21 maj 2020

May 21, 2020 00:09

21 maj 2020

May 21, 2020 00:09
Komento

6 Komente

 1. A.GRAMSH May 21, 11:42

  IDJOTË ! HIQENI NGA FJALORËT TUAJ TE INJORANCES FJALEN ‘KAMUNIST’!

  ‘Komunizmi eshte pjelle e krishterimit’ A.HITLER
  ————-
  Hyrje pa dalje!?
  Mbas shembjes se te fundit ‘keshtjelle kAmuniste’ te ngelur ne qender te kalifatit te Bathores thjeatros popullor,kombetar,nderkombetar,’Europa nostra’,’Cosa nostra’ tani Zagaret e tere rracave Lesi-Bushatlli-Ngjela Lubonja-FEV ZI – jane kthyer ne fallxhore dhe ‘HABERET’ i japin permes interpretimesh te bytheve kafkave veshjeve ‘Çantave’ te Jakomone-Kaubojsa-‘Ambasadore’!?

  ‘Ambicje’-‘respekt’-‘pune ne grup’!?
  Njesoj si te perkthesh ne italisht shprehjet llahtar te trushpelareve Edvinerve,Lylzimeve mul Nokave,Bythqimeve nxenes te kalifit Sali e ‘vellezer’ te Like Flori si:
  ”Vajmedet’- Olio con mare ! ose ‘Me ka rene ne qafe’-Mi ha cadutto in colo!
  Mjere ti,o ish Shqiperi e popull ku je katandisur qe ne vend te BUKES te interpretohen edhe bythet dhe pordhet e ambasadoreve me KAFKAT bosh!

  Ne vend te paraDhenjes:
  ——–
  ”-E shikon z.Prefekt qe nuk eshte kamunikate kamuniste?
  -Eeejj..!Po masanejna?
  E çere doni ju qi t’liroj ata prej burgut e?A e dini ju se ata kon 6 muuj qe rrin m’burgut?
  Po ju se dini se òdomethon me nejt m’burg!Vreni kshuna! Jo ata,por ene una,jo 6 por 2 muj sikur t’kisha nejt aqe mrena kisha per tu bo kamunist e kaperxy kamunistave.Ata neshti jan bo kamunista me shkolle ne po te dalin perjashta kush e di se çbojne!
  Kaq gjo di me ju thon un’!Hikni e thyni qafen neshtina!”

  30 Vjet ‘lufte’ me mullinjte me ere te ‘kAmunizmit’ kush fitoi e kush humbi!?
  ——————————
  sKipetare,sKipetarka,’Koke palare’!
  Fjala e ‘shenjte’ KOMUNIST po veçanerisht tog fjalesit ‘regjim kAmunist’,’post kAmunist’,diktature kAmunisti’ e per turpin e turpit prej turpit te Botes ‘Sistem kAmunist’ ne kete vend tashme INEGZISTENT pa shtet pasuri ligje kufij,siguri POPULL jane perdorur,si ne asnje vend te Botes dhe Ballkanit, nga keta lloj IDJOTESH-VARRMIHES te ish Shqiperise:

  1.–IDJOTET!Nga mbeturinat e megates se’Qyqeve’ne Amerike,agjente,biberaj,beogradas,berishe,krriminele injorante,koloboracioniste xhihadiste islamiko fondamentaliste Zogolljane e Zogiste qe propogandojne ne shekullin e 21.Te ENVERIZMIN,diktaturen e ashtu quajtur te proletarjatit,’sistemin socialist’ si ‘kAmunizem’ e ‘kAmuniste’ ,’regjim kAmunist’ e mbi te gjitha ‘sistem kAmunist’ qe ushqehen me ‘mish femijesh’ si dikur akuzoheshin edhe te krishteret e pare ne Romen e lashte! Keta IDJOTE i kemi sot ne krye te vendit pa shtet pa shprese drejt shperberjes sepse konsiderohen :
  ‘amerikOne’ edhe pse jane idjote dhe ‘ambasadore’ sepse ne Amerike edhe kandidati per president qofte edhe ai i partise DEMOKRATIKE jo vetem te kete ide komuniste por edhe SOCIALISTE(Sociale) Nuk behet KURRE president!Rrofte injoranca,poshte populli!

  2.-IDJOTE! Tere ish çunat e ish bllokut te udheheqjes e nomeklatures se Mihal Bishes nga minoritaret greku Nano,djali i enveristit Thanas,tek Pashko,djali i enveristit Josif,nga Pollo djali i enveristit Stefanaq,tek çobani Ngjela djali bastard i çiftit Enverist,Kiço e Vera Pojani,nga djali bastard Plasari djali i enveristit Ndeçi ‘qe si shkencetar’ tani flet per ‘pupulit’ì kur truri i eshte bere ‘eternit’ tek,tek ‘shkencetari’ bastard Artan djali bastard i islamikut enverist Myqerem qefli grash Myqerem e tere dinastise ‘FUGA’ ne emer te ‘luftes’ kunder ‘kAmunizmit’ kane vjedhur ne krah te ish doktorit te bllokut kalif Salise,zjarrvenesit te ish Shqiperise MILIARDA dhe per 30 vjet kane GEZUAR:”Te drejten borgjeze pa borgjezine” para ’90-tes pa drejtesisht duke interpretuar e perkthyer si IDJOTE edhe Marksin se prapthi e vazhdojne te jetojne ‘Te drejten borgjeze ME borgjezine’ duke pire 30 vjet GJAK femijesh shqiptare te therur per ORGANE e pjese kembimi per te huajit!
  Ne kete kadegori IDJOTESH dhe KRRIMINELESH hyjne shumica e ‘Çunave te bllokut’ Tarifat bastardet femije te enveristit aSEVO,Gjonat bastarde te Xhelilave kuneterve te shokut Hisni ku sherbente serbi KRRIMINEL Karaxhixh Sali,e me radhe e me sere qe nuk mjaftojne qelite e burgut ne REÇ ku ti bejne shoqeri doktorit serb qe i ka rritur mbajtur ne preher e ne GJI perfshi dhe nipin bastard te ‘shokut’ Hisni djale i siguriomsit agjent islamikut MEDI!

  3.-IDJOTE! tere ish nomeklatura e Bllokut qe para ’90-tesc ‘gezonin te drejten borgjeze pa borgjezine’ ne emer te luftes kunder ‘kAmunizmit’ pa LEXUAR e pa KUPTUAR asnje fjale nga mendimi filozofik klasik e ai MARKSIST fulluan te zbatonin teorite sa KRRIMINALE e ANTISHQIPTARE te te ashtuquajturat ‘Terapi e shokut’ ku paralelisht shkaterruan ish ‘bazen ekonomike’ ne emer te kesaj teorije,shkaterruan sistemin politik shtetin ne emer te luftes kunder kAmunizmit kur ketu kjo fjale ‘kAmunizem’ nuk egzistonte as si FJALE pas vitit 1957 as si parti e as qe mund te imagjinohej si ‘SISTEM’!
  Pas 30 vjetesh nga trushpelare agjente te shitur pèa asnje dite pune e shkolle ne jete e qe nuk dinin kufijte e ish Shqiperise perjashtu ato te bllokut te udheheqjes nen regjite e huaja te serbise ruisise xhihadit e propoganduar nga ‘Zeri i Ameriqise’ se Biberajve beogradasve e karaxhixh SALISE i vune zjarrin ish Shqiperise e DRURIN ne arrati tere POPULLIT shqiptar e i zevendesuan me hajdare muxhahedine xhihadiste ‘kosovare’ qe s’dine shqip ne sherbim te krushke Serbise xhihadit e majka Rusise!

  4.-IDJOTET! ‘Çunat e TirOnes’ thonj pa prere ne sherbim te si paramilitare ne strukturat neonaziste xhihadiste e fashiste ne vitet ’90-te ne krah te agjentit serb kalifit SALI ,Neronit qe dogji Shqiperi qe bashke me nje pakice HAJDARESH te ashtu quajtur ‘Studente te DhjetArit’ pa asnje dite shkolle dhe pune ne jete moren flamurin e ‘antikAmunizmit’ kur ne jete nuk kane lexuar ASNJE resht nga VEPRAT e klasikeve,te mendimit filozofik te socialdemokracise gjermane te socializmit e revolucionit francez,te ekonomise Angleze ,te iluminizmit Frances e as te RILINDASVE shqiptare pa le te kene kuptuar ndonje FJALE te profetit e shkencetarit MARKS ,autorit te 224 VEPRAVE qe snbarojne kurre e qe perkthehen e studjohen sot ne TRE istitute prestigjioze :Berlin-Amsterdam -San Pjeterburg!
  Ne duar te ketyre IDJOTEVE bij bastardesh te etenve dinake zogolljane e zogiste,xhihadiste e fashiste ish enverjane e enveriste varmihes te Shqiperise jemi katandisur e mbajme shprese te na rilindin shtetin kur keta pa perjashtim jane per ne BURG se rendojne me dhjetra vepra penale.Keta IDJOTE analfabete na kane VRARE na kane VJEDHUR na kane shperngulur nga trojet e te pareve me GJENOCID ne emer te luftes kunder ‘kAmunizmit’ duke perdorur edhe sot e kesaj dite idjotesira e dogma te pa degjuara ndonjehere si ‘rtegjim kAmunist’,’pos kAmunist’ e per turpin e turpit eshe ‘Sistem kAmnist’ dhe si trushpelare IDJOTE e qe ne jete niuk kane lexuar ASNJE liber nuk dine qe me idealet e socialdemokracise,idete e idealet komuniste e vepren e MARK i cili shkroi edhe ‘Manifestin Komunist’,pa qene asnjehere anetar partije e as i asaj komuniste,u frymezua tere INTELIGJENCA-Boterore ne te gjitha fushat e kulyures.letrave,shkences artit nga Bernard Shou tek Mopasan,nga Ajshtajn,tek Frojd,nga Tolstoi,tek Dostojevski,nga Zola tek Ibsen,Nga Çarli ♀8aplin e deri tek RILINDJA jone kombetare e larget dhe e afert perfunduar tek Noli e Migjeni dhe tere plejada e inteligjences,rinise qe me idealet komuniste dhane JETEN per LIRI !

  5.-‘…..’Nuk po perdor fjalen ‘IDJOT’ se nuk e meritojne por qe tragjikisht fjalet e tog fjaleshat ‘kAmunist’,’regjim kAmunist’,’ìpost kAmunist’ e ‘Sistem komunist’ i perdorin edhe nje grup i vogel fare INTELEKTUALESH dhe GAZETARESH qe numurohen me gishtat e dores per te mos thene qe jane 4-5 te tille!
  Eshte e perben tragjedi te degjoshj apo lexosh edhe nga Mojkom Zeqo shprehje ‘pos komunist’ apo pse jo edhe nga Frrok Çupi apo ndonje gazetar me emer shkodran vetem e vetem nga ‘FRIKA’ se mos konsiderohen ‘KOMUNIST’ kur kete ‘epitet’ do ta kishin per NDER çdo shqiptar pasardhes i nje RILINDJEJE iluministe pasardhes te Nolit,te Migjenit te tere heronjve e te rinjve te gjimnazeve e Liceistave qe rane per LIRI pse jo te te vetemit KOMUNIST qe e meriton kete emer Antonio Gramshi-t pse jo dhe Sejfulla Malishoves qe mund te konsiderohet i tille!
  Nuk kemi per te rilindur kurre shtetin nga varrihesit THONJ PA PRERE te shtetit qe kane restauruar xhihadin kalifatin e Bathores pa RILINDUR e pa u CIVILIZUAR menderisht.
  E qe te civilizohemi menderisht duhet te rilindi inteligjenca qe te krijoje e drejtoje subjekte te reja politike ku si moto te kene jo ‘luften’ me mullinjte e eres se ‘kAmunizmit’ ne emer te ISIS e xhihadizmit por te kene EKONOMINE-DREJTESINE-MORALIN BUKEN-DREJTESINE SOCIALE-ZVILLIMIN!

