“Adem Jashari na porosiste, me Berishën kujdes si me serbët”

March 5, 2016 12:25

“Adem Jashari na porosiste, me Berishën kujdes si me serbët”

Qerim Kelmendi është një ndër themeluesit e LPK-së që më pas njihej gjerësisht si UÇK-ja. Kur ishte veprimtar i LPK-së ai mbante pseudonimin “Shpirtmadhi”, ndërsa me krijimin e UÇK-së  ai njihej me nofkën “Dema”.

Eshtë plagosur në një betejë me forcat serbe, gjatë një përplasje të ndodhur në vitin 1996. 

Ai tashmë jeton në Kosovë me familjen e tij, por që prej fillimit të viteve 90’ ai ka ardhur në Shqipëri me mision si pjesë e grupit të rezistencës së Kosovës dhe ka vazhduar të luajë role të dorës së parë brenda rezistencës dhe UÇK-së deri në vitin 1999, kohë kur Serbia u tërhoq nga Kosova.

Kelmendi ka qenë për shumë kohë krahu i djathtë i Zahir Pajazitit njërit prej komandantëve më kryesorë të UÇK-së sëbashku me Adem Jasharin. Më pas gjatë viteve 97-99 Kelmendi është angazhuar në mënyrë direkte nëpërmjet kontakteve me shërbimin sekret shqiptar për furnizimin me armë të UÇK-së.

Në intervistën ekskluzive për “DITA”-n botuar në 21 shkurt 2013 ai rrëfen detaje të këtyre kohëve, duke e akuzuar madje Berishën edhe për një takim që sipas Kelmendit ai ka zhvilluar me Zhelko Raznatoviç Arkanin në Shkodër në vitin 1992.

Më tej Kelmendi hidhet në ngjarjet mes viteve 1997-1999 ku ndër të tjera sqaron edhe rolin e Berishës dhe Bukoshit gjatë luftës së Kosovës. Gjatë intervistës, Kelmendi përmend edhe natyrën e lidhjeve mes UÇK-së dhe familjes Haklaj në Tropojë, veçanërisht Fatmir Haklajt.

Qerim Kelmendi ka punuar ngushtë edhe me heroin e luftës Ilir Konushevci si dhe me Adrian Krasniqin në krijimin e bazës së nevojshme luftarake për ushtarët e UÇK-së. 

 

Zoti Kelmendi, një libër i studiuesve James Pettifer dhe Miranda Vickers përmend faktin se kur Berisha ishte President në Tiranë u arrestua Adem Jashari dhe Zahir Pajaziti. Përmendet dhe një antentat ndaj Hashim Thaçit ku mbeti i vrarë shoku i tij i dhomës gazetari Ali Uka. Ju keni qenë ndër themeluesit kryesorë të UÇK-së asokohe, i konfirmoni ju këto analiza dhe cili ka qenë aktiviteti i kësaj organizate në fillim të viteve 90’ në Shqipëri?

Qerim Kelmendi

Qerim Kelmendi

Në fund të vitit 1991,në dimrin e egër të këtij viti,një grup i ish-antarëve të LPK-së(Lëvizja Popullore e Kosovës), një organizat ë klandestine në Kosovë, ne jemi nisur maleve të Gjeravicës, dhe mbetëm në dëborë dhe nuk mundëm të depërtojmë në Shqipëri. Për peripecitë e atij udhëtimi dhe të udhëtimeve tjera nuk do marrë kohë të rrëfehem sot. Në janar të vitit 1992, në përpjekjen tjetër, po në borën mbi një metër, ia dalim të shkojmë në Shqipëri. Në Shqipëri,  meqënëse shkuam sëbashku me vëllain e Adrian Krasniqit (tani i shpallur Dëshmor dhe Hero),  pra me Ilir Krasniqin, i cili në atë kohë ishte antar i LPK-së u vendosëm tek një familjar i afërt i Ilir dhe Adrian Krasniqit, pra u vendosëm tek vëllezrit Besnik, Agim, Lul dhe Edi Krasniqi (i aksidentuar në vitin 1992 në komunikacion dhe i vdekur). Kjo familje shqiptare e Kosovës ishte detyruar të shpërngulej nga Kosova për në Shqipëri, gjatë aksionit famëkeq të armëve, që e drejtonte krimineli i atëbotshëm Rankoviçi, në vitin 1956. Në Bajram Curri kemi ndejtur dhe u çlodhëm me sa mbaj mend nja dy-tre ditë. Iliri dhe Ramadan Kastrati qëndruan në Bajram Curri ndërsa unë dhe Sali Kelmendi (djali i vëllait tim) vazhduam rrugën në Tiranë sepse misioni konsistonte në vendosjen e lidhjeve të organizatës tonë, për të parë mundësitë, se si mund të organizonim bartjen e armëve në Kosovë.

Në Tiranë takova vëllain tim Ibrahim Kelmendi, që është i njohur për opinionin si themelues i LPK-së sëbashku me Kadri Zekën dhe Jusuf Gërvallën. Kur shkuam atje ishte koha e kaosit dhe u skandalizuam me situatën në Shqipëri. Në Shqipëri ishim nisur me kërkesën e Nënkrytarit të LKP-së, Dega Jashtë Vendit, pra ishim nisur me kërkesë të Muhamet Kelmendit, i cili kishte dërguar mesazhe përmes dikujt tjetër, me qëllim që antarë të LPK-së të vinin e të organizonin bartjen e armatimit nga Shqipëria në Kosovë. Koha dhe hapësira kur shkuam në Shqipëri ishte plot kaos, me zhvillime të neveritshme politike, me gangsterë që kishin përçudnuar jetën e shqiptarëve në Tiranë e gjetiu. Me Ibrahim Kelmendin (vëllain tim) u dakorduam që të takohemi me një oficer të Kosovës, që kishte qenë i burgosur në Jugosllavi. Meqë Xhafer Jasharaj kishte afërsi dhe miqësi me Zv.Kryeministrin e Kosovës Ramush Tahirin, na propozoi që t’i trokasim në derë dhe me ndërmjetësimin e Jashar Salihut, në Sheshin Skënderbej, aty tek një qoshe e çimentos, ku ishte tregu  i valutës, takohem me Zv. Kryeministrin Ramush Tahiri. Natyrisht nuk kishte nevojë të prezantohesha meqë mestar i takimit tonë ishte oficeri Xhafer Jashari.

Të them të drejtën, Ramush Tahiri më mirëpriti dhe e vlerësoi gatishmërinë e të rinjve të LPK-së që kishin filluar të mendonin për armatosjen e njësiteve. Z.Ramush Tahiri më tha se në Shqipëri është një situatë kaotike dhe sugjeroi që të presim zgjedhjet e 22 marsit të vitit 1992 dhe të shpresojmë se po fiton Sali Berisha , (që konsiderohej në atë kohë si dora jonë) dhe nëse fiton Sali Berisha atëherë çështja e armatimit të grupeve në Kosovë do të jetë një çështje e lehtë teknike. Ramush Tahiri më propozoi që takimin tjetër ta mbajmë pas zgjedhjeve, 3 javë ose 4 javë pas zgjedhjeve. Meqë kisha marrë premtime të mëdha nga parashikimet e Ramush Tahirit, duke patur parasysh se ai ishte dhe Zv.Kryeministër në qeverinë Bukoshi u ngazëlleva dhe nuk përmbahesha nga gëzimi.

Qerim Kelmendi, Ali Ahmeti, Ramush Haradinaj, Adrian Krasniqi

Qerim Kelmendi, Ali Ahmeti, Ramush Haradinaj, Adrian Krasniqi

A u realizua takimi?

Krejt këtë përshkrim të zgjeruar e bëra për të ardhur tek ky detaj. Vjen koha dhe diku pas 5 javësh bëhet takimi i dytë në mes meje dhe Zv.Kryeministrit Ramush Tahiri dhe ishte një takim që nuk do e dëshiroja kurrë, sepse Ramush Tahiri erdhi me fytyrë të mërzitur që reflektonte keqardhje dhe zhgënjim. Priste një takim rezultati i të cilit do na angazhonte dhe do na gëzonte të gjithëve, por ndodhi e kundërta nga takimi u përcoll vetëm zhgënjim. Kur erdhi për të më përcjellë mua rezultatet e takimit Ramush Tahiri më tha tekstualisht këto fjalë : “Ju lumshin krahët juve të ilegales,dhe mos shpresoni te Sali Berisha, sepse na ka zhgënjyer. Ai po preferon të mbajë dhe të krijojë kontakte vetëm me strukturat sekrete shqiptare, që ishin pjesë e UDB-së”. Më pas Ramush Tahiri më kërkoi ndjesë që më kishte mbajtur me shpresë për disa javë me radhë.

Unë u theva shumë nga ky takim dhe nuk di si kam arritur tek banesa ku banonte vëllai im Ibrahimi, ku e njoftova për epilogun e takimit tim me Ramush Tahirin. Gjatë qëndrimit tim kam patur rastin që të takoj udhëheqësit e studentëve, që e quanin veten Studentët e Dhjetorit, duke filluar nga Azem Hajdari, Arben Lika, Miftar Gjanaj dhe gjithë të tjerët. Në takimet me disa nga këta jam zhgënjyer shumë sepse jam befasuar se si rastisën këta njerëz që të jenë në krye të këtyre ndryshimeve kaq të rëndësishme? Me përpjekje e pa sukses kam qëndruar në Tiranë deri më datën 18 gusht. Aty kemi qëndruar bashkë edhe me shokët tanë të LPK-së, si me Hashim Thaçin, Kadri Veselin, Naser Krasniqin, të cilët kishin ardhur në Tiranë që të hulumtonin rrugët dhe mënyrat për të krijuar lidhje dhe për të parë mënyrat se si mund të realizonim furnizimin me mjete luftarake.

Pra grupi i rezistencës kosovare nuk ka qenë i mirëpritur në Shqipëri në kohën kur Shqipëria kontrollohej nga ish-Presidenti Berisha?

Pas fitores së Sali Berishës në vitin 1992 është bërë një listë e zezë kundër ilegalëve dhe pjestarëve të LPK-së dhe është penguar dhe ndaluar kushdo që ka bërë përpjekje që në Kosovë të kalonte ilegalisht armatim për njësitet ilegale të LPK-së në atë kohë. Presidenti Sali Berisha në Shqipëri i strukturoi mirë pacifistët dhe strukturat e UDB-së të cilat ishin filiale të UDB-së së Prishtinës dhe Beogradit.

Për këto zhvillime,   besoj se është koha të shprehen dhe flasin  ata njerëz që kanë qenë më kompetent se unë. Edhe Lista e Zeze e patriotëve të organizuar në LPK, por edhe të organizuar në  LKÇK ekziston dhe është mirë të bëhet transparente.

Po thoni që shteti shqiptar asokohe ka patur lista të zeza me emrat e veprimtarëve ilegalë të Kosovës për t’i neutralizuar?

Më lejoni t’iu shpjegoj një rast. Nga Kosova në 1991 kanë shkuar drejt Shqipërisë dy grupe të organizuara,me vullnetarë nga Kosova dhe nga diaspora. Meqë tani Adem Jashari dhe Zahir Pajaziti u bënë figura të njohura,  sot këto dy grupe për të cilat po flas etiketohen si grupi e Adem Jasharit dhe grupi i Zahir Pajazitit. Gjatë qëndrimit dhe kontakteve në Shqipëri njëri nga grupet ka dhënë informacione të sakta për antarët e në Kosovë dhe me të arritur në Kosovë kanë nisur ti arrestojnë dhe ti përndjekin. Ndërsa grupi tjetër që nuk dha emrat e vërtetë të veprimtarëve të tij gjatë vizitës në Tiranë, u shpëtoi arrestimeve dhe përndjekjes. Si pasojë e dekonspirimit  në atë kohë, ka filluar dhe  përndjekja e Adem Jasharit në Drenicë.

Si nisi ky organizim i juaji?

Ne ishim antarë të organizatës Ilegale në Kosovë dhe disa nga ne kishin filluar të rebeloheshin në kuadër të organizatës LPK, sepse ishim lodhur duke u martirizuar nëpër dhomat e hetuesisë së inspektorëve serbo-shqiptarë të UDB-së, andaj nuk dëshironim që për një libër të Enverit,për një parullë të shkruar, për literaturë patriotike të binim nëpër burgje, ndaj grupet e rrebeluar të LPK-së, që ishin të shpërndara anekënd Kosovës, kërkonin që organizata jonë, LPK-ja ta ndryshonte kursin dhe taktikën e veprimit kundër pushtuesit serbo-maqedono-malazez dhe kolaboracionistëve shqiptarë.

Drejtuesit e organizatës e morën seriozisht kërkesën tonë dhe në vitin 1993, në Mbledhjen e Përgjithshme të LPK-së,   u vendos që LPK-ja të themelojë krahun e saj ushtarak, e në vitin 1994, Dega e LPK-së Jashtë Vendit, që kishte marrë kompetencat e LPK-së brenda vendit, për shkak të goditjeve që kishim pësuar brenda, e pagëzoi këtë organizim të ri me emrin Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Pra themeluesja dhe pagëzuesja e UÇK-së ishte LPK-ja , e jo ndonjë individ i veçantë, sado i lavdishëm qoftë , siç është bërë modë të thuhet tani nëpër ceremonitë tona përkujtimore.

Ndërsa bartësit e organizimit të celulave të para të UÇK-së ishin padyshim edhe Adem Jashari e Zahir Pajaziti, të cilët ka rastisur që të përndiqen nga shteti shqiptar i cili drejtohej nga Presidenti Sali Berisha dhe oficeri i UDB-së Bashkim Gazidede. Sot, nuk di se përse opinionit në Shqipëri i bën përshtypje arrestimi i Adem Jasharit dhe Zahir Pajazitit në Tiranë, e shumë pak ndalen për të analizuar lidhjet e Sali Berishës me Serbinë, si dhe takimet që ai ka patur me oficerët e lartë të UDB-së.

Fenomeni i thyrjes së embargos së OKB-së nga Sali Berisha është kulmi i tradhtisë dhe dëshmia më e madhe e miqësisë që ky dhëndër i Milicës (vjehrra e Saliut) kishte me nëntokën e zezë të UDB-së. Kur të bëhen analizat historike, ky shembull i rrallë do të trajtohet si Kryetradhëtia më e madhe që një prijës i shtetit të Shqipërisë ka bërë në kuadër të tradhëtive të mëdha që na kanë ndodhur në mesin tonë, si Komb dhe si Shtet.

Çfarë mendonin ish udhëheqësit e UÇK-së Adem Jashari dhe Zahir Pajaziti për Berishën? Si e shikonin ata Berishën?

Përshtypjet dhe pikëpamjet e Adem Jasharit e Zahir Pajazitit por edhe gjithë bartësve të organizmit të celulave të para të UÇK-së në lidhje me Sali Berishën kanë qenë të qarta.

Vazhdimisht  ia kemi bërë me dije kujtdo që ka lidhje me UÇK-në se në Shqiperi, ku drejtonte Sali Berisha, të bëjmë kujdes të madh sepse nga shteti i Sali Berishës dhe nga zyra e Kosovës që ishte instaluar aty duhet të bënim kujdes njësoj sikur të ishim në Kosovë dhe vazhdimisht kemi marrë masa mbrojtëse, nga survijimet dhe përndjekjet e mundshme.

Edhe Adrian Krasniqi, në muajin shkurt 1997 është prangosur dhe i është marrë armatimi personal që dispononte nga larot e Berishës. Në muajin tetor 1997  Adriani është vrarë. Por ky arrestim mund të ketë qenë edhe i rastësishëm ndaj nuk dua të spekuloj me këtë rast.  Me keqardhje e them se sheti i Sali Berishës, qeveria Bukoshi, Zyra e Kosovës, kishin ndërlidhje me nëntokën e zezë të UDB-së. E them me bindje dhe mendoj edhe sot e kësaj dite kështu.

Për lidhje të tilla të kësaj natyre ka materiale edhe shteti shqiptar dhe kur arkivat të hapen do vërtetohet kjo që po ju them unë.

Në ç’rrethana u vra miku juaj Ilir Konushevci në vitin 1998? Si i kishit ju të dhënat për vrasjen e tij?

Ilir Konushevci është vrarë nga banda e Demir Demirit që ishte mik i Azem i Hajdarit dhe për detajet e kësaj vrasje ekzistojnë shënime të evidentuara në zyrat e shtetit, në prokurori dhe në policinë e atëhershme të Shqipërisë.

Ilir Konushevci, Adrian Krasniqi, Qerim Kelmendi

Ilir Konushevci, Adrian Krasniqi, Qerim Kelmendi

Konushevci ishte një mik edhe i familjes Haklaj në Shqipëri apo jo?

Ilir Konushevci e ka njohur shkurtimisht Fatmir Haklajn dhe nuk kanë patur ndonjë lidhje të veçantë. Fatmir Haklaj, që në vitin 1997 endej gjysmë-ilegal ne Bajram Curri dhe Tropojë. Ka ardhur tek ne dhe na është vënë në dispozicion, që të ndihmonte nga pengesat që na ishin krijuar pas konsolidimit të bazës që e kishim në Bajram Curri  tek vëllezërit Krasniqi, të cilët i përmenda më herët.

Një tjetër bazë ne e kishim tek familja e Sylejman Berishës, që ishte një i afërm i Sali Berishës, por shkaku pse jemi lidhur me të ishte miqësia që familja Krasniqi ka patur me familjen e Bacës Sylejman Berisha, meqë vajza  e Sylejman Berishës, Zyraja,  ishte e martuar me Lul Krasniqin, një i afërm i Adrian Krasniqit.

Pra siç ju thashë  Fatmir Haklaj ka shprehur dëshirën me na dal në ndihmë, neve si UÇK, por unë personalisht  gjatë një takimi i kam thënë tekstualisht: “Fatmir, ti sot je në gjak me një pjesë të kësaj treve dhe ndihma jote  karshi nesh nuk shihet mirë nga kundërshtarët e shumtë që ti ke, ndaj më e udhës është që me ne të rrish indiferent, sepse neve nuk na leverdis të jemi në sy të keq nga një pjesë e Malësisë së Madhe”. Fatmiri e ka mirëpritur këtë këshillë timen.  Madje atë natë ai ka ardhur vonë në takim dhe mbante kapuç, dhe ja vura në dukje këtë fakt duke i thënë : “a po shef se edhe tek ne po vjen gjysëm i fshehur,  ilegal”.

Në disa raste Fatmir Haklaj na ka ndihmuar sepse ka qenë një periudhë kur Fatos Nano kishte urdhëruar që bazat tona të mbyllen medeomos për shkak të presionit që i bënin ndërkombëtarët e sidomos anglezet dhe italianët. Sepse deri atëherë edhe ndërkombtarët që më vonë u rreshtuan me ne, ishin kundër nesh dhe akoma po përkrahnin Serbinë dhe politikën e Rugovës dhe ishin katërcipërisht kundër UÇK-së.

Në ç’mënyrë i mbanit lidhjet me krerët e shtetit shqiptar në vitin 1998?

Gjatë kohës që kam drejtuar ose më mirë të them bashkëdrejtuar furnizimin me armatim, kam mbajtur lidhje me oficerët e SHIK-ut, veçanërisht me Fatos Klosin,Vangjush Thimjon, Artan Meçkën, më pas edhe me disa të tjerë. Natyrisht lidhje me shtetin shqiptar mbante edhe Kryesia e LPK-së që luante edhe rolin e Shtabit të Përgjithshëm të LPK-së, e në veçanti lidhje më të konsoliduara mbante sektori i posaçëm i LPK-së që ishte ngarkuar me këtë detyrë. Unë dhe Ilir Konushevci jemi lidhur me Fatos Klosin nëpërmjet vëllait tim Ibrahim Kelmendi.

Me shtetin shqiptar që në atë kohë  po drejtohej nga PS-ja, e veçanërisht me shërbimin sekret që ishte autorizuar nga Presidenti Mejdani që të mbështeste UÇK-në, kemi gjetur mirëkuptim,  ndonëse ndërkombëtarët që operonin në Tiranë na kanë marrë shpesh armatim në Portin e Durrësit. Por jo vetëm ata, por edhe disa policë shqiptarë që për motive të dobëta apo dhe nga deliri i madhështisë, shpesh na kanë dëmtuar duke na konfiskuar armë të shumta. Fatet e një Kombi thuhet se dalin nga dyert e tragjedisë së tij dhe tragjedia e ngjarjeve të marsit 1997, thyrja e depove,  ishte fati më i madh që krijoi rrethanat për t’u organizuar UÇK-ja dhe për të fituar Kosova. Thyerja e depove dhe rënia e familjes  Jasharaj janë dy tërmete të dhimbshme që ia kthyen faqen dhe fatin e mirë historisë së Kosovës. Jo më kot thuhet, fat në fatkeqësi.

A ka patur një luftë mes dy linjave të tregtimit të armëve drejt Kosovës në vitin 1998. Një linjë ku ishte influent Azem Hajdari e Bujar Bukoshi dhe një tjetër linjë që drejtohej nga familja Haklaj dhe shteti shqiptar?

Berisha nuk e ka mbështetur Bukoshin por kanë bashkërenduar veprimet në të gjitha periudhat, dhe se a do jenë bashkë apo nuk do jenë bashkë nuk varej nga ata, sepse e kanë patur urdhër të jenë bashkë. Qeveria Bukoshi-LDK dhe partia e Sali Berishës, veçanërisht Sali Berisha dhe LDK-ja kur e panë që UÇK-ja po forcohet në terren dhe as FARK-u që ishte krijuar si kundërpeshë ndaj UÇK-së nuk po arrinte rezultate, bën një plan strategjik, kuptohet me direktivë të Bogradit.

E vetmja mënyrë për ta dëmtuar luftën e UÇK-së në Kosovë ishte lufta civile në Shqipëri, ndaj  grushti i shtetit më 14 Shtator 1998 që u bë sëbashku me Sali Berishën dhe Bujar Bukoshin kishte këtë synim. Si kurban i kësaj lufte u zgjodh Azem Hajdari.

Ju po thoni se vrasja e Azem Hajdarit ishte një kombinacion i shërbimeve serbe për luftë civile në Shqipëri dhe se në krye të këtij kombinacioni në Shqipëri ishte Berisha me Bukoshin?

Pikërisht këtë po them. Koha do ta dëshmojë këtë fakt dhe zbardhja e këtij grushti shtetëror do ta forcojë këtë të dhënë, këtë të vërtetë. Pak rëndësi ka se si u vra Azem Hajdari, sepse Fatmir Haklaj, po të paguhej mirë mund të vriste këdo  edhe në Beograd, sepse vërtet  ai ka qenë trim dhe ka patur strategji. Ama, në rastin e Azemit, ai është vetëm një i porositur, ndërsa skenaristët janë aktorët e grushtit të shtetit të 14 Shtatorit 1998.  Interlokutor në organizim dhe një njeri kyç i kësaj vrasje ishte ish-truproja i Berishës, Izet Haxhia, i cili pas ngjarjes është fshehur për shumë kohë në Kosovë, nga bandat e FARK-ut dhe UDB-së. Sali Berisha nuk është vetëm bashkë-skenarist  i 14 Shtatorit, por edhe bashkpuntori i ngushtë i Arkanit, Bulatoviçit, Ratko Djokiçit dhe bashkë me këtë nëntokë të Serbisë , nuk ka bërë vetëm kontrabandimin e naftës dhe furnizimin e ushtrisë serbe me karburant, por në bashkë-kordinim me Serbinë, me qëllim ka thyer embargon e OKB-së, që ishte vënë kundër Jugosllavisë së atëhershme. Ndër aktet më të turpshme të shtetit shqiptar të bëra ndonjëherë në histori.

Qerim Kelmendi, Zahir Pajaziti

Qerim Kelmendi, Zahir Pajaziti

Përse jeni i bindur se Berisha ka patur lidhje me këta eksponentë të rëndësishëm serbë. Ku bazoheni?

Ne kemi patur asokohe të dhëna të sakta në lidhje me këto marrëdhënie. Po ju jap një detaj. Në mënyrë operative dhe të sigurt, ne jemi informuar se Berisha në vitin 1992 është takuar personalisht me Zhelko Raznatoviç Arkanin dhe një oficer të UDB-së të quajtur Ratko Djokiç. Takimi është bërë në një periudhë që ne të LPK-së sapo kishim nisur organizimin konkret në terren. Takimi është zhvilluar në Shkodër tek një lokal pranë ish-pularisë së Shkodrës. Lokali ka qenë në pronësi të Myftar Çelës i cili ka qenë dhe President i klubit “Vllaznia” dikur.

Ka patur rol Remzi Hoxha në organizimin e rezistencës së UÇK-së?

Asokohe në projektin e LPK-UÇK-së përfshiheshin tre zona. Zona e parë ishte Kosova. Zona e dytë ishte Maqedonia. Ndërsa zona e tretë ishte Presheva dhe viset shqiptare në Malin e Zi. Ky ishte projekti fillestar që më pas u reduktua vetëm në zonën e parë, atë të Kosovës. Sali Berisha është urdhëruesi direkt i pengmarrjes së Remzi Hoxhës. Madje vrasja e tij ishte një mesazh i qartë për të gjithë ne sepse pas vrasjes së Remziut ishte e qartë se nëse do guxonim të operonim në Shqipërinë e drejtuar nga Presidenti Berisha do kishim të njëjtin fat dhe të njëjtin trajtim si ai që na bënte UDB-ja në Kosovë. Por jo vetëm këto akte por dhe një sërë veprimesh të tjera të Berishës në vite e tregojnë qartë se kujt ka zgjedhur ti shërbejë ai.

Për cilat veprime e keni fjalën?

Shikojeni me vëmendje të gjithë trajektoren e ngjarjeve që kanë ndodhur në Shqipëri sa herë që ai ka drejtuar vendin.  Berisha ishte ai që ndërtoi sistemin piramidal,  ky sistem ishte një projekt i financuar nga Serbia dhe 70 % e kapitalit  të mbledhur në këto firma, nëpërmjet bandave të SHIK-ut të Gazidedes dhe Milicës (vjehrrës së Berishës) janë përcjellë thasët me lekë për në drejtim të Malit të Zi dhe Serbisë. Faktet do ta vërtetojnë një ditë këtë konstatim timin, i cili kurrë nuk është ndriçuar nga prokuroria shqiptare. Berisha është përgjegjës, jo vetëm për vjedhjen e votave dhe zjarrëvënien e Shqipërisë, masakrimin e opozitës, por edhe përgjegjës për 4000 të vrarë në vitin 1997.  Gërdeci po ashtu. 21 Janari dhe vrasja e 4 qytetarëve me duar në xhepa. Shpërblimi që i bëri ekipit të të rinjve që punuan në UNMIK-un e Kosovës, e që drejtohej nga vajza dhe dhëndri i tij, të cilët në UNMIK u punësuan përmes  lidhjeve serbe. Ata punuan në departamentin e UNMIK-ut që mblidhte fakte dhe falsifikonte prova për kriminalizimin e luftës në Kosovë, janë dëshmi të qarta, janë fakte të pamohueshme, se Berisha është kokë e këmbë i lidhur me Bogradin.

Po përmend vetëm disa nga puntorët e shtetit shqiptar që u punësuan në UNMIK, në Departamentin për kriminalizimin e luftës së UÇK-së. Argita Berisha-Malltezi, Lulzim Basha, Edit Harxhi, Znj. Baleta, Jamarbër apo Jamserb  Malltezi. Analizojeni pak se ku janë këta njerëz sot dhe çfarë peshe kanë ata sot brenda shtetit të Shqipërisë.  Pra, i gjithë ekipi i këtij grupi, vjen dhe merr drejtimin e shtetit shqiptar, pra vijnë në krye të Shqiperisë ata që në UNMIK u punësuan përmes Beogradit. Sepse njohës të gjuhës angleze ka me mijëra, unë pyes si u gjendën pikërisht këta për ta bërë atë punë.  Të jetë rastësi?

 

***********

Fot kryesore: Qerim Kelmendi në mesin e Adrian Krasniqi dhe Ilir Konushevci, sot Dëshmorë të Kombit, foto korrik 1997.  Botuar në DITA në 21 shkurt 2013.

March 5, 2016 12:25
Komento

88 Komente

 1. Shkodrani February 21, 14:56

  Qerim, te pershendes, nji pike nuk iu luhet gjerave qe ke thane. shume sakte e shkurt. Por ka edhe me shume se edhe keta te tjeret plehra kane qene. nderim familjes Kelmendi per gjithcka kane dhane per komb e Atdhe.

  Reply to this comment
 2. Kreshniku i Partise February 21, 15:29

  Kam bindjen e plote se nje material i tille duhet tu behet i njohur te gjithe Shqiptareve si atyre ne Shqiperi edhe jashte sideomos ne Kosove.Shqiptaret e Kosoves po e pelqejne shume Sali Berishen,por nje fakt eshte i gjalle per te gjithe.Konferenca e Rambujese te cilen e kemi jetuar dhe e mbajme mend mire kur Sali Berisha nuk e pranoi dhe tha se nuk duhet vajtur atje per te vendosur sic thane fuqite e medha per clirimin e Kosoves.Ket duhet ta dine mire edhe Kosovaret.

  Reply to this comment
  • voica February 21, 16:24

   Shume detaj i rendesishem refuzimi dhe trajtimi i Rambujese nga ky plehra jone atehere. Dhe e pabesueshme por e vertete: ishte zeri i vetem kunder Rambujese (se Demaci kishte te tjera arsye).
   Dhe merrni me mend sikur ne ate kohe ky Sali te ishte ne kyre te shtetit shqiptar…

   Per trimin Qerim KELMENDI- respekte pa fund! Nuk kam t’i shtoj as edhe nje presje asaj qe ka thene komentuesi SHKODRANI pak me lart per Qerimin dhe familjen KELMENDI ne terresi.

   Reply to this comment
  • Hithri February 21, 18:54

   Nje interviste sa interesante po aq kurojaze dhe akuzuese.

   Jam dakort me ty, Qerim Kelmendi duhet t’i marre keto pergjigje qe ka dhene dhe te shkruaj nje liber per keto, se dokumentat qe permenden ketu jane zhdukur me vakt e me kohe dhe Shqiperia dhe Kosova ka te drejte te dine cfare ka ndodhur dhe pak deshmitare kane mbetur, dhe ata qe dine nuk flasin se ruajne koken e tyre. Keto gjera duhen dokumentuar dhe nje liber i botuar eshte dokumenti me i mire.

   Reply to this comment
  • Raimond vlonjati February 15, 19:42

   IKni mor dreq
   Ku ka me spiun se Edi Rama

   Deri tani ky sharlatan u perdor nga Merkel per te reklamuar Serbine si nje shtet paqesor e normal

   Ndersa tani , ai huri na ben mareveshje te fshehta me Greqine per te falur det e toke

   Rama pervec qe po i fale detin tone Greqise , kerkon dhe te ndertoje vareza greke ne cdo qytet te Jugut te Shqiperise

   Dhe ju na flisni per Salen

   Reply to this comment
 3. Kreshniku i Partise February 21, 15:32

  Sali Berisha per cfare ka bere ndaj popullit Shqiptar dhe atij Kosovar duhet te terhiqet zvarre ne rruget e Tiranes duke i rene rruges se vjeter nga Fushe Arrezi per ne Prishtine.Zoti i pafte poshtersite e tij dhe ja kthefte atij atje ku i dhemb me teper.

  Reply to this comment
  • Une February 21, 21:04

   Amin!

   Reply to this comment
  • wtf February 22, 13:29

   Mendoj qe burgu mjafton, duhet me u tregu te civilizuar, se edukuojme keq brezin e ri me dhune dhe shpagim. Kush kryen krime perfundon ne burg. Dhe Berisha dhe familja e tij aty e ka vendin.

   Te shpresojme qe pas 23 qershorit do filloje te jape llogari!

   Amin!

   Reply to this comment
   • Toni May 1, 08:16

    Nul mjafton burgu per filoserbin kriminel+skzofren sali ram berisha,sali ram berisha i duhet nje perfundim si ai i duce musolinit ,nuk ka te qe ska lene pa bere berisha…

    Reply to this comment
 4. mentari February 21, 15:55

  respekte qerim kelmendi
  sa here kosova kryente ndonje veprim per te fituar lirine nga pushtimi serb sali berisha ka krijuar remuje ne shqiperi
  nje shqiperi e sakatuar nuk do te mund te ndihmonte kosoven
  pa i ditur keto fakte une me kohe isha i sigurte qe saliu eshte njeriu i serbeve
  mire do te ishte qe sa me shume kosovare ti dine keto fakte,po ashtu dhe shume votues te saliut ne shqiperi

  Reply to this comment
 5. Mentor February 21, 16:56

  Kjo interviste duhet botuar ne te gjitha mediat shqiptare,sidomos te ne ne Kosov qe tu hapen syt popullit tone qe asht qorru mbas spiunit serb Berisha, dhandrri i Milices dhe miku i oficereve te nalte te UDB.
  Hapja e dosjeve serbe ka me nxjerre shume poshtersi te Berishes,se dosjet shqiptare ai i ka pastru nga pislleqet e veta.

  Reply to this comment
 6. lorenc February 21, 17:36

  e kam lexuar me vemendje te gjitha .. cfare ka then.. i nderuari qerim .. dhe i them cdo gje qe the ne te besojm …….shqipetaret i din brockullat qe ka ber sali qeni… por une dua qe keto fjale te ven dhe ne vesh te shqipetareve te kosoves … qe mendon shumica prej tyre .. qe saliu e do dhe e mbron gjithmon kosoven .. gjera te cilat jan fallco….ai qen i cili nuk eshte shqiptar por serb muti… duhet te digjet i gjalle ose te varet ne litar… qe ka vrar me mijera shqipetar ne shqiperi e ne kosov …

  Reply to this comment
 7. Papi February 21, 17:58

  Ndaj plotesisht theniet dhe deklaratat e mesiperme.
  Edhe nje vezhgues paksa i vemendshem e kupton se sa here qe serbia ka nevoje per rethana te caktuara per “koincidence” Berisha gjendet gjithmone ne krahe te tyre.
  Shpresojme qe koha e kesaj te vertete te madhe te vije sa ma shpejt sepse eshte shume e veshtire (deri ne turp) per tu mbajtur mbi supe nga te gjithe ne shqipetaret.
  Faleminderit z. Kelmendi per deshmine tuaj!

  Reply to this comment
 8. MALUA February 21, 18:39

  Po cfare te them une me shume . Une i kam ditur keto fakte ,por jo te gjitha sepse jam si te gjithe shqiptaret deshmitar okular i te gjitha te zezave qe ka bere KRYETRADHETARI SALI BERISHA .Po ju them nje rast . Rastesia me coi ne VLORE ate dite qe SH.I.K.U FAMAKEQ SERB i GAZIDEDES vrau ARTUR RUSTEMIN ,pikerisht per te krijuar ALIBI . Ate dite VLOREN e mesyne SHQIPFOLES me theks verior ,por me bene pershtypje disa MERCENARE ME UNIFORME TE USHTRISE SHQIPTARE . Nga akcenti dhe nga pamja ANTROPOMORFE nuk ngjanin me RRACEN TONE SHQIPTARE ,nuk ka rendesi ne jemi nje FYTYRE SHQIPERI-KOSOVE ,dhe i provokova me sharje ne serbisht ,me ato pak fjale qe dija . E CUDITESHME ,ata m’a kthyen sharjen ne shqip dhe serbisht. Mundet te kene qene dhe mercenare SERBE nga ata qe banojne en kosove qe erdhen per te “CLIRUAR JUGUN PREJ GREKIT” ,sepse JUGORET nuk ishin te zot per kete pune . Deshmia E QERIM KELMENDIT eshte THIRRJE E PASTER DHE E VERTETE PER KUSHTRIM . E cuditeshme por SALIUN NE kosove e adhurojne vetem ata qe ishin dhe jane kunder U.C.K-se.

  Reply to this comment
 9. avni ajeti February 21, 18:51

  z Qerim Kelmendi mbase je pjese e LPK se .a ka mundsi qe te na e sqaroni vrasjene Zahir Pajazitit sepse ti ke qen ai qe e ke kontaktu Zahirin me Azem Sylen pas 10 diteshe qe u kthy Zahiri u vra si eshte e mundur te bie ne burg Nje koordinator i disa njerzve qe vepronin ne ilegalitet te thelle siq ishte ramja ne burg e Nait Hasanit pse nuk kerkon kto llogari nga kta njerez sepse kemi pergjegjesi te sqarohen kto vrasje ne te gjithe po ja fut kot me dis gjera qe nuk te takoin sepse edhe gjithe kohes vetem nje lloj qe ma shum ke fol per lpk se qe ke kry naj pun te madhe

  Reply to this comment
 10. Zani Burimi February 21, 18:54

  Keto nuk jane deshmi ne fakt, por jane akt-akuza kunder sebeve te Shqipnis e te Kosoves. por ku ta gjejme nje prokurori, nje gjykate dhe para se gjithash nje qeveri te sakte qe ta veje vete Salen e serbofilet e tjere ne banken e te akuzuarve dhe tài hiqet perhere ajo maska e “patriotit” .
  Falemnderit per informacionin e sakte dhe te uroj per guximin e trimerine, bre BURRE!

  Reply to this comment
 11. tradita February 21, 19:38

  zotri te njohin shume mirem. Ti ke qene sipiun i dyfishte, i sigurimit te shetit te diktatures dhe i UDB, ti i ke spiunuar shoket e tu dhe ato, o jane burgosur ose vrare per shkakun tend, nuk mund t’i shmangesh pergjegjesise tende duke treguar ato qe thur ish sigurimi i shetit te diktatures qe edhe sot drejtohet fshehtas nga Gramoz Ruçi. as kush nuk te beson

  Reply to this comment
 12. saliheqenefi February 21, 20:00

  pyetja eshte e thjeshte kush e mban ne kembe sali berishen, kjo do ishte ne interesin tone ,se kush eshte saliu e dine dhe bebet, nderim trimave dhe patrioteve te cilet i kemi te paket ,por jane krenaria e jone

  Reply to this comment
 13. Pavarësia February 21, 20:10

  Falenderim dhe respekt, vëlla Qerim për të vërtetat tronditëse që na prezanton ! Për shumë shqiptarë (të Shqipërisë dhe të Kosovës) këto historira e veprimtari anti kombëtare të Sali Berishës dhe të b/punëtorëve të tjerë të tij, janë të njohura por më shumë në nivelin e ,,marrjes me mend”, natyrisht duke u nisur nga disa fakte të prekshëm të zullumeve të Saliut. Por kur i dëgjon këta fakte nga personzhë të tillë si Ti, z. Kelmendi që i keni.përjetuar e jeni përballur konkretisht, natyrisht që edhe na vjen tmerrësisht keq kur jemi para realitetit se si ky njeri përbindësh, të sundojë e të përdhunojë Shqipërinë (edhe Kosovën) për 20 vjet rresht pa i hyrë gjemb në këmbë dhe ca më keq akoma kur shohim se lidershipi kosovar vazhdon ta ketë ,,shumë për zemër (!?) Por na vjen dhe mirë sepse, me sa duket, po i hiqen ,,petët lakrorit”… Por, mos o, ZOT, mbasi të sikteriset nga kjo botë, të mos ndodhi si me atë ,,anonimin” që la porosi ti linin një copë litar jasht varrit…. Përgëzime ,,DITA” ! Vazhdoni të bëni detyrën tuaj qytetare e patriotike !

  Reply to this comment
 14. ALB February 21, 20:24

  Keso deklarata boshe pas asnje fakt nuk i duhen askujt. Nese ke diqka te faktuar zoteri paraqite ne ndonje menyre tjeter dhe jo permes deklaratave per te cilat gjithmone ekziston mundesia e manipulimit per shkak te bindjeve politike. E sa per ate qe qenka takuar me ate apo me kete, te gjithe lideret tane Berisha, Rugova, Thaqi e kan ditur mire se gjithqka do te perfundoj ne favore te shqiptareve pasi qe ky ka qene plan Amerikan i shkaterrimit te Jugosllavise dhe Kosova ka qene pjesa e fundit e te pandalshmes.

  Reply to this comment
 15. Ceca February 21, 20:43

  Ktij Qerimit i paskan ik dhente !! Kush e njeh ne Kosov familjen Kelmendi – berllogun e Rugoves, nuk i beson asnje fjale te ketij manjaku seksual qe flen me lopet e axhes vet. Ky ben mire te jape llogari bashke me vllaznin debilla qe i ka se kush ka gisht te vrasja e Gervalles.

  Reply to this comment
 16. capini February 21, 20:44

  sa ipash do foto si eh trdhtove rambon more qerim

  Reply to this comment
 17. elife sykadife February 21, 20:49

  U lartsofte gjithmone e me shume emri i Jusuf e Bardhosh Gervalles dhe i Kadri Zekes, dhe u shofte me rrenje mbiemri vrases i tyre

  Reply to this comment
 18. Tropojani February 21, 20:50

  Z. Qerim Kelmendi.
  Pse Fatmir Haklaj qelloi mbi Azem Hajdarin, kur ti thua qe Sali Berisha eshte i UDB dhe e ka porosite vrasjen e Azemit., nuk e kuptojme kete vrasje e porositi serbia dhe e ekzekutoj UCK nga qe thua se Fatmiri ka qene ne anen e UCK, ketu ka shume mosperputhje te fakteve ose ti nuk din asnje gje ose del qe ja fut kot..
  Ilir Konoshefcin nuk është vrarë nga banda e Demir Demirit që ishte mik i Azem i Hajdarit, por nga Bislim Demiri qe ishte krahu i djathte i Fatmir Hakles. Qe per te kalueren e Tyre ti duhet ta dishe shume mire.
  Si perfundim ti per deri sa ke vendosur te flasesh fol drejte e me objektivitet se shume njerez e dine te verteten e ngjarjeve e mos fol me tendeca se edhe ngaterrohesh e nuk e mban mend nje genjeshter qe ta thuash deri ne fund.
  Ju Faleminderit per mirekuptimin, Z. Kelmendi.

  Reply to this comment
  • miri March 5, 15:13

   jo mo shoku nuk isjte pune udb vrasja e azemit por ishin milionat e dollareve qe kishte marre per armatim nga f haklaj por qe nuk i solli armet kurre dhe filloje te mashtroje dhe ti thoshte qe do ti vrase per kete arsye u vra azemi per paret e arme e te uck

   Reply to this comment
 19. Pavarësia February 21, 20:50

  E ku të pickoi grerëza ty ,,moj” ,,tradiçkë” ? Jeni vërtetë të lezeçëm ju, mercenarët e Saliut ! Kur u shkelet në kallo ,,brigadieri” juaj, ,,shkelësin” e quani ,,spiun të dyfishtë” (!?) Me demek edhe spiun i ish sigurimit enverist edhe spiun i UDB-s !!! Kështu kanë ,,nisë” ta quajnë edhe të ndjerin Remzi Hoxha që e masakruan falangat e Sali Gazidedes ! Por shqiptarët, tashmë nuk kanë nevojë ti mësojnë të vërtetat për zullumet e bajraktarit tuaj, as nga ata që ju i quani ,,spiuna të komunizmit”… e as nga kushdo tjetër. Tashmë këto të vërteta po na i ,,mëson e tregon” vetë Saliu me bëmat e tij. Lakrat një ditë do të dalin në shesh… Sinqerisht më vjen keq për ju që i shkoni pas.

  Reply to this comment
 20. taku February 21, 22:37

  shqiperia e mbushur plot me tradhtare…zgjohu shqiptar

  Reply to this comment
 21. besa February 21, 23:21

  ruaju more nafak se kush idel kunder sali rrugaqit i eliminon ka celula ne tan europen me ba me u fut ne lokale ne europe vetem parti demokratike ul e qo dhe keta azilkerkuesit qe kan ardh gjoja jena ne gjak te gjithe jane mafia e sales

  Reply to this comment
 22. Paqe February 22, 03:10

  Z.Kelmenti ju pergezoj per thenjet tuaja dhe ju uroj jete te mbare. Me gezon fakti qe ke nje qendrim te sakte per antishqiptarin Sali. Me sqarove mendimet se edhe ne kosove paska shqiptar me mend, se gabimisht mendoja te kundert. Sali qeni nuk e di se sa antikosovar eshte kete ma bere ti te ditur por qe eshte anti Shqiperi kete e di sepse po e ndjejme te gjithe panvarsisht bindjeve politike. Mjere ata qe i behen avoketer se po katandisen si mercenaret e Enverit.

  Reply to this comment
 23. Natali February 22, 08:15

  Fakte qe te bindin …… Ne e bajme mire mend ate periudhe them qe jane fakte renqethese.O zot sa shume bashkpuntor ka patur Serbia tek. ne gje nuk ari te kuptoj,mir prinderit bashkpunetor por femijet pse i ngaterojne.????!!!!!!!! Fatkeqesi qe dhe tani gjithe ata qe na drejtojne jane bashkpuntor te Serbise…..

  Reply to this comment
 24. Dhori February 22, 09:30

  Si Qerimi ka burra dhe gra me shumice Kovova, prandaj u be shtet. Pakica si edhe ne kete ane te kufirit jane ose mercenare te te huajve ose injorante qe ikin si delet pas bariut.
  Respekt per Qerimin dhe per gjithe bashkepunetoreve te tij qe luftuan per atdheun e perbashket te shqiptareve. Lavdi deshmoreve qe rane per clirimin e Kosoves.

  Reply to this comment
  • SkenderbeG March 6, 08:51

   Si Qerimi, e vëllau i tij skan cka i vyejn Kosoves, e as Shqiperise qe besa !
   Qerimi si patriot e atdhetar qe eshte, mori per grua qiken e axhes së tij! Ndersa vellau i tij dyshohet per vrasjen e vëlezërve Gërvalla ! Që të dy jan faqja e zezë e Kombit Shqiptarë !

   Reply to this comment
 25. Qendrimi February 22, 10:33

  Qerim Kelmendi alias Dema:
  1.Pse nuk e spjegon vrasjen e Ardian Krasniqit dhe veteplagosjen tende?
  2.Pse e shetitshe neper Tirane Zahir Pajazitin dhe e dergojshe ne vende te frekuentuara nga UDB-a?
  3.Ku i ke dergua fotot qe ke bere me Zahirin ne Tirane dhe kujt ia ke dhene?
  4.Cili eshte roli i Ibrahim Kelmendit(vellaut tend) ne vrasjen e vellezerve Gervalla dhe Kadri Zeka?
  5.A ka qene mik shtepie Ilir Kunushefci i familjes Haklaj,nese jo sipas teje,perse gjitmone kur ka shkuar ne ode te tyre e kane ulur ne kry te vendit?
  6.Cili eshte roli yt ne vrasjen e Zahir Pajazitit,Ardian Krasniqit dhe Ilir Kunushefci?
  7.Nga cili sherbim i ke fabrikuar gjoja deshmi per rolin e Sali Berishes,UDB apo Asfalia dhe cili eshte roli i vellaut tend (Ibrahim Kelmendi) ne tere kete mesele?
  8.Kush te udhezoj dhe me ndihmen e kujt u zgjodhe ne Kryesine e Deges se PDK-se ne Peje?

  Kam edhe shume e shume pyetje per ty,por tani per tani keto te mjaftojne.

  Reply to this comment
  • wtf February 22, 13:22

   Keto pyetjet, qenkan njesoj si pyetjet, qe formulohen nga Berisha, per gruan e Edi Rames dhe pastaj i lexojne bukuroshet e PD 🙂

   Reply to this comment
 26. Kol Tivari February 22, 11:27

  Qendrimi!!! Kuptohet qe je nje nga antaret e FARK dhe te grup spiuneve te UDB-se si mbeshtetes i antishqiptarit Ibrahim Rugova. Kur UCK ishte coptuar e vrare,kur ishin quejt nga Rugova e Berisha si banda terroriste,ju u afruet me lugen ne brez per te perfituar dicka. UCK,edhe se e luftoi e vrau Rugova e Berisha me ndihmen e UDB-se,mbetet forca qe levizi perpara fatin e lirise per Kosoven. Rugova e Berisha do te mbeten veglat e autopolantet e Sllobodan Miloshevicit.Mos harro ore pleh muti se daja i ketij fare qenefi Ibrahim Rugoves- ishte sherbetori i Nazisteve gjermane,qe vrau dhjetra shqiptare ne Tirane. Xhaferr Deva ore Qendrim kurva ishte xhelati qe na vrau me armen e Gjermanit. Nipi i tije,tradhetari Rugova dhe spiuni Berisha na vrane me doren e UDB-se.Tek keta kerkoje vrasjen e vellezerve Gervalla dhe Kadri Zekes. Ti pleh ditke shum,prandaj duhesh zbulu kush je e me ta mat litarin ne fyt.

  Reply to this comment
 27. SHqiponja February 22, 17:03

  E lexova me vemendje kete interviste,mirpo eshte aq kunderthense sa vetem nje i marre do
  te i kishte besuar.si nuk ke turp more Qerim te futesh perqarje ne kete kohe te pa kohe,
  e ne anen tjeter te na hiqesh luftar e patriot.nuk e mbroj as Berishen as askend,por kjo intervist
  me shum,tregon se ti me vellaun tend,di shum gjera dhe ndoshta edhe ke gisht ne vrasjet ndershqipetare.si eshte e mundur ti te jesh shoqruar bile edhe fotot tregojn se ti ke qen afer tyre,dhe siq e dim te gjithe jan figurat me te ndritshme te luftes,ndersa ne fillim te intervistes ti me qdo kushte mundohesh te na spjegosh se gjoja Adem Jashari nuk na qenka themelus i uçk-s por ti me vllaun e me Hashen,ti qe mundohesh edhe te madhin Adem jashari ta minimizosh dhe te njollosesh ne menyre te terthort,ti nuk je aspak i lar.per fund na thuaj ti zotri mbasi ti me vllaun paskish qen ne qdo aksion,te rrezikshem,dhe gjithher pran te vrarve si arritet te shpetoni pa nje therr ne kemb?

  Reply to this comment
 28. Hasan February 22, 19:44

  Qerim Kelmendi,ndalu një here dhe mendo për gjithë atë qe ke bërë ti dhe vllai yt Ibrahimi.Ju skeni lënë gjë pa bë e pa marrë nëpër gojë me shkrime dhe forma të ndryshme njerëz e fytyra të ndryshme tue i etiketuar dhe tue treguar veprimtarin e tyre se me ken, si dhe cilat veprime i kan bërë e me ken kanë bashkëpunara e bashkëpunojnë. Ju mundoheni me e paraqitur veten se jeni te paster si loti, atdhetar dhe luftëtar të çështjes kombëtare.Veprimet që ju keni bërë dhe vazhdoni t`i bëni lanë për të dyshuar të kundërtën.Ju vazhdoni ta madhroni e lavdroni Enver Hoxhen, e jeni të sëmurë në urrejtje kundër Rugovës.Po faktet dhe dëshmit që do të dalin e disa dhe kanë dalur do e dëshmojnë se ju si vëllezër e në veçanti Ibrahimi, jeni përçarsit më të mdhenjë, shpifsit dhe dredhakët më të ligj dhe thirreni si themelues i LPK- e LPK-ja sot qeverisë Kosovën, dhe shifeni gjendjen se ku është Kosova, kush janë pasanikët milioner e ndoshta edhe milioner në Kosovë- e ju jeni pjesë e tyre…Eh Qerim zeza, po te ishe i sinqert e të tregosh ti e vllai yt Ibrahim Kelmendi për gjitha pisllëqet që i keni bërë,kishin me i trishtue shqiptarët.Shkurt këte qe ju e bëni e vazhdoni ta bëni ska asgjë të bëjë me të miren e shqiptarëve edhe pse në intervisten e juaj te përgatitur nga argatët e UDB-es apo SHIK-ut ju këtë e dini më së miri.

  Reply to this comment
  • LORI May 1, 13:46

   O Hasan
   Po ç’m……….in ke qe ze me ate goje te qelbur emrin e te madhit ENVER HOXHE .Nuk e kuptoni qe sa here ju spiuna te qelbur zini ne goje Enverin aq here i risni vlerat atij burri .Ibrahim e Sali ky komb nxjerr perdite ndersa ENVER HOXHA ky komb e nxjerr njehere ne 500 vjet ,por ku ta dish ti mor cono ma mer mendja qe ti je, o duke luftu ne Siri, o je me byth perpjete duke u fal ne xhami , o Hasan turqia!!!!!!!!!!!!!!!!!,prandaj nuk behet ky komb sa te jeni ju xhihadistet neper kembe .

   Reply to this comment
 29. TETOVA BIJARE February 23, 10:36

  Qerim Kelmendi eshte Atesit nuk mund nje njeri intelektual ose patriot te jet ateist hmm mos i perket as nje perkatsie hmm turpp QERIM SJE PATRIOT JE NJE NJERI I SHITUR ME SHIK-UN OKKKK

  Reply to this comment
 30. TROPOJANI February 23, 12:36

  A KA NDONJE DEMOKRAT TE ME THOT MENDIMIN E TIJ PER THYERJEN E EMBARGOS NGA SALI MOTERQIRI FISQIRI?

  Reply to this comment
 31. sxopiqot February 25, 12:14

  DHE SKA SE SI TE JETE NDRYSHE.Sali Berisha,ky djal besnik i mesimeve te Enver Hoxhes. eshte fatkeq

  Reply to this comment
 32. sxopiqot February 25, 12:25

  eshte fatkeqesia me e madhe qe ka perfshire Shqiperine.Cdo gje qe ai shpreh dhe cdo veprim qe ai ndermer ,jane gatuar ne kuzhinen e Beogradit.Ata qe sot perfaqesojne PD ne qeveri ,ne kuvend dhe ne strukturat e tjera shteterore le ti lexojne me vemendje keto te verteta dhe po te jene persona me integritet le te bejne ate qe duhet bere.Po pse o vellezer shqiptare jemi kaq miop ndaj qevdrimeve dhe veprimeve te ketij njeriu te shitur dhe qe na qeverise?Nuk ka nevoje te bejme asgje me shume vecse ta largojme Sali Berishen nga qeverisja me ane te votes.Shkoni para kutis te votimit dinjitoz dhe te kthjellet per te hequr nga vetia e jone nje te keqe te madhe.

