Enigma Merkel – (Kopertina)

August 22, 2014 16:02

Enigma Merkel – (Kopertina)

August 22, 2014 16:02
Komento

34 Komente

 1. rrahmani August 22, 08:33

  I love this newspaper

  Reply to this comment
  • Me ka cu nona me la gojen August 22, 20:31

   Thone qe Likja eshte fresku me uje me akull

   Reply to this comment
   • VIKTORI August 22, 21:36

    Salushi per me largu vemendjen e popullit shqiptar dhe te medias nga grabitje e bankes se shtetit nga Fullhani dhe klani i tij, me ndihmen e sherbetori te tij besnik Artur Qenit po ban shume zhurm me skandalin e Sarandes. Po tash cfare zhurme do te baje per Konferencen nderkombetare per Ballkanin ne Gjermani ku Edi Rama do te jete nder eksponentet kryesor te kesaj konference?

    Reply to this comment
 2. Dielli mbi KORAB August 22, 10:22

  O Gazeta Dita po kujt i intereson se çfare mendon Berisha per Kancelar Gjermane??.
  Pse na e nxirrni Sali Berishen ne kopertin??
  Shqiptaret jane te ngopur me bemat dhe theniet e Sali Hajdutit e pinjollve te tij.
  Ai i ka duart e lyera me gjak dhe nje zonje e nderuar si Angela nuk takohet me Vrasesit e popullit te vet.
  Ju lutem mos na e shpifni me Sali Gerdecin.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA August 22, 10:45

   I nderuar miku im “Dielli mbi Korab”,
   E gjej me shume vend verejtjen Tuaj.
   Sali Primitivi na eshte bere ne shqiptareve Sinonimi i Djallit.
   Dihet tashme kush e mbron kete Mafjoz Primitiv.
   E mbrojne ata qe e duane ta kene Shqiperine bahçen e tyre!
   Sa per zonjen Merkel dhe gjermanet , atyre qe u intereson, e njohin Kodoshin shqiptar me dhembe e me dhemballe….
   Pershendetje miku im prej Hamburgu.

   Reply to this comment
   • emigrant August 22, 11:22

    Ore ju mire e kini po e keqja nuk largojet thjesht duke bere sikur nuk e shef.
    Saliu eshte aty ne qender te pushteteve ne Shqiperi dhe cdo perpjekje per ta injoruar eshte naive.
    Ka ende pushtetin e drejtesise, ka ende gjysmen e ekzekutivit, ka presidencen, ka sherbimin informativ, ka aq deputete sa ka ne Parlament.
    Si te mos merren gazetat me me te? C kuptim ka kjo? Derisa te veje atje ku ka vendin, do merren qe cke me te

    Reply to this comment
    • ziku August 22, 11:23

     Ka edhe takatin per tu marre nga mengjesi ne darke me te gjithe 🙂
     Kurse rilindasit qe ka perballe duan te shpenzojne kohe dhe me ca gjera te tjera veq politikes 🙂

     Reply to this comment
   • Dielli mbi KORAB August 22, 15:30

    😉 😉 😉

    Reply to this comment
 3. Tartufi August 22, 12:12

  @ziku
  Kur i kerkuan nastradinit njehere,kush eshte mbreti me fat madh ne kete bote. Nastradini
  ju tha,ai mbret qe ka popullin me hajvan per ta qeverisur eshte me fatmadhi mbret.

  Dele,bekuar,mban bariu
  coban bagetish,eshte dhe Saliu

  Mijra dhi,ka fshat Erindi
  kope me kecer,mban dhe Ervini

  Eshte per te qeshur
  e eshte per te qare
  nje pjese eshte e xhveshur
  tjetra eshte gomar
  nje pjes eshte e shtipur
  tjetra eshte xhandar

  Eshte per te qeshur
  eshte per te qare
  nje pjese eshte e xhvatur
  tjetra pa kandare
  nje pjese eshte thurur
  tjetra eshte kurvare.

  Eshte per te qeshur
  eshte per te qare
  nje pjese na hedh valle
  tjetra per ne vare
  mjere per miletin
  qe eshte themel dale.

  Reply to this comment
 4. Misteri August 22, 15:52

  E zgjodhi se te tjeret jan me dinjitet ky eshte Perves.Ndoshta kur te kthehet karagjozi EDI RAMA do na thote me tha MERKEL per FULHAJNIN

  Reply to this comment
 5. beni August 22, 15:55

  Urime z. Rama…njeriu i duhur per Shqiperine, progresist dhe visionar. Demokrat dhe modern. urimi im eshte ta besh Shqiperine zonje.

  Reply to this comment
 6. Ben August 22, 15:56

  Eshte nje titull ne kete gazete,ku thuhet”..kthese e diplomacise gjermane,rol ne rritje ne zonat me konflikt”.Thua ta kundershtoje”syrin e mire te Merkelit per Ramen-sipas Kazhanit”?
  Megjithate eshte gje e mire,pavaresisht mendesive.

  Reply to this comment
 7. drenicak August 22, 15:56

  Po lulushi e salushi si po ndjen ne keto qaste!!???

  Reply to this comment
 8. mozart August 22, 15:57

  JEMI TE GEZUAR NGA PERFOMANCA QE KRIJOI QEVERIA E RILINDJES DHE KRYEMINISTRI YNE I ZGJUAR , MODERN E PERENDIMORE SHQIPERISE ME REFORMAT QE NDERMORI PASZGJEDHJEVE TE 23 QERSHORIT GJITHASHTU INKURAJOJME QEVERINE QE TE MOS HEZITOJE ME REFORMAT TJERA JETIKE SI AJO NE DREJTI ARSIM E TJERA ME GJITHE PENGESAT QE PO I KRIJOJNE GRUPI I FAMILJES SE KORRUPTUAR B B B PASI POPULLI ESHTE I VENDOSUR TE JU PERKRAH DERI NE FUND . DYSHJA NANO BERISHA DHE LULI DUHET TE VIHEN NE BANGON E TE AKUZUAREVE PE KOHEN E HUMBUR NE KETO 23 VJET .

  Reply to this comment
 9. naim August 22, 15:58

  sot cdo shqiptar duhet te jete krenar per kryeministrin qe dje ish kryebashkia i perzgjodh si nje nga me vizionaret me te mire te globit,tashme po qendron ne krahun e djathte te liderit te BE, Besoj se media qe konsumoj 150 miljon leke per tre muaj nuk do ta pelqej,mos u shqetesoni qytetar te ndershem se po te kishte pak dinjitet do kerkoni falje qytetareve ata qe dogjen dhe per pak Tiranwn ……….. armet kimike u asgjesua dhe shqiperia nuk pati shancin historik te jete ne nje agenden e dy superfuqite, ku jane sazan guret dhe shkembejte e saliut……………Kujdes se mos HARRONI TE PROTESTONI PSE PO TAKOHET ME Lideren e Evropes………….

  Reply to this comment
  • DETARI August 22, 15:58

   EDI RAMA
   eshte me i miri i Europes dhe sigurisht Babaj i Ballkanit !Sado qe njerez te ulet ,flasin si pidhi i motres se tyre per Edin ,por faktet jane kokforta .Edi Rama pas 10 vjetesh ,do te nderohet si heroj i Europes dhe jo i vetem Ballkanit.Eshte njeri me largpamesi dhe liberal ,do drejtesi dhe rregull ,do shtet dhe nji Shqiperi te bashkuar dhe te forte ,dhe nga une te rrosh sa malet o njeri i mire !

   Reply to this comment
   • Babai i Ballkanit August 22, 16:54

    O Detar,mos e bej muhabetin p..dhe k..! Respekto veten,familjen,prinderit dhe njerezit e tjere,se Babai i Ballkanit,nuk na meson te jemi pa edukate.
    Mos u bej gangster interneti,bir!

    Reply to this comment
 10. beni August 22, 15:59

  Po suratin e Saliut duhet te kapni ne momentin qe z Merkel do flas me Ramen,ajo foto do jete futua me reale e Sali Bishes. Te plasin Serbet dhe sebovici Shqiptare Salivici

  Reply to this comment
 11. shpatar August 22, 17:17

  Pse o te uruar komentues allakateni te gjeni arsyet qe znj.Merkeli ka zgjedhur te dali me K/Ministrin shqiptare ne konferenc shtypi.Ajo eshte e plotfuqishme jo ne Ballkan por dhe ne Evrope e me gjere .Te njejten gje beri dhe Bushi qe u takua dore ne dore me katundaret myslyman te Krujes.
  Nuk e vrisni pak mendjen e te nxirrni ne pahe vlerat e mbrekullueshme qe ka ky popull i cfilitur ne Ballkane.Popull qe nuk ka bere asnjehere keq nje populli tjeter. Popull qe u ka hapur dyert kjutdo ne Ballkan.Popull qe nuk percmon minoritetet ,bile i ve dhe te drejtojne shtetin shqiptare gje qe te tjeret nuk e bejne.Popull qe fene e respekton pamvarsishte besimeve e racave te popujve . Popull qe ka luftuar per ti zbuar te huajte e jo ti sulmoje ata. Ja pra keto jane arsyet qe vlersojne K/Ministrin shqiptare qe perfaqson nje popull model ne Ballkan .
  Fatkeqsishte keto vlera nuk jane vlersuar nga vete politika shqiptare.Jane shperfillur duke e sabotuar kete popull te kete vendin qe i takon ne Ballkane . Cprisni ju te gezohen sllavet qe i kane futur kthetrat ne cdo qoshe te Shqiperise .Spiunet e te shitur kane punuar qe ne te mos ngreme kurre koken larte e te jemi ne bishte te Ballkanit per interesa te tyre. Merlkel ka dhe nje arsye edhe me te madhe .Tek shqiptaret shikon faren e saje qe do ta vendosi atje ku i takon .
  Vendosja e Saliut , si piktore ne ate diciture, eshte shume kuptimplote .Saliu vetem me keto keqinterpretime eshte marre dhe merret .Nje primitiv qe populli duhej ta hidhte ne koshin e plehrave, kur e kuptoje se cmendje ka per te, qysh ne 97 .

  Reply to this comment
 12. Kris August 22, 17:17

  Skenderbeu qendroi ne sarajet e Sulltanit
  Ahmet zogolli mike I Duces dhe beniamin i hitlerit.
  Enver Hoxha mike i Stalinit dhe i Mao Ce dunit
  Sali Berisha mik I Damir Fazllicit
  e-Di Rama mik I Merkelit. (te dytet ne europe)
  Bamb e bumb kumbore e madhe por pa qumesht ne okare

  Reply to this comment
 13. alfade August 22, 17:26

  Berishovic ,ziliqar ”in extremis” !!!

  Reply to this comment
 14. Taulant August 22, 17:35

  Detari perfaqeson kulturen rilindase.Mjafton ky komentues pe te mos hedhur syte ne kete gazete dhe jo me per shkruar si perversi Bedri.Te fala Sandrit

  Reply to this comment
 15. Xhema nga Tirana August 22, 19:43

  Lumturohem kur ndjej një afrim të Gjermanisë me Shqipërinë.
  Do të ndjehesha mjaft ligësht në se akoma do të ketë “djaj” që do të gjejnë “taktika” për t’a përbaltur edhe këtë eveniment ( ata, me siguri nuk e duan Shqipërinë si një “Zonjë e Randë”).
  Për mendimin tim, Gjermania së bashku me Austrinë, historikisht kanë qëmë në anën e Shqipërisë (nuk ka qënë problem dëshirash por…. Gjeopolitika).
  Më pëlqeu ideja e trajtimit të këtij artikulli të shkruar prej tre Autorësh.

  Reply to this comment
 16. M A R K O August 22, 21:53

  Berisha ka pas qejf sallamin ndaj nuk preferohej….

  Reply to this comment
 17. ti kaurr i derrit .... August 23, 09:28

  Do merzitet dulja, pse po lëmë gerqine me kokë mënjanë.

  Reply to this comment
 18. Kollodoku. August 23, 12:56

  Arratisur syrgjynosur, rraskapitur e katosur,

  kur ndjenja e inferioritetit te nje kombi te tere, ka shkuar ne permasa te llahtarshme, atehere shkruhen artikuj si ky i gazetes DITA.
  Si eshte e mundur qe kancelarja gjermane “te merret me shqiptare”, ,,,”te merret me kryeministrin e nje vendi qe shqiptaret vete nuk e duan”?
  Ky eshte thelbi i “habise” dhe “kureshtjes gazetareske” shqiptare. Emri i Sali Vucidolit dhe mendimeve qe mund te kete ai per kete takim, eshte i shtire dhe i pavend sepse nuk i intereson askujt dhe nuk ndryshon asgje ne kete procedure.
  Shqiperia ka sot nje trupe qeveritare dhe nje Kryeminister qe, pare ne aspektin politik, jep shprese se gjerat mund te ndryshojne per mire ne kete vendin tone te klouneve dhe dallkaukeve politike provinciale.
  Xhesti politik i Kancelares Merkel, eshte nje “kredi” qe ky vend i jep Kryeministrit te vendit tone. Le te jemi me shprese, qe ai do te jete i zoti ta shlyeje kete borxh???
  Ne te tjeret, do benim mire te mos merreshim shume me kete teme sepse bota nuk na kupton dot me “urine” tone te llahtarshme qe te huajt te na pranojne ne gjirin e tyre. Le te behemi njehere te vetme, europiane dhe le ti leme shpellat dhe guvat shqiptare te mendimeve.!!

  Reply to this comment
 19. Kris August 23, 13:14

  kur e do ka shume Merkeli Ramen pse mos ja falim .Po te doje I japim dhurate dhe Floririn e Saliun.

  Reply to this comment
 20. Besa August 23, 14:48

  Shkrime shume interesante, vetem ne nje pike mbeta pak si me dyshim, me sa di une origjina e larget e kryeministrit eshte nga Vlora.

  Reply to this comment
 21. Artur Ago August 23, 22:20

  Me pelqeu shume satira e Bedriut! 😉

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*