  ‘Marks duhet marre serjozisht’!
  ——
  NGA VITI 2008 KUR GJITHE BOTA PO PERJETON KRRIZE TE THELLE EKONOMIKE,TERE MENDIMI INTELEKTUAL E EKONOMIK I ESHTE RIKTHYER SERJOZISHT VEPRES E MENDIMIT KLASIK-marksist KJO PER VETE EDHE FAKTIN SE PIKERISHT VENDET E lINDJES SE lARGET PO ZHVILLOHEN SI ASNJE VEND TJETER FALE MENDIMIT FILOZOFIK KLASIK-MARKSIST Kina,Koreja e Jugut ,e me radhe!

  Kjo ‘GLASE’-‘Politike’ sa KRRIMINALE aqe edhe IDOTE e antishqiptare pas 30 vjetesh nuk mund te vazhdojne te ushqejne femijet shqiptare 30 vjet pa BUKE as me ‘GOGOLIN’ kAmunist e aqe me teper me ‘batuta kaps’ apo duke bere ‘Thjeatro’ si PALAÇO ne krah edhe te ‘ambasadoreve’ qe ne vend te TRUVE qe u jane bere ASFALT nga PPP-te kerkojme tu interpretojme edhe bythet dhe òantat si nje popull i pa shprese!
  Kjo Glase politike pa perjashtim duhet te zhduket ne mos ne burg ne terrin e harreses e tua lere vendin 30-40 vjeòareve kryesisht ne emigrim ,ata qe nuk i tremb dot me GOGOLIN kAmunizem e as Mjekrra e Marksit por perkundrazi u jep Zemer e SHPRESE se eshte e vetemja rruge per te rilindur shtetin e vetemja ideologji Marksiste qe eshte ajo e KRISHTERIMIT (jo me kot thosh Hitler’ )ku si baze ka:
  ‘NJERIU KA LINDUR I BARABARTE DHE DUHET TE JETOJE E VDESE I BARABARTE’!

  P.S –”IDJOTË ! Hiqeni nga fjaloret tuaj te injorances fjalet ‘kAmunist’,’postkAmunist’,’regjim kAmunist’ e mbi te gjitha ‘sistem kAmunist’!

  Ne te ashtuquajturin ‘sistem komunist’ qe nuk ka te beje as me Ideologji e as me politike por thjesht me sistem ekonomiko shpqeror i parashikuar nga klasiket pas fazes qindravjeòare te atij tranzitor i ashtuquajtur ‘sistem Socialist’…SHTETI mbaheni vath ne vesh SHTETI nuk egziston ,ose i humb te gjithe funksionet sepse parashikohej qe ndergjegja e njeriut perfshi edhe ‘kafshet’ shQIna e Salianje e Balli FEV ZI por dhe ‘qenjet’ Sali,Edviner,Basha Mona Like Flori,do ta kishin shkallen e ndergjegjes qe te zbatonin pa prezencen e shtetit SHPERNDARJEN e te mirave materjale dhe NJERIU:’Do punonte sipas mundesise e do merte sipas nevojes’!

  Reply to this comment
 2. gjaku i te reneve May 21, 13:05

  Tre interpretimet e çante se ambasadores KIM_
  a) Nje interpretim e fjaleve te shkruara ne çante:
  ambicje-respekt-punojme ne grup!Çanta eshte dhurate e Lindes dhe Edvinit shkrimi i Zahos!
  b) Tre fjalet :Ambicje-Respekt-Punojme ne grup duhen interpretuar:
  -Ambicje-Te vazhdoni keshtu ambicioze si keto 30 vjet deri sa mos ngelet kembe koke palari pa kaperxyer ose pa u mbytur ne det!!!
  -Respekt:Amerika vazhdon respektin pa kufi per tere krriminelin Sali,Sekserin Medi kryekrriminelin e financave e bankar Bode Fullhaneri,tere thonj pa prerert Edni zogist xhihadist e deri kryehajdutin Like flori perfshi ‘Burrat e shteti’ e ‘yjet ne ngjitje’ qe dogjen shqipni!!
  -Te punojme ne grup:Si sot e tridhjet vjete Lu arvizu,Sali Edvin Like flori te vjerdhim te rjepim permes lobizmit e leme ne borxh tere koke palaret e skiptaret me krye n’HI!
  C) Interpretimi i trete.Ne òanmten e madhe te mbajtur ne krah e me grusht shternguar KIM kish nje pale gershere qe perthyehen 2 metra te gjate per ti prere THONJTE Edvinit e per te mbajtur njekohesisht distance fizike 2 metra ndersa grushti shternguar do te thosh .Vdekje Komunizmit liri e P….

  Reply to this comment
 3. jetimet e 21 Janarit May 21, 13:15

  S’behemi kurren e kurres…..
  Nuk mund te digjen etapat nga sistem ekonomik pa emer apo gjysem skllavopronar e gjysem feudal shume me keq se ne kohen e Ahmetit te krijojme shtet te se drejtes si vendi me i varfer i Ballkanit e ku vendin e inteligjences se haaj e asaj shqiptare pasardhes te rilindasve heronjve jane zevendesuar nga Krimineli Sali,Kadriu Edvin e kryehajduti skraparlli me emrat simbole te krimit korrupsionit tradhetise hajduterise islamiko fondametalistet pas ardhes te atyre qe kane lyer duart me gjak shqiptari:
  Kadri(Cakrani),Xhafer(Deva),.Rexhep(Mitrovica), Xhelal (STARAVECKA),hYSNI (dEMA),sAFET (butka9,Osmen (Kazazi),Halim 8Begeja),Arif,Aqif,Zaçe,Esad Ahmet,Sali,…….

  Reply to this comment
 4. N.Frasheri (Tradhetoret) May 21, 14:40

  ”..ndjej, o zot se nuk dine
  Se ò’bejne jane mahnitur,
  Rrahin te prishin shtepine
  Pun’ e lig’ edh’e merzitur

  Te gjoret jane ne gjume
  Te verteten s’e dine,
  Do te mundohene shume,
  Pasndaj mentte do t’u vine.

  Vellezerin’ e harrojne
  Dhe kombin dhe memedhenë
  Dhe armikete degjojne
  Edhe s’dine se ku venë.

  Hiqni dore,hiqni dore!
  Mblidhni mentt e turperohi,
  Mos u beni tradhetore
  Se pastaj do te pendohi !

  Reply to this comment
 5. NOLI-'Jepni per Nenen' May 21, 14:47

  ..Cilet jan’ ata tirane
  Qe te prene e qe te vrane
  Qe te therre bij e bija,
  Dhe t’u- nxi, t’u mbyll shtepija?
  Derdhni plumba o shqiptare
  Gjakn’ e Nenes per ta marre..

  Cilet bij te tradhetuan
  Dhe te ndoqne dhe te shguan
  Dhe te lan’,o shkab’ e ngrate
  Pa fole,pa zog,pa shpate?
  Keta qena o shok i mbytni
  Mbushni gjylet qe ti shtypni..

  Reply to this comment
 6. lexues i dites May 21, 15:17

  Te njejtat ide,te qarta progresiste te Gramsh i gjej pake a shume tek gazeta Sot tek nje gazetar Besi Bekteshi,gje qe ngjall shprese se shteti mund te rilinde vetem e vetem po rilindi informacion i Lire i Pa varur,Profesionist qe tu hape syte shqiptareve se ne kete vend kastraure 30 vjet pas permbysjes se gjitheòkaje nuk lindi asgje as sistem ekonomik asw sistem politik as shtet,asw pluralizem e as qe behet fjale per shtet te se drejtes apo demokraci.Respekte!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim