Gjaku i 21 Janarit

January 20, 2018 23:55

Gjaku i 21 Janarit

 

Bedri Islami

Jo shumë kohë më parë, DITA, e ka quajtur ditën e 21 janarit, kur nga plumbat e qeverisë Berisha dhe të ministrit të brendshëm, Basha, u vranë katër demonstrues dhe u plagosën dhjetra të tjerë, si ditën e kujtesës së krimit shtetëror mbi njerëzit e pafajshëm.

E ka quajtur kështu dhe ka besuar se shumë shpejt, ajo do të shndërrohej në ditën e ndëshkimit të së keqes dhe të fajtorëve, të cilët, jo vetëm vranë, plagosën, burgosën e torturuan dhjetra e dhjetra vetë, por edhe u tallën me sistemin e drejtësisë, me hallet e njerëzve dhe me vetë shtetin.

Pritja që u bë kaq e gjatë dhe që po shkon drejt harrimit, si duket ka mbetur në terrinën e saj.

Nuk ka qetësi për familjarët e të rënëve, nuk ka përgjigje për njerëzit që kanë pritur; nuk u dënuan as gardistët që qëlluan direkt në njerëz e më pas për dhjetra ditë u strehuan në selinë kryeministrore si në një kazermë ushtarake; nuk u ndëshkuan as urdhërdhënësit, të cilët gjakftohtësisht bënë vrasjet për të shpërndarë frikën si një instrument pushteti; nuk u ndëshkuan as ata që në mesnatën e 21 janarit, tinzisht, shpejtuan të shuajnë gjithçka ishte regjistruar në serverin vëzhgues të qeverisë; nuk u cënua as në një majë thoi shefi i qeverisë që mashtroi në deklaratat e tij për vrasje në mesin e demonstruesve me çadra e stilolapsa pistoletë; nuk u dënua as ministri i brendshëm, që vrasjen ende e konsideron buzëqeshje pasurie.

Gjaku i 21 janarit nuk mjaftoi për të vërtetën. Megjithatë  mbetet si ditë e kujtesës. Përse mbetet e tillë?

Së pari, në 21 janar, më haptas se asnjëherë tjetër në pluralizëm, pushteti dhe strukturat represive të tij, dolën haptas me një portret makabër: të vrasjes së mirëfilltë, të drejtpërdrejtë, pa asnjë shkak dhe pas asnjë rrezikim për vetë shtetin.

21 janari ishte, ndoshta, manifestimi më spontan dhe më i pritshëm i mllefit njerëzor ndaj pushtetit që po vidhte haptas dhe po tallej me mjerimin. Nuk kishte ndodhur asnjëherë një manifestim i tillë, i mbushur me zemërim dhe padurim për të përmbysur , si domosdoshmëri jetike, një pushtet të krimit.

Nga dita kur u mendua për protestë e deri në ditën e saj ishte më pak se gjysma e një jave. Skandali i një regjistrimi publik, i hedhur poshtë më pas nga gjykata, ishte pika e fundit e një kupe të mbushur plot, që, nëse nuk derdhej në rrugë, përmes protestës, nëse do të vazhdonte të derdhej, mund të kishte pasoja të tjera.

Në një gjysmë jave Tirana kishte para vetes protestën më të madhe të historisë së saj. Sot, liderët e opozitës, që jo rastësisht, ishin pushteti i 21 janarit, kanë një muaj që bredhin gjithë dynjanë për të mbledhur njerëz në një shesh tiranas.

Shteti përmbysi të gjitha normat e ligjet. Shteti u vendos mbi njerëzit, jo si njësi drejtuese, por si masë shtypëse. Sa herë që pushteti kërkon të ngrihet si i tillë, ai duhet larguar. Shtypja është kurdoherë e rëndë, por në një shtet që aspiron demokraci, ajo është frymëmarrëse dhe asfikson vetë shtetin. Ndaj duhet larguar.

Së dyti, në një shtet që shkon drejt diktaturës, strukturat e  saj shemben, si ndodhi në 21 janar. Vrasja e 4 demonstruesve ishte e keqja më e madhe e dukshme, por pas kësaj ishin të këqija të tjera dërmuese, që vendosën, megjithëse përkohësisht, oligarkinë politike mbi njerëzit dhe jetën e tyre.

Në 21 janar shteti nuk funksionoi, jo se njerëzit e shembën atë, si kishte ndodhur në 14 shtator 1998 nga opozita e tashme shqupase, por se vetë pushteti i shembi ato për të ruajtur fuqinë e tij.

Sinjalet e shembjes së shtetit për llogari të një klase politike mjeruese, ishin dhënë që pas shpërthimit të Gërdecit. 26 të vrarët e atjeshëm për llogari të fitimeve të familjes kryeministrore kishin shkelur segmente të shtetit, por jo të gjithin.

Gërdeci ishte parafjala, 21 janari do të ishte mbarimi i vetë shtetit.

Nëse në Gërdec krimi i lidhur me politikën kishte nënshtruar disa nga strukturat e ligjit, në 21 janar ai i nënshtroi të gjitha, disa nga të cilat, si Policinë e Shtetit dhe Gardën e republikës, saktësisht, i skllavëroi.

Kur pushteti kërkon të vendosë diktaturën e tij ai ndërmerr hapin e tij më të madh: shembjen e shtetit. Për shefin e qeverisë Berisha, në pak kohë, mendja i polli grushtin e shtetit, duke neutralizuar gjithçka dhe duke sulmuar tre nga institucionet që mendonte se ishin kundër tij: presidentin, prokurorin e përgjithshëm dhe shefin e shërbimit informativ kombëtar.

Një pushtet që aspiron diktaturë ai duhet larguar.

Së treti,  në 21 janar u dëshmua haptas, ama krejt haptas, se pushteti ishte i gatshëm të lante duart me gjak dhe për këtë të mos ndjente asnjë lloj përgjegjësie. Bile, të mburrej, të sajonte prova qesharake, të asgjësonte provat e së të vërtetës, të ngrinte dëshmues të rremë, të griste Kushtetutën, të asgjësonte prokurorinë dhe të merrte përsipër atributet e përkëdheljes dhe të shpërblimit të vrasjeve.

Gjaku i 21 janarit i duhej pushtetit të kohës për të vrarë frikën ndaj vetes dhe për të shpërndarë frikën tek të tjerët. Edhe duke u bërë pjesë e derdhjes së gjakut.

Ndoshta, si askurrë më parë, shefi i një qeverie që ishte kapur në flagrancë duke vrarë, do të çirrej se ai, nëse njerëzit demonstronin përballë tij, do të vriste jo tre, jo tridhjetë e tre, por edhe treqindetridhjetë të tjerë. Shkoi edhe më tej kur, krejt haptas, kërcënoi shefin e opozitës së kohës se, jo vetëm do e vriste, por edhe do i  bënte fjalimin më të bukur mortor që mbahej mend ndonjëherë.

I gjithë 21 janari dhe ditët pas tij ishin në fakt ditët e gjakut.

E kishin kërkuar edhe herë të tjera këtë gjak, e kishin sjellur në vatra të ndryshme, shumicën e herës tinëzisht, kishin provuar të ndiznin një luftë civile, jug – veri, kishin ngritur struktura të fshehta paraushtarake në stilin e Arkanit, kishin vrarë pas shpine, por nga 21 janari mbetet në kujtesë derdhja e gjakut e llogaritur që më parë. Prisnin vetëm çastin. Momentin. Dhe, kur vunë re se demonstruesit nuk do të binin viktimë e një loje të fëlliqur e gjakderdhëse, atëherë u dha urdhri që të derdhej gjaku, pavarësisht se ku dhe se ndaj cilit do të derdhej.

21 janari është dita e kujtesës së gjakut të derdhur pasi ishte llogaritur saktësisht se duhej derdhur.

Një pushtet që planifikon derdhjen e gjakut, pa e ditur se çfarë do të ndodhë, duhet larguar.

Së katërti, qeveria socialiste erdhi në pushtet pikërisht nga mllefi njerëzor ndaj një pushteti mëkatar e vrastar. Erdhi jo se njerëzit besuan në mrekullinë ekonomike që deklaronte, por në besimin se kjo qeveri, në mos tjetër, do të bënte atë që pritej, ndëshkimin e krimit.

Për njerëzit e zakonshëm, rritja tre apo katër për qind e ekonomisë është ogurmirë, por jo jetëdhënëse. Por, ndëshkimi i krimit është jetëdhënës, pasi jep shpresën se krimi nuk do të përsëritet dhe se qeveria ka zënë mend.

Deri tani , i gjithë shfajësimi i qeverisë kanë qenë strukturat e drejtësisë. Për shumicën, ata pengonin, ata nuk hetonin, ata nuk gjykonin. Ka një të vërtetë të madhe në të gjithë këtë, por nuk është e gjithë e vërteta.

Socialistët sa herë që vijnë në pushtet janë zemërlëshuar ndaj krimeve të para qeverisësve të tyre.

Kjo ka ndodhur edhe në vitin 1997, kjo ka ndodhur edhe në vitin 2013.

Tani, nuk ka asnjë mënyrë tjetër justifikimi. Vettingu ka filluar, ata vetë qeverisin, në prokurori janë shumë organizma verifikuese dhe ligjzbatuese, në njerëzit e thjeshtë ndëshkimi i krimit është bërë i padurueshëm, sepse po bashkëjetohet e bashkëpunohet me të.

Nëse 21 janari, edhe më tej, do të jetë Dita e Kujtesës që shkon drejt harrimit, e jo fillimi i ndëshkimit, atëherë, e keqja e madhe do të jetë riardhja e një oligarkie politike që nuk e kanë për gjë të të vrasin, sepse ashtu ua do qejfi dhe pushteti.

January 20, 2018 23:55
Komento

39 Komente

 1. Adriatiku January 21, 00:26

  Nuk eshte vetem 21 Janari Krim i Politikaneve
  shqiptare .

  KRIMI me i madh eshte prishja e Shtetit Shqiptare .

  Ate shtet qe ”’ kerkon ”” ta rilinde EDVINI.

  A ka krim me te madh te detyrosh
  popullin te shperngulen Emigrante rrugeve
  te Botes per 27 vite ?

  ç’do dite shqiptaret kane 21 janar ,
  me PUNESIMIN ,
  SHENDETSINE ,
  KORRUPSIONIN .
  PA SIGURINE ,
  HASHASHIZIMIN E VENDIT …………………………………………………………………………..
  NUK MUNDEM te gjej nje gje te MIRE
  bere nga politikanet keto 27 vite .

  Dhe politikanet nuk eshte se kane punuar
  Falas ,
  POPULLI I KA PAGUAR ,

  vetem per Interesat e popullit nuk kane punuar .

  Por , kesaj xhungle demokratike qe kane
  ndertuar , nuk kane per ti shpetuar
  as FEMIJET e tyre .

  Reply to this comment
  • LUAN January 21, 11:47

   I DASHURI ADRIAN!

   NA SUALLET NE KUJTES 21 JANARIN.MIRE BETE,PO NE JEMI TE “VRARE” TE GJITHE NGA KY SISTEM.BENI NJE LEVIZJE NGA VLORA NE KUC,SHIKONI JETEN E NJERZEVE,TOKAT DJERRE E TE PA PUNUARA E ME THONI E NA THOMI KAM APO JO TE DREJTE.MARDHENIET KAPITALISTE NE PRODHIM NUK DUHET TI MASIM ME TIRANEN PO ME ATO NE CEPIN ME TE THELLE.ATEHERE KUPTOJME A KEMI SHTET E QEVERISJE DHE SI E KEMI PAS 27 VJET NDRYSHIMESH SISTEMI.ME RESPEKT LUAN MUHAMETI VLORE

   Reply to this comment
 2. Tartufi January 21, 00:31

  Bedri.
  Si te thush,gjaku i 21 janarit i sherbeu nje klase politike per te bere rotacionin e pushtetit,jo per te verteten. Sic e kuptoje une Tartufi,nga keto reshta te ketij artikull- shkrusi. Nuk e ka problem as
  kush viktimen skllaverine se vritet si nje qen ne mes te bulevardit.. Rotaciani i pushtetit nga banditi tek gangsteri eshte se njeri,, gangsteri,, e nxjer ne shteg viktimen, skllavin, idiotin perpara banditit te armatosur ,duke e ditur qe ky bandit te godet pa meshire po i shkele teritorin e tij te banditizmit.Pas ketyre reshtave,qe lexova reshtat e tjera me poshte ja lashe,, trapit,, ti lexonte,te nxirte konkluzionin dhe vlerat e medhaja qe ndoshta kane
  Miqte e mi te dashur,ja vlen te vritesh dhe te denohesh,kur ky ndeshkim i sherben humanizmit dhe lirise,drejtesise. Miqte e mi ,qe te shpetohet nga problemi i madh i minjeve duhet te gjithe ne,, te djegim hambaret e misrit tone,qe kemi grumbulluar per te ngrene ku minjte kane vendin e ushqimit.

  Reply to this comment
 3. USALIGATE..2prill1991-21janar2011 January 21, 01:05

  zoti Bedri !

  ju keni nje te keqe “kozmike” ne shkrimet e tua se je shume I permbajtur ose me sakte ke frike te kritikosh hapur segmente te dipllomacise-sherbimeve inteligjente dhe atyre strategjike euroatllantike per gafat e tyre ne Shqiperi.
  .
  Eshte tjeter te “shash” Ameriken dhe tjeter te kritikosh rrepte administratat amerikane..
  .
  Vetem nje pyetje Kush eshte SERBerisha ?
  .
  Pergjigja gjendet te historia e Alendes ne Kili dhe Peronit ne Argjentine pra gabimi I amerikaneve qe erdhen ne 1991 ishte se duhet te lidheshin fort me te majten shqiptare qe gjithmone ka rreth 80% te shqiptareve se sa te gatuhej ky Piniceti viqidolit qe amerika duhet ta heqe nga skena jo vetem per te shpetuar shqiperine por dhe per te mbrojtur nderin e saj

  A eshte me gjithemend politika amerikane kjo e perkedheljes se SUPER KRIMINELIT BERISHE per cerek shekulli..apo mos po e ben TRIBUJA ELEZ BIBERAJ ME MAKARTISTIN WISNER me koken e tyre
  .
  Cuditerisht ne nje ndegjese me rendesi ne Kongresin Amerikan ne prill 2013 nje staf qe perfaqsonte Shqiperine ku ishin kryesore Elez Biberaj dhe G.Galanxhi ne nje material te gjate per periudhen e sundimit te juntes Berishiane as nje fjale per
  -Gedecin
  -Per 21 janarin 2011
  -dhe per vjedhjen e bashkise nga Luli Arvizuse dhe kjo eshte e pafaleshme per kongresmene te nderuar qe ishin present por te verbuar..
  .
  Si ka mundesi ne nje vend demokratik si Amerika ka lobe (podesta) qe per te hequr njollat e gjakut te nje krimineli si Berisha marin Dollare miliona dhe “zbusin” bossat e shtepise bardhe…..PRA pse duhet te shajme enverin..nese ka mekanizma te till ate pabesueshme ?

  .
  SEPSE VETEM CFARE THOTE IZET HAXHIA NGA TURQIA ,KONGRESI AMERIKAN DUHET TE FORMONTE NJE KOMISJON PER CESHTJEN
  ……………….SALIGATE……
  per krime,kanibalizem,genocide,tradheti dhe vjedhje miljardash ne bashkpunim me mafjen me kollare qe do rezultonte fatale per disa kokrra atje si ne
  .
  WATERGATE APO IRANGATE
  .…
  sepse behet fjale per mbi 20 biljon dollare te armatimit shqiptar qe kane kaluar ne dore te SHKELZENEVE ,QENEVE DHE DEVIROLEVE..miljardat e rruges kombit apo OFF SHORET E naftes.( mund te happen letrat e floririt Londres qe “menaxhoi” ilegalisht Rajersoni me Berishin ne 93 ‘)
  PIKERISHT KY ESHTE MISJONI I VENCIAS,…te mbulohen miljardat te dhena nga berisha te lobet “ kopetente” podesta & wisner..dhe pot e happen letrat SAKTE si thote komiku LU atehere nje CUNAM do ndodhe ne brigjet e atllatikut nga termeti adriatikut.
  VENECIA & DEKRIMINALIZIMIN ME KRIMINEL LULZIMIN ESHTE NDYRESIA E RRADHES OSE ME SAKTE LHL RADHES.
  KUR ISHTE KRIZA E LHL NE 15 NENDOR 2015..CUDITERISHT FORCA “TE PANJOHURA’ rrethuan kryministrine te udhehequra nga lul basha..qe I shkeli vijen e kuqe arvizuse
  sovraniteti i shqiperise ra ne shkurt 1992 kur Rajersoni mori pjese ne fushate elektorale krahas MONTRES BERISHE..dhe vazhdon dhe sot.
  KETO PERRALLAT E” VENE CIA S ” JANE NJE SKENAR IDEAL PER TA FUNDOSUR ATE VEND PERGJITHMONE
  Nqs ka kundravajtes me te madh sot ne shqiperi ..ai eshte GOVERNORI LUL. dhe ROMANA VLAHUTIN
  Nuk ka ne historine boterore njre rast te tille si raporti shtet shqiptar-ambasade amerikane.as koloni,as protektorat,,as puppet state,,,as stateless..as vend I pushtuar….por dicka si BLACK HOLE..
  Ne saj te kesaj lidhje Shqiperia mund te quhet si VRIMA E ZEZE E RITA PETROS ku nuk ka ngel diplomat,ambasdor,zyrtar,kongresmen,titullar sherbimesh,analiste nga cdo vendi botes qe nuk kane provuar shijen e saj.
  Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
  CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
  .
  1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.
  .
  2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj
  .
  3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin
  .
  4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.
  5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar
  6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”
  .
  7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.
  .
  8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha
  .
  9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes
  .
  10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.
  .
  11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa
  .
  12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e
  .FBI
  13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje
  .
  14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor
  .
  15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
  .
  Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.
  KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
  FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
  Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.
  Me sakte:
  Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.
  E thene ndryshe
  Komiku Donald Lu ( dhe ato qe e kane emruar ate) duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar dhe te fillojne
  ‘’’’’’’’’’’’’’’’REFORMEN E DEBERISHIZIMIT….
  ne te kundert ENVER HOXHA NUK KA NEVOJE PER TI RINGRTUR LAPIDARIN
  ATE JA KANE BERE AQ TE MADH SA PER 25 VJET (QE NGA RAJERSONI DERI TE DONALD LUJA APO TELEFONI I NULANDES PER NEVERLANDIN) .QE AKOMA MBAJNE NE KEMBE PERVERSIN ME TE MADH QE KA NXJERRE NJERZIMI…GHOST OF VIQIDOL
  Shqiperia ka qene pushtuar ne kohe te ndryshme nga shume armiq por asnje prej tyre nuk arriti ta poshtroje kq hapur fare kombin tone keshtu si sot..aq me teper nga ata qe ne I konsiderojme miqte tane….pra ngelemi te pyesim cfare lesh miqsh jane keto me lul bashe si gisht pas bythe..dhe me nje edirame te tredhur dhe te kthyer ne general I kapur rob qe se bashku me Donald lune jane bere jelek antiplumb per treshen kriminale BMB (berish-bash-meta)…ku dhe ky bedri islami eshte bere si ata violinistet e Titanikut qe anija po mbytej dhe ata sherbyen si “funeral home” por te talentuar…

  Reply to this comment
  • Ballist me huqe January 21, 03:46

   i nderuar Usaligate !

   SA romantik qe je , sederli , i turpshem ,
   i brishte , dhe i ndershem .

   SOT
   na duhet
   Sovranitet dhe DINJITET .

   ”” Se mendimi korrupton ” gjuhen ”
   edhe Gjuha mund te korruptoje mendimin ”’

   Gjithmone me kane pelqyer komentet e tua .
   Pa te hequr presjen .
   Kerkoje te te kujtoje qe ::

   Presidenti Trump ndodhet nen sulm ,nga dy shtete qe jane ne ”’ hije ””
   e qe njihen brenda shtetit amerikan , siç jane
   grupimet , cia , nsa , nga , fbi dhe qe te gjitha keto quhen ”’ shadow Government ” dhe pjesa me e madhe e korporatave dhe Lobistave .
   Kurse e dyta eshte Big Oil , Big Pharma , Big BANKS , Big MEDIA , Arms industry , Silicon Valley qe quhen ”” DEP STAT ””.

   PRA Donald Trump ndodhet si ” Dresda ”’
   ne borbadim per ta rezuar .

   Ky burr nuk eshte aq budalla sa paraqitet .
   Edhe MANDELA NUK ESHTE .

   4 DITE para krishtlindjeve Bie Bomba
   duke mund ta quajme si shprehen Amerikanet

   ”’the shit hit the fan ”’

   pra mew dy fjale kerkon te denoje te Gjithe ata si ne termin Juridik dhe Finanziar
   qe dhunojne te drejtat njerzore dhe korruptive .

   dhe kjo konsiston atje ku dhemb me shume
   TEK LEKAT
   DUKE kerkuar tu bllokoje dhe konfiksuar pronat , leket dhe aksionet , edhe ne ato forma qe i fshehin tek ” kushurinjte ”’ me emra te tjere .

   Trump fale pasurise eshte i pa Korruptoshem me Leke .

   Ky ligj do te kete efekte te vogla mbi te drejtat e njerit ,
   ku Washingtonit nuk i plase shume ,
   por u shkruajt ky ligj per te ” Mitraluar”’ tregun
   e pedofilise .

   Trump kete ligj e ka kerkuar qe me shkurt 2017 .

   besoj se eshte e tepert te them se ne ç’ nivele behet fjale per pedofili ?

   Kane vite qe washington post
   New York post e the Guardian shkruajne
   per ””’ Fluturo LOLITA ””
   ME Avione Private per Orgji me Femije .

   PRANDAJ mendoj se nuk ke gjetur
   kishen e Duhur ku te falesh .

   eshte mekatare dhe duhet shkisherimi i saj .

   Te lutem ma ki kujdes Tartufin ,
   shpirtin e ka te mire , FUKARA eshte si ne
   Plebe , por i pelqejne Lekat dhe ENDERON qe te benet i pasur , e ka Mashtruar
   INTELEKTUALI nastradin tajvani .

   Reply to this comment
 4. Ballist me huqe January 21, 03:51

  i nderuar Usaligate !

  SA romantik qe je , sederli , i turpshem ,
  i brishte , dhe i ndershem .

  SOT
  na duhet
  Sovranitet dhe DINJITET .

  ”” Se mendimi korrupton ” gjuhen ”
  edhe Gjuha mund te korruptoje mendimin ”’

  Gjithmone me kane pelqyer komentet e tua .
  Pa te hequr presjen .
  Kerkoje te te kujtoje qe ::

  Presidenti Trump ndodhet nen sulm ,nga dy shtete qe jane ne ”’ hije ””
  e qe njihen brenda shtetit amerikan , siç jane
  grupimet , cia , nsa , nga , fbi dhe qe te gjitha keto quhen ”’ shadow Government ” dhe pjesa me e madhe e korporatave dhe Lobistave .
  Kurse e dyta eshte Big Oil , Big Pharma , Big BANKS , Big MEDIA , Arms industry , Silicon Valley qe quhen ”” DEP STAT ””.

  PRA Donald Trump ndodhet si ” Dresda ”’
  ne borbadim per ta rezuar .

  Ky burr nuk eshte aq budalla sa paraqitet .
  Edhe MANDELA NUK ESHTE .

  4 DITE para krishtlindjeve Bie Bomba
  duke mund ta quajme si shprehen Amerikanet

  ”’the shit hit the fan ”’

  pra mew dy fjale kerkon te denoje te Gjithe ata si ne termin Juridik dhe Finanziar
  qe dhunojne te drejtat njerzore dhe korruptive .

  dhe kjo konsiston atje ku dhemb me shume
  TEK LEKAT
  DUKE kerkuar tu bllokoje dhe konfiksuar pronat , leket dhe aksionet , edhe ne ato forma qe i fshehin tek ” kushurinjte ”’ me emra te tjere .

  Trump fale pasurise eshte i pa Korruptoshem me Leke .

  Ky ligj do te kete efekte te vogla mbi te drejtat e njerit ,
  ku Washingtonit nuk i plase shume ,
  por u shkruajt ky ligj per te ” Mitraluar”’ tregun
  e pedofilise .

  Trump kete ligj e ka kerkuar qe me shkurt 2017 .

  besoj se eshte e tepert te them se ne ç’ nivele behet fjale per pedofili ?

  Kane vite qe washington post
  New York post e the Guardian shkruajne
  per ””’ Fluturo LOLITA ””
  ME Avione Private per Orgji me Femije .

  PRANDAJ mendoj se nuk ke gjetur
  kishen e Duhur ku te falesh .

  eshte mekatare dhe duhet shkisherimi i saj .

  Te lutem ma ki kujdes Tartufin ,
  shpirtin e ka te mire , FUKARA eshte si ne
  Plebe , por i pelqejne Lekat dhe ENDERON qe te benet i pasur , e ka Mashtruar
  INTELEKTUALI nastradin tajvani .

  Reply to this comment
 5. info analitike January 21, 07:53

  Jeni bere te neveritshem o Bedriu i partise me keto lotet e kokodrilit qe derdhni cdo 21 janar si me suste. Po si mund te shkruash qe te majtet qenkan te dhembshur kur marrin pushtetin o i pashpirt! Harrove njerezit e burgosur per marrezite e kriepsikopatit? Te burgosesh nje nene me vajzen e mitur per nje fature te papaguar qenka shenje dhembshurie? Te lesh te vdesesh ne te ftohte nje 90 vjecare qe te kerkon ndihme ndersa ti ne kunderpergjigje i shkeput energjine elektrike qenka dhembshuri? Te burgosesh njerezit qe nuk paguajne 30 mije leke te vjetra energji e te tolerosh e favorizosh peshkaqenet qe nuk paguajne milione leke energji qenka dhembshuri? Ik o Bedri se jeni faqezinj e kriminele me keq se Saliu dhe ju qe i mbani ison menxyrave te kriepsikopatit. Si nuk shkrove dy rreshta per naftetaret qe jane ne kulmin e deshperimit per shkak te Besos se Tajvanit apo per ata qe u vetevrane nga deshperimi ku i zhyti politika, pa llogaritur qindra mijera te tjeret qe i detyruat te emigrojne ngaqe ia bete jeten e pamundur. Mjaft shkrove per partine, shkruaj per njerezine o Bedriu i pafytyre i partise!

  Reply to this comment
  • Hasan Thanas Ateisti January 21, 14:04

   Ashtu eshte Caro info – anali .

   me thuaj kush nuk eshte i neveritçem keto 27 vite te demoN kracise ?

   Ti nuk je budalla – Por je shejtOn budaLL .

   PafYtursia e socialisteve qendron kur u shan Partine ,
   Tek ty kjo Pafytursi duket kur te shan Sistemin .
   Per ty sistemi eshte si allahu per muZlimanet .

   PYETJA eshte :

   Perse Kapitalizmi na kerkon te jemi ,
   te pa pjekur
   Kapriços dhe te pa sigurte ?

   —— KJO tentative kerkon ta mbaje shoqerine te ”re ”
   e dedikuar vetem per Konsum , pa AUTORITET , jo REBELE
   DREJT formeS TE pjekur te Etikes Borgjese .

   Ajo qe nuk kuptoje tek Ty info – anal
   eshte ::

   Ti flet per Fukarenjte ?
   pO SISTEMI kapitalist qe ti mbron i
   masakron ‘ Proletaret ””’

   Edvini nuk eshte socialist – eshte Bojaxhiu
   qe perdor KAPITALIZMI per te ”’ zbukuruar ”’REALITETIN ”.

   info – anali je i fasules ””” bithe GRISUR ””’
   O DERMAN , MOS BEJ BURgjezin

   hajde , hajde te hame FASULE ,
   SE KJO do te jete pjata jone ne çdo sistem .

   Reply to this comment
   • info analitike January 21, 19:21

    Keto komentet e tua me kujtojne “Monologjet e vagines”. Lexoje se ku i dihet mbase e gjen veten se keshtu si shkruan ti nuk te merr vesh kush.

    Reply to this comment
    • Tartufi January 21, 21:55

     Info djali mos e nga hajvanin shume,se na largohet nga
     blogu, se na ben per te qeshur. Dikush na thote na mbyten budallenjte , une i them keta jan florinj,se argetohemi,,, Te te mbytin te zgjuarit te shikoshe se c far
     heq ?? Argetohu se eshte kohe e bukur.

     Reply to this comment
     • info analitike January 22, 19:22

      Ke te drejte Tartufi! Me keta trimat e forumit mund te provosh se deri ne cfare kufijsh mund te arrije budallalleku njerezor. Keta jane kohe argetimi apo pauze per mua nderkohe qe kryej punet e mia.

   • T. Topi January 22, 14:41

    Po ç’fasule të hash me ty mo ballist me huqe,
    Mire bithët e fishkura, po ti dhe gjuhën ma ke thuthuqe,
    M’i je qepur kapitalizmës dhe vetëm rreth saj e vërtit muhabetin,
    Kuptohet, gjë tjetër s’ke ç’të thuash, ndaj lëre rehat miletin !

    Sot është përvjetori i njëzetenjëshit mo gjiti edepsëz,
    Është derdhur gjaku çurk në shesh, ç’ne prapë ti me kapitalin ?
    Mirë këstet, po dy fjalë për qelbësirat s’ta bën goja të thuash,
    Apo ke frikë se të zë në faj tutori dhe ta zgjeron… kanalin ?

    Reply to this comment
   • T. Topi January 22, 15:37

    Po ç’fasule të hash me ty mo ballist me huqe,
    Mire bithët e fishkura, po ti dhe gjuhën ma ke thuthuqe,
    M’i je qepur kapitalizmës dhe vetëm rreth saj e vërtit muhabetin,
    Kuptohet, gjë tjetër s’ke ç’të thuash, ndaj lëre rehat miletin !

    Sot është përvjetori i njëzetenjëshit mo gjiti edepsëz,
    Është derdhur gjaku çurk në shesh, ç’ne prapë ti me kapitalin ?
    Mirë këstet, po dy fjalë për qelbësirat s’ta bën goja të thuash,
    Apo ke frikë se të zë në faj tutori dhe ta ç’bllokon kanalin ?

    Reply to this comment
  • Lili January 21, 14:25

   Info analitike,
   Edhe ky per Bedrin best comment of the day,

   Reply to this comment
 6. Franci January 21, 08:07

  Perse erdhi duke u ashpersuar diktatura e qeverisjes kriminale te kriminelit Berisha si k/ minister dhe kriminelit Basha si minister i brendshem ?
  Sepse kishin perballe nje kryetar opozite atekohe si Edi Rama nje frikacak i lindur i cili pas Gerdecit i rrihte krahet Berishes ne vend ta detyronte te dorehiqej dhe sot nje prej urdheruesve te masakres se 21 janarit si Lulzim Basha qe sot duhet te ishte pas hekurave te burgut e quan ” cun te mire ”
  Frikacak !!!

  Reply to this comment
 7. DINGO January 21, 08:40

  Me 27 janar protestojne,ish fuksat e sigurimit,ish komunistat dhe agjentet e UDBse.
  Zgjedhjet u bene dhe nuk ju don njeri o kelyshet e serbise.Lerini Shqiptaret te qete.Nuk i plas njeriu te sjelle ne pushtet Lulin me banke plot dhe shtepi ne Hollande,as saliun qe vrau e shkateroi Shqiperine.As Mon iken fytyre mushke qe vesh fustanet me 5 mije euro. Sado i keq te jete Rama eshte 100 here me i paster se juve.

  Reply to this comment
 8. sali bolleku per familjen e tij January 21, 08:49

  Ajo urrejtja e popullit u mblodh brenda nje nate kur pan likefloririn bashkepuntorin e salikriminelit qe numronte eurot ne sy te te gjithe shqiptareve,duke kerkuar 7% te shumes……
  edhe ky pis u be shkaktar i gjakut te 21 janarit,dhe banditi e ktheu pllaken e u bashkua me banditet e radhes dhe sot e ben kryebanditin e Shqiperis dhe trimerohet se nuk as toksot as jashtoksor qe me tremb.
  ky bandit i veshur me pushtet ka nje familje bandite qe nga femijet deri tek gruaja qe hedh sende ne parlament dhe ulurin si histerike,si e dal nga spitali psiqiatrik.
  ka nje grua qe per nga kapaciteti trunor eshte nen nivelin e mesatares dhe kerkon te na jap direktiva ne popullit te varfer.
  po ta doj kaq shume kjo me familjen e saj kryekrimineli saleh me sypeshkaqenet e lulushrat te shkrijne pasurin e tyre ne favor te te varfereve se e kane me gjakun e popullit

  Reply to this comment
 9. niki January 21, 10:44

  Infoanaliik ne nje shtet normal te se drejtes problemet qe shtron ti shkojne plotesisht ,por ne nje shtet qe nuk funksionon drejtesia per tu treguar vendin gjithe atyre maskarenjve qe ti ne menyre te qellimeshme i anashkalon Jo!!!

  Reply to this comment
  • info analitike January 21, 12:07

   po cfare shkruan o niki!!! Ore e kupton se cfare shkruan apo jo! Po qysh more e paska fajin vetem drejtesia se nje kryepsikopat po e con vendin drejt shkaterrimit? Kur nuk funksionon vete shteti cfare pret nga drejtesia. Kur shteti eshte ne krye te krimit cfare mund ti beje drejtesia? E kupton kete apo jo? Po te donte te bente shtet kriepsikopati nuk mblidhte rreth vetes kriminele e trafikante por njerez profesioniste e te pergatitur e jo te tallet me ate refrenin e konkurseve. Ja shiko si po e katandis drejtesine kriepsikopati qe nuk njeh as ligj e as rregulla por vec urdhera e imponime. Po e le me kaq se ka shume gjera qe mund te renditen.

   Reply to this comment
 10. Ylli January 21, 11:09

  Pffff……hipokrizia dhe mashtrimi i rradhes i zyres majtiste re agjitacion propagandes .
  Ne asnje rresht nuk shkruhet pse u be 21 Janari ,kush u kap me video ,kush u kap duke vjedhur ,kush beri deklarata antikushtetuese ,kush pagoi nje pjese te demostruesve ,kush dhunoi policine me ore te tera ,etj etj.
  Atehere o mashtrues zyrtare te propagandes komunisto-socialiste…..videon e siguroi Dritan Prifti i cili ka thene per Ramen e kam kapur ne zyre me tavolinen me kokaine .
  Ne video ishte Ilir Meta qe per Ramen ka thene …….eshte njeriu me pervers i shoqerise shqiptare dhe demostruesit e 21 Janarit jane llumi i Shqiperise.Kete njeri ,pra Ilir Meten e vendoset President te dashur socialiste dhe bashkeqeveriset 4 vjet.
  Demostruesit e dhunshen i solli Tom Doshi ,kryesisht nga zona e Malesise se Madhe ,bashke me Paulin Sterkajn.I pari nje vit me vone shante Edi Ramen me rob shtepie dhe i dyti ka thene per Berishen ….burri me i madh i politikes shqiptare.
  Ku eshte morali i 21 Janarit ???? I thjesht fare ,LUFTA PER PUSHTET E SE MAJTES NE SHQIPERI QE NUK NJEH MORAL QE NGA KOHA E REVOLUCIONIT BOLSHEVIK TE 1924.
  Vetem nje merite ka e majta ne Shqiperi ….mashtrimin dhe perpunimin e opinionit publik ne menyre perverse dhe spektakolare.
  Kane 84 vjet qe nga koha e politikanit demagog Nolit qe flasin ne emer te popullit dhe vjedhin ne emer te popullit.Mire bejne se kane te bejne me nje popull legen ,plotesisht legen.
  E qe tu paraprij ketyre komentuesve majtiste injorante partie ,uroj qe protesta e 27 Janarit te deshtoi plotesisht.
  Kush ngrihet se e therrer Partia eshte plehwr partie dhe legen partie.

  Reply to this comment
 11. Vetingu per Presdentet kryeministrat ministrat e tranzicionit ! January 21, 11:18

  Pse u be ajo proteste e 21Janarit 2011 ?
  Z/Kryeministër dhe Ministër i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës Ilir Meta sot President me bllok ne dore, bente pazare te pista : “700.000 $ Nje Kafe !” Ky skandal u mohua nga PUSHTETI Berisha Meta por nuk mund te binde popullin aq kollaj .
  U Vrane 4 Vete Meta sot President u tha protestuesve “Kokepalare” !! Vetem nje kriminel mund te degjosh nga goja e tij fjale te tilla !
  Familjaret e 21 Janarit dhe populli shqiptar shpresojne heret a vone Meta Basha Berisha te pergjigjen ligjerisht per pasojat shkaqet e kesaj Krize qe mbetet ne memorje e popullit per nje kohe te gjate dhe eshte nje Piker Reference per luften e Korrupsionit ne Nivelet e Larta te Pushtetit !
  Po nuk eshte vetem 21 Janari pika e referencesse ketij korrupsion qe eshte ne Pallatin e Drejtesise se pari Jane shume Pika te tjera !
  Te gjitha bashkohen tek disa figura si Salai Berisha Lulezim Basha, Ilir Meta Fatmir Mehdiu. dhe e gjitha suita e tyre mbeshtetse !
  Keta jane qeliza (figura) kanceroze te shoqerise shaiptare ! Jane figura te konsumuara qe nuk duhet te kene IMUNITET pasi rrenojne kombin dhe shqiptaret cdo dite !
  Nese duhet nje Proteste e madhe ajo duhet te behet sot e deri ne vazhdim ku te kerkohet Drejtesi per shume afera te renda ne dem te Kombit tone dhe shqiptareve !
  Eshte Turp ti shkohetmbrapa ose te perkrahesh keto figura !
  Nga keto figura infektohet e gjithe Politika e drejte shqiptare qe mbeshtetet nga Amerika dhe Europa e Bashkuar !

  Reply to this comment
 12. perkthyesi January 21, 12:44

  Pa u ndeshkuar kuarteti me famekeq i ketij vendi Berisha, Basha, Meta dhe Mediu, ky vend s’do te ngreje kurre koke! Thika ka vajtur atje ku nuk mban me!

  Reply to this comment
 13. Tap Topi January 21, 14:47

  Hmmmm? Po Luli çadristi sikur eshte çun i mire, mo shoku Bedri. Me ate kryerilindjoti ka bere pakte ne mes te nates dhe ne mungese te medias… Me te jane arritur marreveshje te rendesishme, sigurisht vetem per te miren e vendit dhe te popullit…

  Pastaj pak te duket miratimi qe kryerilindjoti i beri kerkeses se “miqve” tane greke per ngritjen e varrezave te “ushtareve te paqes” ne token arbnore? Pse e pren ne bese ideatorin e protestes se 21 janarit, o shoku Bedri, aq me teper qe me iniciativen dhe pelqimin e tij na eshte bere kryetar “shteti” shkaktari i protestes dhe haleati i tij i nje prillit, dites se genjeshtrave?

  E kam perseritur dhe do ta perseris pa pike dyshimi, se llumi mediatik i vene ne sherbim te strukturave me veprimtari te dyshimta spekulative, deri me sot nuk kane bere analiza e thella, te nevojshme keto per te zbardhur deri ne detaje te imta prapaskenat e mundshme te lojtura para protestes se dhunshme te 21 janarit.

