljard dollaret

     B-Mbrojtja e hapur krimit 21 janarit 2011 te Perbindeshit Berishe nga Ambasadori Arvizu

     C-Marrja pjese Arvizuse ne grabitjen e bashkise Tiranes ne 8 maj 2011 i dha fund besimit qe kane shqiptaret e ndershem te admistratat amerikane….
     ________
     Perdhosja (pshurrja) qe po i ben Sali Satanai me koqet e Edi Rames dhe hallatet e dipllomateve euro-atllantikas viktimave dhe jetimeve te 21 janarit & Gerdecit eshte faktori kryesor qe ai vend po zbraset me keq se ne kohen e turkut..
     .
     Deklarata ogurzeze e Sali Bythishes ne 6 mars 2018 te studio e Sokol Balles ku thote shprehimisht se ne 21 janar 2011

     – Vrava sipas kanunit leke Dukagjinit
     .
     -do vrisja edi ramen me doren time po te kalonte para kulles bajraktarit
     .
     Poshtrova te derguarin personal te Obames..qe iku si pule e lagur ate dite

     per nje mendje normale kjo me siper do te thote qe Edi Rama sillet si nje dele para ujkut berishe sepse ky i fundit per 27 vjet ka qene nje fare jakomoni i miqve tane porno-perendimore qe po na demtojne me shume se turqit ne shekullin e 15….

     Reply to this comment
 21. pinoceti viqidolit January 21, 18:23

  Besoj qe mbi 80 perqind e shqiptareve Sot Jane Kunder Rames..POR BESOMENI SE MBI 90 perqind e tyre jane kunder
  RIARDHJES
  NE PUSHTET TE JUNTES SALI BIBERISHISTE.
  .
  Dhe kjo arrihet duke thene te verteten e hidhur..pambarimisht te hidhur..
  .Lexoni me kujdes ju lutem:
  .
  1-Sali Biberisha.. ka qene ..eshte.. dhe do te jete …nje kobure ne duart e makartisteve te tipit Biberaj-Rajerson qe zbatuan nje nga doktrinat me antishqiptare ate te “dekomunistifikimit” qe rezoltoi me reaksionare se NACERTANIA APO MEGALIDHEA
  2-Sali Biberisha eshte kriminel shume dimensional i kthyer ne perbindesh por absolutisht nuk eshte fajtor….
  Fajtori nr 1 eshte Donald Luli i rradhes qe ne menyre te kuptueshme eshte lexuesh fermanesh i berishisteve te Washingtonit & Brukselit qe nga Wisneri ..Podestat e deri te Elez Biberaj.
  .
  Fajtori nr 2 eshte KOQETREDHURI Edi Rama me Pisaistat e tij duke shtuar dhe intelektualet si Kadareja qe deri tani nga mijra krime te Biberishes nuk e kane hapur sqepin..
  _______________________
  Izet Haxhia-Mero Baze-Bedri Islami -Alban Dega dhe shume te tjere me shkrimet e tyre direkt apo indirekt kane kritikuar apo akuzuar Elez Biberaj si “nentoka serbe ne amerike” i cili eshte faktikisht Sali Berisha Amerikes.
  Kam shume argumente qe tregojne se pa u “rrezuar”Elezi=sali berisha amerikes” ai Saliu i Shqiperise do ju nxjerr uje te zi akoma
  _______________________
  Argumenti me i “ububujshem” eshte si me poshte:
  COMMISSION ON SECURITY AND COOPERATION IN EUROPE
  OF THE UNITED STATES CONGRESS (6 May 2013)
  Philip T. Reeker, ; Elez H
  Biberaj, ; Besa Shahini,analiste
  Gilbert Galanxhi, ..
  …..
  Ku shtrohen keto pyetje:
  E para
  Cfare statusi ka Elez Biberaj qe merr pjese ne kete forum kaq te larte te Kongresit
  E dyta
  Pse ne gjithe “hartimet” e ngjarjeve ne Shqiperi nga 2005-20013 e mbajtura ne kete komisjon nuk ka asnje fjale:
  -Per masakren e 21 janarit
  -Per Holokausin e Gerdecit
  -Per vjedhjen e Bashkise Tiranes nga Arvizu & Basha
  -Per vrasjen mafioze te Kosta Trebickes
  -Per prokurorin amerikan qe mbuloi kete vrasje
  …..etj etej….
  ………………….
  Pra pyes publikisht zoterinjte qaramane te 21 janarit & gerdecit :
  A nuk e kuptoni qe Sali Bisha ka nje mbrojtje te fuqishme nga berishistet e WDC & BE ?

  Reply to this comment
  • mirel January 21, 21:45

   Besome qe je me budalla nfa se te mendojme. Riardhja e Berishes ka ndodhur qe pas Haleances se Ramutit me Meten.
   Intervista e thote troc. Vetem cyryket e pasherueshem nuk e kuptojne.

   Reply to this comment
 22. Alban Dega January 22, 04:36

  PER KARRIKE VRAU AZEMIN …
  PER SUNDIM VRET DHE SHKELZENIN!

  VRASESI SERIAL ….

  – Pa maska…me zerin e figuren e
  tij…!

  – Nuk ka nevoje per hetim. I
  vetekapur ne flagrance !

  – Per karrike vrau Azemin…
  per pushtet vret dhe Shkelzenin!

  – Nga Alban Dega

  Sot mbushen plot 21 vjet nga vrasjet makaber te 2 prillit 1991 ne Shkoder.
  Nder e lavdi heronjve te 2 prillit!
  U qofte i lehte dheu i Shkoderloces!
  Drite u paste shpirti heronjve te 2 prillit!
  U vrane me arme serbe!
  U vrane me plumba serbe!
  Vrasja e tyre u urdherua e u pagua nga mercenare shqipfoles te Beogradit qe synonin ta fusnin Shqiperine e raskapitur e drobitur nga katrahura komuniste ne nje kasaphane e gjakderdhje.
  Pse…. ?
  Vetem qe te ngrinin karriken e tyre, poltronat e tyre neokomuniste mbi shkulmet e gjakut te paster e te dlire shqiptar te Arben Brocit, Nazmi Kryeziut, Bujar Bishanakut dhe Besnik Cekes e dhjetra te tjereve.
  A nuk jane po ata mercenare te Beogradit qe e deklaruan ashiqare para shqiptareve ne janar te vitit te kaluar se jo kater e katerdhjete por edhe mijera do te vriteshin prej tyre per te mbrojtur karriken e poltronat e tyre te ngritura mbi gjak.
  A nuk e pat thene vete babai i tyre Lenini se pushteti eshte me veshtire te mbrohet se te ftohet!
  E kush eshte vrasesi!?
  … Jo dorasi! Urdheruesi!
  … Jo Ekzekutori!
  Kryekzekutori!?
  Vrasesi i 4 heronjve te Shkodres eshte vrasesi i Remzi Hoxhes, qe i zhduken edhe kufomen…
  Eshte vrasesi i mbi 4000 shqiptareve ne 1997-en…
  Eshte vrasesi i Otrantos…
  Eshte vrasesi i Azem Hajdarit …
  Eshte vrasesi i Gerdecit!
  Eshte vrasesi i 4 protestuesve te 21 janarit 2011…! Qindra u plagosen. 4000 te tjere i shpetoi Zoti nga 4000 plumba te Gardes Saliane qe u zbrazen ndaj tyre
  …. Eshte vrases serial…
  Drejtesia edhe vonon… Drejtesia nuk harron as vrasesin serial dhe as bashkepunetoret e tij!
  Vrasesi serial eshte vrases i Shqiperise!
  Jo nje, as kater as 10 por mbi 15 here ne 15 vjet te sundimi te tij, SaLikekracise atdheshitese e shtetrrenuese!
  Jo vetem i saj, por edhe i enderrave e shpresave te shqiptareve, i aspiratave te tyre ” e Duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” ” E duam Shqiperine si Amerika demokratike!”
  Eshte ai qe ne vend te Evropes dhe Amerikes po i con shqiptaret e Shqiperine drejt Azerbjxhanit e drejt Butanit!
  Sali Berisha eshte vrasesi serial jo vetem i shqiptareve dhe adpiratave te tyre.
  Sali Berisha eshte vrasesi serial edhe i vete Shqiperise…. Jo nje… as dy … as tri here …
  Mbi 15 here ne 13 vjet SaLikekraci !
  Per karrike e per pushtet Sali Berisha vrau Azemin… por vret dhe te jeten dhe Shkelzenin
  Vrasesi serial eshte ai qe mos qofte!
  Lanet !

  Postuar më: 02-04-2012 | Ora: 14:02:27

  Reply to this comment
 23. qafa e luzhës January 22, 16:12

  Replike me llogaritarin tropo-amerikan te krimeve te Berishes …Hamdi Degen (alias Alban)

  i nderuar Hamdi..

  ..jeni i lutur te lexoni keto rrjeshta dhe
  mos u tall me shqiptaret…nese ke pak burrni luften kunder Berishes Tropojes beje ne Amerike ku i ka rrenjet ky heroi juaj:
  ..
  ..Me konkretisht:
  *
  Marrim masakren e 2 prillit 1991…Mjafton te lexojme akuzat teper te sakta te Izet Haxhise qe thote se ne 31 mars 1991 erdhi te zyrat e PD Elez Biberaj qe dha orientime (urdhera) te mos njihen votimet dhe nisi Azemin ne Shkoder….dhe i doli tymi i zi atij vendi….Jo shume vite me pare dhe ambasadori kontraversal Rajerson tha tekstualisht (citoj)…Po mos organizonim 2 prillin 1991 nuk rrezohej “kamunizmi”

  **
  Marrim masakren e 21 janarit 2011…vetem shprehja e anti-ambasadorit Arvizu qe etiketoi mender me thane Berishen “burre shteti” pa u thare akoma gjaku ne bulevard tregon se Saliu i tropojes tuaj eshte “numeror topi’ i arvizuve dhe luve te rradhes..pra kontigjent i dipllomateve dhe sherbimeve inteligjente te shtetit ku ju jetoni

  ***
  Marrim masakren e Gerdecit….le te analizojme deponimin e gjeneral Luan Hoxhes dhene ambasadorit Amerikan ku i ankohet ::::se Shkelzen Berisha me ke kercenuar me jete duke me thene se do ta pesosh si Kosta Trebicka….DHE PABESUESHMERISHT ambasdori ne vend te denonconte djallin e Berishes si terrorist taleban…..paisi me vize gjeneralin…gje qe nuk ndodh as ne vendet e pushtuara as ne kolonite e shekullit kaluar.

  ****
  Vetem keto shembuj me siper tregojne se segmente antishqiptare ne Amerike me dashje apo pa dashje po i bejne dem atij vendi me shume se sa kane bere gjithe pushtuesit te marre se bashku..

  Kush jane fajtoret ?

  Fajtori kryesore eshte diaspora shqiptare ne Amerike e cila ne te pakten 100 gabime faje apo gafa te administrates amerikane ne Shqiperi kurre nuk kane hapur sqepin
  .
  Shprehja brilante e shenjtorit Fan Noli

  : O NENO MOS KI FRIKE
  SE KE DJEMTE NE AMERIKE

  interpretohet gabim sikur Presidenti amerikan i rradhes kur shikon Hamdiun e Tropojes qe masterbon me “dashurine per shtetet e bekume te Amerikes” do beje shenjen e shqiponjes ne Shtepine e Bardhe..
  .
  Ne fakt shprehja e shenjtorit Fan Noli presupozon se lobi shqiptar i Amerikes duhet te angazhohet duke kundershtuar dhe denoncuar cdo hap te administratave amerikane qe jane si rezultat i diasporave greke-serbe-islamike-hebrenj ne dem te kombit shqiptar.
  .
  Konkrekisht “trimi i Jutbines” Hamdi Dega te mos merret si karaduz me Saliun e Tropojes por me bosin e tij Biberaj ne Amerike qe eshte ne fakt antishqiptari me i madh i per te gjithe kohrat..biles ka arritur qe dhe kete Hamdiun tone ta shkele me kembe duke e lene jo vetem pa pune por dhe i ka perdhosur dhe dinjitetin..

  .Pra zoti Hamdi merru
  me Elezbyberin = Saliun e Amerikes..
  nese ke hallate atdhetari

  Reply to this comment
 24. Mario Mali January 21, 09:31

  Kulmi…….
  Eshte bashkepunim per te lare duart me gjak te politikes antishqiptare… per te mos u denuar dhe qendruar ne pushtet kasta e kriminalizuar e korruptuar
  qe sjane nginje akoma…..
  Kurre mos u nginjshin… vec mos harro I
  H a rr a m i… zbehet kurre hallall
  Prandaj Nese skeni frike per vete.. mendoni per pasardhesit… sdihet ku bjen mallkimi

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim