21 prill 2018

April 21, 2018 02:00 Updated

21 prill 2018

April 21, 2018 02:00 Updated
Komento

5 Komente

 1. A.GRAMSH April 21, 11:11

  2018-TA?PAK DRITE!
  Kryeminister!Te kane ngelur vetem 2 rruge per te mos thene vetem nje.per tu ‘integruar’!
  ————–
  Kryeminister,
  Nese para 6 vjetesh per shqipetaret ose me mire shumicen e elektoratit konsideroheshee si evetemja ‘alternative’ per rilindjen e shtetit,ne legjislaturen e dyte zgjedhesit ti kthyen 1 MILION shuplakat mbrapesht se ua perdhunove mandatin e megjitheate te konsideruan si ‘Ekeqja me e vogel’!
  Mos harro se pas 1 viti qe po vazhdon lojen Nuse-Dajash me Neron Saline e Like florine te konsiderohesh :’E keqja kryesore’!prandaj po qe se ‘Te digjet xhani’ pas 30 vjetesh te integrosh vehten ne radhe te pare ne BE e pastaj shqipetaret po qe se ua di numurin,te kane ngelur 2 RRUGE:

  Rruga e PARE!
  Te besh ate qe nuk ke bere per 6 vjet tere REFORMAT per ‘rilindjen’ e shtetit ne vetem 60 dite deri ne Qershor si ta thote edhe ‘shoku’ LU edhe pse nuk percakton vitin sipas kalendarit kinez!

  1.-Revizionimin 100 per qind te kushtetutes kthyer ne leter higjenike e nuk i perket asnje lloi shteti as shtet demokratik,as shtet social as shtet modern as shtet monarkik por thjesht shtetin xhihadisto-fashist qe drejtohet 28 vjet nga kalifi Sali e tere agjenturat e ku shqipetareve u eshte hequr SOVRANITETI e vriten vidhen perdhunohen ne emer te Zotit.me ndihmen e Zotit e me besim tek Zoti!

  2.-Per 60 dite si thote ‘shoku’ LU ate qe nuk ke bere per 6 vjet tu kthesh shqipetareve SOVRANITETIN bashke me shtetin duke bere kryereformen e SISTEMIT zgjedhor ku ne parlamentin e popullit te shkojne 70 shqipetare te MORALSHEM te zgjedhur direkt nga POPULLI e te vihen ne sherbim te POPULLIT!

  3.-Reforme radikale gjithmon kushtetuese per luften kunder korrupsionit e privilegjeve duke hequr tere agjensi fantazma ,financim 128 banda parti,financim ‘avokat te popullit’ istitucione fantazma e deri ne pergjysmimin e tere rrogave e privilegjeve te DEPUTETE e ministra ndersa heqjen perfundimtare te pensioneve te perjeteshme ish kryetare shteti deputete ministra prokurore etj..

  4.-Trasparence mbi tere PASURITE e tundeshme e te pa tundeshme brenda dhe jashte te tere ‘nomeklaturave’ te te gjitha istitucioneve e 4 PUSHTETEVE deri ne BREZIN e trete Kryetare shteti pa shtet,deputete,ministra governatore ,pronare ‘medijash’bankash,prokurore gjyqtare duke hequr e dorezuar MANDATIN e te paisen pa perjashtim me DESHMI penaliteti!

  5.-Trasparence per tere pasurite e ‘ligjeshme’ dhe te pa ligjeshme te pasurive monetare trasferuar ne tere bankat jashte ato te ‘ligjeshme’ te TAKSOHEN deri 30 perqind ta pa ligjeshmet te SEKUESTROHEN ashtu si tere pasurite e pa tundeshme e vilave ne ish bregdetin e shqipetareve e Shqiperise!

  6.-Te nderpritet tere financimi i tere isstitucioneve perfshi parlamentin qe ka 6 vjet qe jane te PA PUNE nga gjykata kushtetuese e veçanerisht te ashtuquajtura istitucione paralel te ‘drejtesise’ se Gjin Gjonave’ e parlamenti o te SHPERNDAHET o te paguhet vetem kur punon per miratim reformash!?

  7.-Ne keto 60 dite qe kerkon ‘shoku’ LU te besh ate qe ske bere per 6 vjet mund te besh sa me siper vetem duke ‘shpallur’ gjendjen e jashtezakoneshme dhe parlamenti te punoje nate e dite si ne RRETHIM e kohe lufte ose duhet shperndare tashme BORDELLO sot e 28 vjet me pare!

  8.-Per te bere ne 60 dite si thote ‘shoku’ LU ato qe nuk i bere 6 vjet se e ndave biles e SHITE mandatin e popullit ‘Rritesit’ te Ngalave apo Like FAlorise dhe i perdhunove mandatet e popullit me rritesin e gjarperinjve SALISE …..NUK KE AS SHUMICE ABSOLUTE NE PARLAMENT si ne legjislaturen e pare e NUK KE AS SHUMICE RELATIVE POLITIKE se edhe ‘maxhoranca’ e LESHIT apo ‘Parise’ socialSSaliste eshte ne konflikt te RENDE interesash dhe 28 vjet kane DHJERE ne nje òanak me salisjanet e metistet dhe jane po aqe HAJDUTE dhe nuk jane Budallenj te bejne reforma kunder VETVEHTES apo si i thone’Te shkojne si cjapi tek kasapi’!

  9.-Sa me siper per te bere tere reformat e tja paraqisesh parlaMenopauzes se Salise ashtu si thote ‘shoku’ LU ato qe nuk i bere per 6 vjet te ngelet e vetemja ‘Dalje nga rrethimi’ ku te ka futur Salija e Like florija e te prudosin e menderosin me miell kafshesh serbe e te hedhin òizmet e krimit ne koke ti drejtohesh
  SOVRANIT-POPULL me REFERENDUM si shkalla me e larte e pjesemarjes direkte!

  10-Vetem me REFERENDUM mund te besh per 60 dite ate qe nuk ke bere per 6 vjet sepse o nuk DI, o se nuk MUNDESH o se nuk DO qe kjo e fundit perkthehet se je i shantazhueshem,nuk e ke te drejten morale dhe me e keqja ‘bashkepunetar’ i treshes BE NA ME-Berisha-Nano-Meta!
  Ne referendum popullor te votohet brenda nje dite per 3-4 reforma o ‘requisite’:Reforma elektorale,president zgjedhur nga populli,ashtu si deputetet direkt nga sovrani ,ndryshimet kushtetuese ku te zhduken tere organizmat fantazem filluar nga KQZ e asnje ‘deputet’ qe ka me teper se 2 legjislatura te vazhdoje te veteemerohet me listat e kryetareve te 128 bandave parti por direkt me sistem ‘maxhoritar’ nga populli!
  Kjo eshte RRUGA qe rekomandon ‘shoku’LU qe te shkosh ne BE qe ato qe nuk bere per 6 vjet duke luajtur nuse dajsh me Saline e like florine duke u tallur me koke palaret duhet ti besh per 60 dite kur te hapen ‘negociatat’!?
  Po te digjet xhani per integrimin na e PROVO!

  Rruga e dyte!
  Eshte rruga jo per BE por per SUREL .Nuk justifikohesh edhe pse je pa PATENTE te bllokosh 6 vjet RRUGET e integrimit prandaj duhet te mbash krahun e TIMONIN bashke me TEPSINE ta marre nje SHQIPETAR qe te plotesoje tre kerkesa SHQIPETAR-MORAL-INTELEKTUAL brenda kesaj te ashtuquajture ‘shumice’ edhe pse 20 perqind te elektoratit!

  P.S Tragjikomedija qe po luhet ne kurriz te ketij populli pa shtet e ngelur rrugeve te Botes duhet te mare fund qofte edhe duke e shperndare me force parlamenti antishqipetar te KRIMIT e korrupsionit!
  Te flasesh pas 28 vjetesh’ qe ‘integrimi’ u varkerka nga nje krriminel Hajdut me emerin LULI se ka shoke qe e pengon e aqe me teper ‘integrimi’ do kurban,sipas riteve te xhihadit,te nje shqipetar me emerin Sajmir eshte aqe tragjike sa nuk mund ta imagjinonte as Shekspiri ne tragjedite e tij vetem kreret e xhihadit ne kete shtet tashme te quajtur KALIFAT ku mbreteron ‘Burri i shtetit’ apo kalifi SALI!

  Reply to this comment
 2. jetimet e 21 Janarit April 21, 11:40

  gramsh,sakte po lojen e piset qe kane luajtur e luajne kreret e krimit e korrupsionit nuk e kuptojne ne hajdaret qe votojne .Rama o eshte i shantazhueshem ,o nuk ka te beje fare me te majten e ka ngelur besnik i Berishes o eshte idjot e nuk eshte as politikan imagjino burre shteti po thjesht nje bojaxhi!
  Edhe nje kryeminister me 8 vjeòare apo ish kryetar kooperative gjene e pare qe do bente do te ish Reforma elektorale brenda muajit e ne vend qe ti hidhnin òizmet turinjve do ti llustronin kepucet me gjuhe Monat Shqinat e lulashet bashke me serb Saline sepse do tu tundete para hundeve :Zgjedhje te parakoheshme ,shperndarje parlamenti e asnje nga putanat e zagaret me reformen e re elektorale nuk futen ne parlamet te veteemeruar si 25 vjet!!!!!!
  Pse nuk e ben Edvini kete po si llaxore eshte futur ne kazanin mediatik e flat peròart sikur te ish prokuror ke do fusim ne burg e pse nuk fut ne burg?????

  Reply to this comment
 3. QInam QIrio QInami April 21, 13:08

  qtrje me lepirje…….

  Nje lajm vjen nga Radio ShenAvlashi
  Na ka mbytur korrupsioni na thote DASH-i!
  Nuk flet me emera DASH-i AmeriQI
  Te korruptum ambasadoret apo Sali,Mdi,Like Flori!?

  ‘Korrupsioni-thote DASH ka pushtu mal e lume
  Po nuk flet as per ‘burrat e shtetit’ e Arvizune
  Nuk flet as per krriminel Saline e kryehajdut Florine
  Me ‘keshillat’ te Arvizuse dogjen Shqiperine!

  DASH-i i AmeriQIse ne dite te ZI-se
  Ne kete vend ka fshire bythen me raportet e FBI-se
  Kur FBI-ja thosh se kriminel Salija ka vrare Shqiptarin
  DASH e ‘Ambasadore’ thoshin.”Vari KARIN’!

  Kur FBI-ja agjensi me prestigj ne Bote
  thosh se kryehajduti Like po fut Vendin ne grope
  DASH e ambasadore e kujslinge bytheqire
  Propogandonin serb Saline .’Vera ish shum’ e mire’!

  Kur FBI-ja me ZE dhe FIGUREfaktonte hajduterine
  DASH e Ambasadoret ‘uronin”president’L.Florine
  Kur FBI-ja me fakte zbardhte 21 Janarin…
  Ambasadoret,salija luli e Likja u tregonin ‘HAJDARIN’

  Kur shqiptaret ngelur pa shtet e as keput e as terhiq
  DASH u emronte ne vend te princ Vidit nje FAZLLIQ
  Kur shqiptaret ne vend te Bukes hanin zift e Llaçin
  Ambasadoret,i ‘ndihmonin’me ‘shkencetar’ R.Taçin

  Reply to this comment
 4. MH April 21, 13:32

  Nji percaktim brilante i te madhit Arben Duka.
  Nese analistet jane truri i shqiperise atehere cdo gomar asht akademik.
  Kam qeshe aq sa nuk punojne frenat per tu kthyer ne gjendje fillestare.Nuk di kur do ndalem se qeshuri.
  Pershendetje nuk te mungojne edhe kur ne nuk komentojme.

  Reply to this comment
 5. Zgalem April 23, 18:20

  Eshte nje shkrim , qe i pershtatet kohes dhe historise tone . Nuk ka asgje , qe shkon kunder autorit . Diversantet vrane 1000 shqiptare , jo per te vendosur demokracine , por per te prure ne pushtet Mbretin . Rrezimi i pushtetit me dhune eshte mendesi leniniste . Kadareja di mire t’i ndaje gjerat . Ai e njef mire historine e kombit dhe ka merita te vecante ne c’do fushe . Opinionet qe jan e cfaqur kunder tij jane spekullative . Per vleresimin kompekes te Kadarese , vlen analiza fondamentale e kritikut shqiptar, te burgosurit politik , Arshi Pipa . Kesaj duhet t’i referoheni , sa here kerkoni te dhena , per shqiptarin e devotshem dhe universal , Kadare . Mos humbni kohe me mbishtresime politike imagjinare . Zgalem

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*