INTERVISTA / Izet Haxhia: Dhuna e 26 majit ’96 dhe takimi i Saliut në spitalin e Stambollit, ku “armiku i tij” Fatosi, hiqte rrudhat e moshimit

Ekskluzive-DITA May 26, 2020 07:25

INTERVISTA / Izet Haxhia: Dhuna e 26 majit ’96 dhe takimi i Saliut në spitalin e Stambollit, ku “armiku i tij” Fatosi, hiqte rrudhat e moshimit

Sot është 26 Maji.

26 maji i vitit 1996 mbahet mend si dita e vrasjes së zgjedhjeve të lira në Shqipërinë post-komuniste.

Ish-truproja e Berishës, Izet Haxhia, në një nga dëshmitë e tij në DITA ka rrëfyer edhe ato që di për ngjarjet e atyre ditëve që e shenjuan historinë e mëvonshme politike të vendit.

Më poshtë, pjesë nga intervista e dëshmitarit Haxhiaj në Dita:

 

– Kanë kaluar shumë vjet, por edhe sot e kësaj dite, Izet, flitet për zgjedhjet e manipuluara të 26 majit 1996. Çfarë dini ju për këtë ngjarje?

Kjo nisi që me fushatën elektorale, në shumë qytete i prishëm mitingjet e opozitës, në të tjera nuk u lejuan as të hynin në qytet për të takuar elektoratin. Kjo fushatë drejtohej nga Shërbimi Informativ dhe një segment i caktuar i policisë. Ky segment përbëhej kryesisht nga militantë të PD-së që filluan punë në polici thjesht se dëshmonin bindjet e tyre të verbra, jo për përgatitjen apo profesionalizmin e tyre.

Në 26 maj ka pasë një mobilizim të jashtëzakonshëm të gjithë strukturave që drejtoheshin nga SHIK. Kanë vepruar si gestapo. Berisha i ndiqte zhvillimet nga vila numër 4. Aty erdhi Gazidede me urgjencë kur u mor vesh tërheqja e të gjithë komisionerëve të majtë nga votimet dhe nga numërimi i votave. Fillimisht mbaj mend që na shkaktoi habi e hutim, por pastaj shtoi oreksin për mbushjen e kutive. Në disa zona u hodhën brenda kutive të votimit edhe fletëvotimet rezervë që ruhen për raste emergjente, gjë që çoi që disa rezultate të kutive të votimit të dilnin 120 për qind. As në kohë të Enverit nuk dilnin kështu. Vidhnin sikur po realizonin normat e prashitjes në atë kohë.

26 majiKush ka ardhur tjetër në vilë veç Gazidedes?

Erdhi Sabri Godo që ishte në koalicion me PD në ato zgjedhje, dhe dukej që ishte i shqetësuar. Pasi doli nga takimi me Berishën, e dëgjova që tha “ishalla do dali për hajër kjo punë, se mua nuk po më ngroh aspak kjo gjë”.

Gjithsesi Berisha kërkoi të hapej fjala që kishim informacione që tërheqja e së majtës nga votimet ishte skenar i parapërgatitur me urdhër nga Nikolas Gejxh, një antishqiptar i njohur. Por të vjen habi se si SHIK-u që survejonte çdokënd që donte në Shqipëri, nuk kishte arritur ta zbulonte më parë një skenar të tillë.

Mbaj mend që kur erdhi reagimi i parë nga të huajt ishte nga ana e ODIHR-it, që i quante zgjedhjet me shumë parregullsi e manipulime, kundërpërgjigja nga ana e PD-së ishte se edhe këta vëzhgues ishin të manipuluar dhe pjesë e komplotit të së majtës për sabotimin e zgjedhjeve të lira.

Erdhën dhe përfaqësues të SHBA që ofruan një formulë që u pranua edhe nga e majta për zgjidhjen e krizës, që me anë të shortit të zgjidheshin 45 zona elektorale dhe të kryhej votimi në to nën vëzhgimin e rreptë të institucioneve ndërkombëtare. Kjo nuk u pranua nga Berisha.

– Dy ditë më vonë, më 28 maj, në sheshin Skënderbej është parë një dhunë e egër kundër opozitës. Ju si e kujtoni atë ditë, Izet?

Sot pas shumë vitesh, nëse më lejoni, unë mendoj që 28 maji është fillimi i kthimit të pushtetit të PD-së në një pushtet fashist dhe policisë në një polici partiake. Rrahja që ndodhi ishte e pamëshirshme. Ai grupi i politikanëve të opozitës bashkë me përkrahësit e tyre nuk kalonin as të dyqind vetat.

Kush e kreu këtë akt dhune?

U krye nga pjesëtarë të policisë sekrete dhe të atyre të forcave speciale. Si operacion drejtohej nga dy persona: Nga Agim Shehu dhe Bashkim Gazidede.

largea_izet-haxhia-gr1410721987Ti vetë çfarë mban mend nga ajo ditë?

Atë ditë tek sheshi kam takuar ministrin e Brendshëm të asaj kohe (Agron Musaraj). Edhe ai ishte i habitur. Më tha çfarë po ndodh kështu. Ai me gungën në kokë me siguri që ka dhënë urdhër për këtë (e ka fjalën për Agim Shehun). Situata nuk ndodhej nën kontrollin e tij. Kjo ishte ajo që kuptova.

Ju vetë Izet nuk keni ushtruar dhunë?

Edhe unë jam bërë pjesëtar i kësaj dhune. Kam goditur një gazetar sepse m’u drejtua mua, më tha “çfarë po bëni, o kafshët e Berishës”. Për mua gjëja më e turpshme dhe më e rëndë ka qenë rrahja nga ana e policisë dhe SHIK-ut e profesor Servet Pëllumbit. Për profesor Pëllumbin pavarësisht nga bindjet, kam patur dhe kam respekt. Atë ditë është rrahur edhe masakruar edhe “gjenerali” i mëvonshëm i rebelimit, me urdhër të veçantë po të “gjeneralit” të mëvonshëm të shtypjes së rebelimit, Gazidedes.

Arben Imami?

Po. Kjo rrahje është bërë për arsye personale, sepse Imami gjatë një seance të parlamentit në vitin ‘96 ka sharë me libër shtëpie Gazideden që ishte në lozhat e këtij parlamenti. Gazidede nuk e kishte harruar këtë dhe ia ktheu borxhin Arbenit më 28 maj.

Ishte edhe koha kur lideri i opozitës së atëhershme të majtë Fatos Nano ishte në burg…

Election-Monitoring-North-8Në burg është një fjalë jo e saktë, sepse pas vendimit përfundimtar të gjykatës për dënimin e tij dhe çuarjen në burgun e Bënçës, Fatos Nano e kaloi pothuajse gjithë kohën e burgut nëpër brigjet e Jonit në Sarandë. E përdorte si hotel burgun.

– Megjithatë, në atë kohë Nano ishte nhë armik politik i Berishës, apo jo?

Dikur në ato vite edhe unë mendoja që ata ishin armiq të betuar të njëri-tjetrit. Por koha tregoi se ata ishin “armiq” vetëm me fjalë, derisa aleancën e tyre të fshehtë e bënë legale aty pas viteve 2000.

Dua t’u tregoj një fakt interesant që unë e mësova rastësisht nga një i afërm në Stamboll, mik dhe bashkëpronar i spitalit ku Nano bënte operacionet estetike të rinimit të tij. Në mos gaboj, ka qenë viti 2004. Në bisedë e sipër ai më thotë, “në spitalin tim ku ndodhet Nano, erdhi edhe Berisha dhe qëndruan gjatë me njëri-tjetrin”.

Nuk është e mundur, thashë.

Por në mbrëmje, në lajmet e televizioneve turke pashë që Berisha ndodhej në Turqi me ftesën e Mesut Yilmaz për inaugurimin e një centrali në Gebze të Turqisë, financimi i një firme me emrin ENKA. Duke ditur lidhjet e Berishës me këtë firmë italiane dhe me ortakun e saj turk Sharik Tara, kuptova që edhe ky takim i Nanos me Berishën ishte bërë.

Unë sot jam i bindur që “armiqësia” e Nanos me Berishën ka qenë vetëm në pjesën e dukshme, ndërsa në prapaskenë ka patur një aleancë të djallit mes tyre. Sic jam i bindur që fijet e saj i luanin si të donin duar që nuk ia kanë dashur kurrë të mirën Shqipërisë. Këtë e kam thënë disa herë dhe i qëndroj fort.

 

*****

Botuar në DITA në 22 maj 2015. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen e redaksisë dhe citimin korrekt dhe të dukshëm të burimit

Ekskluzive-DITA May 26, 2020 07:25
Komento

72 Komente

 1. e. May 22, 13:41

  Zgjedhjeve të 26 majit i parapriu një fushatë e ashpër elektorale. Rituali më i shëmtuar i tyre ishte zënia e rrugës me gurrë në hyrje të disa qyteteve, para se aty të mbërrinin krerë politikë të majtë për takime elektorale. Dhe në lajme, kjo jepej si një reagim i zakonshëm qytetar ndaj të ashtëquajturve kriptokomunistë, një epitet i sajuar nga Berisha që në fushatën për referendumin e Kushtetutës në nëntor të `94.

  Po ashtu, propagandës së PD-së gjatë fushatës, i ndihte dhe Robert Papa me emisionet e së dielës së ciklit ‘Fokus’, me ca medemek zbulime të mëdha të botës okulte komuniste, duke bërë djallëzisht “qark të shkurtër” mes së djeshmes së Hoxhës dhe PS-së aktuale, gjë që pati një efekt jo të vogël në votë.

  Gjykuar nga rrethanat sociale dhe një situatë ekonomike ku ndiheshin efektet e para të tregut të lirë e po ashtu dhe të firmave piramidale në shpërthimin e një deliri kolektiv mbi lumturinë që ndihej në ajër, PD ishte e avantazhuar për fitore, por fakti që vinte pas dy humbjeve rradhazi, të ‘Lokaleve’ në maj `92 dhe të referendumit për Kushtetutën dy vjet më pas, e kompleksuan aq keq, për ta kërkuar më pas fitoren në rrugë “rrugaçërore”.

  Reply to this comment
  • ... May 22, 14:01

   Që prej atëherë, çdo palë zgjedhje në Shqipëri u vulos me mallkimin e dyshimit dhe kontestimit të palës humbëse për manipulim e vjedhje votash, kundrejt palës fituese.
   Për këtë arsye, 26 maji duhet përkujtuar si dita kur “vota e lirë” ra heroikisht. Dhe do ia vlente të kish një përmendore kushtuar kësaj dite, ndoshta në një prej zonave zgjedhore ku rezultati në favor të PD-së ishte esktrem me kundërshtarin që kishte marrë zero vota!
   Z.Haxhia meriton respektin e cdo te penduari

   Reply to this comment
   • predator May 22, 14:02

    si nuk bejne gek ne Parlament 80 e kusur deputet e mazhorances per keto deshmi??

    Dhe te mendosh qe per nje shpulle qe hengri Strazimiti ne halete e Parlamentit, Saliu i njemije te zezave beri namin.

    Sikter, nuk ka burra Shqiperia

    Reply to this comment
    • aqifi (po i verteti ama) May 22, 22:48

     Propozim qe Izeti te shpallet “Rilindas prej verteti”. Kushtet qe ploteson:
     1. Po godet Saliun dhe PD-ne
     2. Po i vjen pas anes Edvinit dhe PS-se
     3. Jeton ne Turqi
     4. E shkruan dhe ri-shkruan historine si i do hajdari (jo Azemi)
     5. Eshte musliman i mire dhe fal 5 vakte ne xhami

     Reply to this comment
 2. arvanitasi May 22, 13:51

  Te lumte Izet.

  Reply to this comment
  • Precizim May 26, 12:37

   Fatos Nano e ka kryer burgun te plote, deri ne momentin qe shperthyen protestat e me pas u shperthyen edhe burgjet.
   Nga e gjeti Izeti kete qe Nano e ka kryer burgun ne Sarande ne brigjet e Jonit.
   Berisha nje kriminel dhe Nano nje i papergjegjshem, mund te kene patur momente marreveshjesh, por per shume kohe ishin armiq te vendosur te njeri tjetrit.

   Reply to this comment
 3. arvanitasi May 22, 13:51

  Je burre Malesie dhe e meriton kete epitet

  Reply to this comment
 4. Ballist i PENDUAR. May 22, 13:54

  Dhe me e bukura
  Mbasi Nano e beri Burgun
  Ne Plazhin e Sarandes
  Gjykata e Demshperbleu Tos Uiskin
  me 70 MELEON
  LEKA
  DUKE i marre keto nga Xhepat e Shqiptarve Fukarenje .

  Reply to this comment
  • Tartufi May 22, 16:18

   Shkruaj fshace te kuptojne hajvaneria…. po shkrove si nje derman nga Kallarati
   O ballist koqia replikat e Tartufit nuk do te jene shum goditese.

   Reply to this comment
   • Ballist i PENDUAR. May 22, 18:37

    Tartuf Gjiza .
    U ktheve shpejt sot a i Vrare ?
    te zu shiu ?
    A po ishte Ftohte andej lart nga stanet ?
    Xhishu njehere ,
    Lahu
    e pastaj kuvendo o Mavriu Ti .

    Reply to this comment
    • Tartufi May 22, 20:08

     O hajvani ballist te kam thene dhe nje here,mjerimin dhe
     buken me nje domate dhe nje cope djath resht per 6 muaj
     e kam lene ne vitin 1989 ,kur jam aratisur. Qe nga ajo dite
     qe kalova telat me gjemba te vendosura nga dylberizmi
     komunist per mjeranet shqiptar,ha c me do trapi e pi c me
     do bytha. Nje gje eshte e vertete o gomari i lezetshem
     ballist…. me mungon ai vend dhe miqte e atij vendi,qe nuk
     mi kane zevendesuar kurre ne kete jete me te gjitha te
     plotsuara.Kjo eshte dhe arsyeja qe ngelem ketu tek keto
     gazeta e shkruaj ,shahem dhe shaj se zvendesoj boshllekun e jetes ne mergim. Ballist hajvani ti per mua je
     argetim si shume te tjere ,qe qajne me lot se kane humbur
     te djeshmen,qe nuk hanin me shume se nje cope krodhe
     buke e te lidhur ne zinxhire nga pushti gjirokastrit.

     Reply to this comment
    • mirel May 26, 16:44

     Ballisti i penduar, pak me respekt per Tosin, nuk ishin 70 meleon, po 80 dora vete. Ishte burre zotni ai, i takonte te merrte me shume. Vuajti ne burg. Nuk e pame te dilte brgjeve te Jonit, por e mbajten me petulla populli i Tepelenes, si shperblim, Tosi e gjobiti Berishen me 80 meleon, qe i pagoi gjithe populli shqiptar, nga gezimi, kuptohet.

     Reply to this comment
  • return of the saint May 26, 09:38

   Bashke kane qene gjithe kohen per te vjedhur dhe per tu treguar shqiptareve se Kapitalizmi eshte i veshtire sipas versionit te byrose politike, po se shpejti fara e tyre e ndyre do zhduket nga skena politike fale SHBA-VE

   Reply to this comment
 5. Edi May 22, 14:04

  Ore po gjith keto te dhena prekuroria fle gjumeeeee ca behet keshtu bojkotoni zgjedhjet o popull deri sa populli te di te verteten dhe te ndeshkohen fajtoret…….megjithese jam i bindur se populli shqiptar eshte akoma ne gjume ….

  Reply to this comment
 6. hoxha May 22, 14:08

  PEr 26 majin dhe Nanon megjithatë, kanë mbetur pa u sqaruar dy dilema: E para, nëse vërtet PD i fitoi ato zgjedhje, pa llogaritur manipulimet?! Dhe e dyta, nëse fitorja u garantua pas largimit të komisionerëve të PD-së?!

  Si dëshmimtar i kohës, duke qenë dhe ish-komisioner, manipulimet kane qenë dramatike, pasi votat u vodhën me grushta. Por PD-ja i kishte të fituara zgjedhjet, edhe po mos kishte futur llërët deri në rëzë brenda kutive. Ndërsa manipulimet ndodhën në një përqindje të caktuar para bojkotit të të majtëve, e më pas u çuan në ekstrem kur të djathtët mbetën vetëm me kutitë, duke u sjellur si të dehur me votat.

  Reply to this comment
  • lexues May 22, 14:08

   Me vjen keq per ty qe ke shkruar kete koment,qe edhe pas me shume se dy dekadash,nuk e ke kuptuar se PD nuk ka fituar asnjehere ne Shqiperi.

   Reply to this comment
   • Pilo Lala May 28, 21:21

    Lexues, e ke thene te tera.
    PD nuk ka fituar kurre. Ka fituar dhuna, huri ndaj komisionereve te PS, qe ju vinin soben mbi shpine nje nate para zgjedhjeve, dhe ata firmosnin ku donte Saliu…

    Reply to this comment
 7. dk May 22, 14:09

  Berisha i vodhi votat me bekimin e USA dhe te Elez Biberajt.
  Ky eshte fakt i pamohushem.
  Cili eshte roli i Biberajt ne shkatrrimin e Shqiperise do ta gjykoj historia.

  Reply to this comment
  • LORA May 22, 21:53

   Pa dashur t’ju kundershtoj,mendoj se shkaku kryesor I vjedhjes se votes ne 1996-en ka qene vetem impotenca e neveritshme e PS-se,e cila per nje muaj e ftoi popullin e majte t’a votonte dhe ne mesditen e 26 majit doli si e dhjere ne TVSH ku njoftoi terheqjen nga beteja???????????????
   Per mua ai vendim ka qene me shume se nje impotence;ka qene nje prerje e pafalshme ne bese per tere ata komisionere te procesit,te trajtuar si lapangjoze qe nuk ishin kader t’a conin ne fund punen e nisur;ka qene nen rrogoz nje bashkepunim me vete dr.mortjen I katershes se zv.kryetareve (pellumbi,meta,hajdaraga,majko) te cilet pas kataklizmes se 97-es bashke me nano-kurven u bene garantet e paprekshmerise se dr.tritolit ose garantet e sistemit pa sistem,,,,”merr,vrit,ik e mos kij frike”.Nuk e kuptoj se ku e gjen arsyen e respektit per servet pellumbin Izet Haxhia.
   Kam qene vete ne 28 maj ne demostraten e njerezve te traumatizuar nga ai fashizem i paimagjinueshen, per dekorin e pordheve demokratike te propagandes zyrtare te kohes ;e kam pare vete agim shehun ne oborrin midis MB-se dhe Teatrit Kombetar se si drejtonte procesin e dhunes,,kam pare pensioniste se si goditeshin shtyheshin dhe hidheshin ne toke.
   Por ,ne te kundert te atyre qe deshmon Izeti,ata nuk ishin me qindra,ishin me mijera njerez ,nga te gjitha rruget qe mblidheshin ne qender te “Sheshit Skenderbej”,por qe nuk u lane te grumbulloheshin;kam biseduar me nje gazetare te huaj e cila kerkonte me ngulm se cfare do te benim me tej,edhe ajo duke ndjekur hap-pas-hapi njerzit.
   Ne fillimin e dates 27 maj (rreth ores 2 te mengjesit) kemi dale me tim shoq ne bulevard ,ku vinin verdalle rreth monumentit te Skenderbeut kamione te qelbur me njerez po aq te qelbur qe ulerinin si cakej per fitoren qe kishin korrur.I ulerinin henes ,se njerez nuk kishte fare ne bulevard.S’vonoi dhe aty ia behu makina e mortjemadhit brekedhjere.Ka qene nje skene ,pikerisht tek Bashkia e Tiranes,ku liri berisha e kishte nxjerre nga dritarja gjysmen e trupit dhe pershendeste cakejte ,me dy gishtat lart,,,ndersa dr.krimi ishte strukur ne sedilje,me nje pamje teresisht te trembur.Kjo pamje nuk do te me shqitet kurre nga kujtesa,,,per te me bindur se frika e tij per krimin e bere ishte ku e ku me e vogel nga ajo e krereve dhjeramane te kohes ne PS.Kjo ishte arsyeja qe triumfoi perkohesisht mortjemadhi brekedhjere.Sa kohe qe kalon, aq me vjen keq per te majtet qe atehere nuk e kuptonin se ishin te shitur dhe perdhosur nga djajte e tyre drejtues,,,djaj te cilet ende sot dominojne fatkeqesisht fatin e shqiptareve.

   Reply to this comment
   • Aldo May 26, 13:57

    Lora nuk e di me cfare syri i ke pare zgjedhjet e 26 Majit 1996, por kushdo e di qe zgjedhjet dhe jo vetem, njerezit, votuesit, kandidatet u dhunuan ne menyren me te paimagjinueshme.
    Pastaj me 28 Maj 1996 opozita u rrah barbarisht ne Sheshin Skenderbej, edhe pse zgjedhjet i kishte “fituar” Berisha.
    Zgjedhjet e 26 Majit, veprimi i drejte dhe i zgjuar i Opozites Socialiste, shenuan edhe fillimin e fundit te pushtetit personal te Berishes dhe te gjithe pasuesve te tij regresive e provinciale.

    Reply to this comment
 8. Albano May 22, 14:12

  Zoti Izet, te falenderoj shume per intervisten. Jam shume i impresionuar nga deshmia jetesore dhe shume e trazuar e juaja. Ju jeni nje njeri shume i sinqerte e per kete ju kam shume zili. Nje njeri i sinqerte eshte nje njeri i madh e ju jeni i tille. Nga cdo interviste, qe te eshte bere, une kam mesuar shume nga ju dhe per kete te falenderoj nga zemra. Te uroj shendet dhe lumturi ne familje dhe sa me shpejt te vish ne atdheun tend, te takosh njerezit e afert, farefisin dhe fansat, qe perdite behen te shumte. Te respektoj pa mase.

  Reply to this comment
  • frasherlliu May 22, 20:10

   Albano te jesh i sigurt se Izeti shok dhe koleg pune thote te verteten ne menyren me te paster,por ai veshtire te kthehet ne vendin e tis se pabesia shqiptare eshte krimi me i pandeshkuar ne vendin tone.Izeti eshte shfrytezuar ne menyren me te poshter nga regjimi fashist berishian dhe Izeti e kuptoi kete dhe me madheshti ka zgjedhur rrugen e te vertetes.Jam shok i tij dhe koleg pune qe me ka munguar dhe me mungon,shpresoj qe do te vije koha te çmallemi.

   Reply to this comment
 9. kalushi May 22, 14:29

  kam qene dhe un ne komision ..te djelen ne mengjes na dhunuan na thonin ikni.. nga komisionipataj ne oret e vona na kerkonin te ktheheshim. kantitdate per deputet i rrahen dhe i futen mbrenda

  Reply to this comment
 10. eR.Ma May 22, 14:30

  Izeti permend ca emra por jo te gjithe
  Mire eshte te kujtoni emrat e Vjollca Vokshit dhe te Robert Papes parardhesit e Blend Fevzinjve dhe Arjan Canerve te sotem. Te dy keta megafone te regjimit te Berishes, i bene nje te keqe te madhe popullit shqiptar, njesoj si falangat famezeza te xhupave te zinj tropojane.
  Jo me kot te dy llapaqenet e mesiperm jane quajtur edhe si “Gebelsat” e Hitler Berishes dhe mund te fajesohen njelloj me gjakesit e tjere berishiane per ngjarjet e mevonshme te ’97.
  Drejtesia do te vendoset nje dite.

  Reply to this comment
 11. 90 May 22, 14:32

  Zoti Haxhia dhe ju te nderuar komentues.
  26 maji eshte vetem nje nga tmerret qe Sali zgjyra i ka bere atij vendi te bekuar nga zoti dhe te nemur nga njeriu i mire qe vuan.
  Kete dobicin Sali neve na e la dhurate Ramiz Alia.
  Duke gjykuar ne kontekstin e atyre koherave te vrullshme te ’90-es dhe veshtiresite e nje kaste politike, te lodhur nga monotonia, per te shquar konturet e realitetit te ri qe po formohej, ka shume mundesi qe as ai te mos e kete kuptuar c’moster po linte ne krye te opozites se drejtuar.
  Me pak fjale Ramizit i doli djathi sapun. Ose sapun i thenshin, se do hynte ne pune per dicka, po ky doli mut i zi. Te mos flasim pastaj per ate fatosin qe s’u be njehere pioner. Ai s’e kupton se eshte i trashe, kafshe lendinash, po kur te vdese, njerezia do festoje.

  Reply to this comment
 12. ali shkodra May 22, 14:33

  mire ben Izet qe flet
  nje dite kur Shqiperia te jete e shqiptareve dikush do ti shfletoje keto deshmi
  Sali Berisha i ka shkaktuar mjaft te keqija popullit shqiptar. Ato jane numuruar nga debatues te shumte ne keto rubrika.
  Deri ne vitin 1996, per te fituar pushtetin dhe per ta mbajtur ate, Sali Berisha i shkaktoi deme te pallogaritshme Shqiperise, si:
  – Me ndihmen e sherbimeve sekrete serbe, organizoi vrasjen e kater deshmoreve ne Shkoder, me 1-2 prill 1991.
  – Orjentoi dhe realizoi shkaterrimin e ekonomise shqiptare.
  – Me ane te gjoja privatizimeve, i vodhi shqiptareve pasuri te pallogariteshme ai vetë dhe klani qe e ka ndjekur nga pas.
  – Duke e ditur se nuk do te fitonte kurre zgjedhjet e 1996, pasi i kishte provuar ne korrik te vitit 1992 ne zgjedhjet lokale dhe ne fund te vitit 1994 per Kushtetuten, ai pergatiti dhe realizoi vjedhjet e zgjedhjeve te 20 majit 1996.
  – Per te mbuluar bashkepunimin me Sllobodan Millosheviçin dhe Arkanin, vrau kosovarin Remzi Hoxha, pasi ky kishte prova te pakundershtueshme te bashkepunimit te Berishes me armiqte e shqiptareve Millosheviç-Arkan.
  – Rrahu barbarisht dhe dhunoi opoziten dhe popullin shqiptar ne 26 Maj 1996.
  – Per te mbuluar vjedhjet ne te gjitha drejtimet, pergatiti dhe realizoi ne vitin 1997 djegjen e gjithe Shqiperise.
  – Pas vitit 1997, e ne vazhdim Sali Berisha per te ruajtur pushtetin e tij filloi vrasjet kush ti dilte pengese. Vrasjet qe ka bere i kane permendur edhe shkrues te tjere, ndonje dite do ti numurojme edhe ne.

  Reply to this comment
 13. une May 22, 14:34

  Perjetuesit e dhunes ndaj opozites se kohes, qe demonstronte ne sheshin “Skenderbej” kunder vjedhjes se votes se asaj kohe (Maj 1996), nuk duhet ta harronin kurre ate qe ndodhi.
  POR JA QE E HARRUAN
  Dhe cdo te enjte vijojme e degjojme lehaqenin

  Reply to this comment
 14. cuci May 22, 14:37

  gjithsesi menxyra e kellirave vazhdon dhe sot e kesaj dite duke pergatitur skenare te mundshem me bojkot te zgjedhjeve dhe per krijimin e kushteve te pershtatshme me qellim krijimin e trazirave ne vend dhe sigurisht eshte po ky kopil politik qe orkestron te tilla ngjarjesh qeveria dhe organet ligjzbatuese duhet te jene vigjilente ne cdo moment

  Reply to this comment
 15. Rilindi May 22, 14:52

  AI QE TE RREH< TE DO.

  Reply to this comment
 16. Gjenerali i Saliut May 22, 14:52

  Po, Ku je o kryeprokuror! A don me per Salen e Shaban Memine!

  Reply to this comment
 17. m meko May 22, 15:10

  Hahaha I madh je Izet…C far karakterizimi brilant :- As në kohë të Enverit nuk dilnin kështu. Vidhnin sikur po realizonin normat e prashitjes në kohë të diktaturës….

  Reply to this comment
 18. Miku May 22, 15:11

  Ia paske hapur njeher krahun atij Shpetim Nazarkos eee? Te lumte dora.

  Reply to this comment
 19. Dumja May 22, 15:34

  Kesaj i thone se “AS ISAI E AS MUSAI ,AKOMA NUK ESHTE GJETUR FAJI”!Rrofte miqesia Shqiptaro-Kineze!

  Reply to this comment
 20. emigranti May 22, 15:42

  Sa here qe lexohet ky inteligjenti ne gazete te nesermen nuk mbahet mend se po njesoj, te njejtat histori. pra ” bath bath po nji koqe”. Me ato qe thote as na bon ner as na bon dom, vetem se shitet gazeta per ato “tifozet” e te dyja skuadrave, se per mu as mbi nermenper asnji prej ktyne. 70VJET RRUMPALL

  Reply to this comment
 21. Beqo May 22, 15:46

  SALIU KA RRAH NAZARKON, QENKA BERE DEMOKRAT NA FRIKA I SHKRETI.

  Reply to this comment
 22. Arben May 22, 16:07

  RESPEKTE IZET.

  Reply to this comment
 23. alphade May 22, 16:07

  Permendore gjigande per viktimat e 97-tes !
  Produkt i kriminelit
  Saliserb Beridhovicit !!!

  Reply to this comment
 24. Puka May 22, 16:07

  A i pranon kopeja e species saliere keto te verteta?

  Reply to this comment
 25. 5 May 22, 16:48

  I nderuar Izet

  je jo vetem atdhetari por dhe me trimi sot ne 10 miljon shqiptare dhe shqipfoles.

  ju po beni nje gabim fatal…

  ndersa ju tregoni per super krimet e berishes…nga ana tjeter Donald Lu-ja shkon takon krimiminelin perbindesh berishe per lufte kunder kriminalizimit…CFARE KINEZERIE !

  a nuk ju duket kjo tallje poshtruese…po me P te madhe.

  Prandaj I nderuar Izet ti e di qe Berisha ka qene koburja e Elez biberejt dhe patllakja e rajersonit..pra ka qene nje dordolec I tyre..

  Ti di shume gjera ne kete drejtim..nqs ke plan ti nxjerrsh..nxirri qe te plasesh bomben berishe ne duart e Donald lu-se dhe elezbiberisteve dhe rajersonoviceve qe bejne ligjin akoma ne dipllomatet dhe sherbimet secrete.

  Take care yourself…

  Reply to this comment
 26. askushi May 22, 17:32

  Bravo Izet per kontributin qe po jep ne zgjerimin e koshjences shqiptareve dhe sidomos pjeses veriore qe kane qen teper te verbuar ndaj antishqiptarit ose me sakt ndaj shumices se kesaj klase politike antishqiptare!

  Reply to this comment
 27. shqipja May 22, 17:42

  ne kete bote te gjithe jemi mekatare. por mekat ngelet e jep llogari kur te shkosh tek zoti .
  ti izet te FLM. refimi jot eshte vertet rilindje e mjer per ata qe do te vuajne , ne mos sali pjella e tij moster .
  Izet zoti te dhente shendet ty edhe familjes tende .

  Reply to this comment
 28. 5/1 May 22, 19:44

  ne nje artikull para ca javesh

  (SI E PRUNE SERBET NE PUSHTET BERISHEN NE 1992)

  Izet haxhia ben deklarata te frikeshme qe nese jane te verteta ose shteti amerikan duhet ti kerkoje falje shqiptareve ose sherbimet e tyre sekrete duhen ta arrestojne Izet Haxhine.

  Tolerimi qe i ben akoma amerika sali satanait eshte nderimi qe i behet Enver Hodjes si nje nga burrat me te shquar qe ka nxjerr njerzimi

  1-“Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips

  2-Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava.

  3-Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur Ivanoviç që u duk në tribunat e mitingut te 22 marsit 1992 dikur..

  4-Drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet

  5-Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”,

  a ka fakte me te sakta qe berisha eshte produkt i cias dhe udb kur ishin “motra”

  A KA NEVOJE PER NDJESE NGA DIPLLOMATET AMERIKANE

  NQS PO ATEHERE BERISHES OSE TI JEPET AZIL SI KARTE E DJEGUR..OSE PRANGAT….OSE ME MIRE AKOMA NJE AVNI RUSTEM OSE SIX NAVY ELITE..

  Reply to this comment
 29. emigranti May 22, 20:32

  Sa te zot qe paskemi qen ne shqiptaret me ” zbulu” armiq te cdo kallupi, por mrena njoni tjetrit se per jasht ne i hajm M…….N. Ky pese fraksion njishi duket qe e bo (po sja ma bytha) rrolin e Avni Rustemit

  Reply to this comment
  • 5/1 May 22, 20:57

   ashtu thoshte dhe azem hajdari qe nuk me kap plumbi se me ka fry dervishi lushes por iku si qen rrugesh nga patriotet e vet

   prandaj zoti emigrant mos u ngut dhe mos ha mut

   nipat e haklajve dhe qindra familje te tropojes qe ka veshur me te zeza ky bastardy viqidolit jane rrotull dhe prit kur tja ndegjosh krismen

   hak pa lare ne kete bote nuk ka.. ose si I thone ndryshe Hak-laj

   se po te jete per zvarranike si ty emigrant dhe edi rama ,satrapi berishe mund te marre prape pushtetin…

   Reply to this comment
 30. nendetsja105 e vertete May 22, 21:17

  Ne zgjedhjet e 1996 pati nje skenar greko-serb per manipulimin e zgjedhjeve ne favor te se majtes,per te rrezuar Berishen nga pushteti.Te dhenat e pikave kufitare te muajve nentor,dhjetor 1995 dhe janar,shkurt 1996 tregojne nje fluks te madh grekerish qe gjasme emigronin drej Shqiperise(nga Shqiperia ne ate kohe vetem largoheshin njerez).Ne Delvine forcat greke rrethuan me kallashnikov shtepite e te djathteve dhe manipuluan votat ne favor te PS-se.Me qindra shqiptare nga Dibra e Madhe u paguan nga shteti jugosllav per te votuar te majten.Pra,ishte e qarte,zgjedhjet fale manipulimeve do ti fitonte PS-ja.Por,rruga e Elbasanit nuk mund ta toleronte kete krim ndaj shtetit shqiptar.Ambasadori grek u thirr nga rruga e Elbasanit.Atij iu be e qarte se rruga e Elbasanit kishte nisur te vepronte.Ne ate kohe kompania amerikane New Energy(e cila falimentoi me 1999) kishte fituar tenderin per elektronizimin e rrjetit te vjeteruar energjitik grek.Rruga e Elbasanit,ia beri te qarte Athines se nese nuk ndalej kjo maskarade,New Energy do te nderpriste punen,duke i shkaktuar Greqise miliarda dollare deme.Athina e trembur,ndaloi menjehere financimin e grupeve te saj.Ato braktisen punen dhe filluan grabitjet per te fituar gjithcka qe kishin humbur(komisioneret e PS-se,sidomos ne jug kane qene agjente te EYP-it).Kjo shpjegon pse komisioneret e PS-se braktisen punen,pasi skenari deshtoi.Sa per arrestimin e Nanos,ishte e vetmja menyre per te ndaluar kete skenar ogurzi ndaj kombit tone.Berisha ishte garancia per nje Shqiperi te stabilizuar.Serbia dhe Greqia nje vite me vone,me 1997 zbatuan planin ekstrem,ate nxitjes se nje lufte civile ne vend,me qellim destabilizimin e Shqiperise.

  Reply to this comment
  • Shahisti Klasik May 22, 22:18

   Informacioni juaj eshte shume i sakte nendetsja…

   Reply to this comment
  • Afroviti May 22, 22:35

   Keto qe thua ti ” nendetese 105 e vertete ” jane disa enderra te njerezve qe gjithe jeten e tyre e kalojne jerm, te semure gjithandej por, me se pari, moralisht. Sipas ty fare burri, greket dhe serbet ishin mobilizuar te rrezonin nga pushteti ” atdhetarin ” Sali Bishti dhe kelyshet e tij ( si puna jote ) sepse u kishte prishur dhe do t’u prishte shume pune nepermjet kontrabandes se naftes qe iu dergohej serbeve kur OKB u kishte vene embargo, nepermjet survejimit dhe arrestimeve te kosovareve qe luftonin per pavaresine e Kosoves apo nepermjet dhenies se 255 km2 det ( me vone ) grekeve. Ju nendeteset jeni jo vetem te pander por edhe gallofe sepse kujtoni se shqiptaret nuk kane qene ketu atehere. Perrallat e tua me ” Rrugen e Elbasanit ” shko e tregojua shokeve te kategorise tende ne ndonje kafene fshati. Po te ishte si thua ti, kur plasen revoltat e 1997, qeveria amerikane do te kishte bere namin dhe do i denonte, mirepo ajo s’beri ze fare dhe denoi vetem banden e Sali berishes ne 1998 kur beri grushtin e shtetit. vetem ky fakt eshte i mjaftueshem me talle bythen me plehra si nendetesja e mesiperme.

   Reply to this comment
   • Shahisti Klasik May 23, 02:30

    Afroviti, me vjen keq se paske edhe emer te bukur grek, po dhjasesh pak si shume, dhe je vazhdimisht e dalldisur me mendje te kalbur nga ideologjia e majte. S’prish pune edhe ty do te te hapen syte nje dite.

    Reply to this comment
  • Bollano May 26, 13:40

   Ti Nendetsja 105 qenke nga ata loqet e pagdhendura dhe idiote Gazidedes dhe Berishes, qe paske kohe qe ke ikur per lesh.
   Shiko foton ne interviste se do gjesh veten. Ti duhet te jesh ai tipi mbrapa Birishit, me dy gishtat lart dhe pa dhembe ne goje.
   Katunar Birishi me nje podium “Presidencial” zdrukthtarie nga ato qe prodhonte marangozi i Tropojes, bashke me stemen, perpara nje tabele qe thote: Sallon Lojrash-SINIDIKALISTI-Pronar Bollano Zhupa, dhe jane pikerisht ne ato zonat e pushtuara per te cilat flet radakja jote e mbushur plot me te pegerat e njeriut.
   Shiko cfre njerezish te rrenuar, e kane rrethuar, nese mund ti quash njerez te gjithe ata te cilet dolen nga gjirizet me hunj e me comange, qe dogjen dhe shkaterruan cdo gje te mire, dhe kuptuan qe i vetmi person qe mund ti perfaqesonte ishte pikerrisht ky katunaro/fshataro/krimineli, i pa latuar i pa zhvilluar dhe me urrejtje per kedo dhe per vete jeten ne vecanti.
   Ti dhe sera juaj sa here qe keni patur pak pushtet gjate ketyre viteve post socializem, duke mos ditur se ceshte pushteti dhe cduhet bere me te, me inferioritetin, makuterine, provincialitetin, xhelozite , thashethemet, keqdashjet, etj, e kthyet kete vend 100 vjet mbrapa ne kohen e anadollit. Dhe tani qe keni mbetur rrugeve gerthisni ” Dum Baben ”
   Ty tani nuk te shpetojne dot as ilacet e as keshillat, te ben derman vetem ajo shprehja ” Vare veten me litar eee o Dinooo “

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 28, 12:44

   nendetsja105 e vertete
   unë mendoja se “Genti”(alfred cako)ishte më gomari i të gjithëve,por paskam gabuar!!
   paska dhe më gomerë se ai!!
   flm që me shkrimin tënd më bëre të mësoj më shumë!!
   ti i pari “genti” i dyti!!
   të shohim kush do të ta kalojë për gomarllëqe!!

   Reply to this comment
 31. Shahisti Klasik May 22, 22:15

  Eh, ky Izeti u bo boze fare. E morrem vesh or torollak qe Berisha i ka bere te gjitha te zezat, eshte kriminel, paska heq edhe rrudhat e pleqerise, papapapa i poshtri…….mjaft o Izet o pallosh, po qe i zoti leri pallavrat shko e denonco ne prokurori po ta mbajti suma, se je bere si ato plakat e lagjes qe nuk lejne njeri pa marre neper goje.

  Reply to this comment
 32. Shahisti Klasik May 22, 22:20

  Gazeta DITA, gazete qe perdor metodat e Gebelsit, shpif, shpif se dicka do te ngelet, bile edhe ai qe e thote mbasi e perserit disa here fillon dhe e beson edhe vete.

  Reply to this comment
 33. niazi May 23, 04:43

  Ndihma e madhe qe po i jep Izeti opinionit publik eshte e madhe dhe me vlera te se vertetave te pakontestushme …..ai ka hapur dosjet per politikanet e pas 90….populli ka nevoje qe te njohe ata qe e katandisen deri ketu…Faleminderit gazeta Dita per kete dritare te se vertetes….

  Reply to this comment
 34. pro.... May 23, 11:00

  …trishtueshem them,se politikat e sotme jane rindertuar mbi themele te pasigurta te se djeshmes,pasi e djeshmja nuk e ka ulur koken per ndjese,por tallet ne vend te saj..pas leximit edhe te ketij shkrimi pyes..pse jane te paprekshem mostrat..cilat jane aleancat e pashkruara qe i mbajne ata ne kembe?..mos mendohet se rindertimi vjen me ashpersimin e vijes mbi masat per te ndryshuar shifrat dhe kaluar hendeqet pa u prekur shkaktaret,apo mos kazani politik eshte i perbashket si dikur dhe partia virtuale eshte vetem nje..?

  Reply to this comment
  • Shahisti Klasik May 23, 14:44

   Kjo pune ka filluar qe kur Neritan Ceka shpetoi bllokun, Qysh nga blloku i vjeter duhet filluar germimi e me rradhe Berisha, Nano, Meta, Majko, Pellumbi, Rama etj. etj. Po puna eshte se nuk ka kush ta beje se KORBI KORBIT NUK IA QIT SYTE, dhe pushteti eshte bere si nje top qe keta ia hedhin njeri tjetrit kurse ne pjerdhim neper bllogje e forume e na duket vehtja te mencur. Leshojne edhe ndonje si puna e ketij zagarit Izet dhe i bejne punet edhe me lemsh. Me llafet e Izetit nuk shkohet as deri ne nevojtore. Izeti le te shkoje te denoncoje ne prokurori. Me llogjet e gazetave ngopen vetem komentuesit e gazetave.

   Reply to this comment
 35. demo May 26, 08:32

  Ate po ben Izeti,ne Gjyq po i thote i shkreti,por klika e Rames ne vend qe te prangose Berishen,po denon Izetin.

  Reply to this comment
 36. Ethem Lalaj May 26, 08:55

  DITA:Zgjedhjet e 26 majit 1996 shenuan fundin e demokracise ne Shqiperi.Pasojat e te ciles ndihen edhe sot,kur Salizmi me nje propagande armiqsore akuzon PS.Ne 1996 u pa qarte degjenerimi i nje partie-bande si PD dhe drejtuesin e saj Sb.
  -Ate dite une kam qen komisioner i PS,ndersa n/kryetare komisioni nje zonje e nderuare nga Skrapari.
  -Me 12-00 te nates ne qendren e votimit erdhen 3 falangat e PD dhe kerkuan proçesVerbalin e votimit 100 % per PD.Por ne nuk e firmosem.Athere filluan te sharat me rob shpie,britmat,ulurimat…dhe mbi supet e mi qendronte shkopi i gones i policeve huligan te blere nga PD,nen drejtimin e Shefit Komisariatit,i cili me von me 7 polic vodhi parat e firnes “populli” dhe ndertoi nje bisnes te madh ne Myzeqe ku punon edhe sot.
  -Ne Qv tone PD nuk fitoi dote,nuk na rrahen pasi Qv ishte ne qender te qytetit.Por une,Kryetari dhe Sekretari PS qytetit u futem ne burg mbi 12 ore dhe na qethen kokat.
  -Sot po shof fotot e dhunes te bera ndaj SERVET PELLUMBIT,NDRE LEGISIT,ERION BRAÇE,etj,te bera nga BASHKIM GAZIDEDE E AGIM SHEHU ne sheshin Skenderbe,per turpin e Sb dhe shpures se tij.
  -Kete skene presioni e manipulimi e mbikqyri Gazetarja Amerikane e NewjorkTimes.Kaq per sot.Konkluzioni del vet se kush ka vjedhur e vjedh votat ne Shqiperi
  -FLM-DITA

  Reply to this comment
 37. Perrallat me Izet - Skenari e Regjia nga Fatos Klosi May 26, 09:03

  Dhe ky Izeti qe paska ditur keto mynxyra te Majit 1996 pastaj ne 14 Shtator 1998 hipen mbi tank ngarku me gjerdane fishekesh (ka foto plot por dhe filmime te kohes) qe te sillte ne pushtet Saliun!
  Ky eshte skenar shume i dobet i Fatos Klosit.

  Reply to this comment
 38. Abdurahim Ashiku May 26, 09:44

  26 MAJI 1996 NUK DUHET TË HARROHET

  Po sjell, nëpërmjet ditarit, paksa nga pamja e asaj kohe në një trevë të vogël të Shqipërisë si një dëshmi dhe thirrje për tu bashkuar për Shqipërinë Evropiane…
  Athinë, 26 maj 2020

  Faqe nga ditari i gazetarit
  26 maji1996, vjedhja masive e votës, dhuna me përgjakje si të kishin përballë serbin e jo vëllain, motrën, komshiun, do të shtronin rrugën e një diktature të panjohur në Shqipëri, diktaturën e komunistëve dhe bijve të tyre të kthyer në demokratë.
  Sot u hodha një sy faqeve të ditarit, shënimeve shkurt, disa prej ë cilëve asokohe i kisha përcjellë si lajme publike…
  Kanë kaluar 21 vjet që atëherë, njëzet e një vjet ende larg, fizikisht dhe shpirtërisht.
  Më dhemb shumë. Nuk ka ilaç që e pushon…
  E premte, 24 maj 1996
  Një grup njerëzish me Azem Hajdarin në krye kanë goditur për vdekje Muharrem Kolën (kryetar i Partisë Socialiste të rrethit të Bulqizës) dhe e kanë hedhur në një përrua në Ostren.
  E kanë gjetur fshatarët dhe e kanë dërguar në shtëpi nga ora 12.30 e natës. Në orën 2 ka ardhur policia të hyjë në shtëpi. Në orën 7 e kanë marrë me forcë dhe e kanë futur në burg.
  Ferit Dukën, kryetar i konfederatës së minatorëve, e kanë rrahur barbarisht në mes të Bulqizës.
  E diele, 26 maj 1996
  Votova i dyti pas Abas Kacës. Votova për Partinë Socialiste kundër diktaturës berishiane, për demokracinë, për popullin, për të ardhmen e fëmijëve, për buzëqeshjen e njerëzve, për gjithçka të mirë e të bukur që hap demokracia e vërtetë, demokracia e njohur e grekëve të lashtë, ëndrra e tyre.
  Qendra e votimit nr. 3 pa çati, e shkatërruar.
  Terror masiv. Në Bllice votime hapur. B. Krrashi arrestohet. M. K. me trimat ka bllokuar hyrjen e Q.V 3. Një trim i tij (shih foton) më kërcënon e më shanë. Në Brezhdan terror. PD-ja në sulm për votë terrori
  Terrorit, Partia Socialiste dhe partitë e tjera i përgjigjen me bojkotim zgjedhjesh 4 orë para hapjes së kutive të votimit.
  Opozita nuk pranon diktaturën e PD-së.
  E hënë, 27 maj 1996
  Ditë e egër, eufori e egërsuar, atavike. Partia Socialiste po grumbullon faktet e dhunës me shpejtësi breshke. Xhelil Cibaku e Kadri Rapi kanë shkuar në Tiranë. Mësohet se 6 parti opozitare nuk pranojnë votimet. PR nuk i pranon në disa zona.
  Pasdite, nën krisma revolesh e automatikësh, PD feston fitoren në sheshin “Nazmi Rushiti”. Zhulali bën thirrje për krisma armësh !!!
  S. H. paska ardhur i shqetësuar tek e mbesa, bashkëshortja ime Natasha. Tek pinte kafe me një soj rrugaçësh njeri paska qesh me mua dhe më paska kërcënuar duke thirre “gazetari…”. Nuk ia kam borxh këto lloj shqetësimesh në familje, Natasha ishte alarmuar.
  E martë, 28 maj 1996
  Sot është paralajmëruar demonstrata masive e opozitës në sheshin “Skënderbej”. Policia ka paralajmëruar dhunë.
  Dhunë dhe gjak në sheshin “Skënderbej”. PD-ja e maskon. BBC- e zbulon. Edhe të huajt.
  Ditë shiu e ngarkuar me tensione të forta. Një kafe shoqëruar me konjak me disa shokë të vjetër.
  Në mbrëmje një kafe me Xhavit Kalecin, 76 vjeç, i freskët, vazhdimisht në këmbë. I kanë arrestuar djalin. E kanë torturuar dhe e nxorën edhe në televizor.
  Partia Socialiste me veprimin e saj shpëtoi popullin nga gjakderdhja. Ato 79 plumba në ajër në mitingun e djeshëm (dhe qindra e mijëra të tjerë) ishin përgatitur për të shpuar mish njeriu. Ndoshta edhe unë do e kisha me siguri një plumb në kokë.
  E mërkurë, 29 maj 1996
  Shtypi i sotëm pasqyron me shkrime e fotografi dhunën e egër në sheshin “Skënderbej”.
  Mësova se sulmuesi me gurë ndaj meje në ditën e 26 majit është jurist në gjykatë, G. K. nga Dohoshishti.
  E enjte, 30 maj 1996
  Lajmi i hapur se Muharrem Kola ka vdekur nuk është i vërtetë.
  Është vrarë djali i Maksut Kullollit, i biri i Dashe Stojkut, 24 vjeç, Eduard Kullolli, eurosocialist. Është varrosur në Petrelë.
  E premte, 31 maj 1996
  N. D. nga Pollozhani, më del përpara klubit nën shtëpinë e Sul Hoxhës dhe më kërcënon se po pashë nga klubi do të të thyejmë kokën. Tha se ai është klubi “26 maji”. Në tavolinë qeshnin me të madhe një grup ”hitlerjugenësh”…
  Fola me Vladimir Demën. Muharrem Kola ende nuk është kthyer në shtëpi. E shoqja qenka në Tiranë.
  E shtunë 1qershor 1996
  N. D. i Pollozhanit bën një veprim tjetër publik. U rrëmben shitësve gazetat “Zëri i popullit” dhe ”Koha jonë” dhe nën vëzhgimin qesëndisës të policëve i djeg publikisht.
  Këtë njeri që nuk ka asgjë të përbashkët me huliganizmin, dikush e nxit, e shtyn në aventura, në krim.
  Muharrem Kola, kryetar i Partisë Socialiste të Bulqizës, ka lënë qelitë e burgut dhe është kthyer në shtëpi. E mora në telefon Shupenzën por nuk doli njeri. Mbase është në Strikcan.
  E martë, 4 qershor 1996
  Xh. C. doli nga “zgafella”. Për sot PS nuk mendon të bëjë gjë në orën 18.00. Baza pret udhëheqës. Liderët janë në gjumë, në tërheqje drejt zgafellave.
  Bulevardi i Peshkopisë është i pushtuar nga policia. Makina të shumta policore me “uniforma kafe”, policë me shkopinj gome, civilë me “gunga metalike” në duar, policë me shkopinj gome, SHIK-as, SHUK-as, militantë të PD-së.
  Peshkopia përjeton dhunë të egër psikologjike.
  Pasdite me Agron Nelin shëtitëm mes bulevardit nën kornizën policore dhe pimë një kafe.
  Televizioni shqiptar e cilëson Peshkopinë si “qytet me kulturë” pse nuk dolën në demonstratë !
  E mërkurë 5 qershor 1996
  Ditë e ngarkuar me tensione nervore. E shqetësuar, e lodhshme, vetmi. Partia Socialiste në Dibër në kufirin e shuarjes. Krerët janë zhdukur, janë futur “nën dhe”, heshtin….
  Dy policë kanë vënë bast me një SHIK-as në se do ta hiqte apo jo portretin e Fatos Nanos tek dera e zyrave të Partisë Socialiste.
  O Zot! Deri ku arrin poshtërsia e këtyre kriminelëve?
  “Zëri i Popullit” boton shkrimin mbi kërcënimin tim…
  E premte 7 qershor 1996
  Në Tiranë tek gazeta “Zëri i Popullit”, punonjës i së cilës jam.
  Turrë shkrimesh mbi tavolinën e Albertit. Edhe redaktorëve të “Zëri të popullit” u ka hy frika në palcë. Ne shkruajmë ata dridhen…
  Në gazetën “Dita informacion” në faqen 6 nën titullin “Kërcënohet gazetari i “Zërit të popullit” pasi flitet për Luan Shmilin thuhet:
  “Ndërsa në Peshkopi, për të disatën herë rresht, korrespondenti i “Zërit” është kërcënuar madje edhe rrahur. Atij i është ndaluar të futet edhe në një ndër kafenetë e këtij qyteti, vetëm se është korrespondent i “Zërit”. Madje në sytë e tij janë djegur një numër gazetash “Zëri i popullit”. Nënshkrimi është O Bog (Bogdani).
  Një ditë më parë është arrestuar Bektash Zeneli. Është liruar pas pesë orësh.
  E shtunë, 15 qershor 1996
  Sot Natasha mbushi 48 vjet jetë. Nga këto, 28 vjet, që nga gushti 1968 janë jetë së bashku. Shoqe jete. Besnike, e urtë, e dashur me njerëzit, nënë e përkryer, mësuese si ajo. Shoqe më të mirë për jetën vështirë se mund të gjesh.
  Blemë birrë dhe e uruam “Gëzuar !” bashkë me Ditin.
  Në mbrëmje folëm në telefon me Blinën…
  Me Altinin në Greqi nuk u lidhëm dot…
  E enjte, 18 korrik 1996
  Përgatitje për ikje, për kthesë të fortë në jetë.
  Kur përgatisja plaçkat, Natasha me kujdesin që të prekë gjithçka me dorë iu përgjigj me ikje në ballkon nën një dush lotësh. reagimit tim nervor.
  E ndjej se ajo vuan më shumë nga të gjithë. Vuan se i ikën djali i vogël, burri, mbetet vetëm. Sa e dhimbshme vetmia. Natën erdhi dhe u mbështet në gjoksin tim, deri në nisje. I ngjante një qengji….
  Sa më dhemb kjo ikje. Ikje e detyruar, e dhunshme…
  E premte 19 korrik 1996
  Në orën tre të mëngjesit u nisa për në Tiranë. Ika natën…
  21 korrik 1996
  Në orën gjashtë të mëngjesit së bashku me Indritin, djalin 14 vjeç. Lamë Tiranën.
  Në mbrëmje lamë Kakavinë dhe morëm tatëpjetave të rrugës drejt Athinës.
  Na priste djali, Altini. Na priste një tjetër jetë. E vështirë por e sigurt për jetën. Në Shqipëri lamë shpirtin e familjes, Natashën dhe Erblinën…

  Abdurahim Ashiku

  Reply to this comment
 39. fteri May 26, 12:25

  E FALENDERI IZET HAXHINË ,I UROI SHËNDET E JETË TË GJATË NË LIRI E DEMOKRACI NË SHQIPËRI.
  Do ti vjjë dita e ndëshkimit edhe këti k/krimineli .

  Berisha mbetet udhëheqësi aktiv shpirtëror që ushqeu bandën më të zezë për shkatrrimin e kombit themel e çati ajo bandë ,vodhi zgjedhjet ,vodhi armatimet e ushtrisë ,vodhi 2 milard dollar të firmave piramidale ,vodhi gjithë pasurinë e shqiptarve të 50 vjet të komunizmit ,dogji milarda lek pasuri të ushtrisë ,shiti atdheun ,vrau mbi 10 veta në v. 1996-98 rina u nisë me komardare me furgona i leckosur të dalë nga muret e brigosur ,disa u kthaen mbrapshtë nga erdhën,ca në rrjeta peshku mbetën,të trjrë në rrugë mbetën ,ca u të uritur vdiqën ca të tjerë dhanë jetën ca dhe varri nuk u dihet.ca përfunduan në fund të detit me gjithë anie u fundosën Bijtë e shqiprisë ,KY SATRAP ËSHTË SALI BERISHA.KRYEKRIMINELI MË I ASHPËR E ZI QË KA NJOHUR HISTORIA E SHQIPRISË ,HIQNI ZYZET TË SHIKON QARTË GJITHË KËTË TRADHTI..

  Reply to this comment
 40. Jimi May 26, 12:25

  Dhe s’kish si te ndodhte ndryshe! Sulltan salepi qe me marrjen e pushtetit ne 92-in,ja ndjeu shum lezetin dhe nuk mund te pajtohej,qe ende pa e mgrohur mire karriken, dikush te mund t’ja rrembente ate! Ai qe me marrjen dhe uzurpimin e pushtetit, per ta perjetesuar ate, ndoqi nje politike e cila i dha rezultatyet qe ne fillimet e sundimit te tij. Ai nen petkun e te perndjekurve politike, administraten shteterore e blindoi me gjithfare zorzopesh te pashkolluar, njerez te hurit e te litarit, qe nuk kishin asnje lidhje me persekucionin politik. Hajdute e vrases te kalibrit, ordinere, qe nuk kishin asnje grame shkolle, por si diplome kishin mbeshtetjen e forte dhe bindjen ndaj Sulltanit, i cili si shperblim, do t’u falte atyre gjithe zullumet qe ata do te kryenin ndaj ketij populli, mjaft qe Sulltanit mos ti rrezikohej froni.Dhe vertet ashtu ndodhi! Ato hordhite e tij ne 96-en kryen nje terror te pashembullt, jo vetem ndaj opozites por edhe gjithe popullit qe nuk mbeshteste politiken e sundimit te Sulltanit.Ky krim ende edhe sot e kesaj dite eshte i pandeshkuar dhe kerkohet shpagim!

  Reply to this comment
 41. Shqiperia eshte CIRK KOLONIAL. May 26, 13:13

  Shqiperia eshte CIRK KOLONIAL.

  Reply to this comment
 42. Shqipëria ka 3.900.000 banorë dhe jo 2.870.000 banorë si gënjen INSTATi May 26, 21:24

  Ne Shqiperi politikanet pas 1990 jane si ne te gjithe boten kukulla te Rothschildeve qe komandojne te gjitha vendet e botes nepermjet Amerikes, CIA, Bashkimit Europian dhe organizatave te tyre te fshehta. Nuk jane dhe as nuk kane qene kurre kundershtare mes tyre politilanet e Shqiperise. Vetem per te genjyer opinionin publik bejne sikur jane kundershtare ata. Prandaj Berisha nuk eshte denuar kurre per te gjitha vrasjet dhe krimet e tjera qe ka bere. Nano beri burg fallco dhe denimi i tij ishte qesharak dhe ai hynte dhe dilte nga burgu kur te donte. Edhe Nexhmija dhe Ramizi bene burg fallco. PS kishte Fondacionin Populli dhe Rrapush Xhaferin. Kurse PD kishte te gjitha firmat e tjera piramidale. Amerikanet i kane bere edhe ne vende te tjera firmat piramidale. Edhe 1997 ishte nje teater amerikan me kukulla politikanet e Shqiperise. Cfare cmedurie ishte hapja e depove te armeve dhe shperndarja e tyre ne popull. U vodhen popullit rreth 1.5 miliarde dollare dhe u shperndane edhe armet qe te vriteshin mes tyre. Cili shtet ka bere idiotesira te tilla si kryekrimineli Sali Berisha? Po gjithe ato vrasjet qe ka bere Saliu? Ne 1998 Saliu dogji kryeministrine dhe kriminelet e tij para disa muajsh godisnin deren e kryeministrise me sende te forta per ta thyer dhe nuk u ndodhi asgje. Kurse Saliu vrau me 21 Janar ne fund te protestes megjithese ata ishin paqesore dhe kryeministria kishte gardh. Ku ka idiotesi me te madhe se kaq dhe ka akoma qe jane me PD dhe Saliun ne Shqiperi. Edhe Gerdeci ishte vetem faji i tij por si gjithemone asgje nuk i ndodhi. Saliu eshte e keqja e madhe e Shqiperise. Ai dhe gjithe familja e tij nuk kane ndergjegje shqiptare por ndergjegje serbe dhe kete e ka treguar edhe mbesa e tij. Edhe te gjitha zgjedhjet dhe formimin e qeverive Rothschildet me nepermjet amerikaneve i kane vendosur ne kohen e demokracise. PS ka bashkepunuar gjithemone me PD dhe nuk kane qene fare kundershtare mes tyre. Prandaj edhe Rama beri koalicion me LSI ne 2013 megjithese ca nuk kishte thene per Meten e 21 Janarit dhe te floririt te vjedhur. Prandaj e beri hajdutin Meta qe doli hapur me ze dhe figure president pa pyetur as PS Rama. Per pallatin qe ia prishi i fali Bashes gati 17 milione euro duke mos derguar as avokat ne Strasburg Rama. Sheti e kishte te fituar ate ceshtje dhe ai pallat ishte edhe pa leje fare. Ku ka me hipokrizi se kaq? Ai pallat nuk do kushtonte as 4 milione euro nese do kishte perfunduar por ai as nuk ishte perfunduar. Kaq hapur dalin qe jane hajdute politikanet shqiptare. Edhe te gjitha krizat politike ne Shqiperi me protesta dhe cadra jane fallco ashtu si jane ne te gjithe boten fallco. Prandaj as nuk jane paditur kurre ata politikanet per krimet e tyre. Edhe vetingu eshte nje teater fallco dhe politikaneve nuk u ndodh asgje. Edhe anetarsimi ne BE eshte nje teater politik dhe nuk sjell asgje per vendet anetare. Ne BE sjellin aq shume aziatike dhe afrikane ata se kane si qellim perzierjen e rracave dhe BE eshte krijuar per te hequr pavaresine shteteve dhe perkatesine nacionale njerezve. Rothschildet jane me origjine nga Frankfurti ne Gjermani dhe me fe cifute. Kane 200 vjet qe e kane krijuar organizimin e tyre ata. Edhe shtetin e Izraelit ata e kane krijuar se e kane te tyrin. 11 shtatorin dhe te gjitha sulmet terroriste vet i kane bere. Ne 11 shtator nuk kishte as avione dhe ka filmime origjinale. Ishte rrezim me dinamit i kullave. Edhe te gjitha luftrat ata i komandojne. Edhe te gjitha bankat e botes ata i kane. Ata e komandojne parane dhe vendosin nivelin e rrogave dhe te cmimeve ne te gjitha vendet e botes. Edhe te gjitha firmat e medhaja dhe internacionale ata i kane. Eshte nje diktature e fshehte pushteti i tyre. Edhe vajtja ne hene nuk eshte fare e vertete se xhirimet jane bere ne Amerike. Eshte e pamundur qe astronautet te qendronin ne hapesire jashte tokes se rrezet gama te diellit do i vdisnim direkt. Edhe fotografite dhe xhirimet duken hapur qe jane fallco se hena nuk eshte e vogel sa nje skene xhirmi dhe jane edhe jashtezakonisht shume arsye te tjera. Ne nje film humori te 2001 me politikane amerikane ata i kane pranuar te gjitha genjeshtrat per vajtjen ne hene dhe tallen me gjithe boten qe u beson genjeshtrave te tyre.

  Edhe ngrohja globale nuk ekziston fare. Edhe rritja e nivelit te detit nuk eshte e vertete. Dioksidi i karbonit nuk eshte fare gaz sere. Jane te gjitha vetem genjeshtra te Rothschildeve per opinionin publik. Vertetohen lehtesisht te gjitha keto gjera per politiken dhe keto tema te tjera. Edhe lufta e pare boterore, lufta e dyte boterore dhe lufta e ftohte ishin teater politik i Rothschildeve. Ne te vertete vendet demokratike nuk jane aspak demokratike sepse te gjithe politikanet i komandojne ata dhe vetem sipas skenarit te tyre veprojne.

  Reply to this comment
  • Edi May 27, 08:49

   Akoma nuk te paska dale narkoza ty or ‘FTERI’ qe vazhdo akoma me keto idiotesite “Shqiperia ka 3.900.000 banore” qe zotrote i paske numeruar ne efektin e narkozes? Ti mor budall kujton se je i zoti te mbulosh me keta carcafe rrecka-rrecka te verteten qe e thote gjithe bota se Shqiperia po zbrazet nga rinia prej qeverisjes qelbur te atij qe ti kujton se po i mbulon zullumet. Je per gjynah or ‘FTERI’

   Reply to this comment
   • Shqipëria ka 3.900.000 banorë dhe jo 2.870.000 banorë si gënjen INSTATi May 27, 11:49

    Ik or zagari i Sali serb Berishes! Mos ha mut kot me komentet tua te paguara si gazetar i felliqur qe duhet te jeshe.

    Shiko se cfare kam shkruajtur ne kete koment:

    “PS kishte Fondacionin Populli dhe Rrapush Xhaferin. Kurse PD kishte te gjitha firmat e tjera piramidale. Amerikanet i kane bere edhe ne vende te tjera firmat piramidale. Edhe 1997 ishte nje teater amerikan me kukulla politikanet e Shqiperise. Cfare cmedurie ishte hapja e depove te armeve dhe shperndarja e tyre ne popull. U vodhen popullit rreth 1.5 miliarde dollare dhe u shperndane edhe armet qe te vriteshin mes tyre. Cili shtet ka bere idiotesira te tilla si kryekrimineli Sali Berisha? Po gjithe ato vrasjet qe ka bere Saliu? Ne 1998 Saliu dogji kryeministrine dhe kriminelet e tij para disa muajsh godisnin deren e kryeministrise me sende te forta per ta thyer dhe nuk u ndodhi asgje. Kurse Saliu vrau me 21 Janar ne fund te protestes megjithese ata ishin paqesore dhe kryeministria kishte gardh. Ku ka idiotesi me te madhe se kaq dhe ka akoma qe jane me PD dhe Saliun ne Shqiperi. Edhe Gerdeci ishte vetem faji i tij por si gjithemone asgje nuk i ndodhi. Saliu eshte e keqja e madhe e Shqiperise. Ai dhe gjithe familja e tij nuk kane ndergjegje shqiptare por ndergjegje serbe dhe kete e ka treguar edhe mbesa e tij. Edhe te gjitha zgjedhjet dhe formimin e qeverive Rothschildet me nepermjet amerikaneve i kane vendosur ne kohen e demokracise. PS ka bashkepunuar gjithemone me PD dhe nuk kane qene fare kundershtare mes tyre. Prandaj edhe Rama beri koalicion me LSI ne 2013 megjithese ca nuk kishte thene per Meten e 21 Janarit dhe te floririt te vjedhur. Prandaj e beri hajdutin Meta qe doli hapur me ze dhe figure president pa pyetur as PS Rama. Per pallatin qe ia prishi i fali Bashes gati 17 milione euro duke mos derguar as avokat ne Strasburg Rama. Sheti e kishte te fituar ate ceshtje dhe ai pallat ishte edhe pa leje fare. Ku ka me hipokrizi se kaq? Ai pallat nuk do kushtonte as 4 milione euro nese do kishte perfunduar por ai as nuk ishte perfunduar. Kaq hapur dalin qe jane hajdute politikanet shqiptare. Edhe te gjitha krizat politike ne Shqiperi me protesta dhe cadra jane fallco ashtu si jane ne te gjithe boten fallco. Prandaj as nuk jane paditur kurre ata politikanet per krimet e tyre. Edhe vetingu eshte nje teater fallco dhe politikaneve nuk u ndodh asgje.”

    Ketu kritikohet hapur edhe Rama kurse di vazhdon me idiotesite e tua.

    Je shume budalla. Nuk mundet dot nje debil si ty t’i kuptoje keto te verteta. Ben diversion gjithemone me komentet e tua ti ashtu si pushti Sali Berisha qe pasi pergenjeshtrohen ato qe ka thene Saliu tallen te gjithe gazetat shqiptare me kete debilin Sali.

    Ashtu je edhe ti komentuesi Edi. Pa asnje llogjike shkruan.

    Une kam shkruajtur hapur fare qeveria e Rames genjen me gjithe INSTATin e tyre kurse ti llap kot e me kot.

    Edhe Izet Haxhia e ka kuptuar me kohe qe Rama, Nano, Berisha dhe Meta jane bashke. Ti ke ngelur pa e kuptuar.

    Apo mos je i paguar per keto komentet nga shoqeria e hapur e te ndyrit soros me kryetar spiunin e felliqur Andi Dobrushi:

    https://www.youtube.com/watch?v=CwkWYd6DoAM

    Mos je edhe ti nje gazetar i felliqur i shoqerise se hapur?

    Reply to this comment
    • Edi May 27, 12:44

     ‘FTERI’ mos u hidh dege me dege por qendro aty ne budallallekun e titullit tend “Shqiperia ka 3.900.000 banore” qe dhe ti vete e di qe eshte rrene por detyra partise te ben te shkruash budallalleqe per te tentu te mbulosh maskarallekun me te madh te kesaj qeveri Rama qe eshte Shpopullimi i Shqiperise nga Shqiptaret prej kesaj qeverisje degjenerate.
     Sa me pare te kuptosh idiotesite qe shpalos me ate titull qesharak “Shqiperia ka 3.900.000 banore”, aq me mire eshte per ty mor i shkreti ti per kafken plot bajga!
     Asgje personale o ‘FTERI’ por je vertet me idioti i ketij blogu. Tung!

     Reply to this comment
     • Shqipëria ka 3.900.000 banorë dhe jo 2.870.000 banorë si gënjen INSTATi May 27, 14:49

      Vafsh ne hale te gomarit maskarai komentues Edi!

      Nuk ka asnje dyshim qe je nje gazetar i felliqur ne sherbim te politiqeneve dhe zagareve te shoqerise se hapur.

      Shpopullimi eshte nje genjeshter e madhe e ketyre zagareve. Rama dhe Berisha jane pjese e teatrit politik.

      Posht tradhetaret si ty!

 43. Zigur Qarri May 27, 22:49

  I nderuar vella Izet, mos u merzit se nuk je vetem, keshtu si ti do katandisemi te gjithe ne shqupisat qe ngjyem llapen ne sumen e salikriminelit. Amen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim