21 maj 2017

May 21, 2017 02:00

21 maj 2017

May 21, 2017 02:00
Komento

4 Komente

 1. A.GRAMSH May 21, 08:30

  YEE-S KRIZES! APO KRIZE NE ERRESIRE(al buio)!?
  ‘Isha mire,per te qene me mire tani po vdes’Purçinela
  Ne gjuhen shqipe:’Kerkoi vetulla dhe nxori syte’
  ——–
  Ne vend te hyrjes:

  Duhet thene qysh ne fillim se duhet tu ruhemi ekstremeve dhe te parit te gjerave vetem bardhe e zi perfshi dhe akuzat e gjuhen e perdorur ndaj kryetarit te PS e njekohesisht kryetarit te qeverrise pa bere asnje leshim per ta kritikuar e dhene llogari kjo qeverri ne menyre sa trasparente aqe edhe ‘me dore ne zemer’!

  Deklarata pmbameni se do ta vras,’ketu ka tradheti burra’,’Rama pse nuk fut ne burg Saline’ duam drejtesi per per gerdecin 21 Janarin e per ‘djegjen e Shqiperise’ adresuar nje individi qe ka vetem 4 vjet edhe ne parlament edhe ne krye te qeverrise e te harrohet 23 vjet ‘KRITIKA’ ben efekt te kundert hajt ti biem Samarit se tani nuk kemi çtu bejme Nano gomarit e tere ‘udheheqjes largpamese’ te ashtuquajtur PS!
  Duhet ti permbajme emocionet edhe pse legjitime per te mos nxjerre nga goja deri budallalliqe si nje mender publiçiste prej Kosove qe thote ‘Mu thafte dora pse shkruajta per ty’!!

  SE PARI–E ashtuquajtura ‘marveshje’ per zgjidhjen e nje ‘krize’ qe ‘egzistonte’ ne trurin e mender informacionit e lulasheve jo vetem nuk quhej krize deri naten e ‘marteses’ por pikerisht mbas asaj ‘NATE’ u krijua nje krize artificiale me mderhyrjen e te huajve dhe e detyruar nga te huajt !nuk ka bythe ti krijoje as zonjeza Lulushka e as Rama dhe njihen qysh nga vitet ’70 si ‘Krizi al bujo’;naten qe per kete tonen mer dy kuptime se u be edhe naten.!Keto lloj krizasgh ne vendet ku ka demokraci te konsoliduara e jo ne nje koloni te pushtuar 27 vjet vazhdojne disa jave dhe kane nje ‘maxhorance’ shume te gjere dhe quhen ‘erresire’ se jo vetem behen kot e pa trasparence por nuk kane as ‘ALTERNATIVE’ per ta justifikuar por thjesht per te kaluar nje moment te ‘veshtire!

  SE DYTI-Elektorati i ashtuquajtur i majte qe eshte me i ndjeshem ndaj te ‘zgjedhurve’ dhe e ka te veshtire ta gelltise ZHGENJIMIN ne krahesim me ndjekesit ‘salisjane’ qe kur ‘thone partija kuptojne Salija’ e nuk e ‘rruajne’ se u dogj Shqiperija,Kritikat dhe kerkesat e rrepta te llogarise kryetarit te qeverrise dhe tere lidershipit Socialist nuk duhet tja drejtojne per veprimet e nje NATE e pse u larguan disa ministra e u vendosen disa teknike edhe kjo me urdher se qeverrija mund te kish rene me dhjetra here ne kete legjislature e te shkohej pa RAMEN ne zgjedhje!?
  Tere pseudointelektualet dhe ata qe kane marre zjarr si ‘pushka e jevgut’ nuk duhet te harrojne kurre qe ‘I MILION SHUPLAKAT nuk u perfaqesuan asnje dite nga koalicioni i ‘Gjirizit te Lalesit’ per te bere reforma e rilindur shtetin !Rama fale mekatit origjinal te Ngjales :NUK PATI TERE LEGJISLATUREN MAXHORANCE POLITIKE!?Ketu duhet te perqendrohet edhe kritika dhe autokritika dhe pergjegjesite e agallareve te PS!

  SE TRETI-Elektorati progresist apo edhe i ‘majte’ duhet te kerkojne trasparence dhe ti bejne te dersijne e pse jo edhe ti nxjerin nga listat e deputeteve te perjetshem jo vetem garden e vjeter por edhe çuperlinat me ‘perixoma’ dhe ne krye te organeve drejtuese te Partise duhet te mbizoteroje meritokracija duke angazhuar tere inteligjencen e para viteve ’90 ku gjindet tere mendimi intelektual e shkencor sepse po kthehet politika e parlamenti ne BORDELLO me idjotesite 50 perqind femra e 50 perqin meshkuj me fresha e me presha sikur demokracija eshte ‘stacion nderzimi’! Per ç’fare meritash pas 27 vjetesh do jene ne parlament tere garda e vjeter ,per çfar sherbimi kur vendi 27 vjet perjeton dramen SOCIALE na u quarke ‘SOCIALIST’nga Pandeli bythkat deri tek filozof Pellumbi qe na i ’emerojne’ edhe te birin deputet si Salija Malltezin duke e kthyer partine ne orgji me nepotizem e klientalizem qe ska te beje fare me demokraci e parti te majte!

  SE KATERTI-Kreret e PS dhe kandidatet per deputete me ne krye Ramen nuk duhet ta kalojne lehte kerkesen e votes per zgjedhjet e ardheshme ndaj elektoratit pa nxjere tere pergjegjesite e legjislatures qe po leme dhe tere premtimet qe u bene dhe duke nxjere pergjegjesite duke bere edhe shkarkimet e nevojeshme dhe nga ana tjeter duhet jo vetem ta sqarojne mareveshjen e te ashtu quajture ‘KRRIZE NATE’ por duhet te na thone 3 reformat kryesore parashikuar ne marveshje: per ‘pegjislaturen e re_
  -Reformen kushtetuese ,revizionuar komplet kjo kushtetute leter higjenike
  -Kryereformen e sistemit elektoral ku popullit ti rikthehet sovraniteti e te zgjidhet por dhe te perfaqesohet nga te zgjedhur direkt
  -Reforma ne drejtesi dhe zbatimi i VETTING-ut per tere sistemin e kalbur politik e rikthimin e shtetit te se drejtes!

  SE PESTI-Pyetja:I nderuari dhe respektuari kryeminister dhe kryetar i nje partije qe quhet e ‘mengjer,Kur ti dhe tere lidershipi socialist per 4 vjet po thaj nuk bere ASNJE reforme radikale per rilindjen e shtetit e kunder korrupsionit e rikthimin e pasurive te vjedhura jashte e shkurtimin drastik te PRIVILEGJEVE ,nderkohe qe kishe si ASNJEHERE nda populli shumice ABSOLUTE si do ti besh REFORMAT KUSHTETUESE ne legjislaturen qe vjen qe i ke firmosur me ‘fluturuesin’ hollandez me presh ne Bythe aqe me teper qe nuk di se çfar shumice do kesh e kur legjislatura nuk mund e ska si te jete e PLOTE pas reformave!!???
  Je ne gjendje te mbash mbi kurriz nje qeverri ne nje vend te pa qeverrisshem e pa shtet apo do vazhdosh te rrish e drejtosh nje qeverri kujslinge si 27 vjet me pare paraardhesit e tu dhe te besh batuta me ‘neron Saline’ qe e ka debolese edhe LIKE FLORIRI me paqe e dashuri!
  Ne mareveshje me hollandezen qe ta sollen me zor ne krevat si e vendoset punen e presidentit do ta zgjidhni tani apo ne legjislaturen e RE.Mos kujto se socialistet jane tifoze e nuk do te te kerkojne shkarkimin urgjent te njeriut me te inkriminuar!?
  E megjithe ate tere elektorati nuk duhet te hallakatet po duhet dhe e ka per detyre te jape qindperqind voten PS rruge tjeter nuk ka duke kerkuar e isistuar rinovimin e spostimin e boshtit MAJTAS!

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH May 21, 08:48

  YEE-S KRIZES! APO KRIZE NE ERRESIRE(al buio)!?
  ‘Isha mire,per te qene me mire tani po vdes’Purçinela
  Ne gjuhen shqipe:’Kerkoi vetulla dhe nxori syte’
  ——–
  Ne vend te hyrjes:

  Duhet thene qysh ne fillim se duhet tu ruhemi ekstremeve dhe te parit te gjerave vetem bardhe e zi perfshi dhe akuzat e gjuhen e perdorur ndaj kryetarit te PS e njekohesisht kryetarit te qeverrise pa bere asnje leshim per ta kritikuar e dhene llogari kjo qeverri ne menyre sa trasparente aqe edhe ‘me dore ne zemer’!

  Deklarata pmbameni se do ta vras,’ketu ka tradheti burra’,’Rama pse nuk fut ne burg Saline’ duam drejtesi per per gerdecin 21 Janarin e per ‘djegjen e Shqiperise’ adresuar nje individi qe ka vetem 4 vjet edhe ne parlament edhe ne krye te qeverrise e te harrohet 23 vjet ‘KRITIKA’ ben efekt te kundert hajt ti biem Samarit se tani nuk kemi çtu bejme Nano gomarit e tere ‘udheheqjes largpamese’ te ashtuquajtur PS!
  Duhet ti permbajme emocionet edhe pse legjitime per te mos nxjerre nga goja deri budallalliqe si nje mender publiçiste prej Kosove qe thote ‘Mu thafte dora pse shkruajta per ty’!!

  SE PARI–E ashtuquajtura ‘marveshje’ per zgjidhjen e nje ‘krize’ qe ‘egzistonte’ ne trurin e mender informacionit e lulasheve jo vetem nuk quhej krize deri naten e ‘marteses’ por pikerisht mbas asaj ‘NATE’ u krijua nje krize artificiale me mderhyrjen e te huajve dhe e detyruar nga te huajt !nuk ka bythe ti krijoje as zonjeza Lulushka e as Rama dhe njihen qysh nga vitet ’70 si ‘Krizi al bujo’;naten qe per kete tonen mer dy kuptime se u be edhe naten.!Keto lloj krizasgh ne vendet ku ka demokraci te konsoliduara e jo ne nje koloni te pushtuar 27 vjet vazhdojne disa jave dhe kane nje ‘maxhorance’ shume te gjere dhe quhen ‘erresire’ se jo vetem behen kot e pa trasparence por nuk kane as ‘ALTERNATIVE’ per ta justifikuar por thjesht per te kaluar nje moment te ‘veshtire!

  SE DYTI-Elektorati i ashtuquajtur i majte qe eshte me i ndjeshem ndaj te ‘zgjedhurve’ dhe e ka te veshtire ta gelltise ZHGENJIMIN ne krahesim me ndjekesit ‘salisjane’ qe kur ‘thone partija kuptojne Salija’ e nuk e ‘rruajne’ se u dogj Shqiperija,Kritikat dhe kerkesat e rrepta te llogarise kryetarit te qeverrise dhe tere lidershipit Socialist nuk duhet tja drejtojne per veprimet e nje NATE e pse u larguan disa ministra e u vendosen disa teknike edhe kjo me urdher se qeverrija mund te kish rene me dhjetra here ne kete legjislature e te shkohej pa RAMEN ne zgjedhje!?
  Tere pseudointelektualet dhe ata qe kane marre zjarr si ‘pushka e jevgut’ nuk duhet te harrojne kurre qe ‘I MILION SHUPLAKAT nuk u perfaqesuan asnje dite nga koalicioni i ‘Gjirizit te Lalesit’ per te bere reforma e rilindur shtetin !Rama fale mekatit origjinal te Ngjales :NUK PATI TERE LEGJISLATUREN MAXHORANCE POLITIKE!?Ketu duhet te perqendrohet edhe kritika dhe autokritika dhe pergjegjesite e agallareve te PS!

  SE TRETI-Elektorati progresist apo edhe i ‘majte’ duhet te kerkojne trasparence dhe ti bejne te dersijne e pse jo edhe ti nxjerin nga listat e deputeteve te perjetshem jo vetem garden e vjeter por edhe çuperlinat me ‘perixoma’ dhe ne krye te organeve drejtuese te Partise duhet te mbizoteroje meritokracija duke angazhuar tere inteligjencen e para viteve ’90 ku gjindet tere mendimi intelektual e shkencor sepse po kthehet politika e parlamenti ne BORDELLO me idjotesite 50 perqind femra e 50 perqin meshkuj me fresha e me presha sikur demokracija eshte ‘stacion nderzimi’! Per ç’fare meritash pas 27 vjetesh do jene ne parlament tere garda e vjeter ,per çfar sherbimi kur vendi 27 vjet perjeton dramen SOCIALE na u quarke ‘SOCIALIST’nga Pandeli bythkat deri tek filozof Pellumbi qe na i ’emerojne’ edhe te birin deputet si Salija Malltezin duke e kthyer partine ne orgji me nepotizem e klientalizem qe ska te beje fare me demokraci e parti te majte!

  SE KATERTI-Kreret e PS dhe kandidatet per deputete me ne krye Ramen nuk duhet ta kalojne lehte kerkesen e votes per zgjedhjet e ardheshme ndaj elektoratit pa nxjere tere pergjegjesite e legjislatures qe po leme dhe tere premtimet qe u bene dhe duke nxjere pergjegjesite duke bere edhe shkarkimet e nevojeshme dhe nga ana tjeter duhet jo vetem ta sqarojne mareveshjen e te ashtu quajture ‘KRRIZE NATE’ por duhet te na thone 3 reformat kryesore parashikuar ne marveshje: per ‘pegjislaturen e re_
  -Reformen kushtetuese ,revizionuar komplet kjo kushtetute leter higjenike
  -Kryereformen e sistemit elektoral ku popullit ti rikthehet sovraniteti e te zgjidhet por dhe te perfaqesohet nga te zgjedhur direkt
  -Reforma ne drejtesi dhe zbatimi i VETTING-ut per tere sistemin e kalbur politik e rikthimin e shtetit te se drejtes!

  SE PESTI-Pyetja:I nderuari dhe respektuari kryeminister dhe kryetar i nje partije qe quhet e ‘mengjer,Kur ti dhe tere lidershipi socialist per 4 vjet po thaj nuk bere ASNJE reforme radikale per rilindjen e shtetit e kunder korrupsionit e rikthimin e pasurive te vjedhura jashte e shkurtimin drastik te PRIVILEGJEVE ,nderkohe qe kishe si ASNJEHERE nda populli shumice ABSOLUTE si do ti besh REFORMAT KUSHTETUESE ne legjislaturen qe vjen qe i ke firmosur me ‘fluturuesin’ hollandez me presh ne Bythe aqe me teper qe nuk di se çfar shumice do kesh e kur legjislatura nuk mund e ska si te jete e PLOTE pas reformave!!???
  Je ne gjendje te mbash mbi kurriz nje qeverri ne nje vend te pa qeverrisshem e pa shtet apo do vazhdosh te rrish e drejtosh nje qeverri kujslinge si 27 vjet me pare paraardhesit e tu dhe te besh batuta me ‘neron Saline’ qe e ka debolese edhe LIKE FLORIRI me paqe e dashuri!
  Ne mareveshje me hollandezen qe ta sollen me zor ne krevat si e vendoset punen e presidentit do ta zgjidhni tani apo ne legjislaturen e RE.Mos kujto se socialistet jane tifoze e nuk do te te kerkojne shkarkimin urgjent te njeriut me te inkriminuar!?
  E megjithe ate tere elektorati nuk duhet te hallakatet po duhet dhe e ka per detyre te jape qindperqind voten PS rruge tjeter nuk ka duke kerkuar e isistuar rinovimin e spostimin e boshtit MAJTAS!

  Shprehjet e popullit duhet ti kemi gjithmon parasysh:’Per inat te sime vjere shkoj e fle me minollane’.Çdo vote qe nuk shkon per PS pa dashje shkon jo per Shqiperine por per Fazlliqin dhendurrin serb Saline tani edhe per boshnjakun Malltezi e vajzen e ‘Arkanit’ apo hajdareve te tjere qe na lane pa ATEDHE!

  Reply to this comment
 3. socialSSalisti pe Blushi May 21, 12:42

  E duam sKiperine si Maqedonine se te pakten ka shtet.
  E duam PS me ne krye Pandeline se eshte edhe zogist dje ballist dhe salisjan dhe hajvan dhe simbol i shprehjes popullore:As te q. as te leshon’ perjashtu g…..

  Reply to this comment
 4. Ilda Kanada May 21, 15:39

  redaksi e nderuar,pse po na e fshihni faqen e pare online se eshte e djele e kini ikur ne plazh ,po ju òensurojne apo po veteçensuroheni.Faleminderit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*