  Kjo pjese dominante e medias deri me sot nuk ka bere asgje me shume pervec se drejtimit te gishtit nga nje, dy, apo me shume persona te implikuar ndoshta direkt apo indirekt ne krime. Vetem ne raste te ralla, dhe nga elemente te vecanta te spikatura per ndjeshmeri dhe pjekuri politike, eshte shfaqur tek-tuk nje fare interesi per t’ja hyre ne te thella nje studimi te thelle te situates se atehershme.

  Rrotacioni (i detyrueshem?) i dy forcave politke, te cilat vazhdojne te dominojne “pluhuralizmin neobolshevik” te pas ’90-es, perplasja e interesave te brendshme apo dhe te huaja, shkaqet e padukshme qe cuan ne inskenimin e protestes, si dhe faktore te tjere te mundshem, kane mbetur ende pa pergjigje.

  Te distancuar dukshem prej pushtetit qe vertitet “sa majtas-majtas”, keta individe nuk kane gjetur perkrahjen e duhur qytetare, per t’i motivuar me tej ne pasionin e tyre si gazetare apo analiste investigative.

  Fakti qe edhe sot pas 7 vitesh e ashtuquajtura “drejtesi” nuk ka mundur dot te ndeshkoje me ashpersine e ligjit asnje prej autoreve te vertete te ketij krimi monstruoz, si dhe praktika e ushtrimit te vazhdueshem te censures, perfshi ketu dhe disa prej gazetave dikur lidere e mendimit te lire qytetar, na ben te mendojme, se mes ketyre qarqeve eshte instaluar nje ure lidhese, e cila sherben si filter selektiv, per te lene te paderi ne harrese 21 janarin.

  21 janari nuk eshte thjeshte, ashtu sic kerkon ta interpretoje Bedriu i PPSH-se , “dita e kujteses se krimit shteteror mbi njerezit e pafajshem”.

  Jo! 21 janari eshte guri i themelit te shtetit ligjor dhe demokracise shqiptare. Pa zbardhjen deri ne detaje, dhe nxjerrjen njeri pas tjetrit para nje trupi te pavarur hetuesish dhe gjykatesish te ndershem, qytetaret e vendit tim kurre nuk do ta ndjejne veten te lire. Ata veshtire se mund te besojne ne shtetin e tyre. Ata veshtire se do te kontribojne me zellin e dikurshem per rindertimin e vendit te tyre te shkaterruar ekonomikisht, e te denigruar moralisht prej nje grushti vandalesh te predispozuar vetem per t’u pasuruar. Pjesa dermuese (56%) e tyre do te preferonte me mire te merrte rrugen e kurbetit ne mes te nates, se sa te behej viktime e ambicjeve dhe intrigave te tyre te paskrupullta. Kur nje populli i perdhoset me kembe morali dhe dinjiteti, prognozat spekulative per rritje ekonomike praktikisht mund t’i shumezosh me zero.

  Me vjen keq Bedri, por edhe kesaj here nuk arrite te dalesh dot prej levozhges se lyer me boje te kuqe.

  Mos e beso po deshe, po gojedhanat me qershite e prera ne vendlindje, me deget e renduara nga bora, me kishat e lashta te perendimit, me markatat e krishtlindjeve, etj. “highligjts” si keto, te kane me shume lezet.

  Lere politiken Bedri, se peshe e rende per ty. Pse s’merr shembull nga shoku Blushi. Ish-desputeti ka dale si i pa pune vertet, por tani ka mjaft kohe te lire per te shkrojtur LIBRA me tregime, perralla, etj. Beji nje telefonate, se kushedi, ndoshta ju puqen idete, mendimet dhe themeloni nje shoqate “kulturore-patriotike”, para se te marre dhe ai rrugen e kurbetit…

  Reply to this comment
 14. Alban Dega January 21, 16:06

  From: [email protected]
  Date: January 22, 2012 at 10:39:45 EDT

  HOMAZH

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  Mesazhi i luleve : per ke ishin ato lule !

  Sot ishte Dita e homazheve per viktimat e demokratures se Sali Berishes dhe Ilir Metes dhe cetes se tyre te kusareve dhe vrastareve. Sot ishte dita e luleve per deshmoret e 21 janarit… Nje det lulesh nga nje det shqiptaresh krejt paqesore per homazh!
  Nje homazh me nje mesazh te fuqishem jo vetem per qeverine e politiken e mbrapshte shqiptare, por edhe per qendrat boterore te vendimarrjes politike.
  Shqiperia nuk ka per te gjetur qetesi as paqe perderisa te mos jete rivendosur liria e demokracia, drejtesia dhe barazia e shqiptareve para ligjit! “Liri, Barazi, Vellazeri”!
  Ky ishte mesazhi i detit te luleve sot! Ato kishin me vete mesazhin e detit te shqiptareve
  Ato lule te shqiptareve nuk qene vetem homazh per deshmoret paqesore te demokracise e lirise te 21 janarit 2011.
  Ato lule qene homazh edhe per ruajtesit e rendit qe u dhunuan apo plagosen.
  Ato lule u vendosen kudo qe pati qofte edhe nje pike te vetme gjaku te shqiptarit te vrare apo te plagosur nga shqiptari: protestues apo ruajtes rendi.
  Ato lule qene edhe per mikun me te madh e aleatin strategjik kryesor te shqiptareve, SHBA-ne.
  Ato lule ishin nga populli me proamerikan ne Bote! Proamerikanizmi i vertetuar e sprovuar i shqiptareve eshte jo vetem nje vlere kombetare, Eshte nje kult krenarie per secilin prej nesh pa dallim!
  Ato lule ishin per kete kult sepse secili prej nesh shikon tek SHBA-ja, tek Uashingtoni, tek Shtepia e Bardhe frymezimin thirrjen per “ liri, barazi, vellazeri”, kushtrimin per liri e demokraci!

  Nga vjen dhuna …. !?

  Nuk u shkel asnje fije bari. Nuk u dhunua asgje. Nuk u prek askush. Nje det shqiptaresh te te gjithe kraheve i treguan Botes se asnjehere dhuna nuk vjen nga populli.
  Vete zhvillimi paqesor model, vete pjesmarrja masive, vete organizimi perfekt i protestes paqesore, homazh ishte nje sherbim i shkelqyer ndaj Shqiperise.
  Homazh per kete proteste model homazh per jeten!
  Homazh per deshmoret e 21 Janarit 2011… I perjetshem qofte kujtimi i tyre!
  Homazh per pjesmarresit.
  Homazh per liderit e protestes.
  Homazh per Shqiperine!
  Dhuna vjen nga ata qe per karrike dhunojne popullin e vet.
  Dhuna vjen nga ata qe shkelin Kushtetetun e thelbin e saj- barazine e qytetareve te vet para ligjit!
  Dhuna vjen nga ata qe i shpallin heronj ekzekutoret e bashkekombesve te vet.
  Dhuna vjen nga ata qe dhunojn e vjedhin voten e popullit te vet.
  Dhuna vjen nga ata qe urdherojne te hapet zjarr kunder popullit te vet

  … vjen vdekja vet

  Dhuna vjen nga ekzekutoret e protestuesve te vet. Jo nje… por dy… tre… kater here… shume here… aq here sa u kercenohet karrikja e tyre e korruptuar sa edhe e pergjakur me gjak te dlire shqiptare.
  Dhuna vjen nga ata qe po i vjedhin ashiqare taskat, pasurite, mundin e djersen e brezave te tere sic vepruan ne 1996- 1997-en, sic vepruan me 14 shtator 1998, sic vepruan ne Gerdec me 15 mars 2008, sic vepruan me 21 janar 2011 , si vepruan e po veprojne perdite edhe sot.
  Dhuna vjen nga ata qe pasi i kane vjedhur demosit, popullit, armen e vetme paqesore te demokracise.
  Dhuna vjen nga ata qe pasi i kane vjedhur voten, i kane vjedhur popullit te vet , vete atdheun e tyre te shtrenjte, Shqiperine!
  Nga populli vjen demosi, rrenja e demokracise, zemra e lirise, thelbi i pushtetit te popullit, me popullin e per popullin.
  Shqiptaret i treguan sot Botes se Shqiperia do te behet. Do te behet zonje!
  Sot shqiptaret i treguan Botes se nje popull qe nderon jeten do te gezoje nje jete me te mire, me te lire, me te begate… Nje jete qe ia vlen ta jetosh !
  Sot shqiptaret i treguan Botes Shqiperine evropiane!

  Ti Shqiperi me ep nder …

  Kete e tregoi ashiqare protesta homazh per 21 janarin 2011. Madheshtore ne pjesmarrje. Madhore ne organizim. Hyjnore ne shpirtin e paqes. Njerzore ne nderimin shembullor te njeriut dhe te drejtes themelore, te drejtes mbi te drejtat te tij , jetes se njeriut. Ishte nje nje homazh shembullor ne nderim te jetes.
  Faleminderit vellezer e motra te nje gjaku e te nje gjuhe.
  Na bete krenar sot para Botes me madheshtine tuaj njerezore ne nderim te jetes njerezore.
  Na bete krenar sot para Botes per mesazhin e paqes.
  Na bete krenar sot per homazhin ndaj jetes.
  Na bete krenar sot sepse i treguat Botes dhe ne me fakte, me prova me deshmi konkrete se nga vjen dhuna.
  Mbi te gjitha i treguat Botes sot se ne shqiptaret dime te nderojme , te nderojme si askush Jeten.
  I tregut gjithe Botes se meritojme si askush shprehjen homazh per jeten
  “ Tungjatjeta”.
  Gjithmone “Tungjatjeta”.
  Asnjehere…. kurre “ Tungjatvdekja”.
  Homazh vellezer e motra. Sot na bête te ndjehemi krenare si shqiptare. Ti Shqiperi me ep nder, me ep emrin shqiptar! Homazh… homazh per jeten… Homazh per ju! Homazh per Shqiperine!
  Oh sa mire me qene shqiptar !
  Homazh !

  Nju Jork, me 21 Janar 2012.-

  Reply to this comment
 15. Kris 1 January 21, 16:42

  21 janari eshte dita e kujteses qe populli te evitoje berjen kurban per lojrat politike te hajduteve.
  Ne prag te 21 janarit Edvin plehu emeroi kantautorin e kenges O sali tu befsha ferre qeverina dhe nje here zevendes drejtor te burgjeve.Ramokraci e Ramopleheri ne ministrine e padrejtesise.Rrofte plehingu rilindas

  Reply to this comment
 16. 21 janari 2011 krim salifashist .. January 21, 17:15

  Replike me Tap Topen (TT)
  .
  I nderuar me kete koment dukesh si “kopetent” ne ato qe thua
  por keni nje detaj qe ju heq masken qe e nxjerr zbuluar ndyresine tuaj:
  .
  .Ne paragrafin e peste ju beni fjale per:
  A-“pluhuralizmin neobolshevik” te pas ’90-es,
  B- shkaqet e padukshme qe cuan ne inskenimin e protestes.
  .
  Pra ju vetem ne keto dy artikulimet e mesiperme ben vet-akuzim (hara-kiri) se per piken “A” ju ngaterroni neobolshevizmin me elezbiberizmin ku kjo e fundit shpertheu ne 2 prill 1991 dhe kullon gjak akoma
  .
  Dhe per piken “B” nqs ti e quan inskenim protesten e 21 janarin 2011 me vogla qe mund ju quaj eshte se jeni antishqiptar nga ato me te ndyret fare SEPSE:
  .
  Nese berishaleja pushtoi insitucjonet ne 14 shtator 1998 ca “Tap Tope” nga Amerika jo vetem qe e mbrojten nga arrestimi I merituar por dhe e pergezuan se ktheu armatimin…

  .A ka ndodher ne historine boterore qe nje kriminel te pergezohet se ktheu armen me te cilen kreu krimin…Dhe 180 grade ishet ndryshimi me 21 janarin 2011 kur perseri vrasesi pergezohet nga nje fare Tape topi si Arvizu qe I tha nje krimineli Burre shteti !!

  Ke 20 pyetje me poshte qe tregon se ju TT…jeni si ato ushtaret japoneze ne ishujt te humbur ne Filipine qe ne 1974 vazhdonin L2B..pra dhe ju vazhdoni luften si kanibal me kamunizmin e vdekr ne shekullin e kaluar

  1-perse ju TAP-TOPET heshtet kur berisha dhe rugova ne kohen kur jugosllavia po ndahej ne 1992-94 sabotuan kryengritjen kosovare 1981-1991 dhe kaluan grevat e stari tregut ne minierat e valiasit ne tirane
  .
  2-perse TAP-TOPI ne vitet 90’ NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA furnizoi me nafte millosheviqin
  .
  3-perse TAP-TOPI ne vitet 90’ NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA u takua ne oher me milloshevicin dhe grigorovin ne 1993?
  .
  4-perse TAP-TOPI ne vitet 90’ NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA zhduku nga faqja dheut remzi hoxhen qe vrojtoi kete takim tradhetie
  .
  5-perse TAP-TOPI ne vitet 90’ NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA burgosi hashim thacin dhe adem jasharin si terrorista
  .
  6-perse TAP-TOPI NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA futi ne kasafortat e sigurise kombetare DAMIR FAZLLICIN qe dihen lidhjet e tij me nentoken serbe
  .
  7- perse TAP-TOPI NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA sabotoi me urdher te DF te linjes së tensionit të lartë electric Kosove-Shqiperi se demtohej Serbia
  .
  8- perse (TAP-TOPI) NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA me ndihmen e armatosur te kosovareve te BUKOSHIT kreu nje puc shteti te ndyre ne 1998
  .
  9- perse TAP-TOPI NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA DEKLARON ne kuvend pa frike se e kam mik shtepie antishqiptarin damir fazllic
  .
  10- perse TAP-TOPI NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA ka shperdare dhjetra mije pashaporta dhe letra identifikimi ILEGALE per kosovare pikerisht ne fushata votimesh.
  .
  11- perse TAP-TOPI NUK U NDJE (belbezonte)KUR TRADHETARI SALI BISHA miratoi pa afat kolonelin Janullatos.
  .
  12- perse TAP-TOPI NUK U NDJE (belbezonte)KUR TRADHETARI SALI BISHA fali pjese te detit Jon per te cilen shtypi ne grek e quajti fitoren me te madhe te dipllomacise greke pas L2B.
  .
  13- perse TAP-TOPI NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA miratoi disa varreza te ushtarve greke sipas piketave te vijes se vorio epirit.
  .
  14- perse TAP-TOPI NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA vrau si naziskin ne 21 janar 2011

  16- perse TAP-TOPI NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA vrau dogji ne holokaustin e gerdecit 26 skllever dhe u vodhen miljarda dollare te armatimit shqiptar….
  .
  17. perse TAP-TOPI nuk u ndje kur Arvizu paturpesisht quan burre shteti nje vrases
  .
  18. perse TAP-TOPI nuk u ndje kur Arvizu paturpesisht I rrembeu Rames Bashkine e Tiranes me menge te perveshura
  .
  19- perse TAP-TOPI nuk u ndjet kur Donald Lu paturpesisht po perdor dekriminalizimin per te mbrotur Berishen dhe suksesi m I madh I tij ishte Shukri Xhelili me breke te grisura..
  .
  20- perse TAP-TOPI nuk u ndjet kur Donald Lu paturpesisht po kap me “drita ndezuar” sardelet e PS dhe po toleron denueshem krimet e Drakules Viqidolit.
  .
  E fundit:
  Ne 21 janar 2011 u vrane jo vetem 4 kokpalare..por tani ne 2018-en duket se eshte vrare dhe besimi qe kane shqiptaret e ndershem te institucjonet amerikane & europjane qe para parimeve demokratike dhe krimeve berishiane zgjodhen kete te fundit dhe ky eshte nje poshtrim me I rende se cdo pushtim.
  .
  Ju lutem
  mos barazoni kilogramet e gabimeve te Rames me tonelatet e krimeve te Lul Berishes
  si beri Arvizuja ne janar 2011
  dhe po e vazhdon donald luja
  me keto Tap Topet e tij..

  Reply to this comment
  • Tap Topi January 21, 20:17

   Prap ketu ti mo? Me bon vertet me u shkul gazit sa here qe del nga skutha dhe shenjestron kedo qe te del ne shteg. Eh sa ka te boj zakoni i vjeter… Me siguri te kujtohen monopatet, shtigjet, lugina e ujqve, dhe sidomos ato pritat ashtu i strukur si skuth mes ferrave. E mban mend se si fusnin aty me zorr qe t’i beje roje trimoshave te bac Enverit? Te kujtohet kur vrapoje nga fshati ne fshat me lule gomari ne dore per t’i treguar se sa shume e doje bacen? Te kujtohet kur beje gjoja sikur te shkonin lotet nga gezimi kur e shihje, edhe pse e e merrje me mend se ai vinte aty maje maleve vetem sa per te tallur pak koqet me idiote klasike.

   Tani dhe dicka tjeter se e shoh qe ke mbetur akoma ke ura me dy tela e xha Rizait. E shoh nuk te ndahet shpirti nga episodet elezbiberiste dhe vrasjet 2 prillore? Me cudit vertet kjo copy & paste e radhes. Me sa shoh paske harruar pa reshtuar per te qinten here ate listen e krimeve. Pash zotin nxirre nga arkiva e shtepise me gjethe dhe publikoje se do na mbesi merak pastaj. Na e bej kete nder ne te apasionuarve pas filmave triller, me nje kusht, qe t’i besh derman kycit te dores, se truni duket ashi qari qe te ka merdhif. S’ke faj jo, ka shku sa nje mal bora andej nga skuthat e ameriqise tende dhe te bashkemalokareve te tu elezbiberjane. S’tu nda e shkreta bore qysh kur ishe ne djep atje mes majave te thepisura te bjeshkeve te namuna. Me vjen vertet gjynah… Jo per gje, po ndryshe nga bashkemalokaret e tu, ti ka gjasa te jesh edhe me shume “patriot”. Nga ata te shkrehurit fare…

   Reply to this comment
  • Jargaman pi trapoje January 22, 12:10

   Paske ngatarru ilacet me ato te turorit m’duket. S’e kupton qe po te del shkume e bardhe nga goja? Hahaha jargaman.

   Reply to this comment
  • Bedel pi trapoje... January 22, 13:07

   Prap ketu ti mo jargaman elez-biberjan? Dole prap nga skutha per te shenjestruar ate qe do te dali ne shteg? Eh sa ka te boj zakoni i vjeter…

   S’ke faj, jo…

   Me siguri s’te shqiten nga fiqiri monopatet, shtigjet, lugina e ujqve, pritat e bjeshkeve te namuna…

   Me siguri s’te shqitet nga fiqiri femijeria kur te fusnin me koke ne ferra dhe m’u strukje brenda si skuth per t’i bere roje trimave te bac Enverit.

   Me siguri s’te shqitet nga fiqiri kur vrapoje nga fshati ne fshat me lule gomari ne dore per t’i treguar baces se sa fort e doje…

   Me siguri s’te shqitet nga fiqiri kur kur beje gjoja sikur te shkonin lotet nga gezimi kur e shihje, edhe pse e e merrje me mend se ai vinte aty maje maleve vetem sa per te tallur pak koqkat me te humburit e dynjase.

   Tung bedelo, dhe ta shtofte zoti inatin ishallah !

   Reply to this comment
   • MALLKIM TROPOJE January 22, 15:58

    ke te drejte se nuk eshte vetem ky bedeli pi tropoje por eshte nje hordhi e tere

    Le te shohim PERGJEGJSITE E BANDES TROPOJES
    .
    Per dijeni tropoja nga nje krahine qe u zhvillua me shume ne kohen e enverit u be zona qe u dogj me shume ne kohen e tropojanit Sali…shikoni vetem moshen en varrezat e tropojes dhe nuk ka nevoje per koment
    Le te kujtojme profecine e Nolit
    Ate duhen sharlatane
    Qe lepihen ne cdo sahane
    Qe te percajne vatane
    Ke sa te duash tropojane (BEHET FJALE PER KETO KRIMINELE JO PER POPULLIN FISNIK TE TROPOJES)

    Elez Biberaj.
    Ne kohen qe njerzit e tij qe u arratisen ne vitet 50 ne Jugosllavi ishte e modes qe per te mos kthyer mbrapa Rankovici duhej qe I arratisuri te vriste ndonje kufitar apo ndonje kuader ushtrie apo partied he ka dyshime qe ka ndodhur dicka e tille.Por ajo qe e ben kete antishqiptarin me te madhe ishte se u be promoter I dekomunistifikimit ten je kufome dhe kurre nuk foli per pajtim kombetar ose investime nga amerika.

    Sali Berisha
    Eshte e kote qe te flasesh per kete monster pasi Athina & Beogradi ate qe nuk e arriten per qindra vjet e arriten duke “kenduar” kunder komunizmit…Nuk ka litar,oqean dhe fuci bitumi te laje krimet e tij.

    Mehmet Elezi.
    Nqs se ka dy gjera qe urrej enver hoxhen eshte se zbuti keto kafshe si Mehmetelezi duek I prure ne tirane..dhe I coi korentin te shpia ne gop te somes deh sot nuk paguajne energjine e xhaxhit.thjeshte nje nga figurat qe emeton ndyresi

    Azem Hajdari
    eshte kryemostra e demokracise se kaloi nga sigurimi shtetit ne banden antishqiptare te elez biberajt dhe me vone ne mafjene droges dhe armatimit..nje felliqeisre qe ershi nga rruga dh u VRA SI QEN RRUGESH.

    Abedin Mulosmani.
    Ne historne e tij “atdhetare” dikush ka shkruar nje hara-kiri per te:””””Ne vitet 60’ kreu nje akt heroic duke prere kabllin e nderlidhjes qe kalonte ne Adriatik midis shqiperise dhe italise ne fund te detit…””” eshte cmenduri te mendosh qe nje person te kryeje kete akt terrorist pa patur mbeshtetje nje shtet te fuqishem..le te kuptohemi..nqs do kishin vrare psh enver hoxhen ose te pakten tentative per atentat do ta quaja hero

    Besnik mulla Mustafa
    Ky kelysh I institutit te marksizem leeninizmit u be nje morr I islamikeve ne shqiperi..eshte fatkeqesi qe “intelektuale”: qe kishin talent vetem per ti kenduar enverit dhe qe aksidentalisht kishte mbaruar gjuhet e huaja e bene ambasdor…Kam lexuar nje tregim te tij “:Nje kafe turke ne selanik” dhe tregimet e “gjyshit te tij” duket qe eshte tipik INTELEKTUAL IDIOT…fakti qe e perzuri me shkelma brerisha si minister te jashtem para ardhje bushit dhe heshtaj e tij FLET SHUME

    MAL BERISHA.
    Per fat ky eshte nnje aliazh I TROPOJANO-LACJANIT…nuk ka lacjan qe nuk e di se ky ishte nje hafile sigurimi dhe bythlepiresi me I madh I PPSH te asaj kohe…se cfare ka bere duhen rroman ti tregosh..por Fakti qe eshte akoma ambasdor ne Londer qe edhe pse ka poshtruar zyrtarisht kryeministin (fallco) Edi Rama dias here tregon se tropojanet jane ato qe bejne ligjin ne shqiperi sa te jene gjalle dy “doktorret” Saliu ne Shqiperi dhe Elez biberaj ne Amerike qe jane antishqiptaret me te medhenj ne historine e shqiperise..

    ERZEN BRECANI
    Nuk ka bere vaki ne globin tosor qe nje ushtarak I larte policie te shkruaje keto DELIRIUME
    Nëndrejtori i Policisë së Tiranës, Erzen Breçani bën thirrje për rrëzimin me dhunë të Edi Ramës, të cilin e quan edhe hitler
    Përshëndetje liderit historik të shqiptarëve, doktor Sali Berishës. E duam ndihmën tënde se jemi mësuar me ty që të na prish deri sa të largojmë pinjollët e komunistëve me në krye Edvin Ramën, ta largojmë këtë Enver të dytë. Ne që dikur studentë të ‘91 shembëm diktaturën enveriste, do gjejmë forcë dhe optimizëm, do të ngrihemi të tërë së bashku me rininë që të mos e lëmë këtë Hitler të gjunjëzojë shqiptarët,” shkruan Breçani
    Ja vlen dhe nje here te themi se kush I beri varrin shqiperise dhe vete tropojes tyre
    Pse duhet arrestuar Sali krimineli MIKU PERSONAL EI ELEZBIBERIT??

    PSE NUK FOLI KURRE ELEZ BIBERAJ PER KETO KRIME HITLERIANE TE BERISHES
    – 4000 mije te vrare ne 1997
    – operacjoni I shikut per te pushtuar jugun 1997
    – pushtimi I shtetit ne 14 shtator 1998
    – vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar krim fashist
    – holokausti I gerdecit nga bossi shkelzen berisha
    – vjedhja e rruges kombit gjysem miljardi dollare
    – sabotimi I UCK
    – furnizimi me nafte te Milloshevicit
    – shitja parcjale e detit jon (tradheti e rende kombetare)
    – fronezimi janullatosit
    – lejimi I varrezave te GREKEVE
    – genocide ndaj haklajve
    – zhdukja e remzi hoxhes

    Pra vetem me keto 13 krimet e mesiperme nga rromani I monstuoziteteve te tij ne cdo vend te botes do ishte ose ne burg te perjetshem ose I egekutuar.

    Reply to this comment
    • Per nji vic m'xu nata jasht... January 23, 08:22

     Prape me “gopi & pasta” ti mo i gojeshkumosur?

     Hahaha qenke i pa pare fare, ekzemplar i ralle, s’ta kalon njeri per nga numri i FLETERRUFEVE IDENTIKE qe ngjit me zamk prej vitesh ke muret e redaksise se Temes dhe Dites. Gri sallate or taj, gri, e drejta jote, vetem se nje gjeje s’po i japim dot drejtim. S’na e ke thene akoma se ciles pjese i perket.

     I perket asaj pjese qe ne shkurt te 1991shit ngriten dy gishtat lart dhe vrapuan prapa vendaliut tend pardesybardhe dhe forces reaksionare per te rrezuar diktatorin gjigand ke sheshi, i perket pjeses kundershtare, komunisteve te flakte te 41-shit, apo i perket pjeses qe u mbyll brenda kater murreve nga pasiguria, indeferentizmi, apo frika? Ec bac mos u tut, thuje troc ketu ne shesh te burrave qe ta dine te gjthe se me cilen part/cete/bande je dhe cfare ideali mbron.

     Reply to this comment
    • Parashutist pi trapoje... January 23, 19:19

     O DEDË. Ku na ke humbur gjithe keto ditë? Eja o qyfyrexhiu i Ditës, eja! Eja na trego edhe nje here ato barsaletat me Gjergj Elez Alinë, me Elez Arinë, a qysh ja thonë.

     O DEDË. Eja se na ke lëne plot dy dite pa humor. Eja na e shpalos edhe nje here ketu mbi sofer ate listen pa fund me emrat e armiqve te kllases. Dhe shiko pak, kur te vish mos harro te marresh me vete ate USB-Stick-un ku ke regjistruar gjithe fleterrufete e furrikut me gjethe, degjove?.

     O DEDË. ku je? Se mos te ka zene bora atje hipur maje shtylles elektrike mo? Po bie shume bore andej nga ju Dedë? Dedë, o Dedë, a më dëgjon? O bo boo, mos… U ndërpre linja…

     Reply to this comment
 17. ETHEM January 21, 19:13

  ANALIZE E SAKT.SI PERHERE D I T A ME ANALISTET E VET BENE “ANATOMIN” E NGJARJEVE MAKABRE BERISHJANE.POR KRIMINELIT NUK I TREMBET SYRI.NDAJ AI NUK LARGOHET NGA POLITIKA.NUK DO POR DHE NUK E LENE ATA QE E GRADUAN PRESIDENT.SHUME SHKRUAJNE POR NUK E THON TE VERTENEN.SE AKOMA KAN FRIK.NDAJ NE KETE VEND NUK DO KET KURRRE QETSI.
  BABZIA NDODHI KUR RAJERSONI+BIBERAJ PRUN NE DREJTIM DHENDRRIN E SERBISE-SALI RAM BRRISHEN.RAJERSONI SHKOJ NE ÇDO TAKIM TE SB ME POPULLIN,AI I PERGATISTE FJALIMET DITORE POR DHE ATE QE U BETUA SI PRESIDENT..”BASHKFAJTOR DHE BASHKVUJTES..”AI DHA POROSI QE TE SHKATERROHET ÇDO GJE E NDERTUR NE KOMINIZEM,KU SI NE ASNJE VEND TJETER TE BOTES U SHKATERRUA ÇDO GJE MBI TOKE.AI UTDHEROJ ARRESTIMIN E F.NANOS SI ANTAR I PP.APO KOMUNIST.DHE FANTAZMA KOMUNISTE VAZHDON EDHE SOT PSE PIONERET MBAJNE NE 5 MAJ FLAMIRIN E KUQ NE VORREZAT E DESHMOREVE..!!!
  PAS ANSIS RAJERSONIT..NA ÇUDITI A.ARVIZU KUR PAS VRASJES SE 21 JANARIT NGA SB E LB I CILESOJ ATA “BURRE SHTETI” & YLL NE NJITJE”KJO ESHTE FATKEQSI BOTERORE.
  AMBASADORIN LU PO E TALL SHUME SALIU.PSE:KRYETAR P.ESHTE LULI E JO SALIU.ATHERE PSE KY I LEPIHET ATIJ..? KJO TREGON SE SALIU KA MBROJTJE ND/KOMBETARE DHE KA POROSI PER MOS-ARRESTIMIN E TIJ.PSE:”SE GJOJA KY E RREZOI KOMUNIZMIN DHE PO IKU KY NGA POLITIKA…NA KTHEHET PERSERI KOMUNIZMI…!
  FAKTI “GERDEC” RSHTE I HIDHUR EDHE PER AMBASAD ORIN WIDERS..I CILI PERKRAU SB PER TU FUTUR NE NATO..KUR VET SHBA DENOI DIVEROLIN NDERSA U LA NE HESHTJE VRASJA E TREBICKES NE LESKOVIK..I CILI DEMASKOJ KORRUPSIONIN FAMILNAR TE SB.KA DHE ME..! POR DUKE PARE KETO KRIME TE RENDA TE SB NE VITE..DEL SE SHBA DUHET TA LARGONIN ME KOHE ATE SIKURSE SADAM HYSENIN NE I R A K.
  SHBA DUKE U SHPREHUR SE DREJTESIA E RE DO ZGJASI DERI 10 VJET..TREGON SE POPULLI NUK KA SHPRESE SE MUND TE BEHET.PSE DUHET TE ZGJATET KAQ SHUME..? APO PRITET QE SALIU TE DALI NE PESION,TE LARGOHET APO TE HUMBASIN PROVAT..!

  Reply to this comment
 18. tahipi January 22, 00:05

  info-anali..ja ke fut kot.pokot fare fare !!!! pushteti ekzekutiv nuk te fut dot ne burg o anal, por thjehst te con para gjykates dhe vendos ajo nqs ti burgosesh apo lirohesh , si rastet qe permende. pushteti qendror ka bere detyren kur ka konstatuar shkelje dhe gjykata vendos o idiot !!! Rasti lul kulles ne shkoder qe u hodh ne here te thote gje??? U dergua para drejtesise nga pushteti ekzekutiv dhe u lirua mbas gjashte muajsh nga sistemi gjiqesor. Ky ishte thjehst nje shembull per te kuptuar sa anal qe je o hajdar. Mos shkruaj budallalliqemeqe thjehst ke nje tastiere, mendoj une. 21 janari = krim i paster shteteror i saliut .Shqiptaret u vrane ne rruge si qen o pall !!! o lafshe !!! vk

  Reply to this comment
 19. anticensurë25642654 January 22, 16:24

  bedri,gazetari partiak ose e kundërta e fari balliut,a çmut e ka emrin!
  “Gjaku i 21 Janarit”
  deri në qershor ’13 ja kërkonim berishës!!
  sot ky gjak i duhet kërkuar ramës!!
  si e thotë tartufi,del që ata njerëz(jo vetëm ata 4 dh e të plagosurit,por gjithë demostruesit)janë çuar si cjapi te kasapi!!
  për këtë pazar u mor shpërblimi!!
  u mor pushteti pa problem!!por në të njëjtën kohë u garantua pandëshkueshmëria si për vrasjet dh përkorrupsionin marramëndës 8 vjeçar!!

  Reply to this comment
  • MENGPERVESHURI I 8 MAJIT 2011 January 22, 17:50

   I NDERUAR “anticensurë25642654″
   .
   SHPREHJA
   JUAJ
   SE
   GJAKU 21 JANARIT 2011
   I KERKOHEJ BERISHES DERI NE 23 QERSHOR ESHTE AKSIOME
   (NUK KA NEVOJE PER VERTETIM)
   DHE JE PERSHENDETUR
   PER KETE TOG FJALESH LAPIDAR.
   .
   por ketu ka nje problem qe shume shqiptare e mendojne por askush..ose rralle e thone se
   ne nje republike ambasadoriale qe kemi ne nga Arvizuja deri te Donald Luja jane MBRETER TE PASHPALLUR OSE GOVERNORE ILEGALE DHE NE RASTIN KONKRET
   JANE KETO GOVERNORE QE EDI RAMES JA KANE SHTERNGUAR KOQET ME PINCA QE JU VETEM E KAE VENE NE GJUNJE TE SERBERISHES POR DHE GREKUT DHE SERBIT SI NE 1945-1946.
   .
   Ky koment i bere para dy vjetesh eshte me aktual sot:
   LEXIM TE KENDSHEM:

   Ka kohe qe gazeta Dita dhe analiste virtuoze si Bedrislami apo viktormalaj e kane rrugen e zotit.
   Tashme nuk behet fjale per krimet e berishes por per tolerancen kriminale te Rames..donald luse..shoqerise civile..mediave dhe intelektualeve.
   .
   Shqiperia sot eshte e pushtuar nga kthetrat e pergjakura te salibishes dhe nga koqet e shkerdhen berishes.
   Aq bole te forta ka breke-salepi Shkerdhen sa arriti te kerrcenoje me vdekje gjeneral Luan Hoxhen ( SI KOSTA TREBICKEN ) dhe cuditerish ambasada amerikane ne vend te shpalle terroriste te rrezikshem familjen e Don Corleones Viqidolit…pais me vize gjeneralin..
   .
   Zoti Bedri me ndegjon ??

   Tre rrjeshtat me siper jane te dokumentuara..pra ambasada amerikane mbron hapur keto kriminele……pse ben si struci zoti Bedri.
   A nuk po kupton qe berishiste ne washington dhe bruksel po e hajne te gjalle edi ramen dhe ka nje” hemoragji” aq te madhe sa sot eshte kthyer ne nje kufome qe pret ti dorzoje pushtetin atij qe ja vrau 4 protestues dhe tani po i pshurr jetimet e 21 janarit.
   Njihu zoti BEDRI ME FANTAZMEN EDI RAMA DHE JU LUTEM…ose shkruani ato qe mendon ne te vertete (dhe nuk ke guxim ti thuash) ose heshtja do jete flori..dhe shiko ate pensionin…

   Goditjen e pare
   Edi Rama( EKR) e mori ne 21 janar 2011 ku i doli situata nga kontrolli dhe lejoi ata qe vrane ne 2 prill 1991 te vrisnin dhe ne 21 janar por me nje skenar “mirror”
   Goditjen e dyte
   EKR beri krim moral qe u fut ne votimet e majit 2011 me ministrin vrases te bulevardit Lu Basha duke u bere gjykatesi i pare qe virgjeroi kriminelin Lul
   Goditjen e trete
   E mori kur i tha Satanai Sali ..kujdes Edwin bllokmeni se do te bej varrimin me madheshtor ne historine boterore….dhe nga krahu tjeter buzeqeshte honorable Arvizu me shakate me kripe te DUCE-BERISHES
   Goditjen e katert
   E mori kur deklaroi honorable A. se berisha eshte burre shteti dhe luli yll ne ngjitje qe nenkupton se NE arvizute caktojme rradhen e k/minstrave me parrullen
   POPULLI VOTON-AMBASDORI EMRON FITUESIN
   Goditjen e peste
   E mori kur shkoi ne promovimin e librit te Blendi fejzi esat pash toptanit dhe u dorzua para dyshes 2F ne menyren me te turpeshem te mundur
   Goditjen e gjashte
   E ka marre se ne vend te hapte defterin e mega krimeve te SRB per te cilen mori vota te mjaftueshme..eshte treguar me kanibali ne shqiperi me enverizmin
   Goditjen e shtate
   E mori kur pranoi nen presinin e nderkombetareve para nje viti qe nuk do perdori forcen e kartonave ne parlament pa miratim te pakices (dorzim pushteti ne tavoline)
   Goditjen e tete
   E mori kur ne prill 2014 ne nje konference per Kosoven ne Kukes e quajti tradhetarin berishe si nje atdhetar te madh per clirimin e Kosoves….
   Goditjen e nente
   E mori kur para nje vizite ne Amerike para dy muajsh..dekoroi Shikun e Visho Ajazit ??
   Goditja e dhjete
   Keto dite u kap ne Itali nje anije me 1.6 ton droge e ardhur dhe e kontrolluar nga shteti shqiptar me Rapisconin e tyre..qe tregon se jo vetem EKR ka vdekur me kohe por dhe qeveria e tij.
   Goditja e njembedhjete
   masakrimi i 3 KRYEBASHKIAKEVE…nga spiunet e sales (SS) qe ka ne dore terkendeshine bermudes president-prokurori-shik dhe ne menyre te fshehte dhe parlamentin e ilir mutes
   Goditja VDEKJE PRURESE e dymbedhjete dhe fundit
   Tentativa e sotme per te KRYQZURA SAIMIR TAHIRIN qe eshte kalaja e fundit e Rames
   ***********************
   Per sa me siper EKR eshe si puna e atij boksierit ne ring qe ka rene 12 here nockdown ne ring.
   Dhe albitri Lu duhet ta nderprese ndeshjen…..Por jo eshte shpejt akoma.
   Nje Edi Rame i goditur per vdekje ne ring eshte nje rast i persosur qe boksieri tjeter me pashaporta te dyshimta Lu Basha ti japi goditje te lehta nga mbrapa dhe te marre karriken e k/m ….ashtu si ja dhane kriminelit berishe pas 2 prillit 1991.
   Pra profecia e honorable Arvizu se Lul Basha eshte yll ne ngjitje ne qiellin e sterrosur te politikes po del e sakte.
   -edi rama sot eshte kufome
   -shteti ka vdekur
   -rilindja lindi e vdekur
   -dipllomacia nderkombetare eshte pro LUL berishes
   PRA ESHTE KOHA PER RINGJALLJE..
   .PER PRANGA BERISHES DHE DEBIMIN E EDI RAMES
   NE TE KUNDERT E KTHYET ENVER HOXHES NE LEGJENDE..

   Reply to this comment
 20. Bir rilindjoti nenes, ke te qaj me pare.... January 23, 18:33

  Pa he mo mendjevyshkurit e mi medhiatike… Pas dy-tre dite sorrollatjesh dhe tundimesh me ne fund ma paskeni nxjerre komentin. Bravo, bravo, keni filluar te beni permiresime, besa…

  Ore se nje gje me ngeli merak. Na thoni, u lodhet shume? Mos pritet gje sa t’ju jepte urdher tutori atje lart ke shpaja me gjethe fiku qe ‘sma publikonit repliken me namikun tim pri trapoje, apo si ju shkrep ta beni kete “gjest bamiresie”?

  Eh te shkretet ju qe s’arrini ta kuptoni se me perpara i merr vesh tjetri dallaveret tuaja, se sa i merrni vesh ju.

  Me vjen keq po jeni bere vertet per t’ju qare hallin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*