Garda e Republikës padit dy ish-drejtuesit për viktimat e 21 janarit

November 2, 2018 18:27

Garda e Republikës padit dy ish-drejtuesit për viktimat e 21 janarit

Garda e Republikës ka paditur ish-drejtuesin Ndrea Prendi dhe efektivin Agim Llupo duke kërkuar që ata të paguajnë faturën e dëmshpërblimit për 4 viktimat e 21 Janarit.

Burime pranë Ministrisë së Brendshme bëjnë me dije se, përmes një padie civile, Garda kërkon nga Gjykata e Tiranës që ish-komandanti Ndrea Prendi dhe ish-shefi i njësisë speciale Agim Llupo të dëmshpërblejnë familjet e 4 viktimave si dhe të mbulojnë shpenzimet gjyqësore që kapin vlerën e 2.1 milionë Eurove.

Seanca e parë do të zhvillohet ndaj ish-kreut të Gardës Ndrea Prendi më datë 6 Nëntor në orën 14.00.

Ende nuk është caktuar seanca në ngarkim të Agim Llupos që mbante postin e shefit të njësisë speciale në gardën e Republikës në kohën kur ndodhën vrasjet. Dy ish-zyrtarët e Gardës u shpallën fajtor për  “Vrasje me dashje nga pakujdesia”, duke dënuar me 1 vit burg Ndrea Prendin  dhe 3 vite Agim Llupon.

Në Dhjetor të 2017 qeveria Rama miratoi një vendim për dëmshpërblimin e katër familjeve të viktimave, Ziver Veizi, Hekuran Deda, Aleks Nika dhe Faik Myrtaj. Këta të fundit mbetën të vrarë gjatë protestave të opozitës në 21 Janar të 2011.

l.h/ dita

November 2, 2018 18:27
Komento

17 Komente

 1. Fidel Kastro November 2, 18:46

  Me te drejte familjaret e viktimave te 21 janarit duhen demshperblyer e sigurisht jo nga taksapaguesit shqiptare. Perveç dy ish drejtuesve te gardes edhe Rame tepsia ka pergjegjesi se i thirri dhe i la protestuesit si kopeja pa te zot e duhet te paguaje. Megjithate me duket se ka shume hipokrizi me keto padi ne gjykate se jemi ne kohen e lulezimit te padive e aq me teper qe dhe Liken nga Skrapari (shkakun e asaj proteste ) Rame timoni e beri president !!!!!

  Reply to this comment
 2. Dodona mbi Tomorr November 2, 18:59

  Nji lajm i mire se gjerat po levizin.Keta dy drejtus te njisive te gardes ; Agim Llupo dhe Andrea Prendi ,kane edhe te tjere drejtus mbi vehte . Te shpresojme qe ne kete rikthim te gjyqit per 21 Janarin do te dalin fajtoret qe e shkaktuan ate tragjedi..

  Reply to this comment
 3. intelektuali November 2, 19:15

  BEDELAT E EDVINIT PAS PILAFIT

  Po ku do t’i gjejne milionat dhe miliardat ish shefat e Gardes se Saliut?

  sepse:

  I pari qe duhet te paguaje eshe Sali Berisha pas tij eshte Lulzim Basha qe dha urdherin, i treti eshte Edi Rama qe i qiti ne bulevard kokpalaret e tij agresive si “Mish per Top” megjithese e kishte paralajmeruar ambasadori amerikan,

  dhe:

  Kur vjen puna per te paguar nga xhepi i tij Edvin Lakmitari me tahma te madhe fillon dhe ben mareveshje ne terrin e nates me ARMIQTE e tij si ne rastin e Fullan Kusarit pershembell, ose si ne zgjedhjet e fundit me Lulin me konkretisht.

  Reply to this comment
  • Intelektuali of my ass November 2, 21:13

   Ke quan kokepalare ti more moterqiri antishqiptar ImtelektuaLOQE. More gjak reptil qe ne tere qenien tende perverse rrjedh gjak zvarranikesh. Ishte gjithe opozita shqiptare ne shesh ate dite kunder tiranise se Salehut more bythqir. Ti je nje shpirtqen pasqyre e atyre familjeve qe kane punuar nen rrogoz kunder interesave te Shqiperise. Je i peshtire deri ne neveri.

   Reply to this comment
   • intelektuali November 3, 09:20

    Pse nuk e nxorri Edvin Droga SALEHUN para Drejtesise o Bythaqires dhe Bythapallues kokpalar?

    HE PRA QYSH KESHTU?

    Jo vetem qe nuk e nxorri para Drejtesise Sali Vrastarin dhe Sali Varkarin e Enverit qe urdheroi ne panik ekzekutimin e kokpalareve sehirxhinj qe mashtroi Edvin Droga kur i nxorri si “Mish per top” ne 21 janar dhe kur i yshti me parrulla komuniste,

    por:

    Me pas tha:

    QENTE QE ME VOTUAN LE TE LEHIN, KARVANI IM ME LEKA PLOT TE SHKOJE PERPARA!

    dhe:

    Beri per kete mashtrim mareveshje dypaleshe me Lulzim Bashen ne terrin e nates, apo e ke harruar Cadren famoze te Saliut dhe me kete u tregoi gishtin e mesit “kokpalareve” dhe “brekecjerreve” te papune qe kishte qitur ne bulevard si puna jote, ndryshe bythpamuket me biznes pse te rrezikonin koken per egon e pushtetit te Edvin Droges qe po qeveris nga skandali ne skandal?

    KUSH ESHTE ANTISHQYPTARI BYTHQIR TANI?

    Reply to this comment
  • Verdikti November 3, 07:54

   I disponon kryekrimi o Intelektuhale!Eshte i detyruar tua jape ndryshe shkon ne te semes!Apo nuk i kuptoni ju intelektuhalet keto gjera se i keni te shtrenjta mileonat!

   Reply to this comment
 4. MH November 2, 19:39

  Nese vertet do dalin para gjyqyt per ndeshkim.Do zbatohet parimi popullore: Pyka shtyn pyken dhe arrijme tek Basha e Basha do ja ngop Berishes.Gjithesecili pyken tjetrit,jeta asht e embel e pa perseritshme dy here.

  Reply to this comment
 5. fteri November 2, 19:47

  ….shumë mirë ,një falenderim nga zemra që i vutë kriminelët të paguajnë.Por edhe Saliu e Luli duhet të prangosen.

  Reply to this comment
 6. valentina November 2, 20:45

  Hahahahaaaa,shihni o shqiptare bythqimllikun e rradhes,shihni si veprojne kryemafiozet,edi rama,sali berisha,ilir meta per te mbrojtur njeri-tjetrin,por si eshte e mundur qe ish-drejtuesit Ndrea Prendi dhe efektivit Agim LLupo do i merrte koka ere dhe te qellonin pa urdher te eprorit te tyre lulzim basha me urdher te prere te ideatoreve reale te atij pushkatimi te sali shpellarit dhe ilir hajdutit?o edi bushtra mjaft u talle me kete popull more legen i peshtire.

  Reply to this comment
 7. Kris 1 November 2, 21:05

  Qeveria jau ka dhene kete demshperblim.

  Reply to this comment
 8. Sazani November 2, 21:40

  Kjo hedhje në gjyq është një veprim mafioz i Edvin Ramës !
  1. Lule Basha ( çuni i mirë i Edvinit ) e ngriti pallatin në Detin e Vlorës me leje të rregullt nga Bashkia socialiste eVlorës . I paguan shqipëtaret 16 milionë eurot që na i kishte vjedhur më parë Lulushja , nuk i pagoi Gjika i Edvinit që theu ligjin.
  2. Saliu prishi ndertimin 2 milionë dollarësh në hyrje të Tiranës ( Zogu i Zi ) dhe gjykata i dha të drejtë Edvinit .
  Pse s’e pagoi Saliu dëmin , po e pagoi populli ?!
  Janë mijëra të tilla edhe më flagrante se keto .
  Shqiperia nuk behet me burra kurva…………….!

  Reply to this comment
 9. Aqo November 3, 01:58

  Pershendetje valentina!
  Ke bere komentin me te sakt.

  Reply to this comment
 10. Lala November 3, 06:55

  Agim Llupo e ka shtepine tek delli i Zhymit. Marina nuk ka me qe ti shese te beje leket ,sepse i shkulen” trimat ,, e Sales me ne krye ”martirin,, prej bronxi ( te prodhodhuar nga vjedhjet e ”gjiftove,,) Azem.
  Sigurisht Agimi te denohet sepse terhoqi kembzen por ne asnje menyre nuk duhet te shpetoi Berisha me Lulushen.
  HIPOKRIZIA FULL !!!???
  Shenim: Persa i perket zhymarakut turperoi gjakun e Fanit qe e terhoqen zvarre balistet e Rexhep kosovarit dhe Asim topallit .!?

  Reply to this comment
 11. liri November 3, 08:08

  Ku jane keta dy snajperat e Saliut apo i ka çuar Saliu pertej Atlentikut e tani na hapin barkun duke u ritallur me familjet e te gjoreve!Jam plotesisht dakort me Sazanin ku demaskon skemat me te peshtira qe zbatohen ne kete vend te ofruara nga perandoria qe deklaron se ne vendin tone vdesin çdo dite nga 4 persona nga vrasjet me arme fale dhjemokracise se kulluar teksase!Po sikur ata te kene marre shtetesi qofte larg duke shkuar ne toket e “bekuar” me pasaporta diplomatike te leshuara nga krimineli Sali “Burre shteti”!!!!

  Reply to this comment
 12. semi November 3, 08:12

  Denoni urdherdhenesit e urdherzbatuesit e vertet e pas ketaj edhe ekzekutuesit!Lerini shakate apo s’ka prova per ate thote Taku Taku torollaku!

  Reply to this comment
 13. Populli i vuajtur shqiptar November 3, 08:41

  Si ka mundesi qe Sali Berisha eshte akoma gjalle?

  Reply to this comment
 14. Meço November 3, 09:32

  “Kush then,paguan” (CHI RROMOE,PÁGA).POR NJË THËNIE E JONA,ESHTË EDHE MË E BUKUR.
  “MOS BAN ÇKA S’KÉ QEJF ME TA BÁ”.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*