  Reply to this comment
 33. Gezim February 28, 22:28

  Histori tipike shqiptaresh ku shahet me rrenje e me dege ku akuza per spiun eshte fillimi, mesi dhe fundi i kesaj palo interviste. Nje detaj eshte i bukur. Berisha del edhe spiun serb, edhe fondamentalist islamik. Sikur nuk shkojne te dyja apo e kam gabim

  Reply to this comment
 34. Rexha March 3, 23:54

  Qerim Kelmendi nuk e dini qe per bashkshorte e ka marr vajzen e migjes se tij.Ja kush na paska mbetur te na shtjellon detyra.
  Thaqi,Qerimi Lima,Saramatet kan gishte ne keto vrasjet qe na i permende Qerim shpiuni.
  Ndoshta Berisha nuk eshte i paq,por keta kane mjeshtri qe flliqesirat e tyre tjua hedhin tjereve.
  Sa per qe i shpifet Berishes se kinse i ka shite derivate serbise,Fatos Nano me Ramen keto gjera i kane bere e jo Berisha.Por Enveristet kane pervoje tju shpifen patrioteve kinse jane njerez te udbes serbe.
  More Qerim zeza;Ti thua se du grupe qe kan qite arme ne kosove ,si Adem Jashari dhe Ilir Konushevci,njeri nga keta i ka paraqitur shoket dhe ne kosove i paskan nise serbet ti burgosin.Cili sipas teje paska qen shpiun?Ademi apo Iliri?A je ka e sheh veten se kush jeni ore faqezi?

  Reply to this comment
  • Maksi July 13, 19:46

   Or Rexh laperi. Saramatet kan majt zi kur u vra Ilir Konushevci.Kam qelluar rastesisht te ata ne Kukes. Oj lop.

   Reply to this comment
 35. Rexha March 4, 00:04

  Mbeta pa ju tregue edhe nje gje per vellaun e Qerimit,Ibrahim Mutin qe eshte i pari mbas perfundimit te luftes qe e ka nisur nismen per pajtim me vellaznit serb.Shkoni ne rts i Kelmenda he udbasha .

  Reply to this comment
 36. Kol Tivari March 4, 01:25

  Rexhe Idioti prej Kosove. Ndigjo mor shkop shurre. Kur shitej nafte dhe Sali Berisha priste ne takime Bullatoviqin dhe Arkanin,Fatos Nano ishte ne Burg. Edi Rama ishte emigrant ne France. Me naften e Sali Kurve Vicidolit u vrane 8000 Myslimane ne Serbrenice. Me naften e Sali Berishes u vrane mijra Kosovare te pambrojtun. Ti Rexhe paske ken kokrra e spiunit te UDB-se,se e mbron bashkespiunin Sali Kurve Vicidoli. Historite qe tregon Qerimi ne i kena dijte dhe i dijme. Fatos Nano e ndihmoi luften ne Kosove,me arme dhe ushtarake. PS strehoi e mbajti mijra kosovare te shperngulur dhe bani mire,por disa plehna si puna jote asht dasht me i var per veshesh ne kufi,sepse e keni harram ndihmen. Fatos Nano vertet ka than,-si kryeminister i Shqiperise,jam ne lufte,persa Kosova asht ne lufte,por plehna si ti kerkoni plumbin ballit si antishqiptar. Te tregova ku ishin asokohe Nano dhe Rama kur kurva spiune Sali Muti ndihmonte Milloshevicin. Mos ha mut ma Rexhe,por informohu ma mire.

  Reply to this comment
 37. Kol Tivari March 4, 01:58

  Pse u masakru Fehmi Agani e Brahimit{I hangert shpirti mut} nuk ja thyen as nje xham te zyres??? Te dy ishin drejtues te LDK-se,por i ndjeri Fehmi Agani ishte patriot,kurse Ibrahim Rugova ishte thjeshte Kolaboracionist i pushtuesit Serb. Vrajeni mendjen o njerez,se Rugova e Berisha jane ne listat e agjenteve te UDB-se. Sot asht djeg dosja e Rugoves,por e Berishes ekziston e plotsohet perdite. Miku i tije familjar Damir Fazllic asht nderlidhesi. Kosovare shkerdhata,mos na e ndyni kete forum,sepse ju keni qene neper Europe,kur ne i kemi perjetu keto histori te dhimbeshme per popullin kosovar. Mbylleni sqepin e futeni ne mut,kur nuk dini asgja. Ne Shkoder bredhte me Gazideden e Berishes Zllatko Raznjatevic{Arkan} Une e kam pare disahere neper Shkoder,kurse ju as e keni njohe ftyren e tije. Tradhetia e popullit te Kosoves asht ba ne Shqipni mor trapa e ju nuk dini,vec me leh. E doni Sali Kurven??? Me 23 Qershor e cojme ne burg e mbas burgut hajde merreni.

  Reply to this comment
  • Mollosi February 15, 18:38

   Prof. Fehmi Agani dhe prof. Ibrahim Rugova ishin te pandashem. Ata ishin truri dhe zemra e shqiptareve te Kosoves. Kete shume mire e dinte Serbia, prandaj e vrau prof. Aganin. Dr. Rugoven nuk e vrau sepse ai kishte mbrojtjen amerikane. Ne keto rrethana Serbia vendosi qe dr. Rugoven ta vrase politikisht, duke e kidnapuar dhe nen tyten e armes ta kushtezoj per bisedime. Por populli shqiptar e dinte se kush ishte Rugova, prandaj edhe e votoi me shumice ne te gjitha zgjedhjet.

   Reply to this comment
 38. MURAT HULI March 19, 01:27

  NDERIM FAMILJES KELMENDI PER KONTRIBUTIN E DHENE. DASHURIA PER ATDHEUN E POPULLIN,ZGJUARSIA,SAKRIFICAT E PA NUMURTA,VENDOSMERIA E BEJNE QE TE RADHITET NE PARAROJEN E KOMBIT.LAVDI VEPRES SE TYRE.

  Reply to this comment
 39. Gramoz July 1, 22:14

  tre te katertat e shqipetareve te shqiperise e dine te pakten qe berisha eshte anti shqiptar po e keqja na vjen nga vellezerit qe nuk duan ta kuptojne kete te gjitha keto o vellai yne eqe na tregon jo qe ne nuk i kemi ditur po keto jane renqethese per te gjithe kombin ju lutemi beini publike qe ta heqim qafe murtajen e kombit

  Reply to this comment
 40. Nona nga Tirana April 30, 22:53

  E lexova me kujdes shkrimin e zotnise se lart permendur. Sigurisht pajtohem katerceprishte per qendrimin anti atdhetar,antishqiptar te Sali Berishes. Nje pjese te kesaj historie e dim ,pasi ate thenien ne mes te Tiranes e ne mes te dites : “KUsh firmis Rambujene eshte TRadhetar” qe ka thyer embargon e vendosur nga nderkonbetaret e u ka derguar nafte Serbeve , qe shiku I Gazi Dedes zhduku Remzi Hoxhen me urdher te Saliut , qe e mbesa e tij del hapur e mbron uliganet qe rrahen djemte tane ne mes te dites ne Stadium, I dim . I dim gjithashtu edhe shkaterrimin e Shqiperise……. por I dashur Kelmendi,ju qe kini fakte, si dhe deshmite e te tjereve si Ismet Haxhia, video ku degjohet zeri I Saliut I future ne mes te trimave ne TRopoje ,ku kerkon gjall a vdekur ne Tirane nje nga djemte e Hakljave , ka ardhur koha qe ai duhet t’i paguaj. E pagesa nuk behet duke komentuar,pasi keto dihen, por duke e paditur ne gjykate si tradhetare e bashkpunetore me armiqte e ketij vendi. Koha ka ardhur I dashur ,koha nuk pret qe ky te laj mekatet qe I beri ketij vendi me emrin SHqiperi,duke furur edhe Kosoven ,jo se Kosova nuk eshte SHQIPERI ,POR RRETHANAT E KANE LENE AKOMA TEORIKISHT ME VETE ,PASI PRAKTIKISHT FEMIJA ESHTE NGRITUR NE KEMBE E KA FILLUAR TE ECI. Edhe Europa me SH B A . e shojin qe po ecen ,po nuk japing ende doren ,pr e lene qe te eci vet,pasi behet me I forte. Ne mos ne gjykatat shqi petare ,te denoncohet ne Strazburg.

  Reply to this comment
 41. DIONI(Gjilan) April 30, 23:31

  Vllezerit Kelmendi,jane atdhetar Shqiptar.Ibrahim Kelmendi,atakohet tmerrsishte nga Berishistet dhe Rugovistet-sepse demaskon te bemat e´tyre antishqiptare.Ibrahim Kelmendi,ka 5000 miqe ne fb-nga gjitha trevat shqiptare.ndiqni ne fb dhe binduni per nivelin e larte intelektual dhe atdhetar.

  Reply to this comment
 42. Mikel May 1, 00:03

  Te lumte o luftetar i trojeve shqiptare!!!Edhe pse paska dale 2 vjet me pare une tani po e lexoj.Keto te verteta duhen thene me patjeter dhe ne shqipetaret ketu nuk duhet ti votojme asnjehere keta te rinjte qe na solli SaliSerbi!Kurren e kurres!!!!!Sepse po te jene keta nuk do kete faktor shqiptar ne ballkan!!Shikojeni sot se si eshte gjendja e Shqiperise mbi ballkanin!Kaq mjafton per ti kuptuar disa gjera!!Flm Z.Kelmendi Zoti te bekkofte!!

  Reply to this comment
 43. rrahman kosova May 1, 01:46

  Per tu bindur se jan kto gjera te verteta apo jo,mjafton vetum nje fakt,si arriti vajza e sali berishes te punonte ne DEPARTAMENTIN E UNMIKUT ,si arriti qe kryetari i sotem i opozites te ishte perkthyes i departamentit te UNMIKUT per krime gjate luftes ndaj serbeve,dhe si u sajua shtepia e verdhe,qe njeri ne bote nuk e beson kete,se mund te ket ndodhur,por ishte ne sinkronizim te plote me prokurorin e serbis se gjoja UQKja ka bere krime dhe ka nxjerr organe serbeve ne shqiperi,dhe kto akuza me se shumti i perkrahen ne PE parlamentaret e PD se delagacionin e shqiperis kur u votua rezoluta qe paraqiti DICK MARTI ;kunder votuan te PSse kunder votuan nje apo dy delgacioni i shqipetareve te Maqedonis kurse te shqiperis qe ishin te PDse votuan pro rezolutes,njeri me kujtohet emri ishte ILIR RUSMAJLI i PDse Pra ne deshmin e sajuar nga prokuroria e serbis e perpnuar nga karla del ponte i ndihmuar nga kryetari sotem i opozites LULZIM BASHA ,jan kto gjitha te rsastesisheme,dhe luli qe ishte aq i zellshum i dexhueshem pa qen ndonje figur poltike prej punes ne UNMIK hopaaa e ne strukturat e larta te PDse .kjo tregon se ato qka thote zoti kelmendi jan mese te sakta,dhe kur i shtojm ktu edhe elementin LDK-LKJ qe i ka dhene mese shumti deshmi te sajuara UNMIKUT kunder UQKes dihet ka pas lista te perpiluara nga ana e LDKse perv krimet qe gjoja ka kry UQKja, dhe vjen njeriu vete ne perfundim se SALI BERISHA dhendrri ICERRNAGOREVE ,e miqte e sali berishes jan nipat e ish shefit te sherbimeve sekrete te serbis,dhe Ju kujtohet kur tallke ME FLANI NE SHPREHJE; k…….qeee sali me tere popullin shqipetar merrte dhe ne mbledhje te siguris kombetare fazliqin,une si kam bere kto gjera por jan fakte,qe kush mund te mi mohoje kto fakte do i kerkoje flaje,por jan gjera qe i kemi pare qe kan ndodh.

  Reply to this comment
 44. Artur May 1, 03:48

  cdo dite qe kalon shohim se kemi shume bije bastardhe ne rracen tone. Zoteria genjen ne cdo fjale qe thote, ne cdo fakt qe gjoja zbulon eshte mashtrimi i rastit. Kjo corbe e prishur eshte sajuar nga Fatos Klosi me shoke kendej dhe matane kufirit, nga ato komuniste qe tradhetuan kete vend qe ne 1944 dhe vazhdojne te vjellin ate corbe te prishur. Kush do ti besoje eshte i lire, por relitetin po e shohim cdo dite.

  Reply to this comment
 45. Arben May 1, 05:57

  RROFTE SALI BISHA.

  Reply to this comment
 46. lili May 1, 06:22

  Keta fotografia paskan bâ sa te duan,Kurse ne illégale regulli n1 eshte mos me bâ asnje foto qe mundet me komprometuar shokun tend! Keta ma shume pas kan punuar si spiuna qe sjellin deshmin shefave me keto foto se po ia deshmia se isha me fillanin e fillanin!
  Tash nje pyetje Ramushi kishte ne Levizjen edhe behet amerikan e mbretnor sot?

  Reply to this comment
 47. Bergenzug May 1, 06:44

  Pershtypje udhëtimi.
  Ishte viti 1991. Rastësisht, gjatë udhëtimit nga Trieste për ne veri te Gjermanisë, u njoha me vëllain e Ibrahim Kelmendit. Meqenëse ishin me makinë, udhëtova me te dhe dy shqiptarë te tjerë të Kosovës drejt Bochum-it. Në fund doja të përshëndetesha dhe të vazhdoja rrugën me tren. Ishte vonë dhe nuk më lan kursesi te vazhdoja rrugën atë natë. Fjeta ne shtëpine e tyre ne Bochum. E ndjeva vehten shumë të mirëpritur dhe të nderuar. Familje shume mikpritëse dhe bujare. Njerëz me të vërtetë fisnikë. Të nesërmen, para se të më përcillnin tek stacioni i trenit, vizituam një qender të aktivitetit të tyre intensiv për lirinë e Kosovës. Mbaj mend një shtyshkronjë me të gjitha mjetet. Materiale të shumta propagandistike, flamuj shqiptarë dhe shumë materiale të tjera. Te gjitha në shërbim të kombit tonë. Çdo gjë më la mbresa të pashlyeshme.
  Rastësia, apo fati, e solli përsëri të jem në të njëjtin traget me Ibrahim Kelmendin. Ishte fundi dhjetorit te vitit 1992. Tragetit ishte futur ne portin e Durrësit dhe po ankorohej. Para 10 minutash kisha biseduar shkurt me Ibrahimin ne ambientet e brendëshme te tragetit. Ai vinte për herë te parë ne Shqipëri. Dola jashte tragetit per të ndjekur momentet kur trageti fiksohet ne kalatën e portit. Vura re, se Ibrahim Kelmendi ishte mbështetur ne parmakët e bashit dhe shihte dhe përpinte me sy çdo gjë rreth tij. Në të vërtetë, e gjithë pamja nga anija dukej thellësisht e mjeruar. Në ëndrrat e tij, Shqipërinë e kishte përfytyruar krejtësisht tjetër. Ju afrova dhe desha ti flas. Kthehu kokën dhe me mes ngashërimit dhe lotëve qe i rridhnin çurge, arrita të kuptoj se më tha: “te lutem më ler vetëm”. Ato çaste nuk do të i harroj kurrë.

  Reply to this comment
 48. Pera May 1, 11:17

  Fisnik Hoti nga Klina ka drejtuar ca pyetje ne adrese te Qerim Kelmendit:

  Z. Qerim Kelemendi ke vite që përmes rrjeteve sociale po “informon”, dezinformon opionin për heroizim tënd dhe të bëmat e të tjerëve. Meqenëse je I hapur për publikun, duke u mbeshtetur në faktet që po t’i dërgoj, dua t’i shtroj publikisht disa pyetje:
  – Kush e ka dekonspiruar emrin e Zahir Pajazitit në rrethe shoqërore pas vitit 1997 kur ty të ka sjellur në Shqipëri për t’u shëruar?
  -Përse nuk i bëni publik të gjithë njerëzit që jeni takuar në Tiranë?
  – Pse nuk tregoni se ti nga atëher ke deklaruar se ke qenë illegal, i ndjekur për shkak të pjesmarrjes në sulmin ndaj policëve në stacionin policor në Qallapek?
  – Ku ke qenë I strehuar pas plagosjes se Ardian Krasniqit dhe përse e lë të plagosur me vdek?
  – Unë nuk du të të pyes me shumë, por si aktivist i përkushtuar që ke qenë, si pjesëtar i UÇK-së, duhet t’I sqarosh disa gjëra: autorizimi i yt i dhënë nga komandanti i shtabir rajonal të Dukagjinit, z. Ramush Haradinaj, me nr. rendor 31, datë 16 qershor 1988, si përfundojë në arkivin e shërbimit sekret ushtarak të Serbisë, i identifikuar me nr. Protokolli 10014543. Këtë dokument e ke poseduar vetëm ti. Mos ndoshta dikush ta ka fotokopjuar kur ke qenë në “gjum”?
  Dhe një pyetje shtesë dhe të fundit e kam për ty, që po e shoqërojë me dokumentin e evindentuar në sherbimin secret të Serbisë, drejtoria në Gjakovë, e Sigurimit shtetror serb, me dokumentin ERN U016-1365-U016-1368 të datës 23 shkurt të vitin 1998.( document i siguruar nga ne), i cili sqaron mirë se ti ke raportu në zyrat e sigurimit shtetror serb në Gjakovë më 23 shkurt 1998. Ti e di çfarë ke raportuar.
  Dhe në fund deshta t’pyes a është pseudonimi juaj “Jagliq”? Bashk me këtë shkres po t’i bashkangjesim edhe një pjesë të argumenteve, pa i nxjerrë të gjitha. Është mirë që të mos thirresh me në emrin e UÇK-së.

  Dokumentat ginden ketu:
  https://www.facebook.com/profile.php?id=100009267275555&fref=ts

  Reply to this comment
  • lili May 1, 12:12

   Zotni ,po vertetoni ketu kete gje:vetem spiunet bejne gjithe dit en fotografi per ku ishin ne ke ishin sepse duhet deshmuar vepra e tyre tek’bosset’e tyre!ky ketu deshmin se kishte bashkpunetor i serbeve e asgje tjeter! Ushtaret e vertete nuk bejne foto gjithe dit en pikerisht per mos me reziku shoket!

   Reply to this comment
 49. G May 1, 11:41

  I nderuar Zoti Qerim Kelmendi… Sipas artikullit te mesiperm ne e kemi Serbin me te madh ne shtepi…
  Pse pikerisht u ndal lufta pa e vrare Serbin e madh”Berishen” sapo iken serbet e vegjel!??
  Ndoshta eshte e lehte te flasesh tani apo te shkruash sic po bej une ne kete rast,por s do ishte me kuptim plote dhe me e lavdishme lufta dhe kuptimi i saj po te mos ishte me ne mesin tone qe ben njekohesisht homazhe te njerezit qe i vrau vete direkt ose indirekt Serbi madh!?
  Sidoqofte i u lumte qe arritet te flisni sot e jo ne kohen e duhur….ku ne nje fare mynyre do t iu hapnit syte sado pak njerezve me detaje ne lidhje me Saliun.

  Reply to this comment
 50. Vuthjani1 May 1, 12:04

  Intervisten e Qerim Kelmendit (shpirt madhit) ose Dema ne kohë lufte duhet ta lexojn dhe te informohen mir te gjith.Qera siq e thrrasin´m ne esht mbase i informuar ne ngjarjet e luftes se Ushtrisçlirimtare te kosoves .Ay njef personalitete te shtetit shqiptar si te atyre qe ndihmonin luften si atyre kundershtrar qe merrnin urdhrat e beogradit.
  Ky esht kryhu i djathet i Herojve Zahir Pajaziti Ilir Konushevci Adem Jashari, Adrian Krasniqit e mos flasim per fehmi e Xheve Lladrovcin Iljaz Kodren Muj Krasniqin(Kapuqin) e Shum personalitete ,sot mbas çlirimit dalin si çlirimtar dhe njerz qe kann organizue luften,prandaj esht mir te dihet e qdo kujt,dhe meritat ti jipen simbas Punes.Qerimi edhe si i plagosur edhe si i shkatrruar nga maltretimet e udbasheve shqifolsa po dhe nga merdhirja e kalimeve ilegale kufirin shqiptaro shqiptar sot e vuen spari ne shendet,qe esht knaqsi per kontributin e çlirimit te kosoves se e ti si e familjes se ti.Prandaj nga zemra Qeres Brahes e Shum tjerve i deshirojm shendet lumturi qe nspaku ne ket gjysem lirie ta gzojn kur dihej qe si kta si shoket e tyre ideal kishin bashkimin e trojeve shqiptare.

  Reply to this comment
 51. leonidha May 1, 12:48

  Respekt te vecante per gjith luftetaret e u.c.k. berisha dhe gjith bashkepuntor
  et e tjere te serbeve do te pergjigjen nje dite per tradheti kombetare.Shqiperia dhe vecanerisht kosova duhet te bejne kudes te vecante tani nga islamiket se edhe ata po bejne punen e lojen e serbit.Feja e shqiptarit gjithemone ka qene shqiptaria dikur te gjith kemi qene te krishtere ,le te kthehemi ne fene tone te krishtere dhe shume gjra do te marin drejtim tjter menjehere.Evropa eshte shume e ndjeshme ne kete drejtim ,kete mos e haroni idomos kosovaret.Ka ardhur koha qe shqiperia te dale nga lidha arabe eimponuar nga u.d.b. nepermjet berishesNe asgje sna lidh me boten e halldupeve turq e arabe e na lidh gjithecka me evropen.Ne kohen e skenderbeut ishim ne qe nen udheheqjen e tij mbrojtem evropen nga halldupt turq.

  Reply to this comment
 52. Nenny May 2, 00:17

  Ju lutem te gjith lexuesve te keti shkrimi munonu me jau ba te ditun cdo personi qe kontaktoni se kush asht SALI BERISHOVIÇI

  Reply to this comment
 53. koli May 2, 02:48

  Shqiptar hapni syte se ja u ka fut sakrahut serrbi me sali qelbesiren.

  Reply to this comment
 54. petriti February 16, 10:14

  Berisha e ka pranuar vete se ka ndimuar serbine me nafte per vrasjen e kosovareve dhe ne 97 ten gedecin dhe 21 janarin me 4 ter te vraret qe jane bere me qellim kot po e mbroni ju kosovare

  Reply to this comment
 55. "Horri i Bulevardit" February 18, 09:34

  Kush quhet tradhetar, ne Shqiperine e mbas vitit 90-te?!.
  Mos dikush duhet te hedhe bomben atomike, duke shfarosur popullin e vet, qe te quhet tradhetar?!.
  Veprimtaria e saleh berishes dhe familjes se tij, ne keto 25 vjet, ka qene dhe eshte teresisht TRADHETI E HAPUR, ne dem te kombit shqiptar.
  Por kush do e gjykoje, ska bythe as njeri, se kane frike nga destabilizimi.
  Qerim Krasniqi, nje luftetar i oreve te para e perforcon me fakte, tradhetine e salehut, ate tradheti qe ky pleh, e ka shfaqur hapur.
  Edi Rama, te kujtoj se po nuk u arrestua familja berisha, brenda ketij mandati, me keqardhje me duhet te them, se je i humbur.
  Vepro tani.

  Reply to this comment
 56. MH March 5, 13:32

  Sali Berisha ne nji fjalim te tijin ne gusht te vitit 1998 ka deklaruese: Ne shtator do vritet nji njeri i madh,dhe ne do te marrim pushtetin.Sic deklaroi asht dhe ndodhi.Perendimi i dha ultimatum Berishes:Nuk e njohim marrjen e pushtetit me force.Iku i dhjere me bisht nder shale.Humbja mbeti me ikjen nga kjo jete e Hajdarit qe dhe ky si ma siper del ne lidhje me serbaket.
  Si perfundim asht turp i madh qe populli i asja treve Kosove mban qendrim jo te lakmushem me Ameriken duke iu ven kundra e jo vetem kaq por dhe Skenderbeun e bajne anmik.Kjo me krijon antipati per mbare ate treve kosovet.
  E si perfundim te perfundimit:Shqiptaret nuk dijne te mirren vesht ndervedi po nuk bajne as shtet.Popull i zgjuar per tu hakmarre njeri tjetrit e mos me njofte dite te mire kurren e kurres.Lum ato qe jetune ne 50 vjet monizem ne nji qetesi te jashtzakonshme per te jetue i qete.

  Reply to this comment
 57. demo March 5, 13:49

  Edhe bomben atomike ja ka sajuar popullit apolitik,mikprites dhe te beses te katunarise se Tiranes,duke grumbulluar bashke 8 konvejere me barut,I vuri zjarrin dhe u kenaq duke vrare edhe baxhanakun,qe nuk e njihte.Fuqia e shperthimit ne Gerdec ishte sa ajo ne Nagasaki.Po ta kishte shperthyer brenda ne Tirane numuri i viktimave do te ishte i njejte.Po ka pasur hallin e familjes biollogjike.

  Reply to this comment
 58. Binjaku March 5, 15:17

  Iam i shastisur………….” Po përmend vetëm disa nga puntorët e shtetit shqiptar që u punësuan në UNMIK, në Departamentin për kriminalizimin e luftës së UÇK-së. Argita Berisha-Malltezi, Lulzim Basha, Edit Harxhi, Znj. Baleta, Jamarbër apo Jamserb Malltezi. Analizojeni pak se ku janë këta njerëz sot dhe çfarë peshe kanë ata sot brenda shtetit të Shqipërisë. Pra, i gjithë ekipi i këtij grupi, vjen dhe merr drejtimin e shtetit shqiptar, “

  Reply to this comment
 59. Shqip March 5, 17:20

  RESPEKT DHE JETE TE GJATE O SHQIPTARI ME VLERA QERIM KELMENDI.
  E VERTETE VONON POR NUK HARONE. TASH KA ARDHE KOHA TA ZHVESHIM LAKURIQE SALEN.
  SE BASHKU TE GJITHE SHQIPTARET E NDERSHEM LE TE NXJERIM NE SHESHE TE VRTETAT HISTORIKE QE BERISHOVICET, NANOVICET, E KOMPANI KAN BERE KUNDER SHQIPERISE, SHQIPTAREVE, KOSOVAREVE DHE TE GJITHE SHQIPTAREVE TE KUDONDODHUR.
  NE SE IZET HAXHIA KA PAS DORE NE VRASJEN E HAZEM HAJDAR KRIMINEL BAJRAKTARIT, DO TE THOSHA I LUMTE DORA, PO PERSE NUK E VRAU EDHE BERISHEN SE DO KISHE SHPETUAR KY POPULL NGA KRIMINELET BERISHOVICE, ASHTU SIC EDHE SHPETOI NGA HAJDARIVICET…

  RESPEKTE PER JU DHE FAMILJEN TUAJ ZOTI KELMENDI.

  Reply to this comment
 60. Guri March 5, 17:58

  Shumë i nderuar zotni Qerim! Shumë u falenderojmë për informacionin e sakte. Lutem, botojini keto fakte te pamohueshme. Botojini pjese pjese edhe ne gazeten superpatriotike: Gazeta Pashtriku. Ky botim behet pa pagese!!!! Nderime dhe respekt per Ju.

  Reply to this comment
 61. Koco March 5, 20:47

  Mirnjohje per botimin e kesaj interviste nga zoti Qerim Kelmendi i cili hedh drite per shume persona te Perkushtuar per ceshtjen e Kosoves , te cilet edhe jane prare e jane sot ne themelet e Shtetit te Kosoves , Sikurese edhe Anti Shqittaret Bastarde , Tradhetare te pa Skrupuj Sikurese pershkruhet edhe Monstra , Vrastari , Kryr kremineli Sahli Berisha me kafshet e shputen e tij .Material shume me vlera per te ndare nderuar a damkosur cilin do . material i cili u be shkak i shprehjes e prononcimin e gati 100 personave dinjitoze te cilet e plotesojne kete deklarim , shume me vlere mendoj eshte sugjerimi i bere rreth botimi ne gjithe mediat e Kosoves e me gjere i ketij Shkrimi Fondamental per te sotmen e te ardhemen e historise ku ne asnje menyre te mos ju thuret hymn e bojatisje ” Mesive te Reme ” Vecmar Kriminelit Vrastarit Shkaterimtarit , Intrigantit , te pa besit Sahli Qen Berishes

  Reply to this comment
 62. MUKI March 5, 21:04

  duke e ditur se si jemi dhe se sa leht bejme etiketimin e njerezve,duke e njohur shume mire Ibrahim Rugoven dhe peripetit e tij,urtesin ,dhe frigen e tij per popullin ai ne mendyr shum te mencur dhe te kujdesshme filloi formimin e FARKUT,si ushtri e kosoves,me njerez me eminent ne te ,si KOL:KRASNIQI minister i mbrojtjes.Eshte shum e pampralshme qe te quhen spiuj te UDB-se nga nje njeri qe pretendon se eshte formues i UCK-se,te gjith ata qe u orvaten per clirimin e kosoves jan patriot qenuk kusyen as jeten per vendlindjen e tyre duke e futur edhe diasporen qe nuk moren pjes direkt ne luft por ndan kafshaten e femijve te tyre per lirin e atedheut .Pretendimi te quhen udbash disa qe e deshen dhe luftuan per clirim te atedheut mua me duket se esht nje fjalor shum i ulet nga autori.me vjen shume keq qe kemi kete ves dhe po mundohem me cdo bashkebiseduestia crrenjosi kete ide dhe duhet qe cdo shqipetar ta ket ne mendje se etiketimi eshte gjeja me e ulet e nje njeriu.Ju lutem te gjith vellezerve qe te kursehen me etiketimete njeriut se po biejme si rraca me e ulet ne europ.TE GJITH ATEDHEDASHESVE ,LUFTETAREVE ,DESHMOREVE DHE ATYRE QE U ANGAZHUAN PER LIRIN E ATEDHEUT TONE IU PERKULEM,etiketuesve,kriminelev,hajnave,korruptatoreve dhe shoqeruesve te tyre iu them HARAM U QOFT DHEU QE E SHKELNI NE KOSOVE.

  Reply to this comment
 63. Mirdash agolli March 5, 21:24

  Sali Berisha eshte i vetmi burre shteti qe propogandoi,luftoi,me te gjitha menyrat dhe forcen e nje kryepushtetari per shpalljen e pavarsise te Kosoves.Eshte i vetmi burre shteti qe shume burra te tjere te shteti shqiptar,nuk e bene per nje shekull,dhe e beri Sali Berisha per nje dekade.NESE NE PUSHTET DO TE KISHIN QENE JUGORET,KOSOVA PERSERI DO ISHTE NEN SHTYPJEN SERBE.JU QERIMER APO ADEME QE NUK JINI GJE TJETER VECSE KOMUNISTE TE SHITUR TEK UDB JUGOSLLAVE,HIDHNI VESHTRIMIN MBI PERIUDHEN NJE SHEKULLORE TE PUSHTETAREVE SHQIPTARE.TE GJITHE JUGORE.TE GJITHE E QELLUAN DHE E HENGREN NE SHPINE KOSOVEN.JUGORET QE NGA UDHEHEQSIT DHE DERI TEK ORDINERET I URREJNE KOSOVARET DHE KURRE NUK DUAN NJE SHQIPERI ETNIKE.ATA EDHE SHQIPERINE E DUAN TE COPTUAR.KUJTONI VITIN 1997 KUR LABERIA NE VLORE BERI THIRRJE PER PAVARSINE E VLORES.NJE PJESE E QEVERITAREVE TE SOTEM ISHIN NE THIRRJEN:-“VLORA REPUBLIKE!!!”.NDERSA BERISHA E NGRITI ZERIN :-“KOSOVA REPUBLIKE”.JU QERIM DHE ADEM JINI PER ZGJERIMIN E SERBISE DHE SHKATERIMIN E KOSOVES.NJE BURRE I MENCEM KETU NE MERGIM ME THOTE :-“NESE SHQIPERIA DO KETE NJE VERIOR NE KRYE TE SHTETIT,SHPEJT DHE JO VONE SHQIPERIA DO SHKOJE NE KUFIJTE E ILIRISE SE HERSHME DHE NESE DREJTOHET SHTETI NGA JUGORET SHQIPERIA NDOSHTA E GJITHA DO JETE PELLGU I TIRANES DHE KRUJES,TE TJERA TROJE EDHE MUND TE SHITEN”UNE E BESOJ KETE POHIM.

  Reply to this comment
 64. Kurr su mbushem mend March 6, 08:24

  Shume e lige gjith kjo tragjedi e jona. Por me bene te semure kur keta “trima” kokethate jan arrestuar per shkak librave te tiranit me te eger shqiptar Enverit qe edhe zotin e vrau se deshiroj qe tia zinte vendin Enver-zoti qe e perdhunoj kombin tone deri ne palce per ideologji “Komuniste”

  Reply to this comment
 65. NN July 23, 13:20

  Ia hangshi koqet Sali Berishes o pjell e flliqt komuniste o byth kuq o matrapaz te nen rusise

  Reply to this comment
 66. GRANIT DRENICA December 2, 10:43

  ENVER HOXHA -RROFSH SA KOHA !!!

  Enver Hoxha hë, T U N GJ A T J E T A
  sa t’ka shqiptarë e sa t’jetë jeta

  se, Ti shqiptarët n’dritë i qite;
  Ti, Shqipërinë e ngrite dhe e ndrite!

  Se, mos t’ishe ti o Enver Hoxha-ZOT
  shqiptarët do ishin si lopët dhe L O P Ë !

  Por, prej se po mungon Ti, o ZOTI-Enver Hoxha
  aq shumë shqiptarë, prapë u bënë SHTAZË;

  u bënë BERRA e më berra se BERRA !?!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim