22 tetor 2014

October 22, 2014 01:23

22 tetor 2014

October 22, 2014 01:23
Komento

6 Komente

 1. Horri i Bulevardit October 22, 05:48

  A duhet te gezohem une si shqiptar, qe Vucic, eshte gjysem shqiptar?,
  Jo!; se me rrine akoma koke fjalet e nje shqiptari te madh, qe la fjaline lapidare se; Armiku i shqiptareve, Jane vete shqiptaret.
  Sozine e Saliut, ne akoma se kemi gjetur, Sheqerja e ema e Saliut, nuk jeton me dhe na mbetet te themi, se Saliu eshte djali me fat i Ram Berishes.
  Por ama ne dime se kush eshte vellai dhe motra biologjike nga babai, i Shkelzenit?!, fatmiresisht Enveri udheheqesi yne, ne rinine e tij, eshte dalluar si sarhosh dhe qeflli femrash, nje ish nxenes i tij nga Preza, ka treguar te Blendi Fevziu, se shume here Enverit i duhej te kapercente avllite e larta te shtepive te bejlereve te Korces me breke, se qellonte qe i zoti i shtepise, i kishte lene parate ne bixhoz me shpejt se ce kishte menduar dhe kthehej i merzitur, ne shtepi, per tu shfryre tek hanemja e tij dhe gezohej qe hanemja, e kishte pritur gati, sikur ta dinte qe beu i saj do te kthehej ne ate cast.
  Kete zakon te Enverit e pervetesoi i biri Iliri, qe gjente rastin, kur Saliu si “mik” i vecante i shtepise, nuk shkulej nga vendi prane oxhakut ne shtepine e Enverit, duke marre mesime Marksiste-Leniniste, direkt nga goja dhe zemra e udheheqesit.
  Dhe Ilir Hoxha, duke qene i sigurte se Saliu, ne vend te mejhanes se bixhozit, kishte pasion mesimet e Enverit, do te vonohej mjaftueshem, sa ti jepte kohen e nevojshne, qe edhe Sllobodanka (Liria) Berisha, mos ta ndjente largesine e udheheqjes dhe nga ky bashkepunim, Parti-Enver, Marksizem-Leninizem, Ilir-Sllobodanka, u ngjiz arkitekti i ardhshem i Gerdecit dhe sekserit te suksesshem, Shkelzen (Ilir Hoxha) Berisha.
  Por fale talentit te disa investiguesve, u arrit te gjehej edhe atesia e vertete e udheheqesit te talentuar te PD-se dhe kryetarit aktual te bashkise se Tiranes Lulzim Bashes, ku fale djerses se mamase se tij, si bibliotekarja e bibliotekes se Komitetit Qendror, arriti qe familjen e udheheqesit te partise, ta zgjeroje, kjo fale edhe ndjenjes qe flinte diku ne sarhoshllekun e Enver Hoxhes, te na ngjiste Lulin, qe do te ishte djali i katert i udheheqesit mbas djalit me te meta mendore qe nuk doli kurre ne publik i quajtur Skender, qe i bie te jete xhaxhai biologjik i Shkelzenit.
  Mbasi i gjetem te dhenat e sakta, te prejardhjes se dy figurave ne politiken dhe biznesin shqiptar Lulit dhe Xenit, investigatoret shqiptare dhe kroate, arriten te gjejne edhe atesine e Aleksander (Musliut) Vucic, pa ndihmen e zonjes Aida Shtinos, ne emisionin “Njerez te Humbur”.
  Ky koment filloi te shkruhej ne oren 06’30 dhe mbaroi ne oren 06’47, duke shpresuar, qe mos te kem harruar dicka, qe i pershtatet kesaj teme.

  Reply to this comment
 2. Rik Balsha sr. October 22, 10:00

  PER TE NGELUR NE TEME

  “Tezja” kimiste e Tufina-ve te Tirones do shenonte ne tabelen e zeze te Mejtepit te Shallvareve formulen kimike: C12H22O11 per te simbolizuar aq te emblin sheqer. Dhe do shtonte, ne leksione private per Artan Fuga-n edhe emrin shkencor te tij: glukopiranosil apo frutofuranosid, per ti ngelur besnike kerkeses se akademikut rom nga Ishkill-i i Rumanise, per mungese tregu te specializuarish universitare shqiptare.
  Sepse te huajt, vellezerit e Erion Veliajt i kemi me te shumte – plot 19.000 italiane dhe mirepresim po aq te tjere.

  Verioret e Max Vel(ia)os e kane quajtur nga disa shekuj “shiqer” dhe kur ne jete vinte ndonje pjelle e embel nuk kane ngurruar ta quajne “Shiqer” apo “Shiqere”, sipas karakteristikave fiziologjike me male kokezbuluar apo liqene pyje rrethuar.

  Andej nga jugu i Kokedhjereve te Nerenxave te Himares e quanin “Sheqer” dhe natyrisht per te mos ngelur pas verioreve “komb-formues” te dobiçit Nano te Oranews, di i quanin perkatesisht “Sheqer” dhe “Sheqere”.

  Hanemja e Enver Hoxhes quhej Sheqere, ajo e Sali Rames Shiqere. Kjo eshte edhe lidhja me e rendesishme biologjike mes Enverit te jugut maxvelian dhe Saliut te veriut komb-shkaterrues muçnanian.

  I lidh embelsia, i lidh glukopiranosil-i, i lidh sheqer-shiqeri.

  Reply to this comment
  • Rik Balsha sr. October 22, 13:00

   GJERMAN(i)JA E ÇIAMPINO’S

   Blendi Fevziu, pas shoqerimit te Papa Bergoglio-s drejt kthimit ne Rome, zbriti ne aeroportin dytesor te Çiampino’s. Siç tregon edhe ai vete, me te hypur ne taxi per te vajtur ne hotel, rruga qe bene ishte Fioranello, nje traverse e Appia’s antike, nje muze i gjalle qe tejshkon Romen.

   Pak para kryqezimit te dy rrugeve, tregon Fevziu, taxisti zvogeloi shpejtesine per habine e tyre pa thene asnje fjale. Ndersa udhetonin gati me hapin e nje njeriu, ju afrua nje bjonde rreth te pesedhjetave qe me gjeste e fjale te pa kuptueshme nga Fevziu, (andaj nuk beri asnje pyetje ne intervisten dhene nga Papa ne avion vetem per perfaqesuesit e shtypit shqiptar) kerkonte tu afronte sherbimin profesional me te vjeter ne bote: thithje e futdalje me stil gjerman.

   U ndalen apo jo nuk tregon Fevziu, taxisti me pas u tha se rrezikonte ndonje thyerje xhamash po te mos ndalej me bjonden gjermane te Appia’s antike ne Rome.

   Mu kujtua ky episod i Fevziut sapo lexova hundefendnuhatjen e Hitlerit ops Gjermanit te fundit, jo per tjeter po per traditen e shumeshekulluar te Bjondes gjermane si e ketij te fundit (Gjermanit) per te gojemutngrene e hundefendnuhatur kudo, kurdohere, e me kedo qe do i bjere rruga ti kalojne prane.

   P.S.: Ne rregjistrat e Gjendjes Civile nena e Enver Hoxhes quhej Sheqere dhe ajo e Sali Berishes Shiqere, kjo edhe per te korrigjuar perdoruesin e pare te ketyre emrave.

   Reply to this comment
 3. gjermani i fundit October 22, 10:47

  horri,interesant te dhenat e tua,paska pasur Enveri dhe nje djale me te meta?I bie qe Luli eshte xhaxhai i Shkelzenit dhe jo vella.Mua me çudit fakti qe komentuesi poshte teje ka mbajtur ligjerate per sheqerin duke lene menjane sportin e tij/saj te preferuar,ate te dedektivit ne kerkim te ndonje adrese nga Podrgradeci.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit October 22, 11:51

   Per Enverin, kur ka qene i ri, ka dhene interviste nje burre rret 85 90 vjec, qe ka qene nxenes i Enverit ne Korce, ka qene i preferuari i hanemeve, zonjave te Korces.
   Ka patur edhe nje djale, i dyti, Skender e kishte emrin, por qe ishte me te meta mendore dhe ka qene ne spitalin e Elbasanit, por qe se reklamoi kurre.
   Per Enverin shume bashkekohes te tij, kane dhene kujtime, ku sot te bejne per te qeshur, troc e tregonin tip qe dinte te mashtronte bukur, por qe me femrat e ka patur shume lehte, per vete fizikun qe ka patur.

   Reply to this comment
 4. Preng Pjetri Lezhe October 22, 12:01

  Nëse do blesh nje gazet bli nje Dita. Nese do shfletosh shumë gazeta, shfeleto nje Dita. Te Dita i gjenë te gjitha. Jo se është me e mira.! Por më te mira s’gjenë ne shtypin e shkruar SHQIPETAR. behu edhe tij bashkeudhetar me Diten. dhe do qortojsh veten. pse je aq i vonuar pa shoqerinë e saj. Tek dita i gjeni te gjitha, ato çka kerkon njeriu mbrenda nje dite. Atje i keni te gazeta DITA. Ju siguroj se nuk dotë zhgenjeheni. Respekte lexues i DITES.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin